Site icon 101 Countries Before 50

Pomysł na weekend: wycieczka na Turbacz

Szlak na Turbacz, Gorce, Polska

„Naprzeciw Tatr, między doliną nowotarską, a wężowatą kotliną Raby, wspięło się gniazdo dzikich Gorców. Od romantycznych Pienin rozdzielał je wartki kamienicki potok, a od spiskiej krainy odgraniczył je bystry Dunajec. Samotnie stoją nad wzgórzami. A wyżej jeszcze nosi głowę ojciec ich rodu, zasępiony Turbacz. Nie wiadomo kto go chrzcił i skąd mu to miano. Może stąd, że turbanem mgły przed deszczem owija łysą głowę, albo raczej, że widywano go zawsze w turbacji wiecznej.”- Władysław Orkan.

Turbacz (1310 m n.p.m.)

Turbacz tak pięknie opisany przez W. Orkana to najwyższy szczyt Gorców – pasma górskiego leżącego w Beskidach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m. i zaliczany jest do Korony Gór Polski. Jest idealnym szczytem dla miłośników górskich wędrówek i fajną propozycją na weekendowy wypad w góry.

Pod znajdującym się nieopodal Turbacza schroniskiem PTTK splatają się bowiem aż cztery szlaki turystyczne: zielony, żółty, czerwony i niebieski. Wiodą one przez świerkowo – bukowe lasy, po mniej lub bardziej stromych podejściach, wzdłuż wartkich strumyków i rozległych gorczańskich polan z niesamowitą panoramą na pobliskie Tatry i Pieniny. Widoki zachwycają niemalże o każdej porze dnia i roku. Szczególnie urzeka zimowa odsłona Turbacza. Błękit nieba i kontrastująca z nim biel śnieżnej pierzyny przykrywającej całą okolicę to cudowne widowisko. Miejscami pierzyna przechodzi w „lukrową” białą skorupkę, która w niewiarygodny wręcz sposób skrzy się w promieniach zimowego słońca. Widok jest przepiękny!

Jak wejść na Turbacz – popularne szlaki piesze

Na szczyt Turbacza prowadzi wiele szlaków rozpoczynających się praktycznie w każdej miejscowości położonej u podnóża Gorców. Możesz wejść na Turbacz pieszo, wjechać na rowerze lub wbiec na nartach biegowych. Trasy piesze można podzielić na te wymagające i takie, z którymi poradzi sobie każdy, łącznie z dziećmi bo góra jest dla każdego!

Poniżej przedstawiamy Ci kilka wybranych szlaków pieszych prowadzących na Turbacz. Jesteśmy przekonani, że wybierzesz ten najbardziej właściwy dla siebie i spędzisz cudownie aktywny weekend w Gorcach.

I. Szlaki na Turbacz z Nowego Targu

Zestawienie rozpoczynamy od Nowego Targu, ponieważ szlaki: żółty i zielony wychodzące z Kowańca przetestowaliśmy zimą na własnej skórze. Spośród tych dwóch szczególnie polecamy Ci szlak zielony. Mimo, iż nieco trudniejszy i początkowo dość wymagający to zdecydowanie bardziej malowniczy. Według nas to najładniejsza trasa na Turbacz.  Przy pięknej pogodzie widoki na polanach zapierają dech! Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tym poście zostały wykonane podczas wędrówki na szczyt zielonym szlakiem z Kowańca.

Szlak żółty: Kowaniec – Bukowina Miejsca – Kaplica Papieska – Polana Wisielakówka – Schronisko na Turbaczu – Turbacz. Jeden z najłatwiejszych szlaków, z którym powinien poradzić sobie praktycznie każdy. Czas wejścia – około 2,5 godz.

Szlak zielony: Kowaniec – Długa Polana – Polana Upłaz – Polana Sralówki – Polana Długie Młaki – Schronisko na Turbaczu – Turbacz. Nieco bardziej wymagający szlak w porównaniu ze szlakiem żółtym, ale zdecydowanie dużo bardziej malowniczy! Początek szlaku jest dość wymagający- strome podejścia. Czas wejścia- około 2 godz. Jest to zdecydowanie najładniejsza trasa na Turbacz.

II. Szlaki na Turbacz z Koninek

Szlak niebieski: Koninki (Poręba Wielka) – Polana Szałasiska – Polana Średnie – Czoło Turbacza – Schronisko na Turbaczu – szczyt. Czas wejścia – około 2,5 godziny.

Szlak zielony: Koninki – wyciąg Tobołów – Suchora – Obidowiec – Schronisko na Turbaczu – szczyt.  Jest to najszybszy szlak na Turbacz. Początkowy odcinek można pokonać wyciągiem na Tobołów. Czas wejścia – około 1,5 godz.

III. Szlak na Turbacz z Obidowej

Początkowo nieoznakowany (od Rozdziela czerwony): Obidowa – Lepietnica – Polana Spalone – Polana Rozdziele –Schronisko na Turbaczu- szczyt. Czas wejścia – około 2 godz.

IV. Szlak na Turbacz z Rabki-Zdrój

Szlak czerwony: Rabka- Zdrój – Tatarów – Bacówka PTTK na Maciejowej – Jaworzyna Ponicka – Schronisko PTTK Stare Wierchy – Groniki – Obidowiec – Polana Rozdziele – Turbacz – Schronisko na Turbaczu.  Dość wymagający szlak prowadzący przez 2 schroniska w Starych Wierchach i schronisko w Turbaczu. Czas wejścia – około 5,5 godz.

V. Szlak na Turbacz z Łopusznej

Szlak niebieski: Łopuszna – Zarębek Średni – Zarębek Wyżni – Bukowina Waksmundzka – Schronisko na Turbaczu – Turbacz. Czas wejścia – około 3,5 godz.

VI. Szlak na Turbacz z Niedźwiedzia

Szlak zielony: Niedźwiedź – „Orkanówka” – Turbaczyk – Wierch Spalone – Kopieniec – Czoło Turbacza – Schronisko na Turbaczu – Turbacz. Jedna z najdłuższych tras pieszych na Turbacz. Czas wejścia- około 5 godz.

VII. Szlak na Turbacz z Lubomierza

Szlak żółty: Lubomierz- Gorc Troszacki – Kudłoń – Turbacz. Czas wejścia około 4 godz.

Uwaga: Podane czasy wejść na szczyt są umowne i mogą być nieco dłuższe w okresie zimowym, kiedy na szlakach leży śnieg! Źródło informacji o szlakach: http://turbacz.net.

Kiedy wybrać się w Gorce?

Wiosną na wielu gorczańskich polanach kwitną niebieskie krokusy przyciągające tłumy turystów. Latem szlaki na szczyt też są strasznie oblegane, dlatego proponujemy zdobyć Turbacz zimą. Cudowne widoki i spokój gwarantowane. Być może natura zafunduje Ci taki oto przecudny zachód słońca. Czyż nie warto przekonać się samemu?

Pamiętaj, że pogoda na Turbaczu tak jak to w górach jest nieprzewidywalna! Przed ruszeniem w góry zapoznaj się zawsze z aktualną prognozą pogody niezależnie od tego czy na wędrówkę wybierasz się wiosną, latem, jesienią czy zimą!

Noclegi w Gorcach

1. Schronisko na Turbaczu

Na wysokości 1283 m w Gorcach znajduje się Schronisko PTTK. Z niego będzie Cię dzieliło tylko kilka minut drogi na sam szczyt Turbacza. Nocleg w schronisku polecamy w szczególności miłośnikom wschodów i zachodów słońca, pasjonatom fotografii i nocnych zdjęć oraz wszystkim zmęczonym wędrówką :-) Schronisko  na Turbaczu dysponuje wygodnymi pokojami 2-3-4 i wieloosobowymi w standardzie podstawowym, a także apartamentem 3-pokojowym z kuchnią, łazienką i salonem. W schronisku mieści się również restauracja serwująca przepyszne dania kuchni regionalnej. Szczególnie polecamy pierogi z jagodami lub bigos. Pychotka!

2. Noclegi w pobliżu Gorczańskiego Parku Narodowego

Jeśli nie jesteś fanem nocowania w schronisku polecamy Ci zatrzymywać się w Górnej Chacie u stóp Turbacza w Ochotnicy Górnej. Miejsce to położone jest w przepięknej scenerii i urządzone z niezwykłym gustem! Dla nas to istny raj na ziemi!

Alternatywą może być również klimatyczna Willa Groń w Konikach.


Booking.com

Turbacz- kamera live

Na Turbaczu zainstalowana jest kamerka live. Dokładnie znajduje się ona na Schronisku PTTK  w okolicy szczytu Turbacza. Dzięki kamerze sprawdzisz aktualne warunki na górze i możesz podejrzeć piękne widoki na szczyty Gorców, Beskidów, Pienin i panoramę Tatr.

O tym jak przygotować się do wycieczki w góry przeczytasz w naszym poradniku „Góry dla początkujących” Zapraszamy!

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version