Strona Główna Polska Kociewska wieś. Odetchnij na łonie natury.

Kociewska wieś. Odetchnij na łonie natury.

przez Anita & Paweł
0 komentarze
kociewska wieś

Ciągły pośpiech, korki, hałas. Stres i permanentne zmęczenie. Brak czasu na relaks, odpoczynek, spacer, książkę… Może warto zwolnić tempo choć na jeden weekend? Opuścić wielkomiejski świat i świdrujące dźwięki miasta. Uciec z ciasnego mieszkania na betonowej pustyni, by otulić się ciszą i kojącą naturą. Zaszyć się w miejscu przywołującym beztroskie wspomnienia. Poczuć zapach lasu, śpiew ptaków o poranku, chłodną rosę pod stopami, polne kwiaty i gorące słońce. Sięgnąć po szczery uśmiech i prawdziwe szczęście? Znamy niezwykłą przystań, w której zmęczony mieszkaniec miasta odnajdzie siebie. To otulona Borami Tucholskimi kociewska wieś. Miejsce, w którym czas się zatrzymał, a powietrze pachnie sosnowymi lasami. Jest tu sielsko, anielsko. Cisza i spokój oraz cudowne widoki na srebrzyste jeziora i meandrujące wstęgi rzek Wda i Wierzyca prawdziwie koją zmysły. Kociewie jest gwarancją prawdziwego wypoczynku na łonie natury!

Kociewska wieś i jej atrakcje

Kociewskie wsie położone z dala od zgiełku, na odludziu, bez nachalnych spojrzeń, reklam i konsumpcji są całkowitym odcięciem od problemów dnia codziennego. Relaks w hamaku z książką w ręku i kontemplowanie natury, a także aktywny sposób spędzania wolnego czasu w postaci spacerów po lesie, spływów kajakowych, SUP-owania po jeziorze, plażowania oraz przejażdżek rowerowych czy nordic walkingusą dopełnieniem tego szczęścia.

Na Kociewiu znajdziesz wiele klimatycznych wsi. Te najbardziej znane to: Kasparus, Długie czy Wycinki, w których zachowała się oryginalna dla regionu architektura lasacka. Niektórzy mieszkańcy wsi wciąż mieszkają tam w wiekowych drewnianych chatach, niekiedy krytych strzechą. Ich ogromną ozdobą są kolorowe okiennice i kwietne ogródki osłonięte sztachetowymi płotkami. Nie mieliśmy okazji zajrzeć do ich środka, ale przeczytaliśmy, że składały się one z głównej izby z piecem oraz sieni. Liczba pomieszczeń świadczyła o zamożności rodziny. Do gospodarstwa przynależały też zabudowania dla zwierząt. Otaczający las i pobliskie jeziora zapewniały mieszkańcom wsi egzystencję. Trudnili się oni pozyskiwaniem drewna, rolnictwem, polowaniami i rybołówstwem.

Dziś wiele się w tym temacie zmieniło. Wieś mimo, iż zachowała swój unikatowy charakter otworzyła się na obcych. Kilkanaście lat temu wioszczynę odkryli bowiem ludzie z miast. Odkupili stare domy, wyremontowali je lub postawili nowe. Gro z nich przyjeżdża tu latem do swoich domków letniskowych na relaks i wypoczynek. Część postawiło na ukryte w lasach lub nad brzegami jezior pola kempingowe czy wypożyczalnie kajaków. Wśród nich dominują klimatyczne agroturystyki pragnące podzielić się magią Kociewia z osobami szukającymi oddechu od miejskiego zgiełku.

Agroturystyka Głuszecki Las

Jedną z takich wyjątkowych agroturystyk odkryliśmy na skraju kociewskiej wsi Głuche, nieopodal Skórcza. To Głuszecki Las. Dwa klimatyczne drewniane domki emanujące ciszą i spokojem, z których okien roztacza się kojący widok na szumiący bór. Tę oazę relaksu stworzyli Bogna i Bartosz – rodzeństwo z Płocka, którzy doskonale rozumieją potrzeby i pragnienia zmęczonego mieszczucha. Kraina jezior, rzek i sosnowych lasów nie była dla nich miejscem przypadkowym. Głuche to ich rodzinne strony, stąd pochodzi ich Tata Janusz. Tu się wychowali, spędzili dzieciństwo i do dziś wracają w każdej wolnej chwili. To tu ładują baterie, a swą miłością do kociewskiej wsi zarażają swoich Gości.

Kociewie atrakcje

Obie chatki stoją na leśnej działce, a w każdej z nich znajdziesz przestronny salon z kominkiem połączony z aneksem kuchennym, dwie sypialnie na piętrze – obie z podwójnym łóżkiem (w jednej z nich dodatkowo łóżko pojedyncze) oraz łazienkę z prysznicem. Drewniany taras z widokiem na las to idealne miejsce na nieśpieszne śniadania lub wieczorną lampkę wina w otoczeniu natury. Wiesz co nas w tym miejscu urzekło?

Nie tylko położenie, cisza i spokój, ale pomysłowo urządzone wnętrza. To Bogna odpowiada za ich projekt i piękną aranżację, a Bartosz z Tatą za ich wykonanie. Tu wszystko ze sobą współgra, nawiązując do otaczającej przyrody i kociewskiej wsi tylko w nieco bardziej współczesnym wydaniu.

Głuszecki Las, Kociewie
Głuszecki Las

Niezwykłym miejscem w Głuszeckim Lesie jest Leśne SPA. W zasięgu zaledwie kilku kroków od domków w leśnej głuszy skryło się idealne miejsce relaksu z podgrzewanym jacuzzi, przeszkloną, suchą sauną, zewnętrznym prysznicem i hamakami. Już od progu poczujesz w nim relaksującą moc zieleni i uzdrawiającą siłę natury. Gorąca kąpiel pośród drzew to wyjątkowe doświadczenie. Dźwięki i zapach otaczającej przyrody działają kojąco na zmysły i dają wytchnienie od wielu bodźców.

Agroturystyka Kociewie

Obcowanie z naturą

Głuszecki Las zapewnia nie tylko relaksujący odpoczynek, ale i obcowanie z naturą. Na wyciągnięcie ręki są tu pachnące lasy, po których możesz spacerować, czyste jeziora ze spokojnymi plażami oraz meandrująca wśród Borów Tucholskich rzeka Wda, na której organizowane są liczne spływy kajakowe. Natura żyje tu swoim rytmem, a wieś nadal pozostaje wsią ze swoimi wyjątkowymi atrakcjami. Może masz ochotę poznać niektóre z nich?

I. Wypoczynek nad jeziorami Głuche i Siekierki

Na Kociewiu jest ponad 200 jezior. Tych mniejszych i większych. Łatwo dostępnych i bardziej dzikich. Zatłoczonych i kompletnie pustych. W zaledwie kilka minut spacerem z Głuszeckiego Lasu dotrzesz do jednego z nich. Jezioro Głuche, bo o nim mowa, to jedno z tych miejsc, które wcale nie upomina się o masową turystykę. Dba o swoją kameralność i poczucie odcięcia od otaczającego pędzącego świata. Jest ciche i spokojne, a jego czysta woda i mała plaża z długim pomostem sprzyjają wypoczynkowi i aktywnościom wodnym takim jak SUP-owanie. Nad jeziorem możesz spędzić cudowne chwile rozkoszując się zapachem lasu i kojącym szumem wody.

Jezioro Głuche, Kociewie

Zdecydowanie bardziej kameralnym miejscem na błogi odpoczynek będzie pobliskie Jezioro Siekierki nazywane też Jeziorem Muł. Jest ono mniejsze od Jeziora Głuche i wiedzą o nim wyłącznie miejscowi. Brak bezpośredniego dojazdu do tego akwenu czyni z niego cudowną oazę relaksu otoczoną gęstym sosnowym lasem tworzącym naturalną zasłonę przed ciekawskimi spojrzeniami innych ludzi. Na jeziorze częściowo porośniętym pięknym żółtym grążelem poprowadzono kilka pomostów, na których możesz odpoczywać, opalać się, pływać lub podziwiać piękną naturę. Miejsce jest obłędne, o czym mamy nadzieję już wkrótce sam się przekonasz.

Jezioro Siekierki, Kociewie

Porada: Jeśli nie masz swojego SUP-a, o jego pożyczenie możesz poprosić właścicieli Głuszeckiego Lasu. Do Jeziora Siekierki dotrzesz od strony wsi Wierzbiny. To zaledwie 40 minut pieszo ze wsi Głuche lub 5 min samochodem. Auto możesz zaparkować przy leśnej drodze i przejść kawałek pieszo, ponieważ do jeziora nie ma bezpośredniego dojazdu.

II. Spływ kajakowy po rzece Wdzie

Kociewska wieś to nie tylko piękne jeziora. To także przepływające przez nią dwie srebrzyste rzeki: Wierzyca i wspomniana wyżej Wda. To tej drugiej chcieliśmy poświęcić tu szczególną uwagę. Rzeka Wda jako lewy dopływ Wisły wije się przez około 198 km z dala od dużych aglomeracji miejskich, między innymi przez Wdzydzki i Wdecki Park Krajobrazowy, kilka rezerwatów przyrody i zachwycające Bory Tucholskie pokonując na swojej trasie liczne jeziora. Jest też jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych na Kociewiu i fantastycznym uzupełnieniem wypoczynku na wsi. Ze względu na spokojny nurt, niewielką głębokość, liczne malownicze meandry i zakola oraz przeszkody w postaci pozawalanych drzew jest rzeką wybieraną przez wielu kajakarzy.

Spływy kajakowe, Kociewie
Rzeka Wda

Na Wdzie poprowadzono kilka tras kajakowych o różnej długości i stopniu trudności. W zeszłym roku będąc na Kociewiu polecaliśmy Ci trasę na odcinku Błędno – Stara Rzeka. Tym razem zabieramy Cię na szlak między Żurawkami (Szlaga-Młyn), a Błędnem przez malowniczy rezerwat „Krzywe Koło w Pętli Wdy” przyjmujący w zakolu rzeki postać cypelka. Rzeka opływa go w jego najwęższej części, aby po koło 1 kilometrze niemalże wrócić w to samo miejsce. Trasa ta jest naprawdę zjawiskowa! Prowadzi z dala od zabudowań wśród przepięknej doliny porośniętej trawami i szuwarami przechodzącymi co chwila w wysokie, piaszczyste skarpy ze szpalerami strzelistych sosen. Ich wyprostowane sylwetki odbijają się w tafli Wdy niczym w lustrze, a widoki zapierają dech. Jakby tego było mało do tego uroczego obrazka dochodzi zapach lasu, szum wody, rechot żab i krzyk żurawi gniazdujących na okolicznych mokradłach. Podczas spływu mija się tylko jedną wieś – Łuby z zaledwie kilkoma zabudowaniami. Brak odgłosów cywilizacji dobiegających z brzegów to dodatkowy atut tej wyjątkowej trasy.

Kociewie atrakcje
Spływy kajakowe Wda

Poznaj inne niezwykłe atrakcje Kociewia

Informacje praktyczne:

  • Trasa spływu: Żurawki (Szlaga Młyn) – Błędno
  • Długość trasy: około 13 km
  • Czas spływu: około 4-5 h
  • Ciekawe miejsca na trasie: wieś Łuby, Kasparuskie Krzywe Koło i Rezerwat przyrody „Krzywe Koło w Pętli Wdy”
  • Gdzie wypożyczyć kajaki: wypożyczalni kajaków na Kociewiu jest całe mnóstwo. Można w nich przebierać jak w ulęgałkach. Na tą konkretną trasę polecamy Ci kajaki od „Zakątek Skrzynia” we wsi Skrzynia. Za kajak dwuosobowy wraz z transportem ze Skrzyni do Żurawek i odbiorem z Błędna do Skrzyni zapłaciliśmy 90 zł.
  • Co zabrać na spływ: wodę do picia, kanapki, przekąski, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, ubranie na przebranie

III. Wędrówka lasem wzdłuż Jeziora Kałębie

Były srebrzyste jeziora i pięknie meandrująca rzeka Wda. Kolejną atrakcją kociewskiej wsi są bezapelacyjnie pachnące sosnowe bory! Ciągną się one po horyzont otulając tutejsze wioski, rzeki i jeziora. Przebywanie w nich nie tylko uspakaja, relaksuje i dodaje energii. Duża dawka tlenu, przestrzeń, zieleń i unoszące się w powietrzu olejki eteryczne mają zbawienne działanie na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlaczego zatem z nich nie skorzystać? Tym bardziej, że w kociewskich lasach poprowadzono nie tylko drogi dojazdowe do ukrytych przed światem domostw, ale i liczne ścieżki spacerowe.

kociewska wieś

Jedną z nich, którą szczególnie chcieliśmy Ci polecić jest malownicza trasa prowadząca wzdłuż Jeziora Kałębie. „Kociewskie Morze”, bo tak potocznie nazywa się ten akwen, to największe jezioro w regionie. Nad jego brzegiem ulokowało się sześć niewielkich miejscowości: Wycinki, Wymysłowo, Okarpiec, Radgoszcz, Dobry Brat i Osiek. I to właśnie od Radgoszczy proponujemy rozpocząć wędrówkę. Niebieski szlak w swym początkowym odcinku, aż do miejscowości Osiek prowadzi cudownym lasem. Na jego przebiegu w kilku miejscach pociągnięto dzikie pomosty wychodzące wprost na srebrzystą taflę jeziora. Spotkasz przy nich jedynie pojedynczych wędkarzy, od których przy odrobinie szczęścia dowiesz się wielu ciekawostek na temat jeziora, w tym tego, że jeszcze przed wojną w najgłębszym miejscu ” Kociewskiego Morza” do dna było aż 9 metrów. Teraz to zaledwie 6 m.

W Osieku dotrzesz do dużej publicznej plaży. To główne miejsce rekreacji nad Jeziorem Kałębie z rozbudowaną infrastrukturą, na której złapiesz oddech przed dalszą wędrówką. W tej niewielkiej miejscowości możesz też napić się kawy i zjeść domowy, sycący obiad w „Barze Wczasowym”.

Stąd trasa będzie prowadzić Cię dalej między innymi przez malutką wieś Wycinki położoną na historycznym szlaku bursztynowym w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, by po około 18 km i 6 godzinach marszu zakończyć się przy maleńkiej plaży z pomostem w Radgoszczy. Nie będziemy ukrywać, że trasa jest wymagająca, ale dostarcza mnóstwa niezapomnianych wrażeń i kojących widoków.

Wycinki, Kociewie
Kociewska wieś

Informacje praktyczne:

  • Częściowo niebieski szlak pieszy wokół Jeziora Kałębie
  • Długość trasy: ok. 18 km
  • Czas przejścia: ok. 6 godzin
  • Trudność: trasa dość wymagająca, można ją także przejechać rowerem
  • Gdzie zaparkować auto: za wsią Radgoszcz w lesie

W kociewskich lasach możesz wybrać się również na grzybobranie, zbieranie owoców leśnych czy roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Tak jak my możesz też spróbować odkryć jego inne tajemnice i poszukać nietypowych leśnych okazów! Jednym z nich, na który natknęliśmy się spacerując wśród drzew, była ta oto sosna.

W czasach, kiedy ciągle gdzieś pędzimy, nawet kilka chwil wyciszenia się na łonie natury może prowadzić do poprawy naszego samopoczucia. Wykorzystaj czas wolny i wybierz się na kociewską wieś. Zobaczysz, że tu głowa inaczej odpoczywa, że naprawdę masz więcej energii, a świat wygląda przyjaźniej i bezpieczniej.

Więcej informacji o Kociewiu

Jeśli szukasz więcej informacji o Kociewiu to znajdziesz je w

Kociewski Ośrodek Informacji Turystycznej

ul. 30 Stycznia 4

83-110 Tczew

tel. 58 531 37 41

e-mail: [email protected]

www.kociewie.travel

Materiał powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną KOCIEWIE w ramach dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach zadania pn.”Podniesienie jakości oferty turystycznej i promocja usług turystyki wiejskiej z terenu Kociewia” zgodnie z zawartą umową nr 2023/0011/1626/UDOT/DT/BP z dnia 22 maja 2023 r.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności