Strona Główna Polska Krakowskie Podgórze – poznaj wyjątkową dzielnicę Krakowa

Krakowskie Podgórze – poznaj wyjątkową dzielnicę Krakowa

przez Anita & Paweł
1 komentarz
Kraków Podgórze atrakcje

Najtrudniej jest chyba napisać o własnym mieście. Atrakcje turystyczne i miejsca, do których tak tłumnie ściągają turyści, mieszkańcom Krakowa z czasem powszednieją. Stają się stałym obrazkiem mijanym w drodze do pracy, na zakupy czy na spotkania ze znajomymi. Wplatają się w otoczenie tak, że z czasem przestają być widoczne. Momentami z powodu tłoku męczą, drażnią i irytują. Do napisania posta o Krakowie zbieraliśmy się latami. W sieci jest przecież mnóstwo artykułów traktujących o naszym pięknym mieście i jego niezwykłych atrakcjach. Stare Miasto i Kazimierz rok rocznie odwiedza ponad 7 mln turystów. Każdy o nich słyszał, każdy o nich wie. Mnóstwo osób widziało je na własne oczy i przy każdej kolejnej wizycie rusza po Mieście Królów Polski znów tym samym utartym szlakiem. A Kraków to nie tylko Rynek i jego okolice. To również inne ciekawe dzielnice, skrywające mnóstwo niezwykłych miejsc wartych zobaczenia. Jedną z naszych ulubionych jest prawobrzeżna Dzielnica Kraków Podgórze. Chcieliśmy Ci pokazać jej najpiękniejsze atrakcje i zaproponować jako niezwykle ciekawą alternatywę dla gwarnego Starego Miasta, Kazimierza czy Nowej Huty. Obiecujemy, że spacer po Podgórzu będzie niezapomnianym przeżyciem.

Kraków Podgórze

Dzielnica Kraków Podgórze była kiedyś odrębnym miastem noszącym nazwę Wolne Królewskie Miasto Podgórze. Powstało ono po I rozbiorze Polski, a częścią Krakowa stało się dopiero w 1915 roku. Przez długie lata spoglądało z lekką zazdrością na lewy brzeg Wisły i tłumy spacerujące po Kazimierzu. Zaniedbane z obdrapanymi kamienicami i szarymi ulicami nie cieszyło się ani popularnością ani zbyt dobrą reputacją. Jego smutny los odmieniło powstanie pieszo-rowerowej Kładki Ojca Bernatka. Tereny Podgórza zaczęli na nowo odkrywać mieszkańcy Krakowa. Z czasem zapuścili się tam również turyści spacerujący po Kazimierzu skuszeni klimatycznym wyglądem ulicy Mostowej i pobliskiej choć nie leżącej już w graniach dzielnicy klubokawiarni Forum Przestrzenie.

Krakowskie Podgórze z roku na rok odzyskiwało urok i blask. Odżyło i odmłodniało. Jest kameralne, pełne tajemniczości, zieleni i wyjątkowych miejsc wartych odwiedzenia. Stało się jedną z ulubionych dzielnic mieszkańców Krakowa. Mimo, iż w Podgórzu powstało wiele fajnych knajpek, lodziarni i kawiarni dzielnica ta wciąż przypominać będzie o smutnej historii II wojny światowej. To tu znajdowało się bowiem żydowskie getto i obóz koncentracyjny „Płaszów”. W budynku Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera wciąż można zobaczyć, jak wyglądało życie miasta pod nazistowską okupacją. Ale o tym za chwilę…

Jeśli interesują Cię bardziej oczywiste atrakcje Krakowa zajrzyj do naszego posta „Kraków na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni w Krakowie”. Oprócz najważniejszych atrakcji Krakowa takich jak: Rynek Główny, Wawel czy Kazimierz znajdziesz w nim gotową trasę zwiedzania Krakowa. 

Kraków Podgórze i jego atrakcje

Kładka Ojca Bernatka

Zwiedzanie dzielnicy Kraków Podgórze proponujemy rozpocząć od Kładki Ojca Bernatka. Ten zawieszony nad Wisłą most pieszo-rowerowy łączy Kazimierz z Dzielnicą Podgórze. Sama kładka jest bardzo interesującym miejscem. Rozpościera się z niej piękny widok na rzekę oraz Bulwary Wiślane w Krakowie. Dodatkowo zdobią ją rzeźby autorstwa Jerzego Kędziory, które wyglądają jakby lewitowały. Kładka podzielona jest na część przeznaczoną dla spacerowiczów i osobną część dla rowerzystów. Stała się również czymś na podobieństwo Mostu Pont des Arts w Paryżu, na którym zakochani zawieszają kłódki.

Kraków Podgórze atrakcje
Kraków Podgórze atrakcje

Rynek Podgórski

Z Kładki Ojca Bernatka klimatyczną ulicą Mostową dotrzesz do serca Dzielnicy Podgórze, czyli Rynku Podgórskiego. W dawnych czasach mieścił się tu tętniący życiem targ pełen kupców sprzedających wyroby z całego świata. Jego położenie na skrzyżowaniu ważnych dróg prowadzących w kierunku Wieliczki, Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej sprzyjało handlowi.

Dziś na Rynku Podgórskim ustawiono ławki, na których w cieniu okolicznych drzew odpoczywają mieszkańcy. Rynek z dwóch stron otaczają stare zabytkowe kamienice, a czoło wieńczy pięknie zdobiony Kościół św. Józefa z 80-metrową wieżą. Sprawia on wrażenie monumentalniej budowli, lecz to tylko złudzenie optyczne, wynikające z niezwykłego, trójkątnego kształtu placu. Jako ciekawostkę dodamy, że podczas budowy świątyni odkryto ponoć słynną pracownię alchemiczną polskiego Fausta, czyli Pana Twardowskiego.

Kraków Podgórze atrakcje
Rynek Podgórski

Tęczowe Schody w Krakowie

Z Rynku Podgórskiego skieruj się w górę Wzgórza Lasoty i skręć w ulicę Andrzeja Potebni. Ta zaprowadzi Cię na ulicę Tatrzańską, przy której mieszczą się słynne krakowskie Tęczowe Schody. W ramach konkursu Fresh Zone na festiwalu Grolsch ArtBoom, który odbył się w 2013 r. 55 betonowych stopni pomalowano na różne kolory i wypisano na nich cytaty m.in. Makuszyńskiego i Szymborskiej. Po zakończeniu festiwalu schody stały się mniej oczywistą atrakcją Dzielnicy Kraków Podgórze, którą przychodzą zobaczyć nie tylko turyści, ale i mieszkańcy Krakowa.

Kraków Podgórze atrakcje

Park Bednarskiego

Tęczowe Schody zaprowadzą Cię w górę do Placu Lasoty leżącego tuż u bram Parku Bednarskiego – przez wielu uważanego za strasznie zaniedbany. Naszym zdaniem to jeden z najpiękniejszych parków w Krakowie. Jego miejscami szutrowe alejki i nie do końca wystrzyżone trawniki oraz brak wylewającego się z każdego kąta betonu nadają mu wyjątkowego uroku.

Park Bednarskiego powstał na dnie dawnego kamieniołomu i jest jednym z pierwszych w Europie przykładów rekultywacji terenów poprzemysłowych. W jego obrębie wyróżnia się dwie części – starszą o charakterze neoklasycznym i nowszą modernistyczną. Park dzieli się na kilka głównych części: środkowy taras, górny taras, serpentynę i łąkę zabawową, a jego okolicę zaprojektowano jako „miasto – ogród” z pięknymi willami i ogrodami. Naprawdę warto temu miejscu poświęcić nieco więcej uwagi.

Park Bednarskiego
Park Bednarskiego
Kraków Podgórze atrakcje

Zajrzyj również do naszego posta „Nowa Huta- krakowska dzielnica w duchu socrealizmu”. 

Wzgórze Lasoty z Kościołem św. Benedykta i z Fortem św. Benedykta

Z Parku Bednarskiego skieruj swe kroki na Wzgórze Lasoty zwane też Górą św. Benedykta. Jest ono częścią wapiennych wzniesień Krakowa zwanych Krzemionkami Podgórskimi. Wśród soczystej zieleni skrył się tam mały uroczy biały Kościółek św. Benedykta. Najmniejszy kościół w Krakowie powstał w miejscu poprzedniej świątyni w kształcie rotundy. Otwierany jest dwa razy w roku: w dzień św. Benedykta przypadający na 21 marca oraz w pierwszy wtorek po Wielkanocy w czasie uroczystości Rękawki.

Wzgórze Lasoty Kraków
Kraków Podgórze atrakcje

Obok kościoła wznosi się Fort św. Benedykta stanowiący element austriackiej Twierdzy Kraków. Niestety dziś mocno zniszczony i zaniedbany. Tuż za Kościółkiem św. Benedykta zaczyna się strome urwisko, z którego rozpościera się przepiękna panorama na całe miasto. Wzgórze Lasoty jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek wśród zieleni. Jest także doskonałym miejscem do podziwiania sylwetki Kopca Krakusa. Wystarczy, że skierowany twarzą do kościółka obrócisz się o 180 stopni.

Fort Benedykta

Kopiec Kraka (Kopiec Krakusa)

Ze Wzgórza Lasoty kładką pieszo-rowerową zawieszoną nad Aleją Powstańców Śląskich dotrzesz do podnóży Kopca Krakusa, zwanego też Kopcem Kraka. Przechodząc przez kładkę zwróć uwagę na mural „Silva Rerum” przedstawiający historię Polski od chrztu aż do czasów współczesnych zdobiący ekran po lewej stronie ulicy. Następnie stromą ścieżką wijącą się ku górze niczym serpentyna dotrzesz na miejsce.

Kopiec Krakusa

Kopiec Krakusa to wyjątkowy punkt na turystycznej mapie dzielnicy Kraków Podgórze. Wznosi się na wysokość 16 m i rozpościera się z niego niesamowita panorama na całe miasto. Legenda głosi, że jest on mogiłą założyciela Krakowa – księcia Kraka. Przypuszczalnie był miejscem kultu lub strażnicą. O wielkim znaczeniu tego nietypowego wzniesienia świadczy również fakt, iż Kopiec Krakusa widoczny jest z okien zamku na Wawelu. Miał ponoć przypominać kolejnym władcom o zasługach ich poprzednika – króla Kraka.

Z Kopcem Krakusa związane jest również ciekawe święto obchodzone w Dzielnicy Kraków Podgórze. Mowa tu o święcie Rękawka. Odbywa się ono po świętach wielkanocnych i nawiązuje do słowiańskiej tradycji wiosennych Dziadów. Podczas niego można zobaczyć m.in. jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, jak dbano o higienę, czy jak sobie radzono z chorobami i ich leczeniem.

Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa

Kamieniołom Liban

Tuż obok Kopca Krakusa dostrzeżesz ogromne wyrobisko porośnięte drzewami, spomiędzy których wysterczają metalowe elementy jakiejś dziwnej konstrukcji. To nic innego jak pozostałość po dawnym Kamieniołomie Liban ze stalowymi młynami wapiennymi i piecami do wypalania wapna. W kamieniołomie wydobywano wapienie, a jego właścicielem był żydowski przedsiębiorca o nazwisku Bernard Liban. Pod koniec XIX wieku jego firma była największą tego typu działalnością na terenie Krakowa. Niestety w latach 40-tych przeszła w ręce niemieckich okupantów, którzy założyli na jej terenie Obóz Karny Służby Budowlanej, znany pod potoczną nazwą Liban. Więźniowie w niezwykle trudnych warunkach zmuszani byli do pracy w tym kamieniołomie.

Kraków Podgórze atrakcje

Obecnie Kamieniołom Liban to strasznie zaniedbane miejsce, pozostawione same sobie. Na jego terenie wciąż można obejrzeć niszczejące piece do wypalania wapieni, stalowe młyny i inny sprzęt oraz obozową drogę wyłożoną replikami macew (nagrobków żydowskich), słupy ogrodzeń i resztki drutu kolczastego (pozostałość scenografii). Jego industrialny wygląd oraz niezwykła tajemniczość działają na zwiedzających jak wabik. W 1993 roku na terenie Kamieniołomu Liban kręcono sceny do głośnego filmu „Lista Schindlera”. Scenografii nigdy nie uprzątnięto. Cześć osób uważa, że przyczyniło się to do zaśmiecenia tego wyjątkowego miejsca. Inni są zdania, że stworzyła ona coś na kształt atrakcji turystycznej kojarzącej się z tą wielką filmową produkcją. Wejście do kamieniołomu znajduje się przy ulicy Za Torem.

Kamieniołom Liban Kraków

 

Były Niemiecki Obóz Koncentracyjny Płaszów

Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie Dzielnica Podgórze to również miejsce przypominające o tragicznych losach Żydów podczas II wojny światowej. W pobliżu Kopca Krakusa znajdował się bowiem Były Niemiecki Obóz Koncentracyjny Płaszów. Był on jednym z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze niemieckie III Rzeszy na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Osadzano w nim głównie więźniów żydowskich i polskich.

Szacuje się, że przez cały okres jego funkcjonowania przeszło przez niego ponad 30 tys. więźniów. Największą liczbę ofiar ocenianą na ok. 5 tys. stanowili Żydzi. Byli oni głównie ofiarami likwidacji krakowskiego getta. Na terenie obozu rozstrzeliwano również więźniów z krakowskiego więzienia przy ulicy Montelupich, Polaków, Żydów i osoby innej narodowości. Egzekucje i pochówki odbywały się w trzech miejscach straceń: obok starego cmentarza oraz na terenie dwóch dawnych szańców artyleryjskich, zwanych „Chujowa Górka” i „Cipowy Dołek”. W Płaszowie nie fotografowano więźniów ani nie tatuowano im numerów.

Teren obozu przez dekady był zaniedbany i zapomniany. Głośno się o tym miejscu zrobiło w momencie, kiedy media obiegła informacja, że psy wykopują szczątki tragicznie zamordowanych, a nieświadoma niczego młodzież urządza sobie tam imprezy i grille. Do dziś niestety wielu okolicznych mieszkańców spacerujących w okolicach ulicy Jerozolimskiej nie ma pojęcia o przerażającej historii tego terenu.

Kraków Podgórze atrakcje

 

Plac Bohaterów Getta 

Pozostając w tym smutnym i dość przygnębiającym temacie II wojny światowej polecamy Ci również udać się na Plac Bohaterów Getta. Był on świadkiem powstawania krakowskiego getta i kolejnych etapów jego likwidacji. O tych strasznych wydarzeniach przypomina obecnie pomnik rzeźba autorstwa Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, na który składa się kilkanaście żelaznych krzeseł rozmieszczonych na placu. Symbolizują one dobytek pozostały po wysiedlonych z getta mieszkańcach.

Przy Palcu Bohaterów Getta mieści się również „Apteka pod Orłem”. Pracował w niej Tadeusz Pankiewicz – Polak dobrowolnie mieszkający i pracujący w żydowskim getcie. Za wspieranie prześladowanej ludności żydowskiej został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.  Z jego wspomnieniami możesz zapoznać się w muzeum działającym w budynku dawnej apteki.  W Dzielnicy Kraków Podgórze natkniesz się również na fragmenty murów po dawnym getcie. Jeden z nich mieści się przy ulicy Limanowskiego 60.

Plac Bohaterów Getta
Plac Bohaterów Getta

 

Fabryka 'Emalia’ Oskara Schindlera

Zwiedzanie Dzielnicy Kraków Podgórze nie byłoby kompletne bez wizyty w Fabryce 'Emalia’ Oskara Schindlera. Jest to dawna Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych, w której w okresie II wojny światowej jej właściciel Oskara Schindler zatrudniał do pracy żydowskich robotników. Początkowo stanowili oni dla niego tanią siłę roboczą. Powstanie getta i brutalne akcje deportacyjne uświadomiły mu, że jako dyrektor fabryki ma szansę udzielić tym ludziom pomocy. Dzięki niemu ponad 1000 osób pochodzenia żydowskiego nie trafiło do obozów koncentracyjnych, lecz do pobliskich baraków obozowych na Zabłociu – terenu należącego do fabryki – skąd po przegranej wojnie i likwidacji fabryki zostali przeniesieni do fabryki amunicji w Brünnlitz w Czechach.

Steven Spielberg w swoim filmie „Lista Schindlera” przedstawił wojenną historię fabryki i jej właściciela Oskara Schindlera oraz losy uratowanych przez niego żydowskich pracowników, więźniów podkrakowskiego obozu pracy Płaszów. Obecnie w budynku dawnej fabryki mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa –przedstawiający dzieje Krakowa w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939–1945.

Ceny biletów wstępu do Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera:
  • Bilet normalny: 32 PLN
  • Bilet ulgowy: 28 PLN
  • Bilet rodzinny: 64 PLN

Wstęp wolny na wystawę stałą w poniedziałki.

Po więcej informacji odsyłamy na stronę muzeum.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK 

Muzeum Sztuki Współczesnej mieści się tuż obok Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera w miejscu dawnych hal fabrycznych i barakach, w których przebywali uratowani przez Schindlera Żydzi. MOCAK umożliwia odbiorcom aktywne spotkanie zarówno ze sztuką współczesną, jaki i z jej twórcami, kolekcjonerami, komentatorami, osobami odpowiadającymi za jej dokumentację czy ekspozycję.

Po więcej informacji odsyłamy Cię na stronę MOCAK. 

MOCAK Kraków
Kraków Podgórze atrakcje

 

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA 

Będąc w temacie muzeów na terenie Dzielnicy Kraków Pogórze polecamy Ci również zajrzeć do Cricoteki. Jest to miejsce ze stałą ekspozycję twórczości Kantora i nowoczesne centrum wystawiennicze. Na szczególna uwagę zasługuje jednak sam budynek, w którym znajduje się Cricoteka. To nowoczesna budowla, wykończona panelami z blachy kortenowskiej wyrosła ponad istniejącą starą zabudową. Jej wygląd jest obłędny. „Forma budynku stanowi wyraz architektonicznego hołdu składanego artyście, którego sztuka zyskała sobie międzynarodowy rozgłos, a nowoczesny obiekt będzie zarazem twórczą adaptacją dawnej Elektrowni Podgórskiej” – mówią twórcy obiektu.

Po więcej informacji odsyłamy na stronę Cricoteki. 

Kraków Podgórze atrakcje

 

Zalew Bagry

Jeśli wystarczy Ci jeszcze czasu polecamy Ci zajrzeć nad Zalew Bagry. To słynne krakowskie kąpielisko, które w ostatnim czasie zostało zmodernizowane pod nazwą „Mała Chorwacja”. Mieści się on w Płaszowie tuż niedaleko stacji kolejowej Kraków Płaszów. Zalew zajmuje powierzchnię około 31 hektarów, a w najgłębszym miejscu mierzy ponad 10 metrów. Jest to sztuczny zbiornik, który powstał na skutek zatopienia wyrobisk dawnej żwirowni.

Bagry Kraków

Przy Zalewie Bagry znajduje się plaża, promenada, wyodrębnione kąpielisko, przebieralnie, hamaki, zaplecze gastronomiczne, dwie przystanie wodne i wypożyczalni sprzętu wodnego. Tu swoją siedzibę ma również Klub Żeglarski HORN, w którym w sezonie odbywają się liczne imprezy i konkursy plenerowe. Zimą Bagry są ulubionym miejscem morsowania krakowskiego Klubu Morsów „Kaloryfer”.

Kraków Podgórze atrakcje
Zalew Bagry
Kraków Podgórze atrakcje

 

Fort pomocniczy piechoty 50a „Lasówka”

Na koniec wspomnimy o jeszcze jednym ciekawym miejscu, o którym istnieniu dowiedzieliśmy się całkiem niedawno. To fort pomocniczy piechoty 50a „Lasówka” znajdujący się w Dzielnicy Kraków Podgórze przy wałach wiślanych. Jest to miejsce znacznie oddalone od wyżej wymienionych atrakcji, ale jeśli lubisz stare forty na pewni Cię zainteresuje. Fort Lasówka- fort Twierdzy Kraków był międzypolowym fortem pancernym. Jego zadaniem była obrona południowego brzegu Wisły, wałów oraz pobliskiej przeprawy na drugi brzeg rzeki. Niestety zostały z niego tylko ruiny, jest bardzo zniszczony, zmalowany kibicowskimi barwami, ale panuje w nim jakaś tajemniczość i naszym zdaniem warto to miejsce zobaczyć.

Fort Lasówka

Kraków Podgórze – informacje praktyczne

#Kraków Podgórze – gdzie dobrze zjeść?

Dzielnica Kraków Podgórze nie jest tak usiana knajpkami jak choćby Kazimierz czy Rynek, ale na pewno znajdziesz w niej pyszne i oryginalne miejsca. Ze swojej strony szczególnie polecamy Ci:

Restauracje:

  • Wietnam (adres: Brodzińskiego 2) – to pyszna wietnamska domowa kuchnia od Mamy Hong. Razem ze swoim synem Hoàng prowadzi autentyczną kuchnię prosto z Wietnamu. Nawet elementy wystroju wnętrz przejechały prosto z Azji. Daniami popisowymi są tu Pho Ga, czyli Pho z kurczakiem i z wołowiną. Wietnam serwuje też dania wege.
  • Mezalnians (adres: Kalwaryjska 66) – to z kolei pyszna kuchnia syryjsko- libańska. Od razu uprzedzamy, że to nie tylko kebab! W karcie znajdziesz inne przepyszne dania inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu. To nasza ulubiona restauracja na Podgórzu!
  • Manzana(adres: Krakusa 11) – jeśli nie lubisz kuchni azjatyckiej ani dań z Bliskiego Wschodu może skusisz się na kuchnię meksykańską? Na Podgórzu meksykańskich dań zasmakujesz w Manzana!
  • Ogniem i Mieczem (adres: plac Emila Serkowskiego 7) – restauracja serwująca kuchnię polską. Kromki ze smalcem, kulebiaki, pularda czy żeberka w winie i czosnku uradują Twoje podniebienie.
  • Emalia (adres: Romanowicza 5/9A) – restauracja przy Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera. Serwuje kuchnią polską i lokalne produkty.

Kawiarnie:

  • Boulevard 11 (adres: Nadwiślańska 11) – mała klimatyczna kawiarnia serwująca pyszną kawę, wino i ciacha.
  • Nad & Greg (adres: Rynek Podgórski 11) –  cukiernia serwująca francuskie i belgijskie smakołyki

Lodziarnie:

  • Good Lood (adres: Nadwiślańska 11/13) – lodziarnia Good Lood wdarła się na krakowski rynek kilka lat temu i z miejsca zyskała rzeszę fanów. Lody mają nietypowe smaki, a porcje są naprawdę spore. Na terenie Krakowa Good Lood swoich punktów na wiele. Tem, który Ci proponujemy mieści się tuż obok Cricoteki.
  • Emil Kręci Lody (adres: Rynek Podgórski 13) 

#Jak dotrzeć do Dzielnicy Kraków Podgórze z centrum Krakowa?

  • PIESZO LUB ROWEREM

Na Podgórze z krakowskiego Kazimierza dostaniesz się Kładką Ojca Bernatka zawieszoną nad Wisłą. Jest to kładka pieszo-rowerowa, o której wspomnieliśmy powyżej. Łączy ona ulicę Józefińską na Kazimierzu z ulicą Mostową na Podgórzu. Naszym zdaniem przejażdżka rowerowa po Podgórzu to najlepszy sposób na zwiedzanie tej części Krakowa. Musisz się jednak liczyć ze stromymi podjazdami prowadzącymi w kierunku Parku Bednarskiego, Tęczowych Schodów, Wzgórza Lasoty oraz Kopca Krakusa.

  • KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ 

Kraków Podgórze jest świetnie skomunikowany z centrum Krakowa. Bez problemu dotrzesz tam również komunikacją miejską.

Tramwaj linii 3 i 24 – spod Dworca Głównego w Krakowie i Galerii Karkowskiej z przystanku Teatr Słowackiego do przystanku Plac Bohaterów Getta

Tramwaj linii 8 i 13 – spod Rynku Głównego z przystanku Plac Wszystkich Świętych – przystanek Plac Bohaterów Getta.

Cena biletów komunikacji miejskiej w Krakowie [AKTUALIZACJA 2021]:

  • Bilet 20 min – 4 zł normalny i 2 zł ulgowy
  • Bilet 90 min – 8 zł normalny i 4 zł ulgowy

Bilet na komunikację miejską kupisz w automacie na przystanku lub automatach biletowych znajdujących się w tramwaju/autobusie. Zazwyczaj potrzebne są drobne. Nowsze pojazdy zaopatrzone są w automaty, w których można zapłacić kartą. Pamiętaj, aby po zakupieniu biletu skasować go w kasowniku! Z centrum Krakowa na Plac Bohaterów Getta wystarczy Ci bilet 20 min.

  • AUTEM

Do dzielnicy Kraków Podgórze możesz też dojechać własnym autem. Niestety możesz mieć tam problem z zaparkowaniem auta. Miejsca parkingowego szukaj wzdłuż ulicy Limanowskiego i jej odnóg bocznych. Pod Kopiec Krakusa możesz podjechać od strony ulicy Wielickiej i Cmentarza Podgórskiego. Tam bez opłaty parkingowej zostawisz auto. W większości Dzielnicy Kraków Podgórze występuje strefa płatnego parkowania B20 i C19.

#Gdzie nocować w dzielnicy Kraków Podgórze? 

Kraków ma bardzo bogatą bazę noclegową. Do wyboru masz liczne hostele, hotele, apartamenty czy mieszkania AirBnb. Ze swojej strony możemy polecić Ci kilka miejsc:

  1. Apartament nad Wisłą przy ulicy Nadwiślańskiej na Podgórzu.
  2. Schindler’s Factory Zabłocie Deluxe Apartments WAWELOFTS przy ulicy Zabłocie na Podgórzu tuż niedaleko Fabryki „Emalia” Oskara Schinglera.
  3. Plaza Boutique Hotel przy Legionów Józefa Piłsudskiego na Podgórzu.
Kraków Podgórze atrakcje
Zdjęcie: Booking.com


Booking.com


Kraków Podgórze mapa

*Uwaga: Podane w tekście linki do miejsc noclegowych są linkami afiliacyjnymi. Jeżeli zarezerwujesz z nich lot lub nocleg my dostaniemy za to drobną prowizję (kilka złotych) – nie ma to jednak żadnego wpływu na naszą opinię dotyczącą przywołanych w tekście hoteli. Z góry bardzo Ci dziękujemy :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności