Zamki fascynowały ludzi od wieków i odgrywały niezwykle ważną rolę w historii danego kraju. Obecnie grają gościnne występy w filmach i są idealnym miejscem na weekendowe wypady. Na terenie Polski mamy ich wiele, zarówno tych małych jak i dużych, udostępnionych do zwiedzania lub zamkniętych na głucho, tych które dzielnie przetrwały przewijające się przez Polskę wojny i zawieruchy oraz tych, które poległy w boju i popadły w ruinę. Postanowiliśmy zestawić ze sobą dwa z nich: położone w niedalekiej odległości od siebie, dobrze zachowane, z niezwykle bogatą i ciekawą historią, ekscentrycznymi przodkami, pięknymi wnętrzami, okazałymi ogrodami i mrożącymi krew w żyłach legendami. Zamek Moszna czy Zamek Książ? Który ciekawszy? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego zestawienia zechcecie odwiedzić je sami i bez problemu wybierzecie swojego faworyta. My swojego już mamy ;-)
Spis treści
Krótka historia zamków
Zamek Moszna
Okrzyknięty zamkiem, a tak naprawdę będący pałacem, powstał prawdopodobnie w połowie XVII w. Niektórzy badacze twierdzą, że stanowi pozostałość po zamku Templariuszy. Podobno świadczyć o tym mają odkryte na początku XX w. fragmenty piwnic w pałacowym ogrodzie. Teoria ta jednak nigdy nie została potwierdzona, a niektórzy twierdzą, że miała jedynie nadać Mosznej nieco więcej tajemniczości. Jedno jest pewne, zamek przez kilkadziesiąt lat był własnością rodu Tiele-Wincklerów – bardzo bogatych potentatów przemysłowych śląsko-meklemburskiego rodu szlacheckiego. To im budowla zawdzięcza swój obecny wygląd oraz większość legend. W latach 1972-2013 w murach pałacu swoją działalność prowadziło Centrum Terapii Nerwic.
Zamek Książ
Jego początki sięgają okresu piastowskiego, ale swą świetność zawdzięcza rodzinie Hochbergów, a zwłaszcza księciu Janowi Henrykowi XV i jego żonie Marii Teresie, słynnej księżniczce „Sisi” (najpiękniejszej w Europie). W 1941 roku rodzina została eksmitowana z zamku przez Hitlerowców, którzy początkowo osadzili w rezydencji wrocławską Dyrekcję Kolei Państwowych, a później przerobili ją na archiwum Królewskiej Biblioteki Pruskiej z Berlina. Dwa lata później organizacja „Todt” zniszczyła zamkowe dekoracje, a Książ stał się kwaterą Hitlera i był częścią projektu Riese realizowanego w Górach Sowich. Po wojnie w zamku stacjonowały wojska radzieckie, dewastując go doszczętnie. Do 1956 roku Zamek Książ opuszczony niszczał. Szczęśliwie zainteresował się nim wtedy konserwator zabytków, który zapoczątkował w nim prace renowacyjne.
Zwiedzanie zamków
Zamek Moszna
Zamek Moszna wygląda jak wyciągnięty z baśni. Niektórzy wskazują na jego wyraźne podobieństwo do Disneylandu. Dla nas to istny „Polski Hogwart”. W zamku jest 365 pomieszczeń, a w jego sylwetce dominuje 99 wież i wieżyczek. Ponoć liczba zamkowych wież jest identyczna z liczbą majątków jaką dysponował ród Tiele-Wincklerów. Pałac w Mosznej oferuje 4 możliwości zwiedzania. Samodzielne zwiedzanie parteru Zamku wraz z przylegającym do niego ponad 200-hektarowym parkiem i palmiarnią oraz 3 trasy z przewodnikiem. Jedna z nich prowadzi przez zabytkową jadalnię, kawiarnię, byłą salę balową, oranżerię, gabinet hrabiego do kaplicy. Trasa kończy się w pałacowym parku.
Do zwiedzania z przewodnikiem udostępnione zostały również dwie pałacowe wieże. Z ich szczytu rozpościera się wspaniały widok na otaczającą okolicę m.in. krajobraz Gór Opawskich. Czwarta trasa to tzw. „Ekstremalne Zwiedzanie Zamku” obejmujące przejście podziemnymi korytarzami, wizytę w komnatach reprezentacyjnych, wieżach zamkowych, w krypcie i w przeklętej windzie. Ceny i godziny zwiedzania znajdziecie na stronie Moszna Zamek.
Zamek Książ
Wprawdzie daleko mu do baśniowego charakteru Zamku w Mosznej, ale jego niezwykle malownicze położenie zachwyca. Zbudowany został na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m. Zamek Książ to największy zamek na Dolnym Śląsku i jeden z największych zamków w Europie! Ma ponad 400 pomieszczeń, a całość otoczona jest parkiem i 12 poziomowymi ogrodami. Książ można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Samodzielnie możecie zobaczyć część sal zamkowych, do których zaprowadzi Was oznakowana strzałkami trasa. W cenę biletu wliczone są również tarasy oraz znajdująca się nieopodal zamku palmiarnia i stajnie zamkowe.
Ci z Was, którzy zakupią bilet na zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika, mogą skorzystać z aplikacji do zwiedzania „Wow Poland”. Aplikacja jest darmowa i zapewnia ciekawą wędrowkę po dawnej siedzibie Hochbergów. Zwiedzanie z przewodnikiem daje jednak większe możliwości poznania zamku: niedostępne dla turystów indywidualnych sale zamkowe czy wejście na wieżę. Podczas zwiedzania grupowego macie do wyboru 4 trasy: Książ Barokowy, Śladami Hochbergów, Od Piastów do Tajemnic II Wojny Światowej i Szlakiem Daisy. Zamek Książ ma w swojej ofercie również zwiedzanie nocne. Być może podczas tego zwiedzania natraficie na ducha księżnej Daisy. Ceny, opis tras i godziny zwiedzania znajdzicie są na stronie Zamku Książ.
Zamkowe duchy
Zamek Moszna
Legendy z Mosznej pełne są duchów i przerażających historii. Jedna z nich związna jest z angielską guwernantką. Jej marzeniem było spocząć po śmierci na wyspie w swoim ojczystym kraju. Tymczasem Wincklerowie pochowali ją nie w Anglii, a w pałacowym parku. Ze złości, duch kobiety do dziś straszy w pałacowej rezydencji. Druga z legend dotyczy nieszczęśliwie zakochanej służącej. Głosi ona, że Franz Hubert Tiele-Winckler pasjami uwodził służące. Jedna z nich niestety podczas romansu zaszła z nim w ciążę. Rzekomo bezpłodny hrabia odmówił uznania dziecka, a bidula z rozpaczy powiesiła się w parku. Kościotrup widniejący w oknie w jednej z zamkowych wież prawdopodobnie ma przypominać o nawiedzającym zamek duchu nieszczęśliwej kobiety. Tylko której?
Zamek Książ
Duchy nie oszczędzały też Książa. Jeszcze za panowania w nim Daisy i rodziny Hochbergów na zamku pojawiały się liczne mary. Obecnie straszny na nim sama Sisi. Podobno w czasie nocnych obchodów po zamku, przewodnicy wielokrotnie słyszeli odgłosy brzęku kluczy, płacz dziecka czy stłumiony głos kobiety. Księżna Daisy słynęła bowiem z ogromnego talentu wokalnego i występów na dobroczynnych spektaklach i prywatnych przyjęciach. Ducha księżnej można też spotkać na zamkowych tarasach. Kiedy z porastających ogród róż zaczynają opadać płatki, księżna układa je w niezwykły kształt przypominający wyglądem legendarny, sześciometrowy sznur pereł, który otrzymała w prezencie ślubnym od męża i w którym prawdopodobnie została pochowana.
Zajrzyj również do naszego posta o najpiękniejszych zamkach, dworkach i pałacach województwa świętokrzyskiego.
Parki i ogrody zamkowe
Zamek Moszna
Pałac w Mosznej otoczony jest ponad dwustu hektarowym parkiem na terenie którego rosną m.in. trzystuletnie okazy dębów! Ciekawe jest również to, że pałacowy park nie ma wyraźnych granic i łączy się bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Jego ogromnym atutem jest przepiękna Aleja Lipowa. Po obu jej stronach znajdują się symetryczne kanały wodne, wzdłuż których w okresie letnim kwitną różowe azalie i różaneczniki. Jako ciekawostkę dodamy, że w maju i w czerwcu w pałacu odbywa się doroczne muzyczne święto związane z tymi kwiatami zwane Świętem Kwitnącej Azalii. W parku znajduje się również dość interesująca Wyspa Wielkanocna, na którą można się dostać pokonując chiński mostek.
Zamek Książ
Ogrody i tarasy Zamku Książ zajmują powierzchnię 2 hektarów i położone są na 12 różnych poziomach. Z pewnością są one bardziej dopieszczone niż te w Zamku w Mosznej. Tarasy są miniaturami ogrodów w stylu francuskim. Urządzone zostały na początku XX wieku, kiedy na zamku gospodarzyła księżna Daisy. W okresie wojennym ogrody zniszczono, jednak późniejsza solidna rewitalizacja przywróciła im ich świetność. Każdy taras ma inny i niepowtarzalny charakter. Przyjemność zwiedzania potęguje fakt, że z wysokiej zamkowej skarpy rozpościera się przepiękny widok na Sudecki Ogród Dendrologiczny. Warto i tam się wybrać, by zobaczyć pozostałości puszczy bukowo-jaworowej i wiele pomników przyrody – chociażby słynnego 500-letnego cisa „Bolko”. Tarasy czynne są od wiosny do jesieni, ale można je zawsze podziwiać z okien zamku.
Przyzamkowe stadniny koni
Zamek Moszna
Stadnina mieści się w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym tuż obok Pałacu w Mosznej, a jej początki sięgają roku 1948. Prowadzi hodowlę koni pełnej krwi angielskiej oraz koni szlachetnej półkrwi. Jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Można tutaj odbyć m.in. lekcję jazdy konnej. Na terenie stadniny znajduje się też mały ogród zoologiczny. Organizowane są również obozy jeździeckie. Nieopodal znajduje się hipodrom Moszna, gdzie odbywają się zawody konne. Więcej informacji o stadninie w Mosznej znajdziecie tutaj.
Zamek Książ
Stadnina mieści się nieopodal Zamku Książ. Jest to kompleks obiektów, które powstały po przeprowadzonej przed I wojną światową przebudowie wcześniejszych (z XIX w.) zabudowań folwarku gospodarczego. Stado Ogierów Książ jest znanym ośrodkiem hodowli koni rasy śląskiej i półkrwi angielskiej oraz uznanym ośrodkiem jeździeckim i rekreacyjnym w całej Europie. Organizowane są tam zawody w jeździectwie, kuligi czy przejażdżki bryczkami. Przy Stadzie Ogierów Książ mieści się także szkoła nauki jazy konnej, wypożyczalnia rowerów oraz pensjonat. Do zwiedzania udostępnionych jest kilka obiektów w tym: drewniana kryta ujeżdżalnia, ekspozycja dawnych powozów, stajnie, hipodrom i padok. Więcej informacji o Stadzie Ogierów Książ znajdziecie tutaj.
Noclegi na zamkach
Zamek Moszna
Nocowaliście kiedyś na zamku? W Mosznej to możliwe! Pokoje hotelowe są dostępne dla wszystkich. Najtańszy już w cenie 60 zł/os. Najpiekniejsze i niestety najdroższe są apartamenty. To koszt nawet do 650 zł/dobę i propozycja dla osób chcących poczuć się jak arystokraci. Niektóre pokoje wyglądają jak dawniej, mają przepięknie stylizowane sypialnie oraz marmurowe łazienki i niewiarygodnie potężne prysznice pamiętające jeszcze czasy Wincklerów. Więcej informacji o noclegach na zamku, rezerwacji i cenach znajdziecie tu.
Zamek Książ
Niestety Książ nie ma w swojej ofercie noclegów stricte na zamku. Hotel zlokalizowany jest w trzech oficynach pałacowych na przedzamczu Zamku Książ. Najtańszy pokój dwuosobowy kosztuje 250 zł/ dobę, najdroższy (apartament „Książęcy” lub „Prezydencki”) to koszt 500 zł za dobę. Pokoje są duże i bardzo stylowo urządzone. Więcej informacji o noclegach na zamku, rezerwacji i cenach znajdziecie tutaj.
Położenie zamków
Zamek Moszna
Znajduje się we wsi Moszna w powiecie krapkowickim w województwie opolskim w odległości około 36km od Opola, w połowie drogi 49 między Krapkowicami a Prudnikiem.
Zamek Książ
Znajduje się w Wałbrzychu przy ulicy Piastów Śląskich 1 na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego.
Jak dla nas zdecydowanym zwycięzcą jest Zamek (Pałac) w Mosznej :-)
Jeżeli spodobał Ci się Pałac w Mosznej z pewnością będziesz pod wrażeniem Zamku Neuschwanstein w Bawarii.