Strona Główna InneNajlepsze Punkty widokowe na Tatry, do których dojedziesz autem

Punkty widokowe na Tatry, do których dojedziesz autem

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Punkty widokowe na Tatry

Prawdopodobnie nie raz widziałeś na Instagramie zdjęcia z przepięknym widokiem na Tatry rozpościerającym się z Przełęczy nad Łapszanką. Czy wiesz o tym, że do tego miejsca bez problemu dojedziesz autem? Nawet nie musisz z niego wychodzić, by zachwycić się cudowną panoramą Tatr. Takich miejsc na Podhalu i Spiszu jest zdecydowanie więcej. Są one niewymagającą kondycji alternatywą dla pieszych wędrówek po górach i okazją do podziwiania tatrzańskich szczytów z pewnej odległości. Wystarczy, że wsiądziesz do auta i zaopatrzysz się w aparat fotograficzny. My zadbamy o resztę: mapę i odpowiednią trasę. Łap najpiękniejsze punkty widokowe na Tatry i ruszaj na zapierającą dech w piersiach wycieczkę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najpiękniejsze punkty widokowe na Tatry
  • Jak dojechać do punktów widokowych na Tatry
  • Mapa punktów widokowych na Tatry

Punkty widokowe na Tatry

I. Przełęcz nad Łapszanką


Zestawienie punktów widokowych na Tatry rozpoczynamy od wspomnianej wyżej Przełęczy nad Łapszanką (940 m n.p.m.). To szerokie siodło położone w grzbiecie Magury Spiskiej nad doliną Łapszanki jest jedną z najlepszych i najpiękniejszych podtatrzańskich panoram. Z punktu widokowego rozpościerają się niezwykłe widoki na Tatry Bielskie i Tatry Wysokie – zarówno polskie jak i słowackie. Można stąd dostrzec także Tatry Zachodnie ze słynnym Giewontem.

Punkty widokowe na Tatry
Łapszanka
Zajrzyj również do naszego posta “Polski Spisz. Poznaj wyjątkowe atrakcje podtatrzańskiej krainy.”

Do Łapszanki dojedziesz od strony Łapsze Wyżne lub Jurgowa. Kieruj się na przełęcz położoną poza centrum wsi. Przy drodze za Łapszanką dostrzeżesz malowniczą góralską kapliczkę loretańska, przy której możesz zaparkować auto. Miejsca nie jest tam zbyt wiele, więc uważaj by nie zastawić drogi. Tak jak wspomnieliśmy wyżej na Przełęczy nad Łapszanką panoramę Tatr możesz podziwiać nie wychodząc z samochodu. My jednak proponujemy Ci krótki spacer do myśliwskiej ambony znajdującej się nieco poniżej główniej drogi, skąd widoki są jeszcze bardziej malownicze!

II. Czarna Góra, Litwinka


W odległości około 10 km od Przełęczy nad Łapszanką znajduje się kolejny punkt widokowy na Tatry. Mowa tu o Czarnej Górze zwyczajowo zwanej Litwinką lub Litwińską Grapą. Słynie ona nie tylko z rozległych widoków na Tatry, Pieniny i Gorce. Na jej szycie wzniesiono również ponad 20-metrowy krzyż zwany krzyżem milenijnym. Nawiązuje on do tego, który wieńczy szczyt Giewontu. W punkcie widokowym na Litwince znajdziesz altanę oraz ławki, z których możesz podziwiać piękne panoramy. Ze swojej strony proponujemy Ci jednak przespacerować się nieco dalej, ścieżką wydeptaną tuż przy ogrodzeniu, skąd roztaczają się niczym nieograniczone widoki na góry i rzekę Białkę. Co ważne ludzi jest tam zdecydowanie mniej niż przy altanie, a piękne widoki możesz mieć tam na wyłączność.

Punkty widokowe na Tatry
Czarna Góra

Do punktu widokowego na Czarnej Górze prowadzi stroma i bardzo wąska droga (zimą mogą się na niej przydać łańcuchy). Na jej końcu zlokalizowany jest darmowy parking, na którym możesz zostawić auto.

III. Polana Szymkówka


Polana Szymkówka to bez wątpienia jeden z naszych ulubionych punktów widokowych na Tatry. Odkryliśmy ją zupełnie przez przypadek podczas jednej z naszych wycieczek po okolicy. Co ciekawe początkowo myśleliśmy, że miejsce to zwie się Niebieską Doliną. Dopiero szukając o niej informacji w sieci odkryliśmy jej prawdziwą nazwę. Znakiem rozpoznawczym Polany Szymkówki, dzięki któremu łatwo do niej trafisz, jest Karczma Widokowa Szymkówka. Słynie ona nie tylko z pysznej kuchni regionalnej, ale także z ogromnego tarasu widokowego na Tatry zaprojektowanego przez muzyka Krzysztofa Trebunia Tutkę.

Polana Szymkówka

Na Polanie Szymkówka wciąż prowadzona jest działalność pasterska. Bacowie Janina (jedyna kobieta baca w Polsce) i Jędrek Rzepka posiadają stado owiec liczące około 300 sztuk, które możesz obserwować codziennie w okresie wypasów. Jakby tego było mało przy polanie możesz również zamieszkać. Powstały tam trzy nowoczesne drewniane szałasy mieszkalne stworzone z myślą o osobach, które kochają góry i chcą spędzić trochę czasu w przepięknym otoczeniu Tatr. Widoki z tych domków normalnie zwalają z nóg!

punkty widokowe na Tatry

Polana Szymkówka znajduje się w Brzegach na trasie z Bukowiny Tatrzańskiej w stronę Łysej Polany. Tak jak wyżej wspomnieliśmy tuż obok niej mieści się góralska Karczma Szymkówka.

IV. Głodówka


Głodówka to znany górski widok roztaczający się kawałek dalej za Polaną Szymkówka w kierunku Łysej Polany. To tam znajduje się Polana Głodówka ze stającym na niej górskim schroniskiem Związku Harcerstwa Polskiego. Miejsce to jest nie tylko bazą noclegową i punktem wyjścia w polskie i słowackie góry, ale także doskonałym punktem widokowym na 46-cio kilometrową panoramę Tatr. Z Głodówki Tatry Wysokie i ich szczyty takie jak: Gerlach, Wysoka czy Rysy widać jak na dłoni. Jeśli jesteś głodny pięknych górskich widoków to Głodówka na pewno je zaspokoi.

Polana Głodówka znajduje się tuż przy zakręcie drogi nr 960 prowadzącej z Bukowiny Tatrzańskiej na Łysą Polanę. Przy punkcie widokowym Głodówka auto możesz zaparkować w małej zatoczce tuż przy drodze. W miejscu tym sprzedawane są także świeże oscypki z Głodówki.

V. Salamandra


Gubałówka to miejsce, którego na pewno nie musimy Ci przedstawiać. Nie będziemy ukrywać, że nie pałamy do niej miłością. Gdyby pozbyć się z niej tego całego “Jarmarku Europa” z tandetnymi straganami zastawiającymi widok na góry zapewne miejsce to odzyskałoby swój dawny urok. Ale… o ile sama Gubałówka delikatnie mówiąc odstrasza, o tyle jej zbocza to już zupełnie inna bajka. Z ulicy Salamandra prowadzącej na Gubałówkę rozpościera się zachwycający widok na górujące nad Zakopanem Tatry. Panorama jest tutaj bardzo szeroka i ciągnie się od Tatr Zachodnich aż po masyw Hawrania. Zdecydowanie jej bohaterem jest jednak Giewont. Do punktu widokowego Salamandra najlepiej przyjechać na zachód słońca, kiedy góry sprawiają wrażenie jakby płonęły żywą czerwienią.

Salamandra, Gubałówka


Do punktu widokowego Salamandra dotrzesz jadąc z Zakopanego w kierunku Kościeliska ulicą Nędzy Kubińca, a następnie odbijesz z niej w prawo w ulicę Salamandra prowadzącą na Gubałówkę. Niestety przy drodze nie ma parkingu. Miejscami są utworzone dzikie zatoczki, przy których możesz się na chwilę zatrzymać. Ulica nie jest zbyt ruchliwa, ale z racji tego, iż jest miejscami wąska i stroma widoczność może być na niej bardzo ograniczona.

VI. Ząb


Ząb to najwyżej położona miejscowość w Polsce (1013 m n.p.m.). Przez wieś biegnie słynny Szlak Papieski, którym w czerwcu 1997 roku przejeżdżał Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza. Tu stoi też góralski dom skoczka narciarskiego Kamila Stocha. To co jednak zachwyca tu najbardziej to widoki! W tle trawiastych rozległych łąk majaczą zachwycające tatrzańskie szczyty. Wygląda to wręcz niesamowicie!

Ząb, punkt widokowy na Tatry


Punktów widokowych na Tatry w Zębie jest kilka. My szczególnie polecamy Ci ten mieszczący się przy cmentarzu parafialnym Św. Anny, przy którym bez problemu zaparkujesz auto.

VII. Gliczarów Górny


Gliczarów Górny podobnie jak wspomniany wyżej Ząb jest jedną z najwyżej położonych miejscowości na Podhalu (900 do 1006 m n.p.m.). Ze względu na piękne widoki na Tatry Zachodnie, Wysokie oraz Bielskie, które rozpościerają się z tej wsi stał się on popularnym ośrodkiem turystycznym na Podhalu. Co ciekawe, przeczytaliśmy gdzieś, że w Gliczarowie Górnym ceny zakupu ziemi są kosmicznie wysokie, bo wszystkim zależy na tym, aby nowopowstające domy nie zasłaniały innym widoków. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Gliczarów to wierz nam na słowo, że przejeżdżając przez wieś panoramą Tatr będziesz się cieszył przez cały czas. Nie polecimy Ci jednego konkretnego punktu widokowego, bo cała miejscowość jest dla nas takim punktem.

Punkty widokowe na Tatry

Gliczarów Górny jest świetną bazą noclegową na wypad do wymienionych przez nas punktów widokowych. Ze swojej strony możemy zaproponować Ci Domek z widokiem na Tatry lub Za-Górski Domek.

VIII. Czorsztyn


W naszym zestawieniu “Najpiękniejsze punkty widokowe na Tatry” nie mogło zabraknąć Czorsztyna. Tam to dopiero dzieje się magia. Zielone łąki, błękitna tafla Jeziora Czorsztyńskiego, dwa majaczące w oddali zamki: Zamek w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy, a do tego Tatry w tle. Czy można sobie wymarzyć coś piękniejszego?

Czorsztyn
Punkty widokowe na Tatry, Czorsztyn

Zdjęcia zostały wykonane z punktu widokowego znajdującego się przy ulicy Drohojowskich w Czorsztynie (zaznaczyliśmy na mapie). Miejsce to polecił nam Karol Nienartowicz – słynny polski fotograf górski. W wydanych przez niego ebookach znajdziesz więcej takich perełek, w tym mnóstwo polecanych przez niego malowniczych szlaków pieszych po Tatrach.

IX. Lotnisko w Nowym Tagu


Na koniec zostawiamy Ci jeszcze jeden nieoczywisty punkt widokowy na Tatry, jakim jest lotnisko w Nowym Targu. Wszyscy przejeżdżają obok niego obojętnie pędząc w Tatry, a tam również kryją się piękne panoramy. Co ciekawe lotnisko znajduje się na przebiegu Szlaku rowerowego wokół Tatr biorącego swój początek w Nowym Targu, więc jeśli nie autem to może wybierzesz się tam rowerem? Zobacz, że widok jest naprawdę wart zobaczenia.

Nowy Targ lotnisko

Punkty widokowe na Tatry mapa

UWAGA: We wszystkich wyżej opisanych przez nas punktach widokowych Tatry widoczne będą jedynie podczas ładnej pogody. Spore zachmurzenie i mgła mogą zasłonić całe widoki! Przed ruszeniem w trasę zapoznaj się z aktualną prognozą pogody, by na miejscu się nie rozczarować. W przypadku punktów widokowych oddalonych nieco bardziej od Tatr tj. Czorsztyn czy Lotnisko w Nowym Targu pięknym widokom sprzyja duża przejrzystość powietrza, co ma miejsce podczas lub zaraz po ustaniu porywistego wiatru (po halnym) i podczas pogodnego nieba.

Przepiękne punkty widokowe na Tatry to nie tylko te wymienione powyżej. Na Podhalu jet ich dużo więcej. Może kiedyś ten post bardziej rozbudujemy, tymczasem czekamy na polecenia od Ciebie.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności