Miał być największy w całych Emiratach i zdecydowanie jest, miał dominować nad miastem i dominuje. Wzniesiony powyżej poziomu ulic zdecydowanie wyróżnia się na tle okolicznej zabudowy. Widać go ze wszystkich trzech mostów łączących wyspę Abu Dhabi ze stałym lądem. Jego śnieżnobiała fasada pokryta marmurem i 24-karatowym złotem lśni w słońcu i tworzy niesamowite wrażenia wizualne. Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Dhabi to miejsce, które koniecznie musicie zobaczyć!
Spis treści
Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Dhabi – historia
Budowę meczetu rozpoczęto w 1996 r. z polecenia Szejka Zayed bin Sultan Al Nahayan, nazywanego również „Ojcem Emiratów”. Marzeniem Zayeda było wzniesienie świątyni stanowiącej symbol otwartości i nowoczesności Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednoczącej różnorodność historyczną całego świata islamskiego. Przy projektowaniu i budowie meczetu brało udział ponad 3000 architektów, rzemieślników i robotników praktycznie z całego świata: z Indii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Maroka, Pakistanu, Turcji, Chin, Iranu, Nowej Zelandii i oczywiście Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Materiały do budowy meczetu nie były przypadkowe. Zostały specjalnie dobrane, a podstawowym kryterium wyboru była ich trwałość. Postawiono na marmur, złoto, kamienie półszlachetne, kryształy i ceramikę. Niestety Szejkowi nie było dane zobaczyć końca swego dzieła. Zmarł przed ukończeniem budowy meczetu.
Wielki Meczet Sheik Zayed został oddany do powszechnego użytku w 2007r. i jest w stanie pomieścić aż 40 tys. wiernych! To architektoniczne dzieło sztuki w kolorze bieli i złota otoczone błyszczącymi basenami składa się z 82 kopuł i ponad 1000 kolumn. Jego olbrzymi dziedziniec na planie kwadratu zdobi największa na świecie marmurowa mozaika w przepiękny kwiatowy wzór. Okazałe wnętrza wzbudzają zachwyt. Z pokrytych kwiatowymi zdobieniami sufitów zwisają olbrzymie żyrandole, a posadzkę przykrywa największy na świecie ręcznie tkany dywan. Jego wykonanie zajęło aż 2 lata! W głównej sali modlitewnej znajduje się 96 marmurowych kolumn pokrytych macicą perłową oraz jeden z największych na świecie żyrandoli o średnicy aż 10 metrów, 15 metrów wysokości i dwunastu ton wagi wykonany z niezliczonej ilości kryształów Svarovskiego. Kibla – główna ściana meczetu zdobiona jest jedynie delikatnie podświetlonymi wersetami koranu, a mihrab – wnęka w ścianie wskazująca Mekkę udekorowana jest 24-karatowym złotem.
Wielki Meczet w Abu Dhabi – informacje praktyczne
- Zwiedzanie meczetu jest bezpłatne
- Czynny dla turystów: sobota – czwartek w godz. 9:00-22:00
- Zamknięty w piątki od godzin porannych do godz. 17:00
- Na terenie Wielkiego Meczetu i przed jego wejściem obowiązuje odpowiedni ubiór! Należy całkowicie zakryć ciało (obowiązkowo: długie spodnie, luźna koszulka z długim rękawem u pań plus zakryte włosy!). Przy meczecie na parkingu podziemnym znajduje się wypożyczalnia arabskich strojów, tzw. abai dla kobiet i diszdaszy dla mężczyzn. Aby wypożyczyć strój należny zostawić numer telefonu i dokument tożsamości ze zdjęciem
- Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie meczetu
Lubicie zwiedzać meczety? Jeśli tak, to być może zainteresuje Was także Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie? Zajrzyjcie!
Jak dotrzeć do Wielkiego Meczetu Sheikh Zayed w Abu Dhabi?
Wielki Meczet Sheikh Zayed znajduje się w Abu Dhabi, Eastern Ring, między ulicami Airport i Coast.
Z dzielnicy Downtown dostaniecie się do niego autobusem linii 54. Koszt przejazdu to tylko AED 2/os. Autobusy są klimatyzowane, wygodne i bezpieczne. Ich przednia część przeznaczona jest dla pań, natomiast tył dla panów. Bilet kupujecie u kierowcy. Wsiadając do autobusu wrzucacie wyliczoną kwotę do specjalnej skrzynki znajdującej się tuż przy kierowcy. Przystanki autobusowe zlokalizowane są co kilka metrów, a na każdym z nich znajdziecie rozpiskę z rozkładem jazdy. Dojazd do meczetu jest prosty, ale od przystanku do wejścia głównego musicie pokonać dość spory kawałek drogi. Osobom bardziej wrażliwym na upał polecamy złapać taksówkę.
Kiedy jechać do ZEA?
Najdogodniejszą porą na odwiedzenie ZEA jest jesień i zima, kiedy temperatury powietrza są dla nas znośne ? W listopadzie temperatura dochodzi do 30 stopni. Życie w tym skwarze umila wszechobecna klimatyzacja. W Abu Dhabi spotkacie się z klimatyzowanymi przystankami autobusowymi. Koniecznie pamiętajcie o zabraniu ze sobą kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem i nakrycia głowy! Meczet najlepiej zwiedzać przed zachodem słońca, przepięknie wtedy wygląda.