Durdle Door to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych łuków skalnych w Wielkiej Brytanii jak i na świecie. Zaskakujące jest to, że bardziej znany jest wśród zamieszkujących południe Anglii Polaków niż rodowitych mieszkańców wyspy. Co poniektórzy Anglicy fragment Wybrzeża Jurajskiego, na którym znajduje się wspomniana wyżej formacja żartobliwie nazywają „Mekką Polaków”. Dla naszych rodaków zachwycająca wapienna skała to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej angielskiego hrabstwa Dorset. Kredowo – białe klify raz wznoszące się ku niebu raz gwałtownie opadające w dół w połączeniu z łososiowym odcieniem kamienistych plaż obmywanych turkusową wodą Kanału La Manche naprawdę potrafią wprawić w zachwyt. Durdle Door to miejsce idealne dla każdego: miłośników natury, geologii, spacerów i błogiego lenistwa. Może skusisz się na nie i Ty?
Wapienny klif Durdle Door znajduje na Wybrzeżu Jurajskim w południowej części Anglii w hrabstwie Dorset. Geolodzy oceniają wiek skały na około 140 milionów lat. Gdyby nie fale, ich niszczycielska siła i erozja oddziałująca na niemal pionowo ułożone w stosunku do podłoża warstwy wapienia, zapewne nie moglibyśmy dziś podziwiać tej zachwycającej 100 metrowej formacji skalnej. Najpiękniejszy kamienny łuk Wielkiej Brytanii to prywatna własność należąca do rodziny Weldów. Są oni jednak tak szczodrzy, że za darmo udostępniają swą posiadłość wszystkim zwiedzającym. Jedyny koszt jaki będziesz zmuszony ponieść, to opłata za parking mieszczący się tuż nad szlakiem prowadzącym do klifu.
Spis treści
Atrakcje Durdle Door
1. Plaże w okolicach Durdle Door
Durdle Door to nie tylko zachwycająca wapienna skała w kształcie łuku. To też szeroka kamienista plaża obmywana przez turkusowe wody Wybrzeża Jurajskiego. Jest ona idealnym miejscem wypoczynku i kąpieli w sezonie letnim. Statystyki podają, że rocznie przybywa na nią około 200 tyś. turystów. Jeśli nie lubisz zgiełku i tłumów, cenisz sobie spokój i ciszę nic się nie martw. Tuż nieopodal atrakcji znajduje się kolejna przepiękna plaża Man O’War. Jej ogromnym atutem jest zdecydowanie mniejsza ilość turystów.
3. Szlaki piesze koło Durdle Door
Poza sezonem letnim, gdy temperatury wody i powietrza w zatoce nie zachęcają do kąpieli doskonałą propozycją na zwiedzanie Durdle Door jest spacer po specjalnie przygotowanych szlakach turystycznych biegnących wzdłuż okolicznych klifów. To z nich możesz podziwiać z góry zachwycającą sylwetkę skalnego łuku, plaże, wykute u podstawy kredowych klifów liczne jaskinie i turkusową taflę Kanału La Manche oraz Wyspę Portland. Jednym z ciekawszych szlaków przeznaczonych dla każdego jest około 2 km ścieżka łącząca Durdle Door z pobliską zatoką Lulworth Cove. Na całej długości ścieżki rozciągają się zapierające dech widoki na jurajskie klify, Zatokę Oswalda i maleńką siostrę Durdle Door – skałę Stair Hole.
4. Zatoka Lulworth Cove
Przepiękna zatoka Lulworth Cove to miejsce warte zobaczenia. Mieści się tam kamienista plaża, małe centrum turystyczne oraz baza gastronomiczna. Widok tej niezwykłej zatoki dosłownie zapiera dech. Ma ona kształt idealnie uformowanego półkola, które zostało wyrzeźbione przez fale na przestrzeni tysięcy lat. To mały, naturalny port. Błękitne morze i biały wapień sprawiają, że miejsce to wygląda naprawdę wyjątkowo. Na wschód od Lulworth Cove znajduje się kolejna ścieżka piesza, która prowadzi do niezwykłych formacji geologicznych Zatoki Worbarrow i tajemniczo opuszczonej wioski Tyneham.
Durdle Door i Piraci z Karaibów
Durdle Door bardzo często pojawia się na pocztówkach i folderach reklamujących hrabstwo Dorset. Skała przewija się także w brytyjskiej literaturze. „Zagrała” w wielu filmach i teledyskach m.in. w filmie „ Wilde” ze Stephenem Fry’em i „Niania McPhee” z Emmą Thompson. Zaskakujące jest również to, że wiele scen do słynnego filmu „Piraci z Karaibów” powstało nie na Karaibach, a właśnie w okolicach Durdle Door. Tu także kręcono teledysk Cliffa Richardsa do świątecznego klipu Saviour’s Day.
Jaka jest najlepsza pora, aby odwiedzić Durdle Door?
Najlepsza pora na wizytę w Durdle Door przypada na miesiące od września do maja, kiedy plaża i okolica nie są tak tłumnie oblegane przez turystów. Osobiście miejsce to odwiedziliśmy w grudniu, a zachód słońca w tym miejscu dosłownie zwalił nas z nóg.
Jak dojechać?
-
Autem
Durdle Door znajduje się w południowej Anglii w hrabstwie Dorset na zachód od miejscowości West Lulworth. Nie będziemy ukrywać, że najprościej i najszybciej dojedziesz tam autem. Samochód możesz zostawić na płatnym parkingu, skąd kamienista ścieżka piesza, a następnie schody zaprowadzą Cię wprost na plażę tuż u podnóża słynnego łuku skalnego. Kolejnym rozwiązaniem jest parking przy zatoce Lulworth Cove skąd 2 km szlakiem pieszym dojdziesz do łuku skalnego. Aktualne ceny za parkingi i godziny ich otwarcia znajdziesz tutaj.
-
Pociągiem i autobusem miejskim
Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w miejscowości Wool (linia Londyn Waterloo do Weymouth). Z dworca kolejowego Wool autobusami linii: 15, 30, X54 i X55 dostaniesz się do wioski West Lulworth, skąd pieszo dotrzesz do zatoki Lulworth Cove. Autobus linii 15 kursuje tylko w dni powszednie. Autobusy jeżdżą rzadko, więc weź to pod uwagę przy planowaniu swojej podróży.
Gdzie nocować?
W okolicy wapiennego łuku skalnego znajduje się m.in. pole namiotowe zaopatrzone w mały sklepik, bankomat i restaurację. Doskonałą bazą wypadową mogą okazać się okoliczne wioski takie jak: West Lulworth czy East Lulworth. Obie wygadają jakby czas się w nich zatrzymał dawno temu. Niezwykle uroczo prezentują się w nich ukwiecone małe domki pokryte strzechą. Na szczególną uwagę zasługuje szczególnie West Lulworth. Wciśnięta jest bowiem w otaczające ją zielone wzgórza. Spacer po jej małych, krętych uliczkach i wizyta w pozostałościach po starym młynie wodnym to idealne uzupełnienie wizyty w tej okolicy.