W okolicach Rabki-Zdrój, Mszany Dolnej i Limanowej skryła się przepiękna górzysta kraina zwana Beskidem Wyspowym. Słyszeliście o niej? Nie ma w niej skalnych urwisk i sięgających nieba szczytów. Góry nie tworzą tam długich, wyraźnych pasm, a samodzielne kulminacje o stromych zboczach i spłaszczonych wierzchołkach, pomiędzy które wciskają się rozległe i głębokie przełęcze. Z porannych mgieł, będących w tych rejonach dość częstym zjawiskiem, pojedyncze wierzchołki gór wynurzają się niczym samotne wyspy. To cudowne zjawisko! Choć Beskid Wyspowy znajduje się po drodze do Zakopanego, Szczawnicy czy Krynicy odwiedzany jest dość rzadko. Szkoda, bo to fantastyczne miejsce na krótki weekendowy relaks i odrobinę aktywności. Wbrew pozorom tutejsze szlaki, ze względu na długie podejścia, do najłatwiejszych nie należą, a wiele szczytów oferuje bajeczne widoki, nie tylko na najbliższą okolicę, ale także na bardziej odległe masywy Babiej Góry czy Tatr. Mogielica i Ćwilin to tylko dwa z całej masy beskidzkich szczytów, które zdecydowanie warto odwiedzić.
Spis treści
Wycieczka w Beskid Wyspowy
1. Beskid Wyspowy- Mogielica (1170,2 m n.p.m.)
Mogielica to najwyższy i najładniejszy szczyt Beskidu Wyspowego. Przez miejscowych nazywana jest Kopą lub Zapowiednicą. Ta druga nazwa związana jest z faktem, że bezpośrednio przed burzami i gradobiciami nad wierzchołkiem Mogielicy zbierają się ciemne chmury zwiastujące deszcz i załamanie pogody. Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym celem pieszych wycieczek. Turystów przyciąga w te rejony m.in. cudowna panorama z Hali Mogielicy zwanej też Polaną Stumorgową znajdująca się tuż pod zalesionym szczytem Mogielicy. Atrakcyjności dodaje również 22 metrowa wieża widokowa stojąca na samym wierzchołku Mogielicy. Z jej najwyższej platformy, wystającej wysoko ponad korony okolicznych drzew, rozpościerają się niesamowite widoki na cały Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce i Tatry.
Mogielica to góra dla każdego i o każdej porze roku. Zimą wyprawa na szczyt zajmuje praktycznie pół dnia, a latem będzie idealną propozycją na kilkugodzinny spacer lub częścią dłuższej wycieczki po Beskidzie Wyspowym. Na Mogielicę prowadzi kilka wygodnych szlaków turystycznych. Najczęściej wybieranym i jednym z łatwiejszych jest szlak zielony z Przełęczy Rydza – Śmigłego w miejscowości Chyszówki. Szlak turystyczny pokrywa się częściowo z trasą narciarstwa biegowego. Trasa przecina również polanę Wyśnikówka, która jest doskonałym punktem widokowym na Gorce czy Babią Górę oraz idealnym miejscem odpoczynku przed „atakiem szczytowym” :-)
Polana Stumorgowa zwana też Halą Mogielicy jest największą polaną w całym Beskidzie Wyspowym. Położona jest na południowo-zachodnim stoku Mogielicy na przebiegu żółtego i niebieskiego szlaku. Kiedyś wypasano na niej owce. W czasie II wojny światowej była miejscem zrzutów alianckich dla działających w tym rejonie partyzantów. Jest niezwykle widokowa. Można z niej zobaczyć nie tylko okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego, takie jak Luboń Wielki, Szczebel, Ćwilin, Łopień, Lubogoszcz i Śnieżnicę, grzbiet Jasienia i Krzystonowa, ale także pasmo Radziejowej, Dzwonkówkę, Kiczorę Kamienicką, Pieniny, pasmo Lubania, Gorce ze szczytami: Kudłoń, Kiczora i Turbacz, a nawet pasmo Tatr i szczyt Babiej Góry.
Szlaki na Mogielicę:
- Szlak zielony z Przełęczy Rydza-Śmigłego w miejscowości Chyszówki. Długość szlaku: ok. 3,5 km, czas wejścia: 2-2:30 godz. Przełęcz Edwarda Rydza-Śmigłego położona jest między dwoma głównymi szczytami Beskidu Wyspowego: Śnieżnicą i Mogielicą. Znajdziecie ją przy asfaltowej drodze prowadzącej z Jurkowa przez Chyszówki do Słopnic. Szlak zielony jest dość prosty, a na jego przebiegu, tuż przed szczytem Mogielicy, znajduje się polana Wyśnikówka. Niestety wybierając tą trasę nie zobaczycie Polany Stumorgowej. Znajduje się ona bowiem na południowo-zachodnim stoku Mogielicy.
- Szlak niebieski z Jurkowa. Długość szlaku: ok. 5,2 km, czas wejścia: ok. 3 godz.
- Szlak żółty z z Tymbarku. Długość szlaku: ok. 11 km, czas wejścia: ok. 4-5 godz.
Uwaga: Na szczycie Mogielnicy nie ma schroniska górskiego. Bardzo ważne jest zabranie ze sobą w trasę wody i przekąsek!
2. Beskid Wyspowy – Ćwilin (1072 m n.p.m.)
Ćwilin to drugi po Mogielicy najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Jego nazwa wywodzi się od niemieckiego słowa Zwilling, tzn. bliźniak (sąsiedniej Śnieżnicy). Przez długie lata góra ta była miejscem wypasu owiec, a pozostałością po nim jest szczytowa Polana Michurowa zwana też halą na Ćwilinie. Polana szczytowa dzieli się na kilka części, których nazwy wywodzą się od nazwisk właścicieli. I tak jej zachodnia część to Gruszowskie Polany, wschodnia (w pobliżu szczytu) to Michurowa Polana, dolna część dzieli się na Polanę Mysoglądów i Polanę Kuczai. Główną atrakcją Polany Michurowej na Ćwilinie są przecudne widoki na pozostałe szczyty Beskidu Wyspowego, Gorce i Tatry. Przy dobrej pogodzie z Ćwilina widoczne są: Babia Góra i Beskid Sądecki. Na uwagę zasługuje również stojący nieco poniżej wierzchołka ołtarz polowy oraz pomnik ku czci Jana Pawła II.
Aby wejść na Ćwilin niestety trzeba się trochę pomęczyć i to niezależnie od tego, którą trasę wybierzecie. Najszybsza, ale i najbardziej stroma trasa tzw. „ściana płaczu” prowadzi szlakiem niebieskim z Przełęczy Gruszowiec. Dwukrotnie dłuższa trasa wiedzie do Ćwilina z miejscowości Jurków. Najpiękniejszy widokowo, ale też najdłuższy jest żółty szlak z Mszany Dolnej.
Szlaki na Ćwilin:
- Szlak niebieski z Przełęczy Gruszowiec tzw. „Ściana Płaczu”. Długość szlaku: ok. 2 km, czas wejścia: 1-1:30 godz. Szlak jest wymagający, bo przez większą część trasy wiedzie praktycznie cały czas pionowo pod górę! Parking znajduje się przy barze „Pod Cyckiem” w Gruszowcu. Szlak rozpoczyna się po pokonaniu ok. 100 m asfaltowej drogi na wschód w kierunku Limanowej (wschód). Ścieżka wiedzie następnie w pola i po minięciu kilku zabudowań wznosi się w górę w kierunku Ćwilina.
- Szlak niebieski z Jurkowa. Długość szlaku ok 3,7 km, czas wejścia: 2 godz.
- Szlak żółty z Mszany Dolnej przez Czarny Dział. Długość szlaku: ok. 9.5 km, czas wejścia: 3-4 godz. Trasa ta polecana jest szczególnie na zejścia. 700 m różnicy wzniesień pokonuje się dość sprawnie.
Popularne szczyty Beskidu Wyspowego:
- Śnieżnica (1006 m)
- Mogielica (1170,2 m)
- Ćwilin (1072 m)
- Szczebel (977 m)
- Luboń Wielki (1022 m)
- Jasień (1063 m)
- Kamionna (740 m)
- Lubogoszcz (968 m)
Beskid Wyspowy – wieże widokowe
Beskid Wyspowy słynie przede wszystkim z wieży widokowej na Mogielicy. Ta drewniana konstrukcja ma wysokość 22 metrów i rozciąga się z niej panorama 360° na Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry. Schody prowadzące na wieżę są niestety dość strome, zimą mocno oblodzone, a na wieży mogą przebywać maksymalnie 3 osoby.
Oprócz Mogielicy swoją wieżą widokową może pochwalić się także Góra Jaworz.
Beskid Wyspowy – schroniska
Niestety w Beskidzie Wyspowym nie znajdziecie zbyt wielu schronisk. To jedyny minus tego uroczego zakątka południowej Polski. Do dyspozycji są tylko 2 bazy noclegowe. Pierwsza to schronisko PTTK na Luboniu Wielkim (1022 m n. p. m.) pomiędzy Rabką, Mszaną Dolną i Tenczynem. Schronisko dysponuje 25 miejscami noclegowymi (10 mieści się w głównym budynku, pozostałe 15 w letniej bacówce). Drugie to schronisko PTTK na Kudłaczach (730 m n.p.m.) na polanie Nad Nowinami, pomiędzy szczytami Łysiny i Działka. Dysponuje ono 37 miejscami noclegowych w pokojach dwu-, kilku- oraz wieloosobowych. Przy schronisku znajduje się także pole namiotowe.
Beskid Wyspowy – gdzie nocować?
Doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Beskidu Wyspowego są miejscowości Jurków, Tymbark, Mszana Dolna i okolice. Ze swojej strony możemy polecić Ci Chatę „na Końcu” Świata położoną w miejscowości Słopnice lub Domki w Kasinie.