Spacerowałeś już po krakowskim Rynku Głównym, odwiedziłeś Smoka Wawelskiego, spróbowałeś zapiekanki na Kazimierzu, odpocząłeś na plantach i zażyłeś kąpieli na Bagrach? Masz wrażenie, że widziałeś już w Krakowie wszystko i nic więcej nie jest w stanie Cię zaskoczyć? To może najwyższy czas, aby poznać okolice Krakowa. Miasto Królów Polski otaczają ciekawe wsie i miasteczka z bogatą historią, ciekawą architekturą i pięknymi widokami. Są one idealną propozycją na weekend czy jednodniowy wypad poza tętniącą życiem wielką metropolię. Sprawdź naszą listę ciekawych miejsc nieopodal Krakowa, które warto zobaczyć i ruszaj na wycieczkę.
Wschodnie okolice Krakowa
1. Przylasek Rusiecki


Nasze zestawienie ciekawych miejsc w okolicach Krakowa rozpoczyna Przylasek Rusiecki. Wprawdzie miejsce to wchodzi jeszcze w skład miasta i jego XVIII dzielnicy Nowa Huta, ale nie mogliśmy go tutaj pominąć.
Przylasek Rusiecki to oaza spokoju na obrzeżach tętniącego życiem miasta. To co do tego miejsca szczególnie przyciąga to tzw. bagry, czyli zalane wodą wyrobiska będące pozostałością po wydobyciu żwiru służącego do budowy Huty im. Lenina. Przez lata kilkanaście zbiorników wodnych znanych było głównie wędkarzom i okolicznym mieszkańcom. Dziś Przylasek Rusiecki powoli przekształca się w centrum rekreacyjne z alejkami, piaszczystą plażą i drewnianymi pomostami dla spacerowiczów wijącymi się wzdłuż brzegów jeziora na długości około 1 km.

Doszły nas słuchy, że w najbliższych latach w Przylasku Rusieckim powstanie również skansen Park Edukacyjny „Branice” z zabytkowymi budynkami wiejskimi z okolic Krakowa.

Porada: Nad brzegiem głównego zbiornika w Przylasku Rusieckim (tuż nieopodal plaży) znajduje się huśtawka na drzewie. Bardzo fajne miejsce na podziwianie zachodu słońca lub sesję fotograficzną.
Zobacz także inne atrakcje Nowej Huty w Krakowie
2. Zamek Królewski w Niepołomicach

Okolice Krakowa to również Niepołomice – niewielka miejscowość położona około 20 km na wschód od centrum Krakowa. Słynie nie tylko z małego uroczego rynku i Kościoła Parafialnego pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, ale przede wszystkim z Zamku Królewskiego, który jest główną atrakcją miasta.
Zamek Królewski w Niepołomicach zwany też „małym Wawelem” został wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Był jego rezydencją, ale i pełnił funkcje obronne. Wyruszały z niego m.in. wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Pierwotna królewska rezydencja dość znacznie różniła się od tej, którą obecnie będziesz podziwiać. Nie miała formy czworoboku, wewnętrznego dziedzińca, uroczych krużganków czy ogrodów włoskich. Wszystkie przemiany i rozbudowy zamek zawdzięcza swoim kolejnym właścicielom: Zygmuntowi I Staremu, Zygmuntowi Augustowi i królowej Bonie oraz rodom szlacheckim: Curyłów, Branickich i Lubomirskich.


Zamek Królewski w Niepołomicach tak jak większość polskich zamków miał bardzo burzliwą historię i pogmatwane losy. Przechodził z rąk do rąk. Był nie tylko domem swoich władców, ale pełnił też funkcję schronu dla dworu królewskiego w okresie panującej w Krakowie epidemii w 1527 r. Był magazynem żywności, koszarami, pełnił funkcję mieszkaniową oraz był siedzibą rozmaitych instytucji. Z upływem lat popadł w ruinę.
Od 1991 roku zamek stał się własnością Gminy Niepołomice, która przystąpiła do prac renowacyjnych i ponownie tchnęła w niego życie. Dziś na Zamku Królewskim w Niepołomicach mieści się Muzeum Przyrodnicze z licznymi eksponatami myśliwskimi i łowieckimi oraz Muzeum Narodowe. Organizowane są pokazy rycerskie, wystawy, koncerty oraz liczne imprezy. Na zamku mieści się także butikowy hotel, w którym możesz spędzić niezapomnianą noc.

Porada: Po więcej informacji na temat zwiedzania Zamku Królewskiego w Niepołomicach odsyłamy Cię na jego oficjalną stronę. Wizytę na zamku warto połączyć ze spacerem po pobliskiej magicznej Puszczy Niepołomickiej. Biegną przez nią cztery oznakowane szlaki turystyczne (piesze, rowerowe i konne) – zielony, czerwony, niebieski i czarny. Ich szczegółowy opis znajdziesz na tej stronie.
3. Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie

Z Niepołomic przenosimy Cię do Ostrowa – wsi położonej nieopodal Proszowic około 40 km od Krakowa. To w niej znajduje się lawendowy raj! Kilka lat temu Państwo Barbara i Andrzej Olendrowie zainspirowani programem telewizyjnym o uprawie lawendy postanowili założyć na swojej 60-arowej działce Ogród Pełen Lawendy. Udało się im, a miejsce, które stworzyli jest naprawdę niezwykłe i warte odwiedzenia. Zresztą zobacz sam!


Porada: Ogród Pełen Lawendy warto odwiedzić w sezonie tj. od około 15 czerwca do połowy lipca, kiedy lawenda jest w pełnym rozkwicie. Do ogrodu najlepiej udać się w tygodniu, ponieważ w weekendy są tam tłumy zwiedzających! Po więcej informacji odsyłamy Cię do naszego posta „Lawendowy ogród w podkrakowskim Ostrowie”.
4. Zalipie

W naszym zestawieniu ciekawych miejsc w okolicach Krakowa nie mogło zabraknąć Zalipia – najbardziej kolorowej wsi w Polsce. Ta mała wioseczka położona nieopodal Dąbrowy Tarnowskiej słynie z bielonych chałup i elementów małej architektury (studnie, płoty, kurniki, budy dla psów) przyozdobionych malowidłami z kwiatów do złudzenia przypominającymi ludowe hafty.
Co ciekawe każdego roku w Zalipiu odbywa się konkurs malowanych chat, w którym specjalna komisja wyłania tę najpiękniejszą. Wyniki konkursu ogłaszane są w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele.
Oprócz spaceru po wsi w poszukiwaniu kolorowych chat (są one po wsi porozrzucane) warto też zajrzeć do Domu Malarek, w którym wystawiona jest ekspozycja z pracami zalipiańskich artystów oraz do chaty Felicji Curyłowej, w której obecnie mieści się filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Po więcej informacji na temat Zalipia odsyłamy Cię do naszego posta „ Malowane Zalipie. Najpiękniejsza wieś w Polsce”.



Porada: Pamiętaj o tym, że malowane domy w Zalipiu są porozrzucane po całej wsi i trzeba się trochę nachodzić, aby je odnaleźć. To nie jest tak, że cała wieś jest nimi zasłana! Na około 100 domów około 20 jest przyozdobionych. Zalipie nie jest skansenem. To prawdziwa wieś, w której mieszkają prawdziwi ludzie, dlatego podczas zwiedzania uszanuj proszę ich prywatność.
Zachodnie okolice Krakowa
1. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Ze wschodnich okolic Krakowa przenosimy Cię teraz na zachód od miasta, bo tu również mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji. Na pierwszy ogień idzie Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Polskie Monte Casino, które naszym zdaniem jest idealnym miejscem na spędzenie miłego niedzielnego popołudnia.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym istniejącym w Polsce klasztorem. W swej prawie tysiącletniej historii było świadkiem kształtowania się Państwa Polskiego i ważnym ośrodkiem kultury i duchowieństwa. Właściwie nie wiadomo, kiedy powstało. Jedne źródła za Janem Długoszem podają rok 1044 i Kazimierza Odnowiciela jako założyciela. Inne uważają, że to Kazimierz Szczodry w 1076r. sprowadził mnichów do Tyńca. Co by się nie spierać, jedno jest pewne, że opactwo tynieckie jest największą wspólnotą benedyktyńską w Polsce, a rytm dnia nadal wyznacza w nim Liturgia Godzin.

Jeśli chodzi o samo zwiedzanie Opactwa w Tyńcu to w czasie pandemii możliwe jest jedynie indywidualne zwiedzanie Muzeum Opactwa w Tyńcu, które kryje w sobie m.in. zabytki związane z przeszłością klasztoru (XI – XVIII w.). Zwiedzanie z przewodnikiem – lokalnym mnichem, które obejmowało m.in. spacer po klasztornym dziedzińcu i średniowiecznych krużgankach oraz wizytę we wnętrzach tynieckiego Kościoła św. Piotra i Pawła na chwilę obecną jest zawieszone do odwołania. Odsyłamy Cię jednak na stronę klasztoru, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje dot. zwiedzania.
Jeśli nie lubisz zwiedzać kościołów nie rezygnuj z wizyty w tym miejscu. Opactwo jest naprawdę przepięknie położone tuż nad rzeką Wisłą. Warto pospacerować wokół jego murów i nacieszyć oczy pięknymi widokami.


Porada: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu najpiękniej prezentuje się z drugiej strony rzeki Wisły (możesz tam dojechać autem lub rowerem). Znajduje się tam niewielkie skaliste wzgórze, na które można się wdrapać by podziwiać Tyniec i opływającą go Wisłę z zupełnie innej perspektywy. Do Tyńca dojedziesz komunikacją miejską z Karkowa (autobus 112) z Ronda Grunwaldzkiego. Możesz też skorzystać z transportu wodnego w lecie – rejs statkiem z przewodnikiem.
2. Zamek Tenczyn w Rudnie

Okolice Krakowa słyną z licznych zamków. Jednym z nich jest Zamek Tenczyn w Rudnie. Wchodzi on w skład tzw. Orlich Gniazd, czyli zamków Jury Krakowsko- Częstochowskiej, które prawdopodobnie powstały z polecenia króla Kazimierza Wielkiego i miały chronić Kraków przez najazdami wojsk czeskich.
Zamek Tenczyn to naprawdę ciekawe miejsce, które warto odwiedzić.
Wybudowano go na dawnym stożku wulkanicznym na wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego, a budowlę przez lata zamieszkiwała rodzina Tenczyńskich. Jako ciekawostkę dodamy, że na zamku bywał Jan Długosz, Mikołaj Rej z Nagłowic czy Jan Kochanowski.

Tak samo jak inne zamki tak i Tenczyn ma swoje legendy. Jedna z nich mówi, że małżonka jednego z Tęczyńskich lubiła wdzięczyć się przed innymi mężczyznami. Za karę mąż zamurował ją żywcem w baszcie zwanej „Dorotka”. Jęki i krzyki grzesznicy ponoć do dziś słychać na zamku. Może usłyszysz je i Ty?
Zamek Tenczyn to obecnie ruiny. Po II wojnie światowej podjęto próby jego zabezpieczenia jednak budowli nigdy nie odbudowano. Już w pierwszy weekend maja planowane jest jego otwarcie. Możesz także pospacerować dzikimi ścieżkami wokół zamku by poczuć jego ducha.

Porada: Do zamku prowadzi bardzo wąska droga, którą wytyczono też ścieżkę rowerową. Na jej końcu tuż pod samą budowlą znajdują się 3 parkingi – 2 płatne i 1 darmowy.
3. Dolinki Krakowskie

Słyszałeś kiedyś o Dolinkach Krakowskich? To kolejna ciekawa atrakcja w okolicach Krakowa. Dolinki Podkrakowskie zwane też Dolinkami Krakowskimi leżą na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w odległości kilkunastu km od Krakowa. Wraz z otaczającymi je malowniczymi terenami wchodzą w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i są idealnym miejscem na weekendowe spacery oraz chwile relaksu na łonie natury. Ponoć kto raz tu przyjedzie, wraca tu potem wielokrotnie!
Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie” jest całkiem spory i obejmuje powierzchnię ponad 20 tysięcy hektarów. W jego skład wchodzi tych dolinek sporo, m. in.:
- Dolina Będkowska
- Dolina Bolechowicka
- Dolina Eliaszówki
- Dolina Szklarki
- Dolina Kobylańska
- Dolina Kluczwody
- Dolina Rudawy
- Dolina Brzoskwinki
- Dolina Aleksandrowicka
- czy Dolina Sanki.
Zachęcamy Cię do odwiedzenia ich wszystkich. Tymczasem my ze swojej strony szczególnie polecamy Ci spacer po jednej z najkrótszych dolinek a mianowicie Dolinie Bolechowickiej. Oprócz malowniczego położenia jej najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest Brama Bolechowicka. Składają się na nią dwie wapienne skały o wysokości około 30 metrów, które upodobali sobie wspinacze. Jedna z nich nosi nazwę Filaru Abazego, druga to Filar Pokutników.
W dolince oprócz Bramy Bolechowickiej możesz też zobaczyć mały wodospad z dwiema mini kaskadami. Może nie jest on oszałamiający, ale wodospady na jurze należą do rzadkości. Szlak wzdłuż dolinek należy do łatwych i przyjemnych i w większości wiedzie przez las, więc bez problemu sobie z nim poradzisz. Jego pokonanie w tą i z powrotem zajmuje około 2 godziny. Z Doliny Bolechowickiej żółtym szlakiem możesz też odbić do Doliny Kobylańskiej i nieco wydłużyć sobie spacer. Na tle innych dolinek wyróżniają je jaskinie: w tym jaskinia Wierzchowska i Mamucia oraz ruiny rycerskiego zamku.


Porada: Dolinki Krakowskie to idealne miejsce dla każdego. Szlaki przez nie prowadzące należą do bardzo łatwych, spacerowych, więc każdy sobie z nimi poradzi. Do Doliny Bolechowickiej dojedziesz autem. Zaparkujesz je za darmo koło kościoła we wsi Bolechowice. Alternatywą jest komunikacja miejska z Krakowa – autobus linii 48 z Bronowic Małych do Bolechowice Centrum, skąd do dolinki dotrzesz w kilka minut pieszo. Po Dolinkach Krakowskich można też jeździć rowerem.
4. Agroturystyka z basenem pod Krakowem

Pozostając w temacie malowniczych Dolinek Krakowskich, a konkretnie w okolicy Doliny Brzoskwinki mamy dla Ciebie świetną propozycję na niebanalny odpoczynek w rytmie slow z dala od zgiełku miasta, stresu i perntamentnego zmęczenia. Poza utartymi szlakami pośród zieleni i krzewów owocowych tuż nieopodal wspomnianej wyżej doliny skrył się urokliwy domek Zacisze z bogatą stuletnią historią. Kiedyś stanowił on schronienie dla zwierząt gospodarskich. Po kilkunastu miesiącach remontu, mnóstwie wyrzeczeń, zaangażowania i pasji ze strony jego właścicieli stał się on wreszcie pełnym ciepła nowoczesnym domem idealnym na relaks, nieśpieszną kawę w duchu hygge, spacer i książkę. Z jego okien rozpościera się kojący widok na ogród i malowniczą scenerię Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej.
Zacisze to domek na wyłączność dla 20 osób. Jego sercem jest olbrzymi salon z ceglanym kominkiem, wygodnym hamakiem, biblioteczką i ogromnym drewnianym stołem, przy którym codziennie rano właściciele serwują przepyszne zdrowe śniadanie oparte na lokalnych produktach. Do Twojej dyspozycji będzie tam również osiem klimatycznie urządzonych sypialni z prywatnymi łazienkami oraz w pełni wyposażona kuchnia.





Jakby tego było mało Zacisze posiada również ogromny, zadbany ogród z piękną altanką ze 100 letniego drewna rozświetloną sznurem lampek. Odbywają się w niej imprezy pod tytułem pizza party, podczas których z pomocą Łukasza skomponujesz najsmaczniejszą pod słońcem neapolitanę. Niekwestionowaną atrakcją Zacisza jest jednak prywatny basen, w którym w słoneczne dni możesz relaksować się do woli!

Zabierz ze sobą rodzinę, przyjaciół lub znajomych i wybierz się do tej uroczej agroturystyki pod Krakowem. Obiecujemy Ci, że na pewno spędzisz tam niezapomniane chwile wypełnione relaksem i odpoczynkiem. Na marginesie dodamy, że jest to również idealne miejsce na różnego rodzaju warsztaty, kursy czy spotkania biznesowe. Sami w Zaciszu organizowaliśmy warsztaty podróżniczo-fotograficzne dla naszych obserwatorów. Wszyscy byliśmy zauroczeni jego klimatem.
Porada: Zacisze znajduje się we wsi Brzoskwinia koło Krakowa. Po więcej informacji odsyłamy Cię na oficjalną stronę Zacisza lub do bezpośredniego kontaktu mailowego: biuro@zacisze-krakow.pl lub telefonicznego pod numerem: 501 632 982.
Północne okolice Krakowa
Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to miejsce, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Najmniejszy park narodowy w Polsce położony w południowej części Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej w odległości około 16 km od Krakowa oprócz pięknej natury kryje w sobie szereg ciekawych atrakcji. Jego charakterystyczną cechą są białe wapienne skały przybierające niesamowite kształty, liczne jaskinie, nietoperze (będące symbolem parku) i malowniczo wijące się potoki Prądnika i Sąspówki.
Przez park biegnie kilka szlaków turystycznych o długości aż 46,6 km. Najpopularniejsze z nich to:
- Szlak czerwony (Szlak Orlich Gniazd) o długości 13,6 km – biegnie on dnem Doliny Prądnika i obejmuje najważniejsze atrakcje parku. Od Bramy Krakowskiej do Grodziska podąża wspólnie ze szlakiem niebieskim.
- Szlak niebieski (Szlak Warowni Jurajskich) o długości 9 km
- Szlak żółty (Szlak Dolinek Jurajskich) o długości 9,5 km
Bez wątpienia najpopularniejszą atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego jest górujący nad Doliną Prądnika Zamek Pieskowa Skała wchodzący w skład tzw. Orlich Gniazd. Ta wspaniale zachowana renesansowa budowla i rodowe gniazdo Szafrańców udostępniona jest do zwiedzania. Na uwagę zasługuje też fakt, że na zamku kręcono sceny do wielu popularnych filmowych produkcji: Stawka większa niż życie, Podróż za jeden uśmiech, Janosik czy Ogniem i mieczem. W pobliżu tej niezwykłej budowli stoi też popularna wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa, Czarcią Skałą lub Sokolicą.


To nie koniec atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego! W pobliskim Ojcowie znajdziesz również ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie. Tu też obok parkingu rozpoczyna się szlak prowadzący do Bramy Krakowskiej – jednej z kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym, Jaskini Łokietka, Jaskini Ciemnej oraz Rękawicy – charakterystycznej pięciopalcowej skały wapiennej górującej nad Doliną Prądnika na jego zachodnim zboczu w masywie Góry Koronnej (tuż ponad Jaskinią Ciemną).
Na trasie prowadzącej spod ruin Zamku w Ojcowie do Bramy Krakowskiej miniesz Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera mieszczące się w zabytkowym “Hotelu Pod Łokietkiem”, a także hodowlę pstrąga ojcowskiego. Polecamy Ci z całego serca skosztować w niej świeżutkiego pstrąga z grilla.


Inne atrakcje Ojcowskiego parku Narodowego, które warto zobaczyć to:
- Kaplica „Na Wodzie” – znajduje się ona tuż nad potokiem w miejscu dawnych łazienek zdrojowych w Ojcowie.
- Kościół Najświętszej Marii Panny i Pustelnia błogosławionej Salomei w Grodzisku,
- Boroniówka – stara osada młynarska, zabytkowy młyn i tartak wodny
- Liczne skały takie jak: Igła Deotymy, Łaskawiec, Panieńskie Skały, Skały Kawalerskie
Porada: Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego proponujemy rozpocząć od Zamku Pieskowa Skała. Tuż u jego podnóży znajduje się parking. Spod zamku i Maczugi Herkulesa udaj się następnie do Ojcowa, gdzie rozpoczyna się przyjemny i łatwy szlak pod Bramę Krakowską. Jeśli będziesz miał jeszcze trochę czasu udaj się na szlak prowadzący w górę ku Jaskini Ciemnej oraz ponad nią. To tam odnajdziesz skałę zwaną Rękawicą oraz zapierające dech w piersiach widoki.
Południowe okolice Krakowa
Beskid Wyspowy

Południowe okolice Krakowa słynną przede wszystkim z gór. Lista gór i szczytów koło stolicy Małopolski jest pokaźna. Celowo nie wymienimy tu Tatr, Pienin czy Gorców, a zaproponujemy Ci Beskid Wyspowy. Nie ma w nich skalnych urwisk czy sięgających nieba szczytów. Góry nie tworzą tu długich, wyraźnych pasm, a samodzielne kulminacje o stromych zboczach i spłaszczonych wierzchołkach, pomiędzy które wciskają się przełęcze.
Charakterystycznym zjawiskiem są tu poranne mgły, które otulają wierzchołki gór niczym pierzynka. Widoki są niesamowite!


Po więcej informacji na temat Beskidu Wyspowego i prowadzących przez niego szlaków odsyłamy Cię do naszego posta Beskid Wyspowy – pomysł na weekend
Okolice Krakowa słyną z innych niezwykłych miejsc wartych zobaczenia. W tym poście zaproponowaliśmy Ci tylko kilka z nich, które możesz rozszerzyć o wizytę w:
- Wieliczce z mieszczącą się w niej Kopalnią Soli w Wieliczce, Zamkiem Żupnym i Tężnią Solankową
- Bochni z mieszczącą się w niej Kopalnią Soli w Bochni
- Zamku w Wiśniczu
- Oświęcimiu z Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
- Kalwarii Zebrzydowskiej z mieszczącym się w niej Klasztorem oo. Bernardynów i Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym
- Lanckoronie zwanej „Miastem Aniołów” – małej wsi, w którym dominuje regionalna architektura i odbywa się festiwal aniołów.