Wyspy Gili – mały tropikalny raj w Indonezji

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Wyspy Gili
Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air to trzy małe wyspy Gili położone na Morzu Balijskim między Bali, a wyspą Lombok. Z góry wygadają niczym pawie pióra z soczyście zielonym interiorem obmywanym turkusową morską tonią. Choć znajdują się tak blisko siebie, różnią się diametralnie! To trzy odrębne byty, trzy różne ambicje i trzy niepowtarzalne smaki. Którą z nich wybrać na swoje wymarzone rajskie wakacje w Indonezji? Decyzja zapewne nie będzie łatwa! Wyspy Gili kuszą bowiem białym piaskiem, krystalicznie czystą wodą, słońcem, palmami i bogatym podwodnym światem. Różnią się stylem życia i jego intensywnością. I zapewne to ostatnie zdecyduje o Twoim ostatecznym wyborze.

 

Wyspy Gili – którą wybrać? 

 

Gili Trawangan

Zapewne nie raz słyszałeś, że Gili Trawangan to ta najbardziej imprezowa wyspa ze wszystkich wysp archipelagu. Tak faktycznie jest! Jest największa i najpopularniejsza. Ma najlepiej rozbudowaną infrastrukturę, a więc obfitość wszystkiego – w tym życia nocnego. Każdego wieczoru odbywają się na niej imprezy, które ściągają tłumy z różnych zakątków świata. Nocne życie rozpoczyna się od lokalnego targu z jedzeniem na wynos i oglądania filmów na świeżym powietrzu. Następnie przechodzi do muzyki na żywo i kończy się na imprezach w Beach Barach rozsianych wokół głównej drogi wiodącej wzdłuż morza.

 

Wyspy Gili Gili Trawangan

 

Gili T to stosunkowo niewielka wyspa, ale dzieje się na niej sporo! Ma około 3 km długości i 2 km szerokości, a jej sercem jest „Sentral” czyli obszar zlokalizowany wokół portu. To tam ulokowało się się najwięcej barów, restauracji, hoteli, centrów nurkowych, sklepów i lokalnych touroperatorów, które niczym fala rozlewają się dalej wzdłuż głównej arterii wyspy. Im dalej w głąb zielonego interioru Gili T tym jakby spokojniej i ciszej. W swoich skromnych drewnianych domkach skryli się tam mieszkańcy i małe butikowe hotele oraz wille pragnące zapewnić swoim gościom chwilę wytchnienia od gwarnego wybrzeża.

 

Wyspy Gili

 

Co oprócz plażowania, nurkowania na pobliskich rafach i imprezowania można robić na Gili Trawangan? Można też wypożyczyć rower i objechać nim wyspę wokoło. Nie powinno to zająć więcej niż 1,5 godziny, ale musisz mieć świadomość tego, że w północnej części wyspy będziesz zmuszony pchać rower po piasku. Gili T to również jedyna wyspa archipelagu, która znajduje się znacznie powyżej poziomu morza, a wzgórze w jej południowej części jest wspaniałym punktem widokowym, z którego można podziwiać spektakularne zachody słońca nad balijskim wulkanem Agung oraz wchody słońca nad Mt Rinjani na Lomboku.

 

Gili Meno

Gili Meno jest najmniejszą i najspokojniejszą spośród wszystkich trzech wysp Gili. Jest wprost stworzona do tego, aby ukryć się na niej przed zgiełkiem otaczającego nas świata. Położona pomiędzy Gili Trawangan, a Gili Air ma najmniejszą liczbę mieszkańców oraz najmniejszą liczbę odwiedzających. Ogromną zaletą tej maleńkiej wysepki są piękne, niezabudowane piaszczyste plaże oraz możliwość podziwiana żółwi morskich. Największą atrakcją wyspy jest bezsprzecznie podwodna rzeźba o nazwie „Nest” zatopiona przy jej zachodnim wybrzeżu tuż nieopodal hotelu Bask Resort. Rzeźba przedstawia 48 postaci naturalnej wielkości splecionych ze sobą w pary i ustawionych wokół okręgu. Jej autorem jest Janson deCaires Taylor – brytyjski rzeźbiarz znany z tworzenia podwodnych muzeów.  Dzieło wykonano z ekologicznego cementu, który porosły liczne glony, rozgwiazdy i koralowce. Ekspozycja dzięki temu wtapia się w naturalne środowisko podwodnego świata, a rzeźba wygląda jakby stała na dnie morskim od wieków.

 
Wyspy GiliGili Meno Gili Meno
 

Wyspy Gili to jedne z najbardziej zaawansowanych miejsc w Indonezji pod względem ochrony środowiska morskiego. Wdrożono na nich szereg inicjatyw mających na celu ograniczenie wpływu turystyki na środowisko naturalne. Będąc na wyspie oprócz plażowania i błogiego lenistwa możesz również zajrzeć do rezerwatu żółwi wodnych (Gili Meno Turtle Sanctuary), albo zaangażować się w ochronę populacji niektórych gatunków morskich i wziąć udział w warsztatach recyklingu lub akcji sprzątania plaży. Po wyspie będziesz przemieszczać się na rowerze, bryczką konną (cidomo) lub pieszo, ponieważ jest ona całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego, zresztą jak pozostałe dwie wyspy Gili. Spacerem obejdziesz ją całą praktycznie w godzinę.

 

Wyspy Gili

 

Gili Air

To kompromis pomiędzy imprezową Gili T, a cichą i spokojną Gili Meno. Naszym zdaniem to najlepsza wyspa na rajskie wakacje w Indonezji. Nie jest na niej za głośno ale nie jest też nudno. Tak samo jak w przypadku pozostałych dwóch wysp życie na Gili Air koncentruje się wokół portu, z którego główna arteria biegnie wokół wybrzeża, a szereg małych dróżek prowadzi w głąb jej zielonego interioru zamieszkałego przez mieszkańców oraz małe, ekskluzywne wille z prywatnymi basenami zapewniające swym gościom wysoki komfort wypoczynku.