Strona Główna Niemcy Berlin na weekend. Co warto zobaczyć w Berlinie w 2 dni?

Berlin na weekend. Co warto zobaczyć w Berlinie w 2 dni?

przez Anita & Paweł
0 komentarze
Berlin na weekend

Tętniący życiem Berlin to jedna z ciekawszych europejskich stolic i idealna propozycja na niebanalny weekend. Tu zawsze coś się dzieje, a miasto zachwyca swym kolorytem, rytmem i wdziękiem. I co najważniejsze, nie zapomina o swojej dramatycznej historii. Od kiedy ćwierć wieku temu brutalnie podzielone murem wreszcie połączyło się w jedno, zyskało zupełnie nową tożsamość. Stało się miejscem niezwykle przyjaznym i tolerancyjnym z mnóstwem ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Liczne atrakcje przesiąknięte dramatem ostatniego stulecia, najlepszy kompleks muzealny świata, zielone parki, lokalne targi czy hipsterskie knajpki przyciągają do Berlina ludzi z całego świata. Jeśli i Ty planujesz podróż do niemieckiej stolicy świetnie trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie naszą subiektywną listę atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Berlinie i gotowy przewodnik po mieście. Łap gotowca „Berlin na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni”.

Berlin na weekend. Co warto zobaczyć? 

Dzień 1 – Dzielnica Mitte

Pierwszy dzień zwiedzania Berlina proponujemy rozpocząć od dzielnicy Mitte. To centralny obszar, w którym znajdują się największe i najważniejsze atrakcje turystyczne miasta. Z centralnego węzła komunikacyjnego jakim jest Aleksanderplatz udasz się pod liczącą 368 metrów wieżę telewizyjną Berliner Fernsehturm. Z tarasu widokowego tego najwyższego budynku w Niemczech rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Spod wieży zawieszonymi nad rzeką Sprewą mostami Liebknechtbrucke i Schlossbrucke oraz Aleją pod Lipami (Unter den Linden) dotrzesz do najsłynniejszej atrakcji miasta jaką jest Brama Brandenburska. W drodze do niej zachwycisz się przepiękną Katedrą Berlińską i zajrzysz na wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO Wyspę Muzeów. Po drodze miniesz liczne ambasady, Operę Narodową i Uniwersytet Humboldta. Na deser zostawiamy Ci Reichstag – siedzibę Bundestagu ze znajdującym się tuż nieopodal niej niezwykle futurystycznym Urzędem Kanclerza Federalnego (Bundeskanzleramt).

Mapa Berlina

Początek zwiedzania: stacja metra Aleksanderplatz

Koniec zwiedzania: stacja metra Friedrichstrasse

Najważniejsze atrakcje Berlina

1. Aleksanderplatz

Berlin na weekend

Aleksanderplatz to największy plac w Niemczech i główny węzeł komunikacyjny w mieście. Jest jednym z najbardziej dynamicznych i ekscytujących zakątków w Berlinie. W XVII wieku dookoła niego znajdowały się jedynie pola uprawne, a sam plac funkcjonował pod nazwą Placu Wołowego, na którym handlowano bydłem. Wraz z budową linii kolei miejskiej wszedł w zupełnie nowy etap. Stał się największym węzłem komunikacyjnym we wschodnim Berlinie, w którym skrzyżowały się trasy kolei, metra, tramwajów i omnibusów. Wzniesiono przy nim m.in. Dworzec Miejski, Grand Hotel oraz trzy eleganckie domy towarowe – Tietz, Werheim i Hahn. „Alex” jak nazywają go mieszkańcy miasta był również miejscem wielu publicznych spotkań, w tym pokojowych protestów przeciwko Murowi Berlińskiemu. Dziś to idealne miejsce do robienia zakupów, spotkań ze znajomymi i dobrej zabawy. W okolicy Aleksanderplatz znajdują się liczne domy handlowe (w tym uwielbiany przez Polaków sklep Primark) oraz knajpki, w których można skosztować słynnej kiełbaski „carrywurst”. Na uwagę zasługuje też Fontanna Przyjaźni oraz Zegar Światowy Urania pokazujący 24 strefy czasowe znajdujący się w sercu Aleksanderplatz.

2. Wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm)

Berlin na weekend

Tuż nieopodal Aleksanderplatz znajdziesz najwyższy budynek w Niemczech. Jest nim licząca 368 metrów wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm. Wzniesiona jako symbol nowoczesności i postępu z czasem stała się jedną z głównych atrakcji Berlina. Oprócz swojej głównej funkcji nadajnika stacji radiowych i telewizyjnych służy dodatkowo jako wieża widokowa. Na wysokości 203 metrów umieszczono w niej taras widokowy z barem, a nad nim restaurację, która obraca się o 360 stopni w ciągu pół godziny. Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia tarasu widokowego oraz obrotowej restauracji znajdziesz na oficjalnej stronie Fernsehturm. Jako ciekawostkę dodamy, że Berlińska Wieża Telewizyjna służy również jako miejsce organizacji licznych wydarzeń i imprez.

Poznaj również najciekawsze atrakcje w Berlinie Wschodnim! Zajrzyj do naszego posta ” Berlin Wschodni – odkryj nietypowe atrakcje dzielnicy Pankow i Lichtenberg”. 

3. Kościół Mariacki w Berlinie

zwiedzanie Berlina

Nie tylko Kraków ma swój Kościół Mariacki. Ma go również Berlin. Świątynia jest cennym przykładem gotyku ceglanego w Niemczech, a w swoich wnętrzach kryje bardzo cenne barokowe skarby. Na szczególną uwagę zasługują w niej przede wszystkim bogato zdobione ołtarze, przepiękne organy, chrzcielnica, a także fresk datowany na rok 1484 zatytułowany „Tańcem Śmierci”. Wejście do Kościoła Mariackiego jest darmowe, a sama budowla znajduje się zaraz przy wieży telewizyjnej Berliner Fernsehturm.

4. AqaDom i SeaLife

Berlin na weekend
Berlin na weekend

AqaDom to nic innego jak największe na świecie cylindryczne akwarium z wodą morską znajdujące się w lobby hotelu Radisson Blu przy Spandauer Strasse 3. Cylinder powstał z 150 ton żywicy akrylowej i wypełniony jest aż 1 mln litrów wody! Akwarium wzniesiono na 9 metrowym fundamencie i żyje w nim około 1500 ryb spośród 97 gatunków. Zbiornik mieści w sobie również przepiękną rafę koralową. Wewnątrz cylindra znajduje się winda, a podróż nią to niesamowite doznania wzrokowe. AquaDom i Sea Life w Berlinie czynne jest codziennie w godzinach od 10:00 do 19:00, a aktualne ceny biletów znajdziesz na oficjalnej stronie SeaLife.

AKTUALIZACJA 2023 – niestety akwarium pękło w grudniu 2022 roku i jego zwiedzanie nie jest już możliwe! Z akwarium w kształcie cylindra wylało się milion litrów wody, niszcząc wnętrze hotelu i zalewając pobliską ulicę.

5. Katedra Berlińska

Berlin na weekend

Katedra Berlińska to najważniejszy kościół w mieście, w którym odbywają się msze z okazji ważnych uroczystości państwowych, a w jej podziemiach znajduje się krypta grobowa, w której pochowano ok. 90 członków dynastii Hohenzollernów. Mimo, iż podczas wojny katedra uległa poważnemu zniszczeniu, dziś prezentuje się niezwykle okazale. Naszym zdaniem to najpiękniejsza świątynia w całym Berlinie. Choć sama w sobie jest niezwykle atrakcyjna uroku dodaje jej również jest malownicze położenie tuż przy korycie rzeki Sprewy. Ewangelicka katedra została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku według planów architekta pochodzącego z Pszczyny. W miejscu, gdzie teraz stoi znajdowała się wcześniej mniejsza katedra w stylu barokowym. Jako ciekawostkę dodamy, że Katedra Berlińska stała się inspiracją dla wielu architektów. Między innymi posłużyła za wzór dla kościoła św. Trójcy w Łodzi.

6. Wyspa Muzeów

zwiedzanie Berlina
Berlin na weekend

Jeśli lubisz zwiedzać muzea to mamy dla ciebie fantastyczną wiadomość. Północna część wyspy Spreeinsel na rzece Sprewie w Berlinie zwana potocznie Wyspą Muzeów to miejsce, które z pewnością Cię zachwyci. Znajduje się na niej światowej klasy kompleks muzealny wypisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obejmuje on: Stare Muzeum, Nowe Muzeum, Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego oraz Starą Galerię Narodową. Początki Wyspy Muzeów sięgają ostatnich lat XVIII wieku, kiedy to król Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern na prośbę profesora archeologii i sztuki Aloisa Hirta wybudował pierwsze muzeum, w którym zgromadzono ówczesne zbiory sztuki antycznej i współczesnej. Ze wszystkich muzeów znajdujących się na wyspie naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Pergamońskie. Zgromadzono w nim bowiem zabytki archeologiczne odnalezione podczas wykopalisk prowadzonych na Bliskim Wschodzie. Kolekcja podzielona jest na trzy działy: antyczny, bliskowschodni i sztuki arabskiej. Jednym z najcenniejszych jego skarbów jest Ołtarz Pergamoński wzniesiony w 170 roku p.n.e. w Pergamonie dla Ateny i Zeusa oraz babilońska Brama Isztar.

7. Brama Brandenburska

Berlin na weekend

W ile koni zaprzężony jest rydwan wieńczący Bramę Brandenburską? Ano w 4 rumaki ciągnące uskrzydloną boginię zwycięstwa Nike. Brandenburger Tor to zdecydowane najbardziej rozpoznawalny zabytek Berlina i jeden z symboli ponownie połączonego państwa. W czasie gdy Berlin podzielony był na dwie części, brama stała na pasie ziemi niczyjej i nikt nie mógł przez nią przejść. Ani Ci ze strony wschodniej ani Ci z zachodniej części Berlina. Dopiero po zjednoczeniu Niemiec i zburzeniu muru brama została odrestaurowana, a dziś dostęp do niej ma każdy. To przy niej odbywają się najważniejsze uroczystości, koncerty czy demonstracje. Tutaj również obchodzi się sylwestra. Bramę Brandenburską znajdziesz na zachód od historycznego centrum miasta przy skrzyżowaniu alei Unter den Linden z ulicą Ebertstrasse.

8. Reichstag (Gmach Parlamentu Rzeszy w Berlinie)

zwiedzanie Berlina

Spod Bramy Brandenburskiej krótkim spacerem przez Park Grosser Tiergarten dotrzesz do ogromnego Gmachu Parlamentu Rzeszy w Berlinie. Od 1999 roku jest on siedzibą Bundestagu w Berlinie oraz miejscem, w którym co pięć lat wybiera się prezydenta Niemiec. Tak samo jak większość historycznych budowli na terenie Berlina tak i tej historia nie oszczędzała. 27 lutego 1933 r. budynek uczestniczył w wydarzeniu, które zmieniło historię świata. W tym dniu wybuchł pożar w Reichstagu, który dla Adolfa Hitlera był doskonałym pretekstem do całkowitego przejęcia władzy. Wnętrza Reichstagu można zwiedzać za darmo, ale przygotuj się na olbrzymie kolejki! Najbardziej łakomym kąskiem podczas zwiedzania wnętrz Gmachu Parlamentu Rzeszy jest jego szklana kopuła. Ważąca 1200 ton konstrukcja stanowi sklepienie dla sali parlamentu. Zwiedzający przemieszczają się tam po spiralnej rampie i mogą obserwować debatujących poniżej członków Bundestagu.

9. Urząd Kanclerza Federalnego

Berlin na weekend

Tuż za Reichstagiem odkryjesz zupełnie inny Berlin. Stare, historyczne budynki ustępują tu nagle miejsca nowoczesności. Beton, stal i szkło wyłaniają się niemal z każdego zakątka. To Urząd Kanclerza Federalnego Niemiec. Jego siedziba zajmuje aż 12000 metrów kwadratowych powierzchni, ma własny ogród, lądowisko dla helikopterów i stanowi jedną z największych siedzib rządów na świecie!

Dzień 2- dzielnica Mitte, Friedrichshain-Kreuzberg i Charlottenburg-Wilmersdorf

Drugi dzień zwiedzania Berlina to idealny czas na poszukanie pozostałości Muru Berlińskiego i zapoznanie się z ponurą historią miasta. Nieliczne fragmenty muru pozostawione w mieście jako swoiste pomniki i symbole znajdziesz w dzielnicy Mitte i Friedrichshain-Kreuzberg. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesny Plac Poczdamski, który do czasu upadku muru był ziemią niczyją, Checkpoint Charlie czyli dawne przejście graniczne między Berlinem Zachodnim i Wschodnim czy East Site Gallery. Ta ostatnia to kilometrowy fragment Muru Berlińskiego przy Mühlenstrasse, który zaanektowali artyści z całego świata. Widnieją na nim prace ponad 118 artystów z 21 krajów świata o bardzo silnym i wciąż aktualnym przesłaniu mówiącym o potrzebie demokracji i pokoju na świecie. Na koniec dnia nieco dla odmiany koniecznie zajrzyj do przepięknego Pałacu Charlottenburg!

Początek zwiedzania: stacja metra Posdamer Platz

Koniec zwiedzania: stacja metra Jungfernheide

Atrakcje turystyczne Berlina

1. Plac Poczdamski

Berlin na weekend

Drugi dzień zwiedzania Berlina proponujemy rozpocząć od Placu Poczdamskiego. To właśnie na nim znajdują się pozostałości po dawnym Murze Berlińskim. Plac Poczdamski przed wojną był sercem życia nocnego w mieście. Po niemal całkowitym zniszczeniu przez ponad 40 lat Berlin całkowicie o nim zapomniał. Przypomniano sobie o nim dopiero po zjednoczeniu Niemiec i przekształcono go w ważne centrum handlowe i kulturowe miasta o niezwykle nowoczesnym charakterze. Na szczególną uwagę oprócz wspomnianego wyżej fragmentu Muru Berlińskiego zasługuje tam kompleks Sony Center. Składa się na niego kilku wieżowców połączonych podświetlaną kopułą. Wnętrze kompleksu wypełniają liczne sklepy, restauracje, biura, muzea i mini Legoland.

2. Topografia Terroru

Topografia terroru

Znajdującą się tuż nieopodal Placu Poczdamskiego Topografia Terroru to zewnętrze muzeum stojące w miejscu, w którym w latach 1933 – 1945 znajdowała się centrala Gestapo i należące do niej więzienie. Tu również stacjonowało dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS i Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. W tym miejscu zapadały decyzje dotyczące masowego mordowania europejskich Żydów i Romów oraz narodziła się idea prześladowań i zagłady opozycji politycznej narodowego socjalizmu. Na terenie muzeum znajdują się stacje pokazujące na planszach jak kształtował się aparat terroru III Rzeszy. W tym poruszającym miejscu będziesz miał możliwość zaznajomienia się z historią tej części dzielnicy, w której skupiły się najbardziej zbrodnicze instytucje.

3. Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Checkpint Charlie to najsłynniejsze przejście graniczne między Berlinem Zachodnim i Berlinem Wschodnim. Zgodnie z rozporządzeniem władz NRD było przeznaczone wyłącznie dla cudzoziemców (głównie turystów) oraz dyplomatów. Na przejściu tym dokonywano też wymiany szpiegów. Przejście oficjalnie zamknięto 22 czerwca 1990 roku i od tego czasu stało się on symbolem zimnej wojny i popularną atrakcją turystyczną. Dziś w miejscu przejścia granicznego stoi niewielka biała budka z przebranymi wartownikami, którzy wszelkimi możliwymi sposobami zachęcają do zrobienia sobie z nimi płatnego zdjęcia. Obok Checkpoint Charlie zlokalizowane jest Muzeum Muru Berlińskiego.

4. Plac Żandarmerii (Gendarmenmarkt)

Berlin na weekend

Plac Żandarmerii to naszym zdaniem jeden z ładniejszych placów w Berlinie. Znajdują się na aż nim trzy zachwycające budowle: położony w centralnej części placu Dom Koncertowy( Konzerthaus), Katedra Francuska z jego prawej strony i Katedra Niemiecka z lewej strony. Symetrycznie rozmieszczone katedry i wyłaniająca się z pomiędzy nich filharmonia tworzą niezwykle harmonijną całość. Miło jest tutaj posiedzieć przy kawie w jednej z licznych, otwartych kawiarenek i nacieszyć oczy niezwykłą urodą placu.

5. East Site Gallery

Berlin na weekend
Berlin na weekend

Z Placu Żandarmerii proponujemy udać się na pobliską stację metra i przejechać nim do stacji Schlesisches Tor, aby mostem Oberbaum przespacerować się do East Site Gallery. Jest to najdłuższy zachowany fragment Muru Berlińskiego i zarazem galeria- pomnik. Mur ma długość 1316 metrów i widnieją na nim prace ponad 118 artystów z 21 krajów świata. Powstały one po upadku Muru Berlińskiego po wschodniej stronie miasta. W 2009 roku malowidła zostały gruntownie odnowione. Do najbardziej znanych murali zaliczane są m.in: „Brotherly Kiss” przedstawiający pocałunek Breżniewa i Honeckera, „Berlin – New York” czy „Test the Best” z trabantem przebijającym się przez mur. East Site Gallery rozpoczyna się od Dworca Wschodniego (Ostbahnhof), a kończy przy ulicy Warschauer Strasse.

6. Pałac Charlottenburg

Berlin na weekend

Na koniec dnia proponujemy Ci zajrzeć to jeszcze jednego niezwykłego miejsca. Niestety znajduje się ono poza ścisłym centrum miasta, ale zdecydowanie warto je odwiedzić. Letnia rezydencja Hohenzollerów to jedna z piękniejszych atrakcji Berlina. Można ją zwiedzać wewnątrz albo pospacerować po jej zachwycających ogrodach. Część z nich utrzymana jest w stylu francuskim, pozostała część reprezentuje styl angielski. Pałac Charlottenburg jest idealnym miejscem aby naładować akumulatory przed przed powrotem do Polski. Najlepiej dojechać do niego metrem na stację Jungfernheide lub szybką  kolejką miejską  S-bahn na stację Westend.

Revolut

Berlin na weekend – informacje praktyczne 

I. Jak dojechać do Berlina?

Stolica Niemiec jest bardzo dobrze skomunikowana z wieloma polskimi miastami. Do Berlina bez problemu dostaniesz się: autem, autobusem (FlixBus), pociągiem lub samolotem. Przykładowo podróż pociągiem z Krakowa do Berlina trwa około 7 godzin, a bilet w promocyjnej cenie kosztuje od 120-140 zł w jedną stronę. Alternatywą jest oczywiście lot samolotem. Na pewno będzie drożej, ale szybciej i bardziej komfortowo. Samoloty do Berlina latają z wielu polskich miast. Obsługiwane są zarówno przez tanie linie lotnicze jak i narodowych przewoźników w tym LOT, a podróż trwa średnio ponad godzinę. 

II. Jak poruszać się po Berlinie?

Berlin to miasto ze znakomicie rozwiniętą siecią transportu lokalnego. Ma jedną z najlepiej zaprojektowanych i najsprawniej działających sieci komunikacyjnych w całej Europie. 10 linii metra, 22 trasy tramwajów, potężna sieć autobusów i pociągów regionalnych, znacznie ułatwiają dotarcie do wybranych atrakcji miasta.

Berlin na weekend

Na każdej stacji znajdują się przejrzyste mapy ułatwiające poruszanie się po zakątkach miasta, a stacje i poszczególne linie oraz punkty przesiadkowe są doskonale oznakowane. Ze swojej strony proponujemy Ci wykupienie karty Berlin Welcome Card. Obejmuje ona  darmowe przejazdy metrem, koleją S- Bahn, autobusami, tramwajami i pociągami regionalnymi, a dodatkowo zniżkę do wielu atrakcji turystycznych Berlina. Za kartę ważną 48 godzin obejmującą dojazd do Poczdamu zapłacisz około 23 euro. Ta sama karta na 72 godziny to koszt około 32 euro.  Aktualne ceny Berlin Welcome Card i informacje dotyczące atrakcji wchodzących w jej skład znajdziesz tutaj. 

Kartę należy skasować tylko raz przed wejściem do komunikacji w kasownikach znajdujących się na stacji metra lub kolejki S-Bahn.  Można ją zakupić na lotnisku oraz na Dworcu Centralnym w Berlinie i licznych punktach informacyjnych w mieście. Informację o punktach sprzedaży znajdziesz na stronie internetowej Berlin Welcome Card. Kartę możesz też zakupić przez internet.

III. Gdzie nocować w Berlinie?

Berlin to niestety dość drogie miasto. Tańszy pokój lub miejsce noclegowe z pewnością znajdziesz w jednym z wielu hosteli w mieście. Większość tanich noclegów znajduje się poza ścisłym centrum miasta. Wtedy najlepiej wybrać obiekt położony w pobliżu linii metra, co ułatwi znacznie dotarcie do najważniejszych atrakcji Berlina. W znalezieniu tanich noclegów na pewno pomoże Ci wyszukiwarka booking.com. My ze swojej strony możemy polecić Ci klimatyczny butikowy hotel Wil7 Boutique Hotel nieopodal Checkpoint Charlie.



Booking.com

*Uwaga: Podane w tekście linki do miejsc noclegowych są linkami afiliacyjnymi. Jeżeli zarezerwujesz z nich lot lub nocleg my dostaniemy za to drobną prowizję (kilka złotych) – nie ma to jednak żadnego wpływu na naszą opinię dotyczącą przywołanych w tekście hoteli. Z góry bardzo Ci dziękujemy :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności