W pociągu spędziliśmy spory kawałek życia. Przez 6 lat praktycznie co weekend pokonywaliśmy koleją trasę na linii Warszawa – Kraków – Warszawa lub Kraków – Warszawa – Kraków. To była cena za bycie razem. Przez te długie lata na pokładzie pociągu targały nami przeróżne emocje. Ekscytacja i radość, że wreszcie się zobaczymy, pomieszane z tęsknotą, bólem i żalem, że znów musimy się rozstać. To tu lały się łzy szczęścia i łzy rozpaczy. Pociąg był miejscem, w którym odsypialiśmy szalone studenckie noce, wkuwaliśmy materiał na zbliżające się kolokwia i egzaminy. Tu marzyliśmy o dalekich, egotycznych podróżach i snuliśmy plany na przyszłość. “Wars” ratował nas od głodu, gdy nie zdążyliśmy zjeść obiadu i mocną kawą stawiał na nogi. To tu mieliśmy okazję poznać fascynujących ludzi i ich niezwykłe historie: powstańca warszawskiego, studenta kierunku “Życie wśród kwiatów” czy roześmianego Malijczyka. Wydawać by się mogło, że po tych wszystkich latach spędzonych na pokładzie PKP mamy już dość tej formy transportu. Nic z tych rzeczy! Koleją jeździmy tak często jak się tylko da. Uważamy, że to jedna z najlepszych i najwygodniejszych opcji podróżowania, która w gratisie zapewnia cudowne widoki. W poście tym udowodnimy Ci, dlaczego warto podróżować pociągiem po Polsce. Zapraszamy!
Spis treści
Pociągiem po Polsce
10 powodów, dla których warto podróżować koleją
1. Możliwość zakupu biletu przez Internet
Te czasy, kiedy za biletem na pociąg stało się w długiej kolejce do kasy dawno odeszły w niepamięć. Teraz w bardzo prosty i szybki sposób możesz zakupić go w systemie e-IC na stronie PKP IC. Wystarczy, że zarejestrujesz tam swoje konto, podasz dane osobowe, wybierzesz interesującą Cię trasę i dokonasz za nią płatności. Następnie na podany przez Ciebie adres mailowy zostanie wysłany wygenerowany bilet. Musisz go tylko wydrukować lub zapisać w telefonie i możesz ruszać w podróż po Polsce. Proste? Nawet bardzo!
2. Brak czasochłonnej odprawy
Każde oczekiwanie w podróży jest złem koniecznym. Na szczęście podróż koleją w znacznej mierze eliminuje tą niedogodność. Przy wsiadaniu do pociągu nie ma bowiem żadnej kontroli bezpieczeństwa czy uciążliwych procedur związanych z nadaniem lub odbiorem bagażu. Wsiadasz do pociągu i jedziesz, a na stacji możesz pojawić się nawet na kilka minut przed odjazdem składu. Idealnie, nieprawdaż?
3. Wyrozumiała polityka bagażowa
W podróż koleją możesz też zabrać dowolny bagaż nie obwarowany z góry określonymi limitami. Warunek jest jeden – musi się on zmieścić nad lub pod zajmowanym przez Ciebie miejscu lub w wyznaczonych do tego specjalnych miejscach bagażowych w zajmowanym przez Ciebie przedziale. Złożony rower czy wózek dziecięcy przewożony w pokrowcu również traktowany jest jako bagaż podręczny, za który nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Zatem pakuj jednoślada w pokrowiec, bierz walizkę i ruszaj w niezapomnianą podróż po Polsce!
4. Podróż „od drzwi do drzwi”
Podróż koleją z centrum do centrum czy od tzw. drzwi do drzwi to kolejny niekwestionowany atut podróżowania pociągiem. Większość głównych stacji kolejowych położona jest bowiem w centrach polskich miast. Zamiast kosztownej przejażdżki taksówką kilka kilometrów poza miasto (jak w przypadku lotnisk), możesz wsiąść do pociągu w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta i dojechać nim do samego serca wybranej przez siebie destynacji. Ile to czasu i pieniędzy możesz w ten sposób zaoszczędzić!
5. Malownicze widoki
To chyba jeden z największych plusów podróży koleją. Podróż pociągiem po Polsce oferuje jedne z najpiękniejszych widoków. Zmieniają się one jak za pstryknięciem palca z każdym jednym przejechanym kilometrem. Piękne miasta i wsie, malownicze pola, zielone lasy, wspaniałe pasma górskie czy błękitne tafle jezior i rzek. Oj zdecydowanie jest na czym zawiesić oko! Wiele torów kolejowych wiedzie po trasie, na której inne środki transportu po prostu jechać nie mogą. Dzięki temu otrzymasz niczym niezmącony widok na wyłączność. No dobra, czasem będziesz się musiał nim podzielić ze swoimi współtowarzyszami podróży :-)
6. Komfort i wygoda
Chyba nie ma drugiego tak komfortowego środka transportu jakim jest pociąg. Przestrzeń i miejsce na nogi to priorytet każdego podróżnika. W pociągu można się również dowolnie wyciągać, zwijać i skręcać. Niemal wszystkie delikatne i kulturalne ruchy dozwolone, łącznie ze swobodnym przechadzaniem się po składzie, kiedy kolana i kręgosłup zapragną nieco aktywności :-)
7. Cisza i spokój
Cenisz ciszę podczas podróży, chcesz się zdrzemnąć lub w spokoju poczytać książkę? W pociągu będzie to możliwe. PKP i jego załoga dokładają wszelkich starań do tego, aby zapewnić swoim pasażerom wysoki komfort podczas jazdy. Głośnie rozmowy, śmiech, kilkugodzinne pogaduszki z psiapsiółką przez telefon o tym co ugotować na obiad, trzymanie nóg na fotelu czy słuchanie i oglądanie filmów bez słuchawek nie są tam mile widziane. PKP Intercity stworzyło nawet kodeks kulturalnego podróżowania oparty na opiniach pasażerów na temat najbardziej drażniących zachowań w czasie jazdy pociągiem. Z efektem tej pracy możesz zapoznać się tutaj.
8. Smaczny i pożywny Wars
Jeśli zapomnisz zjeść obiadu, nie zdarzysz zrobić kanapki lub kupić wody na podróż, pamiętaj, że w pociągach PKP IC dostępny jest wagon restauracyjny Wars serwujący smaczne i zdrowe posiłki. Dzięki aplikacji mWARS zainstalowanej w Twoim telefonie nawet nie będziesz musiał ruszać się ze swojego miejsca, aby zamówić posiłek. Wystarczy, że zaznaczysz w niej pociąg, którym właśnie podróżujesz, zapoznasz się z menu, wybierzesz interesującą Cię potrawę i sposób płatności, a danie zostanie Ci bezpośrednio dostarczone na wskazane przez Ciebie miejsce. Genialne, prawda?
9. Dostęp do Internetu
Internet w pociągu to w dzisiejszych czasach podstawowa potrzeba, którą PKP IC próbuje zapewnić swoim pasażerom. W pociągach dalekobieżnych obsługiwanych przez Expresy Intercity (EIC) oraz tańszych pociągach kategorii Intercity (IC), możesz liczyć na bezpłatny dostęp do sieci. Musisz jednak mieć na względzie to, że Internet nie jest tu płynny, bo zasięg miejscami zanika. Powodem nie jest złośliwość przewoźnika, a po prostu słaby sygnał spowodowany brakiem nadajników lub ich znacznym oddaleniem od torów, po których porusza się dany skład.
10. Najbardziej ekologiczna forma transportu
I ostatni, bardzo ważny powód, dlaczego warto podróżować pociągiem po Polsce to ekologia i wpływ na środowisko! Podróż po szynach to jedna z najbardziej przyjaznych dla środowiska form transportu. Według Guardiana kierowcy samochodów odpowiadają za 71% emisji CO2 do atmosfery (!), podróże lotnicze stanowią 12,3%, transport morski 14,3%, a kolej jedynie 1,8%. Dodatkowo coraz więcej pociągów PKP Intercity jest wyposażanych w toalety z obiegiem zamkniętym, przyczyniających się do ochrony gruntu. Wybór jest chyba oczywisty, prawda?
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do tego, że warto wybrać pociąg niż jechać autem przez pół Polski, stać w korkach i wdychać duszące spaliny. Tymczasem polecamy Ci weekendowy wypad pociągiem do Łodzi!
ARTYKUŁ POWSTAŁ W RAMACH ZADANIA DODATKOWEGO „POLSKA Z OKIEN POCIĄGÓW PKP INTERCITY” REALIZOWANEGO W RAMACH „II TURYSTYCZNYCH MISTRZOSTW BLOGERÓW” ORGANIZOWANYCH PRZEZ POLSKĄ ORGANIZACJĘ TURYSTYCZNĄ.
#PKPIntercity