Splendor i wspaniałość władcy od wieków mierzona była wielkością jego pałacu, przynależnych do niego ogrodów oraz okazałością sali tronowej. Kapiące złotem dachy, mozaiki, komnaty czy figury będące na wyposażeniu praktycznie każdej królewskiej rezydencji, miały zadziwić świat i sławić potęgę króla. Były również dowodem niezwykłej wręcz kreatywności zespołu architektów i rzemieślników, którzy nierzadko poświęcili większą część swojego życia, aby sprostać architektonicznym fanaberiom władcy i stworzyć mu wymarzony dom. Jedna z takich okazałych rezydencji znajduje się w stolicy Kambodży. Pałac królewski w Phnom Penh to miejsce, którego nie możesz przegapić!
Pałac Królewski w Phnom Penh – zwiedzanie
Pałac Królewski jest oficjalną rezydencją Jego Wysokości Preah Bat Samdech Preah Sihamoni – króla Kambodży. Kompleks liczy aż 175 tysięcy metrów kwadratowych i powstał w roku 1866 po tym, jak ówczesny król Norodom przeniósł stolicę do Phnom Penh. Na przestrzeni stuleci rezydencja przebudowywana była kilkukrotnie. Najwięcej zmian wprowadził w niej król Sisowath w latach 1904-1927. Marzył bowiem o „domu” przypominającym swym stylem rozsławiony w świecie Angkor Wat. Większość budynków kompleksu pałacowego została ukończona przed I wojną światową przy udziale francuskich administratorów, tajskich projektantów i architektów. Obecnie rezydencja łączy w sobie styl tradycyjnej khmerskiej architektury ze stylem europejskim. Francuskie wpływy można zauważyć m.in. w ogrodach otaczających pałac.
Do kompleksu pałacowego prowadzą cztery bramy. Wschodnia brama tzw. Brama Zwycięstwa wiedzie bezpośrednio do Sali Tronowej i jest używana jedynie przez rodzinę królewską i VIPów. Brama północna zwana też Pogrzebową otwierana jest dopiero po śmierci monarchy. Po zabalsamowaniu ciało monarchy przez 3 miesiące spoczywa na terenie Pałacu, z twarzą przykrytą kilogramową złotą maską, a później wyprowadzane jest z posiadłości przez wspomnianą wyżej bramę. Brama zachodnia zwana bramą egzekucji przeznaczona była dla więźniów prowadzonych na śmierć. Brama południowa zarezerwowana jest dla zwykłych ludzi i to przez nią dotrzesz do kompleksu. Podczas zwiedzania rezydencji zwróć szczególną uwagę na: Pawilon Sali Tronowej, Pawilon Światła Księżyca (odbywają się w nim pokazy tańca khmerskiego), podarowany przez Francuzów Pawilon Napoleona (totalnie odbiegający swym wyglądem od pozostałych budynków) i oczywiście najważniejszą Srebrną Pagodę zwaną również Świątynią Szmaragdowego Buddy.
Pawilon Sali Tronowej jest najważniejszym miejscem w całej rezydencji. To w nim królowie, generałowie i urzędnicy królewscy wykonywali swoje obowiązki. Obecnie wykorzystuje się go do ceremonii religijnych i królewskich (takich jak koronacje i królewskie wesela), a także stanowi miejsce spotkań królewskich gości. Budowla powstała na planie krzyża z dachem zwieńczonym trzema iglicami, z czego największą udekorowano białymi twarzami Brahmy. W sali tronowej znajdują się aż trzy trony królewskie i złote popiersie kambodżańskich królów i królowych. Wewnątrz bogato zdobionego pomieszczenia nie można robić zdjęć.
To jednak Srebrna Pagoda przyciąga do pałacowego kompleksu największa ilość turystów. Uznano ja bowiem za jedną z najpiękniejszych świątyń azjatyckich. Jej nazwa wywodzi się od pięciu tysięcy srebrnych płytek, którymi wyłożono podłogę świątyni. W Pagodzie zamieszkał również Szmaragdowy Budda wykonany z kryształu baccarat oraz drugi Budda – cały ze złota, inkrustowany dziesięcioma tysiącami diamentów! Przy Srebrnej Pagodzie znajdziesz konny pomnik króla Norodoma oraz kilka innych malutkich świątyń i ołtarzyków tonących w kwiatach.
Informacje praktyczne:
- Pałac Królewski udostępniony jest dla zwiedzających codziennie w godzinach 7:30- 10:30 i od 14:00 – 17:00.
- Bilet wstępu do kompleksu to koszt około 3$. Za aparat fotograficzny dodatkowo 2$.
- Bilet wstępu do Pałacu Królewskiego obejmuje również wejście do Srebrnej Pagody.
- Przed wejściem na teren kompleksu obowiązuje specjalny ubiór dotyczący zarówno panów jak i pań: długie, luźne spodnie i koszule z długimi rękawami. Niestety nie przejdzie tam chusta narzucona na gołe ramiona! Przed wejściem na teren kompleksu możesz zakupić bawełnianą koszulkę z krótkim rękawem. Niestety jej cena jest porażająca!
- Obszar mieszkalny króla, który zajmuje połowę całkowitej powierzchni pałacowej oraz wiele innych budynków i pawilonów jest zamknięty dla turystów.