101 Countries Before 50

9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji

Jeśli chcesz wybrać się w niezapomnianą podróż, wcale nie musisz daleko szukać. Gruzja jest idealną propozycją na wakacje dla każdego podróżnika. Kraina skał i kamieni, średniowiecznych twierdz i klasztorów, soczyście zielonych wzgórz i majestatycznych gór na pewno Cię nie rozczaruje. Odniesiesz tam wrażenie jakbyś przeniósł się do przeszłości. Zachwycisz się wspaniałą architekturą, oszałamiającymi krajobrazami i doświadczysz niesamowitej gościnności ze strony jej mieszkańców. Pyszne jedzenie, wino (i kac ;-) będą Ci towarzyszyły na każdym kroku. Obiecujemy, że jadąc do Gruzji doświadczysz jednej z najbardziej niezapomnianych podróży w swoim życiu. Co warto zobaczyć w Gruzji? Zerknij na naszą subiektywną listę 9 niezwykłych miejsc, zanim wybierzesz się w podróż do tego niezwykłego kraju.

Co warto zobaczyć w Gruzji. Poznaj 9 niezwykłych miejsc w Gruzji 

1. Tbilisi

Tbilisi jest stolicą i jedną z największych atrakcji w Gruzji. Miasto leży nad brzegiem rzeki Mtkvari (znanej również jako Kura) i otoczone jest wzgórzami. Jego architektura odzwierciedla długą i skomplikowaną historię kraju. Jednym z najlepszych sposobów na odkrywanie jego wyjątkowości jest wędrowanie w labiryncie jego wąskich, brukowanych uliczek. Ze swojej strony szczególnie polecamy Ci Stare Miasto. Uwagę przyciągają na nim liczne dziedzińce obrośnięte winoroślami, skrzypiące drewniane balkony, liczne herbaciarnie oraz zachwycające meczety i synagogi. Podczas spaceru natkniesz się zarówno na zrujnowane kamieniczki, klasyczną architekturę rosyjską oraz nowoczesne budynki. Co zaskakujące, Tbilisi jest jednym z bardzo rzadkich przykładów, w których historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Stare budynki stoją obok modernistycznych fasad. Cegły kontrastują ze szkłem i stalą. Stare z nowym łączy słynny Most Pokoju zwany przez mieszkańców Mostem Podpaską. Nie zapomnij też wjechać kolejką linową do Zamku Narikala – starożytnej twierdzy wznoszącej się tuż nad miastem, skąd roztacza się niesamowity widok na całe Tbilisi. Więcej o Tbilisi pisali Ewa i Romek z bloga Gonimy Słońce.

Co warto zobaczyć w Gruzji

Jak dostać się do Tbilisi?

Tak jak wszystkie drogi w Europie prowadzą do Rzymu, tak wszystkie drogi w Gruzji prowadzą do Tbilisi! Możesz łatwo dostać się tam samolotem, pociągiem, autobusem, minibusem i autostopem! Więcej o transporcie publicznym w Gruzji przeczytasz w naszym poradniku o Gruzji. Osobiście do stolicy Gruzji dotarliśmy taksówką – środkiem transportu, który wykorzystywaliśmy najczęściej.  Po pierwsze dlatego, że był on bezpieczniejszy niż gruzińskie marszrutki, którymi jechaliśmy dwa razy i nie mieliśmy więcej odwagi, aby do nich wsiąść po raz kolejny. Po drugie był to najszybszy środek transportu, a do tego zatrzymywał się na nasze życzenie wszędzie tam gdzie tylko chcieliśmy. I po trzecie – co najważniejsze po podziale kosztów na 4 osoby okazał się niewiele droższy niż wspomniana już wcześniej marszrutka, nawet podczas przejazdu powyżej 100 km. O komforcie jazdy nawet nie będziemy wspominać.

Gdzie nocować w Tbilisi?

Przy jednej z głównych ulic Tbilisi (Rustaveli Street) znajdziesz mnóstwo hoteli i hosteli. Podczas rezerwacji noclegów w Gruzji korzystaliśmy zarówno z hosteli polecanych m. in. przez booking.com oraz z serdecznej gościnności Gruzinów. Ze swojej strony możemy polecić Ci fantastyczny butikowy hotel Khedi Hotel by Ginza Project z bezpłatnym parkingiem i restauracją.

Booking.com


2. Mccheta

Mccheta to religijna stolica Gruzji. Duchowe serce kraju i dom dla trzech najważniejszych kościołów w Gruzji: Sweti Cchoweli, Dżwari i żeńskiego klasztoru Samtawro. Mieszkała w niej Św. Nino, znana również jako „Oświeciciel Gruzji” i jedna z najważniejszych świętych w tym kraju. To dzięki niej w 337 roku przyjęto w Gruzji religię chrześcijańską jako religię państwową. Obecnie miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego centrum przepięknie odrestaurowano. Jest pełne klimatycznych restauracji. W samym jego sercu znajduje się katedra Sweti Cchoweli, która stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Prawosławnego Kościoła w Gruzji. Obecnie jest siedzibą arcybiskupa Mcchety i Tbilisi. Na wzgórzach Mcchety znajduje się również zachwycający Monastyr Dżwari (Monastyr Krzyża) z cudownym widokiem na miasto, rzekę i całą okolicę.

Jak dojechać do Mcchety?

Mccheta znajduje się około 25 km od Tbilisi. Z łatwością dojedziesz do niej autostopem lub marszrutką. Polecamy Ci również taksówkę złapaną w centrum Tibilisi.

3. Gori

Gori to miasto, w którym urodził się Józef Stalin. I choć z ręką na sercu przyznajemy, że nie jesteśmy jego zwolennikami zachęcamy Cię do wizyty w muzeum poświeconym jego osobie. Główną część atrakcji stanowi tzw. muzeum-pomnik ku jego czci, w którym zgromadzono przedmioty zarówno faktycznie jak i rzekomo należące do Stalina (dary, meble biurowe, rzeczy osobiste), ilustracje, dokumenty, fotografie, popiersia itp. Przed głównym budynkiem muzeum obejrzeć możesz odrestaurowaną chatę szewca Wissariona Dżugaszwilego, ojca Stalina, w której wódz przyszedł na świat i spędził pierwsze cztery lata życia. Gori oprócz Stalina miało również dwa inne nieprzyjemne epizody w swojej historii. Pierwszy to silne trzęsienie ziemi w 1920r, które poważnie zniszczyło miasto oraz bombardowanie rosyjskie w 2008r., podczas którego wiele budynków w mieście uległo zniszczeniu.

Jak dojechać do Gori?

Gori znajduje się około 80 km od Tbilisi. Miasto możesz odwiedzić tego samego dnia po wizycie w Mcchetcie. Ze swojej strony proponujemy Ci niezawodną i nieco droższą od marsztutki taksówkę.

4. Kutaisi

Kutaisi to jedno z najstarszych miast na świecie i dawna stolica Gruzji. Niestety miasto samo w sobie jest nieco zaniedbane. Nie oznacza to jednak, że trzeba je pominąć! Znajdują się w nim dwie niezwykłe atrakcje, które warto zobaczyć: Katedra Bagrati oraz Monastyr Gelati. Ta pierwsza atrakcja góruje na wzgórzu Ukimerioni tuż nad brzegiem błotnistej rzeki Roni. W 1994r. została objęta patronatem UNESCO. Niestety w 2008r. rozpoczęto odbudowę katedry wbrew opinii UNESCO, która apelowała, aby nie naruszać historycznej autentyczności obiektu i pozostawić go w stanie niezmienionym jako ruinę. Niestety Gruzini nie posłuchali i rozpoczęli jej rekonstrukcję na swój własny sposób. Wstawili  szklano – metalowe konstrukcje, które niestety nijak się mają do ogólnego charakteru budowli. Niemniej jednak katedrę warto zobaczyć.

Z kolei pochodzący z XII-XIII wieku Monastyr Gelati przez długi czas był jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków w Gruzji. Znajdowała się w nim Akademia, która skupiała największych gruzińskich naukowców, teologów i filozofów. On również wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzniesiono go na wzgórzu, z którego rozpościera się fantastyczny widok na ośnieżony Kaukaz oraz pasmo górskie Meskhetiskedi. W drodze do Monastyru warto zatrzymać się przy maleńkim, prześlicznie położonym kościółku Mocameta. Podobno pomiędzy Mocameta, a Gelati istnieje tajemne przejście, które wykorzystywane było podczas wojen. Ważna informacja dla Pań: żeby wejść do katedry, monastyru bądź Mocamety musisz mieć zasłonięte nogi i włosy! Pamiętaj, aby nosić przy sobie chustę, którą w każdej chwili możesz się zasłonić.

Jak dojechać do Kutaisi? 

Możesz łatwo dostać się tam samolotem (w mieście znajduje się w lotnisko, na które przylatuje m.in. Ryanair z Polski), minibusem i autostopem! Więcej o transporcie publicznym w Gruzji przeczytasz w poradniku o Gruzji.

Gdzie nocować w Kutaisi?

Ze swojej strony polecamy Ci  Hostelu Kutaisi by Kote prowadzony przez polsko-gruzińską parę, bardzo popularnym wśród polskich turystów. Dodatkowo hostel zapewnia bezpłatny odbiór z lotniska w Kutaisi.  Znajduje się on zaledwie 800 metrów od słynnej Katedry Bagrati i 1,5 km od jaskini Sataplia.


Booking.com

5. Borjomi

Borjomi to miasto uzdrowiskowe przypominające trochę naszą Krynicę-Zdrój. Słynie z naturalnej wody mineralnej Borjomi zawierającej liczne minerały wulkaniczne. W mieście znajduje się piękna część uzdrowiskowa z drewnianą architekturą oraz prześlicznym Parkiem Zdrojowym. Są tu liczne place zabaw, kolejki, pijalnia wód oraz kilkukilometrowa aleja biegnąca wzdłuż rzeki, prowadząca do niewielkiej polany, na której znajdują się baseny termalne z ciepłą wodą mineralną, w których można się kąpać. Wokół miasta zlokalizowany jest Park Narodowy Borjomi-Kharagauli. Oferuje on liczne trasy trekkingowe zarówno dla tych bardziej zaprawionych jak i dla laików górskich. Do wyboru jest dziewięć tras o różnym stopniu trudności. Jeśli interesują Cię piesze wędrówki koniecznie udaj się do Borjomi.

Jak dojechać do Borjomi?

Borjomi znajduje się mniej więcej w połowie trasy między Kutaisi, a Tibilisi.  Z Kutaisi marszrutki do Borjomi odjeżdżają spod McDonalda 3x dziennie. W Tibilisi główny dworzec autobusowy znajduje się tuż przy wyjściu ze stacji metra Didube. Tam znajdziesz mnóstwo marsztrutek (busów), które odjeżdżają do większości miast w Gruzji. Alternatywą jest oczywiście taksówka.

Gdzie nocować w Borjomi?

Na terenie miasta nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Jak na uzdrowiskowe miasto przystało znajduje się w nim dość bogata oferta hoteli i hosteli. Ze swojej strony możemy polecić Ci. Hostel Marina’s Guesthouse. Położony jest w pobliżu parku zdrojowego w turystycznej części Borjomi, niedaleko od stacji kolejowej. Inne ciekawe propozycje znajdziesz na booking.com


Booking.com

6. Przełęcz Krzyżowa (Przełęcz Dżwari)

Na przebiegu Gruzińskiej Drogi Wojennej- malowniczej trasy liczącej ok. 200 km rozpoczynająca się od stolicy Gruzji i ciągnącej się aż po granicę z Rosją, znajduje się Przełęcz Krzyżowa. Jest ona najwyższym punktem na tej trasie. Z wysokości 2379 m n.p.m., czyli w miejscu gdzie asfaltowa droga przecina Pasmo Wododziałowe roztaczają się zapierające dech w piersi widoki na Kaukaz. Co ważne Przełęcz Dżwari dostępna jest dla każdego. Nie trzeba się na nią wspinać i co najważniejsze znajduje się około 130 km od stołecznego Tbilisi. Można ją „zdobyć” w trakcie jednodniowej wycieczki ze stolicy Gruzji lub w drodze do najsłynniejszej atrakcji kraju, jaką jest kościół Cminda Sameba.

7. Twierdza Annanuri

Co warto zobaczyć w Gruzji? Na pewno Twierdzę Annanuri. To kolejna ciekawa atrakcja znajdująca się na przebiegu Gruzińskiej Drogi Wojennej. Malowniczo góruje nad turkusowymi wodami Zbiornika Żinwalskiego i od XVII wieku strzeże doliny rzeki Aragwi. Należała kiedyś do dynastii Aragvi i była też  świadkiem jej końca. Za grubymi murami twierdzy ukryto duży kościół oraz mniejszą świątynię Gwtaeba, wieżę z piramidalnym dachem, kościół Mkurnali, basztę Szeupowari oraz dzwonnicę. Zabytki są bogato dekorowane różnymi ornamentami i cennymi freskami.

8. Kazbegi

Kazbegi to gruzińskie „must see”. Miejsce idealne dla każdego podróżnika. Możesz tam wędrować bez końca przez malownicze doliny Wielkiego Kaukazu. Jedna z nich zaprowadzi Cię wprost to sztandarowej atrakcji Gruzji- kościoła Cminda Sameba leżącego u stóp wielkiego wulkanu. Spośród wielu tras trekkingowych zlokalizowanych w tej okolicy to właśnie podejście pod Kazbek ma największe wzięcie. W zależności od upodobań i możliwości jedni docierają tylko do lodowca Gergeti (Ordzweri), inni przechodzą przez lodowiec i docierają do dawnej stacji meteorologicznej, a najwytrwalsi atakują sam szczyt Lodowego Księcia.  Większość z przyjezdnych zadowala się jednak tylko samym widokiem rdzawego kościoła idealnie kontrastującego na ośnieżonym tle majestatycznego Kazbeka. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące klasztoru Cminda Sameba.

9. Dolina Truso 

Kilka kilometrów od Kazbegi znajdziesz kolejną niezwykła atrakcję Gruzji. Naszym zdaniem tę najpiękniejszą, o której wiedzą nieliczni. Dolina Truso, bo o niej mowa, słynie z soczyście zielonych polan, źródeł mineralnych, biało-żółto-czerwonych trawertynów i mineralnego jeziora z bąbelkami. Znajdziesz w niej średniowieczne wieże i malownicze wioski. Truso najlepiej eksplorować pieszo. Do opuszczonych wież w wiosce Zakagori i kolorowych trawertynów możesz wędrować bez przeszkód. Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytasz w naszym poście Dolina Truso.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version