Strona Główna Polska Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego

Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego

przez Anita & Paweł
0 komentarze
Velo Czorsztyn

Velo Czorsztyn to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Ścieżka rowerowa prowadzi dookoła malowniczego Jeziora Czorsztyńskiego i oferuje bajeczne widoki na Pieniny, Gorce, Tatry i Babią Górę. Na trasie jej przebiegu oprócz zapierających dech w piersi panoram znajdziesz również liczne zabytki architektury sakralnej oraz zamki w tym: Zamek w Niedzicy i Zamek w Czorsztynie. Ze względu na liczne podjazdy i serpentynowe zjazdy jest to szlak rowerowy wymagający dość dobrej kondycji. Poniżej opisaliśmy przebieg całej trasy Velo Czorsztyn. Mamy nadzieję, że dzięki temu łatwo i szybko zaplanujesz swoją rowerową wycieczkę, która dostarczy Ci mnóstwa niezapomnianych wrażeń.

Velo Czorsztyn – ścieżka rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego

ścieżka dookoła jeziora Czorsztyńskiego

Ścieżkę rowerową „Wokół Jeziora Czorsztyńskiego” popularnie zwaną Velo Czorsztyn wytyczono nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego w Kotlinie Nowotarskiej pomiędzy Pieninami a Gorcami. Trasa rowerowa otacza ten niezwykły zbiornik wodny od północy, zachodu i południa łącząc ze sobą takie popularne miejscowości jak: Niedzica i Czorsztyn. Oficjalnie nie tworzy ona pętli wokół całego jeziora! Od wschodniej strony w granicach Pienińskiego Parku Narodowego brakuje jej kawałka. Ścieżka wiedzie tam po drodze powiatowej w stronę Hałuszowej przez miejscowość Sromowce Wyżne i Przełęcz Osice. 

W zdecydowanej większości (poza wspomnianą wyżej Przeleczą Osice) Velo Czorsztyn poprowadzono po wyodrębnionej z ruchu samochodowego wygodnej asfaltowej ścieżce biegnącej bardzo blisko brzegów jeziora. Rozpościerają się z niej zapierające dech w piersiach widoki nie tylko na Jezioro Czorsztyńskie ale i pobliskie atrakcje takie jak: Zamek w Niedzicy, Zapora Wodna w Niedzicy czy Zamek w Czorsztynie oraz Pieniny i majaczące w oddali Tatry. W piękny słoneczny dzień można też z niej wypatrzeć Babią Górę.

Velo Czorsztyn

Ścieżka rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego jest trasą rekreacyjną poprowadzoną w dwie strony, ale z kilkoma stromymi podjazdami(!). Na jej przebiegu znajdziesz liczne wiaty przystankowe i miejsca do odpoczynku. Oprócz rowerzystów spotkać też możesz na niej rolkarzy, biegaczy czy spacerowiczów.  W sezonie letnim ze względu na swoje niezwykłe walory przyrodnicze jest jedną z najczęściej wybieranych tras rowerowych na południu Polski. Musisz zatem wiedzieć, że w dni wolne od pracy i długie słoneczne weekendy prawdopodobnie nie unikniesz na niej tłumów.

Velo Czorsztyn

Velo Czorsztyn co ze sobą zabrać

Do wycieczki rowerowej wokół Jeziora Czorsztyńskiego nie musisz się jakoś specjalnie przygotowywać. Ważne, aby Twój rower wyposażony był w:

  • Oświetlenie przednie – światło barwy białej bądź żółtej, stałe albo migające. 
  • Oświetlenie tylne – światło odblaskowe barwy czerwonej (o kształcie innym niż trójkąt) oraz światło pozycyjne czerwone (może być migające). 
  • Hamulce – rower musi posiadać przynajmniej jeden sprawny hamulec 
  • Dzwonek – z optymalnym sygnałem
  • Sakwy rowerowe – do przechowania kurtki przeciwdeszczowej, bluzy, dokumentów czy przekąsek, kanapek oraz wody. Ze swojej strony polecamy Ci sakwy polskiego producenta Extrawheel, które towarzyszą nam podczas każdej wycieczki rowerowej oraz przejażdżkach rowerowych po Krakowie.
  • Pompka rowerowa
  • Zapięcie rowerowe
  • Kask 

Velo Czorsztyn, gdzie zacząć i gdzie zaparkować

Wycieczkę rowerową Velo Czorsztyn możesz rozpocząć w kilku miejscowościach położonych nieopodal lub nad Jeziorem Czorsztyńskim:

  • Dębno Podhalańskie (darmowy parking koło cmentarza)
  • Frydman
  • Niedzica-Zamek
  • Czorsztyn
  • Maniowy
  • Kluszkowce (stacja narciarska Czorsztyn-Ski lub parking przy organach Hasiora)

Jeśli poruszasz się własnym autem jako start i metę wycieczki Velo Czorsztyn proponujemy Ci miejscowość Dębno Podhalańskie. Samochód możesz tam zostawić na parkingu obok cmentarza. Jest on darmowy. Tuż obok niego znajduje się kolejny parking (płatny) przeznaczony dla osób zwiedzających pobliski XV-wieczny drewniany kościół św. Michała Archanioła w Dębnie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po drugiej stronie ulicy tuz obok obu parkingów bez problemu dostrzeżesz wygrodzoną barierkami ścieżkę rowerową.

Dębno Podhalańskie

Jeśli planujesz wypożyczyć rowery na miejscu to najlepszą opcją na rozpoczęcie wycieczki będą miejscowości Czorsztyn lub Niedzica. W ich okolicach znajduje się mnóstwo wypożyczalni rowerów.

Velo Czorsztyn długość trasy

Tak naprawdę trasę rowerową Velo Czorsztyn można podzielić na 2 pętle o różnej długości trasy i różnym stopniu trudności:

1. Krótsza pętla licząca około 30 km (tylko w sezonie letnim od maja do października) – łatwiejsza

  • Trasa I: Dębno Podhalańskie – Frydman – Falsztyn – Niedzica – Czorsztyn – Kluszkowce – Maniowy – Huba – Dębno Podhalańskie – trudniejsza trasa ze względu na dość stromy podjazd w Falsztynie
  • Trasa II: Dębno Podhalańskie – Huba – Maniowy – Kluszkowce – Czorsztyn – Niedzica – Falsztyn – Frydman – Dębno Podhalańskie – łatwiejsza trasa, ale nie unikniesz w niej kilku podjazdów
  • W zależności od tego, w którą stronę pojedziesz to w miejscowościach Niedzica lub Czorsztyn czeka Cię przeprawa statkiem lub gondolą na drugą stronę jeziora. Statki i gondole pływają na tej trasie regularnie od maja do października, a bilet kosztuje około 7 zł.

2. Dłuższa pętla licząca około 40 km (całoroczna)- trudniejsza dla zaawansowanych rowerzystów

  • Trasa I: Dębno Podhalańskie – Frydman – Falsztyn – Niedzica – Sromowce Wyżne – Przełęcz Osice – Czorsztyn – Kluszkowce – Maniowy – Huba – Dębno Podhalańskie – trudniejsza trasa ze względu na stromy podjazd w Falsztynie oraz długi i miejscami dość stromy pojazd w Sromowcach Wyżnych prowadzący przez Przełęcz Osice biegnącą wzdłuż drogi powiatowej z normalnym ruchem samochodowym
  • Trasa II: Dębno Podhalańskie – Huba – Maniowy – Kluszkowce – Czorsztyn – Przełęcz Osice – Sromowce Wyżne – Niedzica – Falsztyn – Frydman – Dębno Podhalańskie – nieco łatwiejsza od w/w wymienionej, ale nie unikniesz tam stromego podjazdu z Czorsztyna do Przełęczy Osice.
  • Naszym zdaniem dłuższa pętla nie nadaje się dla rodzin z dziećmi!
ścieżka wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Velo Czorsztyn, w którą stronę jechać

Tak jak wyżej wspomnieliśmy zarówno przy krótszej pętli jak i przy dłuższej przez Przełęcz Osice zdecydowanie łatwiej będzie Ci pedałować po Velo Czorsztyn zgodnie z ruchem wskazówek zegara tj.  jeśli zaczniesz od Dębna Podhalańskiego to najpierw kieruj się na północny odcinek trasy wokół Jeziora Czorsztyńskiego tj. Huba – Maniowy – Kluszkowce – Czorsztyn i skończ na południowym brzegu jadąc od Niedzicy przez Falsztyn i Frydman do Dębna. Jest tam zdecydowanie mniej stronnych podjazdów, a jeśli już się zdarzają to są krótsze niż te po południowej stronie jeziora. 

Może zainteresuje się również Rowerowy szlak wokół Tatr – koniecznie zajrzyj!

Velo Czorsztyn z dziećmi

Velo Czorsztyn wcale nie jest taką łatwą ścieżką rowerową jak ją opisują w sieci. Jest na niej sporo podjazdów oraz zjazdów i przejechanie całej krótszej pętli liczącej około 30 km wymaga nieco kondycji i praktycznie całego dnia. Być może momentami nie unikniesz też pchania roweru pod górę. Jeśli na co dzień Ty i Twoje dzieci nie jeździcie na rowerach to wybierzcie fragment ścieżki poprowadzony po północnej stronie Jeziora Czorsztyńskiego. Jest on zdecydowanie najłatwiejszy i prowadzi malowniczą trasą wydzieloną barierkami wzdłuż brzegów zbiornika.

Velo Czorsztyn

Gdzie zjeść na trasie

Na trasie przebiegu Velo Czorsztyn w sezonie letnim spotkasz budki z przekąskami i lodami. Obiad możesz zjeść w restauracjach na terenie Niedzicy lub Czorsztyna. Niemniej jednak proponujemy Ci zaopatrzyć się w duże ilości wody i własny prowiant dodający energii.

Gdzie nocować na trasie

W miejscowości Falsztyn między malowniczymi serpentynami ścieżki rowerowej Velo Czorsztyn skryły się przepiękne Domki z Górki na Pazurki. Są one świetną bazą wypadową nie tylko na rowery, bo ścieżka przebiega tuż obok nich, ale i do zwiedzania okolicznych Pienin, Gorców i Tatr. Domków na wynajem jest 6. Przeznaczone są one dla maksymalnie 5-6 osób. Składają się z przestronnego salonu połączonego z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym, dwóch sypialni (jedna z nich mieści się na antresoli) oraz łazienki. Do dyspozycji gości jest tu również balia z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie, stojaki na rowery, plac zabaw, miejsce na grilla, a także sauna.

VeloCzorsztyn noclegi
Noclegi Czorsztyn

UWAGA: Z kodem 101COUNTRIES uzyskasz 10% zniżki na pobyty w Domki Z górki na pazurki do końca roku 2023. Kod ważny jest do końca lutego 2023, a my liczymy na to, że jadąc Velo Czorsztyn zatrzymasz się tu na dłużej, by się tak jak my tym miejscem zachwycić. Rezerwacji domków możesz także dokonać na stronie Booking.com.

Zabytki na trasie

  • Dębno Podhalańskie– drewniany Kościół św. Michała Archanioła wpisany na listę UNESCO
  • Frydman – gotycki kościół
  • Niedzica – Zamek w Niedzicy i Zapora w Niedzicy
  • Czorsztyn – ruiny Zamku Czorsztyn oraz Osada Turystyczna Czorsztyn

Sprawdź inne niezwykłe atrakcje Polskiego Spisza.

trasa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego

Velo Czorsztyn opis trasy 

Dębno Podhalańskie – Frydman – Falsztyn – Niedzica – Sromowce Wyżne – Przełęcz Osice – Czorsztyn – Kluszkowce – Maniowy – Huba – Dębno Podhalańskie

Osobiście przejechaliśmy Velo Czorsztyn dłuższą i trudniejszą pętlą na trasie: Dębno Podhalańskie – Frydman – Falsztyn – Niedzica – Sromowce Wyżne – Przełęcz Osice – Czorsztyn – Kluszkowce – Maniowy – Huba – Dębno Podhalańskie. Trasa liczy około 40 km, a jej pokonanie z kilkoma krótkimi odpoczynkami zajęło nam około 6 godzin. Jeśli zdecydujesz się przejechać tą trasę to już na starcie w Dębie Podhalańskim proponujemy Ci zjechać pod piękny, drewniany kościół św. Michała Archanioła, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest on jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów w Polsce, a w swoich wnętrzach kryje cenne zabytki malarstwa gotyckiego oraz cenne dzwonki orkiestrowe. Jako ciekawostkę dodamy, że kościół ten pojawił się w jednej ze scen w „Janosiku”.

Dębno Podhalańskie

Spod kościoła w Dębnie ulicą Kościelną dotrzesz na wytyczoną barierkami ścieżkę VeloDunajac, która zaprowadzi Cię do Velo Czorsztyn. Po drodze miniesz dwa mosty: nad Dunajcem oraz rzeką Białką. Są to dwa miejsca na trasie, gdzie przez chwilę będziesz zmuszony jechać drogą z ruchem samochodowym. W Frydmanie ścieżka wiedzie przez tamę z przepięknymi widokami na Jezioro Czorsztyńskie. Mija plażę i pole kempingowe, a następnie wije się malowniczo wzdłuż południowego brzegu jeziora. Momentami na trasie będą lekkie wzniesienia, na które musisz się wspiąć, ale największe z nich czekać będzie na Ciebie w Falsztynie. Bardzo możliwe, że będziesz tu zmuszony na chwilę zejść z roweru i wypchać go w górę, bo podjazd ma około 900 m długości i jest naprawdę męczący. 

Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn

Po pokonaniu wzniesienia w Falsztynie czekać będzie na Ciebie nagroda w postaci długiego zjazdu z pięknym widokiem na jezioro, Zamek w Niedzicy i majaczące w jego tle Pieniny. Przed samą Niedzicą jest lekki podjazd praktycznie pod sam Zamek w Niedzicy. Po jego pokonaniu warto się na chwilę zatrzymać, by trochę odpocząć, zjeść cos ciepłego w jednej z kilku dostępnych w miejscowości restauracjach, zwiedzić zamek i Zaporę w Niedzicy. W okresie od maja do października, kiedy to kursują statki i gondolki po Jeziorze Czorsztyńskim możesz tu również skrócić trasę przejazdu i przepłynąć do Czorsztyna, by tam kontynuować krótszą pętlę.

Trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego
Jezioro Czorsztyńskie
ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Jeśli tak jak my zdecydujesz się jechać dalej na wymagającą Przełęcz Osice (668 m n. p..) to w Niedzicy kieruj się po trasie VeloDunajec do Sromowiec Wyżnych. To tu zacznie się długi i męczący podjazd. Serpentynę wijącą się główną drogą powiatową przez Pieniński Park Narodowy razem z ruchem samochodowym możesz lekko skrócić odbijając na wysokości przystanku autobusowego Glinik w Sromowcach Wyżnych na dziką, szutrową ścieżkę poprowadzoną przez pola. Nie powinieneś jej przeoczyć, ponieważ na drodze wymalowany jest sprayem napis ” Velo Skrót”. Dzięki niej zaoszczędzisz kilka km i na pewno sporo sił, choć momentami będziesz zmuszony pchać rower. Skrót kończy się tuż przed tabliczką „Pieniński Park Narodowy” i przechodzi z powrotem w drogę, którą musisz dalej pedałować w górę na przełęcz. Po jej zdobyciu na skrzyżowaniu prowadzącym do wsi Hałuszowa jedź dalej główną drogą w stronę Czorsztyna. 

Na wysokości Czorsztyna z drogi powiatowej skręć w lewo w ulicę Zamkową, następnie w ulicę Turystyczną i Wronina, które ostrym zjazdem w dół sprowadzą Cię pod przystań w Czorsztynie. Przed kontynuowaniem dalszej jazdy po trasie Velo Czorsztyn proponujemy Ci tu krótki odpoczynek z pięknym widokiem na ruiny Zamku w Czorsztynie.

Jezioro Czorsztyńskie

Spod przystani w Czorsztynie ścieżka rowerowa Velo Czorsztyn prowadzi Cię dalej bardzo przyjemnym szlakiem wzdłuż północnego brzegu Jeziora Czorsztyńskiego wygrodzonego barierkami. Widoki na tej trasie praktycznie do samego końca są obłędne! Roztaczają się tu panoramy na Rezerwat Zielone Skałki, Zamek w Niedzicy, majaczące w oddali majestatyczne Tatry oraz masyw Babiej Góry. Szlak rowerowy dookoła Jeziora Czorsztyńskiego aż do samego Dębna Podhalańskiego jest tu niezwykle malowniczy, łatwy i przyjemny. Jedynie przed samym zjazdem w miejscowości Huba czekać Cię będzie niewielki podjazd i przejazd mostem drogowym po drodze 969 z ruchem samochodowym, za którym prowadzi wygrodzony barierkami fragment VeloDunajec, którym dojedziesz pod cmentarz w Dębnie.

ścieżka wokół Jeziora Czorsztyńskiego
ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego
Velo Czorsztyn
Tatry

Mapa trasy przejazdu

Przy planowaniu trasy możesz posłużyć się aplikacją Komoot lub Google maps. Ta pierwsza idealnie sprawdza się do planowania rowerowych wypraw. Pokazuje nie tylko długość trasy, ale i czas przejazdu dla wybranego wcześniej stopnia zaawansowania rowerzysty.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności