Strona Główna Niemcy Zagłębie Ruhry w 4 dni – gotowy plan zwiedzania regionu

Zagłębie Ruhry w 4 dni – gotowy plan zwiedzania regionu

przez Anita & Paweł
2 komentarze
zwiedzanie Zagłębia Ruhry

Nie skłamiemy jak napiszemy, że Zagłębie Ruhry nie jest popularnym kierunkiem wyjazdowym. A szkoda! Ten niemiecki region będący niegdyś liderem w wydobyciu węgla i produkcji stali dziś usiany jest licznymi atrakcjami, które warto zobaczyć. Nieczynne kopalnie węgla, huty i koksownie przeszły tu niezwykłą metamorfozę. Przekształciły się w ciekawe muzea, galerie oraz obiekty artystyczne. Pustkowia i stare hałdy pokryły zielone parki i liczne punkty widokowe oferujące przepiękne panoramy na malowniczą dolinę rzeki Ruhry. Kiedy większość z naszych rodaków po zakończeniu pandemii szturmem ruszy na podbój południowej Europy my mamy dla Ciebie oryginalną propozycję. Co powiesz na przedłużony weekend w Nadrenii Północnej – Westfalii? Zwiedzanie Zagłębia Ruhry rozpoczniesz od wizyty w Duisburgu zwanym „Miastem Ognia i Wody”. Następnie udasz się do Essen – najbardziej zielonego ze wszystkich miast regionu. Oprócz pachnących parków czekać tam będzie na Ciebie zachwycający kompleks Zeche Zollverein wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczkę przypieczętujesz wizytą w mieście futbolu, piwa i nosorożców. Dortmund, bo o nim mowa, nie pozwoli Ci się nudzić! Oprowadzi Cię po licznych atrakcjach, smacznie nakarmi i zabawi w tętniących życiem Biergarten (ogródkach piwnych). Udostępniamy Ci gotowy plan zwiedzania Zagłębia Ruhry. Zachęcamy Cię do skorzystania z niego i ruszenia w niezapomnianą podróż do naszych zachodnich sąsiadów.

Zwiedzanie Zagłębia Ruhry w 4 dni

Zagłębie Ruhry jest największą aglomeracją przemysłową w Niemczech. W jej skład wchodzą 53 miasta, które zamieszkuje ponad 5 milionów ludzi. Spośród pięciu największych miejscowości regionu, do których zalicza się: Dortmund, Essen, Duisburg, Bochum i Oberhausen, nasz plan oparliśmy na pierwszych trzech wymienionych. Czterodniowy program zwiedzania Zagłębia Ruhry jest urozmaicony i momentami intensywny. Znajdziesz w nim najciekawsze atrakcje: Duisburga, Essen i Dortmundu. Oprócz dawnych zakładów przemysłowych, które uległy niesamowitej metamorfozie i stały się miejscami kulturalno-rozrywkowymi przywołaliśmy w nim także ciekawe muzea oraz pełne zieleni parki. Jeśli uznasz, że w planie dzieje się za dużo, zrezygnuj z wizyty w niektórych proponowanych przez nas miejscach i dostosuj go do swojego tempa zwiedzania. Mamy nadzieję, że wizyta w Zagłębiu Ruhry będzie dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem i jedną z ciekawszych podróży po zachodniej Europie. Gotowy? No to ruszamy!

Zagłębie Ruhry mapa

Dzień 1 – DUISBURG

Zwiedzanie Zagłębia Ruhry proponujemy rozpocząć od Duisburga. „Miasto Ognia i Wody” jest trzecim co do wielkości miastem regionu. Na pierwszy rzut oka wydaje się być miejscem pełnym poprzemysłowych budynków, które nie ma niczego ciekawego do zaoferowania. Pozory jednak mylą. Duisburg oferuje możliwość poznania licznych zabytków techniki i ciekawych muzeów. Na szczególną uwagę zasługuje w nim największy śródlądowy port w Europie – Innenhafen Duisburg. Port Wewnętrzny w Duisburgu służył kiedyś za główny spichlerz Zagłębia Ruhry. Przeładowywano w nim zboże. Kiedy młyny upady przekształcono go w miejsce przyjazne mieszkańcom i turystom. W jego zabytkowych zabudowaniach ulokowały się liczne restauracje oraz wiele ważnych instytucji kulturalnych w tym: Muzeum Küppersmühle z cennymi zbiorami sztuki nowoczesnej, Muzeum Historii Miasta i Kultury, a Ogród Pamięci o Holocauście. W centrum portowej dzielnicy na uwagę zasługuje także stalowa rzeźba Rheinorange, która wyznacza zbieg rzek Ruhry i Renu. Stąd stal z Zagłębia Ruhry wysłana była w świat. Rzeźbę możesz podziwiać podczas spaceru po okolicy lub podczas wycieczki łodzią po porcie.

Duisburg, Niemcy

Z Portu Wewnętrznego w Duisburgu w kilka minut dotrzesz do kolejnej ciekawej atrakcji jaką jest gotycki Kościół Salvatora. Jest on pamiątką po czasach świetności miasta jako lokalnego ośrodka handlowego i administracyjnego Zagłębia Ruhry. Tuż obok kościoła mieści się Ratusz z wytyczoną wokół niego Strefą Archeologiczną Starego Rynku ukazującą historię Duisburga.

Po wizycie w centrum Duisburga proponujemy Ci wsiąść w tramwaj numer 903 i udać się nim do zachwycającego Parku Krajobrazowego Duisburg-Nord. Naszym zdaniem to jedna z najciekawszych atrakcji miasta. Park powstał na terenie dawnej Huty Thyssen Duisburg-Meiderich funkcjonującej tu nieprzerwanie przez 85 lat. Zamiast demontażu starego zakładu postawiono na jego niezwykłą metamorfozę. Tory kolejowe, bunkry do przechowywania rudy, kanały ściekowe, wielkie piece i mosty przenośnikowe zlokalizowane na 180-hektarach dawnej huty zamieniono w całą gamę atrakcji. Obecnie możesz tam spacerować wzdłuż metalowego labiryntu z licznymi punktami widokowymi. Możesz odpoczywać na dziedzińcach i w pięknych małych ogrodach powstałych na terenie dawnych bunkrów, wspinać po profesjonalnie wytyczonych drogach wspinaczkowych, jeździć na rowerze lub nurkować w dawnym gazometrze, który został przekształcony w jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc do nurkowania w Niemczech.

zwiedzanie Zagłębia Ruhry
Landschaftspark Duisburg-Nord

Jeśli starczy Ci czasu zajrzyj też na Magiczną Górę Tiger& Turtle. Co to za miejsce? Z daleka wygląda niczym rollercoaster. Tak naprawdę to punkt widokowy i ogromna metalowa rzeźba, po której można spacerować. Tygrys i żółw powstały na dawnym wysypisku na obrzeżach Duisburga, a do ich wykonania zużyto aż 120 ton zużytej stali. Najciekawiej prezentują się po zmroku. Konstrukcję oświetla wówczas 880 świateł LED umieszczonych w jej metalowych poręczach. Do Tiger & Turtle Magic Mountain dojedziesz tramwajem 903 (w przeciwnym kierunku niż do Parku Krajobrazowego Duisburg- Nord). Wizyta w tym miejscu będzie zwieńczeniem całego dnia zwiedzania Duisburga.

zwiedzanie Zagłębia Ruhry

Szczegółowych informacji na temat wyżej wymienionych atrakcji dowiesz się z naszego posta „ZAGŁĘBIE RUHRY – POSTINDUSTRIALNE ZAGŁĘBIE KULTURY”.

Najciekawsze atrakcje Duisburga:

  • Port Wewnętrzny w Duisburgu (Innenhafen Duisburg)
  • Rzeźba Rheinorange
  • Park Krajobrazowy Duisburg-Nord (Landschaftspark Duisburg-Nord)
  • Magiczna Góra Tiger & Turtle (Tiger & Turtle Magic Mountain)
  • Kościół Salvatora
  • Ratusz ze Strefą Archeologiczną
  • Zoo w Duisburgu

Najciekawsze muzea Duisburga:

  • Muzeum Küppersmühle – muzeum sztuki nowoczesnej w dawnym magazynie w Porcie Wewnętrznym.
  • Muzeum Historii Miasta i Kultury – ze zbiorem globusów i map wykonanych przez Gerharda Mercatora – wynalazcę atlasu.
  • Muzeum Niemieckiej Żeglugi Śródlądowej
  • Muzeum Lehmbruck – kolekcja sztuki nowoczesnej i współczesnej głównie w postaci rzeźby.
  • Muzeum Historii Naturalnej
  • Muzeum dziecięce Explorado – ogromne centrum nauki i techniki dla dzieci w wieku od czterech do dwunastu lat.

Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Duisburga:

Osobiście na zwiedzanie Duisburga przeznaczyliśmy jeden pełny dzień. Jeśli masz w planach wizytę w muzeach oraz w Zoo w Duisburgu jeden dzień zwiedzania może okazać się niewystarczający.

Jak poruszać się po Duisburgu:

W Duisburgu działa sprawna komunikacja miejska. Do wyboru masz tramwaje oraz autobusy. Bilet na przejazd komunikacją zakupisz w biletomacie na przystanku (płatność kartą lub gotówką). Nie zapomnij go wcześniej skasować! Automatów z biletami nie ma wewnątrz pojazdów. Ponadto Duisburg jest częścią sieci S-Bahn Rhein-Ruhr obsługującej kolej miejską zarówno w obrębie miasta, jak i łączącą go z sąsiadami miastami w tym z Essen. Bilety łączone VRR są ważne na wszystkie środki transportu lokalnego (kolej, tramwaj, autobus). Świetną alternatywą dla komunikacji miejskiej jest wypożyczenie roweru. Po Duisburgu poprowadzonych jest wiele wygodnych ścieżek rowerowych, którymi dojedziesz do wszystkich wymienionych przez nas atrakcji.

Noclegi w Duisburgu:

Baza noclegowa w Duisburgu nie jest szczególnie okazała, ale nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Ze swojej strony możemy polecić Ci przytulny Hotel Conti Duisburg. Znajduje się on naprzeciwko przystanku Kremerstraße 10 minut spacerem od głównego dworca kolejowego w Duisburgu. Na miejscu w hotelu działa wypożyczalnia rowerów, co jest dodatkowym plusem tego miejsca. W cenę noclegu dodatkowo wliczone są przepyszne siadania.

Dzień 2 i 3 – ESSEN

Essen to kolejne miasto Zagłębia Ruhry, do którego chcielibyśmy Cię zabrać. W 2017 roku przyznano mu Tytuł Zielonej Stolicy Europy za doskonałe poradzenie sobie z ekologiczną spuścizną po gospodarce zdominowanej przez węgiel i stal. Obecnie jest to najbardziej ekologiczne miasto w Nadrenii Północnej Westfalii, które tworzy i pielęgnuje tereny zielone przyciągające nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Ponad połowa obszaru Essen to parki i otwarta przestrzeń powstałe częściowo poprzez rekultywację terenów poprzemysłowych.

Zanim jednak przejdziemy to terenów zielonych musimy wspomnieć, że Essen słynie z jeszcze jednego ważnego miejsca wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I to od niego proponujemy rozpocząć zwiedzanie. Mamy tu na myśli „najpiękniejszą kopalnię świata” przekształconą w niezwykłe centrum kultury! Kompleks kopalni (Zeche Zollverein) i koksowni (Kokerei Zollverein), bo o nim mowa stanowił niegdyś największy tego typu obiekt w Europie i naprawdę warto go zobaczyć. Żaden inny teren poprzemysłowy nie pokazuje tak wybitnie, jak duży wpływ na Zagłębie Ruhry wywarła rewolucja przemysłowa. Dzisiaj możesz pozwiedzać kopalnię i poznać rolę jaką odegrała w niemieckiej historii górnictwa. Na blisko stu hektarach dawnego kompleksu Zollverein znajdziesz też niezwykłe muzea: Muzeum Red Dot Design i Muzeum Ruhry. Jest basen, zimą lodowisko. Dwa duże zbiorniki płuczki węglowej przekształcono w salę wykładową i kino 360 stopni. Można tu również uprawiać sport pośród nieczynnych fabrycznych pieców i taśmociągów.

Zeche Zollverein

Z kompleksu Zollverein udaj się do centrum Essen. Tam czekać będzie na Ciebie kilka ciekawych atrakcji. Wśród nich Stare Miasto, w którym zachowały się późnogotyckie kościoły św. Gertrudy i św. Jana Chrzciciela. Na szczególną uwagę zasługuje zabudowa z okresu władania Ottonów, na którą składa się żeński klasztor oraz katedra św. Kosmy i Damiana z kryptą grobową Ottonów. Jeśli wystarczy Ci czasu i lubisz zwiedzać muzea koniecznie zajrzyj do pobliskiego Muzeum Folkwang. To nowoczesny gmach sztuki współczesnej z zachwycą kolekcją i ciekawymi wystawami tymczasowymi. Więcej na jego temat oraz muzeów Red Dot Design i Muzeum Ruhry na terenie kompleksu Zeche Zollverein przeczytasz w naszym poście „Najciekawsze muzea Zagłębia Ruhry”.

Drugi dzień zwiedzania Essen proponujemy rozpocząć od Grugapark. Ten miejski park botaniczny położony jest na zboczach wzgórz w dolinie rzeki Borbecker Mühlenbach. Najlepiej i najwygodniej dojechać do niego rowerem. Na terenie parku znajduje się ogród botaniczny z oranżerią i dużą kolekcją drzew iglastych, wiecznie zielonymi dębami i drzewami migdałowymi. Jest też centrum edukacji ekologicznej Schule Natur, Park Spa i Music Pavilion gdzie odbywają się koncerty i festiwale. Dostępne są także trzy restauracje i wiele małych barów oraz kiosków. Pamiętaj o tym, że wstęp do Grugapark jest biletowany (4 euro/os. dorosła). Jeśli tego dnia zdecydujesz się na wypożyczenie miejskiego roweru musisz go zaparkować przed wejściem do parku. Po ogrodzie botanicznym można jedynie spacerować lub przemieszczać się specjalną parkową kolejką.

zwiedzanie Zagłębia Ruhry

Po wizycie w Grugapark chcemy Ci zaproponować jeszcze dwa miejsca warte odwiedzenia. Pierwszym z nich jest Villa Hügel – imponująca rezydencja, muzeum sztuki i sala koncertowa w jednym otoczone imponującym ogrodem. Ta okazała posiadłość należała kiedyś do znanej i cenionej rodziny Krupp. Jest przykładem tego, iż rewolucja przemysłowa nie tylko pomogła w rozwoju Zagłębia Ruhry, ale także przyniosła niewiarygodne bogactwo indywidualnym przedsiębiorcom. Wielka rezydencja obejmuje ponad 250 pokoi udekorowanych dziełami sztuki i meblami z epoki. Willę i rozległy ogród możesz zwiedzać po uprzednim wykupieniu biletu w cenie 5 €.

Tego dnia wisienką na torcie będzie malownicze Jezioro Baldeneysee. Dotrzesz do niego wprost spod Villi Hügel. Baldeneysee Essen to sporych rozmiarów zbiornik wodny będący jednym z najlepszych obszarów rekreacyjnych w Zagłębiu Ruhry. Możesz tu spacerować bez końca, jeździć na rowerze, a także plażować na specjalnie wydzielonych kąpieliskach. Jedną z ciekawszych atrakcji jest także rejs statkiem po jeziorze. Ze swojej strony proponujemy Ci wypożyczyć rower miejski i ruszyć nim na wycieczkę wokół tego niezwykle malowniczego jeziora.

Jezioro Baldeneysee
Zagłębie Ruhry atrakcje
Jezioro Baldeneysee

Najciekawsze atrakcje Essen:

  • Kompleks kopalni i koksowni Zollverein w Essen (Zeche Zollverein)
  • Synagoga
  • Katedra w Essen
  • Grugapark
  • Villa Hügel
  • Jezioro Baldeneysee
  • Międzynarodowy Jarmark Bożonarodzeniowy

Najciekawsze muzea Essen:

  • Muzeum Red Dot Design
  • Muzeum Ruhry
  • Muzeum Folkwang
  • Muzeum Duszy Afryki

Jak dostać się z Duisburga do Essen:

Najlepszą i najszybszą opcją będzie skorzystanie z kolei aglomeracyjnej VRR łączącej poszczególne miasta Zagłębią Ruhry. Z dworca głównego w Duisburgu (Duisburg Hbf) w około pół godziny wygodnie dojedziesz do stacji Essen Zollverein Nord Bf, skąd kilka minut spacerem dzielić Cię będzie od kopalni Zeche Zollverein. Podczas zakupu biletu pamiętaj jedynie o tym, że poszczególne miasta Zagłębia Ruhry znajdują się w różnych strefach! Bilety zakupisz w biletomacie na dworcu, kasie biletowej lub przez aplikację VRR zainstalowaną w telefonie.

Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Essen:

Naszym zdaniem dwa pełnie dni to absolutne minimum, aby zobaczyć najciekawsze atrakcje Essen. Samo zwiedzanie kompleksu Zeche Zollverein wraz ze znajdującymi się tam muzeami zajmuje dobre kilka godzin, nie wspominając już o wizycie nad Jeziorem Baldeneysee, która pochłania drugie tyle czasu.

Jak poruszać się po Essen:

Tak samo jak w Duisburgu tak i w Essen działa sprawna komunikacja miejska. Do wyboru masz: autobusy, tramwaje i pociągi U-Bahn. Ciekawym środkiem transportu w Essen są dwie linie tramwajowe: linia tramwajowa 107 (linia kulturalna) i linia tramwajowa 105 (linia natury). Pierwsza z nich kursuje na trasie Gelsenkirchen Hbf przez Zollverein i Essen Hbf do Essen-Bredeney. W pociągu i na przystankach znajdują się informacje o zabytkach na poszczególnych przystankach. Możesz na nich wysiadać i wsiadać do woli. Linia 105 to z kolei 20-kilometrowa trasa prowadząca przez idylliczne zielone doliny, parkowe cmentarze, zielone osiedla mieszkalne, a także lasy i chronione obszary przyrody.
Bilety na obie linie możesz kupić w biletomatach, w centrum obsługi klienta lub przez aplikację zainstalowaną w smartfonie.

Na terenie Essen działa także system wypożyczalni rowerów miejskich Ruhrbahn. Wystarczy ściągnąć na telefon aplikację, podpiąć kartę płatniczą, zeskanować kod kreskowy wypożyczanego roweru i można ruszać w trasę. Cena za wypożyczenie uzależniona jest od tego na jak długi czas wypożyczasz rower.

Noclegi w Essen:

Baza noclegowa w Essen jest bardzo dobrze rozwinięta. My ze swojej strony możemy polecić Ci Hotel the niu Cobbles. Hotel jest naprawdę bardzo przyjemny, nowoczesny. Położony jest w okolicy Muzeum Folkwang.

Dzień 4 – DORTMUND

Przedłużony weekend w Zagłębiu Ruhry proponujemy zakończyć w Dortmundzie. Miasto piłki nożnej, piwa i nosorożców ma wiele ciekawych atrakcji, które za chwilę Ci przybliżymy. Jeśli jesteś fanem piłki nożnej zwiedzanie Dortmundu rozpocznij od Niemieckiego Muzeum Futbolu. Mieści się ono tuż obok Dworca Głównego w Dortmundzie (Dortmund Central Station). W muzeum zapoznasz się z bogatą historią niemieckiej piłki nożnej od 1874 roku do czasów współczesnych. Jest ono interaktywne i multimedialne i nie ma nic wspólnego z nudnymi muzealnymi gmachami. Nawet Anicie się tam podobało, mimo iż nie przepada za footballem. Po więcej informacji na jego temat odsyłamy Cię do naszego posta ” Niezwykłe muzea Zagłębia Ruhry”.

Pozostając w tematach piłkarskich kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest stadion Signal Iduna Park w Dortmundzie. Swoje mecze rozgrywa na nim Borussia Dortmund – jedna z najbardziej znanych i lubianych drużyn piłkarskich w Bundeslidze. Od początku istnienia klubu przewinęło się przez niego sporo polskich nazwisk. Gwiazdami drużyny byli m.in.: Heinz Kwiatkowski, Elwin Schlebrowski czy Alferd Niepekło. Barw Borussii bronił Euzebiusz Smolarek. Najgłośniej jednak było o polskim „Trio z Dortmundu” – Robercie Lewandowskim, Jakubie Błaszczykowskim i Łukaszu Piszczku. Masz dwie opcje zwiedzania stadionu. Możesz zarezerwować bilety na wycieczkę z przewodnikiem (15 euro/os. dorosła), rzucić okiem na imponującą logistykę tego miejsca i zajrzeć do piłkarskiej szatni lub po prostu kupić bilet na mecz i na własnej skórze poczuć niezwykłą atmosferę na stadionie. Do Signal Iduna Park dojedziesz koleją z dworca głównego w Dortmundzie do stacji Dortmund Signal Iduna Park lub metrem do stacji Westfalenhallen linią U45 i U46.


Z Signal Iduna Park kilka minut spacerem będzie Cię dzielić od jednego z największych parków miejskich w Europie. Westfalenpark ma około 70 ha powierzchni, a jego centralną cześć stanowi Florianturm (Florian Tower) – wysoka na 208 m wieża telekomunikacja, której nazwa wywodzi się od imienia św. Floriana patrona ogrodników. Jako ciekawostkę dodamy, że w 2000 roku na górnej platformie wieży funkcjonował pomost do skoków na bungee. Został on jednak zamknięty trzy lata później po śmiertelnym wypadku jednego z uczestników skoków. Wracając do tematu samego parku. Powstał on na terenie wysypiska śmieci i zaniedbanych działek. Dziś przyciąga przepiękną roślinnością, zadbanymi alejkami i mnóstwem ciekawych atrakcji. Na szczególną uwagę zasługuje w nim Rosarium z ponad 3000 rożnych rodzajów róż oraz zachwycający Ogród Japoński. W parku odbywają się także liczne koncerty i imprezy kulturalne takie jak Festiwal Świateł czy pchle targi. Wejście do parku jest biletowane (2 euro) – płatne wyłącznie gotówką.

atrakcje Dortmundu
zwiedzanie Zagłębia Ruhry

Z Westfalenpark krótkim spacerem dotrzesz do kolejnej tym razem postindustrialnej atrakcji Dortmundu jaką jest Skywalk Phoenix West. Na terenie dawnego kompleksu przemysłowego, w którym wytapiana była ruda żelaza biegnie kładka, z której można podziwiać postindustrialne krajobrazy. Mostek prowadzi po dawnym gazociągu na szczyt wielkiego pieca z platformą widokową. W okolicy znajduje się również hala widowiskowa, sztuczne jezioro Phoenix-See oraz food trucki, gdzie możesz napić się piwa i skosztować słynnych kiełbasek currywurst.

Skywalk Phoenix West, Dortmund


Pozostając w temacie złotego trunku, nie wiemy, czy wiesz, że Dortmund był jednym z największych ośrodków piwowarskich w Europie. Sto lat temu na terenie miasta działało 38 browarów. Obecnie funkcjonują tylko dwa: Dortmunder Actien-Brauerei (DAB) oraz Dortmunder Union Brauerei (DUB). W tym pierwszym mieści się ciekawe muzeum Muzeum Browarnictwa. Z piwem związana jest również kolejna atrakcja w centrum Dortmundu- słynne Dortmunder U czyli budynek ze złotą literą U na szczycie. Mieścił się w nim browar Union Brauerei – niegdyś jeden z największych i najsłynniejszych browarów w Dortmundzie. Obecnie w Dortmunder U zwany też U-Tower to symbol współczesnego Dortmundu, ożywienia kulturalnego i zmian jakie zaszły na terenie Zagłębia Ruhry. W jego wnętrzach działa m.in.: Muzeum Ostwall, Hartware Medien KunstVerein, Biuro Kultury Miasta Dortmund, Uniwersytet Techniczny w Dortmundzie, czy Europejskie Centrum Gospodarki Kreatywnej.

zwiedzanie Zagłębia Ruhry


Jeśli wystarczy Ci czasu zajrzyj jeszcze na pobliski Friedensplatz. Pełni on funkcję rynku w Dortmundzie. Mieści się przy nim Ratusz oraz budynek Urzędu Miasta. W centrum miasta na uwagę zasługują także kościoły – św. Rajnolda, św. Piotra i kościół Mariacki. Spacerując po ulicach Dortmundu zwróć także uwagę na skrzydlate nosorożce. Nie żartujemy! Ich figury to symbol miasta. Pierwsza rzeźba skrzydlatego nosorożca pojawiła się przed wejściem do filharmonii Konzerthaus Dortmund, kolejne zaczęły pojawiać się przy okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku i stoją po dziś dzień. Kiedy poczujesz głód udaj się do jednej z lokalnych restauracji takiej jak Potato Lord lub Pfefferkorn. Jeśli potrzebujesz miejsca, w którym zechcesz zrelaksować się przy kawie lub koktajlu zajrzeć do Kieztörtchen lub Balke.

Najciekawsze atrakcje Dortmundu

  • Dortmunder U (U-Tower)
  • Friedensplatz
  • Kościoły – św. Rajnolda, św. Piotra i kościół Mariacki
  • Westfalenpark
  • Florianturm (Florian Tower)
  • Skywalk Phoenix West
  • Signal Iduna Park
  • Dzielnica Aplerbeck
  • Skrzydlate nosorożce
  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Dortmundzie

Najciekawsze muzea Essen:

  • Niemieckie Muzeum Futbolu
  • Muzeum Browarnictwa
  • Muzeum Ostwall
  • Westfalskie Muzeum Przemysłu
  • Muzeum Samochodów Zabytkowych w Dortmundzie
  • Wystawa Świata Pracy DASA – centrum edukacyjno-wystawiennicze 

Jak dostać się z Essen do Dortmundu:

Oczywiście i w tym przypadku najlepiej jest skorzystać z kolei aglomeracyjnej VRR. Z dworca głównego w Essen (Essen Hbf) do stacji Dortmund Central Station dojedziesz w niecałe 25 min.

Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Dortmundu:

Jeden pełny dzień powinien Ci wystarczyć, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje Dortmundu. Jeśli będziesz chciał zobaczyć muzea na zwiedzanie Dortmundu musisz przeznaczyć nieco więcej czasu.

Jak poruszać się po Dortmundzie:

Dortmund posiada rozbudowaną sieć kolejową, metro i autobusy. Koszt pojedynczego przejazdu na terenie miasta wynosi 2,70 EUR. Dostępne są również bilety na 4 przejazdy za 10 EUR lub bilet dzienny za 6,70 EUR. Jeżeli podróżujesz w więcej osób proponujemy Ci wykupić bilet dzienny dla dwóch osób (9,90 EUR), trzech (13,10 EUR), czterech (16,30 EUR) lub pięciu (19,50 EUR).


Noclegi w Dortmundzie:

Hotele oraz apartamenty w Dortmundzie nie są drogie. Szczególnie te położone z dala od centrum miasta. Licz się jednak z tym, że w czasie, gdy odbywają się ważne mecze Borussii ceny za noclegi idą w górę. Ze swojej strony możemy polecić Ci Hotel Boutique 102 Dortmund City. Znajduje się on w centrum Dortmundu tuż nieopodal ulicy handlowej Westenhellweg.

Szczegółowe informacje o tym jak dolecieć do Zagłębia Ruhry z Polski, jak dostać się z lotniska w Dortmundzie do centrum miasta i jak przemieszczać się po regionie opisaliśmy w naszym poście „ZAGŁĘBIE RUHRY – POSTINDUSTRIALNE ZAGŁĘBIE KULTURY”. Zapraszamy!

Nasza podróż do Zagłębia Ruhry odbyła się dzięki zaproszeniu Niemieckiej Centrali Turystycznej.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności