Stolica Rosji to miasto, które ma wszystko. Bogatą historię, urozmaiconą architekturę, muzea, teatry, jedzenie z całego świata i olbrzymią przestrzeń. Niestety z tego ostatniego powodu ciężko zobaczyć wszystkie atrakcje Moskwy podczas pierwszej, krótkiej wizyty w tym mieście. Nic się jednak nie martw. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy 3-dniowy plan zwiedzania Moskwy, który obejmuje jej najważniejsze atrakcje turystyczne. Odwiedzisz z nami Plac Czerwony i wejdziesz na Kreml. Zajrzysz do imponującego Soboru Chrystusa Zbawiciela i Mauzoleum Lenina. Obejrzysz „Jezioro Łabędzie” w słynnym Teatrze Bolszoj. Odpoczniesz w nowoczesnym Parku Zarjadje i popłyniesz w rejs statkiem po srebrzystej wstędze rzeki Moskwa. Sporadycznie będziesz przy tym zmuszony używać komunikacji miejskiej, bo plan ułożyliśmy tak, abyś spokojnie w ciągu jednego dnia do wszystkich wybranych przez nas punktów mógł dotrzeć pieszo. Zatem, łap gotowca „Moskwa na weekend. Co warto zobaczyć w 3 dni?”.
Spis treści
Moskwa na weekend
Dzień 1 – Plac Czerwony, Teatr Bolszoj i okolice
Zwiedzanie Moskwy rozpocznij od Placu Czerwonego – serca Moskwy. Ta olbrzymia wybrukowana przestrzeń opowiada historię o licznych manifestacjach, paradach wojskowych i olbrzymiej defiladzie zwycięstwa przypieczętowującej triumf Rosjan nad niemiecką III Rzeszą. Znajdująca się na nim replika Bramy Zmartwychwstania (XVII-wieczny oryginał został zburzony podczas komunizmu, gdyż przeszkadzał w urządzaniu demonstracji i parad) tworzy wielką karmazynową plamę na otaczającym tle. Mauzoleum Lenina, bogato zdobiony sobór Wasyla Błogosławionego, dom handlowy GUM, będący ekskluzywną arkadą wypełnioną sklepami i restauracjami oraz Państwowe Muzeum Historyczne to integralna część Placu Czerwonego, których nie możesz pominąć. Zanim udasz się na Plac Teatralny, przy którym mieści się słynny na cały świat Teatr Bolszoj koniecznie przespaceruj się wcześniej po Moście Bolshoi Moskvoretsky, z pięknym widokiem na czerwone mury Kremla. Nie zapomnij też zajrzeć do znajdującego tuż nieopodal nowoczesnego Parku Zarjadje. To idealne miejsce na mały relaks i odpoczynek w samum sercu moskiewskiej stolicy.
Początek zwiedzania: stacja metra Plac Rewolucji
Koniec zwiedzania: stacja metra Teatralnaya
Najważniejsze atrakcje Moskwy:
1. Plac Czerwony
Od lat jesteśmy przyzwyczajeni do łączenia Rosji z komunizmem. Nie myśl jednak, że nazwa Placu Czerwonego – największej atrakcji Moskwy, ma cokolwiek wspólnego z tą ideologią lub z kolorem otaczających go budynków. Nic z tych rzeczy. Początkowo nazywano go „Pożar” czy też „Wypalony” od pożaru, który miał tu miejsce pod koniec XIV w. Nazwa „czerwony” przyjęła się od starosłowiańskiego przymiotnika krasny (piękny), jakim określano Sobór Wasyla Błogosławionego. Z upływem czasu w języku rosyjskim słowo to zaczęło mieć drugie znaczenie „czerwony” (krasnyj).
W przeszłości Plac Czerwony pełnił funkcję największego moskiewskiego targowiska. Był też miejscem manifestacji pierwszomajowych i świątecznych parad wojskowych. To na nim Rosjanie świętowali triumf zwycięstwa nad niemiecką III Rzeszą. Plac ma 330 m długości i 70 m szerokości, a w 1990 roku został wpisany na listę UNESCO i jest bezsprzecznie największą atrakcją w Moskwie.
2. Sobór Wasyla Błogosławionego
Na południowej ścianie Placu Czerwonego znajduje się najbardziej rozpoznawalny symbol rosyjskiej stolicy. Kolorowy Sobór Wasyla Błogosławionego zwany też Soborem Opieki Matki Bożej na Fosie wybudowany przez Iwana Groźnego na cześć zwycięstw nad Tatarami i zdobycia ich miasta Kazania. Do tego miejsca ciągną tłumy turystów z każdego zakątka świata i o każdej porze roku. To taka moskiewska wieża Eiffla, przy której niezależnie od pogody zdjęcie chce mieć dosłownie każdy. Co w świątyni zachwyca najbardziej? Na pewno jej cebulowe wielobarwne kopuły i kształt przypominający płomień ogniska wznoszący się ku błękitnemu niebu. Osiem kopuł tak naprawdę wieńczy osiem oddzielnych cerkwi połączonych ze sobą wspólną podstawą, korytarzem i przejściami. Wszystkie cerkwie składające się na Sobór Wasyla Błogosławionego symbolizują osiem dni walk pod Kazaniem. Wewnątrz nich na uwagę zasługują przepiękne ikony sakralne i ściany pomalowane ornamentami w kształcie kwiatów.
Niestety wejście do wnętrza Soboru Wasyla Błogosławionego jest biletowane (koszt to 700 rubli) i ustawia się przed nim naprawdę długa kolejka. Więcej informacji na temat aktualnych cen i godzin otwarcia tej niezwykłej moskiewskiej atrakcji znajdziesz na oficjalnej stronie muzeum.
3. Mauzoleum Lenina
Mauzoleum Lenina to symbol historii Rosji reprezentujący miejsce spoczynku Lenina. Grobowiec mieści się na Placu Czerwonym w północno-wschodniej części murów Kremla. Ciało przywódcy jest wystawione dla widok publiczny od chwili jego śmierci tj. od roku 1924. Choć od tego czasu minęło już tyle lat wejście do mauzoleum cieszy się nadal niezmierną popularnością. W długiej kolejce czekają do niego tłumy Rosjan i turystów. Wstęp do grobowca jest bezpłatny. Zabronione jest w nim robienie zdjęć, nagrywanie wideo i jakiekolwiek rozmowy. Przed wejściem do grobowca zostaniesz przeszukany przez uzbrojoną policję lub strażników wojskowych.
4. Dom handlowy GUM
Moskiewski GUM tj. Głavnyj Uniwiersalnyj Magazin (Główny Dom Towarowy) to chyba najpiękniejsze centrum handlowe jakie do tej pory widzieliśmy. Zbudowano je pod koniec XIX w. Trzypiętrowy gmach o konstrukcji żelazno-szklanej z formami staroruskiej architektury to miejsce, w którym mieści się ponad tysiąc sklepów. Na ostatnim piętrze GUM znajduje się kilka samoobsługowych restauracji, w których można dość tanio i dobrze zjeść. Stoliki umieszczone są na tarasach, z których przy okazji spożywania posiłku możesz podziwiać to spektakularne centrum handlowe. Galeria czynna jest codziennie w godzinach od 10:00-22:00. Wejście jest bezpłatne.
5. Park Zarjadje
Z galerii handlowej GUM proponujemy Ci udać się do Parku Zarjadje. To świeżutka atrakcja Moskwy i idealne miejsce na chwilę relaksu i wyciszenia. Znajduje się tuż nieopodal Placu Czerwonego i rozciąga się z niego niesamowity widok na Kreml. Nowoczesna oaza zieleni powstała w 2017 roku miejscu największego hotelu świata Hotelu Rossija. Co ciekawe park podzielony jest na strefy reprezentujące różne zakątki Rosji takie jak: las, step czy tundrę. Znajdziesz w nim również lodową jaskinię, w której cały rok panuje mróz, nowoczesny szklany amfiteatr, halę koncertową, trójwymiarowe kino i most w kształcie bumerangu zawieszony nad parkiem i rzeką Moskwa. Widok z tego ostatniego jest niezwykły! Jakby tego było mało zmęczonych zwiedzaniem turystów relaksuje dobiegająca z parku kojąca spokojna muzyka.
Jako ciekawostkę dodamy, że moskiewski Park Zarjadje został wpisany na listę wybitnych miejsc świata (World’s Greatest Places 2018) i naprawdę warto go odwiedzić. Zwiedzanie parku jest darmowe, a czynny jest przez całą dobę.
6. Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej
Z Parku Zarjadje przez Plac Czerwony i udekorowaną świetlnymi girlandami ulicą Nikolskaja udaj się w Kierunku Placu Teatralnego. Po drodze miniesz Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej. W świątyni przechowywano otaczaną w Rosji ogromnym kultem Kazańską Ikonę Matki Bożej. Patronka rosyjskich wojsk ma również związek z Polską. Towarzyszyła m.in. księciu Dmitrijowi Pożarskiemu w jego zwycięskiej kampanii przeciwko okupującym Moskwę Polakom.
7. Teatr Bolszoj
Moskiewski Teatr Bolszoj to świątynia baletu. Będąc w stolicy Rosji skorzystaj z wyjątkowej okazji, aby zobaczyć ten zabytkowy klasycystyczny budynek. Na jego deskach wystawiane są znakomite przedstawienia baletowe oraz operowe. Ten najważniejszy państwowy teatr w Rosji, pielęgnuje rosyjską tradycję muzyczną, a także stanowi jedną z głównych scen muzycznych na świecie, promujących rozwój sztuki dramatycznej. Do najbardziej znanych przedstawień wystawianych na deskach Teatru Wielkiego należą m.in. operowe – „Kniaź Igor”, „Iwan Susanin” i „Dama Pikowa” oraz baletowe – „Spartakus”, „Jezioro łabędzie”, „Płomień Paryża”, „Złoty wiek” , „Don Kichot” czy „Śpiąca Królewna”.
Bilety na wybrane przedstawienia niestety trzeba zakupić z dość sporym wyprzedzeniem. Jeśli byłbyś jednak zainteresowany tematem zajrzyj na oficjalną stronę teatru i sprawdź repertuar przedstawień.
Dzień 2 – Kreml, Sobór Chrystusa Zbawiciela i rejs statkiem
Drugiego dnia zwiedzanie Moskwy rozpocznij od XIV- wiecznego Kremla – symbolu rosyjskiej władzy politycznej i oficjalnej rezydencji prezydenta Rosji. Zobacz drogocenne przedmioty wykonane w warsztatach kremlowskich, a także otrzymane w darze od poselstw z obcych państw w Zbrojowni Kremlowskiej. Odwiedź Pałac Patriarchy, wdrap się na 81 metrową Dzwonnicę Iwana Wielkiego lub odkryj zbudowany w 1326 r. Sobór Uspieński z wnętrzem pokrytym pięknymi freskami. Spod czerwonych murów Kremla skąpanym w zieleni Aleksandrowskim Sadem dojdź do imponującej Cerkwi Chrystusa Zbawiciela. Jest ona absolutnie obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Moskwie. Jej połyskujące w słońcu złote kopuły widoczne są niemal z każdego punktu moskiewskiej stolicy. Po wizycie w zachwycających wnętrzach soboru proponujemy Ci odpoczynek na niewielkim obszarze zieleni z fontannami i pomnikiem Aleksandra II tuż przy świątyni, a następnie spacer po Moście Patriarszego i rejs statkiem wycieczkowym po rzece Moskwa. Jeśli będziesz mieć jeszcze siły późnym popołudniem zajrzyj na ulicę Arbat. To handlowy i turystyczny deptak o długości około 1 kilometra położony w historycznym centrum Moskwy w otoczeniu zabytkowych budynków. W XVIII wieku rosyjska szlachta uznała tą ulicę za najbardziej prestiżowe miejsce do życia.
Początek zwiedzania: stacja metra Biblioteka Lenina
Koniec zwiedzania: stacja metra Abratskaya
Najważniejsze atrakcje Moskwy:
1. Kreml
Wiesz, że „Kreml” to nic innego jak gród czy twierdza warowna wybudowana zwykle na wzniesieniu i obejmująca siedzibę władcy, cerkwie oraz budynki o funkcjach urzędowych lub państwowych? W Rosji można znaleźć ponad 20 Kremli! Wiele rosyjskich miast wzięło swój początek od budowy tego typu twierdzy. Z biegiem czasu miasta się rozrastały, a ich populacja wykroczyła daleko poza mury Kremla. Nie inaczej było z Moskwą. Znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO moskiewski Kreml to bez wątpienia ten najważniejszy i najsłynniejszy gród, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania rosyjskiej stolicy. Położony jest na obszarze obejmującym około 28 hektarów. W jego skład wchodzą liczne pałace i katedry otoczone 2235 m murem obronnym z 19 basztami i barbakanem. Moskiewski Kreml pełni obecnie dwie podstawowe funkcje: jest oficjalną rezydencją prezydenta Rosji i mieści się w nim główne muzeum kraju tzw. Zbrojownia Kremlowska.
Zwiedzanie Kremla:
Duża część Kremla udostępniona jest do zwiedzania dla turystów. Co można na Kremlu zobaczyć?
- Plac Katedralny z Soborem Uspieńskim, Soborem Zwiastowania, Soborem Archangielskim, Cerkwią Złożenia Szat, Pałacem Patriarchów z Kościołem Dwunastu Apostołów, a także na stałe wystawy i ekspozycje muzealne – koszt biletu to 500 RUB
- Zbrojownia Kremlowska – główne muzeum kraju (skarbiec ) – bilet wstępu to koszt 700 RUB
- Dzwonnicę Iwana Wielkiego – wstęp na dzwonnicę to koszt 250 RUB
Ze swojej strony polecamy Ci odwiedzić zarówno Plac Katedralny jak i Zbrojownię Kremlowską. Są tego warte. Zwiedzanie wewnętrznego terenu Kremla i Placu Katedralnego może zająć Ci co najmniej 2 godziny. Zwiedzanie Zbrojowni Kremlowskiej kolejne 2 godziny. Pamiętaj o tym, że wejście do tych dwóch atrakcji jest oddzielnie biletowane! Szczegółowe informacje o tym, gdzie zakupić bilet, jakie są aktualne ceny biletów i godziny otwarcia atrakcji na Kremlu znajdziesz na jego oficjalnej stronie. Bilety na zwiedzanie Kremla możesz też zakupić bez stania w długich kolejkach przez tą stronę. Wiedź również o tym, że na Kremlu nie ma restauracji ani obszarów, w których można zjeść.
UWAGA: Kreml zamknięty jest dla zwiedzających we wtorki.
2. Sobór Chrystusa Zbawiciela
Sobór Chrystusa Zbawiciela to naszym zdaniem jedna z najpiękniejszych atrakcji Moskwy, którą warto zobaczyć. Spod czerwonych murów Kremla skąpanym w zieleni Aleksandrowskim Sadem dotrzesz do niej w ciągu kilkunastu minut. Olbrzymia biała budowla z mieniącymi się w słońcu złotymi kopułami powstała na rozkaz cara Aleksandra I. Los jej jednak nie oszczędzał na przestrzeni wieków. Brak pieniędzy na jej budowę czy rzucona na nią klątwa to tylko drobne epizody z jej zagmatwanej historii. Najgorsze przyszło w 1931 roku, kiedy to na rozkaz Stalina została wysadzona w powietrze. Stała bowiem na przeszkodzie w budowie 500 metrowego Pałacu Rad.
W latach 90. podjęto decyzję o jej odbudowie. Dziś ta imponująca budowla to jedna z najważniejszych atrakcji Moskwy. Zachwyca z zewnątrz jak i wewnątrz. Wnętrza cerkwi są bogato zdobione. Na 22 tys. m kw. powierzchni wszystkich malowideł aż 9 tysięcy jest pozłacana. Wejście do jej wnętrza jest darmowe, a najpiękniejszy widok na cerkiew rozciąga się z pobliskiego Mostu Patriarszego.
3. Rejs statkiem po rzece Moskwa
Wspomniany wyżej Most Patriarszego to również miejsce, gdzie możesz zakupić rejs statkiem wycieczkowym po rzece Moskwa. To naprawdę ciekawa atrakcja, dzięki której odkryjesz Moskwę z zupełnie innej perspektywy. Wycieczka trwa około 1,5 godziny, podczas której zobaczysz jedne z najwspanialszych atrakcji Moskwy: Park Zarjadje, Dom na Wybrzeżu Kotielniczeskim, Sobór Wasyla Błogosławionego, Kreml, Sobór Chrystusa Zbawiciela, Pomnik Piotra Wielkiego, Park Gorki i wiele innych. Cena takiego rejsu to koszt od 400 – 550 RUB. Statki odpływają średnio co pół godziny. Podobny rejs możesz wykupić również w przystani obok Gorki Park.
4. Ulica Arbat
To handlowy i turystyczny deptak o długości około 1 kilometra położony w historycznym centrum Moskwy w otoczeniu zabytkowych budynków. Na ulicy Arbat znajdziesz mnóstwo restauracji, w tym wiele oferujących dania z byłych republik radzieckich (gruzińskie, azerbejdżańskie, uzbeckie, itp.). Arbat to również idealne miejsce do zaopatrzenia się w liczne pamiątki, w tym słynne rosyjskie matrioszki.
UWAGA: Nie pomyl ulicy Arbat z ulicą New Arbat, to nie to samo :-)
Dzień 3 – Wzgórza Worobiowe i Moskiewskie City
Trzeciego dnia proponujemy Ci wycieczkę nieco poza centrum Moskwy. Tego dnia będziesz zmuszony skorzystać z moskiewskiego metra. Celem zwiedzania będzie najwyżej położona część miasta zwana Wzgórzami Worobiowymi ze wznoszącym się na nich imponującym Uniwersytetem Moskiewskim. To m.in. ta elitarna uczelnia kształci rosyjską elitę, zasiadającą później w biurach wielkich korporacji mieszczących się na najwyższych piętrach przeszklonych drapaczy chmur w Moskiewskim City. Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesu, drugi Manhattan, Dubaj czy Shanghai jak kto woli, to miejsce reprezentujące przyszłość Moskwy. Pełne jest nowoczesności, szklanych wieżowców i młodych, eleganckich, wykształconych ludzi, które koniecznie musisz zobaczyć pod koniec wizyty w rosyjskiej stolicy.
1. Wzgórza Worobiowe
Wzgórza Worobiowe to ulubione miejsce spotkań Moskwiczanin. Pełne jest zieleni i pięknych widoków. Widać stąd całą panoramę Moskwy i Stadion Łużniki. To właśnie z tego miejsca można też podziwiać Siedem Sióstr Stalina tj. grupę siedmiu wieżowców zaprojektowanych w stylu socrealizmu w latach 1947–1953 (sióstr naszego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie). Zalicza się do nich: Hotel Ukraina, gmach MSZ, dom na Placu Kurdyńskim, Hotel Leningradskaja, wieżowiec na Placu Czerwonej Bramy, dom Na Wybrzeżu Kotielniczeskim i znajdujący się na Wzgórzach Worobiowych olbrzymi gmach Uniwersytetu Moskiewskiego. Ten ostatni to największy i najbardziej znany uniwersytet w Rosji. Znajduje się na nim 21 wydziałów, ponad 200 katedr, 360 laboratoriów, 163 gabinety studyjne i 8 instytutów naukowo-badawczych. Co ciekawe ma podpisaną umowę o współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Gmach tej olbrzymiej moskiewskiej akademii jest naprawdę niezwykły i zdecydowanie warto go zobaczyć.
Jak dotrzeć na Wzgórza Worobiowe?
Na Wzgórza Worobiowe z centrum Moskwy najlepiej dojechać metrem do stacji Worobjowy Gory, Universytet lub Lomonosovskiy Prospekt.
2. Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesu
Ze Wzgórz Worobiowych metrem (na stację Delovoy tsentr) lub trolejbusem numer 7 dostaniesz się do Moskiewskiego City – nowoczesnego centrum biznesu, handlu i rozrywki. Dziś na jego terenie znajduje się kilkanaście drapaczy chmur, a drugie tyle właśnie się buduje. Obecnie w City pracuje około 150 tyś. ludzi. W ciągu kolejnych lat liczba ta ma się podwoić. Oprócz licznych biur znajdują się tam: centrum handlowe, liczne restauracje i bary. Jest ciekawym miejscem na turystycznej mapie Moskwy, które warto odwiedzić. Obszar Moskiewskiego City obejmuje dzielnicę Krasnopresnenskaja położoną na północny zachód od ścisłego centrum miasta.
Moskwa na weekend – informacje praktyczne
Jak poruszać się po Moskwie?
Zdecydowanie metrem! Moskiewskie metro to idealny sposób na przemieszczanie się po mieście jak również jedna z ciekawszych atrakcji Moskwy, której nie możesz pominąć. Metro w Moskwie jest piękne, niezwykle czyste i bardzo bezpieczne. Za 55 rubli kupisz bilet, który pozwoli Ci odwiedzić tyle stacji, ile zechcesz. Możesz przechodzić z jednej linii do drugiej na tym samym bilecie bez żadnych ograniczeń czasowych. Więcej o tym, które stacje moskiewskiego metra warto zobaczyć, ile kosztują bilety na metro i jak nim podróżować dowiesz się z naszego artykułu „Metro w Moskwie. Najpiękniejsze metro świata”
Gdzie nocować w Moskwie?
Kiedy planujesz 3-dniowe zwiedzanie Moskwy musisz zatrzymać się gdzieś na nocleg. Moskwa to niestety dość drogie miasto, ale z pewnością znajdziesz tani pokój lub miejsce w jednym z wielu hosteli w mieście. Większość tanich noclegów znajduje się poza centrum stolicy Rosji. Wtedy najlepiej wybrać obiekt położony w pobliżu linii metra, co ułatwi znacznie transport. W znalezieniu tanich noclegów na pewno pomoże Ci wyszukiwarka booking.com lub platforma airbnb, a my ze swojej strony możemy polecić Ci klimatyczny hostel Casa Picassa znajdujący się około 3 km od Placu Czerwonego. Hostel jest gustownie urządzony, bardzo czysty, z przemiłą obsługą mówiącą w języku angielskim.
Pokój w hostelu możesz też zarezerwować w serwisie Airbnb. A o tym co to jest i jak działa przeczytasz w naszym poście ” Airbnb – poradnik dla początkujących”