Gdańsk to miasto przepełnione wolnością i odwagą. Otwarte na świat, tolerancyjne i pozbawione wszelkich kompleksów. Choć ma ponad tysiąc lat nigdy nie skostniało. Zachwyca nowoczesnością płynnie mieszającą się z tradycją. Pachnie morską bryzą i lasem sosnowym. Zadziwia bogatą historią i mnóstwem ciekawych atrakcji wartych zobaczenia. W XX wieku w Gdańsku miały miejsce wydarzenia, które wpłynęły na bieg historii świata. 1 września 1939 r. Wehrmacht rozpoczął inwazję na Polskę na półwyspie Westerplatte. Ponad cztery dekady później Lech Wałęsa założył w Gdańsku Solidarność, która zapoczątkowała koniec rządów komunistycznych w Polsce. Zarówno wojnę, jak i Solidarność do dziś pamiętają światowej klasy gdańskie muzea. Od strony lądu i wody Starego Miasta wciąż strzegą potężne bramy, a ukryte za nimi malownicze kamieniczki wspominają kupieckie czasy i handel bursztynami. Zabieramy Cię na spacer po morskiej stolicy Polski – jedynym takim mieście na świecie. Załóż wygodne buty i ruszaj z nami na zwiedzanie Gdańska. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy 2-dniowy plan zwiedzania miasta. Obiecujemy, że atrakcji będzie w bród, zarówno tych znanych jak i mniej oczywistych. Gdańsk na weekend to niesłychana lekcja historii, uczta dla duszy, oczu i podniebienia. To też potężna dawka jodu ?
Z tego wpisu dowiesz się m.in:
- Jakie są najciekawsze atrakcje Gdańska
- Co warto zobaczyć w Gdańsku w 2 dni
- Jakie są najciekawsze punkty widokowe w Gdańsku
- Jakie są najpiękniejsze plaże Gdańska
- Jak dojechać do Gdańska
- Gdzie smacznie zjeść w Gdańsku
- Jak przemieszczać się po Gdańsku
- Gdzie nocować w Gdańsku
Spis treści
Gdańsk na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?
Gdańsk mapa atrakcji i plan zwiedzania
Dzień 1 – Główne Miasto, Stare Miasto i Westerplatte
Nasz weekendowy przewodnik po Gdańsku zawiera informacje zarówno o tych bardziej oczywistych jak i mniej znanych atrakcjach Gdańska. Pierwszego dnia zwiedzanie Gdańska proponujemy rozpocząć od Głównego Miasta w Gdańsku. Tak, tak. Gdańsk ma Stare Miasto i ma Główne Miasto, które bardzo często są ze sobą mylone. To na Głównym Mieście znajdziesz sztandarowe atrakcje Gdańska takie jak: Trakt Królewski, Bazylikę Mariacką, Ratusz Głównego Miasta czy Fontannę Neptuna. Stare Miasto w Gdańsku ma charakter mieszkalno-usługowy. Jednak i tu zajrzymy. Znajduje się tu bowiem: Wielki Młyn, Mały Młyn i Most Chlebowy. Tu również żył i pracował słynny astronom Jan Heweliusz.
Początek zwiedzania: Brama Złota i Trakt Królewski
Koniec zwiedzania: Stare Miasto w Gdańsku
Najciekawsze atrakcje Gdańska
I. Główne Miasto w Gdańsku
Główne Miasto w Gdańsku po brzegi wypełnione jest niezwykłymi zabytkami i uroczymi kolorowymi kamienicami otulającymi wąskie brukowane uliczki. Od strony lądu jak i wody tej części Gdańska strzegą liczne pięknie zdobione bramy. Po przekroczeniu Bramy Wyżynnej i Bramy Złotej dotrzesz na Trakt Królewski i to właśnie od niego proponujemy rozpocząć zwiedzanie.
- Droga Królewska (Trakt Królewski)
Droga Królewska, którą tworzy kilkadziesiąt odbudowanych po wojnie kamienic, stanowiła najdłuższą oś urbanistyczną europejskiego średniowiecza. Była miejscem licznych parad, uroczystości i co najważniejsze miejscem wjazdów królów polskich do miasta. Tak jak wyżej wspomnieliśmy jej początek wyznacza Brama Wyżynna, później Brama Złota. Następnie trakt przechodzi w najpopularniejszą ulicę Gdańska jaką jest Długi Targ, a z niej Bramą Zieloną, w której mieści się obecnie Muzeum Narodowe Gdańska wiedzie ku Bramie Żuławskiej. Na ulicy Nowe Ogrody Trakt Królewski kończy swój bieg. Na przebiegu Drogi Królewskiej możesz zobaczysz wiele ciekawych zabytków charakterystycznych dla hanzeatyckiego miasta.
- Ratusz Głównego Miasta
Podążając Drogą Królewską wiodącą wzdłuż ulicy Długiej zwróć uwagę na Ratusz Głównego Miasta. Ta okazała budowla to dawna siedziba władz, służąca wielu polskim królom -Kazimierzowi Jagiellończykowi, Aleksandrowi I czy Zygmuntowi I Staremu. To właśnie w niej przygotowywano dla władców kwatery i debatowano o ważnych dla miasta sprawach. Ratusz był wielokrotnie przebudowywany, swoją architekturą i wystrojem wnętrz nawiązującym do manieryzmu niderlandzkiego od zawsze zachwycał i stanowił wizytówkę miasta.
Dzisiaj mieści się w nim Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Jeśli lubisz podziwiać miasta z góry wejdź na galerię widokową wieży ratusza. Widok jest obłędny!
- Długi Targ
Tuż za ratuszem rozpoczyna się Długi Targ. To najbardziej reprezentatywna ulica w Gdańsku. Zamieszkiwały ją wpływowe rodziny gdańskiego patrycjatu – kupcy, właściciele statków czy burmistrzowie. W każdą sobotę odbywał się tu handel mięsem. Pomiędzy Fontanną Neptuna a ratuszem handlowano także żywymi prosiętami, dlatego też tej części Królewskiego Traktu przypięto łatkę pod nazwą „Targ Prosiąt”. Długi Targ był także miejscem straceń czarownic i złoczyńców pochodzenia szlacheckiego. Na reszcie wykonywano egzekucje na Górze Szubienicznej lub w Katowni. Obecnie Długi Targ to nie tylko restauracje, ale i przepięknie odrestaurowane kamienice. Cztery pierwsze budynki przy ulicy nazwane są Królewskimi Kamieniczkami. Stanowiły one dawną kwaterę królów polskich wizytujących Gdańsk m.in. Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza czy Jana III Sobieskiego. Z ich okien mieszkańcy podziwiają znajdującą się na przeciwko Fontannę Neptuna i Dwór Artusa.
- Fontanna Neptuna
Legenda gdańska o Neptunie mówi, że za jego sprawą powstała słynna gdańska nalewka Goldwasser. Neptun oburzony faktem, iż do jego fontanny wrzucane są monety, ponoć uderzył trójzębem o taflę wody i rozbił złote monety w drobny pył. Ten swym blaskiem przyozdobił ziołowy likier. Dziś Neptun ze swoim trójzębem lekko zastygł w bezruchu, już się nie złości i przyciąga tłumy turystów. Jest symbolem Gdańska i jego związków z morzem.
- Dwór Artusa
Tuż za Fontanną Neptuna dojrzysz jeden z piękniejszych budynków na przebiegu Drogi Królewskiej. To Dwór Artusa – niezwykle ważny ośrodek życia towarzyskiego i handlowego dawnego Gdańska. Był on siedziba bractw kupieckich, zamożnego patrycjatu i rzemieślników. Swoją ideą nawiązywał do Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura. To właśnie tu podano pierwsze gdańskie piwo. Miały tu również miejsce liczne maskarady i rozprawy sądowe. Dziś we Dworze Artusa mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
- Długie Pobrzeże i Brama Żuraw
Z Długiego Targu przez przepięknie zdobioną Bramę Zieloną, w której mieści się obecnie Muzeum Narodowe Gdańska dotrzesz na Długie Pobrzeże. To nadwodny deptak ciągnący się wzdłuż brzegu Motławy, na którym dostrzeżesz ciąg gotyckich bram wodnych. Bramy wodne pełniły funkcję militarną i gospodarczą. Znajdowały się w nich magazyny, w których przechowywano towary po wyładunku ze statków na Motławie. Bez wątpienia są one jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Gdańska, a najpopularniejszą z nich jest Brama Żuraw. Jest unikatowym przykładem średniowiecznego dźwigu portowego i rozpoznawalnym w całym świecie symbolem Gdańska i jego portu. We wnętrzach Bramy Żuraw znajduje się muzeum, w którym wyjątkową atrakcją jest możliwość zobaczenia zrekonstruowanego drewnianego koła napędowego poruszanego siłą ludzkich nóg.
II. Wyspa Spichrzów
Spacerując wzdłuż Długiego Pobrzeża zerknij na drugą stronę Motławy. Znajduje się tam Wyspa Spichrzów z pięknymi nowoczesnymi kamienicami utrzymanymi w stylu przedwojennych zabytkowych budynków. Sama wyspa powstała bardzo dawno temu, bo w 1576 roku po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Ulokowano na niej liczne spichlerze. Źródła podają, że w XVI wieku na Wyspie Spichrzów było ich około 340. Nie miały one numerów, a jedynie nazwy nawiązujące do dalekich krain (Holandia czy Turek). Niektórym magazynom nadawo nazwy zwierząt lub egzotycznych roślin.
Podczas wojny miejsce to niemal zrównano z ziemią. W czasach PRL wyspa straszyła pozostałościami po dawnej zabudowie. Po upadku PRL-u władze miasta przez lata szukały inwestora, który tchnie w wyspę życie. Wreszcie się udało! Wyspa Spichrzów już nie straszy. Jest piękna, nowoczesna i niezwykle cieszy oko. Ulokowało się na niej wiele restauracji, kawiarni i barów. Szczególnie polecamy Ci zajrzeć tam do Słonego Spichlerza na lunch i krótki odpoczynek od zwiedzania.
Na Wyspę Spichrzów dostaniesz się kładką pieszą zawieszoną nad Motławą. Pamiętaj jednak o tym, że co jakiś czas mostek się otwiera, aby przepuścić statki wycieczkowe płynące na Westerplatte.
III. Wyspa Ołowianka
Z Wyspy Spichrzów udaj się na leżącą tuż obok Wyspę Ołowiankę. Tu również znajdziesz kilka ciekawych atrakcji Gdańska. Jedną z nich jest Narodowe Muzeum Morskie z zacumowanym u brzegu Motławy muzealnym statkiem SS Słodek. Jest to pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej, który pływał pod polską banderą handlową, a następnie służył m.in. jako magazyn pływający na Odrze w Szczecinie. Na wyspie znajduje się także napis GDAŃSK– miejsce, przy którym tak licznie fotografują się turyści oraz koło widokowe AmberSky, nawiązujące swą nazwą do naturalnego bogactwa Gdańska jakim jest bursztyn. Bilet normalny na diabelski młyn kosztuje 30 PLN, bilet ulgowy – 20 PLN.
IV. Westerplatte
Z Ołowianki mostem zwodzonym – Kładka na Ołowiankę wróć na Długie Pobrzeże. To z niego odpływają rejsy na Westerplatte – pole bitwy uznane za pomnik historii upamiętniający heroiczną obronę gdańskiego półwyspu przed atakiem hitlerowców we wrześniu 1939 roku. Bohaterska walka obrońców Westerplatte, mimo ogromnej przewagi po stronie niemieckiej i odcięcia od polskich oddziałów, ma wymiar symboliczny. Jesteśmy zdania, że choć raz w życiu każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce. Ocalałymi obiektami na Westerplatte są: wartownie, placówka „Fort”, nowe koszary, magazyny amunicji, schron i wieża dalmierza zapasowego 25 Baterii Artylerii Stałej oraz pozostałości muru granicznego, bramy kolejowej, kasyna, willi oficerskiej i podoficerskiej czy falochron.
Rejsy na trasie Gdańsk-Westerplatte-Gdańsk obywają się codziennie w grodziach od 10:00 do 17:00 (co godzinę) i trwają około 90 min. Bilet normalny kosztuje 55 PLN, ulgowy 35 PLN. Obsługują je m.in. Galeon Lew i Czarna Perła – piękne statki stylizowane na galeony.
- Ulica Mariacka
Po powrocie z Westerplatte wróć jeszcze na chwilę na Główne Miasto przez Bramę Mariacką. Zostało tam jeszcze kilka ciekawych miejsc, które chcieliśmy Ci pokazać. Jedną z nich jest urokliwa ulica Mariacka. Wąska, brukowana, klimatyczna i znakomicie oddająca niepowtarzalny klimat i charakter dawnej zabudowy Gdańska. Znajdziesz na niej liczne sklepiki i stoiska oferujące biżuterię z bursztynem.
- Bazylika Mariacka
Na końcu ulicy Mariackiej dumnie wznosi się Bazylika Mariacka, czyli największy kościół w Gdańsku i największa ceglana świątynia na świecie! W jej wnętrzu ogromne wrażenie robi kolekcja gotyckich ołtarzy. Na uwagę zasługuje również ogromny zegar astronomiczny. Jeśli lubisz oglądać panoramy z góry polecamy Ci wdrapać się na 82 m Wieżę Bazyliki Mariackiej, na której mieści się punkt widokowy. Prowadzi na niego 409 krętych schodków. Cały wysiłek włożony w ich pokonanie wynagrodzą Ci przepiękne widoki rozpościerające się z góry.
V. Stare Miasto w Gdańsku
Obiecaliśmy Ci na początku tego posta, że pierwszego dnia zwiedzania Gdańska zabierzemy Cię jeszcze na Stare Miasto. Tu w porównaniu z Głównym Miastem jest nieco mniej atrakcji i zabytków, ale to nie oznacza, że nie warto ich zobaczyć. Na szczególną uwagę zasługują: Wielki Młyn, Mały Młyn i Most Chlebowy zwany Mostem Miłości, na którym zakochani wieszają kłódki ze swoimi inicjałami i wyznaniami miłości.
- Wielki Młyn
Średniowieczny Wielki Młyn, który znajduje się na Wyspie Młyńskiej to główna atrakcja Starego Miasta. Częściowo zniszczony, od lat 90 służył za centrum handlowe, które z czasem traciło na popularności. Obecnie jest w remoncie, ponieważ przygotowywany jest on pod nową siedzibę Muzeum Bursztynu.
- Mały Młyn
Niewiele ponad 100 m od Wielkiego Młyna znajduje się Mały Młyn, który kiedyś pełnił rolę spichlerza. Obecnie mieści się w nim gdański oddział Polskiego Związku Wędkarskiego, tzw. Dom Wędkarza.
Dzień 2: Stocznia Gdańska i Gdańsk Oliwa
Drugiego dnia zwiedzania Gdańska proponujemy Ci zapoznać się z terenami dawnej Stoczni Gdańskiej i jej historią, w tym historyczną bramą nr 2, Europejskim Centrum Solidarności oraz wstąpić do nowoczesnego Muzeum II Wojny Światowej. Miejsca te na pewno skłonią Cię do refleksji i zadumy. Poczujesz w nich ducha walki z reżimem komunistycznym, nadzieję i ofiarę jaką poniosły narody uwięzione za Żelazną Kurtyną. Żeby nie było za „ciężko” tego dnia udasz się również do dzielnicy Gdańsk Oliwa. Ta najbardziej zielona część miasta pomijana jest przez turystów. A szkoda! Zapewnia mnóstwo ciekawych atrakcji oraz wytchnienie w swym przepięknym Parku Oliwskim i oferuje zapierające dech w piersi widoki rozpościerające się z kondygnacji widokowej położonej na 32 piętrze jednego z najwyższych szklanych wieżowców w Polsce – Olivia Star.
Początek zwiedzania: Stocznia Gdańska
Koniec zwiedzania: Wieżowiec Oliwia Star
Zajrzyj również do naszego posta ” Wrocław na weekend- poznaj najciekawsze atrakcje stolicy Dolnego Śląska„
Najciekawsze atrakcje Gdańska
I. Stocznia Gdańska
- Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności opowiada historię powstałego tu ruchu NSZZ „Solidarność”. Zbudowany na wzór okrętu obiekt zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Oprócz przestrzeni wystawienniczej przybliżającej historię NSZZ „Solidarność” znajdziesz tu również bibliotekę, restauracje oraz taras widokowy, z którego można podziwiać tereny dawnej Stoczni Gdańskiej. ECS jest także miejscem różnych wydarzeń i warsztatów. W budynku swoje biuro ma również Lech Wałęsa – pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, były prezydent Polski i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Po więcej informacji odsyłamy Cię na stronę ECS.
- Pomnik Poległych Stoczniowców 1970
Tuż obok ECS na Placu Stoczniowców w pobliżu Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej stoją trzy 42-metrowe krzyże z kotwicami. To Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 upamiętniający ofiary wydarzeń Grudnia 1970.
II. Mleczny Piotr
Na terenie Stoczni Cesarskiej, nowo powstającej dzielnicy Gdańska, którą wkrótce wypełnią nowe miejsca do pracy, życia i spędzania wolnego czasu, mają powstać nadwodne bulwary. Wśród nich planowane są różne placówki kultury i sztuki, a pierwszą z nich i za razem najbardziej znaną w Gdańsku jest WL4. Mleczny Piotr czy miejsce, w którym upust swojej wyobraźni dają artyści z dawnej Przestrzeni Sztuki WL4. Znajdziesz tu m.in. ekspozycję Czesława Podleśnego przedstawiającą sylwetki wykonane z różnych metalowych elementów. Postacie te wyglądają niczym inwazja obcych. Wychodzą z kanału portowego i zdają się podążać w kierunku miasta.
Samo miejsce, w którym znajdują się te wyjątkowe rzeźby zawdzięcza swoją nazwę dawnej kawiarni Milchpeter. Był tu również ogród, a do pobliskiej mariny – pierwszej w Gdańsku – w XIX wieku przybijały statki z pasażerami. Powstanie Stoczni Cesarskiej, gazowni czy fabryk doprowadziły do upadku w/w kawiarni.
III. Muzeum II Wojny Światowej
To niezwykle nowoczesne muzeum, które koniecznie musisz odwiedzić! Upamiętnia II Wojnę Światową, ale i pokazuje historie zwykłych ludzi i toczącą się codzienność w trudnych wojennych czasach. Jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Europie i jedną z największych wystaw na świecie poświęconej tej tematyce. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Po więcej informacji, w tym godziny otwarcia oraz ceny biletów odsyłamy Cię na oficjalną stronę muzeum.
IV. Park Oliwski i Katedra Oliwska
Po wizycie w Stoczni Gdańskiej i Muzeum II Wojny Światowej wsiądź w SKM-kę i dojedź nią do stacji Gdańsk Oliwa. Tuż obok niej znajduje się Park Oliwski – jeden z najpiękniejszych parków jakie widzieliśmy w Polsce! Nawiązuje on do francuskiej sztuki ogrodowej baroku i jest przeuroczy. Znajdziesz w nim Aleję Lipową, magiczną sztuczną dolinkę, „Paradyż” czyli „Raj” oraz „Grotę szeptów”. Są rododendrony, pawilonik ogrodowy, palmiarnia i Ogród Botaniczny. Po przeciwnej, północnej stronie wznosi się rokokowy Pałac Opacki, który należy do Muzeum Narodowego w Gdańsku. W parku stworzono nawet iluzję, że morze odległe o 2 km, zaczyna się tuż za ogrodem. Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku po intensywnym zwiedzaniu. Tuż obok parku wznosi się zachwycająca Katedra Oliwska z zabytkowymi organami, na które składa się ponad 7800 piszczałek!
V. Olivia Star
Zachód słońca to idealny moment, aby udać się do Olivii Star! Ten szklany drapacz chmur wznosi się na wysokość 180 m co czyni go jednym z najwyższych budynków w Polsce. Jak to wysokościowce mają w zwyczaju tak i Olivia Star ma swoje piętro widokowe. Z 32 kondygnacji tego niezwykłego wieżowca rozpościera się przepiękna panorama na całe Trójmiasto i Zatokę Gdańską.
Kiedy wzrok karmi się tu pięknymi widokami, kubki smakowe szaleją z rokoszy. Można tu bowiem skosztować deserów oraz pizzy i dań kuchni śródziemnomorskiej. W godzinach popołudniowych serwowane są tapasy i klasyczne koktajle. Dodatkowo na 33 piętrze budynku Olivia Star mieszczą się 2 restauracje: Treinta Y Tres oraz Arco by Paco Pérez, którego szefem kuchni jest utytułowany hiszpański szef kuchni Paco Pérez, mający na swoim koncie aż pięć gwiazdek Michelin. Wnętrza restauracji zostały zaprojektowane przez utytułowaną hiszpańską pracownię Sandry Tarruelli, dzięki czemu klimat w nich panujący pozwala o każdej porze dnia i roku odczuć słoneczne ciepło i energię hiszpańskich ulic i prestiżowych lokalizacji.
Projektanci 32 widokowego piętra Olivia Star nie poszli na łatwiznę. Same widoki rozpościerające się zza szklanych tafli wieżowca, to było dla nich za mało. Dopasowali do nich wnętrze całej kondygnacji. Strona skierowana na Oliwę nawiązuje do stylu kamienic w tej jednej z najstarszych dzielnic Gdańska. W niej inspiracją są drewniane werandy, uliczne latarnie oraz ceramika dachów kamienic. Część wychodząca na Trójmiejski Park Krajobrazowy to soczyście zielone pufy i drewniane huśtawki. Z kolei od strony Zatoki Gdańskiej postawiono na akcenty charakterystyczne dla wycieczkowca MS Batory.
Olivia Star to również miejsce licznych wydarzeń kulturalnych czy społecznych. Można tu np. posłuchać muzyki na żywo. Jakby tego było mało na ostatnim piętrze wieżowca mieści się ogromna sala bankietowa. Wysokość pomieszczenia, jego rozmiar, przestrzeń oraz widoki jakie się z niego rozpościerają dosłownie zapierają dech.
Piętro widokowe w Olivia Star czynne jest codziennie w godzinach od 12:00- 22:00 (pn- pt) i od 11:00 – 23:00 (sb) i 11:00-20:00 (ndz). Bilet wstępu zakupiony w kasie kosztuje 20 PLN (normalny) i 17 PLN (ulgowy). Jeśli zakupisz bilet online będzie on 2 PLN tańszy. Po więcej informacji odsyłamy Cię na oficjalną stronę Olivia Star.
Gdańsk na weekend
Plaże Gdańska
Gdańsk ma siedem strzeżonych kąpielisk, spośród których aż sześć wyróżnionych jest certyfikatem Błękitnej Flagi. To bez wątpienia sztandarowe atrakcje Gdańska. Zapewne podczas weekendowej wizyty w morskiej stolicy Polski nie uda Ci się zobaczyć ich wszystkich, bo oddalone są one nieco od centrum miasta i jego pozostałych atrakcji, a dotarcie do nich zajmuje trochę czasu. Jeśli jednak wygospodarujesz troszkę czasu zajrzyj chociaż na jedną z niżej wymienionych.
- Plaża Jelitkowo
Plaża Jelitkowo leży na granicy z Sopotem i zyskała miano jednej z najpopularniejszych plaż w Gdańsku. Przychodzą na nią zarówno turyści jak i Gdańszczanie. Przy głównym wejściu na plażę znajduje się promenada, a w sąsiedztwie kąpieliska Park Jelitkowski, w którym możesz w cieniu odpocząć od plażowania lub zjeść posiłek. Z pobliską plażą w Brzeźnie i Sopocie połączona jest ścieżką spacerowo-rowerową ciągnącą się wzdłuż wybrzeża. Nie będziemy ukrywać, że latem jest ona jedną z najbardziej zatłoczonych plaż w Gdańsku, ponieważ łatwo do niej dojechać. Zaledwie kilka minut spacerem od plaży znajduje się pętla tramwajowa (linie 2, 4, 6 i 8) oraz przystanki autobusowe (nr 227).
- Plaża i Molo w Brzeźnie
Plaża w Brzeźnie słynie z obecności długiego na 140 metrów molo wychodzącego w głąb Zatoki Gdańskiej. Przy wejściu na promenadę działają liczne punkty gastronomiczne, przebieralnie i toaleta, a wzdłuż ścieżki pieszo -rowerowej ulokowały się liczne restauracje. Przy plaży znajdziesz również strefę bezpłatnego Wifi. Latem zapewnia ona mnóstwo atrakcji dla dzieci, dlatego podobnie jak pobliskie Jelitkowo jest ona dość tłumnie odwiedzana. Przy plaży znajduje się piękny park – im. Ronalda Reagana.
Niedaleko plaży mieszą się parkingi samochodowe (na końcu ulic Hallera i Jana Pawła) oraz przystanek tramwajowy, z którego tramwajem nr 3 dojedziesz do centrum Gdańska.
- Plaża Stogi
Plaża Stogi uważana jest za jedną z najładniejszych plaż w Trójmieście. Ma ona 4 km długości i około 100 m szerokości. Posiada zaplecze ratowniczo – sanitarne, a jedną z jej największych atrakcji jest Letni Stadion, na którym odbywają się liczne turnieje – plażowe rugby czy mecze piłki ręcznej. Przy wejściu na plażę znajdziesz liczne punkty gastronomiczne i toalety. Plaża oddalona jest od centrum Gdańska o 9 km.
- Plaża Orle
Plaża Orle to jedna z trzech plaż na Wyspie Sobieszewskiej. Jest jedną z najbardziej kameralnych i spokojnych plaż w Gdańsku. W pobliżu tego kąpieliska znajduje się wiele campingów. Jest to zatem idealne miejsce na wakacje pod namiotem. Do plaży możesz dojechać autobusem linii 112 lub 212 z Gdańska Głównego.
- Plaża Górki Zachodnie
Plaża Górki Zachodnie mimo, iż wymieniona przez nas na końcu zrobiła na nas największe wrażenie. Piękna, szeroka i piaszczysta osłonięta z zewnątrz wydmami i lasem sosnowym. I co ciekawe jest to jedyna „wielkomiejska” plaża nudystów nad polskim morzem.
Gdańsk na weekend – informacje praktyczne
#Jak dojechać do Gdańska
Gdańsk jest rewelacyjnie skomunikowany z większością miast w Polsce. Dojedziesz do niego autem, autobusem, pociągiem lub dolecisz samolotem. Te dwie ostatnie opcje mogą okazać się najbardziej komfortowe, bowiem nie stracisz połowy dnia w podróży i unikniesz stania w korkach na A1 lub ekspresowej S7, które w lecie pękają w szwach.
- Autem do Gdańska
Decydując się na przyjazd do Gdańska własnym samochodem musisz zdawać sobie sprawę z tego, że zaparkowanie auta w tym mieście to nie lada wyzwanie. Okresowo fragmenty miasta (np. podczas Jarmarku Św. Dominika) są wyłączane z ruchu kołowego co powoduje znaczne ograniczenie miejsc parkingowych. Dodatkowo w Starym i Głównym Mieście oraz Długich Ogrodach obowiązuje Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania przez siedem dni w tygodniu. Za zapakowanie w niej auta trzeba zapłacić aż 5,5 zł za pierwszą godzinę.
- Pociągiem do Gdańska
Do Gdańska wygodnie dostaniesz się pociągiem z wielu miast w Polsce.
Przykładowo na trasach:
*Warszawa – Gdańsk do wyboru masz: Pendolino (czas przejazdu ok 2:47 h), pociągi Intercity (czas przejazdu ok 2:55h) czy TLK (czas przejazdu ok 3:40h).
*Kraków – Gdańsk do wyboru masz: Pendolino (czas przejazdu ok 5:21) pociągi Intercity (czas przejazdu ok 8:30h) czy TLK (czas przejazdu ok 9:30h).
Składy zatrzymują się m. im na stacji Gdańsk Główny zlokalizowanej o około 1,5 km od Głównego Miasta w Gdańsku. Hala główna dworca oraz przejścia podziemne są obecnie w przebudowie.
- Autobusem do Gdańska
Do Gdańska z wielu miast w Polsce dojedziesz też autobusem np. z przewoźnikiem Flixbus. Dworzec autobusowy znajduje się tuż obok Dworca Głównego w Gdańsku.
- Samolotem do Gdańska
Loty do Gdańska mogą być świetnym rozwiązaniem, jeśli mieszkasz na południu Polski. Na pewno pozwolą zaoszczędzi Ci sporo czasu.
* Loty z Krakowa do Gdańska oferuje LOT (przed pandemią koronawirusa także Ryanair). Lot trwa lekko ponad godzinę.
* Loty z Warszawy do Gdańska również oferuje LOT.
#Komunikacja miejska w Gdańsku
- SKM (Szybka Kolej Miejska)
Musisz wiedzieć, że Gdańsk jak i całe Trójmiasto są bardzo „rozciągnięte”. O ile po Głównym Mieście w grę wchodzą spacery, tak aby dotrzeć do innych atrakcji Gdańska, w tym na plaże będziesz zmuszony skorzystać z komunikacji miejskiej, bo odległości pomiędzy nimi są dość spore. Najlepszym sposobem na poruszanie się po Gdańsku jak i całym Trójmieście jest skorzystanie z SKM (Szybkiej Kolei Miejskiej). Wygodnie dojedziesz nią do najważniejszych punktów na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz okolicznych miejscowości: Rumii, Wejherowa, Lęborka czy Słupska. SKM-ka jest bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych sposobów na omijanie korków w Trójmieście. Przykładowo trasę z Gdańska do Gdyni kolej pokonuje w czasie około 30 min, kiedy autem zajmuje to od 40-50 min.
Bilet na Szybką Kolej Miejską zakupisz w halach dworcowych lub w automacie na peronie. Jeśli zakupisz go w kasie na Dworcu Głównym w Gdańsku będziesz mógł korzystać zarówno z SKM jak i PKM (Pomorskiej Kolei Metropolitalnej). Pamiętaj, że w pociągach nie ma kasowników! Bilet należy skasować przed wejściem do kolejki. Dokumenty na przejazd zakupione w automatach nie wymagają kasowania. Po więcej informacji na temat rozkładu jazdy SKM-ki oraz cen biletów za przejazd na poszczególnych jej odcinkach odsyłamy Cię na główną stronę Szybkiej Kolei Miejskiej.
- Tramwaje, trolejbusy i autobusy miejskie
Szybka Kolej Miejska porusza się wzdłuż głównej osi Gdańska i Trójmiasta, dlatego niekiedy będziesz zmuszony skorzystać z tramwaju lub autobusu, zawłaszcza wtedy, gdy będziesz chciał odpocząć na którejś z gdańskich plaż. Jeśli tramwajem lub autobusem będziesz chciał poruszać się w obrębie Trójmiasta proponujemy Ci wykupić bilet metropolitalny!
W Gdańsku i w Gdyni za komunikację miejską odpowiadają różni przewoźnicy. Przy czym Sopot podlega pod przewoźnika z Gdyni. Dla osoby z zewnątrz, która często jest w stanie zauważyć, gdzie kończy się granica tych miast grozi to otrzymaniem mandatu za jadę na gapę. Po więcej informacji na temat biletu metropolitalnego odsyłamy Cię na stronę ZMKZG.
Wracając do komunikacji miejskiej na terenie Gdańska musisz też wiedzieć, że bilet zakupiony online jest 2 zł tańszy (normalny) i 1 zł (ulgowy). Osobiście korzystaliśmy z aplikacji IPKO do zakupu biletów. Jeśli nie masz konta w tym banku bilet możesz kupić przez aplikacje: GoPay, moBilet, mPay, skycash czy zbiletem.pl. Bilet jednorazowy zakupiony online kosztuje wówczas 3,60 PLN (normalny) i 1,80 PLN (ulgowy), a nie tak jak normalnie odpowiednio 3,80 i 1,90 PLN.
- Elektryczne skutery miejskie EcoShare
Na terenie Gdańska w 2020r. niestety nie było możliwości wypożyczenia roweru miejskiego, choć ścieżek rowerowych jest tu bez liku. To co rzuciło nam się za to w oczy to miętowe elektryczne skutery na minuty. Może to być fajna alternatywa dla komunikacji miejskiej, zwłaszcza jeśli szybko chcesz się przemieścić w dane miejsce na terenie Gdańska. Wystarczy ściągnąć aplikację i się w niej zarejestrować. Potrzebne będą również Twoje dane oraz skan dokumentów. Musisz też przejść weryfikację, aby Twoje konto zostało aktywowane. Po więcej informacji odsyłamy Cię na stronę EcoShare.
#Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Gdańska
Naszym zdaniem na zobaczenie głównych atrakcji Gdańska powinieneś przeznaczyć 2 pełne dni. Jeśli do tego doliczysz wizytę w muzeach oraz plażowanie na gdańskich plażach na pewno pobyt musisz wydłużyć o kilka kolejnych dni. Przy okazji dłuższego pobytu w tym pięknym mieście polecamy Ci również zajrzeć do Sopotu i Gdyni.
#Najciekawsze muzea Gdańska
Jedną z wielu atrakcji Gdańska są jego liczne muzea. Możesz w nich przebierać jak w ulęgałkach. My ze swojej strony szczególnie polecamy Ci te wymienione poniżej:
- Europejskie Centrum Solidarności (plac Solidarności 1)
- Muzeum II Wojny Światowej (pl. W. Bartoszewskiego 1)
- Muzeum Bursztynu (Plac Targowy 6) – opowiadające historię bursztynu wraz z szeregiem przepięknych przedmiotów wytwarzanych z tego morskiego klejnotu.
- Muzeum Zegarów Wieżowych (Wielkie Młyny 10) – znajdziesz w nim kolekcję mechanizmów zegarowych
- Statek-muzeum „Sołdek” (Ołowianka 9)
- Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (Ołowianka 9)
- Muzeum Narodowe (Toruńska 1)
- Żuraw i Skład Kolonialny (Szeroka 67/68)
- Dwór Artusa – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (Długi Targ 43)
- Hevelianum (Gradowa 6)
#Najlepsze punkty widokowe w Gdańsku
W każdym mieście są punkty widokowe, z których rozpościerają się widoki na okolicę. Gdańsk takich punktów też troszkę ma. Te najciekawsze, które naszym zdaniem watro odwiedzić wymieniliśmy poniżej.
- Wieżowiec Olivia Star w Gdańsk Oliwa (szczegółowy opis tego miejsca znajdziesz w tekście powyżej) – bilet wstępu kosztuje 20 PLN (normalny) i 17 PLN (ulgowy). Jeśli zakupisz bilet online będzie on 2 PLN tańszy .
- Wieża Bazyliki Mariackiej – z widokiem na Ratusz, Trakt Królewski, a także Zatokę Gdańską, Gdynię, Sopot oraz Hel. Bilet wstępu kosztuje 7 zł.
- Wieża Więzienna w Muzeum Bursztynu – bilet wstępu 10 zł
- Góra Gradowa – znajduje się ona na terenie dawnego Bastionu Jerozolimskiego, ma 54 metry wysokości i rozpościerają się z niej widoki na Stare i Główne Miasto, a także tereny stoczniowe. Wstęp jest darmowy.
- Koło widokowe AmberSky – bilet wstępu 28 zł
- Taras widokowy na dachu Europejskiego Centrum Solidarności (ECS)
#Polecane restauracje i kawiarnie w Gdańsku
Restauracji, barów, bistro i kawiarni w Gdańsku jest bez liku! Ze swojej strony możemy Ci polecić kilka smacznych miejsc, w których byliśmy i które polecili nam znajomi mieszkający w Trójmieście.
- Na śniadanie
Słony Spichlerz (Wyspa Spichrzów, Chmielna 10) – miejsce, w którym od godziny 09:00- 12:00 odbywa się Targ Śniadaniowy. Skosztujesz tu śniadania na słodko lub na słono. Do wyboru są śniadania serwowane po amerykańsku, włosku, polskie śniadania, rybne pasty czy bajgle.
Vidokówka (aleja Grunwaldzka 472c) – restauracja mieszcząca się na 32p. wieżowca Olivia Star. Można tu zjeść pyszne śniadanie oparte na produktach z Kaszub i Kociewia.
- Na lunch i kolację
Ryż (Stary Rynek Oliwski 2) – to najlepsza tajska restauracja w Polsce! Dania tam serwowane to istne niebo w gębie. Będąc w Ryżu koniecznie spróbuj tajskiej mrożonej herbaty z mlekiem kokosowym oraz kaczki na chrupko! Pychota!
Trienta Y Tres (aleja Grunwaldzka 472c) – restauracja mieści się na 33 piętrze wieżowca Olivia Star i serwuje dania kuchni hiszpańskiej przygotowywane przez mistrzów gastronomii. W menu znajdziesz takie specjały jak: tapasy, wypiekane na miejscu brioszki, kalmary, ośmiornice czy tortille. Jest to idealne miejsce na zachód słońca! Uwaga: konieczna jest wcześniejsza rezerwacja stolika!
Słony Spichlerz (Wyspa Spichrzów, Chmielna 10) – miejsce to wymieniliśmy już przy śniadaniach, ale polecamy Ci je również na lunch czy kolację. Znajduje się tu bowiem 9 punktów gastronomicznych oferujących m.in. kuchnię azjatycka, meksykańską czy włoska. Jeśli kojarzysz Halę Koszyki z Warszawy to Słony Spichlerz działa na podobnej zasadzie.
Chleb i wino (Wyspa Spichrzów, Stągiewna 17) – w menu dominują dania kuchni włoskiej.
- Na deser i kawę
Przelewki (Cystersów 12) – maleńki, klimatyczny lokal zlokalizowany tuż obok Parku Oliwskiego, który serwuje jedną z najlepszych kaw jakie piliśmy w naszym kraju. Do kawy polecamy przepyszne cynamonki lub inne łakocie wypiekane przez właścicielkę.
#Noclegi w Gdańsku
Gdańsk oferuje noclegi w luksusowych hotelach, mniejszych butikowych hotelikach, hostelach czy pięknie urządzonych apartamentach. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz w Gdańsku nocleg wpisujący się w Twój budżet, potrzeby i gust. Wiedz o tym, że im dalej od Głównego Miasta i jego klimatycznych kamieniczek tym zapewne będzie taniej. Jeśli na nocleg w Gdańsku nie chcesz przeznaczyć fortuny to polecamy Ci poszukać go w dzielnicy Gdańsk Oliwa lub Gdańsk Wrzeszcz.
Ze swojej strony polecamy przepiękny Ci Apartament Flaming położony w centrum Gdańska tuż obok Długiego Targu.