Strona Główna Polska Kociewie – malownicza kraina rzek, jezior i sosnowych lasów

Kociewie – malownicza kraina rzek, jezior i sosnowych lasów

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Kociewie

Kociewie to nie tylko kraina srebrzystych rzek i pachnących sosnowych lasów. To także turkusowe jeziora, piękne rezerwaty przyrody oraz malownicze punkty widokowe. To rodzime tradycje, kociewska gwara, haft i miejscowe legendy, a także bogata historia związana z wczesnośredniowiecznym grodem słowiańskim, jedynym polskim egzemplarzem Biblii Gutenberga czy gniewną twierdzą krzyżacką wzniesioną na lewym brzegu Wisły. Na Kociewiu znajdziesz też polską Maderę, urocze wioski z drewnianą zabudową, najstarszy leśny ogród botaniczny w Polsce i niegdyś najdłuższy most drogowy w całej Europie! Ten niezwykły region na północy naszego kraju to także spływy kajakowe po rzekach: Wda i Wierzyca oraz błogi raj dla rowerzystów i miłośników windsurfingu. Jeśli nie masz pomysłu na weekend – ruszaj na Kociewie! Poznaj jego najpiękniejsze atrakcje i zobacz co warto zobaczyć w tej wyjątkowej krainie. 

Kociewie 

Kociewie

Kociewie to region Pomorza Gdańskiego leżący na styku województw: pomorskiego i kujawsko – pomorskiego w dorzeczu Wdy, Wierzycy i Wisły. Od wschodu jego granice wyznacza rzeka Wisła. Z pozostałymi nie jest to prosta sprawa ze względu na to, że ich podział definiowany jest na podstawie kryteriów geograficznych, administracyjnych oraz gwary, którą posługiwała się tutejsza ludność. Granice Kociewia są zatem płynne i najogólniej można napisać, że od północnego zachodu graniczy ono z Kaszubami, z którymi też dzieli Bory Tucholskie od południowego zachodu. Od południa zaś bramą Kociewia jest Świecie tuż przy granicy z Kujawami. Jeśli nadal to dla Ciebie trochę zagmatwane to napiszemy wprost – Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów tczewskiego, starogardzkiego i północną część powiatu świeckiego, a atrakcji ma bez liku!

Co warto zobaczyć na Kociewiu – najciekawsze atrakcje regionu

1. Rezerwat przyrody „Krzywe Koło w Pętli Wdy”

Kociewie atrakcje

Atrakcje Kociewia rozpoczynamy od jego mniej znanej perełki. Mamy tu na myśli Rezerwat Przyrody „Krzywe Koło w Pętli Wdy, który nas oczarował! Przyjmuje on postać cypelka, w zakolu rzeki Wdy w jej bardzo wąskim przesmyku. Na powierzchni ok. 10 ha chroni on m.in. nietypowe na tym terenie drzewostany czy rzadkie rośliny zielne. Ale nie tylko z tego powodu proponujemy Ci go odwiedzić. W rezerwacie znajdują się bowiem liczne punkty widokowe na malowniczą rzekę Wdę i płynących jej nurtem kajakarzy. Widoki są naprawdę obłędne i potrafią wprawić w niemały zachwyt!

Kociewie atrakcje

Porada: Do „Krzywego Koła” najlepiej dojechać rowerem po ścieżce prowadzącej przez las. Poniżej opisaliśmy trasę rowerową, która obejmuje ów rezerwat. Na dole znajdziesz też mapę atrakcji.

2. Grodzisko Owidz

Grodzisko Owidz

We wczesnym średniowieczu na szczycie morenowego wzgórza tuż nad rzeką Wierzycą w Owidzu mieścił się ważny gród słowiański. Był on jedną z ważniejszych osad obronnych na Kociewiu, gdyż w jej pobliżu przebiegał trakt „via mercatorum”, czy inaczej droga kupców. Jej powstanie miało prawdopodobnie związek z umacnianiem zwierzchnictwa Bolesława Chrobrego nad Pomorzem, a oprócz funkcji obronnych gród pełnił też funkcje mieszkalne.

Zrekonstruowane Grodzisko Owidz wraz z przylegającą do niego infrastrukturą zajmuje obecnie powierzchnię ponad 6 hektarów. Opowiada historię tego miejsca, żyjących tu ludzi, ich wierzeń i legend. Na jego terenie znajdują się odtworzone chałupy, wieża bramna, wieża obserwacyjna czy zagroda dla zwierząt. Mieści się tu także amfiteatr na 400 osób, rozległy plac zabaw, Karczma Słowiańska „Na Podgrodziu” i przystań kajakowa na Wierzycy. 

Funkcjonuje tu również pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Jakby tego było mało w Grodzisku Owidz organizowane są przeróżne imprezy o charakterze historycznym, rekonstrukcje słowiańskich obrzędów, turnieje rycerskie, jarmarki, warsztaty rękodzieła czy plenery rzeźbiarskie.

Informacje praktyczne:

 • Zwiedzanie grodu – 5 zł bilet ulgowy, 10 zł bilet normalny
 • W miesiącach zimowych zwiedzanie grodu bezpłatne bez możliwości zwiedzania wnętrz chat
 • Usługa przewodnika – 25 zł za grupę do 10 osób, 50 zł za grupę do 30 osób. Przewodnik w Grodzie w sobotę o niedziele dostępny jest bezpłatnie. Start zwiedzania o pełnych godzinach!
 • Muzeum Mitologii Słowiańskiej jest oddzielnie biletowane (15 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy) i w miesiącach od maja do września czynne jest w godzinach 11:00-17:00 (w poniedziałki nieczynne!)

3. Arboretum Wirty z Jeziorem Borzechowskim Wielkim

Arboretum Wirty

Ze średniowiecznego grodu przerzucamy Cię z powrotem na łono natury do Arboretum Wirty. Nie wiem, czy wiesz, że arboretum to miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy, nad którymi zwykle prowadzi się badania w celu zbadania zdolności aklimatyzacyjnych obcych gatunków. A to w Wirtach na Kociewiu jest najstarszym leśnym ogrodem botanicznym w Polsce! Ogród dendrologiczny został założony w 1875 r., a teraz przeżywa swoją drugą młodość. Poprowadzono w nim kilka ścieżek pieszych w tym niebieską Trasę Parkową, czerwony Szlak Azaliowy, czarny Śladami Schwappacha czy żółty zwany Ścieżką Widokową, z których możesz podziwiać piękną roślinność z różnych zakątków świata. 

Ze swojej strony szczególnie polecamy Ci spacer tą ostatnią około 50 minutową żółtą Ścieżką Widokową, bo prowadzi ona nad malownicze Jezioro Borzechowskie Wielkie. Jest to najgłębsze i trzecie co do wielkości jezioro na Kociewiu. Dodatkowo zaliczane jest ono do najczystszych jezior Pojezierza Starogardzkiego. Co w tym zbiorniku urzeka najbardziej? Na pewno kolor wody! W pełnym słońcu jezioro przybiera niesamowity zielony kolor. Kiedy słońce skryje się za chmurami jego tafla ciemnieje. Przy jeziorze tym znajdziesz drewniane pomosty oraz małą plażę. 

Jeziora Kociewie

Informacje praktyczne:

 • Zwiedzanie arboretum – 8 zł bilet normalny i 4 zł bilet ulgowy 
 • W miesiącach od kwietnia do września czynne w godzinach od 09:00-20:00
 • Na terenie ogrodu poprowadzono 6 ścieżek, z których my najbardziej polecamy ścieżkę żółtą zwana Ścieżką Widokową z czasem przejścia około 50 min
 • Arboretum można zwiedzać z psem

4. Pelplin 

Pelplin, Kociewie

Kociewie to nie tylko zapierająca dech w piersiach natura. To również malownicze miasta i miasteczka z bogatą historią. Jednym z nich jest Pelplin, czyli duchowa stolica regionu. Miasto to w XIII wieku założyli cystersi i to właśnie im Pelplin zawdzięcza swoją największą atrakcję – gotycką Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedna z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce, a z przylegającymi do niej zabudowaniami klasztornymi tworzy dość spory kompleks. Nie będziemy ukrywać, że nie jesteśmy miłośnikami zabytków sakralnych i rzadko odwiedzamy kościoły. Ten nas jednak zachwycił. W jego wnętrzach znajduje się bowiem obraz z 1623 r. „Koronacja NMP” autorstwa Hermana Hana, 22 ołtarze, barokowe organy boczne skryte za niesamowitym, monumentalnym prospektem oraz niezwykłe sklepienia: gwieździste, sieciowe i najpiękniejsze kryształowe. Naprawdę warto tu zajrzeć.

Będąc w Pelplinie nie możesz również pominąć Muzeum Diecezjalnego, które w swoich zbiorach posiada jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga zwanej również Biblią 42-wierszową lub Biblią Mazarina. Jako ciekawostkę dodamy, że jest to pierwsza księga wydrukowana na Starym Kontynencie. Do naszych czasów przetrwało jedynie czterdzieści osiem egzemplarzy tej księgi rozsianych po całym świecie, a jeden z nich znajduje się właśnie w Pelplinie. 

Pelplin ma też swoje Ogrody Biskupie. To przepiękny XIX wieczny barokowy zespół parkowy położony na wysokim, południowym brzegu rzeki Wierzycy, który zwiedza się za darmo.  

5. Gniew (Zamek Gniew i Rynek Starego Miasta)

Gniew, Kociewie

Jeśli interesują Cię legendy o królach i rycerzach, jeśli lubisz zwiedzać stare zamki, za którymi kryją się przeróżne opowieści to koniecznie musisz odwiedzić jeszcze Gniew. To tu na przełomie XIII i XIV wieku na lewym brzegu rzeki Wisły wybudowano najpotężniejszą twierdzę Zakonu Krzyżackiego! Zamek Gniew był siedzibą królów, hetmanów i starostów w tym Jana III Sobieskiego. Był on także potęgą rycerstwa, a obecnie mieści się w nim elegancki hotel.

Twierdzę możesz zwiedzić z przewodnikiem, możesz w niej również przenocować lub wziąć udział w organizowanych tu widowiskowych spektaklach takich jak np. Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego będący rekonstrukcją najlepszych igrzysk rycerskich, które uświetniały na dworach królewskich takie wydarzenia jak chrzty potomków, śluby czy spotkania władców.

Zamek Gniew

 Zamek Gniew informacje praktyczne:

 • Zwiedzanie Zamku Gniew odbywa się z przewodnikiem o pełnych godzinach 
 • Ceny biletów: 20 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy
 • Turniej Rycerski jest oddzielnie biletowany – 25 zł bilet normalny – jest to impreza cykliczna!
Gniew, Kociewie

Gniew to nie tylko gniewny zamek krzyżacki to także uroczy Rynek Starego Miasta, po którym warto się przespacerować. Zachował on swoją oryginalną średniowieczną zabudowę na planie kwadratu z przepięknymi wąziutkimi kolorowymi kamieniczkami i brukowanymi uliczkami. Jeśli przyjrzysz się uważnie to zobaczysz przy nich stare żelazne aparaty fotograficzne na wysokich nóżkach. Nie wiemy, ile ich mieści się na Starym Mieście w Gniewie, ale być może Tobie uda się je wszystkie policzyć. Jako ciekawostkę dodamy, że o ile cała Polska robi zakupy pod arkadami czy w sukiennicach, o tyle gniewianie kupują pod lebami. Leby to nic innego jak zespół kamienic z podcieniami zlokalizowany wzdłuż zachodniej pierzei gniewskiego rynku. Często określa się je mianem Sukiennic Pomorza.

Gniew, Kociewie

Ze swojej strony proponujemy Ci jeszcze przespacerować się na ulicę Sambora, gdzie na turystów czeka maskotka Gniewu – Miś Maciuś z Gniewu oraz Ogród Historii. Z kolei przy ulicy Spichrzowej znajduje się dawna dzielnica spichrzów z typową dla niej zabudową. 

Porada: Jeśli wystarczy Ci czasu proponujemy Ci także zajrzeć do Muzeum Kapsla w Gniewie. W jego kolekcji znajduje się ok. 1000 kapsli z całego świata. Muzeum można zwiedzać bezpłatnie samemu lub z przewodnikiem.

6. Rezerwaty przyrody Wiosło Małe i Wiosło Duże 

Kociewie
Kociewie zwiedzanie

Pozostając w okolicach Gniewu chcieliśmy zaproponować ci dwa ciekawe rezerwaty: Wiosło Małe i Wiosło Duże. Zostały założone w latach 60 i 70-tych celem ochrony rzadkich gatunków leśnych. Obecnie we Wiośle Małym poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna do ponad dwustuletniego pomnika przyrody jaką jest lipa drobnolistna oraz do obelisku Gottlieba Schmidta- projektanta regulacji dolnej Wisły. Naszym zdaniem bardziej malownicza jest jednak ścieżka po Wiośle Dużym, bo prowadzi do wieży widokowej, z której rozpościera się ładna panorama na królową polskich rzek. 

7. Nowe

Nowe, Kociewie
Nowe

Z rezerwatów Wiosło Małe i Wiosło Duże tylko kilkanaście kilometrów będzie dzieliło Cię od kolejnego uroczego miasta Kociewia jakim jest Nowe. Słynęło ono z handlu wiślanego oraz sławnych piwowarzy. Dziś na pewno na uwagę zasługuje jego rynek z pięknymi kamienicami w różnym stylu. Jako ciekawostkę dodamy, że ma on prawie nienaruszony charakter grodu średniowiecznego. Warto tu również zajrzeć do zamku, w którym mieści się dziś centrum kultury i na punkt widokowy z niezwykłą panoramą na rzekę Wisłę.

8. Las Szpęgawski

Kociewie atrakcje
Kociewie atrakcje

Ze wschodu Kociewia przenosimy Cię teraz w jego zachodnie granice. To tu tuż nieopodal Starogardu Gdańskiego w Lesie Szpęgawskim ukryty jest piękny monument w postaci nieregularnie rozmieszczonych betonowych słupów symbolizujących las. To pomnik i największy cmentarz ofiar niemieckiego ludobójstwa na Pomorzu Gdańskim.

Szacuje się, że między wrześniem 1939 roku a styczniem 1940 r. życie straciło tu od 5-7 tyś. bezbronnych osób. Na tablicy pamięci zamieszczono przepiękny tekst „Las z jednej strony jest miejscem tętniącym życiem, gdzie schronienie znajduje wiele istot, a jednocześnie panuje w nim spokój. Z drugiej strony las to naturalny labirynt, kojarzący się z sytuacją bez wyjścia – śmiercią”. 

9. Starogard Gdański

Starogard Gdański
Kociewie zwiedzanie
Kociewie atrakcje

Choć nie mieliśmy za dużo czasu, aby zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami stolicy Kociewia, to polecamy Ci tu zajrzeć. Miasto słynie z zabytkowego Rynku Starego Miasta ze średniowiecznym układem przestrzennym oraz z Muzeum Ziemi Kociewskiej, w którym zgromadzono zbiory związane z historią i kulturą Kociewia. Starogard możesz też zwiedzać szlakiem miejskim „Legenda Deyny”, przy którym znajdują się miejsca związane z życiem króla strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. – Kazimierza Deyny lub wybrać się na spacer malowniczą Ścieżką Doliny Wierzycy. 

10. Tczew (Most Tczewski, Muzeum Wisły)

Tczew

Atrakcje Kociewia zamykamy Tczewem – jednym z najstarszych miast na Pomorzu i największym miastem Kociewia, które słynie przede wszystkim z cudu inżynierii jakim jest Most Tczewski. Miasto to było bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym w tzw. korytarzu pomorskim. Przebiegała przez niego linia kolejowa, która łączyła Berlin z Prusami Wschodnimi, a most pełnił w tym połączeniu istotną rolę. Został on wybudowany w latach 1850-1857 pod kierunkiem Carla Lentze i przez jakiś czas był najdłuższym mostem w Europie! Składał się z 6 przęseł o rozpiętości 130 m i wysokości 12 m, a jego łączna długość wynosiła 837 m.

Niestety podczas II wojny światowej przeprawa mostowa została zniszczona (najpierw został wysadzony przez saperów polskich 1.09.1939 r., w okresie wojennym nieodbudowany, a w 1945 wysadzono pobliski most kolejowy). Po wojnie go odbudowano i ponownie oddano do użytku, lecz przyszła powódź, która zerwała jego przęsła. Odbudowano je korzystając ze skręcanych elementów brytyjskiego mostu
przeprawowego. Aktualnie most jest ponownie w przebudowie i można go jedynie podziwiać z Bulwaru
Nadwiślańskiego w Tczewie
.

Tczew, Kociewie

Porada: Jeśli lubisz odwiedzać muzea, to będąc w Tczewie powinieneś zajrzeć również do Muzeum Wisły. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce, w którym oprócz cennych zabytków związanych z królową polskich rzek czekają na Ciebie ilustracje, filmy i interaktywne prezentacje. W niedalekiej odległości od muzeum mieści się inne ciekawe miejsce. To Centrum Konserwacji Wraków Statków, w których możesz zobaczyć kolekcję łodzi z całego świata i najpiękniejsze zabytkowe polskie jachty. 

Punkty widokowe na Kociewiu

Kociewie ma też swoje punkty widokowe, z których możesz podziwiać piękne krajobrazy na rzeki, jeziora czy miasta. Ze swojej strony polecamy Ci szczególnie:

 • Punkt widokowy „Zatoki” w Wodeckim Parku Krajobrazowym, z którego możesz podziwiać Jezioro Żurskie z polską wyspą Maderą, która z góry kształtem przypomina trochę serce.
Kociewie
Jezioro Żur, Kociewie
 • Wieża widokowa Trzebciny – ukazuje ona obraz zniszczeń po potężnym tornado, które nawiedziło m.in. Kociewie w lipcu 2012 roku. Długość przebiegu wichury i obszaru zniszczonego drzewostanu wynosił 20 km w kierunku wschód-zachód.
 • Punkt widokowy w Nowe z widokiem na rzekę Wisłę, o którym wspomnieliśmy powyżej.
 • Punkt widokowy Diabelce w Świeciu z widokiem na przepiękną dolinę Wdy, Dolinę Dolnej Wisły oraz miejscowości leżące na drugim brzegu rzeki. To właśnie tu rzeka Wda uchodzi do Wisły.
Punkt widokowy Świecie

Kociewie aktywnie

I. Spływy kajakowe na Kociewiu

Podczas pobytu na Kociewiu możesz też spędzić czas aktywnie. Organizowane są tutaj liczne spływy kajakowe głównie rzekami: Wdą i Wierzycą. To fantastyczna przygoda, podczas której zatopisz się w kociewskiej przyrodzie, złapiesz oddech i zapomnisz problemach.

Spływy kajakowe po rzeka Wdzie

Spływy kajakowe Wda

Wda zwana również Czarną Wodą to jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych nie tylko na Kociewiu, ale i w Polsce. Ze względu na jej ciemny niemal czarny kolor wody, spokojny nurt, niewielką głębokość, liczne malownicze zakola oraz praktycznie brak przeszkód jest rzeką wybieraną przez początkujących kajakarzy oraz rodziny z dziećmi. Jej dodatkowym atutem jest fakt, iż jej wody płyną z dala od dużych aglomeracji miejskich przez Wdzydzki i Wdecki Park Krajobrazowy oraz Bory Tucholskie, by w okolicach Świecia obok gotyckiego zamku ujść do Wisły. 

Cały Szlak Wdy ma długość około 193 km i można go przepłynąć w około 10 dni. Szlak jest doskonale oznakowany. Znajdziesz przy nim liczne stanice i przystanie. Oczywiście my polecamy Ci spłynąć poszczególnymi odcinkami Wdy w zależności od czasu i siły jaką dysponujesz. Do wyboru jest sporo tras kajakowych w tym m. in.:

 • Lipusz – Wdzydze Kiszewskie – długość trasy ok. 20 km, czas spływu 6-8h
 • Wdzydze Kiszewskie – Borsk – długość trasy ok. 9 km, czas spływu 2-4 h
 • Borsk – Klonowice – długość trasy ok. 18 km, czas spływu 5-6 h
 • Klonowice – Parcele – długość trasy ok. 15 km, długość spływu 5h
 • Parcele – Młynki – długość trasy ok. 22 km, czas spływu 6-8h
 • Młynki – Wdecki Młyn – długość trasy ok. 14 km, czas spływu 4-5h
 • Wdecki Młyn – Błędno – długość trasy ok 23 km, czas spływu ok 6-8 h
 • Błędno – Tleń – długość trasy ok 20 km, czas spływu 6-8h – polecana!

Odcinek Błędno – Stara Rzeka – ok. 17 km (czas ok. 4 h)

Osobiście płynęliśmy kajakiem po Wdzie na mało popularnej trasie Błędno – Stara Rzeka. Trasa ta liczy ok.17 km, a jej pokonanie zajęło nam ok. 4 godzin. Jest to raczej łatwy szlak kajakowy. Niemniej jednak ze względu na fakt, iż momentami rzeka mocno tu meandruje, a przeszkodą są pozawalane drzewa na jego przepłynięcie musisz sobie przeznaczyć nieco więcej czasu.

Spływy kajakowe Wda
Wda, Kociewie

Za Błędnem nurt Wdy prowadzi wśród łąk i lasów Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych odcinków na całym przebiegu tej rzeki. Na trasie znajdują się także ruiny starego mostu na Wdzie z XIX wieku, który najkrótszą trasą łączył dwa duże siedziby nadleśnictwa Osie i Wildungen, czyli dzisiejsze Błędno. Od strony leśniczówki Kwiatki, na betonowym prześle mostu wisi drewniany krzyż. Podobno, kilkanaście lat temu zginęła tam para nieszczęśliwie zakochanych nastolatków, którzy wjechali maluchem na most i spadli w nurt rzeki popełniając samobójstwo.

Szlak kajakowy proponujemy Ci zakończyć w Przystani Stara Rzeka lub udać się 2 km dalej do “Smażalni ryb u Basi”, gdzie dodatkowo możesz na koniec skosztować pysznego pstrąga. 

Spływ kajakowy Kociewie
Kociewie spływy kajakowe

Spływy kajakowe po rzece Wierzyca

Alternatywą dla rzeki Wdy są spływy kajakowe rzeką Wierzycą. Jest to bardziej wymagająca rzeka, momentami mocno meandrująca z wartkim nurtem, a na jej drodze częściej możesz spotkać przeszkody w postaci zawalonych drzew lub wąskiego przepływu. Jest na niej również sporo przenosek – głównie ze względu na występowanie licznych elektrowni wodnych oraz niskich kładek. Polecana jest ona zatem bardziej zaawansowanym kajakarzom. Aby spłynąć całą rzeką potrzeba ok 8 dni, ale i tą trasę możesz sobie podzielić na krótsze odcinki między innymi łatwą kilkugodzinną trasę ze Starogardu Gdańskiego do Grodziska Owidz. 

Wypożyczalnie kajaków na Kociewiu

Nie będziemy ukrywać, że jest ich bez liku! Możesz w nich przebierać jak w ulęgałkach zarówno przy spływach po Wdzie jak i Wierzycy. Z poleceń przekazanych nam przez miejscowych możemy Ci zaproponować następujące firmy:

II. Szlaki rowerowe na Kociewiu

Kociewie trasy rowerowe

Nie lubisz kajaków? Nic nie szkodzi! Na Kociewiu znajdziesz również liczne trasy rowerowe o długości około 637 kilometrów! Najciekawszą spośród „Kociewskich Tras Rowerowych” jest Szlak Grzymisława o długości 155 km rozpoczynający się w Tczewie, a kończący w miejscowości Świecie. Na jego pokonanie musisz jednak przeznaczyć sobie 3 dni między innymi z noclegiem w Gniewie. Przez Kociewie biegnie także odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej, ale nie o nich będzie tu dziś mowa. 

Mamy dla Ciebie niszową i nieco mniej wymagającą alternatywę. Co powiesz na malowniczą trasę rowerowową z Kasparusa do Skrzyni przez Rezerwat “Krzywe Koło Pętli Wdy”, Błędno i Łuby następnie nad Jezioro Słone oraz Jezioro Kałębie i z powrotem do Kasparusa? Trasa liczy ponad 40 km, a na jej przejechanie będziesz potrzebować praktycznie całego dnia. 

Szlak rowerowy biegnący częściowo asfaltem, a częściowo przez las rozpoczyna się we wsi Kasparus otoczonej Borami Tucholskimi. Miejsce to zachwyca nie tylko malowniczym położeniem, ale także architekturą. Stare drewniane domki z ukwieconymi ogródkami to prawdziwa gratka dla oczu i zachęta do dalszej przejażdżki. 

Kasparus, Kociewie

Wierz nam, że później będzie jeszcze ciekawiej! Najpiękniejsze widoki znajdziesz w Rezerwacie Krzywe Koło Pętli Wdy, o którym wspomnieliśmy już wyżej. Położony jest on w zakolu Wdy w jej bardzo wąskim przesmyku. Z jednej strony będziesz podziwiać niezwykłą roślinność tego miejsca, a z drugiej strony malownicze zakole opływającej go rzeki. 

Kociewie trasy rowerowe
Kociewie atrakcje

Z rezerwatu udasz się dalej przez maleńkie wioski Błędno i Łuby nad Jezioro Słone i Jezioro Kałębie. Oba jeziora położone są na obszarze leśnym Borów Tucholskich i są ze sobą połączone tzw. strugami. O ile Jezioro Słone jest mniej znanym akwenem na Kociewiu o tyle Jezioro Kałębie (największe jezioro w regionie etniczno-kulturowym Kociewia) okrzyknięto “Morzem Kociewskim”. Tuż nad jego brzegiem znajdziesz fragmenty murów i kamiennych fundamentów dawnego zamku krzyżackiego. 

III. Sporty wodne i windsurfing na Kociewiu

Jeśli lubisz sporty wodne, to Kociewie i wspomniane wyżej “Kociewskie Morze” jest idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu. W Jeziorze Kałębie zmożesz się też kąpać lub popływać kajakiem, żaglówką lub łodzią. Kąpieliska oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego położone nad Jeziorem Kałębie znajdziesz się w Osieku, Dobrym Bracie i Radogoszczu.

Jezioro Kałębie

Kociewie informacje praktyczne

Kociewie – noclegi

Gdzie nocować na Kociewiu? Odpowiedź nie będzie oczywista. Jako bazę noclegową do zwiedzania Kociewia możesz wybrać Starogard Gdański lub Gniew. W tym ostatnim bardzo oryginalnym miejscem jest królewski nocleg na Zamku Gniew.  Kompleks zamkowy obejmuje hotel Rycerski, zamek i Pałac Marysieńki. Na miejscu zapewniono całodobową recepcję, parking. W zamku dostępne jest zaplecze odnowy biologicznej i fitness, a w hotelu Rycerskim mieści się restauracja Kolumnowa.

Jeśli szukasz czegoś bardziej klimatycznego i tańszego noclegu to możemy polecić Ci Zajazd Gniewko lub bardzo wygodny biznesowy hotel Molto Bene Hotel & Restaurant w Skórczu, w którym nocowaliśmy podczas naszego pobytu na Kociewiu. Hotel jest nowiutki, czysty, pachnący, z cudowną obsługą i smacznymi śniadaniami. 

Kociewie – restauracje

Kuchnia kociewska

Kuchnia kociewska to kuchnia oparta na prostych składnikach. Dominują w niej ziemniaki, cebula, kapusta, marchew, brukiew czy grzyby. Dużo jada się tu pieczywa, nabiału, zup i ryb. Niestety w lokalnych restauracjach rzadko serwowana jest typowa kuchnia regionalna. Dominują już raczej wszędzie dania międzynarodowe. Ze swojej strony możemy polecić Ci kilka miejsc, w których karmią dobrze i smacznie oraz regionalnie:

 • Zajazd Gniewko, Rakowiec 108 – serwujący pyszną kuchnię kociewską, którego specjalnością są Bulwy Kociewskie, placki ziemniaczane oraz pierogi własnego wyrobu.
 • Smażalnia ryb u Basi, Stara Rzeka 21 – miejsce, które polecamy podczas spływu kajakiem po Wdzie. Miejsce to otwarte jest sezonowo. Możesz do niego dojechać również samochodem – uwaga droga prowadzi przez las i jest miejscami szutrowa!
 • Wachlarz Smaków w Nowe, ul. Wojska Polskiego 17, Nowe– miejsce z pyszną kuchnią sezonową i cudownym widokiem na Wisłę w miejscowości Nowe.
 • Przystanek Tleń Restauracja, Pensjonat, Browar, ul. Bydgoska 2, Tleń – warto spróbować tam smażonego kalafiora lub wątróbki z kluskami.

Więcej informacji o Kociewiu

Jeśli szukasz więcej informacji o Kociewiu to znajdziesz je w
Kociewski Ośrodek Informacji Turystycznej
ul. 30 Stycznia 4
83-110 Tczew
tel. 58 531 37 41
e-mail: [email protected]
www.kociewie.travel

Kociewie mapa atrakcji


Materiał powstał w ramach projektu współpracy pn. „Kampania Ruszaj na Kociewie – wzmocnienie marki regionu” realizowanego w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przy udziale trzech kociewskich LGD: Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia”, Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia” oraz Lokalnej Grupy Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”.

Kociewie

Być może zainteresuje Cię również inna wyjątkowa kraina jaką jest Roztocze.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności