101 Countries Before 50

Kraków na weekend. Co warto zobaczyć w Krakowie w 2 dni?

Planujesz Kraków na weekend, ale nie masz pojęcia, na których atrakcjach miasta się skupić? Nic się nie martw. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy 2-dniowy plan zwiedzania Krakowa! Skupiliśmy się w nim na najciekawszych atrakcjach turystycznych stolicy Małopolski. Wśród nich znajdziesz te bardziej oczywiste punkty, jak również miejsca znane jedynie mieszkańcom Krakowa. Odwiedzisz Zamek Królewski na Wawelu i zachwycający Kościół Mariacki. Przespacerujesz się po brukowanych ulicach Starego Miasta i Kazimierza. Zajrzysz do ogródków piwnych i restauracji, by przy piwie lub kawie wsłuchać się w dźwięki hejnału mariackiego i klimatycznych utworów krakowskich grajków ulicznych. Po intensywnym zwiedzaniu odpoczniesz na skąpanych w zieleni Plantach lub zalanych słońcem Bulwarach Wiślanych. Cały plan zwiedzania Krakowa ułożyliśmy tak, abyś nie musiał korzystać z komunikacji miejskiej. Do wszystkich wybranych przez nas atrakcji danego dnia spokojnie dotrzesz pieszo lub rowerem. To będzie długi spacer, ale wart wysiłku! Łap gotowca „Kraków na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?” i ruszaj na niezapomniane zwiedzanie naszego ukochanego Krakowa.

Kraków na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?

Kraków mapa atrakcji i trasa zwiedzania

Dzień 1 – Rynek Główny, Wawel i Kazimierz

Zwiedzanie Krakowa proponujemy rozpocząć od dzielnicy Stare Miasto. Jest ona miejscami tłoczna i gwarna, ale to dlatego, że kryje w sobie liczne skarby architektury, kipi bogactwem historii, tradycji i kultury. Panuje w niej niesamowity klimat kulturowy i społeczny podsycany niespotykaną ilością kawiarni, restauracji i ogródków piwnych. Wszyscy chcą w niej odkryć to co już dawno zostało odkryte, zobaczyć na własne oczy piękno Rynku Głównego w Krakowie, wczuć się w wyjątkowy klimat ulicy Floriańskiej i Grodzkiej prowadzących wprost pod mury monumentalnego Wawelu. Była siedziba polskich władców, ich nekropolia i miejsce, gdzie kształtowała się historia Polski to sztandarowa atrakcja Krakowa, której nie możesz pominąć. Miejsce to określa naszą tożsamość, jest naszym symbolem narodowym i kulturowym, więc chcielibyśmy abyś i Ty choć raz w życiu postawił nogę na Wawelu. Po naszpikowanym zabytkami Starym Mieście zaprosimy Cię jeszcze na Kazimierz. Stara dzielnica żydowska tętni życiem przez całą dobę. Jak magnes przyciąga wyjątkowym klimatem, ulicznymi muralami, hipsterskimi knajpkami, roześmianymi bywalcami i bliskością rzeki Wisły. To właśnie na Kazimierzu zakończysz pierwszy dzień zwiedzania Krakowa.

Kraków na weekend

Początek zwiedzania: Dworzec Główny w Krakowie
Koniec zwiedzania: Kazimierz

Najciekawsze atrakcje Krakowa

I. Stare Miasto w Krakowie

Barbakan w Krakowie

Barbakan to pierwsza atrakcja jaką miniesz w drodze z Dworca Głównego na Rynek w Krakowie. Zaliczany jest on do jednych z najcenniejszych zabytków architektury obronnej Krakowa. Słynny „Rondel” otoczony był kiedyś głęboką fosą wraz z systemem mostów i śluz, a ze znajdującą się tuż nieopodal ulicą Floriańską łączyła go tzw. szyja. Do jego trzech kondygnacji ze strzelnicami prowadziły dwie bramy. Jedna od strony murów miejskich i druga od strony Kleparza wyposażona w most zwodzony. Zadaniem tej niezwykłej gotyckiej budowli była obrona pobliskiej Bramy Floriańskiej. Dziś mieści się w nim oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w którym organizowane są liczne imprezy kulturalne i sportowe.

Brama Floriańska

Od Barbakanu tylko kilka kroków będzie dzieliło Cię od kolejnego zabytku Krakowa. Mowa tu oczywiście o Bramie Floriańskiej. Stanowiła ona część potężnych XIII-wiecznych fortyfikacji Krakowa, w skład których wchodził około 3-kilometrowy pas podwójnych murów z 47 basztami i 7 bramami, fosą i wspomnianym wyżej Barbakanem. Kiedy mury miejskie wyburzono w I połowie XIX wieku, w ich miejscu powstały Planty będące tzw. „ogrodami miejskimi”. Obecnie we wnętrzu bramy znajduje się ołtarz. Na uwagę zasługują również dwie płaskorzeźby – Orzeł Piastowski (od strony Barbakanu) i Św. Florian (od strony ulicy Floriańskiej).

Po przekroczeniu Bramy Floriańskiej proponujemy Ci skierować się na chwilę w stronę ulicy Pijarskiej. Oprócz przepięknej galerii obrazów miejscowych artystów znajduje się tam również uroczy Zaułek Książąt Czartoryskich z Pałacem Czartoryskim i wznoszącym się naprzeciw niego Kościołem Pijarów pw. Przemienienia Pańskiego w Krakowie.

Ulica Floriańska

To najpopularniejsza ulica w Krakowie. Prowadzi od Bramy Floriańskiej wprost na Rynek w Krakowie, a wraz z nim i z ulicą Grodzką stanowi Trakt Królewski prowadzący na Wawel. Z obu stron Floriańskiej ciągną się pięknie zdobione stare kamienice, w których wnętrzach umiejscowiły się liczne butiki, sklepy z pamiątkami, kluby i restauracje.

Nie będziemy ukrywać, że nie przepadamy za restauracjami na Rynku w Krakowie. Jedyne miejsce jakie możemy Ci polecić to Zaułek Niewiernego Tomasza. To uroczy mały plac przy ulicy Świętego Tomasza (odnoga ul. Floriańskiej) w pobliżu czerwonego kościoła św. Jana Chrzciciela. Znajdują się tu klimatyczne knajpki: Café Loch Camelot, Cherubino i Dym. Mają one swoje ogródki wystawione od strony ulicy. Przyjemnie jest tam napić się piwa, kawy i zjeść ciacho przed dalszym zwiedzaniem.

Rynek Główny w Krakowie

Ulicą Floriańską dotrzesz wprost na Rynek Główny w Krakowie. To turystyczne serce miasta pełne zabytków, atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. To co zapewne jako pierwsze rzuci Ci się w oczy to Kościół Mariacki – jeden z najważniejszych zabytków Krakowa. Ta piękna świątynia nie tylko budzi zachwyt z zewnątrz. Warto zajrzeć również do jej środka. W swoich wnętrzach kryje bowiem same skarby. Jednym z nich jest słynny gotycki Ołtarz Mariacki Wita Stwosza przedstawiający w głównej scenie Zaśnięcie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie. To wybitne dzieło sztuki, które możesz zobaczyć za dodatkową opłatą. Będąc w Kościele Mariackim wdrap się również na Wieżę Mariacką, by zachwycić się z góry panoramą Krakowa. To ta sama wieża, z której co godzinę rozbrzmiewa na żywo hajtał mariacki. Wejście na wieżę też jest biletowane i niestety w sezonie tłumnie oblegane.

Poza Kościołem Mariackim do najważniejszych zabytków na Rynku Głównym w Krakowie zalicza się również Sukiennice. To długi budynek stojący w samym centrum Rynku, więc na pewno go nie przeoczysz. Znajdowały się w nim kiedyś kramy z suknem, stąd nazwa tego miejsca. Dziś w Sukiennicach możesz zakupić liczne pamiątki i rękodzieło z Krakowa. W okazałym budynku ozdobionym pięknymi arkadami mieszą się dwa rzędy drewnianych straganów z porcelaną, biżuterią, haftowanymi ręcznie tekstyliami, rzeźbami i całym mnóstwem pięknych, ale bardzo drogich pamiątek. Na dachu Sukiennic skryła się kawiarnia Cafe Szał z niezwykłym widokiem na płytę Rynku Głównego, a w ich podziemiach wejście do arcyciekawego multimedialnego muzeum – Podziemia Rynku, które z całego serca Ci polecamy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę spacerując po płycie Rynku Głównego? Na pewno na Kościół św. Wojciecha – niewielki, biały kościółek z zielonym dachem stojącym na rogu z ulicą Grodzką. Zachowane fragmenty romańskich murów tej świątyni są najstarszym zabytkiem w obrębie Rynku Głównego.

Pomiędzy nim, a Kościołem Mariackim wznosi się Pomnik Adama Mackiewicza, przez mieszkańców czule zwanym „Adasiem” i będący popularnym miejscem ich spotkań. Po drugiej stronie Sukiennic zwróć uwagę na 70- metrową Wieżę Ratuszową stanowiącą fragment dawnego Ratusza. W jej podziemiach mieści się Scena pod Ratuszem krakowskiego Teatru Ludowego. A tuż przy wieży stanęła kilka lat temu popularna Głowa. To ogromna rzeźba w kształcie głowy podarowana miastu przez rzeźbiarza Igora Mitoraja.

Mały Rynek w Krakowie

Kraków ma Rynek Główny, ale ma też mniejszy Mały Rynek. Dotrzesz do niego z Rynku Głównego brukowaną uliczką Sienną lub uliczką biegnącą wzdłuż Kościoła Mariackiego. Mały Rynek jest drugim co do wielkości placem na terenie starego Krakowa i prawdopodobnie służył celom handlowym. Źródła podają, że był on placem pomocniczym dla Rynku Głównego. Dziś w miejscu tym wciąż odbywają się liczne jarmarki folkowe. Spacerując po Małym Rynku zwróć uwagę na jego piękne zabytkowe kamienice: Kamienicę Szoberowską (nr 6), w której w 1661 roku wydrukowano pierwszą w Polsce gazetę „Merkuriusz Polski”, Kamienicę Lamellich (nr 2) oraz Kamienicę Fritscha (nr 1).

Ulica Grodzka

Tak jak już wyżej wspomnieliśmy ulica Grodzka wraz z Ulicą Floriańską i Rynkiem Głównym stanowi Trakt Królewski prowadzący na Wawel. Jest to jedna z najstarszych ulic w Krakowie, która istniała jeszcze przed lokacją miasta w 1257 roku. Wchodziła w skład tzw. traktu solnego, wiodącego do Wieliczki, Myślenic i dalej na Węgry. Grodzka obecnie usiana jest pięknymi kamienicami, licznymi restauracjami, sklepikami i knajpkami. Na jej przebiegu stoją ciekawe zabytki m.in. dwa słynne kościoły – kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz kościół Św. Andrzeja. Pod tym pierwszym bardzo często można posłuchać krakowskich grajków ulicznych.

W pobliżu ulicy Grodzkiej warto też odwiedzić Bazylikę Franciszkanów i stojący na przeciwko niej Pałac Arcybiskupi z Oknem Papieskim przy ulicy Franciszkańskiej. Warto też na chwilę zboczyć w malowniczą ulicę Kanoniczną, przy której mieści się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie i Dom Jana Długosza. Z wąziutkiej ulicy Kanonicznej rozpościera się również piękny widok na mury Wawelu.

Planty

Zanim przejdziemy do sztandarowej atrakcji Krakowa jakim jest Zamek Królewski na Wawelu nie możemy nie wspomnieć o Plantach. Przechodziłeś przez nie w drodze z Dworca Głównego pod Barbakan i Bramę Floriańską. Tamten fragment zielonych „ogrodów miejskich” jest akurat najmniej atrakcyjny, bo zaanektowali go sobie bezdomni. Planty to jeden z największych parków w Krakowie. Liczą około 20 ha powierzchni i otaczają najstarszą część Krakowa. Podzielono są na 8 ogrodów a ich nazwy wywodzą się od sąsiadujących z nimi obiektów. I tak mamy: Dworzec, Barbakan, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Wawel, Gródek i Stradom. Zadrzewione alejki Plant są doskonałym miejscem na krótki odpoczynek przed zwiedzaniem Wawelu.

Uwaga: Oprócz opisanych przez nas wyżej zabytków Krakowa w obrębie Starego Miasta znajduje się szereg innych ciekawych atrakcji Krakowa, które warto zobaczyć. Wszystkich miejsc nie jesteśmy w stanie w tym artykule przywołać, bo Kraków ma tym atrakcji naprawdę sporo! Są to liczne muzea (np. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Farmacji czy Muzeum Teatralne), galerie, teatry (Teatr Słowackiego, Teatr Bagatela, Teatr Ludowy- Scena pod Ratuszem), klimatyczny Plac Szczepański oraz miejsca, w których przesiadywała krakowska bohema (kawiarnia Jama Michalika, kawiarnia Noworolski). Warto również zajrzeć do takich kultowych lokali jak:

II. Wawel

Naszym zdaniem Wawel to takie miejsce, które raz w życiu obowiązkowo trzeba zobaczyć. Była siedziba polskich władców, ich nekropolia i miejsce, gdzie kształtowała się historia Polski to sztandarowa atrakcja Krakowa wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jakby tego było mało położona jest ona w niezwykle malowniczej scenerii na wapiennym wzgórzu w zakolu rzeki Wisły. Jest ogromną skarbnicą wiedzy o polskich dziejach i byłym ważnym ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej. Za swoimi ceglanymi murami kryje zespół monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. Zamek Królewski na Wawelu, w którym rezydowali władcy polscy udostępniony jest dla zwiedzających. Można w nim obejrzeć, jak wyglądały Prywatne Komnaty Królewskie i Reprezentacyjne Komnaty Królewskie ze słynnymi arrasami Zygmunta Augusta. Wewnątrz Zamku znajduje się również Skarbiec Koronny i Zbrojownia.

To nie koniec atrakcji na Wawelu. Oprócz Zamku Królewskiego warto też zajrzeć do Katedry na Wawelu. W swoich podziemiach skrywa ona Groby Królewskie królów, książąt oraz bohaterów narodowych naszego kraju i parę prezydencką, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. W tej pięknej barokowej budowli podczas najważniejszych uroczystości kościelnych i narodowych rozbrzmiewa również słynny Dzwon Zygmunta. Po więcej informacji na temat biletów wstępu i godzin otwarcia Zamku na Wawelu i Katedry na Wawelu odsyłamy Cię na oficjalną stronę Wawelu.

Ze Wzgórzem Wawelskim związana jest jeszcze jedna ciekawa atrakcja. O jakiej mowa? Oczywiście o Smoczej Jamie, którą zamieszkiwał Smok Wawelski. Jaskinia mieści się pod Wzgórzem Wawelskim i składa się z korytarzy o łącznej długości 300 metrów. Do zwiedzania udostępniono około 80 m fragment tej jaskini, który kończy się przy Bulwarach Wiślanych. Tu też znajduje się ziejąca ogniem rzeźba Smoka Wawelskiego, do której lgną najmłodsi turyści.

III. Bulwary Wiślane

Tym oto sposobem z Wawelu dotarliśmy na Bulwary Wiślane, a konkretnie na Bulwar Kurlandzki. Jest to ulubione miejsce spotkań i odpoczynku nie tylko turystów, ale i mieszkańców Krakowa. Przy brzegu zacumowano tu liczne barki, w których można napić się piwa i kawy lub wyruszyć w rejs po Wiśle. Niemniej jednak uważamy, że lepszym miejscem na krótki odpoczynek będzie znajdująca się po drugiej stronie Wisły za Mostem Grunwaldzkim klimatyczna klubokawiarnia Forum Przestrzenie.

Bulwarem Kurlandzkim dotrzesz na Kazimierz. Po drodze zwróć uwagę na kilka ciekawych atrakcji. Pierwszą z nich jest słynny Pomnik Psa Dżoka w Krakowie. Jest on poświęcony psiakowi, którego właściciel zmarł na atak serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Wierny pies przez kolejnych kilka miesięcy czekał tam na swojego pana dokarmiany przez mieszkańców Krakowa. Mniej więcej po roku przygarnęła go nowa właścicielka. Kiedy zmarła zwierzę uciekło i tragicznie zginęło pod kołami pociągu. Po minięciu Mostu Grunwaldzkiego po lewej stronie twoim oczom ukaże się Kościół na Skałce. Kojarzony jest on przede wszystkim z męczeńską śmiercią krakowskiego biskupa Stanisława ze Szczepanowa oraz z obecnymi tu za sprawą Jana Długosza ojcami paulinami. Stąd tylko kilka minut spacerem będzie dzieliło Cię od Kładki Ojca Bernatka i słynnego Kazimierza.

IV. Kazimierz

Spod Kładki Ojca Bernatki ulicą Mostową dotrzesz na słynny krakowski Kazimierz. Po drodze miniesz liczne klimatyczne knajpki, które obrosły jej prawą stronę niczym bluszcz. Następnie miniesz Plac Wolnica, a u zbiegu ulic Bożego Ciała i Świętego Wawrzyńca dostrzeżesz Bazylikę Bożego Ciała w Krakowie. Wśród krakowskich kościołów, świątynia ta wyróżnia się wielkością, znaczeniem oraz architekturą. Stara dzielnica żydowska w Krakowie ma mnóstwo niezwykłych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Najlepiej zwiedza się ją „szwendając” się po niej bez wyraźnego celu. W każdej uliczce Kazimierza odkryjesz coś ciekawego. A to murale, a to dwa żydowskie cmentarze, synagogi: Tempel, Kupa, Remu, Poppera i Stara Synagoga czy Muzeum Etnograficzne i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wyjątkową ulicą na Kazimierzu jest ulica Szeroka. Znajduje się przy niej najwięcej zabytków kultury żydowskiej.

Tym czym Kazimierz przyciąga jednak najbardziej to oryginalne sklepiki, galerie, antykwariaty, hipsterskie knajpy, modne restauracje i kluby nocne ulokowane w starych, obdrapanych żydowskich kamienicach. Ich zatrzęsienie znajdziesz wzdłuż ulicy Józefa i na Placu Nowym. Na tym ostatnim na szczególną uwagę zasługuje Okrąglak, w którym serwują słynne krakowskie zapiekanki. Najbardziej popularne są te od Endziora i to do niego ustawia się najdłuższa kolejka.

W ciągu dnia na Placu Nowym handluje się też warzywami i owocami, a w soboty odbywa się tu pchli targ. Jeśli jesteśmy w temacie kulinariów poniżej wymieniliśmy nasze ulubione knajpy i restauracje na Kazimierzu, do których serdecznie Cię zapraszamy.

Polecane restauracje na Kazimierzu:

Dzień 2 – Podgórze, Zakrzówek, Kopiec Kościuszki, Błonia

Tego dnia przygotowaliśmy dla Ciebie mniej oczywiste atrakcje Krakowa. Dobrze by było gdybyś tego dnia wypożyczył rower, który znacznie skróci czas dotarcia do wszystkich zaplanowanych przez nas miejsc. W godzinach porannych zabierzemy Cię na drugi brzeg Wisły na krótki spacer po Podgórzu. Dzielnica ta jest kameralna, pełna tajemniczości i usiana wyjątkowymi miejscami wartymi odwiedzenia. To również jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Krakowa, które wciąż przypomina o smutnej historii II wojny światowej, żydowskim getcie oraz obozie koncentracyjnym „Płaszów”. Z Podgórza udasz się na zielony Zakrzówek. Słynie on z turkusowego zbiornika wodnego będącego pozostałością po dawnym kamieniołomie i Skałek Twardowskiego – ulubionego miejsca krakowskich wspinaczy. Wspinać się po nich nie będziesz, ale niestety nie unikniesz tego, by dotrzeć do kolejnej zaplanowanej przez nas atrakcji Krakowa – Kopca Kościuszki. Rozpościera się z niego niezwykła panorama na Kraków i Błonia. Tą ostatnią 48 hektarową krakowską łąkę również odwiedzisz w drodze powrotnej do centrum Krakowa. Jeśli podczas Twojej wizyty w Krakowie aura nie będzie sprzyjała zwiedzaniu mamy świetną alternatywę. Wsiądź w pociąg do Wieliczki i udaj się na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce – jednej z najpiękniejszych kopalni soli na świecie!

Początek zwiedzania: Kładka Ojca Bernatka
Koniec zwiedzania: Błonia

Najciekawsze atrakcje Krakowa

I. Podgórze

Zwiedzanie Podgórza najlepiej rozpocząć od Kładki Ojca Bernatka zawieszonej nad Wisłą i łączącej ją z pobliskim Kazimierzem. Dzielnica Podgórze nie jest tak gwarna i głośna jak Stare Miasto czy Kazimierz, ale nie można odmówić jej uroku. Obejmuje kilka niezwykłych atrakcji: Kopiec Krakusa z pobliskim Kamieniołomem Liban, piękny Rynek Podgórski, kolorowe Tęczowe Schody czy Park Bednarskiego – jeden z najpiękniejszych parków w Krakowie. Dzielnica ta wciąż przypomina o tragicznych losach Żydów podczas II wojny światowej.

Na Podgórzu znajdowało się bowiem żydowskie getto i Niemiecki Obóz Koncentracyjny Płaszów. Świadkiem powstawania tych miejsc i likwidacji getta był m.in. Plac Bohaterów Getta, na którym znajduje się obecnie kilkanaście żelaznych krzeseł symbolizujących dobytek pozostały po wysiedlonych z getta mieszkańcach. Na szczególną uwagę zasługuje też pobliska Fabryka Emalia Oskara Schindlera, czyli dawna Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych, w której w okresie II wojny światowej jej właściciel Oskara Schindler ocalił ponad 1000 osób pochodzenia żydowskiego przed zesłaniem do obozów koncentracyjnych.

Gotowy plan zwiedzania Podgórza znajdziesz w naszym poście „Krakowskie Podgórze- poznaj wyjątkową dzielnicę Krakowa”. Opisaliśmy w nim szczegółowo wszystkie wymienione wyżej atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć na Podgórzu wraz z mapką oraz polecanymi przez nas restauracjami.

II. Zakrzówek i Skałki Twardowskiego

Z Rynku Podgórskiego przez Bulwar Podolski i Bulwar Wołyński na lewym brzegu Wisły udaj się w kierunku Zakrzówka. To będzie nieco dłuższy spacer trawiący około 30 min. Po drodze miniesz klubokawiarnię Forum Przestrzenie oraz krakowski diabelski młyn. Stoi tu również widokowy balon, z pokładu którego możesz podziwiać Kraków z góry. Jeśli chcesz zaoszczędzić na czasie możesz skorzystać z komunikacji miejskiej (z Mostu Grunwaldzkiego autobus 162 do Os. Robotnicze lub tramwaj 12 i 22 na przystanek Słomiana).

Zakrzówek to jedno z piękniejszych miejsc na mapie Krakowa. Słynie z Zalewu na Zakrzówku, którego tafla mieni się wszystkimi odcieniami turkusu. Jest to sztuczny zbiornik będący pozostałością po zalaniu dawnego kamieniołom wapienia. Niestety w miejscu tym nie można się kąpać. Pomimo tego jego brzegi stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych Krakowian. Akwen udostępniono jedynie dla nurków, bowiem na głębokości 7-21 metrów zatopiono w nim m.in. fiata 125, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. Tuż nieopodal zbiornika wodnego znajdują się Skałki Twardowskiego. Jest to ulubione miejsce wspinaczy. Przez Zakrzówek wiedzie wiele ścieżek pieszo- rowerowych. Jest to doskonałe miejsce, aby odetchnąć od gwarnego i dusznego centrum miasta.

III. Kopiec Kościuszki

Zwiedzanie Krakowa nie byłoby kompletne bez wizyty krakowskich kopcach. Plan zwiedzania ułożyliśmy tak, abyś miał okazję zobaczyć 2 z kilku krakowskich kopców. Pierwszy z nich tj. Kopiec Kraka zobaczysz na krakowskim Podgórzu, drugi znacznie większy i okazalszy, czyli Kopiec Kościuszki proponujemy Ci odwiedzić po wizycie na Zakrzówku. Niestety cel mieści się na Wzgórzu św. Bronisławy (333 m n.p.m.), więc będzie to wymagało od Ciebie lekkiej wspinaczki i odrobiny zmęczenia. Trakt prowadzi przez Aleje Waszyngtona obsadzoną pięknymi drzewami. Jest to historyczna droga forteczna i dawny trakt komunikacyjny. Alternatywą jest oczywiście komunikacja miejska. Autobus linii 101 z przystanku Słomiana lub Kapelanka przy Zakrzówku podjeżdża pod sam kopiec. Kopiec Kościuszki jest wysoki na 34,1 m i zawiera ziemię z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego oraz amerykańskiej wojny niepodległościowej, czyli z miejsc, gdzie walczył Kościuszko. W pogodne dni z jego szczytu roztacza się przepiękna panorama Krakowa.

IV. Błonia

Z Kopca Kościuszki udaj się do kolejnej atrakcji Krakowa jaką są Błonia. Te 48 hektarowe łąki to ulubione miejsce Krakowian, w którym nie tylko wypoczywają, ale też biegają, jeżdżą na rolkach i rowerach. Do niedawna można było w tym miejscu spotkać pasące się krowy i konie, a dziś odbywa się tu wiele imprez masowych takich jak: święto latawca, zawody balonowe, koncerty, festiwale, itp.

Tuż przy Błoniach mieści się również Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Park Jordana – doskonałe miejsce na odpoczynek i chwilę relaksu.

Polecane restauracje przy Błoniach:

Z Błoń (przystanek Cichy Kącik) tramwajem nr 20 dojedziesz do centrum i pod Dworzec Główny w Krakowie.

V.  Kopalnia Soli w Wieliczce

Doskonałym uzupełnieniem 2 dnia zwiedzania Krakowa jest  także wizyta w pobliskiej Kopalni Soli w Wieliczce.  To Kraków zawdzięcza istnieje Wieliczce, a nie Wieliczka Krakowowi. Najstarsze ślady warzenia soli pochodzą bowiem z okresu neolitu (około 3500 lat p.n.e.). Tak powstała kopalnia, w której eksploatacja soli trwała nieprzerwalnie od średniowiecza do roku 1996. Od samego początku była ona częścią przedsiębiorstwa zwanego Żupami Krakowskimi czyli największego w dawnej Rzeczypospolitej zakładu przemysłowego stanowiącego własność książęcą, a później królewską. To z niego m.in. pieniądze płynęły na rozbudowę Krakowa. Kopalni Soli w Wieliczce zawdzięczamy m.in. kamienice należące do Mikołaja Wierzynka w centrum Krakowa.

Kopalnia Soli w Wieliczce jest jedynym na świecie obiektem górniczym czynnym bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej wpisanym na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełna tajemnic, legend i magii z gęstą siecią podziemnych korytarzy i chodników układających się w skompilowany labirynt na pewno Cię zachwyci. Po więcej informacji na temat zwiedzania, cen biletów oraz dojazdu do Wieliczki odsyłamy Cię do naszego posta ” Kopalnia Soli w Wieliczce„.

Jeśli na zwiedzanie Krakowa przeznaczyłeś więcej niż 2 dni koniecznie udaj się do Nowej Huty. O jej najciekawszych atrakcjach przeczytasz w naszym poście „Nowa Huta – krakowska dzielnica w duchu socrealizmu”.

Kraków na weekend- informacje praktyczne

#Komunikacja miejska w Krakowie

Do wszystkich wymienionych przez nas atrakcji Krakowa dotrzesz pieszo lub rowerem. Nie będziemy ukrywać, że drugi dzień zwiedzania Krakowa będzie wymagał od Ciebie trochę chodzenia. Alternatywą jest oczywiście komunikacja miejska. Wszystkie dzielnice Krakowa są bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Jeżdżą do niego zarówno autobusy jak i tramwaje.

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Krakowie:

Bilety na komunikację miejską w Krakowie kupisz w automatach na przystankach lub automatach biletowych znajdujących się w tramwaju/autobusie. Niektóre aplikacje bankowe (iPKO) też umożliwiają zakup elektronicznego biletu na komunikację miejską w Krakowie. Nowsze pojazdy zaopatrzone są w automaty, w których można zapłacić kartą, w większości potrzebne są jednak drobne. Pamiętaj, aby po zakupieniu biletu skasować go w kasowniku!

#Wypożyczalnie rowerów w Krakowie:

Naszym zdaniem Kraków najlepiej zwiedza się na rowerze. Miasto ma świetnie przygotowane ścieżki rowerowe, którymi dotrzesz do najważniejszych atrakcji. Poniżej znajdziesz kilka namiarów na krakowskie wypożyczalnie rowerów:
Bike Trip
Bike Rental
Dwa Koła

#Noclegi w Krakowie

Kraków ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Do wyboru masz liczne hostele, hotele, apartamenty czy mieszkania na wynajem przez AirBnb. Polecamy Ci kilka noclegów w Krakowie:

Zdjęcie: Booking.com
Zdjęcie: Booking.com


Booking.com

*Uwaga: Podane w tekście linki do miejsc noclegowych są linkami afiliacyjnymi. Jeżeli zarezerwujesz z nich lot lub nocleg my dostaniemy za to drobną prowizję (kilka złotych) – nie ma to jednak żadnego wpływu na naszą opinię dotyczącą przywołanych w tekście hoteli. Z góry bardzo Ci dziękujemy :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version