Strona Główna Polska Gołdap – mazurskie uzdrowisko z najczystszym powietrzem w Polsce!

Gołdap – mazurskie uzdrowisko z najczystszym powietrzem w Polsce!

przez Anita & Paweł
2 komentarze
Gołdap
Dla jednych koniec świata, dla innych początek Europy… Dla nas ogromne zaskoczenie! Trudno uwierzyć, że w niewielkiej miejscowości Gołdap leżącej tuż przy granicy z Rosją znajduje się jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach. Słynie ono z najczystszego powietrza w Polsce i bogatych złóż borowinowych. Zwycięzca konkursu EDEN na Najlepszą Destynację Turystyczną w kategorii Turystyka Zdrowotna i Wellness oczarował nas swą niezwykłą gościnnością i okolicznymi atrakcjami. Poza dzielnicą uzdrowiskową z pijalnią wód, parkiem zdrojowym i tężniami solankowymi niemały zachwyt wzbudziły w nas pobliskie mosty w Stańczykach, Botkunach i Kiepojciach, Piękna Góra czy ukryta na skraju Lasów Skaliskich Piramida w Rapie. Gołdap to idealna destynacja dla każdego na relaksujący weekend z dala od zgiełku i wielkomiejskich spalin. Obiecujemy, Ci że na pewno nie będziesz się tam nudzić, a na dowód tego pokażemy Ci najpiękniejsze atrakcje Gołdapi. Do domu wrócisz wypoczęty niczym młody Bóg i zaopatrzony w słoik świeżego gołdapskiego powietrza.  

Uzdrowisko Gołdap

Dzielnica uzdrowiskowa w Gołdapi położona jest w przepięknej zielonej okolicy tuż nad Jeziorem Gołdap. Jedną z głównych jej atrakcji są czwarte pod względem wielkości w kraju Mazurskie Tężnie Solankowe. Mierzą one aż 8 metrów wysokości i rozciągają się na długości 220 m. Parująca z nich solanka leczy schorzenia górnych dróg oddechowych, alergie oraz nadciśnienie tętnicze. Jakby tego było mało na szczycie tężni umieszczono taras widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na Promenadę Zdrojową, plac zabaw, pole do mini golfa i pobliskie Jezioro Gołdap.   Gołdap tężnie Goldap tężnie   Tuż obok Mazurskich Tężni Solankowych znajdziesz też Pijalnię Wód Mineralnych. Możesz w niej skosztować wody czerpanej z głębokości 426 metrów bogatej w elektrolity lub leczniczej wody mineralnej pobudzającej czynność wydzielniczą żołądka, wątroby i trzustki. Pijalnia oferuje również seanse w grocie solnej z całym dobrodziejstwem morskiego klimatu i w całorocznych mini-tężniach.   Pijalnia Wód Mineralnych Gołdap Gołdap Gołdap Uzdrowisko   W dzielnicy uzdrowiskowej miasta Gołdap oprócz Sanatorium Uzdrowiskowego ”Wital” specjalizującego się m.in. w leczeniu chorób narządu ruchu i układu oddechowego ulokowały się również przytulne hotele i pensjonaty. Naprawdę jest w czym wybierać, bo ich oferta jest różnorodna i ma na celu zaspokoić zróżnicowane oczekiwania przyjezdnych.  

Najciekawsze atrakcje miasta Gołdap i jego okolicy

  Uzdrowisko to nie jedyna wizytówka miasta Gołdap. Naszym zdaniem warto również poświęcić nieco więcej uwagi samej miejscowości i jej niezwykłym okolicznym atrakcjom. Choć sama Gołdap została w dużej mierze zniszczona podczas działań wojennych zachowało się w niej kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Konkatedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, zabytkowa wieża ciśnień czy dawne pruskie koszary, które obecnie przekształcono w kompleks sportowo-rekreacyjno-kulturalny zachęcają do zwiedzania. Jeszcze ciekawiej prezentują się atrakcje w okolicy miasta. Gro z nich owiane jest magią i niezwykłą tajemniczością, a ich umiejscowienie w malowniczo pofalowanym krajobrazie Mazur Garbatych wprawia w niemały zachwyt.   Gołdap    

12 niezwykłych miejsc, które musisz odwiedzić w Gołdapi i jej okolicach:

 

1. Wdrap się na punkt widokowy w zabytkowej wieży ciśnień

  Wieża ciśnień Gołpad wieża ciśnień Gołdap   Zabytkowa wodociągowa wieża ciśnień mieszcząca się w samym sercu miasta Gołdap to jeden z tych obiektów, który przetrwał lata wojen i zawieruchy. Został odremontowany i zaadaptowany na nowe cele. Obecnie w wieży mieści się kawiarenka (czynna od maja do września), a na jej szczycie tarasy widokowe z zapierającą dech w piersiach panoramą na miasto i otaczające je lasy! Musisz to zobaczyć! Na uwagę zasługuje również herb Gołdapi umieszczony tuż nad drzwiami prowadzącymi do wieży i data 1905 tj. data powstania budowli. Wejście do wieży ciśnień to koszt około 12 zł/os. dorosła.  

2. Sprawdź, którą godzinę wskazuje miejski zegar słoneczny

  Zegar słoneczny   Zegar słoneczny w Gołdapi to nie jest zwykła atrakcja jakich wiele. Ten jest iście wyjątkowy! Jest pierwszym na świecie zegarem słonecznym, który wskazuje czas letni i zimowy. Niewiarygodne, prawda? Czas letni pokazuje płaszczyzna pozioma zegara, a czas zimowy pionowe bloki ustawione na jego obwodzie. Dodatkowo na płaszczyźnie zegara umieszczono miasta partnerskie Gołdapi wraz z ich kierunkami i odległościami do nich. Sprawdź czy Twoje miasto nie widnieje na tej liście. Ten wyjątkowy zegar słoneczny znajdziesz w centrum miasta, na dawnym Rynku, czyli Placu Zwycięstwa.  

3. Zajrzyj do wnętrza XVI-wiecznej Konkatedry Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

  Gołdap   W czasie działań wojennych XVI-wieczną Konkatedrę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła nie ominęła fala potężnych zniszczeń. Została jednak odbudowana i przeznaczona do kultu religijnego. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje wiszący w prezbiterium wysoki krzyż z dwoma witrażami po boku oraz mosiężne pozłacane tabernakulum. Warto tam zajrzeć choćby na chwilkę.  

4. Skosztuj najlepszych gołdapskich kartaczy w Matrioszce

  Kartacze Restauracja Matrioszka   Gołdap uchodzi również za światową stolicę kartacza – nadziewanej pyzy ziemniaczanej podawanej na gorąco okraszonej skwarkami z boczku lub zeszkloną cebulą. Będąc w uzdrowisku nie możesz ich nie skosztować! Naszym zdaniem najlepsze kartacze w Gołdapi serwuje Restauracja Matrioszka. Znajdziesz w niej również inne regionalne dania kuchni polskiej takie jak kiszkę ziemniaczaną, pyszny smalczyk oraz różnego rodzaju placki ziemniaczane. Niebo w gębie. Restauracja specjalizuje się również w tradycyjnych daniach naszych sąsiadów zza północnej granicy. Ze swojej strony szczególnie polecamy rosyjską zupę soliankę i żarkoje oraz pierogi pielmieni. Nadmienimy również, że w Matrioszce spotkaliśmy najmilszą i niezwykle serdeczną obsługę, a to się bardzo ceni!  

5. Poczuj echo egipskich faraonów w Rapie

  Piramida w Rapie Piramida w Rapie   Na skraju Rysiego Bagna i Lasów Skaliskich nieopodal Gołdapi skryła się “mazurska piramida”. Jest ona niczym innym jak grobowcem rodziny von Farenheidów datowanym na rok 1811. Swoiste mauzoleum kryje w sobie trumny z niezwykle dobrze zmumifikowanymi zwłokami junkierskiej rodziny. Na uwagę zasługuje fakt, iż kąt nachylenia wewnętrznych ścian grobowca jest taki sam jak w egipskiej piramidzie Cheopsa, a warunki jakie w nim panują pozwoliły na dobre zachowanie ciał. Mimo, iż Piramida w Rapie znajduje się na bagnistym, podmokłym terenie, w jej wnętrzu nie natrafiono na żadne insekty. Naszym zdaniem jest to jedno z bardziej tajemniczych i magicznych miejsc w Polsce jakie do tej pory widzieliśmy. Jeśli się nie boisz widoku trumien możesz podejrzeć je przez okratowane okienka, do których trzeba się wspiąć po drewnianych pniakach.  

6. Stań w punkcie, w którym spotykają się granice trzech państw

W pobliżu miasta Gołdap i miejscowości Bolcie, niedaleko drogi nr 65 znajduje się kolejny interesujący punkt. Spotykają się w nim granice trzech państw: Polski, Rosji i Litwy. Przy granitowym słupie zwanym “Wisztyniec” z godłami trzech sąsiadujących ze sobą państw przenikają się różne narodowości, historie, religie i kultury. Do punktu dojdziesz krótkim spacerem wzdłuż ścieżki poznawczej “Trójstyk granic- biegun zimna” lub dojedziesz tam rowerem. Sama okolica określana jest mianem polskiego bieguna zimna, więc załóż na siebie coś ciepłego.  

7. Zachwyć się „Akweduktami Północy” w Stańczykach

  Mosty w Stańczykach Mosty w Stańczykach Mosty w Stańczykach   Mosty w Stańczykach to bezapelacyjnie najpopularniejsza okoliczna atrakcja Gołdapi. To najbardziej okazały fragment nieczynnej już trasy kolejowej Gołdap-Żytkiejmy zaprojektowanej przez włoskich architektów przed I Wojną Światową. Zbudowane z żelbetonu mosty wznoszą się na wysokość 36,5m, a ich zdobienia wprawią Cię w niemały zachwyt. Po północnym moście przed II Wojną Światową pociągi jeździły. Po południowym nigdy nie miały okazji przejechać. Niektórzy twierdzą, że pełnił on funkcje tarasu widokowego – ile w tym prawdy, nie wiemy. Wiemy natomiast, że w 1945 cała linia w tym mosty w Stańczykach została rozebrana przez Armię Czerwoną. A jako ciekawostkę dodamy, że mosty wykorzystano w kultowym filmie Ryś Stanisława Tyma. Dziś są własnością prywatną i wstęp na nie jest biletowany.   wieża widokowa w Stańczykach   W niedalekiej odległości od Mostów w Stańczykach znajdujesz dwudziesto-metrową futurystyczną wieżę widokową, z której dostrzeżesz przepiękną okolicę.  

8. Poczuj tajemniczość mostów w Botkunach i Kiepojciach

  Mosty w Botkunach Gołdap Mosty w Kiepojciach   Mosty w Botkunach i Kiepojciach to te mniej znane odcinki wspomnianej już wyżej nieczynnej zabytkowej linii kolejowej. Są mniejsze i skromniejsze niż Mosty w Stańczykach, lecz nie można im odmówić uroku. Rewelacyjnie prezentują się w mgliste poranki. Spowijająca je z każdej strony mgła, chaszcze, mchy i kamienie nadają im wówczas niezwykłej tajemniczości. Naszym faworytem są zdecydowanie te pierwsze w Botkunach zawieszone nad rzeką Jarką i te polecamy Ci szczególnie. Liczą 15 m wysokości i 50 m długości. Ukryte głęboko w lesie łatwo przeoczyć. Zaznaczyliśmy je jednak na mapie, aby łatwiej Ci było do nich trafić.  

9. Rozgrzej się przy kawie w obrotowej kawiarni na szczycie Pięknej Góry

  Gołdap Piękna Góra Piękna Góra   Gołdap leży w samym sercu Mazur Garbatych. Ta niezwykła kraina charakteryzuje się morenowymi wzgórzami (garbami) z ukrytymi wśród nich licznymi jeziorami. Jednym z najpopularniejszych garbów w okolicy uzdrowiska jest Piękna Góra (272m n.p.m.) Na jej szczycie wznosi się obrotowa kawiarnia, od której niczym pajęcza sieć odchodzą liczne trasy narciarskie z wyciągami i koleją krzesełkową. Jakby tego było mało ponad kilometrowej długości tor saneczkowy i park linowy z tyrolką nad stawem sprzyjają uprawianiu zarówno zimowych jak i letnich aktywności. Jeśli lubisz jeździć na nartach pakuj sprzęt do bagażnika i ruszaj na Piękną Górę!  

10. Poznaj tajemnice Lasu Kumiecie i Puszczy Rominckiej

Puszcza Romincka znana była od wieków. Stanowiła doskonały rewir łowiecki już za czasów władców Prus. Najbliżej związany był z nią cesarz Wilhelm II, który wraz z europejskim możnymi urządzał w niej polowania na rominckie jelenie. Dzięki Bogu dziś w puszczy nikt takich “zabaw” nie urządza, niemniej jednak upolowane przez cesarza jelenie upamiętniono odpowiednimi głazami. Osiem z czternastu głazów Wilhelma znajduje się po polskiej stronie Puszczy Rominckiej i możesz je odszukać podczas pieszych lub rowerowych wycieczek. Puszcza Romincka po ataku Niemiec na ZSRR stała się również kwaterą główną Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych Luftwaffe. Kompleks bunkrów noszący nazwę Robinson ulokowano w Lesie Kumiecie tuż przy jeziorze Gołdap. Prawdopodobnie znajdował się w nim również ośrodek badawczy związany z produkcją silników do pocisków V-2 i eksperymentalna hamownia silników odrzutowych.  

11. Udaj się na Bezkrwawe Safari

  Bezkrwawe Safari Gołdap   Bezkrwawe safari to ekologiczne gospodarstwo położone u podnóża Tatarskiej Góry zajmujące się hodowlą zagrodową dzikich zwierząt. To właśnie tam będziesz miał okazję zobaczyć jedyne w Europie gniazdo jelenia marali. Są tam również daniele, jelenie, koniki Przewalskiego, zebry, lamy czy wielbłądy. Gospodarstwo zwiedza się na pokładzie gondoli i amfibii. Możliwe jest także łowienie ryb, a właściciele przygotowali mnóstwo dodatkowych atrakcji jak zjazdy na linie czy jazda konna. Bezkrwawe Safari czynne jest od maja do końca października, a po więcej informacji zapraszamy na stronę gospodarstwa.  

12. Zrelaksuj się w hotelu Ventus Natural & Medical Spa

  Hotel Ventus   Wizyta w Gołdapi nie byłaby kompletna bez skorzystania z dostępnych tam zabiegów Wellnes&Spa! Atutem uzdrowiska są złoża borowinowe, a bogatą paletę zabiegów opartą na hydroterapii, peelingach, masażach, zabiegach na twarz i ciało oferuje Hotel Ventus Resort & Spa. Znajdziesz w nim również wyjątkowy kompleks łaźni i saun Bani Mazurskich (sucha, parowa i infra-red) oraz saunę błotną likwidującą stres i kojącą zmysły. Brzmi cudownie, prawda? Do dyspozycji gości udostępniono prysznice wrażeń (nie zdradzimy co to takiego) czy Strefę Relaksu ze Słoneczną Łąką mającą zapewnić naturalną i zdrową opaleniznę.  

Kiedy jechać do Gołdapi?

Każda pora roku jest idealna na wizytę w Gołdapi. Jak mówią nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. Osobiście uzdrowisko odwiedzaliśmy w listopadzie. Wydawać by się mogło, że nie ma gorszego miesiąca w roku na podróże po Polsce. I wiesz co? Było bosko! Mało ludzi, cisza, spokój, większość atrakcji na wyłączność i wszechobecna mgła, która nadała Gołdapi niezwykłej magii i tajemniczości.   Uzdrowisko w Gołdapi    

Gdzie nocować w Gołdapi?

Miasto Gołdap oferuje bogatą bazę noclegową. Hotele i urocze pensjonaty znajdziesz zarówno w części uzdrowiskowej jak i centrum miasta. My ze swojej strony serdecznie polecamy Ci hotel Ventus Natural & Medical Spa. Znajduje się on w części uzdrowiskowej miasta tuż nieopodal tężni solankowych i pięknego Jeziora Gołdap. Spędziliśmy w nim fantastyczny weekend wypełniony relaksem i odpoczynkiem. Ciemne listopadowe wieczory wypełniały nam wizyty w Strefie Relaksu, kompleksie łaźni i saun oraz hotelowej restauracji serwującej przepyszne lokalne specjały.   Hotel Ventus Medical &Spa Ventus   Booking.com
Jeśli szukasz innych ciekawych miejsc na Warmii i Mazurach zajrzyj na bloga Doroty i Jarka z „Szalonych Walizek”. Perfekcyjnie opisali oni  „Olsztyn i okolice Olsztyna czyli ciekawe miejsca, które warto zobaczyć na Warmii i Mazurach”. 
 

Gołdap mapa atrakcji

  Powyższy artykuł powstał we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną w ramach konkursu EDEN na Najlepszą Destynację Turystyczną w kategorii Turystyka Zdrowotna i Wellness. 

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności