Jak uzyskać wizę na Kubę?

By Monday, November 28, 2016 0 , Permalink 0

Wizy to temat, którego z pewnością nie pominiecie wybierając się w dalekie zakątki naszego globu. Nie inaczej jest z podróżą na Kubę. Jeśli planujecie tam wyjazd to musicie wiedzieć, że jesteście zobowiązani do posiadania wizy uprawniającej Was do wjazdu na terytorium tego kraju. Sami mieliśmy małe trudności w znalezieniu dokładnych informacji na temat uzyskania wizy na Kubę, dlatego postanowiliśmy napisać dla Was krótki poradnik, aby trochę ułatwić Wam życie w tym temacie.

 

Kuba Wiza

 

Na Kubę potrzebna jest karta turysty, czyli tarjeta de turista. Nie jest wbijana do paszportu jako stempel czy wlepka, tylko wydawana jest w postaci pojedyńczej kartki papieru. Wiza wydawana jest na okres 30 – dniowego pobytu. Ważna jest przez 6 miesięcy. Oczywiście można ją przedłużyć w odpowiednim konsulacie.
Najłatwiejszym sposobem na jej uzyskanie jest zakupienie wizy poprzez biuro podróży Opal Travel w Warszawie.
  • Koszt to 125 zł za osobę
  • Wystarczy dostarczyć skan paszportu (strona ze zdjęciem) i karta turysty wydawana jest od ręki
  • Można ją również załatwić przez kuriera lub rodzinę/znajomych – nie musicie stawiać się osobiście.
Dla osób z Krakowa istnieje możliwość  zakupu karty turysty w La Compania Cuban lub w SUPERTRAMP.
  • Koszt to ok. 22 Euro + opłata manipulacyjna 61.5o PLN (50 PLN + 23% VAT)
Kolejna możliwość to załatwienie wizy poprzez Ambasadę Kuby w Warszawie, ul. Domaniewska 34A, 3 piętro, tel: (22) 848 17 15/ 646 11 78. Ambasada czynna jest od godz. 9:00 do 14:00 we wtorki i czwartki. Czas oczekiwania na wizę wynosi minimum tydzień. Koszt wizy to 22 Euro – płatność tylko gotówką!
  • Słyszeliśmy jednak, że Ambasada kieruje interesantów na biura podróży
We wszystkich wyżej opisanych przypadkach wymagany jest 6 – miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wjazdu na Kubę. Dodatkowo musicie posiadać przy sobie bilet powrotny do kraju lub dowód potwierdzający Waszą dalszą podróż, dowód rezerwacji hotelu/noclegu oraz ubezpieczenie.

 

Na powietrznym lub morskim przejściu granicznym otrzymacie do wypełnienia formularz tzw. Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque (nie jest to ten sam dokument co karta turysty!). Jedna jego część zostanie Wam zabrana. Drugą podstemplowaną część formularza musicie zachować do czasu opuszczenia Kuby. Jego brak przy powrocie spowoduje, że nie będziecie mogli opuścić kraju!

 

Ci z Was, którzy udają się na Kubę na „własną rękę” muszą wiedzieć również o tym, że niekiedy podczas odprawy paszportowej możecie zostać poproszeni o udokumentowanie posiadanych środków pieniężnych.  Kwota 100 CUC/ dzień lub jej równowartość w innej walucie powinna wystarczyć. Posiadanie karty kredytowej VISA jest traktowane jako dowód na spełnienie powyższego warunku.

 

UWAGA: Od 01.05. 2015 r. nie jest już pobierana opłata wyjazdowa!

 

Więcej informacji o Kubie znajdziecie w naszym poradniku.

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.