Strona Główna Polska ElPoprado – malownicza trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu

ElPoprado – malownicza trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu

przez Anita & Paweł
1 komentarz
Trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu

Trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu (Velo Krynica, EuroVelo11, VeloNatura) zwana potocznie ElPoprado czy Velo Poprad to jedna z bardziej malowniczych tras rowerowych na południu Polski. Cieszy się ona nieco mniejszą popularnością niż choćby pobliski Velo Czorsztyn czy bardziej wymagający rowerowy Szlak wokół Tatr, a szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania. Oprócz łatwego przebiegu, z którym poradzą sobie również rodziny z dziećmi, malowniczych widoków na Beskid Sądecki trasa ta oferuje także szereg innych atrakcji. Na jej przebiegu znajduje się kilka miejscowości uzdrowiskowych m.in. Krynica- Zdrój, Muszyna, Piwniczna Zdrój, Rytro, polsko-słowackie pogranicze bogate w zabytkowe cerkwie, zamki i kościoły oraz elementy folkloru będące cechą szczególną zamieszkujących te tereny różnych grup etnicznych: Lachów, Górali Sądeckich i Łemków. Poniżej przedstawiamy Ci przebieg całej rowerowej trasy Doliną Popradu, dzięki czemu łatwo i szybko zaplanujesz swoją weekendową wycieczkę.

Trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu

trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu
trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu

Trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu określana potocznie mianem ElPoprado czy Velo Poprad prowadzi przez około 70 km z Krynicy – Zdrój do Nowego Sącza przez polsko-słowackie pogranicze i malowniczy Beskid Sądecki na południu Małopolski. Jej przebieg tak naprawdę wyznaczają dwa oficjalne szlaki rowerowe. Od Krynicy – Zdrój do Muszyny jest to 11 kilometrowa trasa rowerowa poprowadzona wzdłuż potoków Kryniczanki i Muszynki zwana pod oficjalną nazwą Velo Krynica. Z kolei od Muszyny aż do Nowego Sącza wzdłuż Doliny Popradu ciągnie się fragment trasy EuroVelo 11. Jest to odcinek europejskiego szlaku rowerowego biegnącego przez Polskę z Norwegii aż do Grecji. 

W zdecydowanej większości trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu poprowadzona jest po wygodnej asfaltowej nawierzchni blisko brzegów Kryniczanki, Muszynki i Popradu oraz po lokalnych dojazdówkach z praktycznie zerowym ruchem samochodowym. Miejscami ścieżka biegnie przez wąskie mosty w tym mosty pieszo-rowerowe zawieszone nad w/w rzekami. Niemal na całej swojej długości towarzyszy jej leciutki spadek z wyjątkiem kilku podjazdów po słowackiej stronie szlaku, przed samym wjazdem do Piwnicznej- Zdrój oraz krótkiego odcinka wytyczonego po stromym, zalesionym brzegu Popradu tuż za zamkiem w Rytrze. Ten ostatni fragment możesz jednak ominąć robiąc objazd drugim brzegiem rzeki.

Velo Natura
trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu

Na przebiegu ElPoprado rzadko spotkasz wiaty przystankowe i specjalne miejsca do odpoczynku. Niemniej jednak położone przy trasie miejscowości uzdrowiskowe takie jak: Krynica-Zdrój, Muszyna, Żegiestów-Zdrój, Piwniczna Zdrój, Rytro czy Stary Sącz mają świetne zaplecze gastronomiczne, gdzie możesz chwilę odpocząć. Niestety z tego też powodu w sezonie letnim musisz liczyć się z dużą liczbą spacerowiczów podczas przejazdu przez te miejscowości. Trasa jest jednak warta polecenia, nie tylko z racji malowniczego położenia i przepięknych widoków. Na jej przebiegu znajdziesz także szereg atrakcji (cerkwie, zamki, kościoły) w tym liczne elementy folkloru zamieszkujących te tereny grup etnicznych: Lachów, Górali Sądeckich i Łemków.

VeloNatura – gdzie zacząć i gdzie zaparkować

Swoją przygodę z ElPoprado proponujemy rozpocząć Ci w Krynicy-Zdrój. To właśnie tutaj trasa bierze swój początek. Do Krynicy bez problemu dojedziesz pociągiem Polregio z Krakowa, Nowego Sącza lub Starego Sącza. Pamiętaj o tym, że trasa wzdłuż Doliny Popradu nie tworzy pętli! Do pokonania jest odcinek z punku A do punktu B, więc nie skończysz jazdy w miejscu, w którym ją zacząłeś, no chyba, że się wrócisz i podwoisz przejazd.

Krynica Zdrój

My przyjechaliśmy autem do Starego Sącza. Zaparkowaliśmy je na parkingu przy Rynku w Starym Sączu (parking jest darmowy w dniach od sb-ndz oraz w święta) po czym rowerami udaliśmy się na pobliską stację kolejową. Tu również jest możliwość darmowego zaparkowania samochodu. Na stacji wsiedliśmy z rowerami do pociągu Polregio relacji Kraków- Krynica Zdrój i w około 1, 5 godziny dotarliśmy do punktu startowego naszej wycieczki.

Trasa Velo Poprad oficjalnie kończy się w Nowym Sączu. Tam też nie powinieneś mieć problemu z zaparkowaniem auta w pobliżu stacji kolejowej, z której odjeżdża pociąg do Krynicy- Zdrój.

VeloNatura – co ze sobą zabrać

Do wycieczki rowerowej wzdłuż Doliny Popradu z Krynicy-Zdrój do Starego lub Nowego Sącza nie musisz się jakoś specjalnie przygotowywać. Ważne, aby Twój rower wyposażony był w:

  • Oświetlenie przednie – światło barwy białej bądź żółtej, stałe albo migające.
  • Oświetlenie tylne – światło odblaskowe barwy czerwonej (o kształcie innym niż trójkąt) oraz światło pozycyjne czerwone (może być migające).
  • Hamulce – rower musi posiadać przynajmniej jeden sprawny hamulec
  • Dzwonek – z optymalnym sygnałem
  • Pompka rowerowa
  • Zapięcie rowerowe
  • Kask 

Wybierając się na jedno lub dwudniową wycieczkę rowerową Doliną Popradu nie musisz zabierać ze sobą wielu rzeczy i jakiegoś specjalnego ekwipunku, bo przy trasie jest bardzo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa. W razie konieczności sklepy lub serwisy rowerowe znajdziesz w Krynicy-Zdrój, Muszynie, Piwnicznej Zdrój (tuż przy ścieżce), Starym Sączu i Nowym Sączu.

Długość trasy wzdłuż Doliny Popradu

Trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu z Krynicy- Zdrój do Nowego Sącza liczy około 70 km w jedną stronę. Pierwszy odcinek łączący Krynicę- Zdrój z Muszyną, czyli VeloKrynica to wygodny 11 km odcinek. Pozostałe 60 km z Muszyny do Nowego Sącza to EuroVelo 11 biegnące wzdłuż Popradu miejscami po polsko-słowackim pograniczu. Na przejechanie całej trasy będziesz potrzebował całego dnia!

Trasę tą tak jak my możesz skrócić o ok. 10 km i zamiast jechać do Nowego Sącza zakończyć ją w Starym Sączu. Z powodu dokręconych dodatkowych kilometrów w Krynicy i Starym Sączu ostatecznie przejechaliśmy ElPoprado z 69 km na liczniku, a wycieczka z krótkimi przystankami zajęła nam 8-9 godzin.

Może zainteresuje Cię także ścieżka rowerowa Velo Czorsztyn wokół malowniczego Jeziora Czorsztyńskiego.

Doliną Popradu z dziećmi

Trasa rowerowa Doliną Popradu jest doskonałą propozycją na wycieczkę z dziećmi szczególnie jeśli rozbijesz ją sobie na dwa dni. Tak jak wyżej wspomnieliśmy szlak rowerowy przez większość czasu prowadzi lekko w dół, ale nie unikniesz na nim kilku podjazdów oraz krótkich odcinków z szutrową nawierzchnią szczególnie po słowackiej stronie. Być może momentami będziesz zmuszony wypchać rower pod górę. Przejechanie całej trasy liczącej ponad 60 km wymaga nieco kondycji i praktycznie całego pełnego dnia. Jeśli na co dzień Ty i Twoje dzieci nie jeździcie za wiele na rowerach to wybierzcie początkowy 11 kilometrowy fragment ścieżki Velo Krynica z Krynicy- Zdój do Muszyny lub zróbcie sobie wycieczkę w tą i z powrotem trasą EuroVelo11 ze Starego Sącza do Rytra (ok. 30 km).

trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu

VeloNatura – gdzie nocować

Krynica-Zdrój jak na słynne polskie uzdrowisko przystało ma fantastycznie rozwiniętą bazę noclegową. Na jej tle szczególnie wyróżnia się ukryty w malowniczej Dolinie Czarnego Potoku luksusowy Hotel SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój 12+. Jest on doskonałym połączeniem aktywnego wypoczynku z relaksującymi zabiegami i regeneracją. Dzięki swojej kameralności i położeniu poza ścisłym centrum uzdrowiska gwarantuje spokój, ciszę i niezapomniane widoki na beskidzką dolinę oraz stoki Jaworzyny Krynickiej.

Velo Krynica
Hotel SPA Dr Irena Eris KrynicaZdrój

VeloNatura – gdzie zjeść na trasie

Na przebiegu trasy w Dolinie Popradu nie będziesz miał żadnych trudności ze znalezieniem miejsca, w którym możesz coś przekąsić. Ścieżka przebiega przez mniejsze i większe miejscowości, gdzie możesz coś zjeść, napić się kawy, przekąsić lody lub coś słodkiego. W Piwnicznej Zdrój tuż przy ścieżce natkniesz się też na food track, a my ze swojej strony polecamy Ci restaurację Willa Poprad w Rytrze.

Atrakcje na trasie rowerowej wzdłuż Doliny Popradu

Krynica-Zdrój

Krynica Zdrój

Powroźnik

  • Wpisana na listę UNESCO cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła

Muszyna

  • Ogrody Sensoryczne
  • Ogrody Biblijne
  • Rynek w Muszynie
Muszyna Zdrój
Muszyna

Piwniczna Zdrój

  • Rynek w Piwnicznej -Zdrój 
  • Pijalnia wód mineralnych w Parku Zdrojowym

Rytro

  • Ruiny zamku obronnego w Rytrze
Zamek w Rytrze

Stary Sącz

Bobrowisko Stary Sącz
Bobrowisko Stary Sącz

Trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu- opis trasy 

Trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu (Velo Poprad, VeloNatura) rozpoczyna się przy stacji kolejowej w Krynicy- Zdrój. Zanim udasz się nią do Muszyny proponujemy Ci najpierw odwiedzić Krynicę i jej słynny deptak z licznymi restauracjami i kawiarniami. Dostrzeżesz tu również odrestaurowane domy zdrojowe: Stary i Nowy Dom Zdrojowy, w których znajdują się pijalnie wód mineralnych i sanatoria lecznicze oraz urocze drewniane wille nad potokiem Kryniczanka. W jednej z nich mieści się Muzeum Nikifora z kolekcją szkiców i obrazów namalowanych przez Epifaniusza Drowniaka. W wolnej chwili zajrzyj również do zabytkowej pijalni „Jan” lub wjedź koleją linowo-terenową na Górę Parkową górującą nad Bulwarami Dietla.

sakwy rowerowe

Po przejażdżce po Krynicy-Zdrój wróć w okolice dworca kolejowego, spod którego trasa Velo Krynica poprowadzi Cię wzdłuż potoków Kryniczanka, a później Muszynka do kolejnej miejscowości uzdrowiskowej jaką jest Muszyna. Jadąc Velo Krynica proponujemy Ci zboczyć nieco z trasy, przejechać most i udać się do wsi Powroźnik, gdzie znajduje się wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO piękna drewniana cerkiew Św. Jakuba Młodszego Apostoła. Kolejnym przystankiem na trasie będzie już Muszyna ze swoimi Ogrodami Biblijnymi i tradycyjną zabudową ulicy Kościelnej.

I to właśnie od Muszyny rozpoczyna się właściwa trasa wzdłuż Doliny Popradu zwana EuroVelo 11 lub też Velo Natura, która prowadzi do Nowego Sącza. W Muszynie zjedziesz mostem na drugą stronę rzeki w kierunku Zapopradzia z jego pięknymi Ogrodami Sensorycznymi ciągnącymi się wzdłuż Alei Zdrojowej. Następnie ścieżką wytyczoną w lesie z lekkimi podjazdami dojedziesz do przejścia granicznego na Słowacji. Tutaj po raz pierwszy będziesz zmuszony zejść z roweru z powodu krótkiego, ale bardzo stromego odcinka o nachyleniu 30%, który wymaga pieszego sprowadzenia roweru na dół.

trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu

Po słowackiej stronie Velo Poprad przechodzi w krótki odcinek nawierzchni szutrowej i lekkie przewyższenia, by następnie poprowadzić Cię przez most rowerowy w Miliku na polską stronę EuroVelo 11 po wygodnej asfaltowej trasie. Po chwili w Andrzejówce na kolejnej kładce pieszo-rowerowej zawieszonej nad Popradem znów wrócisz na Słowację i od miejscowości Nowy Lipnik do Mniszka będziesz kręcić po słowackich drogach publicznych, tzw. „dojazdówkach” z niewielkim ruchem samochodowym. Nie będziemy ukrywać, że to właśnie ten odcinek trasy najbardziej przypadł nam do gustu ze względu na swoje malownicze położenie wśród pól i łąk oraz cudowne widoki.

velo Poprad
trasa rowerowa wzdłuż Doliny Popradu
Velo Natura

Przed samym przekroczeniem granicy słowacko-polskiej przed Piwniczną – Zdrój czeka Cię znowu lekki podjazd, a później długi zjazd do samego uzdrowiska. Przy zabytkowej, drewnianej stacji kolejowej w Piwnicznej Zdrój tuż nad Popradem warto zrobić sobie małą przerwę. Stąd czeka Cię już jazda spokojnymi drogami aż do Rytra, w którym niestety zaczynają się kolejne schody. Szlak EuroVelo 11 prawym brzegiem rzeki za ruinami zamku w Rytrze jest jeszcze nieukończony i prowadzi dziką ścieżką z korzeniami, piachem i kurzem lub błotem po kolana po stromym, zalesionym zboczu doliny. Rower trzeba tam pchać ostro pod górę przez dobre parę minut. Aby tego uniknąć polecamy Ci zrobić tutaj objazd lewym brzegiem rzeki przez Rytro i przy okazji zatrzymać się na obiad, deser lub kawę w restauracji Willa Poprad w Rytrze.

Od mostu w Barcicach do Starego Sącza prowadzi już dalej bardzo wygodna asfaltowa trasa EuroVelo11 będąca na przemian drogą rowerową i drogą publiczną z niewielkim natężeniem ruchu samochodowego. Tuż przy zjeździe w Starym Sączu należy uważać na spacerowiczów, którzy tłumnie przybywają na tamtejszą tyrolkę, rozlewiska i bobrowisko. Tu też przy moście rowerowym nad Popradem, gdzie trasa rowerowa Doliny Popradu łączy się ze szlakiem Velo Dunajec, znajduje się rozdzielenie trasy w kierunku Starego i Nowego Sącza. Do centrum Starego Sącza prowadzi asfaltowa droga, a do Nowego Sącza szlak biegnie dalej po wałach Dunajca. Trasę możesz tak jak my skończyć w urokliwym Starym Sączu lub kręcić kolejne kilometry do Nowego Sącza.

EuroVelo 11

Mapa trasy rowerowej wzdłuż Doliny Popradu

Jeśli przejechanie dla Ciebie całej trasy z Krynicy – Zdrój do Starego Sącza to za dużo, mamy dla Ciebie alternatywę w postaci ścieżki rowerowej ze Starego Sącza do Rytra i z powrotem. Do przejechania jest łącznie około 30 kilometrów. Trasę w ciągu kilku godzin bez problemu pokonasz z dziećmi.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności