Czy wizyta w muzeum może być ekscytująca? Dla nas przez długie lata niestety nie była. Przywoływała bowiem na myśl wycieczki szkolne, podczas których powłóczyliśmy stopami w flizelinowych kapciach po bezdusznych muzealnych korytarzach. Szklane gabloty i eksponaty z napisem „nie dotykać” odpychały nas równie mocno co tabliczki informujące o ich zawartości, funkcji czy pochodzeniu. Postacie z klasycznych obrazów budziły dziwny strach i przerażenie. Z bogato zdobionych ram wodziły za nami wzrokiem pełnym smutku, żalu lub rozgoryczenia. Wierz nam lub nie, ale podróż po niemieckim Zagłębiu Ruhry odczarowała nam muzea. Pokazała, że nie muszą być one nudną i nijaką kopią samych siebie. Że mają niewiele wspólnego z zakurzonymi i sztampowymi gmachami sztuki. Są nowoczesnymi, interaktywnymi kompleksami, które oprócz interesujących wystaw i stałych ekspozycji organizują także koncerty, prestiżowe konkursy, targi czy imprezy firmowe. Zwiedzanie ich jest okazją do niecodziennych przeżyć, a kolekcje często zawierają przedmioty o jakich nikomu się nawet nie śniło. Poznaj niezwykłe muzea Zagłębia Ruhry! Niech staną się one ciekawym uzupełnieniem Twojej podróży po Nadrenii Północnej-Westfalii. Zwłaszcza podczas niepogody.
Spis treści
Niezwykłe muzea Zagłębia Ruhry
Muzeum Red Dot Design w Essen
Muzeum Red Dot Design w Essen leżące na terenie najpiękniejszej kopalni świata – Zeche Zollverein to nie lada gratka dla wszystkich miłośników wzornictwa, pięknych form i funkcjonalności. Jest przykładem na to, że muzeum nie musi być nudne, nijakie, pozbawione duszy i charakteru. W nowoczesnym centrum designu obok wystaw czasowych zapoznasz się ze zbiorem ok. 2 000 przedmiotów z 45 państw świata wyróżnionych w ramach konkursu Red Dot Design Award. Przyznane im „Kropki” to tzw. Oskary designu – najbardziej prestiżowe nagrody dla projektów wzorniczych. Wręczane są rok rocznie począwszy od 1955 roku przez Design Zentrum Nadrenia Północna-Westfalia w Essen.
W muzeum znajdziesz przedmioty wskazujące na różnorodność potrzeb, jak i odmienne podejście do wzornictwa czy materiałów. Są tu m.in. sekcje poświęcone elektronice, sprzętom i akcesoriom medycznym, sprzętowi ogrodniczemu, wyposażeniu wnętrz czy dużemu i małemu AGD. Jest ekspozycja o inteligentnych materiałach, torbach, plecakach i bagażach. Znajdziesz tu również efektywne zegarki tuż obok rowerów czy wózków dziecięcych. W szklanych gablotach umieszczono piękne opakowania kosmetyków i przedmiotów codziennego użytku. Wszystkie rzeczy są niesamowicie designerskie, mają niezwykłe formy i praktyczne zastosowanie.
Jakby tego było mało całą kolekcję osadzono w surowych, postindustrialnych wnętrzach pełnych rur, zaworów i fragmentów dawnych instalacji byłej kopalni Zeche Zollverein. Stanowi to swego rodzaju grę pomiędzy nowoczesnymi przedmiotami a starymi, wypracowanymi wnętrzami nieczynnego już zakładu przemysłowego. Całość uświadamia, że wszystko co nas otacza ktoś musiał wcześniej zaprojektować, a każdy przedmiot jest wynikiem kreatywnego myślenia i nutki fantazji jego autora. Jak powiedział Peter Zec – inicjator nagrody Red Dot Design Award – ” Design is illogical”.
Niewątpliwie jedną z największych zalet Red Dot Design Muzeum jest to, że uświadamiasz sobie w nim, że design odgrywa w Twoim życiu naprawdę dużą rolę. Nie musisz interesować się wzornictwem, a i tak korzystasz z niego na co dzień. Otaczasz się nim, porównujesz i kierujesz przy wyborze przedmiotów codziennego użytku: od elektroniki, przez ubrania na wyposażeniu wnętrz kończąc.
- Gelsenkirchener Str. 181, 45309 Essen, Niemcy
- Kompleks przemysłowy kopalni węgla Zollverein
- Czynne: Wt. – Ndz. 11:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:00)
- Nieczynne: Poniedziałek
- Bilet wstępu: 6 EUR/os. dorosła (w każdy piętek o tym, ile zapłacisz za bilet wstępu decydujesz sam)
Muzeum Ruhry w Essen
Tuż obok Muzeum Red Dot Design na terenie wspomnianej wcześniej kopalni Zeche Zollverein w Essen znajdziesz kolejne ciekawe Muzeum Ruhry. Powstało ono w budynku dawnej płuczki węglowej, do której prowadzą pomarańczowo-czarne ruchome schody. Same w sobie są niewątpliwie jedną z głównych atrakcji tego miejsca. Mają 55 m długości i kończą się na wysokości 24 m tuż przy kasie biletowej muzeum. Są to najdłuższe wolno stojące schody ruchome na terenie Niemiec i jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w całym kompleksie Zollverein.
Muzeum Ruhry prezentuje dzieje wielkich przemian, jakie w ciągu półtora stulecia zachodziły na terenie regionu. Wystawę podzielono na cztery poziomy i osadzono ją w pozbawionych okien betonowych bunkrach pomiędzy potężnymi maszynami i taśmami, na których transportowano kiedyś węgiel. Wędrując po kolejnych piętrach starego zakładu zapoznasz się z historią Zagłębia Ruhry i jego industrializacją. Dowiesz się w jaki sposób i dlaczego doszło do jego restrukturyzacji i ogromnej metamorfozy. Obejrzysz także ciekawe zbiory z zakresu archeologii, geologii i historii naturalnej oraz fotografii tej części Niemiec. Być może zainteresuje Cię także część ekspozycji poświęcona Polakom przybyłym do Zagłębia Ruhry na przełomie XIX i XX wieku. Muzeum oprócz stałej ekspozycji organizuje także wystawy tymczasowe i galerie nie zawsze związane z regionem.
Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od multimedialnego wprowadzenia do tematu. Następnie trasa prowadzi obok zachowanych maszyn i taśmociągów należących do dawnej kopalni na znajdującą się na dachu płuczki węglowej platformę widokową, skąd rozciąga się imponujący widok na cały kompleks Zollverein i jego okolicę. Tu ciekawość się jednak nie kończy, bo podsycają ją dalej wściekle pomarańczowe schody kierujące na kolejne piętra ciemnego bunkra oświetlonego skromnym, punktowym światłem. Wszystko to sprawia, że wystawa opowiadająca o historii przyrodniczej i kulturowej Zagłębia Ruhry oraz życiu jakie toczyło się w tym wyjątkowym regionie jest niezwykle zaskakująca i niepowtarzalna.
- Gelsenkirchener Str. 181, 45309 Essen, Niemcy
- Kompleks przemysłowy kopalni węgla Zollverein
- Czynne: Pn. – Ndz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:30)
- Bilet wstępu:
- Stała wystawa oraz Portal Dziedzictwa Przemysłowego – 8 EUR/ os. dorosła
- Wystawa specjalna – 7 EUR/os. dorosła
- Wystawa w galerii – 3 EUR/os. dorosła
- Wszystkie wystawy oraz Portal Dziedzictwa Przemysłowego – 10 EUR/os. dorosła
Zobacz również nasz post „Zagłębie Ruhry – postindustrialne zagłębie kultury”
Muzeum Folkwang w Essen
To nie koniec ciekawych muzeów Zagłębia Ruhry. Naszym zdaniem warto również zajrzeć do Muzeum Folkwang w Essen. To nowoczesne muzeum sztuki współczesnej zachwyca nie tylko swoją bogatą kolekcją. Niemały podziw budzą jego minimalistyczne wnętrza oraz sama bryła budynku. W tajemnicy zdradzimy Ci, że budowa tego muzeum była niezwykle kosztowna i pochłonęła aż 55 milionów euro!
Obecnie główna wystawa w Muzeum Folkwang poświęcona jest twórczości Keitha Haringa – amerykańskiego artysty tworzącego w nurtach pop-art i street art. Jego pierwsze prace jako rysunki kredą powstawały w nowojorskim metrze. Szczyt sławy osiągnął w latach 80-tych i było o nim równie głośno co o Warholu, Yoko Ono czy Madonnie.
Prace Haringa zwracają uwagę na problemy społeczne: na HIV/ AIDS, narkomanię, rasizm, wolność seksualną i siłę miłości. W 1988 roku u artysty wykryto wirusa HIV, a on sam zaczął używać swojej ikonografii jako sposobu na rozpowszechnienie świadomości o wirusie w czasach, gdy niewiele było o nim wiadomo. Choroba skłoniła go również do założenia Keith Haring Foundation – fundacji zbierającej fundusze na rzecz organizacji opiekujących się dziećmi czy też chorymi na AIDS. Keith Haring zmarł 16 lutego 1990 roku w wieku 31 lat na skutek powikłań związanych z chorobą. Pozostawił po sobie olbrzymi dorobek artystyczny, który do 30 listopada 2020 r. możesz zobaczyć w Muzeum Folkwang w Essen. Prace są momentami szokujące, niezwykle prawdziwe i zmuszają do głębszej refleksji.
Pozostając w temacie AIDS w Muzeum Folkwang znajdziesz także odrębną wystawę poświęconą kampaniom informacyjnym i społecznym odbywającym się od początku lat 80. XX wieku w różnych zakątkach naszego globu, gdzie plakat był głównym medium informującym o wirusie. Wystawa składa się z około 300 prospektów ze wszystkich kontynentów pokazujących jak różnie podchodzono do tematu wirusa HIV – poprzez dowcip, solidarność, narrację, innym razem poprzez wyjaśnienie, edukację lub napomnienie. Jeśli uważnie przyjrzysz się wystawie odnajdziesz w niej również akcenty z Polski.
Muzeum Folkwang to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Zagłębia Ruhry. Kryje w sobie masę innych ciekawych niespodzianek. Wieloletnią kolekcję dzieł sztuki z Vincentem van Gogh, Paulem Cézanne i Paulem Gauguin na czele przedstawia się tu w zupełnie innej formie często z zaskakującej perspektywy. Malarstwo miesza się z tu plakatem i fotografią, a rzeźba z grafiką. Zgodnie z ideą założyciela muzeum Karla Ernsta Osthausa (1874–1921) różne gatunki i obszary kolekcji są tu ze sobą ściśle powiązane.
- Museumsplatz 1, 45128 Essen, Niemcy
- Czynne: Cz. – Pt. 10:00 – 20:00 (pozostałe dni od 10:00 -18:00)
- Nieczynne: Poniedziałek
- Bilet wstępu: 10 EUR/os. dorosła. Bilet można również zakupić on-line.
Może zainteresuje Cię również szczegółowy plan zwiedzania Zagłębia Ruhry? Zerknij do naszego posta ZAGŁĘBIE RUHRY W 4 DNI – GOTOWY PLAN ZWIEDZANIA REGIONU.
Niemieckie Muzeum Futbolu w Dortmundzie
Zagłębie Ruhry nierozerwalnie kojarzone jest z piłką nożną. To w Dortmundzie znajduje się jeden z najsłynniejszych stadionów piłkarskich w Europie, na którym swoje mecze rozgrywa Borussia Dortmund. Od początku istnienia klubu w dużej mierze to Polacy z pochodzenia decydowali o jego losach. Gwiazdami drużyny z Dortmundu byli m.in.: Heinz Kwiatkowski, Elwin Schlebrowski, Helmut Kapituliński czy Alferd Niepekło. W latach 2005-07 barw Borussii bronił Euzebiusz Smolarek. Ostatnimi czasy w BVB najgłośniej było o polskim „Trio z Dortmundu” – Robercie Lewandowskim, Jakubie Błaszczykowskim i Łukaszu Piszczku. I choć czarno- żółtą świątynię futbolu Signal Iduna Park w Dortmundzie oczywiście można zwiedzać my mamy dla Ciebie nieco inną propozycję. Co powiesz na interaktywne i multimedialne muzeum poświęcone niemieckiej piłce nożnej?
Niemieckie Muzeum Futbolu w Dortmundzie powstało pokłosie odbywającego się w 2006 roku w Niemczech mundialu. Wydano na nie 36 mln euro, a do jego budowy zużyto aż 800 ton stali. Przez 9 lat architekci i budowniczy dwoili się i troili, aby stworzyć gigantyczną świątynię futbolu. „Jedna piłka – 1000 historii” to motto, które jej teraz przyświeca.
W muzeum poznasz bogatą historię niemieckiej piłki nożnej od 1874 roku do czasów współczesnych, a zwiedzanie rozpoczniesz w szatni, w której przy szafkach umieszczono m.in. buty Lukasa Podolskiego z setnego występu dla Niemiec czy pamiątki z finału w 2014 roku. Następnie ruchomymi schodami wśród wyrysowanych na ścianach fanów największych sportowych klubów i ich kibicowskich przyśpiewek udasz się głównej hali muzeum. Tam czekać będzie na Ciebie 1600 eksponatów od kozaków piłkarskich i koszulek piłkarzy z meczu finałowego w 1954 r., przez plan reprezentacji Niemiec na mundialu 2014, po mundialowe jadłospisy.
W muzeum będziesz mógł się także sprawdzić swoją wiedzę z podstaw techniki gry. Poczuć się jak prawdziwy komentator czy przy użyciu specjalnej maszyny wytłumaczyć raz, a dobrze swojej kobiecie czy jest spalony. Dużym wyzwaniem może okazać się wcielenie w rolę arbitra. W kilka sekund będziesz musiał ocenić, czy sędzia powinien odgwizdać karnego czy też nie. To nie koniec ciekawych atrakcji muzeum. Jest tu również sekcja poświęcona kibicom piłkarskim, polski akcent w postaci wpisu z pamiątkowej księgi sporządzony podczas wizyty reprezentacji Niemiec w Auschwitz przy okazji Euro 2012 i rubryka gwiazd piłki nożnej z Robertem Lewandowskim. W sali zwanej Skarbcem odkryjesz najważniejsze trofea opowiadające historię niemieckiej piłki nożnej kobiet i mężczyzn, w tym historyczną „Wiktorię”.
Nic więcej nie zdradzimy. Chcemy, abyś o wyjątkowości tego muzeum przekonał się sam. Dodamy jedynie, że na jego terenie znajduje się również sklepik z pamiątkami oraz mała restauracja. Samo Niemieckie Muzeum Futbolu położone jest w centrum Dortmundu tuż obok Dworca Głównego Dortmund Hauptbahnhof, więc bardzo łatwo do niego trafić.
- Platz der Deutschen Einheit 1, 44137 Dortmund, Niemcy
- Czynne: Wt. – Pt. 11:00 – 71:00, Sb.- Nd. 10:00 -17:00
- Nieczynne: Poniedziałek
- Bilet wstępu: 17 EUR/os. dorosła. Bilet zakupiony on- line jest tańszy i kosztuje 15 EUR/os. dorosła
Muzeum Browarnictwa w Dortmundzie
Dortmund to nie tylko piłka nożna. To również piwo! Sto lat temu w Dortmundzie znajdowało się 38 browarów. Do wybuchu I wojny światowej jeden bar przypadał na 260 mieszkańców. Dzięki Dortmunder Export (jasne piwo typu pilzner) cieszącemu się ogromną popularnością wśród miejscowych robotników, Dortmund stał się jednym z największych ośrodków piwowarskich w Europie. Obecnie w mieście formalnie funkcjonują tylko dwa browary: Dortmunder Actien-Brauerei (DAB) oraz Dortmunder Union Brauerei (DUB). W tym pierwszym mieści się także Muzeum Browarnictwa.
Co w nim zobaczysz? Oprócz typowych eksponatów takich jak: stare maszyny do produkcji piwa, tradycyjne beczki, kadzie czy podkładki pod złoty trunek w muzeum znajduje się także odrestaurowany samochód Krupp-LKW z 1922 roku, którym przed wojną dostarczano piwo. Tu również będziesz miał okazję porozmawiać z przesympatycznym starszym Panem, który wielką ciężarówką transportował DAB po całej Europie i USA, a kolekcja jego prywatnych zdjęć zdobi teraz jedną ze ścian muzeum.
To co zapewne Cię lekko zszokuje to szklanki w jakich w Westfalii pija się piwo. Niejeden Bawarczyk widząc to z przerażeniem łapie się za głowę. To nie są znane nam wszystkim litrowe kufle tylko małe szklanki o pojemności ok 0.15 litra zwane stössen. Przyjęły się tutaj ze względu na górników i robotników dojeżdżających koleją do pracy. Nie mogąc zaryzykować spóźnienia na pociąg zamawiali małe ilości piwa, po to by go nie zmarnować. Niestety na miejscu w muzeum nie można skosztować piwa. Możesz je za to zakupić w muzealnym sklepiku w cenie 1 euro i wypić poza obiektem. Lekkim rozczarowaniem jest również to, że wszystkie eksponaty w muzeum opisane są tylko w języku niemieckim.
- Steigerstraße 16, 44145 Dortmund, Niemcy
- Czynne:
- Wt., Śr., Pt. i Ndz. 10.00 – 17.00
- Czw. 10.00 – 20.00
- Sb. 12.00 – 17.00
- Nieczynne: Poniedziałek
- Bilet wstępu: za darmo
Na terenie Zagłębia Ruhry jak zapewne się domyślasz jest wiele innych ciekawych muzeów, których niestety nie jesteśmy w stanie tu przywołać. Niemniej jednak chcieliśmy zainteresować Cię jeszcze jednym z nich. Muzeum Küppersmühle w Duisburgu to bardzo ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Mieści się ono w Inner Harbor w Duisburgu w starym zabytkowym spichlerzu do przechowywania zboża tuż nad brzegiem rzeki Ruhra. Jest to Centrum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, które w swoich wnętrzach kryje cenne zbiory sztuki nowoczesnej. Niestety z powodu pandemii COVID-19 podczas naszej wizyty w Zagłębiu Ruhry było ono tymczasowo zamknięte, więc nie możemy podzielić się z Tobą naszymi spostrzeżeniami na jego temat. Do wizyty niech jednak przekona Cię to, iż muzeum uważane jest za jedno z największych prywatnych muzeów w Niemczech i okrzyknięto je centralnym kulturalnym punktem w całej metropolii Zagłębia Ruhry.
Nasza podróż do Zagłębia Ruhry odbyła się dzięki zaproszeniu Niemieckiej Centrali Turystycznej.