101 Countries Before 50

Wyspy Gili – mały tropikalny raj w Indonezji

Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air to trzy małe wyspy Gili położone na Morzu Balijskim między Bali, a wyspą Lombok. Z góry wygadają niczym pawie pióra z soczyście zielonym interiorem obmywanym turkusową morską tonią. Choć znajdują się tak blisko siebie, różnią się diametralnie! To trzy odrębne byty, trzy różne ambicje i trzy niepowtarzalne smaki. Którą z nich wybrać na swoje wymarzone rajskie wakacje w Indonezji? Decyzja zapewne nie będzie łatwa! Wyspy Gili kuszą bowiem białym piaskiem, krystalicznie czystą wodą, słońcem, palmami i bogatym podwodnym światem. Różnią się stylem życia i jego intensywnością. I zapewne to ostatnie zdecyduje o Twoim ostatecznym wyborze.

 

Wyspy Gili – którą wybrać? 

 

Gili Trawangan

Zapewne nie raz słyszałeś, że Gili Trawangan to ta najbardziej imprezowa wyspa ze wszystkich wysp archipelagu. Tak faktycznie jest! Jest największa i najpopularniejsza. Ma najlepiej rozbudowaną infrastrukturę, a więc obfitość wszystkiego – w tym życia nocnego. Każdego wieczoru odbywają się na niej imprezy, które ściągają tłumy z różnych zakątków świata. Nocne życie rozpoczyna się od lokalnego targu z jedzeniem na wynos i oglądania filmów na świeżym powietrzu. Następnie przechodzi do muzyki na żywo i kończy się na imprezach w Beach Barach rozsianych wokół głównej drogi wiodącej wzdłuż morza.

 

 
Wyspy Gili

 

Gili T to stosunkowo niewielka wyspa, ale dzieje się na niej sporo! Ma około 3 km długości i 2 km szerokości, a jej sercem jest „Sentral” czyli obszar zlokalizowany wokół portu. To tam ulokowało się się najwięcej barów, restauracji, hoteli, centrów nurkowych, sklepów i lokalnych touroperatorów, które niczym fala rozlewają się dalej wzdłuż głównej arterii wyspy. Im dalej w głąb zielonego interioru Gili T tym jakby spokojniej i ciszej. W swoich skromnych drewnianych domkach skryli się tam mieszkańcy i małe butikowe hotele oraz wille pragnące zapewnić swoim gościom chwilę wytchnienia od gwarnego wybrzeża.

 

 

Co oprócz plażowania, nurkowania na pobliskich rafach i imprezowania można robić na Gili Trawangan? Można też wypożyczyć rower i objechać nim wyspę wokoło. Nie powinno to zająć więcej niż 1,5 godziny, ale musisz mieć świadomość tego, że w północnej części wyspy będziesz zmuszony pchać rower po piasku. Gili T to również jedyna wyspa archipelagu, która znajduje się znacznie powyżej poziomu morza, a wzgórze w jej południowej części jest wspaniałym punktem widokowym, z którego można podziwiać spektakularne zachody słońca nad balijskim wulkanem Agung oraz wchody słońca nad Mt Rinjani na Lomboku.

 

 

Gili Meno

Gili Meno jest najmniejszą i najspokojniejszą spośród wszystkich trzech wysp Gili. Jest wprost stworzona do tego, aby ukryć się na niej przed zgiełkiem otaczającego nas świata. Położona pomiędzy Gili Trawangan, a Gili Air ma najmniejszą liczbę mieszkańców oraz najmniejszą liczbę odwiedzających. Ogromną zaletą tej maleńkiej wysepki są piękne, niezabudowane piaszczyste plaże oraz możliwość podziwiana żółwi morskich. Największą atrakcją wyspy jest bezsprzecznie podwodna rzeźba o nazwie „Nest” zatopiona przy jej zachodnim wybrzeżu tuż nieopodal hotelu Bask Resort. Rzeźba przedstawia 48 postaci naturalnej wielkości splecionych ze sobą w pary i ustawionych wokół okręgu. Jej autorem jest Janson deCaires Taylor – brytyjski rzeźbiarz znany z tworzenia podwodnych muzeów.  Dzieło wykonano z ekologicznego cementu, który porosły liczne glony, rozgwiazdy i koralowce. Ekspozycja dzięki temu wtapia się w naturalne środowisko podwodnego świata, a rzeźba wygląda jakby stała na dnie morskim od wieków.

Wyspy Gili to jedne z najbardziej zaawansowanych miejsc w Indonezji pod względem ochrony środowiska morskiego. Wdrożono na nich szereg inicjatyw mających na celu ograniczenie wpływu turystyki na środowisko naturalne. Będąc na wyspie oprócz plażowania i błogiego lenistwa możesz również zajrzeć do rezerwatu żółwi wodnych (Gili Meno Turtle Sanctuary), albo zaangażować się w ochronę populacji niektórych gatunków morskich i wziąć udział w warsztatach recyklingu lub akcji sprzątania plaży. Po wyspie będziesz przemieszczać się na rowerze, bryczką konną (cidomo) lub pieszo, ponieważ jest ona całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego, zresztą jak pozostałe dwie wyspy Gili. Spacerem obejdziesz ją całą praktycznie w godzinę.

 

 

Gili Air

To kompromis pomiędzy imprezową Gili T, a cichą i spokojną Gili Meno. Naszym zdaniem to najlepsza wyspa na rajskie wakacje w Indonezji. Nie jest na niej za głośno ale nie jest też nudno. Tak samo jak w przypadku pozostałych dwóch wysp życie na Gili Air koncentruje się wokół portu, z którego główna arteria biegnie wokół wybrzeża, a szereg małych dróżek prowadzi w głąb jej zielonego interioru zamieszkałego przez mieszkańców oraz małe, ekskluzywne wille z prywatnymi basenami zapewniające swym gościom wysoki komfort wypoczynku.

 

 

Podobnie jak w przypadku pozostałych wysp najlepsze plaże do pływania znajdują się na wschodnim wybrzeżu Gili Air i stąd też roztaczają się zachwycające widoki na pobliską wyspę Lombok z drugim największym indonezyjskim wulkanem- Mt Rinjani. Wyspa jest przyjazna rodzinom i parom zaspokaja także potrzeby młodych podróżników spragnionych słońca i zabawy oraz poszukiwaczy duchowych, którzy lubią ćwiczyć jogę. To co urzeka w niej najbardziej to pełne uroku plaże, na których można siedzieć godzinami podziwiając zmieniające się kolory morza oraz zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca. Ogromną atrakcję stanowi również pobliska rafa koralowa pełna bulwiasto- krzaczastych korali, między którymi przemykają pasiaste jeżowce i ławice niebiańsko błękitnych, cytrynowych i srebrzystych rybek.

 

 
 

 

 

Wyspy Gili – informacje praktyczne

 

1. Kiedy jechać na wyspy Gili?

Najlepszym okresem na wypoczynek na wyspach Gili są miesiące od kwietnia do końca października.  Z początkiem czerwca rozpoczyna się szczyt sezonu turystycznego i trwa on do końca września. Grudzień, styczeń i luty to tzw. martwy sezon na Gili.

 

 

2. Jak dojechać na wyspy Gili?

Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air to trzy wyspy położone między Bali, a wyspą Lombok. Dotrzeć na nie można na kilka sposobów. Pomiędzy wymienionymi wyspami kilka razy dziennie pływają promy i szybkie łodzie lokalnych przewoźników.  Speed boaty są droższe od promów, ale podróż nimi jest zdecydowanie krótsza i  bardziej komfortowa. Jeśli dysponujesz grubszym portfelem możesz zafundować sobie także przelot samolotem na trasie Bali – Lombok lub lot helikopterem z Bali na Gili Trawangan.

 

Fast Boat

Między Bali a wyspami Gili kursuje kilka lokalnych firm przewozowych. Większość z nich w cenie biletu zapewnia transfer z hotelu na Bali do jednego z trzech wymienionych portów: Padang Bai, Sanur oraz Amed. Osobiście korzystaliśmy z firmy Eka Jaya, która spośród rzeszy innych przewoźników ma najlepsze opinie, zapewnia transfer z hotelu na Bali oraz transport dużymi, wygodnymi i bezpiecznymi łodziami. Fast boat na trasie Bali – Gili i Gili – Bali kursują kilka razy dziennie. Za bilet z Gili Air do hotelu w Kucie zapłaciliśmy około 400 000 rupii. Bilety trzeba kupować z jednodniowym wyprzedzeniem, szczególnie w szycie sezonu turystycznego. Aktualny rozkład oraz ceny biletów na poszczególnych odcinkach sprawdzisz na oficjalnej stronie Eka Jaya. 

 

 

 
Tak samo jak w przypadku Bali tak i z wyspy Lombok bez problemu dostaniesz się na wyspy Gili w kilkanaście minut. Główne porty na Lomboku, z których odpływają fast boaty na Gili to: Bangsal, Teluk Narak i Senggigi. Tutaj też kursuje Eka Jaya do portu w Bangsal.

 

 
Nusa Penida z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród turystów, a więc zaczyna też przybywać lokalnych firm, które zapewniają transport między Nusą, a okolicznymi wyspami. Osobiście na trasie Nusa Penida (port Buyuk) – Gili Trawangan korzystaliśmy z firmy Golden Queen. Bilet wyniósł nas około w jedną stronę 450 000 rupii.

 

 

Prom

Regularnie z Padang Bai na Bali odpływa prom do portu Lembar na wyspie Lombok. Tam możesz złapać taksówkę i przejechać  nią do portu w Bangsal, z którego odpływają łodzie na Gili. Koszt będzie zdecydowanie niższy, ale na taką podróż musisz przeznaczyć dobrych kilka- kilkanaście godzin. Sama podróż promem z Bali na Lombok zajmuje około 5-8 godzin plus do tego trzeba doliczyć ponad 2 godziny z portu w Lambar do portu w Bangsal i kolejne kilkanaście minut łodzią na Gili. Pierwszy prom z portu w Padang Bai odpływa o godzinie 8 rano.

 

 

Samolot

Kolejną opcją dotarcia na wyspy Gili jest wykupienie lotu na trasie Denpasar (Bali) – Lombok Praya (Lombok), a następnie załapanie taksówki do portu w Bangsal (około 2 godz.) i łodzi na wyspy Gili. Loty zapewniają tacy przewoźnicy jak: Garuda Indonesia, Wings Air oraz Lion Air i Batik Air.

 

 

Helikopter

Może zainteresuje Cię przelot helikopterem z Bali na Gili Trawangan? Helikoptery należą do  linii Air Bali, a podróż z Benoa na Gili trwa około 45 min. Niestety nie mamy informacji na temat cen takiego przelotu – zapewne są koszmarnie wysokie!

 

 

3. Jak przemieszczać się pomiędzy wyspami Gili?

Gili T, Gili Meno i Gili Air położone są bardzo blisko siebie przy północno – wschodnim wybrzeżu wyspy Lombok. Przemieszczanie się pomiędzy nimi jest banalnie proste. Codziennie rano i w południe z portów na wyspach Gili odpływają publiczne łodzie. Kursują one na trasie  Gili Air – Gili Meno oraz Gili Air- Gili Trawangan i vice versa. Bilety można nabyć w kasach mieszczących się w porcie na każdej z wysp. Ceny biletów zmieniają się w zależności od sezonu.

 

Dodatkowo transport między wyspami zapewniają też speed baoaty (droższe od publicznych łodzi). Możesz też wynająć perahu czyli łódź z lokalnym rybakiem, który przetransponuje Cię na sąsiednią wyspę Gili.

 

 

 

4. Internet na wyspach Gili

Na wszystkich trzech wyspach Gili w większości hoteli i restauracji dostępny jest Internet. Z powodu częstych przerw w dostawie prądu połączenie może się zrywać, a prędkość Internetu jest dość wolna. Z tego też powodu polecamy zakupić lokalna kartę SIM na Bali lub Lomboku.

 

 

5. Bankomaty na wyspach Gili

Bankomaty są dostępne na wszystkich trzech wyspach Gili. Niestety pobierają prowizję w wysokości od 50 000 – 100 000 rupii od każdej transakcji.  W wielu z nich możesz też spotkać się z limitem wypłat z bankomatu.

 

 

6. Płatności kartą  na wyspach Gili

W większości hoteli i restauracji oraz centrów nurkowych na wyspach Gili można zapłacić kartą płatniczą. Niestety do rachunku zawsze doliczane jest dodatkowe 3 % za taką usługę.

 

 

7. Transport lokalny na Wyspach Gili

Na wyspach Gili nie ma pojazdów silnikowych. Jedyną dopuszczalną formą poruszania się po wyspach jest wypożyczenie roweru, cidomo (bryczka konna) lub spacer.
 
Wypożyczenie roweru na cały dzień to koszt około 50 000 – 100 000 rupii w zależności od jego typu i stanu. Niektóre hotele zapewniają swoim gościom darmowe jednoślady. W innych trzeba za nie zapłacić, a cena za wynajem jest zazwyczaj dużo wyższa niż w lokalnych wypożyczalniach. Niestety na wszystkich trzech wyspach są miejsca, gdzie rowerem nie da się swobodnie przejechać. Trzeba go miejscami pchać po piachu.

 

 

Z bryczki konnej nie korzystaliśmy i nie orientujemy się w cenach przejazdu. Wiemy jedno, na pewno trzeba się targować!

 

 

8. Gdzie nocować na Gili?

Wszystkie trzy wyspy Gili zapewniają przyjezdnym zarówno luksusowe, samowystarczalne i piękne resorty oraz wille z prywatnymi basenami położone w tropikalnych ogrodach jak również 2,*3* i 4* hotele wzdłuż głównych arterii i budżetowe drewniane bungalowy dla gości z nieco skromniejszym portfelem. Niestety z powodu silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło wyspy Gili w 2018 r. część hoteli jest nadal remontowana i odbudowywana.  Niektóre z nich zostały całkowicie opuszczone i straszą potężnymi zniszczeniami, na których rekonstrukcję brakło właścicielom pieniędzy. Z racji tego, że na wyspy Gili wybraliśmy się głównie z tego powodu, iż chcieliśmy „przetestować’ je na własnej skórze zanim włączymy je do oferty naszego biura podróży „Projekt Pauza” udało nam się przeprowadzić inspekcję w naprawdę wielu hotelach na Gili. Z tego też powodu z czystym sumieniem możemy zaproponować Ci kilka fajnych propozycji noclegów.

 

 

 

 
  • Noclegi na Gili Trawangan
Perl of Trawangan – to elegancki 4* ośrodek zlokalizowany tuż przy plaży i zaledwie kilkaset metrów od głównej promenady na wyspie Gili Trawangan, przy której działają liczne restauracje i bary. Tradycyjny targ i butiki znajdują się około 800 metrów od ośrodka.

 

Pondok Santi Estate – elegancki 4* ośrodek zlokalizowany w pięknym ogrodzie tuz przy plaży. Położony jest nieco dalej od tetniacego życiem Sentral. Naszym zdaniem to najładniejszy hotel na wyspie.

 

Majo Private Villas – wille z prywatnymi basenami zlokalizowane w środku wyspy. Od portu i nocnego targu oddalone o około 1,5 km.

 

Belukar – 3* bardzo przyjemny hotel z basenem zlokalizowany w centrum wyspy. Od plaży oddalony o ok 5 min spacerem i 15 min od portu. 

 

Gili Eco Villas – 4* butikowy hotel oferujący zakwaterowanie w cudownie urządzonych bungalowach i willach. Znajduje się tuż przy plaży w nieco spokojniejszej okolicy na Gili Trawangan.

 

 

  • Noclegi na Gili Meno:
Meno Mojo Resort – 2 * mały butikowy hotel położony przy plaży i około 5 min spacerem od portu. 

 

Kura Kura Resort – 3* mały hotel z basenem położony tuz przy samym porcie. Oddalony od  najpiękniejszej plaży na Gili Meno o około 2 min spacerem.

 

Mahamaya Gili Meno – 4* ośrodek zlokalizowany tuz przy plaży w odległości około 25 min spacerem od portu.

 

Avia Villa Resort-  4* wille z basenami położone tuż przy plaży. Naszym zdaniem lekko podniszczone wnętrza, ale zapewniają prywatność.

 

  • Noclegi na Gili Air
Slow  Gili Air – to zdecydowanie nasz faworyt na całej wyspie. Cudownie urządzony 4* ośrodek z willami z prywatnymi basenami. Znajduje się w środku wyspy, a od najbliższej plaży dzieli go kilkuminutowy spacer. Do portu około 15 min spacerem. Jedynym minusem jest to, że nie ma własnej restauracji, ale serwuje codziennie rano śniadania. 

 

Camilla Resort – pięknie urządzony ośrodek zlokalizowany tuż przy plaży z najlepszą restauracją w jakiej jedliśmy. 

 

Sunrise Gili Air – 4* hotel tuż przy plaży. Oddalony o około 15 min spacerem od portu. 

 

 

9. Komary na wyspach Gili

Komary na Gili są problemem jedynie w porze deszczowej.  Wcale nie musisz przywozić ze sobą repelentów. Bez problemu zaopatrzysz się w nie na wyspie. Dodatkowo produkty przeciwko komarom są na wyposażeniu praktycznie każdego pokoju w lepszych hotelach na Gili tak samo jak moskitiery nad łóżkami. Po tygodniowym pobycie na wyspach Gili na początku czerwca z ręką na sercu twierdzimy, że komarów jest tam zdecydowanie mniej niż u nas w Polsce. Pogoda w Indonezji.

 

 

10. Dress code na wyspach Gili

Wyspy Gili w większości zamieszkane są przez Muzułmanów. O ile nie ma problemu z tym, że turyści paradują po wyspie w kostiumach kąpielowych o tyle opalanie się topless jest tam zdecydowanie nie wskazane! Respektuj odmienną kulturę i religię i zakładaj na siebie ubranie :-)

 

Może zainteresują Cię również najpiękniejsze wyspy w Tajlandii lub najpiękniejsze wyspy świata Koniecznie zajrzyj! 

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version