Największe metro świata jest w Szanghaju, najstarsze w Londynie. Po wizycie w Rosji z czystym sumieniem możemy potwierdzić, że metro w Moskwie to najpiękniejsze metro na świecie. Otwarte w 1935 roku z 11-kilometrową linią i tylko 13 stacjami stało się pierwszym podziemnym systemem transportowym w Związku Radzieckim. Początkowo miało na celu promocję socjalistycznych ideałów. Podczas gdy carowie budowali w Rosji gigantyczne prywatne rezydencje, Stalin skonstruował każdą stację metra jako podziemny pałac, z którego mógł korzystać każdy obywatel. Nadzorujący budowę metra Łazar Kaganowicz powiedział: „sukces metra to sukces socjalizmu. Tam przez każdy fragment marmuru, przez każdy kawałek metalu czy betonu prześwieca nowa człowiecza dusza, nasza socjalistyczna praca, nasza krew, nasza miłość, nasza walka o nowego człowieka, o nowe socjalistyczne społeczeństwo”. Trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Dziś metro w Moskwie ma ponad 200 stacji położonych na trasie o długości ponad 300 km. Uznawane jest za podziemne muzeum i najpiękniejsze metro na świecie. Dziennie przewozi ponad 7 milionów osób – mieszkańców i turystów.
Spis treści
Metro w Moskwie
Metro w Moskwie to niekwestionowany majstersztyk i dzieło sztuki. Żaden inny system podziemnej kolei miejskiej na świecie nie przyciąga aż tylu turystów. A wszystko to za sprawą niezwykłego wyglądu stacji. Niektóre z nich mają nawet po 3 a nawet 4 poziomy. Aby się na nie dostać trzeba pokonać skomplikowany labirynt przejść i schodów. Te ostatnie zdają się miejscami nie mieć końca i prowadzą kilkadziesiąt metrów pod ziemię. Najdłuższe z nich liczą aż 126 m długości! To co najpiękniejsze czeka jednak na dole. Moskiewskie stacje metra to wzorcowy przykład architektury socrealizmu, na który nie szczędzono ani materiałów, ani pieniędzy, ani ludzkich sił. Wyglądają niczym pałace! Wysadzane marmurami, bogato zdobione mozaikami, posągami, rzeźbami, złoconymi dodatkami i ogromnymi żyrandolami dosłownie zapierają dech. Bloki na budowę metra sprowadzano do Moskwy m.in. z Uralu, Turkmenii, Kaukazu i Dalekiego Wschodu.
Każda ze stacji ma inny wystrój i inną historię upamiętniającą istotne wydarzenia z historii ZSRR. Aż 44 z nich zaliczono do obiektów dziedzictwa kulturowego Rosji. Stacje metra są sztandarowymi przykładami monumentalnej architektury końcowych lat rządów Stalina. Jego wizerunki, w szczególności na wielkich mozaikach oraz pomniki zdobiły w pierwszych latach istnienia metra większość przystanków. Zostały jednak usunięte tuż po śmierci przywódcy. My pokażemy Ci te najpiękniejsze stacje moskiewskiego metra, które koniecznie musisz zobaczyć będąc w stolicy Rosji. Większość opisanych przez nas przystanków moskiewskiego metra zlokalizowana jest przy 5 linii metra Kolcewaja zwanej też linią koła i 2 stacji metra Zamoskworieckaja.
Najpiękniejsze stacje moskiewskiego metra
#Komsomolskaya (brązowa linia Kolcewaja)
Zwiedzanie moskiewskiego metra proponujemy rozpocząć od stacji Komsomolskaya. To największa i zdecydowanie najbardziej imponująca stacja. Usytuowana jest tuż pod placem Komsomolskaya, przy którym mieszczą się 3 główne dworce kolejowe w stolicy: Leningradzki (dla pociągów jadących do Petersburga), Jarosławski (dla pociągów jadących na Daleki Wschód i początek trasy transsyberyjskiej) i Kazański (dla pociągów jadących na południe Rosji).
Komsomolskaya przypomina bardziej wielką salę balową niż przystanek metra. Jej żółte ściany ozdobiono 68 wysokimi kolumnami z jasnego marmuru. Ponad kolumnami umieszczono zachwycające mozaiki i płaskorzeźby prezentujące broń z różnych epok. Całości dopełniają ogromne żyrandole. Stacja powstała w 1952 roku w ramach drugiego etapu budowy moskiewskiego metra. To niezwykłe barokowe arcydzieło nawiązuje do zwycięskiej wojny Rosjan z III Rzeszą. Centralna sala poświęcona jest pamięci 5 wielkich dowódców rosyjskich: Newskiego, Dońskiego, Pożarskiego, Suworowa i Kutuzowa.
#Novoslobodskaya (brązowa linia Kolcewaja)
Dwa przystanki za Komsomolskaya na linii Kolcewaja znajdziesz kolejną imponującą stację metra. Novoslobodskaya została udekorowana przez rosyjskiego malarza Pawła Korina. Podświetlane witraże w ciężkich mosiężnych ramach to jej motyw charakterystyczny. W oknach witrażowych, w górnej części umieszczono małe medaliony, które przedstawiają sceny rodzajowe spokojnego życia. Sześć z nich prezentuje ludzi takich zawodów jak: architekt, geograf, artysta, elektryk, muzyk i rolnik. Reszta to geometryczne wzory i pięcioramienne gwiazdy. Na końcu platformy znajduje się piękna mozaika zatytułowana „Pokój na całym świecie” autorstwa Korina. Nie sposób jej przeoczyć. Przedstawia szczęśliwą matkę trzymającą niemowlę w ramionach. Jako ciekawostkę dodamy, że barwione szkło do mozaik na stacji Novoslobodskaya wykonano w Rydze, bo w Rosji nie było wówczas takiej tradycji dekoracji okien.
#Belorusskaya (brązowa linia Kolcewaja)
Kolejnym przystankiem na linii koła jest stacja Belorusskaya. Jej nazwa wywodzi się od Dworca Białoruskiego, z którego ze stolicy Rosji odjeżdżają pociągi na Białoruś i do Europy Zachodniej. Stacja w całości dedykowana jest mieszkańcom Białorusi. Mimo, iż Białoruś ogłosiła niepodległość w 1990 r., oba kraje wciąż utrzymują ze sobą przyjacielskie stosunki. Całe wnętrze stacji zdobią białoruskie motywy i symbole. Na szczególną uwagę zasługuje florencki sufit ozdobiony 12 mozaikami wykonanymi z naturalnego kamienia i przedstawiający życie na Białorusi. W przejściu na drugą stację dostrzeżesz kompozycję rzeźb przedstawiającą białoruskich partyzantów.
Zajrzyj również do naszego posta „Moskwa na weekend. Co warto zobaczyć w 3 dni?„
#Kievskaya (brązowa linia Kolcewaja)
Z kolei motywem przewodnim stacji metra Kievskaya jest historia Ukrainy i przyjaźń …między narodami ukraińskim i rosyjskim. Centralna część stacji posiada łuki ozdobione ornamentami, które są typowe dla ukraińskiej architektury XVII wieku. Piękne mozaiki ukazują przyjazne relacje między skłóconymi dziś narodami. Kievskaya jest jedną z najbardziej zdobionych stacji w całym systemie metra. Stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych w Moskwie. Będąc na niej koniecznie zwróć uwagę na mozaikę „Walka o Sowiecką Władzę na Ukrainie” ukazującą partyzanta z radiotelefonem i pokrywą ze skrzyni, które wielu pasażerów myli z telefonem komórkowym i torbą z laptopem.
#Taganskaya (brązowa linia Kolcewaja)
Podobnie jak pozostałe stacje na linii Kolcewaja, tak i ta jest przykładem stylu socrealizmu w architekturze. Charakterystyczne dla tej stacji jest 48 rzeźb z majoliki przedstawiających żołnierzy radzieckich. Na uwagę zasługuje również radziecka flaga umieszczona na „rozgwieżdżonym” suficie”.
#Mayakovskaya (zielona linia Zamoskworieckaja)
Stację Mayakovskaya znajdziesz przy 2 zielonej linii metra Zamoskworieckaja. Nazwano ją na cześć sowieckiego poety Vladimira Mayakovskly’ego i zaprojektowano w stylu Art Deco. Jest jedną z najbardziej eleganckich stacji w Moskwie. Wykończona jest białymi marmurowymi ścianami i wąskimi kolumnami wykonanymi z różowego rodonitu ozdobionego polerowaną stalą nierdzewną. Podczas II Wojny Światowej Mayakovskaya była wielokrotnie wykorzystywana jako schron przeciwlotniczy, szpital, a nawet główna komenda dowodzenia. W 1941 r. Stalin świętował na niej rocznicę rewolucji bolszewickiej. Towarzyszyli mu wówczas wybitni rosyjscy dygnitarze.
#Teatralnaya (zielona linia Zamoskworieckaja)
To kolejna zachwycająca stacja, którą koniecznie musisz zobaczyć będąc w Moskwie. Stacja powstała w 1938 r. w ramach drugiego etapu budowy moskiewskiego metra, a jej nazwa wywodzi się od Placu Teatralnego, pod którym się znajduje. Zaprojektowano ją w hołdzie dla sztuki. Biały marmur wykorzystany do jej budowy pochodził z samego Soboru Chrystusa Zbawiciela. Centrum stacji przyozdobiono kryształowymi lampami i płaskorzeźbami przedstawiającymi sztukę teatralną ZSRR wykonaną przez Leningradzką Fabrykę Porcelany.
#Kropotkinskaya (czerwona linia Sokolniczeskaja)
Kropotkinskaya to jedna z najstarszych stacji metra w Moskwie. Pierwotnie miała służyć ogromnemu Pałacowi Sowietów (Dvorets Sovetov), który miał powstać w miejscu Soboru Chrystusa Zbawiciela. Największa prawosławna świątynia świata została zburzona w 1931 r., by zrobić miejsce dla projektowanego pałacu. Ponieważ stacja Kropotkinskaya miała służyć jako brama wejścia do rezydencji, starano się, aby była odpowiednio elegancka i imponująca. Wyłożono ją m.in. białym marmurem, który wbrew powszechnej opinii nie pochodził z wyburzonej katedry. Z planów budowy pałacu nic jednak nie wyszło, bo projekt został odwołany przez Nikitę Chruszczowa w 1953 roku. Po nietrafionym pomyśle pozostała jednak zachwycająca stacja metra. Na marginesie dodamy, że po kilkudziesięciu latach i zmianach na Kremlu dzięki Bogu Sobór Chrystusa Zbawiciela zrekonstruowano.
#Arbatskaya (granatowa linia Arbatsko-Pokrowskaja)
Stacja Arbatskaya zlokalizowana jest przy 3 linii metra Arbatsko-Pokrowskaja. Powstała w 1953 r. tj. w roku śmierci Stalina i początkowo służyła jako schron przeciwlotniczy. W czasie wojny niemiecka bomba przebiła jednak jej sufit, co potwierdziło bezużyteczność stacji jako schronu przeciwlotniczego. Z tego powodu podjęto również decyzję o budowie nowych, o wiele głębiej położonych przystanków metra. Obecnie Arbatskaya jest przykładem ogromnej miłości Stalina do sztuki baroku. Stację przyozdobiono zachwycającymi kwiatowymi płaskorzeźbami i oświetlono żyrandolami z brązu.
Linia Kolcewaja
Będąc w temacie najpiękniejszych moskiewskich stacji nie możemy nie wspomnieć o linii Kolcewaja zwanej czasem „śladem po kubku z kawą”. 5 linia metra powstała w 1950 r. i uważana jest za najbardziej niezwykłą linię na świecie. Tworzy koło biegnące w samym środku siatki moskiewskiego metra. Stanowi też jedną z największych atrakcji turystycznych w stolicy Rosji, bo to właśnie przy niej zlokalizowane są te najpiękniejsze stacje moskiewskiego metra: Komsomolskaya, Novoslobodskaya, Belorusskaya, Kievskaya, Taganskaya czy Kurskaya. Według miejscowej legendy sam Stalin nadzorujący przebieg prac był jej pomysłodawcą. Miał on na planach metra postawić kubek z kawą, który zostawił brązowy ślad. Tak narodził się pomysł na budowę tej nietypowej linii metra. Do dziś zresztą oznaczonej jak kawa kolorem brązowym.
Na linii Kolcewaja męski głos zapowiada kolejne stacje, jeśli metro porusza się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Natomiast kobiecy głos zapowiada stacje, jeśli metro porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Oficjalnie ma to pomagać niewidomym i turystom w orientacji. Nieoficjalnie męski głos mobilizuje mieszkańców do pracy, a damski przypomina o powrocie do domu.
Ile kosztuje bilet na metro w Moskwie?
- Jednorazowy koszt przejazdu moskiewskim metrem to 55 rubli bez względu na długość podróży.
- Bilet zakupisz w kasie przed wejściem do metra lub jednym z wielu dostępnych automatów biletowych. W tych ostatnich za bilet zapłacisz zarówno banknotem jak i kartą płatniczą (w tym zbliżeniowo).
- Metro w Moskwie nie ma stref, więc nie ma znaczenia jak daleko podróżujesz ani jak długo trwa Twoja podróż. Będziesz potrzebował biletu tylko raz przy wejściu do metra. Później możesz zmieniać linie tyle razy na jednym bilecie ile zechcesz, pod warunkiem, że nie wyjdziesz z metra.
- Dostępne są również bilety dwuprzejazdowe– 110 rubli oraz jednodniowe – 218 rubli, 3 dniowe– 415 rubli i 7 dniowe– 830. Aktualny cennik i rodzaje dostępnych biletów sprawdź na stronie moskiewskiego metra.
Jak poruszać się metrem w Moskwie?
Metro w Moskwie jest piękne, niezwykle czyste i bardzo bezpieczne. Jest także najtańszą atrakcją, którą można podziwiać w mieście. Za jedyne 55 rubli kupisz bilet, który pozwoli Ci odwiedzić tyle stacji, ile zechcesz. Możesz przechodzić z jednej linii do drugiej na tym samym bilecie bez żadnych ograniczeń czasowych. Pamiętaj jednak o tym, że prawie wszystkie nazwy stacji pisane są na ścianach wyłącznie cyrylicą, co miejscami utrudnia zwiedzanie! Nie znając rosyjskiego łatwo się na nich pogubić. Dodatkowo w godzinach szczytu metro jest strasznie zatłoczone.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci sprawnie poruszać się po moskiewskim metrze:
- Unikaj zwiedzania w godzinach szczytu. Codziennie moskiewskim metrem przemieszcza się ponad 7 milionów ludzi. Godziny poranne 8-10 i popołudniowe między 17-19 to najgorszy czas na zwiedzanie. Pociągi są wówczas mega zatłoczone, trzeba do nich szybo wsiadać i szybko z nich wysiadać. Ludzie się pchają i ciężko jest odczytać nazwę stacji z wnętrza pociągu, nie wspominając już o jakimkolwiek zrobieniu zdjęcia.
- Pilnuj swoich rzeczy osobistych. Podobnie jak każde tętniące życiem miasto, tak i metro w Moskwie przyciąga dużą liczbę osób, w tym kieszonkowców. Zachowaj szczególną ostrożność na najczęściej odwiedzanych stacjach turystycznych, szczególnie na linii koła Kolcewaja. Plecak czy torebkę zawsze trzymaj na piersi.
- Zaopatrz się w mapę moskiewskiego metra. Papierową mapkę możesz pozyskać w kasach biletowych znajdujących się przed wejściem do metra. Dodatkowo możesz sobie pobrać aplikację do wykorzystania w trybie offline na IOS lub Android.