Strona Główna Czarnogóra Zatoka Kotorska – najpiękniejsza zatoka Morza Adriatyckiego

Zatoka Kotorska – najpiękniejsza zatoka Morza Adriatyckiego

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Zatoka Kotorska

„Bóg stworzył świat w sześć dni, a siódmego dnia nie spieszył się i stworzył ten fiord pod Lovćenem” – William Boyd. Z zapierającymi dech w piersiach widokami, bogatą starożytną historią, urokliwymi miasteczkami i mnóstwem niezwykłych miejsc wartych zobaczenia Zatoka Kotorska jest obowiązkowym punktem każdych wakacji w Czarnogórze. Ta największa i najpiękniejsza zatoka na Morzu Adriatyckim pełna jest licznych atrakcji i niemal niemożliwym jest jej odwiedzenie bez zobaczenia Kotoru, Perastu, Tivatu czy Herceg Novi. Czy kryje w sobie inne skarby? Sprawdź!


Zatoka Kotorska

Zatoka Kotorska, zwana też Boką Kotorską położona jest w samym sercu Morza Adriatyckiego w południowo-zachodniej Czarnogórze. Ma długość około 28 km, a jej linia brzegowa ciągnie się blisko przez 107,3 km. Jest ona niezwykle ciekawym celem podróży z wielu powodów. Największą atrakcją Boki jest zapierająca dech w piersiach sceneria, a patrząc na nią z góry można odnieść wrażenie, że kształtem przypomina usta. Dodatkowo zatoka otoczona jest majestatycznymi pasmami Gór Dynarskich. Od północnego zachodu spogląda na nią góra Orjen, od północnego wschodu Ledenice, a od południowego wschodu Lovcen.

Zatoka Kotorska atrakcje

Choć technicznie rzecz biorąc Zatoka Kotorska nie jest fiordem, to do złudzenia go przypomina. Głęboko wcina się w górzysty ląd, a jej granatowe wody stanowią epickie tło dla okolicznych stromych wzniesień. Wyjątkowa topografia Boki sprawia, że jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Europie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i określane mianem „śródziemnomorskiego fiordu”.


Zatoka Kotorska to również miejsce o bogatym znaczeniu historycznym. Wiele miast, miasteczek i wiosek otaczających zatokę ma średniowieczny charakter. Przyciągają one miłośników historii i architektury z całego świata. Do tego dochodzi wiele kościołów, katedr prawosławnych i katolickich, a śródziemnomorski klimat tego niezwykłego miejsca sprzyja wędrówkom pieszym, pływaniu łódką i innym aktywnościom.

Poznaj inne ciekawe atrakcje Czarnogóry!


Zatoka Kotorska atrakcje

Zatoka Kotorska

Zatoka Kotorska naturalnie podzielona jest na cztery mniejsze części – zatokę Kotor,  zatokę Risan, zatokę Tivat i zatokę Herceg Novi. Ich nazwy wywodzą się od miast i miasteczek wyglądających niczym perły nawleczone na linię jej wybrzeża. I to właśnie one obok oszałamiających widoków stanowią główną atrakcję Zatoki Kotorskiej.

Najpopularniejszym z nich jest Kotor – stare centrum kultury i wybrzeża. Przez wieki był on skrzyżowaniem dróg handlowych i znajdował się pod silnym wpływem Wenecji. Dobrota to kolejna niewielka miejscowość, w której do dziś zachowały się liczne pałace dawnych marynarzy i armatorów. Perast to z kolei ojczyzna wielu światowej sławy żeglarzy i miasto, którego los od zawsze związany był z morzem. Swoim stylem życia przypominał Wenecję, z którą miał bardzo żywe związki handlowe i kulturalne. Risan słynie z pozostałości rzymskiej willi patrycjuszy wyłożonej mozaikowymi podłogami, a Herceg Novi to miasto kwiatów i idealne połączenie stylów: romantycznego, bizantyjskiego oraz orientalnego, przeplatających się ze śródziemnomorskim klimatem tego miasta.

Malta

I. Kotor

Kotor

Kotor to bezsprzecznie największa i najczęściej odwiedzana atrakcja Zatoki Kotorskiej. To bajkowo wyglądające ufortyfikowane stare miasto, którego historia sięga średniowiecza wypełnione jest krętymi brukowanymi uliczkami, tętniącymi życiem placami, starymi fortecami wzniesionymi niemal na pionowych skałach, mnóstwem kościołów oraz dobrze zachowanymi murami miejskimi, między którymi możesz spacerować. Kotor uchodzi za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie, a jego przepiękna starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i to ona zachwyca najbardziej.


Do starego miasta Kotor prowadzą cztery bramy: Brama Główna umiejscowiona wzdłuż zatoki, Brama Północna, Brama Południowa i mniejsza Nowa Brama. Po ich przekroczeniu ukaże Ci się labirynt klimatycznych uliczek obsadzony wspaniałymi kamiennymi budynkami, w których mieszczą się liczne kawiarnie i sklepy z pamiątkami. Warto tu pospacerować bez celu, zgubić się i poczuć prawdziwy klimat miasta przy okazji podziwiając  XIII-wieczną katedrę Sveti Tripun, XIII-wieczny kościół Sveti Luka, XII-wieczny kościół Sveta Marija czy XIX-wieczny Teatr Napoleona.

Ze swojej strony polecamy Ci zajrzeć również do niezwykłej katedry św. Tryfona. Powstała w 1166 roku i jest najstarszą katedrą na terenie Zatoki Kotorskiej. Jej wnętrze jest wspaniałe, romańskie i możesz w nim podziwiać liczne religijne ikony oraz sztukę. Spod niej kręte uliczki zaprowadzą cię pod mury miejskie Kotoru. Mają one długość 4,5 km, a wzdłuż nich ku Samotnemu Wzgórzu (260 m n.p.m) z górującą na nim twierdzą św. Jana wyznaczono trasę po 1350 schodach. To tam roztaczają się zapierające dech w piersi widoki na czerwone dachy Kotoru idealnie kontrastujące z pobliskimi górami i ciemnymi wodami Zatoki Kotorskiej. Panoramy są wręcz obłędne a miejsce warte odwiedzenia!

Porada: W sezonie letnim wejście na mury Kotoru i do twierdzy św. Jana jest biletowane. Wstęp kosztuje ok. 8 euro. Poza sezonem letnim punkty widokowe są dostępne za darmo. Naszym zdaniem to obowiązkowe miejsce, do którego trzeba się udać będąc w Kotorze.

II. Perast

Perast

Jeśli zapytałbyś nas jakie miasteczko nad Zatoką Kotorską w Czarnogórze podobało nam się najbardziej bez zastanowienia odpowiedzielibyśmy PERAST! Nie żaden tam Kotor (choć też jest piękny!), a ten mały urokliwy Perast. Miasteczko w dawnych czasach znajdowało się pod panowaniem Republiki Weneckiej i z tego właśnie okresu pochodzi większość jego przepięknej zabytkowej zabudowy.

W Peraście życie toczy się głównie wzdłuż wybrzeża, a to z tego powodu iż w 1979 r. silne trzęsienie ziemi poważnie zniszczyło większość jego zabudowań, które niestety nigdy nie zostały odbudowane. Spacerując wzdłuż „promenady” natkniesz się na ciekawe atrakcje: Muzeum Miejskie o tematyce marinistycznej mieszczące się w pałacu z XVII w. oraz na urokliwy XVII-wieczny kościół św. Mikołaja. Polecamy Ci także wejść na wieżę kościoła, bo to właśnie z niej rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę i dwie pobliskie wyspy: Wyspę Św. Jerzego (Wyspę Umarłych) i Wyspę Matki Boskiej na Skale. Na placu przed świątynią zwróć uwagę na popiersia zasłużonych miastu mieszkańców.

Perast to również idealne miejsce na nieśpieszną kawę w jednej z jego uroczych kawiarni lub restauracji oraz orzeźwiającą kąpiel w wodach Zatoki Kororskiej.  Wprawdzie w centrum miasteczka nie znajdziesz tradycyjnej plaży, za to możesz skorzystać z jego kamiennego nadbrzeża i wejść do wody z betonowych pomostów. Wiedz, o tym, że na pewno nie będziesz jedyny. Na samym początku miejscowości w pobliżu baru Pirate znajdziesz też maleńką plażę zwaną Peskovita. Niestety w sezonie jest ona niemiłosiernie zatłoczona!

Zatoka Kotorska
Perast


Porada: Auto zaparkuj na jednym z dwóch dostępnych w Peraście parkingów: na początku i na końcu miejscowości. Nie pchaj się nim do „centrum”! Perast jest na tyle maleńki i kompaktowy, że zwiedzisz go podczas nieśpiesznego spaceru.


III. Wyspa Matki Bożej na Skale (Gospa od Škrpjela)

Wyspa Matki Boskiej na Skale, Zatoka Kotorska

Pozostając w temacie Perastu i jego atrakcji proponujemy Ci również wybrać się łódką na pobliską Wyspę Matki Bożej na Skale. To jedyna sztucznie usypana wyspa na całym Adriatyku. Miejscowa legenda głosi, że dwaj rybacy podczas nocnego połowu ryb znaleźli na szpiczastej skale obraz Matki Boskiej. Pomimo trzykrotnego przenoszenia go do kościoła św. Mikołaja w Peraście, za każdym razem w tajemniczych okolicznościach wracał on na skałę. Mieszkańcy postanowili więc usypać w miejscu skały wyspę i wybudować na niej świątynię, by umieścić w niej święty obraz. Zatapiali przy tym zdobyte tureckie okręty, stopniowo powiększając wysepkę. 

Na pamiątkę cudownego znalezienia obrazu każdego roku w dniu 22 lipca mieszkańcy Perastu, ubrani w tradycyjne stroje, podpływają łodziami wypełnionymi kamieniami i wrzucają je do morza. Obecnie na Wyspie Matki Bożej na Skale oprócz zwiedzania kościoła możesz też oddać się podziwianiu boskich widoków na Zatokę Kotorską.

atrakcje Czarnogóry

Porada: Rejsy na Wyspę Matki Bożej na Skale odbywają się co chwilę. W Peraście jest mnóstwo naganiaczy, którzy proponują wycieczki. Średnia cena takiego rejsu w obie strony kosztuje ok. 5 EUR/os, ale warto się targować!


IV. Wyspa Świętego Jerzego

zwiedzanie Zatoki Kotorskiej

Jeśli zdecydujesz się na rejs na Wyspę Matki Bożej na Skale to po drodze zobaczysz też inną ciekawą wysepkę. Jest to Wyspa św. Jerzego zwana też Wyspą Umarłych ze względu na rosnące na niej cyprysy, przypominające te z obrazu Arnolda Böcklina. Na tej naturalnej wyspie znajduje się m.in. zabytkowy klasztor benedyktyński św. Jerzego i stary cmentarz dla najbogatszych mieszkańców Perastu. Wyspa ta nie jest udostępniona dla zwiedzających, można ją zobaczyć wyłącznie z pokładu łódki lub wybrzeża Perastu.   

V. Risan

Risan to kolejna atrakcja Zatoki Kotorskiej. Ta malownicza nieduża miejscowość leżąca na skraju Zalewu Risańskiego była w starożytności stolicą iliryjskiego królestwa Teuty. Słynie m.in. z pochodzących z połowy II wieku mozaik zdobiących tzw. Wille Hypnosa. Dodatkowo można w niej zobaczyć pozostałości murów obronnych i znajdującą się w centrum miasta XVII wieczną trójnawową Cerkiew św. św. Piotra i Pawła. Dodatkowym atutem miasteczka jest dużo zieleni, cisza i spokój.


VI. Tivat

Tivat, Czarnogóra

Kiedyś senne i leniwe miasteczko schowane w cieniu Kotoru i odwiedzane wyłącznie przy okazji obecnego w nim międzynarodowego lotniska stało się w ostatnich latach najbardziej ekskluzywnym i najnowocześniejszym miastem Zatoki Kotorskiej.  Wszystko to za sprawą Porto Montenegro, czyli supernowoczesnej i jednej z bardziej ekskluzywnych marin w Europie, do której zawijają wzbudzające podziw eleganckie jachty.


Oprócz nowoczesnych pirsów i bogatej infrastruktury żeglarskiej w Tivacie znajdziesz również luksusowe rezydencje, hotele, restauracje oraz markowe sklepy. Ciekawym miejscem wartym zobaczenia jest również Muzeum Morskie, w którym możesz wejść na pokład łodzi podwodnej, Renesansowy Dom Letni Buca w centrum miasta, Ostrvo Cvijeća (Wyspa Kwiatów) z zabytkami sakralnymi czy wyspa Sveti Marko. Ponadto miasto szczyci się ogrodem botanicznym obsadzonym darami przywiezionymi przez żeglarzy z różnych zakątków świata oraz położoną w centrum plażą Belan i wspaniałą piaszczystą plażą w Plavi Horizonti.

Tivat
Tivat, Czarnogóra

Porada: Jadąc z Risanu w Kamenari złap prom, który płynie na drugą stronę zatoki do miejscowości Lepetane, z której dojedziesz do Tivatu. Bilet na prom kosztuje 4,50 EUR.


VII. Herceg Novi

Choć Herceg Novi osobiście nie odwiedziliśmy, bo brakło nam czasu chcemy Ci jedynie zasugerować, że jest to podobno bardzo ciekawe miejsce warte zobaczenia. To nadmorskie miasto, położone tuż przy granicy z Chorwacją jest jednym z najpopularniejszych kurortów w Czarnogórze. Nie tylko zachwyca swym malowniczym położeniem ze starówką wzniesioną na górskim zboczu, ale i ciekawą architekturą, romantycznym klimatem i mnóstwem kwiatów zdobiących jego czarujące uliczki. Na uwagę zasługują również jego trzy forty: Forte Mare, twierdza Kanli Kula oraz fort Spanjola oraz fakt, że swój leni dom miał tu noblista Ivo Andrić.  Herceg Novi ma też swoją nadmorską promenadę o długość ok. 14 km z mnóstwem knajpek, restauracji, barów. Ma też plaże, których brakuje Kotorowi.


Zatoka Kotorska plaże

W porównaniu do Riwiery Budwańskiej, Riwiery Barskiej czy Riwiery Ulcinj plaże nad Zatoką Kotorską są dużo mniejsze i węższe. W Kotorze, czy Peraście plaż jako takich brak całkowicie. Są to raczej wybetonowane odcinki rzadko z infrastrukturą, które mają służyć osobom marzącym o chwili orzeźwienia, a nie całodniowemu relaksowi. Ich niewielkie rozmiary pozostawiają wiele do życzenia, a w szczycie sezonu panuje na nich tłok.

Zatoka Kotorska plaże


Plaże w okolicach Kotoru

  • Plaża w Orahovac – wąska żwirowo – kamienista plaża o dł. ok. 1 km
  • Plaża Bajova Kula – częściowo żwirowo – kamienista częściowo wybetonowana. Na miejscu za dodatkową opłatą dostępne są leżaki oraz parasole, mały bar oraz łagodne wejście do wody.

Plaże zaczynają pojawiać się dopiero w Tivacie, a już w Herceg Novi możesz w nich tak naprawdę przebierać.  Spotkasz tam zarówno plaże piaszczyste, żwirowe, kamieniste jak i betonowe, małe ukryte wśród skał, po takie z leżakami i parasolami.


Plaże w Tivacie

  • Plaża w Plavi Horizonti – najładniejsza piaszczysta plaża  Tivatu otoczona lasem sosnowym
  • Plaża Kalardovo – piaszczysto-kamienista o długości 250 metrów z dobrą infrastrukturą
  • Plaża Belane – plaża w centrum Tivatu z infrastrukturą turystyczną
  • Plaża Zup – druga miejska plaża Tivatu otoczona lasem cyprysowo – sosnowy
  • Paża Opatovo – jej dwie piaszczyste części rozdziela latarnia morska, a nieopodal znajduje się przystań dla promów.

Plaże w Herceg Novi

  • Plaża Igalo – piaszczysta z betonowymi odcinakami
  • Plaża przy porcie w Herceg Novi – maleńka plaża piaszczysta
  • Plaża Zalo (Žalo Beach)- mała plaża piaszczysto – żwirowa przy twierdzy  morskiej Forte Mare.
  • Plaża Zanjice (Žanjic Beach) – 300-metrowa kamienista plaża z łagodnym wejściem do wody
  • Plaża przy kempingu Kamp Begovic/ Veslo – wejście od razu na głęboką wodę

Zwiedzanie Zatoki Kotorskiej

Atrakcje Zatoki Kotorskiej najlepiej zwiedza się na własną rękę wynajętym na miejscu samochodem. Własne auto to tam najlepsze rozwiązanie. Jesteś mobilny, niezależny i nie tracisz czasu na przemieszczanie się transportem publicznym. Wypożyczenia samochodu w Czarnogórze z pełnym ubezpieczeniem na tydzień w miesiącu listopadzie 2021 kosztowało nas ok. 500 PLN.

Jak wypożyczyć auto

Zatoka Kotorska punkty widokowe

Punktów widokowych na Zatokę Kotorską jest naprawdę wiele. Najwięcej z nich znajduje się wzdłuż malowniczej trasy samochodowej P1 prowadzącej wokół Parku Narodowego Lovcen, a poźniej na P22 prowadzącej już do samego Kotoru. Przy trasie znajdują się liczne zatoczki, przy których możesz zaparkować auto, by podziwiać oszałamiające widoki. Polecamy Ci też widok z restauracji Horizont Restaurant.

Boka Kotorska


Dodatkowo od Kotoru przez miejscowości Dobrota, Perast i Risan wiedzie kolejna trasa (E65) ciągnąca się dołem wzdłuż zatoki, gdzie też jest pięknie.


Dobrym punktem widokowym na Zatokę Kotorską jest również najwęższa część zatoki czyli cieśnina Verige, gdzie nie tylko zachwycisz się pięknymi panoramami, ale także możesz napić się kawy lub coś przekąsić w restauracji Verige 65. Nie zapomnij też o wspomnianym wyżej Samotnym Wzgórzu (260 m n.p.m) z górującą na nim twierdzą św. Jana w Kotorze.

Zatoka Kotorska, Czarnogóra

Loty do Czarnogóry

Z Polski do Czarnogóry dolecisz lotem bezpośrednim oferowanym przez takich przewoźników jak: LOT oraz tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair. Podróż trwa niecałe 2 godziny.

Sprawdź najlepszą opcję dolotu


Zatoka Kotorska noclegi

W Kotorze, Perascie czy w Tivacie znajduje się dobrze rozwinięta baza noclegowa. Do wyboru masz hotele, pensjonaty lub prywatne apartamenty. Ze swojej strony możemy polecić Ci nocleg w Conte Hotel & Restaurant w Perast. Położony jest on przy samym wybrzeżu z bajecznym widokiem na zatokę. W jego skład wchodzi też restauracja ze smaczną śródziemnomorską kuchnią.

Noclegi Czarnogóra

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności