101 Countries Before 50

10 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć na Maderze

Madera to zielona oaza na Oceanie Atlantyckim. Wyspa wiecznej wiosny, którą okrzyknięto Hawajami Europy. Urzeka czarującymi, naturalnymi krajobrazami i obfitością chronionych rezerwatów. Jej niezliczone szlaki spacerowe przez baśniowe lasy po zapierające dech w piersiach góry czy wijące się wzdłuż wybrzeża potężne klify niejednego wprawiły już w zachwyt! Liczne parki i ogrody skrywające w sobie fascynującą roślinność i kolorowe dywany kwiatów tylko potęgują to uczucie. A żwirowe powulkaniczne plaże i naturalne baseny skalne dają wytchnienie od intensywnego zwiedzania. Nie będziemy ukrywać, że Madera wywarła na nas piorunujące wrażenie! Nie sądziliśmy, że ten mały, odległy zakątek Portugalii może być aż tak piękny. Wakacje na Maderze to doskonały pomysł i to o każdej porze roku. Wyspa jest idealnym miejscem na wypoczynek zarówno dla miłośników natury, kultury jak i błogiego lenistwa. Zobacz najpiękniejsze atrakcje Madery i jedź na niezapomniany urlop do raju!

Najpiękniejsze atrakcje Madery

1. Półwysep Świętego Wawrzyńca/ Ponta de São Lourenço

Atrakcje Madery

Półwysep Świętego Wawrzyńca to najbardziej wysunięty na wschód zakątek Madery i naszym zdaniem jedna z najpiękniejszych atrakcji Madery. W przeciwieństwie do pozostałej części wyspy Ponta de Sao Lourenco jest terenem suchym i bardzo wietrznym. Oszałamia zachwycającymi formacjami skał wulkanicznych i niesamowitymi naturalnymi krajobrazami. Piesze wędrówki to najpopularniejszy sposób na poruszanie się po jego okolicy. A ścieżek zdecydowanie tam nie brakuje!

Z głównego parkingu prowadzą one wprost do licznych punktów z przepięknymi widokami na Ocean Atlantycki i czarną plażę zwaną Prainha. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na półwyspie jest Casa do Sardinha czyli mały domek ukryty pod palmami, z którego krótkie, ale dość ostre podejście wiedzie na koniec szlaku. Tam z kolei czekają zachwycające widoki na dwie: Cevada i Farol. Półwysep Świętego Wawrzyńca to również doskonałe miejsce, do oglądania podchodzących do lądowania samolotów na lotnisku w Maderze. To tu można się przekonać na własne oczy, z jak potężnym wiatrem muszą się one mierzyć!

Porada:

Zwiedzanie rezerwatu Ponta de Sao Lourenco jest darmowe. Przed wejściem znajduje się spory, bezpłatny parking, na którym bez problemu zostawisz auto. Ze swojej strony proponujemy Ci udać się tam na wschód słońca. Widoki są tak niezwykłe, że dosłownie ścinają z nóg. Ścieżka piesza prowadzącą na ostatni punkt widokowy na wyspy Cevada i Farol nie jest jakoś specjalnie wymagająca, ale ze względu na silny wiatr miej się tam na baczności. Trasa w początkowej fazie biegnie drewnianym pomostem, następnie przechodzi w szutrowy trakt momentami wijący się między przepaściami! Koniecznie zaopatrz się w wygodne buty, kurtkę przeciwdeszczową, wysoki krem z filtrem UV oraz wodę. Na całej trasie nie ma żadnego sklepiku, w którym można ją uzupełnić. Pokonanie całej trasy w tą i z powrotem w zależności od tempa zwiedzania może zająć nawet kilka godzin.

2. Ogród botaniczny w Funchal/ Jardim Botânico da Madeira

Madera słynie z zachwycających parków i ogrodów, a to za sprawą łagodnego i regularnego klimatu, który sprzyja roślinności jak nigdzie indziej na świecie. Choć tego typu miejsc na wyspie jest naprawdę sporo, bo ponad 60% jej powierzchni stanowią parki narodowe i ogrody, my szczególnie polecamy Ci wizytę w ogrodzie botanicznym Jardim Botanico da Madeira. Znajduje się on na wzgórzach Funchal w Quinta do Bom Sucesso. Powstał w 1960 roku, a na swojej powierzchni liczącej ponad 35 000 m2 zgromadził tropikalną roślinność niemal z całego świata.

Ogród podzielono na 5 sekcji tematycznych. W pierwszej znajdziesz rodzime rośliny charakterystyczne dla Madery, Azorów czy Wysp Kanaryjskich. Kolejne to gaj porośnięty roślinnością z krajów tropikalnych i Himalajów, sukulenty z Afryki, drzewa awokado, mango i kawa oraz Loiro Park z najpiękniejszymi egzotycznymi ptakami. Na terenie ogrodu botanicznego mieści się również Muzeum Naturalne i piękna mozaika z kwiatów wyglądająca niczym kolorowy dywan. Z ogrodu rozpościera się zachwycający widok na cały Funchal.

Porada:

Wstęp do ogrodu botanicznego to koszt 5 EUR/os. Czynny jest w godzinach od 09:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30). Osobiście dotarliśmy do niego na własnych nogach z Starego Miasta w Funchal. Jeśli nie lubisz wysiłku fizycznego, nie polecamy Ci pokonywać tej trasy pieszo! Jest naprawdę męczącą i wiedzie cały czas pionowo w górę. Aby dojechać do ogrodu botanicznego możesz skorzystać z taksówki lub wjechać kolejką linową Teleferico, której stacja początkowa znajduje się przy promenadzie w Funchal. Aktualne ceny za przejazd kolejką oraz mapkę z punktami, w których zakupisz bilet znajdziesz tutaj.

3. Sanki na Maderze / Carreiros do Monte

Będąc w temacie Funchal nie możemy pominąć największej atrakcji Madery jaką jest zjazd sankami ze wzgórz Monte. Kiedy wjedziesz kolejką linową Teleferico do Funchal na wzgórza Monte i skończysz zwiedzanie ogrodów: Ogrodu Monte Palace Madeira (wstęp 12,50 EUR) i znajdującego się nieopodal wspomnianego wyżej ogrodu botanicznego (wstęp 5 EUR), wcale nie musisz schodzić ze wzgórz na własnych nogach. Zamiast tego możesz skorzystać z sanek! 2 km zjazd z góry w wiklinowym koszu na drewnianych prowadnicach to niesamowita frajda.

Popychaniem i prowadzeniem sań będą zajmować się carreiros, czyli dwaj mężczyźni ubrani w tradycyjny biały strój, słomkowy kapelusz i  buty podbite gumą, które służą im jako hamulce. Tradycja zjazdów w wiklinowych saniach na Maderze sięga połowy XIX wieku. Z tej formy transportu korzystali bogaci mieszkańcy miasta, którzy w jak najszybszy sposób chcieli przedostać się z Monte do Funchal. Dziś to jedna z największych atrakcji Madery. O zostaniu carreiro marzy niemal każdy mężczyzna na Maderze. Praca ta wiąże się z prestiżem i dość niezłymi dochodami. Niestety jest zarezerwowana dla wybrańców. Carreiros zostają niemal wyłącznie członkowie rodzin, które trudnią się tym fachem od pokoleń. Jest to bardzo hermetyczne środowisko, do którego ciężko się dostać.

Porada:

Choć zjazd saniami ze wzgórz Monte nie należny do najtańszych, jesteśmy zdania, że raz w życiu trzeba go doświadczyć. Zjazd dla jednej osoby to koszt 25 EUR, dwóch osób 30 EUR, a trzech 45 EUR. Do tego dochodzi wjazd kolejka linową Teleferico (11 EUR/os.). Trasa zaczyna się pod schodami prowadzącymi do kościoła Nossa Senhora do Monte. Sanie nie zjeżdżają na sam dół! Końcowy odcinek do centrum Funchal trzeba pokonać pieszo albo zjechać autobusem linii 19.

4. Klif Cabo Girao

Cabo Girao to jeden z najwyższych oceanicznych klifów na świecie (589 m n.p.m.), który oferuje spektakularny punkt widokowy. Na klifie zamontowano bowiem wysuniętą w głąb morza przeszkloną platformę. Oznacza to, że przez jej podłogę możesz zobaczyć wszystko to co znajduje się poniżej. Uwierz nam – jest na co patrzeć. Wzburzone fale Atlantyku rozbijające się o przybrzeżne skały robią niesamowite wrażenie. Klif znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy na obrzeżach Funchal.

Porada:

Zanim wyruszysz na Cabo Girao sprawdź wcześniej pogodę! My robiliśmy dwa podejścia do tego klifu. Za pierwszym razem był cały w chmurach, przez widoki były żadne. Wszędzie białe mleko.
Na Cabo Girao możesz dojechać z Funchal autobusem linii 154. Najlepiej wysiąść przy Levada de Norte- Cruz da Caldeira, albo poprosić kierowcę o wskazanie właściwego przystanku.

5. Plaże Madery i naturalne baseny w Porto Moniz

Madera jest wyspą, na której nie znajdziesz zbyt wielu piaszczystych plaż. Plaże na Maderze są w większości kamieniste, co wcale nie oznacza, że nie potrafią zachwycić. W poszukiwaniu tych najpiękniejszych proponujemy udać się na północno – zachodnią stronę wyspy. Obiecujemy Ci, że będziesz pod wrażeniem otaczających ich krajobrazów.

Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Sao Vicente słynącego z zachwycających klifów i wulkanicznych jaskiń, przez Seixal po Porto Moniz z naturalnymi powulkanicznymi basenami wypełnionymi krystalicznie czystą wodą. W pobliżu portu w Seixal zatrzymaj się na dłużej. To własnie tam znajdziesz jedną z najpiękniejszych plaż na Maderze. Jej drobny, czarny piasek cudownie kontrastuje z zielenią otaczających ją wzgórz. W jej pobliżu znajdują się również naturalne baseny Seixal, które są zadecydowanie mniej oblegane od słynnym naturalnych basenów w Porto Moniz i nie musieliśmy za nie płacić!

Porada:

Jeśli szukasz złocistych plaż na pewno znajdziesz je na wyspie Porto Santo. Z Funchal do Porto Santo pływają promy. Rejs trwa około 2 godzin.

6. Wioska rybacka Camara de Lobos

Camara de Lobos to niezwykle urokliwa wioska rybacka znajdująca się na południowo – zachodnim wybrzeżu Madery niecałe 5 km od Funchal. Osobiście przypomina nam ona nieco Riomaggiore we włoskim Cinque Terre. Mały, uroczy port, a wokół niego malownicze kamieniczki. To zdecydowanie jedna z ładniejszych miejscowości jakie widzieliśmy na wyspie.

Dlaczego warto odwiedzić Camara de Lobos? Bo to jedno z najstarszych miast na Maderze, które zachowało charakter rybackiej wioski. Dodatkowo znajdująca się w nim kaplica św. Ducha została uznana za najstarsze miejsce kultu religijnego na wyspie, po kaplicy w Machico. Na zachętę dodamy jeszcze, że w miasteczku często wypoczywał sir Winston Churchill. Podobno zasiadał przy swoich sztalugach na tarasie nieopodal restauracji Churchill’s i malował tutejszą malowniczą zatokę.

Porada:

Będąc w Câmara de Lobos wybierz się również się na punkt widokowy przy skale Ilheu (prowadzi do niej droga Caminho do Ilheu), skąd rozpościera się piękny widok na Cabo Girao.

7. Dolina Zakonnic / Curral Das Freiras

To, że miejsce to znalazło się dopiero na 7 miejscu naszej listy „najpiękniejsze atrakcje Madery” to czysty przypadek. Dolina Zakonnic zachwyciła nas równie mocno jak inne opisane w tym poście miejsca. Curral Das Freiras słynie z zachwycających widoków, krętych dróżek i wrażenia całkowitego odcięcia od świata. Swoją nazwę zawdzięcza siostrom zakonnym z klasztoru Santa Clara w Funchal, które schroniły się w niej przed najazdem piratów. W dawnych czasach wyspa wiecznej wiosny była częstym celem ataku piratów, głównie francuskich, przed którymi mieszkańcy chronili się w górach.

Dolina jako azyl sprawdziła się idealnie, a zakonnice rozgościły się w niej na dobre. Nas do Doliny Zakonnic zwabiły zachwycające dech w piersiach widoki, ale i … jadalne kasztany. Owoce te dodawane są tutaj do niemal każdej potrawy. Kasztanowa zupa krem oraz ciasta z kasztanów to istne niebo w gębie! A kasztanowy likier podobno znakomicie działa na tzw. łóżkowe sprawy. W dniu 1 listopada w Dolinie Zakonnic obchodzi się Święto Kasztanów.

Porada:

Do Doliny Zakonnic możesz dojechać z Funchal (dworzec autobusowy przy promenadzie Avenida do Mar) autobusem linii 81. Podróż trwa około 45 minut. Po krótkim spacerze po miasteczku w dolinie i skosztowaniu lokalnych kasztanowych specjałów, koniecznie udaj się na punkt widokowy na przełącz Eira do Serrado znajdującą się na wzgórzach. Rozpościera się z niej zachwycający widok na całą dolinę. Do przełączy i mieszczącego się tam punktu widokowego dotrzesz tzw. kasztanową ścieżką (4 km) wiodącą w górę wzgórza.

8. Płaskowyż Paul da Serra

To miejsce, które bezapelacyjne musisz odwiedzić będąc na Maderze! Płaskowyż położony jest w centralnej części wyspy na wysokości 1300 -1500 m n.p.m., a przy słonecznej pogodzie jest doskonałym punktem widokowym na Ocean Atlantycki. Ze względu na często wiejący tam wiatr usiany jest licznymi elektrowniami wiatrowymi.

Co najciekawsze, wiedzie przez niego szereg pieszych szlaków, a na szczególną uwagę zasługuje Dolina Rabacal z prastarymi lasami wawrzynowymi. Jako ciekawostkę dodamy, że zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Ze swojej strony szczególnie polecamy Ci wędrówkę do Dwudziestu Pięciu Źródeł (Levada das 25 fontes) i wodospadu Risco (Cascada da Risco). Na trasie zmuszony będziesz do pokonania kilkuset metrowego tunelu wydrążonego na potrzeby lewady Ribeira do Calheta. Wrażenia są niesamowite!

9. Pico Rouvio

Zwiedzanie Madery nie byłoby kompletne bez wizyty na chociaż jednym z jej zachwycających górskich szczytów! Ze swojej strony proponujemy Ci wędrówkę na Pico Rouvio, czyli na najwyższą górę Madery. Pico Ruoivo (1862 m n.p.m.,) można zdobyć tylko pieszo.

Do wyboru masz dwa szlaki. Pierwszy (łatwiejszy) zaczynający się w Achada do Teixeira. Drugi PR1 dość wymagający, ale za to biegnący niezwykle malowniczym traktem z Pico do Arieiro, pod który można podjechać autem. Podejście pierwszym szlakiem zajmuje około 2- 3 godzin. Na drugi musisz przeznaczyć zdecydowanie więcej czasu i siły. Pokonanie 12 km szlaku z Pico do Arieiro do pico Rouvio tam i z powrotem może zająć nawet do 7-8 godzin. Niemniej jednak zdecydowanie go polecamy. Cały wysiłek zrekompensują Ci zapierające dech w piersiach widoki! Pico Rouivo otulony białą pierzyną z chmur wygląda zjawiskowo.

Porada:

Niezależnie od tego, który szlak wybierzesz pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości wody, nakrycia głowy i kremu z wysokim filtrem UV. Słońce praży tam niemiłosiernie. Pogoda na Maderze zmienia się z minuty na minutę, dlatego nie rezygnuj z wędrówki nawet wtedy, kiedy na dole wszystko spowija gęsta mgła! Z powodu gęstych chmur i mgły sami mięliśmy zrezygnować z podejścia. Nie daliśmy jednak za wygraną, a na górze czekały na nas takie piękne widoki jak na zdjęciach.

10. Pico do Arieiro

Jak zapewne zdążyłeś już zauważyć na Maderze jest wiele zachwycających miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć. Na koniec zostawiliśmy Ci maderską perłę nad perłami! To Pico do Ariero – to trzecia pod względem wysokości góra na Maderze. Cabo Girao delikatnie mówiąc może się przy nim schować!

Do Pico do Arieiro można dojechać samochodem. Tu również zaczyna się niezwykle malowniczy szlak, o którym wspomnieliśmy wyżej, prowadzący na Pico Rouvio. 7 km Szlak PR1 na Pico Rouvio jest wymagający, momentami wiedzie ścieżką wijąca się nad przepaściami, ale widoki z niej dosłownie zapierają dech! Zimą Pico do Arieiro jest jednym z niewielu miejsc na wyspie, w których można zobaczyć śnieg.

Porada:

Pod samiutki szczyt Pico do Arieiro można wjechać autem. Znajduje się tam bezpłatny parking i mała restauracja. Ze swojej strony proponujemy Ci tak zaplanować wizytę w tym miejscu, aby zobaczyć zachwycający zachód słońca na szczycie.

11. Santana Madera

W bonusie dodajemy słynne miasteczko Santana słynące z kolorowych, maderskich domków pokrytych strzechą. Naszym zdaniem wizyta w tym miejscu to lekka strata czasu, a miejsce jest na maksa przereklamowane. W centrum miasteczka znajduje się kilka takich domów, przy których gromadzą się tłumy.

Ciekawszą propozycją jest wizyta w parku tematycznym w Santanie, gdzie oprócz ich mini wersji możesz też zapoznać się z ich historią, zajrzeć do ich wnętrza, pooglądać, jak żyli i czym trudnili się mieszkańcy Madery. Domki były wznoszone z prostych materiałów. Ich białe ściany pokrywano wapnem po to, aby odbijały światło słoneczne. Sięgający podłoża dach kryty słomą miał chronić przed silnymi wiatrami wiejącymi zimą. We wnętrzu domków znajdowała się główna izba, służąca za sypialnie dla całej rodziny. Poddasze często przekształcano na dodatkowy pokój. Kuchnia mieściła się na parterze lub była osobnym budynkiem stojącym tuż obok.

Porada:

Uwierz nam, że w okolicach Santany, a nawet w Funchal jest sporo takich domków. Nie musisz specjalnie jechać do Santany, aby je zobaczyć. Jeden z nich znajdziesz w wspomnianym przez nas ogrodzie botanicznym Jardim Botânico da Madeira lub Ogrodzie Monte Palace Madeira w Funchal.

Kompletny przewodnik po Maderze i Porto Santo

Czujesz niedosyt i chciałbyś poznać więcej niezwykłych atrakcji Madery, a do tego w łatwy sposób zaplanować swoją podróż po wyspie wiecznej wiosny? Nic prostszego! Polecamy Ci fantastyczny „Przewodnik po Maderze” autorstwa Justyny i Pawła z bloga podróżniczego Coupleaway. Ten kompletny przewodnik pozwoli Ci w bardzo prosty sposób zaplanować wyjazd, a w trakcie podróży będziesz mieć go zawsze przy sobie i z łatwością sprawdzisz w nim wszystkie niezbędne informacje! Dodatkowo w Pakiecie Premium znajdziesz wszystkie informacje na temat Madery oraz dodatkowo otrzymasz przewodnik po Porto Santo ze zniżkami o wartości 1000 zł na noclegi i atrakcje ważne do końca 2025 roku!

Z kodem „101madera” otrzymujesz od nas 10 zł zniżki na tej wyjątkowy przewodnik. Kliknij w grafikę poniżej!

Madera – informacje praktyczne

I. Pogoda na Maderze czyli kiedy jechać na Maderę

Pogoda na Maderze jest dosłownie wymarzona i to o każdej porze roku! Latem temperatury powietrza oscylują tam pomiędzy 23-26 stopni Celsjusza, a zimą zazwyczaj nie spadają poniżej 19 st. Opady deszczu występują przeważnie w styczniu i lutym oraz od października do grudnia. Z kolei w miesiącach letnich są one znikome. Jeśli się pojawiają to trwają naprawdę krótko. Deszcz częściej występuje na północy Madery niż na południu. Często zdarza się, że na północy leje, a na południu świeci słońce. Pamiętaj, że pogoda na Maderze zmienia się diametralnie. To, że chwilowo pada, a niebo zasłane jest chmurami wcale nie oznacza, że w innej części wyspy nie świeci słońce. Podsumowując: Najlepszym okresem do odwiedzenia Madery są miesiące letnie, co wcale nie oznacza, że nie warto tam lecieć zimą. Wyspa wiecznej wiosny przyjmie Cię z otwartymi rękoma o każdej porze roku.

II. Loty na Maderę

Niestety nie ma bezpośrednich lotów rejsowych z Polski na Maderę. W grę wchodzą jedynie czartery oferowane przez duże biura podroży. Osobiście na wyspę lecieliśmy liniami Tap Air Portugal z Warszawy, przez Lizbonę do Funchal. Lot bez bagażu rejestrowanego wyniósł nas około 700 zł/os/ w dwie strony. Niestety jedynym minusem tego lotu była koszmarnie długa przesiadka w Lizbonie trwającą aż 9 godzin. Dodatkowo linie Tap często mają spore opóźnienia. Poza Tapem na Maderę (z przesiadką) można dolecieć Swiss czy Norwegian.

AKTUALIZACJA: W kwietniu 2022 roku Ryanair wprowadził bezpośrednie połączenie lotnicze na Maderę z Katowic!

Sprawdź najlepsze opcje dolotu

III. Lotnisko na Maderze

Jak powszechnie wiadomo lotnisko na Maderze to jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk na świecie. I tu Ci zaskoczymy. To mit i cudowny chwyt marketingowy, który świetnie się sprzedaje. Lotnisko na Maderze w 2016 roku przeszło gruntowną modernizację. Poddano renowacji pas startowy oraz drogę kołowania. Obecnie jest to niespotkana i zadziwiająca budowla inżynieryjna, której tragiczne dzieje pozostają tylko smutną historią. To co zapewne się nie zmieniło i zmienić nie powinno to gwarancja niesamowitych widoków podczas lądowania oraz odpowiednio przeszkoleni piloci mający odpowiednie kwalifikacje do wykonywania operacji startu i lądowania samolotów na lotnisku na Maderze.

Z lotniska na Maderze do centrum Funchal kursuje Aerobus miejski. Odjeżdża spod hali przylotów. Cena za przejazd w jedną stronę to 5 EUR, bilet w dwie strony kosztuje 8 EUR. Autobus czeka na pasażerów ostatniego lotu do godziny po opóźnieniu lotu.

IV. Jak poruszać się po Maderze

Maderę najlepiej zwiedza się autem. Wynajęcie samochodu na Maderze to idealne rozwiązanie na samodzielne eksplorowanie wyspy. Ceny za wypożyczenie samochodu zaliczanego do najniższej klasy (bez paliwa) zaczynają się już od 36 euro za dzień. Za samochód klasy wyższej z międzynarodowej wypożyczalni zapłacisz około 50-60 euro za dobę i więcej. Sam proces nie odbiega niczym od standardowego wypożyczenia auta w innych krajach europejskich.

My zazwyczaj wynajmujemy auto poprzez serwis rentalcars.com. Znajdziesz tam wiele ofert różnych wypożyczalni.

W lokalnych wypożyczalniach na terenie Funchal bardzo często nie trzeba posiadać karty kredytowej, aby wypożyczyć auto. Za samochód z pełnym ubezpieczeniem bez problemu zapłacisz gotówką. Za dodatkową opłatą (około 20 euro) auto możesz oddać na lotnisku w dniu powrotu do Polski. Międzynarodowe prawo jazdy z reguły nie jest wymagane, ale jeśli je masz to zabierz je ze sobą. Za litr benzyny zapłacisz około 1,55 euro.

Na Maderze obowiązuje ruch prawostronny, a wszystkie drogi są w bardzo dobrej kondycji. W środkowej części Madery drogi miejscami są bardzo wąskie, a po jednej stronie towarzyszą im przepaście. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą nie powinieneś mieć żadnego problemu z prowadzeniem auta na Maderze.

Do niektórych miejsc na Maderze możesz też dojechać autobusem z Funchal. Jest to Cape Girao czy Dolina Zakonnic.

V. Noclegi na Maderze

Naszym zdaniem najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Madery jest Funchal. Znajduje się w nim naprawdę sporo dobrej jakości hoteli jak również apartamenty do wynajęcia. Osobiście przez cały pobyt na Maderze mieszkaliśmy w apartamencie Bom Jesus do Lido w Funchal oddalonym o około 2,5 km od centrum miasta. Jest to doskonała baza wypadowa, pod warunkiem, że nastawiasz się na zwiedzanie wyspy, a nie leżenie na plażach. Apartament wyposażony był w salon, sypialnie, kuchnię z pralnią oraz łazienkę. Miał wszystkie niezbędne sprzęty potrzebne podczas urlopu.

Tutaj znajdziesz inne noclegi w okolicy:


Booking.com


Jeśli wolisz odpoczywać i pływać w ocenie najlepszą opcją będzie północne wybrzeże Madery w okolicach od Sao Vicente przez Seixal po Porto Moniz słynące z naturalnych basenów. Pamiętaj jednak o tym, że częściej pada na północy wyspy. 

VI. Madera mapa atrakcji 

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version