5,6K Zdarzało Ci się kiedyś podróżować wyłącznie z bagażem podręcznym? Tak, to zdecydowanie jest możliwe! Często podróżujmy samolotem wyłącznie z małym plecakiem. Dotyczy to zarówno lotów obsługiwanych przez tradycyjnych przewoźników jak i tanie linie lotnicze. Z bagażem podręcznym byliśmy na weekendowych wypadach w Londynie, Wiedniu czy Kopenhadze oraz uwaga – na prawie miesięcznym tripie po Brazylii i Argentynie. Bagaż podręczny pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas podczas podróży. Jedyną sztuką jaką musisz wcześniej opanować jest jego pakowanie. Pokażemy Ci jak skutecznie to zrobić i połączyć wymagania linii lotniczych i ochrony lotniska z Twoimi osobistymi potrzebami, które w pełni zapewnią Ci komfort podczas lotu i podróży.
Spis treści
1. Dlaczego warto zmieścić się w bagaż podręczny?
- Jest taniej i nie trzeba dokupować dodatkowego bagażu rejestrowanego
- Jest szybciej i nie trzeba nadawać bagażu przed wylotem ani odbierać go z taśmy po przylocie
- Jest wygodniej, bo wszystkie niezbędne rzeczy masz zawsze przy sobie
- Jest bezpieczniej, bo nikt oprócz Ciebie nie ma dostępu do Twojego bagażu
2. Jakie wymiary ma bagaż podręczny w poszczególnych liniach lotniczych?
Bagaż podręczny, który zamierzasz zabrać ze sobą na pokład samolotu ma z góry określony rozmiar i wagę. Większość przewoźników lotniczych na swoich stronach internetowych posiada regulaminy wyraźnie traktujące o polityce bagażowej. Należy się z nimi dokładnie zapoznać przed wylotem, bo zabranie ze sobą większego lub cięższego bagażu będzie Cię niestety dodatkowo kosztować. Różnice dozwolonych wymiarów i wag pomiędzy poszczególnymi liniami lotniczymi są dość spore i z ich powodu można zwariować. Poniżej zestawiliśmy wymiary bagażu podręcznego w klasie ekonomicznej u najbardziej popularnych przewoźników co by zaoszczędzić Ci nieco szukania:- LOT Polish Airlines – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 55 x 40 x 23 cm, waga do 8 kg. Dodatkowo w cenie biletu lotniczego każdy pasażer może zabrać ze sobą na pokład samolotu torebkę damską lub torbę męską lub laptopa o wymiarach 40x35x12 cm.
- Lufthansa – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie maksymalnie do 55 x 40 x 3 cm, waga do 8 kg.
- British Airways – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 56 x 45 x 25 cm cm, waga do 23 kg. Dodatkowo w cenie biletu lotniczego pasażer może zabrać na pokład samolotu torebkę lub torbę na laptopa o wymiarach: 40 x 30x 15 cm i wadze do 23 kg.
- KLM – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 55 x 35 x 25 cm. Dodatkowo można zabrać ze sobą np. torebkę, aktówkę lub laptop o maks. wymiarach 40 x 30 x 15 cm. Maksymalna waga łącznie nie może przekraczać 12 kg.
- Air France – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 55 x 35 x 25 cm. Dodatkowo można zabrać ze sobą np. torebkę, aktówkę lub laptop o maks.wymiarach 40 x 30 x 15 cm. Maksymalna waga łącznie nie może przekraczać 12 kg.
Tanie linie lotnicze:
- WizzAir – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 40 x 30 x 20 cm. Brak limitów wagowych. Pasażerowie, którzy wykupili usługę WIZZ Priority, mogą zabrać na pokład dodatkowy bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm.
- Ryanair – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 40 x 20 x 25 cm (torebka, torba na laptopa lub mały plecak). Pasażerowie, którzy wykupili usługę „Pierwszeństwo oraz 2 Bagaże Pokładowe ” lub „Plus / Flexi-bilet ticket” lub bilet lotniczy na łączone loty mogą zabrać 1 dodatkowy bagaż o wymiarach 55 x 40 x 20 cm waga do 10 kg.
- Easyjet – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 56 x 45 x 25 cm. Brak limitów wagowych. Pasażerowie, którzy wykupili usługę Flexi, Upfront, Extra Legroom i posiadacze kart easyJet Plus mogą wnieść na pokład samolotu dodatkową torbę (torebka lub torba na laptopa) o maksymalnych wymiarach 45 x 36 x 20 cm.
- Air Asia – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 56 x 36 x 23 cm i wadze do 7 kg.
3. Co wybrać jako bagaż podręczny?
Co najlepiej sprawdzi się jako bagaż podręczny? Walizka na kółkach, miękka torba, a może plecak? Ilu podróżników, tyle doświadczeń i opinii na temat tego w co najlepiej się spakować. Wybór nie jest oczywisty z tego powodu, iż z roku na rok linie lotnicze coraz bardziej tną limity bagażowe ograniczając swoim pasażerom możliwość spakowania do większego plecaka czy walizki. Obok rodzaju bagażu podręcznego coraz większą rolę zaczyna więc odgrywać umiejętność praktycznego pakowania się. Bo przecież na tak małej przestrzeni dodatkowo obwarowanej przez przewoźnika dopuszczalnymi limitami trzeba zmieścić wiele rzeczy niezbędnych podczas podróży. Nie będziemy ukrywać, że osobiście nie jesteśmy fanami walizek. Poszły u nas w odstawkę kilka lat temu, kiedy to okazało się, że ich kółka nie mieszczą się w lotniskowym stojaku Ryanaira. Przerzuciliśmy się wówczas na plecaki i jesteśmy im wierni do dziś. Plecak jako bagaż podręczny sprawdza się naszym zdaniem idealnie. Jest miękki, elastyczny i łatwo go upchać do schowka czy pod fotel w samolocie. Jak go dobrze uformujesz to zawsze się zmieści do stojaka na bagaż. Dodatkowo jest niezastąpiony, jeśli chodzi o mobilność. Można w nim biegać po schodach czy przeciskać się w tłumie. Jakby tego było mało plecak doskonale organizuje przestrzeń. Jego małe kieszenie i schowki są doskonałym miejscem do przechowywania np. dokumentów czy pieniędzy. Większość plecaków posiada także wyodrębnione dolne kieszenie np. do przechowywania butów czy specjalne schowki na aparat fotograficzny. Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego na co się w ostateczności zdecydujesz Twój bagaż podręczny musi być dostosowany do stylu w jakim podróżujesz, wytrzymały i przede wszystkim pasować rozmiarem i wagą do limitów narzuconych przez linię lotniczą, którą podróżujesz.4. Jaki plecak wybrać na bagaż podręczny?
Przy wyborze plecaka z przeznaczeniem na bagaż podręczny kierowaliśmy się tym, aby:- był stosunkowo niewielki, lekki i mieścił się w limitach bagażowych większości linii lotniczych
- miał wygody podział na komory i dodatkowe mniejsze kieszenie na drobiazgi
- miał wyodrębnione kieszenie na sprzęt fotograficzny
- wyprofilowany tył i system nośny zapewniający efektywną wentylację pleców
- był wyposażony w pokrowiec przeciwdeszczowy
5. Co spakować w bagaż podręczny?
Jeśli wybrałeś już odpowiedni bagaż dla siebie, czas najwyższy na pakowanie. Na naszej liście rzeczy do spakowania do bagażu podręcznego znajdują się:- Dokumenty i bilety lotnicze
- Pieniądze i karty kredytowe (rozłożone w różnych miejscach, część przy sobie!)
- Sprzęt fotograficzny: aparat, obiektywy, karty SD, dron/ ładowarki
- Elektronika: laptop/czytnik e-book/telefon/słuchawki/ ładowarka do telefonu
- Kosmetyczka (plastry opatrunkowe i środki do dezynfekcji)
- Apteczka
- Ubrania
- Bielizna
- Buty
- Kurtka przeciwdeszczowa/soft-shell
- Nakrycie głowy
- Okulary przeciwsłoneczne
Elektronika w bagażu podręcznym
Do bagażu podręcznego koniecznie spakuj elektronikę tj. telefon komórkowy, laptopa, sprzęt fotograficzny czy drona. Nie umieszczaj jej nigdy w bagażu głównym. Dzięki temu unikniesz ryzyka ich uszkodzenia, zgubienia czy kradzieży.Czy w bagażu podręcznym można przewozić drona ?
Jak najbardziej można, a nawet trzeba, jeśli nie jest cięższy od dopuszczalnej maksymalnej wagi bagażu. Problem może pojawić się z bateriami litowo-polimerowymi (LI-PO). Wielu przewoźników europejskich dopuszcza ich przewóz w bagażu podręcznym (WizzAir, Ryanair, Lufthansa itp.) pod warunkiem, że są one odpowiednio zapakowane w specjalne opakowania, które w razie zapłonu ograniczą rozprzestrzenianie się ognia. Do takich opakowań należą Li-Po Safe Bag lub LipoSack, czyli specjalne pokrowce na akumulatory Li-Po do kupienia w sklepach modelarskich lub sklepach internetowych. Pamiętaj również o tym, że możliwość zapłonu istnieje praktycznie wtedy, gdy pakiety są w pełni naładowane. Zatem zawsze przed lotem ROZŁADUJ PAKIETY DO NISKIEGO NAPIĘCIA (3.5 V na ogniwo). Jeśli okaże się, że linia lotnicza, którą zamierzasz podróżować ma bardziej restrykcyjne prawo dotyczące transportu baterii Li-Po pozostanie Ci jedynie opcja wysyłki ich kurierem lub pocztą w miejsce docelowe. Baterii nie można bowiem przewozić w bagażu rejestrowanym!Jakie płyny mogą się znaleźć w bagażu podręcznym?
Kosmetyki (perfumy, szampony, kremy, mydła w płynie, oliwki, itp.) oraz leki w postaci płynnej tylko w pojemnikach do 100 ml każdy. Pojęcie płynu obejmuje: żele, pasty, emulsje, płynne mieszanki oraz zawartość pojemników będących pod ciśnieniem. Pamiętaj również o tym, że łączna objętość płynów nie może być większa niż 1 litr i z reguły wszystkie muszą się zmieścić się w foliowym strunowym woreczku dostępnym na lotnisku przed kontrolą bezpieczeństwa. Takie mini kosmetyki o pojemności do 100 ml bez problemu znajdziesz w każdej większej drogerii. Jeśli Twoje ulubione specyfiki nie występują w wersji mini, to zawsze możesz przelać ich zawartość do specjalnych podróżnych buteleczek o pojemności nie większej niż 100 ml dostępnych np. w Rossmannie. Płynne leki na receptę możesz przewozić w ilości większej niż 100 ml, jeżeli są one niezbędne z przyczyn zdrowotnych. Leki te musisz jednak zgłosić osobno podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Limitom nie podlega żywność dla niemowląt, a także wszelkie płyny (napoje, alkohol, perfumy, kosmetyki itp.) zakupione w sklepach wolnocłowych na lotnisku. Warunek jest jeden – musza być zapakowane w specjalną torbę w sklepie.Jedzenie w bagażu podręcznym
Wszystkie produkty w postaci płynnej tj. jogurty, dżemy, miód traktowane są jako płyny i obowiązują je zasady opisane przez nas powyżej. Niektóre linie lotnicze czy państwa zakazują wnoszenia na pokład lub terytorium swojego kraju pewnych produktów spożywczych. Do USA i Australii nie wolno np. wwozić produktów pochodzenia zwierzęcego czy niektórych warzyw i owoców. Takich produktów nie można również wwozić na teren UE z państw trzecich. Informacje na ten temat znajdziesz na oficjalnych stronach rządowych danego kraju. W UE nie ma zakazu dotyczących przewozu żywności (ale obowiązują limity!), a najlepsze co można ze sobą zabrać do samolotu są własnoręcznie zrobione kanapki, sałatkę w plastikowym pojemniczku, orzechy czy suszone owoce. To najzdrowszy i najsmaczniejszy posiłek, którego nie zastąpi żadne jedzenie serwowane na pokładzie samolotu.6. Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?
W bagażu podręcznym nie można przewozić takich przedmiotów jak:- noży, nożyczek, brzytew, żyletek, skalpeli, strzykawek i innych ostrych narzędzi
- golarek i ostrzy do maszynek do golenia (za wyjątkiem jednorazowych maszynek do golenia z ostrzami zamkniętymi w osłonce)
- napojów zakupionych przed punktem kontroli bezpieczeństwa w pojemnikach powyżej 100 ml
- butli biwakowych z propanem butanem
- sprzętu sportowego np.: nart, kijków, deskorolek, wędek itp.
- narzędzi takich jak: młotek, śrubokręt, dłuto czy wiertarka
- broni
- substancji chemicznych i toksycznych
7. Jak spakować bagaż podręczny?
O tym jak spakować bagaż pisaliśmy już w naszym poście „Jak praktycznie się spakować”, do którego serdecznie Cię zapraszamy. Niemniej jednak przypominamy tutaj 13 szczęśliwych punktów do efektywnego pakowania.- Zrób listę najpotrzebniejszych rzeczy do spakowania
- Sprawdź pogodę w miejscu, do którego lecisz
- Spakuj tylko takie ubrania, które pozwolą Ci ubierać się na „cebulkę”
- Ogranicz do minimum ilość pakowanych rzeczy- gro z nich w ogóle nie będzie Ci potrzebnych
- Duże i ciężkie rzeczy umieszczaj na dole bagażu
- Lekkie i łatwo mnące się na samej górze
- Wybieraj rolowanie ubrań zamiast ich składania
- Wykorzystuj każdą wolną przestrzeń w bagażu podręcznym
- Używaj butów jako małych schowków
- A T-shirtów jako przegródek
- Buty i kosmetyki pakuj w worki
- Cenne przedmioty w centralnej części bagażu między ubraniami
- Jeśli musisz zabrać więcej niż jedną parę butów, najcięższe załóż do samolotu. Podobnie postępuj z ubraniami, które zajmują najwięcej miejsca w bagażu (długie spodnie, kurtka).