Strona Główna Czarnogóra 10 niezwykłych atrakcji, które warto zobaczyć w Czarnogórze

10 niezwykłych atrakcji, które warto zobaczyć w Czarnogórze

przez Anita & Paweł
0 komentarz
atrakcje Czarnogóry

Czarnogóra to stosunkowo młody kraj, który z roku na rok staje się coraz chętniej wybieraną wakacyjną destynacją. Nie ma się co dziwić, bo malutka Czarnogóra przyciąga mnóstwem niezwykłych miejsc wartych zobaczenia. Od imponującego Kotoru ulokowanego w przypominającej norweski fiord Zatoce Kotorskiej, przez górzysty interior wypełniony sosnowymi lasami, parkami narodowymi i wysokimi szczytami Gór Dynarskich po rzymskie wille, prawosławne klasztory, meczety, starożytne twierdze obronne i tętniące życiem nadmorskie kurorty z Budvą na czele. Atrakcje Czarnogóry są niezwykłe! Kraj ten jest idealnym miejscem zarówno dla osób ceniących sobie aktywność (wędrówki górskie, rafting, wspinaczkę) jak i tych, którzy marzą o leniwych wakacjach na plaży. Czarnogórę możesz niemal całą przejechać w jeden dzień lub spędzić tygodnie na jej eksplorowaniu, a jeśli jesteś ciekaw co można w niej robić zapraszamy Cię na nasze subiektywne zestawienie 10 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Czarnogórze.

W tym artykule opisaliśmy:

  • Najpiękniejsze atrakcje Czarnogóry
  • Parki narodowe Czarnogóry
  • Zwiedzanie Zatoki Kotorskiej
  • Wakacyjne kurorty Czarnogóry
  • Propozycje trekkingu w Czarnogórze
  • Noclegi w Czarnogórze
  • Wypożyczenie auta w Czarnogórze
  • Mapa atrakcji w Czarnogórze

Najpiękniejsze atrakcje Czarnogóry

1. Zatoka Kotorska (Boka Kotorska)

Zatoka Kotorska

Zwiedzanie Czarnogóry proponujemy rozpocząć od zapierającej dech w piersiach Zatoki Kotorskiej. To bez wątpienia sztandarowa atrakcja Czarnogóry opisywana we wszystkich przewodnikach i folderach reklamowych, którą koniecznie musisz zobaczyć. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO określana jest  mianem „śródziemnomorskiego fiordu”, choć tak naprawdę z fiordem nie ma nic wspólnego. Powstała bowiem na skutek zalania doliny rzecznej, a nie działalności lodowca.

Zatokę Kotorską potocznie zwie się Boka Kotorska, co po włosku (bocca) oznacza usta. Patrząc bowiem na nią z góry można odnieść wrażenie, że jej kształt bez wątpienia je przypomina. Dodatkowo zatokę otacza kilka pasm malowniczych Gór Dynarskich. Od północnego zachodu jest to góra Orjen, od północnego wschodu Ledenice, a od południowego wschodu Lovcen. Sama zatoka głęboko wcina się w górzysty ląd, a na jej ciemnogranatowych wodach ulokowało się aż 9 wysp. Wyjątkowa topografia i otoczenie wysokich gór sprawiają, że Zatoka Kotorska to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Europie.

atrakcje Czarnogóry

Zatoka Kotorska i jej najciekawsze atrakcje – zajrzyj do naszego posta!

Oprócz zapierającego dech w piersiach widoku Zatoka Kotorska słynie także z urokliwych średniowiecznych miast  z bogatą historią. Do najpopularniejszych z nich zalicza się: Kotor, Perast czy Risan. Ich starówki wypełnione uroczymi kamiennymi domami z pomarańczowymi dachówkami przepięknie kontastują z niebieskim niebem i granatowymi wodami zatoki. Widok jest obłędny, szczególnie z murów obronnych nad Starym Miastem w Kotorze! Nad zatoką położone są ponadto popularne kurorty. Nawiększy z nich to Herceg Novi, najbardziej luksusowy i nowoczesny to Tivat.

atrakcje Czarnogóry

Porada: Zatokę Kotorską najlepiej zwiedza się wynajętym autem. Jadąc z Budvy nad Zatokę Kotorską proponujemy Ci w miejscowości Cetynia (dawna stolica Czarnogóry i jedna z jej sztandarowych atrakcji, którą również warto zobaczyć) odbić na malowniczą trasę P1 prowadzącą wokół Parku Narodowego Lovcen, a poźniej na P22 prowadzącą do samego Kotoru. Trasa jest niezwykle widokowa, prowadzi górskimi serpentynami z niesamowitymi widokami na Zatokę Kotorską! Na trasie znajduje się parę punktów widokowych, gdzie możesz przystanąć i podziwiać okolicę. Od Kotoru przez miejscowości Dobrota, Perast  i Risan trasa prowadzi drogą E65 ciągnąca się dołem wzdłuż zatoki. Tu też jest pięknie! W miejscowości Kamenari dotrzesz do przeprawy promowej, dzięki której możesz przepłynąć na drugą stronę zatoki do Lepetani i z niej udać się dalej do Tivatu. Prom kosztuje 4,50 EUR, a bilet kupuje się w specjalnej budce tuż przed wjazdem na prom. Z Tivatu możesz wrócić  do Kotoru lub Budvy.

Nocleg: Na zwiedzanie Zatoki Kotorskiej jeden dzień to zdecydowanie za krótko. Dlatego jako bazę noclegową proponujemy Ci Kotor, Perast czy Herceg-Novi. Ze swojej strony możemy polecić Ci nocleg w Boutique Hotel & Spa Casa del Mare – Mediterraneo w Herceg Novi.

Sprawdź kiedy jechać do Czarnogóry, aby się cieszyć dobrą pogodą.

2. Park Narodowy Lovćen

atrakcje Czarnogóry

Atrakcje Czarnogóry to również parki narodowe. Ten niewielki kraj ma ich aż pięć. Najpopularniejszym z nich jest Park Narodowy Lovćen, bo odwiedzany jest on przy okazji wizyty w Zatoce Kotorskiej. Park obejmuje powierzchnię 6 220 ha, a jego najwyższy szczyt Štirovnik wznosi się na wysokość 1749 m n.p.m.

Oprócz zapierających dech w piersiach widoków Park Narodowy Lovćen oferuje również możliwość zwiedzania Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza – niezwykle ważnej historycznie postaci w Czarnogórze. Biskup i były władca Czarnogóry był prekursorem nowoczesnej organizacji państwowej tego kraju. Zainicjował m.in. rozwój szkolnictwa, wprowadził podatki i przez cały okres swoich rządów walczył z Turkami o utrzymanie granic Czarnogóry. Jego mauzoleum wzniesiono na górze Jezerski Vrh (1657 m n.p.m.), na którym umieszczono również platformę widokową z przepięknym widokiem na park i Zatokę Kotorską. I to choćby dla tej ostatniej warto to miejsce odwiedzić.

Porada: Do mauzoleum oraz na punkt widokowy znajdujący się tuż za nim trzeba wspiąć się po 462 stopniach. Bilet wstępu do mauzoleum i na platformę widokową Lovćen kosztuje 5 EUR/os. Wizytę w Parku Narodowym Lovćen warto połączyć ze zwiedzaniem Zatoki Kotorskiej.

Malta

3. Park Narodowy Durmitor

Durmitor, Czarnogóra

Z Zatoki Kotorskiej przenosimy Cię teraz do zachwycającego interioru Czarnogóry. To tu skryły się kolejne niezwykłe atrakcje tego wyjątkowego kraju. Obfitują one w majestatyczne góry, szmaragdowe jeziora i liczne szlaki wędrowne. Na pierwszy ogień idzie Park Narodowy Durmitor leżący na terenie masywu górskiego Durmitor z najwyższym szczytem Bobotov Kuk liczącym 2522 m.n.p.m i jedną z najpiękniejszych tras samochodowych zwanych trasą P14.

I to właśnie tą samochodową trasą chcieliśmy cię zainteresować w szczególności. P14 biegnie przez Park Narodowy Durmitor z miejscowości Žabljak do Plużine. Liczy około 50 km i obok austriackiej Großglockner Hochalpenstraße i rumuńskiej – Drogi Transfogaraskiej jest jedną z najbardziej malowniczych tras samochodowych w Europie. P14 poprowadzona jest na wysokości ok. 1800-1900 m n.p.m., a na jej przebiegu znajdują się liczne punkty widokowe, w tym ten najpiękniejszy na Przełęczy Sedlo (1907 m n.p.m), z którego rozpościerają się boskie widoki na Durmitor. Mapy Google pokazują, że trasę tą można przejechać w około 1:40 godz., ale w praktyce wychodzi grubo powyżej tego czasu, bo trasa miejscami wije się serpentynami i jest tak malownicza, że nie sposób się na niej nie zatrzymywać praktycznie co chwilę! Przy trasie P14 zaczynają się także liczne szlaki piesze w tym ten na Bobotov Kuk – najwyższy szczyt Durmitoru, w jeziorach można się kąpać, a przy trasie kempingować.

atrakcje Czarnogóry

Durmitor to nie tylko P14, to również piesze wycieczki, jazda na rowerze, pływanie, skoki na bungee, narciarstwo, snowboard, rafting i wiele innych. Bez względu na porę roku na pewno znajdziesz w nim coś dla siebie.

Durmitor, Czarnogóra

Porada: Žabljak to baza wypadowa do zwiedzania Durmitoru. Miejsce to przypomina trochę nasze Zakopane – w sezonie jest tłoczne i mocno skomercjalizowane, ale ma dobrą bazę noclegową i zaplecze gastronomiczne. Noclegu możesz też szukać w Plużine położonym nad przepięknym Jeziorem Pivsko. Tam jednak wybór jest mniejszy.

Nocleg: Ze swojej strony możemy polecić Ci nocleg w klimatycznie urządzonym apartamencie Apartments Casa di Pino Eco Lodge w Żabljaku. Będzie on świetną bazą wypadową do zwiedzania Durmitoru.

4. Czarne Jezioro (Crno Jeziero)

Durmitor, Czarnogóra

Wspomnieliśmy wyżej, że atrakcje Czarnogóry to również jeziora. To prawda, ten uroczy kraj ma ich wiele. Nie jesteśmy w stanie wymienić ich wszystkich, ale możemy polecić Ci Czarne Jezioro (Crne Jeziero). Podobnie jak samochodowa trasa P14 leży ono w Durmitorze i jest jego najgłębszym i najpopularniejszym jeziorem. To coś na podobieństwo naszego Morskiego Oka. Tak naprawdę Crno Jeziero składa się z dwóch jezior ( Wielkiego i Małego) połączonych ze sobą.

Przy Czarnym Jeziorze bierze początek wiele szlaków górskich. Samo jezioro można też obejść dookoła. Zajmuje to nieco ponad godzinę i jest świetną propozycją na niewymagający spacer. Tuż obok jeziora znajdziesz też budynek na kształt schroniska z elegancką restauracją wewnątrz.

atrakcje Czarnogóry
Czarne Jezioro Czarnogóra

Porada: Do jeziora możesz dojść pieszo z Žabljaka lub dojechać autem na parking. Spod parkingu wygodny szlak poprowadzony asfaltową drogą zaprowadzi Cię pod samo jezioro (ok. 700m). Bilet wstępu nad Czarne Jezioro kosztuje 3 EUR/os

5. Kanion rzeki Tara

atrakcje Czarnogóry

Interior Czarnogóry oprócz gór i jezior zachwyca również malowniczymi kanionami: Tary, Pivy oraz Moracy. O kanionie Pivy napomknęliśmy już powyżej. Możesz go podziwiać jadąc wzdłuż Jeziora Pivskiego między Plužine a granicą z Bośnią i Hercegowiną. Widoki są tam zachwycające. Niemniej jednak to kanion rzeki Tary wiedzie prym w Czarnogórze. Jest to bowiem najdłuższy kanion w Europie, który ciągnie się przez ok. 150 kilometrów, a jego głębokość dochodzi miejscami do 1300 m. O jego wyjątkowości niech świadczy też fakt, że został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Kanion Tary przejedziesz jadąc z Žabljaka do Mojkovaca. Po drodze koniecznie zatrzymaj się przy popularnym moście Durdevića. Jest to kolejna atrakcja Parku Narodowego Durmitor, która cieszy się niezwykłą popularnością. Most wzniesiono przed II wojną światową. Ma on 170 metrów wysokości i 360 metrów długości, a jego charakterystyczną cechą jest 5 ogromnych przęseł. Swego czasu most był największą tego typu budowlą w całej Europie. Po moście można się spacerować. Trzeba jednak uważać, bo nie jest on wyłączony z ruchu samochodowego! Najlepsze widoki na most roztaczają się jednak z brzegów kanionu.

Porada: Kanion Tary słynie z tyrolek oraz jest popularnym miejscem do uprawiania raftingu. W zależności od pory roku nurt rzeki Tary zmienia się. W maju i czerwcu  jest on szybszy, a spływ w tym czasie rekomendujemy Ci jeśli miałeś już wcześniej doświadczenie z raftingiem. Z kolei lipiec, sierpień i wrzesień to idealna pora na rafting po Tarze dla każdego. Ze swojej strony polecamy Ci rafting w Czarnogórze z firmą Eco Tours.

6. Park Narodowy Biogradska Gora

zwiedzanie Czarnogóry

Kolejną atrakcją Czarnogóry, którą warto zobaczyć podczas zwiedzania tego niezwykłego kraju jest Park Narodowy Biogradska Gora. Jest on pierwszym z trzech parków narodowych jakie powstały na ternie Czarnogóry i zarazem najmiejszym z nich wszystkich. Park obejmuje powierzchnię 56,5 km, a jego największą atrakcją są jeziora polodowcowe, spośród których najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym jest Biogradsko Jezero.

Szmaragdowe jezioro w całej okazałości można podziwiać latem. Jesienią niestety wysycha i nie jest tak spektakularne jak pokazują je w Internetach. Warto je zobaczyć zanim całkowicie wyschnie i przespacerować się ścieżką poprowadzoną wokół jego brzegów. Pętelka liczy około 3,4 km i momentami wiedzie po bardzo malowniczych drewnianych kładkach zawieszonych nad podmokłym terenem. Na jej przebiegu ustawiono liczne wiaty piknikowe, ławki i tablice informacyjne. Podczas spaceru możesz podziwiać jezioro, las pierwotny i rozległą panoramę pasma Bjelasicy.

Na terenie Parku Narodowego Biogradska Gora wyznaczono również szereg innych ciekawych szlaków pieszych i rowerowych o różnym poziomie trudności. Jeden z nich prowadzi na Crna Glava czyli na najwyższy szczyt gór Bjelasica o wysokości 2139 m n.p.m. Rozpoczyna się on tuż przy jeziorze Biogradsko Jezero. Widokowo porównuje się go czasami do szlaków jakie występują w polskich Bieszczadach. Dodatkowo można na nim zaobserwować tradycyjną architekturę i drewniane szałasy pasterskie zwane katun.

Porada: Do jeziora możesz dojechać samochodem z drogi łączącej Kolašin z Mojkovacem. Wejście do parku kosztuje 3 EUR/os, a na jego terenie tuż przy jeziorze Biogradsko Jezero znajduje się pole kempingowe. Za kampera i przyczepę kempingową zapłacisz 20 EUR, opłata za rozpalenie ogniska w specjalnie przygotowanych do tego miejscach wynosi 5 EUR. W jeziorze podobno można się kąpać, ale prosimy zweryfikuj tą informację na miejscu.

7. Góry Przeklęte – Park Narodowy Gór Przeklętych (Prokletije)

Prokletije, Czarnogóra

Park Narodowy Gór Przeklętych Prokletije to kolejne miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić będąc w Czarnogórze. Nie będziemy ukrywać, że to właśnie on wywarł na nas największe wrażenie i naszym skromnym zdaniem jest najpiękniejszą atrakcją tego kraju. Mamy wrażenie, że nazwa tego pasma górskiego wzięła się stąd, że inne góry świata je przeklęły za to, że są takie piękne!

Prokletije są surowe, dzikie i bardzo rzadko odwiedzane, bo wszyscy przybywający do Czarnogóry jadą nad wybrzeże i słynną Zatokę Kotorską nie mając pojęcia, że ten niewielki kraj tuż przy granicy z Albanią kryje w sobie taką górską perełkę. Choć w parku narodowym poprowadzono wiele szlaków, którymi możesz wędrować bez końca my ze swojej strony szczególnie polecamy Ci całodniowy (6-7 godzin) trekking malowniczym szlakiem przez 3 szczyty: Popadija (2030m na.p.m), Talijanka (2057m na.p.m.) i Valusnica (1879m na.p.m).

Szlak startuje w urokliwej Dolinie Grebaje tuż nieopodal miejscowości Gusinje. Do pokonania jest około 9,5 km. Początkowy odcinek trasy aż do szczytu Popadija wiedzie cały czas lekko pod górę początkowo przez las, gdzie po około godzinie przechodzi w obłędne panoramy. Pik wspinaczki znajduje się pod samym szczytem Popadija i tu miejscami jest stromo i fizycznie wymagająco. Później trasa prowadzi dalej granią częściowo wzdłuż granicy czarnogórsko-albańskiej i tworzy malowniczą pętlę prowadząc przez dwa kolejne szczyty Talijanka i Valusnica. Szlak jest dobrze oznaczony czerwonym kolorem na drzewach, kamieniach itp.

Góry Przeklęte, Czarnogóra
atrakcje Czarnogóry

Porada: Na szlak wyrusz wcześnie rano. Auto możesz zostawić w Dolinie Grebaje. Znajduje się w niej kilka górskich chat i małych ośrodków, przy których możesz zaparkować samochód. Pamiętaj o tym, że Góry Przeklęte są dość dzikie i na opisanym przez nas szlaku nie ma schronisk! Musisz zabrać ze sobą prowiant i wodę. Osobiście będąc tam w listopadzie na trasie nie spotkaliśmy ani jednej osoby, więc możesz tam być zdany wyłącznie na siebie.

Nocleg: W listopadzie z powodu zakończenia sezonu turystycznego w Czarnogórze mieliśmy lekki problem ze znalezieniem noclegu w okolicy Gór Przeklętych. Przez przypadek trafiliśmy do Hotelu Abas pobliskiej miejscowości Plav. Niestety dostaliśmy ostatnio informacje, że zmienił się właściciel hotelu i z fajnego miejsca zrobiła się w nim teraz masakra.

8. Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego

Jezioro Szkoderskie, Czarnogóra

To już piąty i ostatni park narodowy, który proponujemy Ci zobaczyć podczas podróży po Czarnogórze. Jest on kompletnie inny niż cztery pozostałe, ale równie wyjątkowy. Co jest w nim takiego specjalnego? Ano między innymi fakt, że obejmuje on swym zasięgiem malownicze Jezioro Szkoderskie będące największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim! 2/3 jego powierzchni należy do Czarnogóry, a 1/3 do Albanii. Przez Jezioro Szkoderskie przebiega też granica czarnogórsko- albańska.

Jakby tego było mało, na terenie Jeziora Szkoderskiego żyje prawie połowa wszystkich gatunków ptaków, które występują w Europie. Są wśród nich m.in. kaczki, jaskółki, czaple czy kormorany. Jest ono również domem dla pelikanów czyli jednym z nielicznych miejsc w Europie gdzie możesz spotkać ten gatunek ptaków. W jeziorze żyją też karpie, a na jego tafli rozproszone są liczne wysepki (m.in. Beška, Grmožur, Moračnik, Starčevo, Tophana) słynące z zabytkowych cerkwi i monastyrów.

Jako ciekawostkę dodamy, że Jezioro Szkoderskie ma skomplikowaną i zmienną linię brzegową w zależności od stanu wody. Zimą i wczesną wiosną rzeki, które wpływają do jeziora zasilają jego wody, a powierzchnia jego tafli rozrasta się nawet do 540 km kw. Latem z kolei powierzchnia jeziora kurczy się do ok. 360 km kw.

Jako główną atrakcję tego miejsca polecamy Ci rejs łodzią lub kajakiem po jeziorze. Rejsy po Jeziorze Szkoderskim rozpoczynają się w miejscowości Virpazar. Ich koszt to ok. 25 Euro/za godzinę plus bilet wstępu do Parku Narodowego Jeziora Szkoderskigo (4 EUR). Osobiście podczas rejsu korzystaliśmy z firmy Boat Milica, którą Ci z całego serca polecamy! Do wyboru masz kilka tras o różnej długości. Możesz płynąć na wschodnią lub zachodnią stronę jeziora, na wschód lub zachód słońca, na rejs całodniowy lub kilkugodzinny. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

atrakcje Czarnogóry

Porada: Po rejsie warto zajrzeć do restauracji na barce Boat restaurant Silistria w Virpazar, w której możesz spróbować lokalnego karpia. Jeśli wystarczy Ci czasu polecamy Ci również podjechać na przepiękny punkt widokowy zwany Pavlova Strana, z którego rozpościera się cudowny widok m.in. na Jezioro Szkoderskie. Warto być tam o zachodzie słońca. Dojedziesz do niego z Virpazar malowniczą trasą wijącą się brzegiem jeziora z licznymi punktami widokowymi i małymi kawiarniami z obłędnym widokami. Okolica obfituje też w lokalne winiarnie.

9. Wybrzeże Czarnogóry (Budva, Petrovac, Bar, Ulcinj)

Budva, Czarnogóra

Czarnogóra ma też swoje wakacyjne kurorty rozmieszczone niczym koraliki wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego. Do najpopularniejszych z nich należą miasta: Budva, Petrovac na Moru, Bar czy Ulcinj. Są one doskonałym miejscem na kilkudniowy relaks i odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu Czarnogóry.

Bez wątpienia najbardziej popularnym z nich jest Budva. Kurort ten ma liczne plaże (mieszanka kamyków i piasku), bogate zaplecze noclegowe i gastronomiczne oraz urokliwą, niewielką starówkę na skalnym cyplu otoczonym murami obronnymi. Będąc w Budvie warto też zobaczyć inne zabytki takie jak: Cytadelę czy najstarszą budowlę w mieście jaką jest Kościół Santa Marija in Punta. Budva podobnie jak Bar czy Ulcinj to duże miasto wypełnione mnóstwem hoteli, sklepów i restauracji, które w sezonie letnim jest bardzo zatłoczone. Niemniej jednak jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie Czarnogóry.

Jeśli na odpoczynek szukasz bardziej kameralnego miejsca to zecydowanie będzie nim Petrovac na Moru. Kurort ten oferuje dwie plaże – miejską z drobnym żwirkiem oraz małą plażę Lucice. Znajdziesz w nim również liczne knajpki serwujące m.in. pyszne owoce morza. Latem tak jak pozostałe miasta na wybrzeżu zapełnia się turystami.

Petrovac

Porada: Ze wszystkich wymienionych nadmorskich kurortów Czarnogóry to Petrovac na Moru podobał nam się najbardziej. Mały, klimatyczny, choć latem może być mocno zatłoczony. Osobiście na bazę noclegową do zwiedzania wybrzeża Czarnogóry wybraliśmy Budvę ze względu na dużą dostępność hoteli, barów i restauracji oraz jej dogodne położenie do zwiedzania innych atrakcji Czarnogóry. Najbardziej rozczarował nas Ulcinj. Był po prostu brzydki. Nie miał nic ciekawego do zaoferowania i w porównaniu z pozostałymi kurortami Czarnogóry wywarł na nas najgorsze wrażenie.

Noclegi: Ze swojej strony możemy zaproponować Ci klimatyczny, butikowy pensjonat w Hotel Villa Gracia w Budvie, którego właścicielami jest przesympatyczne młode małżeństwo. Na terenie hotelu co rano serwowane jest przepyszne śniadanie, dodatkowo miejsce to położone jest w cichej okolicy w niewielkiej odległości od plaży.

10. Sveti Stefan (Święty Stefan)

Święty Stefan, Czarnogóra

Na wybrzeżu Czarnogóry w niedalekiej odległości od Budvy znajduje się jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja, którą chcielibyśmy Ci polecić. Zdobi ona pocztówki i foldery reklamowe Czarnogóry. To Sveti Stefan – skalista wyspa Świętego Stefana zabudowana kamiennymi domami z czerwonymi dachami i połączona z lądem niewielką sztuczną groblą. Obecnie w całości została zaanektowana przez luksusowy hotel Aman Resort.

Niegdyś wyspa ta była wioską rybacką i twierdzą dającą schronienie przed najazdami Turków i korsarzy. W latach 50-tych XX wieku jej mieszkańców przesiedlono na stały ląd, a na wyspie powstał luksusowy hotel, który gościł sławy z całego świata w tym: Marylin Monroe, Liz Taylor, czy Kirka Douglasa. Niestety okres świetności hotelu skończył się wraz z upadkiem Jugosławii. Władze Czarnogóry postanowiły dać mu jednak jeszcze jedną szansę. Odnowiono kilkusetletnie domki kryte czerwoną dachówką i w 2007 roku otworzono nowoczesny, pięciogwiazdowy hotel Aman Resort. Składa się on z 50 pokoi i apartamentów, a najniższe ceny zaczynają się od ponoć od 800 euro za dobę.

Malowniczą wysepkę możesz obecnie podziwiać z lądu. Turystom udostępniono także jedną z plaż przynależących do Sveti Stefan. Na drugą po prawej stronie od grobli przeznaczoną dla gości hotelowych wejście jest biletowane i kosztuje podobno w granicach 100 EUR za 2 leżaki i parasol.

święty Stefan, Czarnogóra
Zwiedzanie Czarnogóry

Porada: Na samym dole tuż przy plaży Sveti Stefan znajduje się płatny parking. Darmowe parkowanie w wiosce powyżej jest nie lada wyzwaniem, bo uliczki są wąskie i przy wielu miejscach spotkasz się z tabliczką zakaz parkowania. Choć na wyspę wstęp mają jedynie goście hotelowi, warto to miejsce odwiedzić. Dodatkowo proponujemy Ci przespacerować się ze Sveti Stefan do miejscowości Pržno przez Villę Milocer. Wchodzi ona w skład resortu Aman Sveti Stefan i w odróżnieniu do apartamentów na wyspie, które można rezerwować do maja do października czynna jest przez cały rok.

Atrakcje Czarnogóry – informacje praktyczne

Czarnogóra zwiedzanie samochodem

Atrakcje Czarnogóry najlepiej zwiedza się na własną rękę wynajętym na miejscu samochodem. Po przejechaniu ponad 1000 km w tym kraju jesteśmy pod ogromnym wrażeniem czarnogórskich dróg. Miejscami są wąskie i kręte ale są naprawdę w bardzo dobrym stanie. Jeśli masz wątpliwości odnośnie wypożyczenia auta w Czarnogórze to musimy je rozwiać. Własny samochód to tam najlepsze rozwiązanie. Jesteś mobilny, niezależny i nie tracisz czasu na przemieszczanie się transportem publicznym.

Wypożyczenia samochodu w Czarnogórze z pełnym ubezpieczeniem na tydzień w miesiącu listopadzie 2021 kosztowało nas ok. 500 PLN. Jeśli chodzi o ceny paliw to  za litr benzyny trzeba zapłacić w Czarnogórze od 1,37 do 1,40 euro, diesel kosztuje ok. 1,27 euro.

Jak wypożyczyć auto

My zazwyczaj wynajmujemy auto poprzez serwis rentalcars.com. Znajdziesz tam wiele ofert różnych wypożyczalni. W interiorze nie ma problemów z parkowaniem. Największym wyzwaniem jest Kotor, gdzie parkingi są przepełnione i trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

Czarnogóra na co uważać

Czarnogóra to bezpieczny kraj. Tak jak wszędzie trzeba jednak uważać na swoje cenne rzeczy i nie zostawiać ich bez opieki. Zalecamy też uważać na lokalnych kierowców, którym zdarza się jeździć brawurowo i łamać przepisy.

Czarnogóra atrakcje mapa

*Linki w tym poście najpiękniejsze atrakcje Czarnogóry są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz nocleg lub auto poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności