Cypr to wyspa słynąca przede wszystkim z ciepłego klimatu i słonecznych plaż. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w głębi lądu skrywa w sobie małe klejnoty. Idylliczne miasteczka i czarujące wioski ukryte między wzgórzami Gór Troodos, często pozostają w cieniu Larnaki, Pafos czy Limassol. Nie są też tak tłumnie odwiedzane jak choćby liczne stanowiska archeologiczne rozsiane po całej wyspie. Szkoda, bo te małe górskie miejscowości oferują błogą ciszę i spokój z dala od wielkomiejskich plaż i zatłoczonych kurortów. Zapewniają poznanie autentycznej cypryjskiej kultury oraz bogatej historii wyspy. Ich urok i obfitość w zabytkową architekturę zachwyci każdego. Jeśli wybierasz się na Cypr lub już na nim jesteś i poza plażami chciałbyś odkryć nieco więcej ciekawych miejsc, zerknij na nasze subiektywne zestawienie i poznaj urokliwe miasteczka na Cyprze, które trzeba zobaczyć. Obiecujemy, że nie będziesz żałować.
Spis treści
Urokliwe miasteczka na Cyprze, które warto zobaczyć
1. Lefkara
Urokliwe miasteczka na Cyprze to na pewno „koronkowa” Lefkara. Ta urocza mała miejscowość położona w południowo-wschodniej części Gór Troodos słynie z produkcji koronek. Zdaniem Cypryjczyków ” leftikaria” to niespotykana nigdzie indziej na świecie najpiękniejsza sztuka haftu i koronkarstwa. Warto ją poznać będąc na Cyprze. Legenda głosi, że miejscowym rękodziełem zachwycił się nawet sam Leonardo da Vinci, który w 1481 r. kupił w Lefkarze koronkę i przyozdobił nią ołtarz katedry w Mediolanie. Od bogato zdobionych obrusów, serwet, ubrań i firanek eksponowanych w witrynach lokalnych sklepików wprost nie można oderwać wzroku. Uroku miejscowości dodają także uzdolnione lokalne hafciarki. Nie zważając na turystów i lejący się z nieba żar niestrudzenie tworzą w słońcu swe przepiękne koronkowe dzieła. Ale Lefkara to nie tylko hafty i koronki. Miejscowość zachwyca biało- niebieską wąską zabudową, klimatycznymi brukowanymi uliczkami pełnymi warsztatów złotniczych i małych kawiarenek. Na uwagę zasługuje też lokalne Muzeum Folkloru pełne informacji na temat historii wioski czy Kościół Św. Krzyża, z którego rozpościera się cudowna panorama na okolicę oraz Góry Troodos. Do wioski trudno dojechać środkami transportu publicznego, dlatego najlepiej wynająć samochód lub wziąć taksówkę, aby się do niej dostać.
2. Kato Drys
W odległości około 5 km od Lefkary znajduje się kolejna interesująca cypryjska wioska, którą warto odwiedzić. Pewnie nigdy byśmy do Kato Drys nie dotarli gdyby nie poleciła nam jej Marta z bloga Świat z Bliska. „Niski Dąb” bo tak brzmi nazwa wioski w języku greckim istnieje już od czasów bizantyjskich i jest częścią VII Szlaku Winnego obejmującego górzyste okolice Larnaki aż po Nikozję. Choć mieszkańcy wioski żyją tam głównie z hodowli bydła oraz rolnictwa, z roku na rok coraz większe połacie ziemi obsadzane są winnymi odmianami winorośli, a lokalna społeczność przestawia się na produkcję wina. Podobnie jak Lefkara, Kato Drys jest labiryntem krętych uliczek, z których wyrastają niskie kamienne domki z uroczymi niebieskimi okiennicami. W miejscowości znajdują się dwa interesujące muzea: Muzeum Sztuki Ludowej oraz Muzeum Pszczół. Warto przespacerować się również do Kościoła Panagia Eleousa (pochodzącego z XV wieku) i Kościoła Św. Charalambosa datowanego na początek XIX wieku. Choć wioska jest naprawdę niewielka i spacer po niej nie zajmie Ci więcej niż pół godziny zdecydowanie warta jest zobaczenia.
3. Vavla
Vavla to maleńka, cicha i spokojna górska wioseczka położona u podnóża masywu Troodos na wysokości 450 metrów nad poziomem morza. Znajduje się tuż obok wspomnianych wyżej wiosek Kato Drys i Lefkara. Przez lata zapomniana i popadająca w ruinę przeżywa obecnie ponowny rozkwit. Cypryjski rząd uznał ją bowiem za jedną z najlepiej zachowanych wiosek na Cyprze. Wiele zniszczonych domów z historyczną dokładnością zostało przywróconych do ich pierwotnego stanu. Warto przespacerować się brukowanymi uliczkami Vavli i poobserwować jak pięknie je odrestaurowano. Przy okazji dyskretnie podglądać spokojne życie jej mieszkańców. Tamtejsze kobiety, podobnie jak te w Lefkarze do dziś pielęgnują tradycję hafciarstwa i koronkarstwa. W ostatnim czasie dołączyło do niej pszczelarstwo. W wiosce produkowany jest słynny na cały Cypr miód „Vavla” który powstaje na bazie polnych kwiatów i tymianku. Z wioski bierze również swój początek ścieżka przyrodnicza po okolicznych szczytach górskich o długości 7 km. Szlak rozpoczyna się w centrum wioski, mija Kaplicę Matki Bożej Miłości, pnie się ku wzgórzom i wraca z powrotem do centrum wioski. Spacer zajmuje około 3 godziny.
4. Lania
Kolejną urokliwą cypryjską wioskę, która znalazła się w naszym zestawieniu, znajdziesz zaledwie 25 km od gwarnego Limassol u podnóży Gór Troodos. Miejscowa legenda głosi, że Lania wzięła swą nazwę od imienia córki mitycznego Dionizosa, boga wina. A jej mieszkańcy posiedli ogromną wiedzę na temat uprawy winorośli i produkcji boskiego trunku. W swoich winnicach wytwarzają m.in. Commandarię (słodkie wino deserowe), Zivanię oraz Soutzoukos (słodycze gronowe). Podobno sam król Henryk I wywiózł z Lani zdrowe sadzonki winorośli aby reanimować nimi dotknięte zarazą winnice w francuskiej Champagne. Idealnym sposobem na poznanie wioski jest spacer po jej czarujących, małych uliczkach. Już przed samym wejściem do miasteczka zwróć uwagę na stałą wystawę fotograficzną, przedstawiającą jej bogatą historię. To co zapewne od razu rzuci Ci się w oczy to wąsaci mężczyźni obuci w wysokie skórzane kozaki. W dawnych czasach Cypr borykał się bowiem z ogromną plagą węży, a wysokie i ciężkie obuwie zabezpieczało ludzi przed ukąszeniami tych niebezpiecznych gadów. Z powodu węży św. Helena sprowadziła na wyspę koty. Miały ją z nich oczyścić. Koty w ogromnych ilościach pozostały na Cyprze do dziś. Są nieodzownym elementem wyspy i na pewno spotkasz je również w Lanii (głównie wokół lokalnych tawern;-)
5. Lofou
W odległości 12 km od wyżej wymienionej Lanii znajduje się Lofou. Wzniesiono je na kształt amfiteatru na wzgórzach Gór Troodos. Już sam jego widok z daleka wzbudza zachwyt przyjezdnych. Otoczony sadami i polami porośniętymi dzikim koprem jest doskonałym miejscem do beztroskiego spaceru i rozkoszowania się tradycyjnym cypryjskim życiem. Zabudowa miasteczka składa się z małych domostw z wapiennymi ścianami, czerwonymi dachami i pięknymi drewnianymi balkonami. Wąskie brukowane uliczki, neoklasyczna szkoła, wspaniały kościół, muzeum ze starym młynem oliwnym i bogata tradycja winiarsko- oliwna przyciągają do wioski turystów z całego świata. Uroku wsi dodają plotkujące ze sobą starsze panie siedzące w progach swoich domostw. Mimo iż Lofou ma bardzo niewielu stałych mieszkańców (poza sezonem zamieszkuje go około 100 osób) w lecie jest pełne ludzi, głównie dzięki licznym festiwalom odbywającym się w tym czasie. Jednym z najbardziej znanych jest Festiwal Palouze, którego głównym celem jest promocja cypryjskiego dziedzictwa wiejskiego. Podczas festiwalu goście mogą skosztować „palouze” – tradycyjnego deseru z moszczu winogronowego, poobserować pracę lokalnych rzemieślników ludowych (snycerzy i garncarzy), a nawet pojeździć na osiołku. Miłośnikom przyrody Lofou może zaproponować też 1,5 km szlak pieszy po górach, prowadzący do tradycyjnego starego Kranu Elitzi.
6. Vouni
Vouni zwana też Wuni to śliczna mała wioska z krętymi uliczkami i tradycyjnymi cypryjskimi domami z drewnianymi drzwiami, wąskimi balkonami i wewnętrznymi dziedzińcami. Swym bogatym dziedzictwem architektonicznym oraz malowniczym położeniem przyciąga nie tylko turystów ale i mieszkańców Cypru. Od wieków słynie z bogatej tradycji winiarskiej. Aż do lat 90-tych była trzecią w kolejności po Pachnie i Omodosie wioską winiarską w regionie Limassol. 40% całkowitej powierzchni wsi było pokryte winnicami. Co oprócz picia wina można dodatkowo robić w Vouni? Koniecznie zajrzyj do Muzeum Bizantyjskiego i starego młyna oliwnego. Obejrzyj też tradycyjne greckie fontanny. Uważane są one za jedne z najważniejszych historycznych atrakcji miasteczka. Nie zapomnij też skosztować prawdziwego cypryjskiego meze w jednej z dwóch lokalnych tawern. Do wyboru masz tradycyjną restaurację „Orea Ellas ”oraz tawernę „Takis”.
7. Omodos
Urokliwe miasteczka na Cyprze, które trzeba zobaczyć zamykamy wioską Omodos. Jest ona chyba najbardziej rozpoznawalną przez turystów cypryjską miejscowością położoną tuż u podnóża Gór Troodos. Będąc na Cyprze nie możesz jej pomiąć! Miasteczko jest idealnym miejscem, aby rozkoszować się lokalną kulturą i gościnnością. Małe winiarnie i sklepiki z domowymi wyrobami, klimatyczne kawiarnie, kamienny kościół pochodzący z XII w. czy Muzeum Wina malują w niej obraz idyllicznego życia na wyspie. Malowniczo położona wioska zabudowana starymi wiejskimi domami mimo, iż nie będzie Ci w stanie zaoferować bardziej aktywnego wypoczynku z pewnością pozwoli Ci się zrelaksować z dala od zatłoczonych plaż gwarnego Limassol.
Gdzie nocować na Cyprze?
Praktycznie w każdym z wyżej wymienionych miasteczek nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu. My zazwyczaj korzystamy z popularnej wyszukiwarki booking.com. Ze swojej strony polecamy Ci klimatyczny hotelik Eidyllio Luxury Suites Omodos w centrum Omodos. Miejsce to ma niesamowity klimat!
*W poście Urokliwe miasteczka na Cyprze linki do Booking.com są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz nocleg poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)