Planujesz podróż do Sankt Petersburga, ale na zwiedzanie nie masz całego tygodnia? Jest to Twoja pierwsza wizyta w tym mieście i nie masz bladego pojęcia, na których atrakcjach się skupić? Lubisz pieszo zwiedzać miasto? Świetnie trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy 2-dniowy plan zwiedzania Sankt Petersburga! Obejmuje on najważniejsze atrakcje turystyczne „Wenecji Północy”. Odwiedzisz z nami zachwycającą Cerkiew na Krwi, błękitny Sobór Smolny i niezwykły turkusowy meczet. Przejdziesz po zwodzonych mostach zawieszonych w delcie rzeki Newy, łączących liczne wyspy, na których położone jest miasto. Zajrzysz do słynnego muzeum Ermitaż i okazałej Twierdzy Pietropawłowskiej. Odpoczniesz na Polu Marsowym i w pełnych zieleni parkach. Sporadycznie będziesz przy tym zmuszony używać komunikacji miejskiej, bo plan ułożyliśmy tak, abyś spokojnie w ciągu jednego dnia do wszystkich wybranych przez nas punktów mógł dotrzeć pieszo. Zatem, łap gotowca „Petersburg na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?”.
Spis treści
Petersburg na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?
Dzień 1 – Dzielnica Centralna
Zwiedzanie Petersburga rozpocznij od Dzielnicy Centralnej. Położona między rzeką Newą na północy, a Kanałem Obvodny na południu, poprzecinana rzekami Fontanką i Mojką, jest swoistym sercem miasta. To w niej zlokalizowane się najważniejsze atrakcje turystyczne Sankt Petersburga: błękitny Sobór Smolny, wznosząca się nad kanałem Griboyedova bogato zdobiona Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego czy niezwykłe muzeum Ermitaż z okazałym Pałacem Zimowym. Do w/w śmietanki dołącza widoczny aż z Zatoki Fińskiej pokryty złotem Sobór św. Izaaka, olbrzymi Zamek Michajłowski czy Newski Prospekt – jedna z najdroższych i najbardziej luksusowych ulic w Rosji. Dokądkolwiek pójdziesz, zawsze trafisz na tą ostatnią. Tak jak we Włoszech wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak w Petersburgu – mniejsze uliczki wpadają do tej głównej arterii miasta.
Petersburg mapa:
Początek zwiedzania: stacja metra Chernyshevskaya
Koniec zwiedzania: stacja metra Admiralteyskaya
Najważniejsze atrakcje Petersburga:
-
Sobór Smolny
Zwiedzanie Petersburga nietypowo proponujemy rozpocząć od wizyty w błękitnym Soborze Smolny. Jest on uznawany za jedną z najpiękniejszych świątyń w Sankt Petersburgu. Sobór miał być żeńskim klasztorem prawosławnym. Jego budowę ufundowała sama caryca Elżbieta I, która po zakończeniu sprawowania władzy miała w nim zamieszkać. W monasterze docelowo miało rezydować około 200 mniszek. Jednak po kilku latach funkcjonowania, klasztor zamknięto, mniszki się wyprowadziły, a budynki klasztoru przejął Instytut Szlachetnie Urodzonych Panien. W 1917 r w soborze urzędowali komuniści. Później kościół zniszczono i przekształcono w muzeum. Dziś w odrestaurowanym Smolnym odbywają się koncerty i obrady. Sobór Smolny zachwyca swym barokowym stylem i jest jednym z najwyżej położonych punktów obserwacyjnych w Petersburgu. Z wysokiej na 68 m dzwonnicy Smolnego rozciąga się cudowny widok na centrum Petersburga.
Sobór Smolny niestety znajduje się na obrzeżach Dzielnicy Centralnej i ciężko do niego dotrzeć. Najlepiej dojechać metrem do stacji Chernyshevskaya, a następnie przejść około 2,5 km pieszo pod klasztor. Po drodze proponujemy nieco odpocząć w pięknym parku Tavricheskiy Sad.
-
Pole Marsowe
Z Soboru Smolny bulwarami nad rzeką Newą dłuższym spacerem (około 30-40 min) dotrzesz do Pola Marsowego. Jest to olbrzymi 9 ha park położony w centrum Petersburga. Jego nazwa wywodzi się od rzymskiego boga wojny- Marsa. Przez długie lata miejsce to służyło licznym ćwiczeniom i paradom wojskowym. Tam dokonano również uroczystego pogrzebu 184 rewolucjonistów, którzy zginęli w starciach z wojskami wspierającymi obalonego cara. Ku ich pamięci na Polu Marsowym wzniesiono pomnik – Mauzoleum Ofiar Rewolucji i zapalono na nim wieczny znicz, który płonie po dziś dzień. Masowe groby z Pola Marsowego z czasem przeniesiono w inne miejsce, a teren przekształcono w miejski park rozrywki, w którym wypoczywają zarówno mieszkańcy Petersburga jak i turyści. Zdradzimy Ci małą tajemnicę – z Pola Marsowego roztacza się również piękny widok na bogato zdobione kopuły Cerkwi na Krwi.
-
Zamek Michajłowski
Po południowo-wschodniej stronie petersburskiego Pola Marsowego, otoczony rzekami Mojką oraz Fontanką oraz specjalnie wykopanymi kanałami, wznosi się imponujący Zamek Michajłowskiego. Jest on jednym z największych pomników architektury Sankt Petersburga. Ta okazała rezydencja w stylu „zamku na wodzie” powstała na życzenie cesarza Pawła I. Bez wątpienia była w tym czasie jedyną taką budowlą w Rosji. Dodatkowo przybrała nazwę zupełnie nie związaną ze swym założycielem czy terytorium, na którym została wzniesiona. Imperator spędził w swej olbrzymiej rezydencji zaledwie 40 dni. Po jego tragicznej i brutalnej śmierci za murami Michajłowskiej twierdzy zrodziło się wiele niezwykłych legend, które nadają jej niezwykłej tajemniczości po dziś dzień śmierci. Bez wątpienia Zamek Michajłowski jest jedną z ciekawszych atrakcji Petersburga i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pałacowych obiektów tak licznie rozmieszczonych na terenie miasta.
Zamek i jego wnętrza udostępniono do zwiedzania w: poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele w godzinach od 10:00 – 18: 00, w czwartki od godziny 13:00 -21:00. We wtorki zamek jest zamknięty dla zwiedzających! Ceny biletów i trasy zwiedzania znajdziesz na oficjalnej stronie atrakcji.
-
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego
Spod Zamku Michajłowskiego przerzucamy Cię wreszcie do najsłynniejszej i jednaj z najpiękniejszych atrakcji Petersburga – Soboru Zmartwychwstania Pańskiego zwanego również jako Cerkiew na Krwi. Ta niezwykła świątynia wznosi się dumnie się nad kanałem Griboyedova i upamiętnia zabitego w zamachu bombowym cara Aleksandra II. Początkowo miała postać skromnej, drewnianej kaplicy. Obfite datki płynące z całego kraju pozwoliły na przekształcenie jej w okazałą, bogato zdobioną budowlę. Sobór wybudowano w tradycyjnym rosyjskim stylu charakterystycznym dla budownictwa sakralnego w XVI i XVII wieku.
Szczególną uwagę przekłuwają kolorowe mozaiki, szkliwione cegły, wielobarwne płytki ceramiczne oraz marmur i granit. Z dziewięciu kopuł wieńczących dach Cerkwi na Krwi aż cztery są złocone, pozostałe pokryte są kolorowymi emaliami. Cerkiew zachwyca również swoim bogatym wnętrzem. W zachwyt wprawiają tam niezwykłe mozaiki stworzone przez 30 najznakomitszych artystów ówczesnej Rosji. Pokrywają one powierzchnię ponad siedmiu tysięcy metrów kwadratowych wnętrza cerkwi i wykonane są z 20 rodzajów kamieni dekoracyjnych w tym z jaspisu czy włoskiego marmuru. We wnętrzu Cerkwi na Krwi znajduje się Muzeum Mozaiki, które możesz zwiedzać od czwartku – wtorku w godzinach 10:00 – 19:00. Aktualne ceny biletów znajdziesz na oficjalnej stronie Soboru.
-
Newski Prospekt
Ulicą biegnącą wzdłuż Kanału Griboyedova dojdziesz do najsłynniejszej ulicy Petersburga- Newski Prospekt. Po drodze zatrzymaj się jeszcze na chwilkę na Moście Włoskim zawieszonym nad wspomnianym wyżej kanałem, aby ostatni raz spojrzeć na mieniący się w słońcu zachwycający Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. Newski Prospekt wytyczony przez Piotra I miał być główną drogą wiodącą do Nowogrodu. Dziś to jedna z najdroższych i najbardziej luksusowych ulic w Rosji.
Główna arteria Petersburga bierze swój początek obok Pałacu Admiralicji i ciągnie się przez około 4,5 km do Dworca Moskiewskiego mijając po drodze mnóstwo cennych zabytków, okazałych budowli, ekskluzywnych sklepów, restauracji, kawiarni i barów. Jest swoistym miastem w pigułce dla wszystkich tych, którzy do Petersburga przybyli na krótko. Spacerując po niej zwróć uwagę na Gostinnyj Dwor – najstarszy dom handlowy w Petersburgu, okazały Sobór Kazański czy barokowy pałac Stroganowów. Na końcu czekać będzie na Ciebie pokaźnych rozmiarów Plac Pałacowy z błyszczącą obok niego gigantyczną perłą w postaci zachwycającego Pałacu Zimowego i muzeum Ermitaż.
-
Plac Pałacowy
Plac Pałacowy to największy plac w Petersburgu o łącznej powierzchni całkowitej 59 964 m². To na nim rozgrywały się na historyczne wydarzenia o światowym znaczeniu m.in. Krwawa Niedziela w 1905 roku czy Rewolucja Październikowa w 1917 roku. Obecnie jest to centrum życia kulturalnego miasta, w którym obchodzony jest Nowy Rok czy odbywają się liczne koncerty i przedstawienia. W centralnym punkcie Placu Pałacowego pręży się ku niebu gigantyczna Kolumna Aleksandryjska. Od południowej strony plac ogranicza budynek Sztabu Generalnego składający się z dwóch skrzydeł połączonych charakterystycznym łukiem triumfalnym. Od północy z kolei dawna rezydencja carów w postaci zachwycającego Pałacu Zimowego, będącego głównym gmachem jednego z największych na świecie muzeów – Ermitaż.
-
Pałac Zimowy i muzeum Ermitaż
Pałacu Zimowego i muzeum Ermitaż chyba przedstawiać Ci nie musimy. Jak zapewne wiesz, są to największe atrakcje Petersburga szczególnie dla miłośników malarstwa i sztuki. Ich pominięcie byłoby swoistym faux pas! Pałac Zimowy wzorowany na francuskim Wersalu wybudowano na życzenie cesarzowej Elżbiety Romanowej. Jako pierwsza zamieszkała w nim jednak caryca Katarzyna II – wytrawna miłośniczka i kolekcjonerka sztuki. W rezydencji znajduje się aż 1057 pomieszczeń o łącznej powierzchni 46 516 m2, 117 klatek schodowych, 1886 drzwi i 1945 okien. Jego wnętrza wykończono polerowanym marmurem, lazurytem, malachitem, jaspisem i kamieniami półszlachetnymi. Nie oszczędzano również na brązie, kryształach czy licznych złoceniach.
Po I wojnie światowej pałac pełnił wiele funkcji m.in. szpitala. Był też siedzibą Rządu Tymczasowego, internatem dla dzieci, punktem pomocy dla weteranów wojennych, a nawet kinem czy Muzeum Rewolucji. W 1922 r. jego znaczną część przejął Ermitaż – jedno z największych muzeów sztuki na świecie, które w swoich zbiorach posiada imponującą kolekcję ponad 3 milionów eksponatów gromadzoną w Pałacu Zimowym i przylegającym do niego Małym Ermitażu już od czasów carycy Katarzyny II.
Dziś w Ermitażu na zwiedzających czekają dzieła takich znakomitości jak: Da Vinci, Rembrandt, Rubens, van Dycka, Tycjana, Gauguina, Picasso, Matissa czy Monet. Oprócz obrazów Ermitaż posiada też w swoich zbiorach sztukę starożytną z Egiptu i Bliskiego Wschodu, sztukę bizantyjską, kolekcje biżuterii czy broni. Aby to wszystko zobaczyć niestety jednorazowa wizyta w tym miejscu zdecydowanie Ci nie wystarczy. Musisz też wiedzieć, że w okresie między majem, a początkiem lipcem czyli w czasie, kiedy w Petersburgu występują tzw. białe noce kolejki do muzeum są gigantyczne! Możesz w nich spędzić nawet kilka godzin! Ceny biletów dla obcokrajowców są również wielokrotnie wyższe niż dla Rosjan. My niestety nie zdołaliśmy wejść do Ermitażu, może Tobie się uda. Więcej informacji na temat godzin otwarcia muzeum i cen biletów znajdziesz tutaj. Podobno w pierwszy czwartek każdego miesiąca Ermitaż udostępniony jest dla zwiedzających za darmo!
-
Sobór św. Izaaka
Jeśli tak jak nam, nie uda Ci się wejść do muzeum Ermitaż nie trać czasu na zawodzenie, tylko od razu udaj się do kolejnej niesamowitej atrakcji Petersburga jaką jest znajdujący się nieopodal Sobór św. Izaaka. Tą ogromną świątynię budowano przez ponad 40 lat na trudnym, podmokłym terenie. Ostatecznie usadzono ją na grubych, drewnianych palach głęboko wbitych w ziemię. Jest ona istnym arcydziełem architektury i trzecią co do wielkości świątynią kopułową w Europie po watykańskiej Bazylice św. Piotra i londyńskiej katedrze św. Pawła.
To co najbardziej rzuci Ci się w oczy to dach Soboru św. Izaaka. Zwieńczony jest on olbrzymią złotą kopułą o promieniu 11 m, a z tarasu pod nią rozpościera się przepiękny widok na centrum miasta. Lśniącą w słońcu kopułę świątyni widać podobno nawet z samej Zatoki Fińskiej. Sobór jest tak ogromny, że może pomieścić 13-14 tys. wiernych, a jego wnętrze zdobią zachwycające drobne mozaiki i malowidła oraz wielki ikonostas. Jego wnętrze możesz zwiedzić. Bilet wstępu to koszt około 250 rubli. Jeśli jesteś zainteresowany tematem zwiedzania soborów ta terenie Sankt Petersburga po dodatkowe informacje zapraszamy do Doroty z bloga Born Globals.
Dzień 2 – Wyspa Zajęcza, Wyspa Wasilijewska i południowy Sankt Petersburg
Drugi dzień proponujemy poświęcić północnej stronie miasta, która zachęca do odkrywania Petersburga z nieco innej perspektywy. Na północną stronę rzeki Newy z Dzielnicy Centralnej dostaniesz się mostem Troickim, który sam w sobie jest sporą atrakcją turystyczną. Oprócz tego, że strasznie na nim wieje, rozpościera się z niego przepiękna panorama na miasto. Most poprowadzi Cię do niebieskiego meczetu i na Wyspę Zajęczą z okazałą Twierdzą Pietropawłowską. Z tej ostatniej mostkami zawieszonymi nad licznymi kanałami przedostaniesz się na Wyspę Wasilijewską. Po drodze miniesz Aurorę – rosyjski krążownik wojenny będący symbolem rewolucji październikowej. Jeśli będziesz mieć jeszcze siłę na zwiedzanie koniecznie udaj się do południowej dzielnicy Sankt Petersburga. Ta przemysłowa część miasta z typową postkomunistyczną architekturą słynie przede wszystkim z uroczego, różowego kościoła Chesme.
Początek zwiedzania: stacja metra Gor’kovskya
Koniec zwiedzania: stacja metra Moskovskaya
Najważniejsze zabytki Petersburga:
-
Turkusowy Meczet w Petersburgu
Do przepięknego turkusowego Meczetu w Petersburgu dotrzesz z Dzielnicy Centralnej przez wspomniany wyżej Most Troicki. Możesz też podjechać na stację metra Gor’kovskya skąd w kilka minut dojdziesz pod świątynię. Meczet w Petersburgu przez wiele lat był jedynym meczetem w mieście. Uznawany był także za jeden z największych w Europie. Obecnie mimo swojej długiej i zagmatwanej historii jest aktywną świątynią muzułmańską oraz ważnym ośrodkiem religijnym i kulturowym. Może pomieścić do 5000 ludzi. O ile jego wnętrze jest dość skromne i na uwagę zasługuje szczególnie ogromny żyrandol udekorowany cytatami z Koranu, o tyle jego zewnętrzna elewacja wprawia w niemały zachwyt. Ściany meczetu pokryte są szarym granitem, a kopuła, górne części minaretów i portal przyozdobiono przepiękną ceramiką w kolorze turkusowym. Zwiedzanie Meczetu w Petersburgu jest darmowe.
-
Twierdza Pietropawłowska
Spod turkusowego meczetu tylko kilka minut spacerem dzielić Cię od Wyspy Zajęczej i znajdującej się na niej jednej z największych atrakcji Petersburga- Twierdzy Pietropawłowskiej. Założona przez Piotra I w roku 1703 miała służyć do obrony przed Szwedami. W późniejszych latach przekształcono ją w więzienie, w którym przetrzymywani byli więźniowie polityczni: syn Piotra Wielkiego, Fiodor Dostojewski, Lew Trocki czy Tadeusz Kościuszko. Twierdza dzięki swojej roli zyskała miano „rosyjskiej Bastylii”. Funkcje militarne przestała pełnić w 1924 roku, kiedy to zamieniono ją na muzeum. Wewnątrz twierdzy na szczególną uwagę zasługuje Sobór Świętych Piotra i Pawła ze 122-metrową iglicą zwieńczoną figurą anioła. To w nim pochowano niemal wszystkich carów z rodziny Romanowów, m.in. Aleksandra II oraz św. Mikołaja II. Dodatkowo z Wyspy Zajęczej rozciągają się malownicze widoki na zabytkową część centrum miasta i rzekę Newę. Tuż przy jej murach znajduje się również piaszczysta miejska plaża, na której możesz przez chwilę odpocząć.
Twierdza udostępniona jest do zwiedzania codziennie poza środą w godzinach od 10:00-18:00. Nie zapomnij też rzucić monetą pod nogi zająca – symbolu Wyspy Zajęczej, ukrywającego się w wodzie pod mostkiem Ioannovskiym prowadzącym na wyspę od strony meczetu.Być może zając przyniesie Ci szczęście.
-
Wyspa Wasiljewska
Zwiedzanie Petersburga nie byłoby kompletne bez wizyty na Wyspie Wasiljewskiej. Z Twierdzy Pietropawłowskiej dotrzesz do niej mostkami zwieszonymi nad Kanałem Kronwierkskim i Małą Newą. Zamierzeniem Piotra I Wielkiego było stworzyć na niej administracyjne serce nowej stolicy. Jednak jej niedostępność i niebezpieczeństwo powodzi sprawiły, że projekt upadł. Obecnie życie wyspy skupia się na jej wschodnim cyplu, tzw. Striełce, gdzie znajduje się zespół eleganckich budynków publicznych. Pozostała część wyspy to miejsce relaksu i wypoczynku mieszkańców Petersburga. Na Wyspie Wasiljewskiej jest kilka ciekawych muzeów w tym: Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Zoologiczne czy Muzeum Antropologii i Etnografii. Na szczególną uwagę zasługują kolumny rostralne (32 m). Dwie dawne latarnie morskie znajdują się przed Muzeum Marynarki Wojennej. Zapala się je m.in. z okazji Dnia Marynarki Wojennej. Kolumny są ozdobione pełnoplastycznymi dziobami okrętów dla upamiętnienia zwycięstw w bitwach morskich. Z Wyspy Wasiljewskiej Mostem Pałacowym dotrzesz z powrotem do Dzielnicy Centralnej pod samo muzeum Ermitaż.
-
Cerkiew Czesmeńska
Na koniec chcielibyśmy Ci zaproponować krótką wycieczkę do południowej dzielnicy Sankt Petersburga. Ze stacji metra Admiralteyskaya znajdującej tuż obok Ermitażu dotrzesz metrem do stacji Moskovskaya. Od niej tylko kilka minut spacerem dzielić Cię będzie od jednego z najbardziej uroczych i landrynkowych kościołów jakie w życiu widzieliśmy. Cerkiew Czesmeńska zwana również jako kościół Chesme to miejsce, do którego dociera niewielu turystów. Ta prawosławna cerkiew-pomnik została wzniesiona dla upamiętnienia zwycięstwa floty rosyjskiej w bitwie pod Czesmą i naszym zdaniem naprawdę warto ją zobaczyć. W sąsiedztwie cerkwi znajduje się cmentarz wojskowy.
Petersburg na weekend- informacje praktyczne:
1. Wiza do Petersburga
Od 1 października 2019r. do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego wjedziesz na darmowej e-wizie! Najpóźniej 4 dni przed planowaną podróżą musisz wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji i wypełnić wniosek e-wizowy. Do wniosku musisz dołączyć zdjęcie w pliku cyfrowym. E-wiza do Petersburga przyjdzie Ci pocztą elektroniczną na wskazany przez Ciebie adres email. Na granicy wystarczy pokazać wydrukowaną kopię wizy lub dokument zapisany w telefonie.
E-wiza ważna jest na okres 30 dni od jej wystawienia i upoważnia do przebywania na terytorium Petersburga i Obwodu Leningradzkiego przez maksymalnie 8 dni.
2. Kiedy jechać do Petersburga? Białe noce w Petersburgu.
Najlepszy okres na wizytę w Sankt Petersburgu przypada na okres od końca maja do początku lipca. Dlaczego? Bo będziesz wówczas świadkiem tzw. „białych nocy w Petersburgu”. Ich szczyt przypada między 19 czerwca, a 2 lipca. Ze względu na swoje położenie geograficzne w mieście w tym czasie nie zapada zmrok. W godzinach nocnych trwa zmierzch, który niepostrzeżenie przechodzi w świt. Wszystko to sprawia, że miasto właściwie nie śpi, a ulicami przez całą dobę spacerują ludzie.
Zwiedzanie zwodzonych mostów w Petersburgu
Białe noce to również idealny czas na zwiedzanie zwodzonych mostów Petersburga. Miasto położone jest bowiem na 42 wyspach w delcie rzeki Newy, które łączy ze sobą ponad 300 mostów. Gro z nich to mosty zwodzone. W nocy ich przęsła są podnoszone, aby umożliwić statkom żeglugę. Idealnym miejscem do obserwacji otwierających się mostów zwodzonych jest brzeg rzeki Wielka Newa lub nocny rejs statkiem po Newie. Pierwszy otwiera się Most Pałacowy około godziny 01:25. Po nim podnoszą się przęsła kolejnych mostów. Około godziny 2 w nocy wszystkie mosty zwodzone na terenie Petersburga są już otwarte. Jedyne na co musisz uważać zwiedzając nocą mosty zwodzone Petersburga to to, aby całe widowisko obserwować po właściwej dla siebie stronie miasta. Jeśli znajdziesz się po złej stronie, będziesz zmuszony poczekać do 5 rano, kiedy mosty z powrotem się opuszczą.
3. Jak dotrzeć do Sankt Petersburga z Polski?
-
samolotem
Z Warszawy do Sankt Petersburga bezpośrednio lata Lot. Koszt biletu u naszego narodowego przewoźnika na trasie Warszawa (lotnisko Chopina) – Sankt Petersburg (Pulkovo Airport) to koszt od około 1000 zł w obie strony/ os.
Jak dostać się z lotniska w Petersburgu do centrum miasta?
Z lotniska Pukovo w Sankt Petersburgu do stacji metra Moskovskaya jeżdzą autobusy miejskie numer 39 (od 5:30 do 1:30 co 12-20 min) i 39EX (od 5:25- 0:20 co 25-30 min). Koszt przejazdu to 40 rubli. Alternatywą jest oczywiście dużo droższa taksówka.
-
autokarem
Z Polski do Sankt Petersburga możesz też dojechać autokarem. Trasę na tym odcinku ma w swojej ofercie m.in. Lux Express Polska. Podróż niestety jest długa i męcząca. Trwa około 28 godzin. Bilet w jedną stronę to koszt około 240-35 zł.
4. Jak poruszać się po Petersburgu?
Do większości zaproponowanych przez nas atrakcji Petersburga dotrzesz pieszo. Sporadycznie będziesz zmuszony korzystać z komunikacji miejskiej. Ze swojej strony proponujemy Ci szybkie i niezawodne metro. Metro w Petersburgu składa się z 5 linii i jest jednym z najgłębiej położonych systemów transportowych na świecie. Sprawnie dotrzesz nim do większości atrakcji turystycznych w mieście. Bilet zakupisz w automacie lub kasie przy wejściu do metra. Cena jednoprzejazdowego biletu to 45 rubli. Alternatywą są liczne autobusy, tramwaje czy trolejbusy. Bilet na przejazd nimi w cenie 40 rubli dostaniesz u kontrolera wewnątrz pojazdu.
5. Rejsy łodzią po kanałach Sankt Petersburga
Ciekawą atrakcją Sankt Petersburga jest również rejs łodzią po licznych kanałach miasta. Najlepiej skorzystać z niej późnym wieczorem, kiedy miasto spowija różowa poświata zachodzącego słońca. Piękno niektórych budynku widoczne jest właściwie tylko z poziomu wody. Rejsy odbywają się z przewodnikiem na większych łodziach lub na małych prywatnych łódkach bez jego udziału. Oczywiście te drugie są dużo droższą prywatną atrakcją. Ze swojej strony proponujemy Ci rejs zaczynający się przy moście Aniczkowskiego znajdującym się na przebiegu ulicy Newski Prospekt. Trasa obejmuje rzekę Fontankę, Mojkę i kanał Gribojedowa lub rzekę Fontankę, Mojkę i kanał Kriukowa. Rejs trawa około godziny.
Z przystani „Ermitaż” możesz też wybrać się w rejs statkiem po rzece Newie. Najlepiej połączyć go z nocnym oglądaniem „Zwodzonych mostów Petersburga”.
6. Gdzie nocować w Petersburgu?
Petersburg dysponuje bogatą bazą noclegową. Znalezienie przyzwoitego hotelu lub hostelu nie powinno być czymś mega skomplikowanym. Większość drogich i eleganckich hoteli zlokalizowanych jest przy głównej ulicy w mieście tj. Newski Prospekt. Im dalej od centrum tym noclegi są tańsze. Osobiście mieszkaliśmy w SuperHostel niedaleko Dworca Moskiewskiego. Sam hostel jest dość skromny, ale oceniamy go wysoko ze względu na lokalizację. Położony jest około 3 km od Pałacu Zimowego i innych ciekawych atrakcji Petersburga. Koszt noclegu w pokoju 2 os ze współdzieloną łazienką to koszt około 128 zł. Jeśli preferujesz mieszkania/apartamenty do wynajęcia, to z naszej strony możemy Ci polecić portal Airbnb. Jeśli skorzystasz z naszego linka, dostaniesz 100 zł na pierwszą rezerwację.
Tutaj sprawdzisz dostępność innych hoteli w Sankt Petersburgu: