W miarę jak malezyjska wyspa Langkawi z roku na rok zyskuje na coraz większej popularności zwiększyła się również opcja zakwaterowania na wyspie obejmująca niedrogie pensjonaty, butikowe hotele czy luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Wybór miejsc, w których można się zatrzymać jest wystarczająco zróżnicowany, aby dopasować się do każdego możliwego budżetu, a także osobistych preferencji. Najpopularniejszym miejscem na wyspie Langkawi jest bezsprzecznie plaża Pantai Cenang. To przy niej znajdują się wszelkie udogodnienia i usługi potrzebne podczas urlopu. Liczne restauracje, kawiarnie, centra handlowe, sklepy duty free, usługi pralnicze, wynajem aut i skuterów, biura lokalnych tour operatorów, centra nurkowe oferujące rozmaite sporty wodne znajdziesz właśnie tam. Wzdłuż długiej i szerokiej plaży zakotwiczyły się również hotele, począwszy od słonecznych domków na plaży, dużych luksusowych kurortów po klimatyczne hoteliki ukryte w dżungli. W naszym poście „Gdzie nocować na Langkawi” skupimy się właśnie na jednym z takich oryginalnych miejsc położonym w tropikalnym ogrodzie, niedaleko plaży Pantai Cenang, w których mieliśmy okazję spędzić kilka fantastycznych dni wypełnionych relaksem i odpoczynkiem.
Spis treści
Gdzie nocować na Langkawi?
Butikowy hotel Temple Tree wraz z resortem Bon Ton to wyjątkowe miejsce na mapie Langkawi. To kolekcja klasycznych chińskich, malajskich, indyjskich i euroazjatyckich domów zebranych z całej Malezji i przeniesiona do tropikalnego ogrodu na wyspie Langkawi. Wszystkie budynki na terenie resortu zachowały swój dawny, niepowtarzalny urok i czuć w nich ducha czasu. Są piękną pozostałością po kolonialnej Malezji, w której mieszały się style architektoniczne różnych ras. To istny powrót do przeszłości, spełniony sen o Indochinach i idealne miejsce do wypoczynku. Każdy dom zachował swój oryginalny charakter, a jego klimatyczne wnętrza w harmonijny sposób łączą antyczne elementy z nowoczesnymi akcentami. Centrum tego kolonialnego tygla skupia się w pięknie urządzonym 90-letnim domu Straits Clubhouse, w którym mieści się recepcja, restauracja, sala gier, biblioteka i bar. Pozostałe domy rozmieszczone są wzdłuż małych alejek, pomiędzy którymi kołyszące się na wietrze małe drzewka prowadzą do dwóch basenów. Choć Bon Ton Resort i Temple Tree są odrębnymi ośrodkami, leżącymi tuż obok siebie, ich goście z łatwością mogą przemieszczać się między nimi, aby zjeść wspólny posiłek i czy zażyć odświeżającej kąpieli w basenach. Przestronne tereny z cienistymi drzewami i pięknymi ogrodami dają poczucie wspólnoty.
Temple Tree Langkawi
Pokoje i apartamenty
Butikowy hotel Temple Tree Langkawi składa się 8 kolonialnych willi podzielonych na 20 pokoi i apartamentów. Drewniane budynki zostały sprowadzone z całej Malezji m.in. ze stanu Negeri Sembilan, miasta Batu Pahat, Ipoh czy Georgetown na wyspie Penang. Należały do bogatych rodzin chińskiego, malajskiego, arabskiego i hinduskiego pochodzenia parających się przeróżnymi zawodami. Każdy z budynków ma fascynującą historię, która opowiada nie tylko o życiu jego mieszkańców ale też o malezyjskiej architekturze na przestrzeni ostatniego stulecia. Pięknie odrestaurowane apartamenty mają mnóstwo autentycznych zabytkowych przedmiotów – wazony, lakierowane pudła, misternie rzeźbione meble i tkaniny, sofy zarzucone jasnymi poduszkami, szerokie, twarde łóżka z nieskazitelnej białej bawełny, duży telewizor z DVD i drewniane wanny, niektóre w klimatycznych łazienkach na zewnątrz.
Ponad 100 -letnia willa chińska z olbrzymimi werandami i przepięknym czerwono – czarnym wystrojem wnętrz , błękitno-zielony Penang House, okazały dom kolonialny z 1920 r. czy dom chińskich plantatorów durianów to nie jedyne atrakcje Temple Tree. W niemały zachwyt wprawia również majątek, który zamieszkiwali indyjscy pracownicy trudniący się uprawą gumy czy pokaźna czarno-biała willa (do wynajęcia w całości) ustawiona na palach i ozdobiona zachwycającymi witrażowymi okiennicami.
Podczas swojej wizyty w Temple Tree zamieszkaliśmy w jednym z apartamentów położonych w okazałej willi Colonial należącej do arabskiej rodziny zajmującej się handlem złota. Dom powstał w latach 20-tych, a jego właściciele preferowali styl zachodni, co doskonale można dostrzec w zachowanych po dziś dzień akcentach architektonicznych tego przepięknego miejsca. Ogromna przestrzeń mieszkalna arabskiej willi wyposażona jest w bar, stół jadalny dla 10 osób i 5 dużych apartamentów sypialnych z zabytkowymi łazienkami wyposażonymi w dwie drewniane wanny. Nie będziemy ukrywać, że było nam w nim jak w niebie.
Restauracja
Codziennie wieczorem do każdego pokoju na terenie Temple Tree dostarczane jest śniadanie. Są to różnego rodzaju domowe ciasta i pieczywo, masło, dżem, jogurt, butelkowane soki i świeże owoce. Każdy apartament dodatkowo wyposażony jest w toster oraz zestaw do parzenia kawy i herbaty.
Dodatkowo w budynku Straits Clubhouse znajduje się restauracja The Straits Club serwująca śniadania na ciepło, lunch oraz kolację. Dominują dania kuchni zachodniej lub chińska i malajska kuchnia fusion. Goście są również bardzo mile widziani w Restauracji Nam znajdującej się na terenie resortu Bon Ton. Jako ciekawostkę dodamy, że restauracja Nam jest jedną z najlepszych na wyspie. Warto się do niej wybrać wieczorem, kiedy delikatne oświetlenie, kolorowe tkaniny i ciepła letnia bryza nadają jej niepowtarzalnego klimatu.
Udogodnienia
Na terenie Temple Tree znajduje się ukryty w ogrodzie basen z leżakami i parasolami. Goście mogą również korzystać z drugiego basenu na terenie Bon Ton Resort.
Plaża
Temple Tree niestety nie ma dostępu do plaży. Główna plaża Pantai Cenang znajduje się w odległości około 20 minutowego spaceru wzdłuż dość ruchliwej drogi. Naszym zdaniem to jeden z nielicznych minusów tego miejsca.
Obsługa
Ogromnym atutem hotelu jest również obsługa. Zawsze uśmiechnięta i niezwykle pomocna. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych!
Temple Tree Langkawi jest miejscem wyjątkowym z jeszcze jednego powodu. Jest bowiem integralną częścią fundacji LASSie (Langkawi Animal Shelter & Sanctuary Foundation). Procent zysków z kurortu trafia do LASSie, która w ciągu ostatnich lat wysterylizowała ponad 3000 bezpańskich kotów na wyspie. Fundacja dysponuje profesjonalną kliniką weterynaryjną oraz schroniskiem dla bezdomnych zwierząt. Jej celem jest również zwiększenie świadomości mieszkańców wyspy w temacie bezdomności wśród zwierząt.
Informacje praktyczne
Adres: Pantai Cenang, 07000 Langkawi
Strona: Temple Tree
Bon Ton Resort Langkawi
Tuż obok Temple Tree znajduje się Bon Ton Resort. Składa się na niego osiem malezyjskich domów mieszkalnych przeniesionych do Langkawi z różnych części kraju. Każdy z nich ma swoją własną nazwę (Czarny Koral, Niebieski Imbir, Światło, Laguna, Palma, Jedwab, Biały Kwiat i Żółta Orchidea), a ich wiek datuje się na od 60 do ponad 100 lat. Wszystkie wyposażone są w nowoczesne udogodnienia oraz komfortowo i stylowo urządzone pokoje. Antyki, drewniane meble i podłogi, tkaniny pochodzące z Malezji, Indonezji i Tajlandii wprawiają w niemały zachwyt. Wszystkie wille mają też prywatne łazienki z drewnianymi wannami – niektóre umiejscowione są na zewnątrz pod gołym niebem. Na terenie resortu znajduje się również basen, z którego mogą korzystać goście obu obiektów i wspomniana wyżej restauracja Nam. Z bujnym ogrodem, palmami kokosowymi i cudownym widokiem na rozległe pola ryżowe i obszary wodne, Bon Ton Resort oferuje wyjątkową atmosferę. Poczujesz się tam jak w prawdziwej malajskiej wiosce.
Informacje praktyczne
Adres: Pantai Cenang, 07000 Langkawi
Strona: Bon Ton Resort
Jeśli interesuje Cię zwiedzanie Langkawi koniecznie zajrzyj też do naszego posta „Co warto zobaczyć na Langkawi”
*Powyższy artykuł powstał w ramach współpracy z butikowym hotelem Temple Tree i Bon Ton Resort na wyspie Langkawi.