Strona Główna Malta 12 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć na Malcie

12 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć na Malcie

przez Anita & Paweł
4 komentarze
atrakcje Malty

Chcesz spędzić wakacje na Malcie? Świetny wybór! Archipelag Wysp Maltańskich to spełnienie marzeń o błękitnym niebie i ciepłych promieniach słońca. To niesamowita dawka historii i tradycji, średniowiecznej architektury oraz wspaniałych krajobrazów. Bliskość Afryki sprawia, że wyraźne czuć tu jej wpływy. Razem z włoskimi i brytyjskimi akcentami tworzą mieszankę niespotykaną nigdzie indziej na świecie. Widoczna jest ona zarówno w architekturze, kuchni jak i obyczajach. Maltański krajobraz usiany jest licznymi fortecami, kościołami, malowniczymi miasteczkami, kolorowymi wioskami rybackimi, spokojnymi portami morskimi i niezwykłymi atrakcjami przyrodniczymi wśród których dominują turkusowe zatoczki i dramatyczne klify. Niezależnie od tego, czy szukasz popularnych atrakcji turystycznych, czy interesujących miejsc poza utartym szlakiem, Malta ma to wszystko. Aby pomóc Ci zaplanować wakacje na wyspie zestawiliśmy te naszym zdaniem najpiękniejsze atrakcje Malty. Poznaj niezwykłe miejsca, które warto zobaczyć na Malcie i ruszaj po piękną przygodę! 

 

Najpiękniejsze atrakcje Malty

1. Valletta

Valletta, Malta

Zwiedzanie Malty proponujemy rozpocząć od jej niezwykłej stolicy. Valletta to największe muzeum pod gołym niebem i świadectwo potęgi Zakonu Maltańskiego. Razem ze swoimi 320 zabytkami została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Regularny plan zabudowania Valletty i układ jej ulic przecinających się pod kątem prostym oraz liczne schody i fortyfikacje wskazują na ogromne zdolności organizacyjne i planistyczne jakie posiadali rycerze Zakonu Maltańskiego.

To maleńkie i niezwykle kompaktowe miasto ograniczone jest dwoma portami: Grand Harbour i Marsamxett Harbour, a jego serce stanowi Konkatedra św. Jana – XVI-wieczny świątynia zbudowana jako kościół zakonu joannitów. Co ciekawe miejsce to pełne jest złota i wspaniałych obrazów Caravaggia, a każdą z ośmiu kaplic świątyni poświęcono jednemu z języków zakonu joannitów. W pobliżu konkatedry dostrzeżesz ogromny Pałac Wielkiego Mistrza. Dawna siedziba Rycerzy Maltańskich, później pałac gubernatora jest obecnie miejscem pracy Prezydenta Republiki Malty. Na szczególną uwagę zasługuje w nim pokaźna zbrojownia. Mieści ona kolekcję ponad 5000 zbroi i broni, niegdyś należących do rycerzy i wielkich mistrzów Zakonu Maltańskiego.  

Valletta atrakcje

To co zapewne rzuci Ci się w oczy podczas spaceru brukowanymi uliczkami Valletty to niezliczona ilość kościołów. Świątyń, katedr i bazylik jest tu co niemiara! Ulicom i domom nadawane są imiona świętych, w drzwiach lub oknach stoją ich figurki lub małe kapliczki, nad ulicami wiszą krzyże. Od czasu do czasu przeplatają je brytyjskie akcenty w postaci czerwonych budek telefonicznych.

Na nas największe wrażenie wywarły kolorowe, drewniane balkony. Duże i małe, czerwone, granatowe, zielone i misternie rzeźbione są głównym elementem elewacji tamtejszych kamienic i wzbudzają niemały zachwyt. Na wielu wąskich ulicach i pnących się ku górze schodkach wiszą dosłownie nad głowami przechodniów. Były one kiedyś symbolem bogactwa i obiektem prestiżu maltańskich rodzin. Ustalone przez Rycerzy Maltańskich prawo budowlane zakładało również ozdabianie narożników kamienic. Stąd na każdym rogu spotkasz się z zawiniętymi balkonami, pilastrem czy kunsztownym gzymsem. Oj jest co podziwiać!

Valletta atrakcje

Valetta jako miasto typowo obronne pozbawiona jest w znacznej mierze zieleni. Jedyną jej namiastkę stanowią malutkie Górne i Dolne Ogrody Barrakka, z których rozpościerają się piękne widoki na panoramę miasta i zatokę Grand Harbour oraz maltańskie Tree Cities. Poniżej górnych ogrodów Barrakka zlokalizowanych po lewej stronie od głównej bramy wiodącej do Valletty znajdziesz Saluting Battery (Bateria Powitalna). Codziennie w południe członkowie Malta Heritage Society oddają tam salut armatni. 

Malta atrakcje
Valletta zwiedzanie

Porada: Do Valletty nie wjedziesz autem! Samochód bądź skuter zaparkuj na jednym z wielu dostępnych wokół Valletty parkingów. Ze swojej strony polecamy parking MCP Floriana położony przy wejściu do bramy głównej Valletty. Jest niedrogi – od 2,5 – 10 EUR w zależności od długości postoju. 

2. Maltańskie Trójmiasto (The Three Cities)

Malta atrakcje

Będąc w Valletcie nie zapomnij udać się do maltańskiego Trójmiasta. To niezwykle ciekawe miejsce na turystycznej mapie Malty, które warto zobaczyć. W jego skład wchodzą: Vittoriosa (Birgu), Cospicua (Bormla) oraz Senglea (L-Isla). Choć dumnie określa się je Trzema Miastami w rzeczywistości są to trzy odrębne dzielnice położone na malowniczych cypelkach po przeciwnej stronie Valletty. The Three Cities to kolebka historii maltańskiej. Ich porty przystankowe używane są od czasów fenickich, a w dzielnicach znajdziesz pałace, kościoły, forty i bastiony znacznie starsze od samej Valletty.

Malta atrakcje

Z Trzech Miast na szczególną uwagę zasługuje Birgu (Vittoriosa). Zdaniem wielu jest najciekawsze i najładniejsze. W latach 1530-1571 pełniło funkcję siedziby Zakonu Maltańskiego i wciąż możesz tam odnaleźć zabudowania z tego okresu. Wystarczy, że po dopłynięciu do portu, w którym zacumowały drogie statki i jachty, wejdziesz w głąb dzielnicy i przespacerujesz się jej urokliwymi uliczkami. Widoki zapierają dech, a turystów jest zdecydowanie mniej niż w Vallettcie. Ciekawymi atrakcjami, których podczas zwiedzanie Bigru nie możesz pominąć są: Fort St. Angelo i Pałac Inkwizytorów. Dzielnica jest na tyle mała, że w godzinę zobaczysz ją całą. Może starczy Ci też czasu na krótki spacer po Cospicua i Senglea. 

Birgu, Malta

Malta atrakcje

Porada:  Z Upper Barrakka Garden zjedź windą panoramiczną (Barrakka Lift) na dół. Następnie przejdź przez ulicę i kieruj się w lewo, aby dotrzeć do małej przystani, z której wypływają lokalne łódki do Birgu (praktycznie co 5 min). Bilety są sprzedawane wewnątrz łodzi, a ich koszt to około 2 € na osobę. Łódka płynie 10 min. 

3. Wioska rybacka Marsaxlokk

Marsaxlokk, Malta

Marsaxlokk to najsłynniejsza wioska rybacka na Malcie. To niezwykle urokliwe i kolorowe miejsce słynie z cotygodniowego, niedzielnego targu rybnego. We wczesnych godzinach porannych Maltańczycy zaopatrują się tu w świeże ryby i owoce morza. Przed południem dołączają do nich turyści, a targ przekształca się w mały jarmark z maltańskimi pamiątkami. Kupić tu możesz m.in: lokalne przetwory (oliwa, wino, suszone pomidory, likier z opuncji), szkło (figurki, wazony, dzbanki, filiżanki itp.), koronki (obrusy, serwety, chusty, ubrania, parasole). Souveniry są znacznie tańsze niż w Valletcie.

Popołudniami kiedy kramy znikają w ich miejsce pojawiają się restauracyjne ogródki, zapewniające widoki na największą wizytówkę Marsaxlokk tj. kołyszące się na falach bajecznie kolorowe łodzie rybackie Luzzu. Zacumowane w porcie łajby malowane są w żółte, niebieskie i czerwone pasy, a ich budowa nie zmienia się od tysiąca lat. Łodzie charakteryzuje zadarty dziób i rufa. Często zdobią je oczy Ozyrysa, które mają uchronić rybaka przed niebezpieczeństwem na morzu. Konstrukcja Luzzu jest bardzo wytrzymała i potrafi przetrwać każdy, nawet największy sztorm. W Marsaxlokk praktycznie każdy zajmuje się rybołówstwem. Kto nie łowi ryb, ten zapewne jest właścicielem lub pracownikiem jednej z wielu tamtejszych restauracji 😉 

atrakcje Malty

Porada: Do Marsaxlokk proponujemy udać się w niedzielę wczesnym rankiem, aby poczuć prawdziwy klimat targu rybnego bez tłumów turystów. Nie pchaj się autem do samego portu, bo ulice są wąskie i praktycznie niemożliwe jest znalezienie parkingu. Lepiej zaparkować dalej i trochę się przejść. Jeśli do wioski rybackiej wybierzesz się na obiad polecamy Ci restaurację “The Three Sisters” z pysznymi owocami morza.  

4. Plaże St. Peters’s Pool i Il-Kalanka Bay

Malta ziedzanie

W odległości około 4 km od centrum wioski Marsaxlokk znajdziesz dwa miejsca, w których po zwiedzaniu warto zażyć odświeżającej kąpieli. Pierwszym z nich jest plaża St. Peter’s Pool. To naturalny basen powstały na skutek erozji. Miejsce to słynie z niskich klifów, z których śmiałkowie skaczą do wody. Dzięki dużej ilości płaskich półek skalnych jest to idealne miejsce na spędzenie dnia na pływaniu, podziwianiu widoków zarówno pod wodą, jak i nad wodą. Pamiętaj, że plaża praktycznie w ogóle nie jest zacieniona. Naszym zdaniem nie jest to dobre miejsce dla małych dzieci. 

Zdecydowanie ciekawszym, bardziej malowniczym i mniej zatłoczonym miejscem plażowym jest położona ociupinkę dalej Il – Kalanka Bay. Miejsce to nie pojawia się w żadnych przewodnikach, a korzystają z niego głównie Maltańczycy. Plaża skryła się bowiem na samym końcu półwyspu Delimara, a dojazd do niej jest dość kiepski. Jest za to na niej sporo miejsca, a gładkie krzywizny wapienia powstałe na skutek erozji zapewniają tu wymarzony cień. Lazurowe morze stwarza warunki do nurkowania z rurką. Niestety z południa dość często wieją tu silne wiatry, dlatego wejście do wody może być utrudnione. Nie zalecamy też skakania do wody, bo nie ma tu ratownika. 

Malta plaże
Plaże na Malcie

Porada: Dotarcie do St. Peters’s Pool i Il-Kalanka Bay możliwe jest tylko własnym autem lub taksówką, ponieważ nie dojeżdża tu żadna komunikacja publiczna. Droga prowadząca do plaż jest naprawdę w kiepskiej kondycji. Niektórzy pokonują ją pieszo. Jadąc z Marsaxlokk do IL- Kalnaka Bay kieruj się drogą w kierunku St Peter`s Pool i mijając parking jedź dalej prosto do lokalizacji Delimara. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą prowiant i wodę, bo przy plażach nie ma restauracji ani baru. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą butów do wody (przydadzą się one na większości plaż na Malcie i Gozo). 

5. Jaskinia Blue Grotto

atrakcje Malty

Blue Grotto to kolejna niezwykła atrakcja Malty, której nie możesz pominąć! To przepiękna jaskinia położona jest w południowo-wschodniej części Malty. Jest największa z grupy sześciu sąsiadujących ze sobą grot. Mierzy ponad 40 m, przy głębokości 26 m. Według mitologii była domem dla syren i nimf morskich, które zwabiały żeglarzy swoim niesamowitym urokiem. Dziś okolica przyciąga turystów zapierającymi dech w piersiach widokami na nadmorskie krajobrazy i obmywane przez turkusowe wody Morza Śródziemnego wapienne jaskinie. Blue Grotto można podziwiać z góry z punktu widokowego znajdującego się tuż obok parkingu lub udać się w króciutki rejs (około 20 min) łódką turystyczną z przewodnikiem z zatoki Wied iż-Żurrieq. Koszt takiego rejsu to około 8 euro. Łodzie wypływają przez cały rok, ale tylko wtedy gdy morze jest spokojne. Łódka przepływa obok sześciu jaskiń w tym Błękitnej Groty. 

Porada: Blue Grotto najlepiej odwiedzić przed godziną 14:00, kiedy woda przybiera najpiękniejsze odcienie błękitu. Osobiście nie byliśmy na rejsie łódką, bo przeczytaliśmy mnóstwo negatywnych opinii na temat tej atrakcji (za krótko, za szybko, za drogo…). Decyzję pozostawiamy Tobie.  

6. Klify Dingli 

Dingli Cliffs, Maltaatrakcje Malty

W odległości około 10 km od Blue Grotto znajdziesz kolejną niezwykłą przyrodniczą atrakcję Malty. Mamy tu na myśli Klify Dingli – najwyższe klify w południowej części Europy. Wysokie na 250-metrów robią niesamowite wrażenie! Poza wspaniałym krajobrazem jaki się z nich roztacza, znajdziesz tu również niewielką kaplicę św. Marii Magdaleny, a w okolicy wyżłobione rozległe prehistoryczne koleiny nazwane od londyńskiej stacji kolejowej – Clapham Junction. Dingli Cliffs to idealne miejsce na zachody słońca.  

Porada: Pamiętaj, że na Dingli Cliffs nie ma kawiarni czy restauracji. Jeśli planujesz spędzić na nich zachód słońca (naprawdę warto!) zabierz ze sobą mały prowiant i ubierz wygodne buty, bo do klifów trzeba dość szutrową ścieżką.

Zapraszamy Cię również na bloga Karoliny i Piotrka “Rude i Czarne”. Ta urocza para od 3 lat mieszka na Malcie i jest ogromną skarbnicą wiedzy na temat wyspy. Na ich blogu znajdziesz całą masę postów związanych z Archipelagiem Wysp Maltańskich. To oni pokazali nam większość maltańskich perełek.

7. Mdina – Miasto Ciszy

Mdina zwana też Silent City to jedno z piękniejszych miasteczek na wyspie. Dlaczego pierwsza stolica Malty nazywana jest Miastem Ciszy? Otóż na jej terenie obowiązuje całkowity zakaz ruchu kołowego z wyjątkiem aut służb ratowniczych, nowożeńców oraz stałych mieszkańców miasta, których mieszka tu zaledwie trzystu. W miejscu tym brak jest zgiełku ulicznego i hałasu, a po zmroku na terenie Silent City zapada głucha cisza…

To czarujące średniowieczne miasto na wzgórzu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO do cna przesiąknięte jest historią. Po przejściu przez Bramę Główną wejdziesz do magicznego świata i cofniesz się w czasie. W obrębie ogromnych, starożytnych murów obronnych Mdiny odkryjesz wspaniały świat wąskich i krętych brukowanych uliczek oraz starych budynków z piaskowca. Za ich murami kryje się jakaś tajemnica. Spacerując po Mieście Ciszy trudno powstrzymać się przed tym, aby nie zerknąć w uchylone lekko drzwi czy okiennice. Ciekawość podsycają malownicze kołatki, które zdobią zamknięte na głucho kolorowe drzwi kamiennych kamienic oraz małe kapliczki i tabliczki z nazwami domów. 

Najważniejszym zabytkiem w Mdinie, który warto zobaczyć  jest Katedra św. Pawła – wspaniały barokowy budynek zaprojektowany przez maltańskiego architekta Lorenzo Gafę. Bogato zdobione sanktuarium ma wspaniałą kopułę, marmurowe kolumny, złocone detale i  malowidła na suficie. W katedrze znajduje się cenna XII-wieczna ikona Madonny i słynne dzieła sztuki słynnego maltańskiego malarza Mattii Preti. Aby poczuć dawną świetność Mdiny, powinieneś odwiedzić też zabytkowe pałace: Palazzo Vilhena, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Naturalnej Malty oraz Palazzo Falson  udostępniony dla zwiedzających jako Palazzo Falson Historic House Museum, w którym wystawiane są kolekcje byłego właściciela Olofa Fredericka Gollchera.

zwiedzanie Malty

Jeśli jesteś miłośnikiem serialu “Gra o Tron” to zapewne doskonale wiesz, że Brama w Mdinie zagrała w pierwszym sezonie bramę wjazdową do Królewskiej Przystani.  Z kolei uroczy plac Pjazza Mesquita był bramą wejścia do „przybytku miłości” należącego do Lorda Baelisha. Zielone drzwi prowadzące do przybytku są najczęściej fotografowanym miejscem w Mdinie. 

Mdina, Malta

Porada: Nie zapomnij odwiedzić Rabatu! To miasto sąsiadujące z Mdiną. Granicę pomiędzy nimi stanowi fosa. W czasach rzymskich Rabat razem z Mdiną stanowiły jedno miasto nazywane Melite. Rabat słynie z rzymskich ruin oraz wczesnochrześcijańskich grot i katakumb, a na uwagę w miasteczku zasługuje Kościół św. Pawła, Katakumby św. Pawła, Katakumby św. Katalda, czy Domus Romana tj. dom z czasów rzymskich zamieniony w muzeum.  

8. Wioska Popeye’a

atrakcje Malty

Wioska Popeye’a to jedna z najczęściej wyszukiwanych atrakcji na Malcie. Powstała sztucznie w latach 80-tych na potrzeby filmowej produkcji komiksu o Popeye -marynarzu o dobrym sercu, ale porywczej naturze, którego zagrał Robin Williams. Aby zbudować scenę filmową na Maltę sprowadzono m.in. drzewo, które posłużyło do budowy tutejszych domków. Wybudowano też drogę do zatoki Anchor Bay, w której mieści się wioska oraz falochron do ochrony kompleksu. Po zrealizowaniu produkcji, Popeye Village z planu filmowego, przemieniła się w barwny i tętniący życiem kawałek maltańskiego przemysłu turystycznego.

Obecnie mieści się tu park rozrywki, w którym dzieci mogą odkryć postacie z filmu i spędzić cały dzień w Sweethaven. Znajdują się tu sklepy, trampoliny i restauracje. Wiele osób uważa, że miejsce to jest przereklamowane i jest istną maszynką do wyciągania pieniędzy od turystów, a na Malcie są inne ciekawsze atrakcje. Po części mają rację. To co jednak nie podlega dyskusji to przepiękne położenie wioski w mieniącej się wszystkimi odcieniami turkusu Zatoce Anchor Bay.  

atrakcje Malty

Porada: Punkt widokowy na Wioskę Popeye’a jest darmowy. Po więcej informacji o Popeye Village odsyłamy na oficjalną stronę internetową.  

9. Czerwona Wieża

Czerwona Wieża, Malta

Czerwona Wieża (Wieża św. Agaty) nazwana tak ze względu na kolor w jakim pomalowane są zewnętrze mury budynku to tzw. wież Lascarisa – wieża obserwacyjna wybudowana przez Zakon Maltański. Znajdziesz ją tuż niedaleko Wioski Popeya na północy Malty 5 minut jazdy od Mellieha.

Wieża powstała w 1649 roku między innymi wieżami łączącymi Vallettę z Gozo. Obiekt stanowił jeden z kluczowych punktów obrony. Mógł pomieścić 30 żołnierzy oraz zapasy żywności i amunicji wystarczające na 40 dni. Za czasów panowania Zakonu Maltańskiego na Malcie wieże budowane były w takiej odległości od siebie, by każda była w zasięgu wzroku sąsiedniej. Oprócz funkcji obserwacyjnych i ostrzegawczych przed najazdami piratów służyły jako wieże komunikacyjne pomiędzy Gozo i Wielkim Portem. 

Porada: Z Czerwonej Wieży rozpościera się przepiękny widok na Zatokę Mellieha. 

10. Coral Lagoon

Coral Lagoon, Malta

Kolejną mniej popularną wśród turystów atrakcją na Malcie jest Coral Lagoon. To skalista grota z turkusową wodą i jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na wyspie. Ze względu na znajdujące się tam jaskinie i piękny podwodny świat szczególnie upodobali je sobie nurkowie. Zachęca też do skoków do wody. Zabawa jest przednia, a miejsce wydaje się bardzo spokojne.

Niestety pozory mylą, bowiem jest tam bardzo niebezpiecznie! Podczas wyjścia z groty trzeba wypłynąć na otwarte, wzburzone morze i wyjść po ostrych skałach na ląd. Sugerujemy, że jeśli nie masz łodzi/ kajaka, który czeka na Ciebie po wypłynięciu z groty nie skacz tam do wody, bo powrót na ląd może się skończyć tragicznie nawet jeśli umiesz świetnie pływać. Coral Lagoon zabrała na tamten świat już kilku turystów. Co najgorsze w miejscu tym nie ma żadnej tabliczki ostrzegającej przed skomplikowanym powrotem, a piękne fotki z Instagrama zachęcają do oddania skoku. Nikt nie mówi jednak o tym jak ciężko jest później z groty wypłynąć. 

atrakcje Malty

Porada: Jeszcze raz przestrzegamy przed skokiem do Coral Lagoon! 

11. Riviera Bay (Għajn Tuffieħa), Clay Cliffs i Golden Bay

plaże Malta

Zatoka Għajn Tuffieħa nazywana też jako “Apple’s Eye” zalicza jest do najpiękniejszych atrakcji Malty. Wygląda jak nietknięta przez człowieka. Znajduje się w niej piaszczysta plaża Ghajn Tuffieha preferowana głównie przez mieszkańców Malty, cieniących sobie spokój i ciszę.

Na uboczu skryła się również jedyna oficjalna na Malcie plaża dla nudystów, a na pobliskim wzgórzu przepiękny spot widokowy, z którego przez cały rok można podziwiać dziewiczą okolicę, przepiękne formacje skalne, wzburzone fale i złocisty piasek. Riviera Bay ma również niezwykłą historię. Na szczycie klifów można zobaczyć starożytną wieżę obronną, zbudowaną w połowie XVII wieku, która służyła jako wieża obserwacyjna podczas II wojny światowej. Wieża Ghajn Tuffieha jest jedną z siedmiu wież zbudowanych przez Zakon Maltański. Znajdują się tutaj również pozostałości łaźni rzymskich Ghajn Tuffieha.  

atrakcje Malty

Dwa kilometry od Riviera Bay znajduje się piękna piaszczysta plaża Golden Bay. Dzięki osłoniętym brzegom schowanym za górzystym wybrzeżem i pochyłymi klifami jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Ma niezwykle szeroką linię brzegową z miękkim złotym piaskiem, a jej czyste i spokojne wody idealnie nadają się do pływania. Na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasole. Są tu również kawiarnie i restauracje. 

Porada: Na punkt widokowy na Riviera Bay warto wybrać się na zachód słońca. Jest spektakularny!

12. Wyspa Gozo

Gozo, Malta

Gozo to najbardziej idylliczna i druga co do wielkości wyspa Archipelagu Wysp Maltańskich. Dzięki dziewiczym plażom, zapierającym dech w piersiach krajobrazom i sennym miasteczkom ta mała wysepka jest idealnym miejscem na relaksujące wakacje z dala od zgiełku i hałasu.

Chociaż Gozo jest mniej rozwinięta niż Malta ma wiele niezwykłych atrakcji wartych zobaczenia: średniowieczne miasto Victoria, tętniący życiem nadmorski kurort Marsalforn, malowniczo położone Xlendi, piękne zatoki, dramatyczne klify oraz najważniejsze stanowisko archeologiczne Wysp Maltańskich – świątynie Ggantija datowaną na około 3500 lat p.n.e. Możesz tam cieszyć się niezwykłym krajobrazem, pofałdowanymi wzgórzami i dolinami prowadzącymi w dół do urokliwych zazwyczaj żwirowych plaż i starych portów rybackich.

Zajrzyj do naszego posta opisującego najpiękniejsze atrakcje Gozo!

Porada: Aby dostać się na Gozo musisz skorzystać z promu Gozo Channel Line odpływającego z portu w Cirkewwa na Malcie. Prom płynie praktycznie co godzinę, a podróż trwa około 20 min. Płacisz za niego dopiero w drodze powrotnej na Maltę!  

Malta mapa atrakcji

Loty na Maltę

Na Maltę bez przesiadek dolecisz z pięciu polskich miast: Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania oraz Wrocławia. Loty odbywają się minimum raz w tygodniu, a lot trwa około 3 godzin.

Sprawdź najlepsze opcje dolotu:

Gdzie nocować na Malcie?

Planując wyjazd na Maltę musisz zadać sobie pytanie w jaki sposób chcesz ją zwiedzać i pod tym kątem szukać miejsca noclegowego. Jeśli będziesz poruszać się komunikacją publiczną szukaj noclegu w większych miastach i w pobliżu przystanków. Jeśli planujesz wypożyczyć auto lub skuter najlepsze będą miejsca poza centrami większych miast, dzięki czemu nie tylko będzie taniej ale i nie będziesz miał problemu z zaparkowaniem pojazdu.

Malta dysponuje bogatą bazą noclegową. Dostępne są tu liczne hotele, apartamenty, prywatne kwatery, domy na wynajem czy tzw. farmfouse na Gozo, które nastawione są na przyjmowanie turystów głównie latem. Musisz pamiętać o tym, że jeśli podróż na Maltę planujesz zimą w niektórych miejscach nie ma ogrzewania i możesz zmarznąć. Analogicznie – latem przydałaby się klimatyzacja, aby nie umrzeć z gorąca (w lipcu i sierpniu na Malcie jest piekło!). Zanim przystąpisz do rezerwacji sprawdź wcześniej komentarze! Pamiętaj też o tym, że atrakcje na Malcie są porozrzucane po całej wyspie.

Jeśli planujesz korzystać z komunikacji publicznej najlepszym wyborem będzie nocleg w Valletcie lub jej okolicach. Popularnym miejscem bogatym w bazę noclegową jest również: Sliema, Msida czy St. Julian’s. Ciekawym wyborem może okazać się także Maltańskie Trójmiasto (Birgu, Senglea, Cospicua). Niestety będzie tu drożej, ale za to bardziej klimatycznie niż po północnej stronie Valletty. W sezonie letnim bardzo wiele osób wybiera na bazę noclegowa Zatokę św. Pawła (St. Paul’s Bay) ze względu na szeroki wybór hoteli, barów i restauracji oraz dostęp do plaż i łatwe połączenie z Vallettą i pobliską wyspą Gozo. Niemniej jednak to trochę taki turystyczny koszmarek, bez klimatu, który po sezonie zamiera.

Propozycje noclegów na Malcie

Valletta

Sliema

Airbnb
Jeśli szukasz innej ciekawej wyspy na aktywny wypoczynek to gorąco polecamy Ci atrakcje Madery – portugalskiej wyspy na Oceanie Atlantyckim.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności