101 Countries Before 50

Polski Spisz: Jednodniowa wycieczka rowerowa Szlakiem wokół Tatr, Velo Dunajec i Velo Czorsztyn.

Polska to prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. Bogata sieć ścieżek rowerowych prowadzi przez malownicze krajobrazy, zabytkowe miasteczka i niezwykłe przyrodnicze zakątki, oferując niezapomniane przygody. Od majestatycznych gór, srebrzystych jezior i rzek po ukwiecone łąki i pachnące lasy, trasy rowerowe w Polsce odkrywają różnorodność i piękno naszego kraju. Zabieramy Cię na południe Polski do wyjątkowej krainy jaką jest Spisz. To przez nią poprowadzono fragmenty aż trzech malowniczych szlaków rowerowych: Szlaku wokół Tatr, Velo Dunajec i Velo Czorsztyn, które możesz połączyć podczas jednodniowej wycieczki rowerowej. Trasa rowerowa przez Polski Spisz naszpikowana jest całym mnóstwem atrakcji oraz zapierających dech w piersiach widoków na Tatry, Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie. To naszym zdaniem najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, niestraszne Ci podjazdy i odrobina zmęczenia to gorąco polecamy Spisz rowerem i aktywny weekend w jednej z najpiękniejszych krain Podtatrza!

Polski Spisz rowerem

Zanim przejdziemy do wycieczki rowerowej zacznijmy od tego, gdzie znajduje się Spisz. To jedna z czterech historyczno- geograficznych krain wchodzących w skład Podtatrza, czyli regionu na południu Polski usytuowanego wokół Tatr po polskiej i słowackiej stronie. Trzy pozostałe krainy zaliczane do Podtatrza to: Podhale – w całości leżące na terenie Polski ze znanym Ci zapewne Nowym Targiem i Zakopanem, Liptów z Liptowskim Mikulaszem w całości położony po stronie słowackiej i Orawa z Dolnym Kubinem i Zamkiem Orawskim, która podobnie jak Spisz podzielona jest między Polskę a Słowację.

Polski Spisz

Polski Spisz leży w większości na terenie Zamagurza Spiskiego. Od południa wyznacza go granica polsko- słowacka, od zachodu i północy rzeka Białka, a od wschodu Dunajec. Przez północną część tej niezwykłej krainy przebiegają Pieniny Spiskie. Na terenie Polskiego Spisza leży zaledwie kilkanaście miejscowości w tym: Nowa Biała, Frydman, Krempachy, Falsztyn, Niedzica, Kacwin, Łapsze Niżne i Wyżne, Łapszanka czy Dursztyn, przez które poprowadzono malownicze ścieżki rowerowe.

Szlak wokół Tatr, Velo Dunajec i Velo Czorsztyn

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr to pond 250 km profesjonalnie przygotowanych ścieżek prowadzących między innymi przez Polski Spisz. Ich przebieg nawiązuje do zabytków architektury, starych kościołów i drewnianego budownictwa ludowego, a także góralskiego folkloru i sztuki ludowej. Dołączają do tego zapierające dech w piersiach widoki na Tatry, Pieniny, Gorce i Babią Górę. To one, dzika podtatrzańska przyroda i bogata kultura polsko-słowackiego pogranicza sprawiają, że Szlak wokół Tatr w skali naszego kraju jest prawdziwą rowerową perełką.

Spisz ma nie tylko jeden z najbardziej malowniczych fragmentów Szlaku wokół Tatr. Ma też krótki odcinek Velo Dunajec, czyli szlaku rowerowego prowadzącego wzdłuż rzeki Dunajec wraz ze Ścieżką rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego potocznie zwaną Velo Czorsztyn prowadzącą dookoła pięknego Jeziora Czorsztyńskiego z bajecznymi widoki na Pieniny, Gorce, Tatry i Babią Górę. Zaproponowana przez nas jednodniowa wycieczka rowerowa jest połączeniem odcinków trzech wymienionych wyżej szlaków rowerowych tj. Szlaku wokół Tatr, Velo Dunajec i Velo Czorsztyn.

Najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce – Szlak wokół Tatr, Velo Dunajec i Velo Czorsztyn

Trasa przejazdu

Kacwin – Niedzica

Kacwin, w którym proponujemy Ci rozpocząć rowerową wycieczkę Szlakiem wokół Tatr, Velo Dunajec i Velo Czorsztyn to niezwykle malownicza wieś leżąca pod północnymi stokami Magury Spiskiej tuż przy granicy ze Słowacją. Jest ona jedną z najstarszych miejscowości na Spiszu. Co możesz zobaczyć w Kacwinie? Na pewno wodospady! Powstały one na potoku Kacwinianka. Pierwszy z nich Wodospad pod Upłazem znajduje się tuż przy granicy polsko- słowackiej zaraz przy ścieżce rowerowego Szlaku wokół Tatr prowadzącego na Słowację i udostępniony jest do zwiedzania. Drugi to Wodospad Pod Mynaszką uważany za jeden z największych naturalnych wodospadów w Karpatach Zewnętrznych. Znajdziesz go koło kościoła na wysokości starego 200- letniego młyna.

W Kacwinie zachowało się także sporo drewnianych zabudowań charakterystycznych dla architektury Spisza, w tym wiejskie spichlerze zwane sypańcami spiskimi. Nie spotkasz ich nigdzie indziej w Polsce. Służyły dawniej jako spiżarnia przy domach. Konstrukcja oblepiona gliną chroniła przed ogniem i tworzyła specyficzny mikroklimat. W razie pożaru ich dach można było w łatwy sposób ściągnąć. Na terenie Kacwina wzdłuż głównej drogi znajdowało się kiedyś kilkadziesiąt tego typu spichlerzy. Obecnie do zwiedzania udostępniono Skansen sypańców w Kacwinie przy ulicy św. Anny, gdzie możesz je zobaczyć i zajrzeć do ich środka.

W Kacwinie znajduje się również malownicza Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej. To jednej z ulubionych punktów fotograficznych na Polskim Spiszu, który proponujemy Ci zobaczyć w drodze powrotnej do Kacwina.

Niedzica – Falsztyn – Frydman

Z Kacwina niecałe 5 km kręcenia po głównej drodze z ruchem samochodowym (ul. Św. Anny i Tatrzańska) będzie dzieliło Cię od Niedzicy, gdzie rozpoczyna się wygodna ścieżka rowerowa Velo Dunajec i Velo Czorsztyn. Niedzica to bez wątpienia najbardziej znana miejscowość na terenie Polskiego Spisza. Słynie z XIV – wiecznego Zamku Dunajec, który przez stulecia należał do państwa węgierskiego. Stał on na straży przeprawy przez Dunajec, strzegł handlowego traktu łączącego Węgry z Polską i był jednym z zamków strzegących północnej granicy Węgier. Na przestrzeni wieków przechodził z rąk do rąk. Był we władaniu polskiej rodziny Łaskich oraz węgierskich magnatów z rodziny Horvathów i rodu Salomonów.

Po wojnie zamek w Niedzicy przekształcono w muzeum. Został on odbudowany i udostępniony do zwiedzania. Z jego istnieniem łączy się wiele legend w tym ta dotycząca skarbu Inków. Na terenie zamku inkascy zbiegowie mieli ponoć ukryć część skarbu przeznaczonego na sfinansowanie powstania przeciw Hiszpanom. Czy jest to prawda? O tym zapewne dowiesz się od przewodnika podczas grupowego zwiedzanie zamku w Niedzicy. Koszt przewodnika wliczony jest w cenę biletu.

Oprócz Zamku Dunajec w Niedzicy proponujemy Ci także zobaczyć zaporę wodną na Dunajcu. Jest to najwyższa zapora w Polsce. Wznosi się na wysokość 56 metrów, a jej długość wynosi 404 metry. Powstała ona w celu zminimalizowania ryzyka powodziowego na rzece. Dodatkowo w sposób przyjazny dla środowiska pozyskuje się na niej energię elektryczną. Oprócz tego zapewnienia ona okolicznym miejscowościom stały dostępu do wody pitnej i jest jedną z popularniejszych atrakcji Polskiego Spisza. Na koronie zapory mieści się pawilon wystawowy, w którym prezentowane są filmy o tamie i elektrowni. Z zapory rozpościera się przepiękny widok na jezioro i górujący nad zbiornikiem zamek. Pamiętaj proszę o tym, że po zaporze nie można jeździć rowerem!

Z Niedzicy ścieżką rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego popularnie zwaną Velo Czorsztyn kieruj się w stronę kolejnej spiskiej miejscowości jaką jest Frydman. Velo Czorsztyn poprowadzono tu po wyodrębnionej z ruchu samochodowego wygodnej asfaltowej ścieżce biegnącej bardzo blisko brzegów jeziora. Rozpościerają się z niej zapierające dech w piersiach widoki nie tylko na Jezioro Czorsztyńskie, ale i pobliskie atrakcje takie jak: Zamek w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie oraz Pieniny i majaczące w oddali Tatry. W piękny słoneczny dzień można też z niej wypatrzeć Babią Górę.

Ścieżka rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego jest trasą rekreacyjną, ale z kilkoma stromymi podjazdami(!). Najtrudniejszy jest ten tuż za zakrętem przed miejscowością Falsztyn. Być może będziesz tu zmuszony zejść z roweru i podprowadzić go pod górę. Na przebiegu trasy znajdziesz liczne wiaty przystankowe (Niedzica, Falsztyn, Frydman), ogródki, food trucki i miejsca do odpoczynku. Oprócz rowerzystów spotkać też możesz na niej rolkarzy, biegaczy czy spacerowiczów. W sezonie letnim Velo Czorsztyn ze względu na swoje niezwykłe walory przyrodnicze jest jedną z najczęściej wybieranych tras rowerowych na południu Polski. Musisz zatem wiedzieć, że w dni wolne od pracy i długie słoneczne weekendy prawdopodobnie nie unikniesz tu innych turystów.


Frydman – Krempachy

W miejscowości Frydman położonej nad Zalewem Czorsztyńskim musisz odbić z Velo Dunajec i Velo Czorsztyn na pobliską miejscowość Krempachy. To tu dojedziesz do spiskiego odcinka Szlaku wokół Tatr prowadzącego dalej do Dursztyna. Jako ciekawostkę dodamy, że Krempachy to wieś o typowo spiskiej zabudowie. Domostwa skupione są tu wzdłuż równoległych ulic, z kościołem na środku oraz rzędem stodół za nimi. To typowo „węgierska naleciałość”.

We wsi kryje się tajemnicza podziemna atrakcja jaką są piwnice winne z początku XIX w. Zostały wybudowane przez Andreasa Horvatha w 1820 r. i służyły jako magazyn wina, które leżakowało tu w ułożonych rzędami beczkach. Piwnice były wykorzystywane do 1905 r. Choć wino dawno tu już nie leżakuje, podziemne lochy o szerokości 7 m, wysokie na 4 m do dziś podobno robią wrażenie, choć znaleźć do nich wejście obecnie jest bardzo ciężko. Nam się to niestety nie udało. Może Ty będziesz mieć więcej szczęścia.


Krempachy – Dursztyn

W Krempachach szlak wiedzie praktycznie cały czas do góry po wąskiej asfaltowej drodze. Momentami jest stromo i trudno, ale cały wysiłek wynagradzają oszałamiające widoki. Na trasie miniesz malowniczą grupę skał wapiennych wchodzących w skład Pienińskiego Pasa Skałkowego zwaną Dursztyńskimi Skałkami. Na skutek erozji skały te przyjęły niezwykle fantazyjne kształty. Najwyższą skałą w kompleksie jest Czerwona Skała (790 m n.p.m.).

Wśród wapiennych skałek porośniętych świerkowymi lasami ulokował się Dursztyn. Przez długie lata znajdował się pod panowaniem administracji węgierskiej urzędującej w pobliskim zamku w Niedzicy. Na terenie wsi znajdowała się jedynie gorzelnia dworska, z której wyprodukowaną wódkę transportowano do piwnic w Frydmanie. Pomimo tak długiej przynależności do Węgier, mieszkańcy Dursztyna do dziś zachowali gwarę spiską, swoje stroje ludowe i zwyczaje. W wiosce można też dopatrzeć się charakterystycznej spiskiej zabudowy z oddalonymi stodołami przylegającymi do pól uprawnych i łąk.

Co w Dursztynie jest takie niezwykłe? WIDOKI! Wioska oferuje zapierające dech w piersiach panoramy z jednej strony na Pieniny, z drugiej na majestatyczne Tatry. Jako ciekawostkę dodamy, iż obecnie Dursztyn słynie z odprawiania egzorcyzmów. W tamtejszym kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Dursztynie odbywają się msze święte z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie. Na msze od lat ściągają osoby nękane przez różnego rodzaju demony. Poza nimi o Dursztynie mało kto słyszał. Wciąż jest on jedną z najmniej znanych miejscowości Polskiego Spisza.


Dursztyn – Łapszne Niżne

Z Dursztyna Szlakiem wokół Tatr kręć dalej do wioski Łapszne Niżne. Początkowo szlak prowadzi cały czas w dół, ale później pojawia się sporo podjazdów, które mogą wycisnąć siódme poty. Niech Cię to jednak nie zniechęca bowiem od Dursztyna, aż do samego końca towarzyszyć Ci będą bajkowe krajobrazy na zielone pastwiska, strome pienińskie stoki oraz majestatyczne Tatry! Naszym zdaniem odcinek od Krempach przez Dursztyn i Łapszne Niżne do Kacwina to najbardziej widokowy i zjawiskowy odcinek opisywanej przez nas trasy!

W Łapszne Niżne proponujemy Ci zajrzeć do Domu Ludowego, gdzie znajduje się Multimedialna ekspozycja przyrodnicza będąca interaktywną wystawą prezentującą faunę i florę Spisza, a także Pienin i Beskidów oraz rezerwatów przyrody: Zielone Skałki i Niebieska Dolina.

Odwiedzając ekspozycję można odbyć wirtualny spacer po lesie oraz poznać chronione gatunki roślin i zwierząt, a dzięki nowoczesnym technologiom zobaczyć zachowanie zwierząt w naturalnym środowisku. W Łapsznych Niżnych znajduje się także Sypaniec i Kalwaria Spiska. Sypaniec zaadaptowany został na cele muzeum sztuki sakralnej i ludowej. Kalwaria spiska zaś to stacje drogi krzyżowej znajdujące się na jednej z łapszańskich gór, które zostały ukończone w 2007. Oprócz nich, w skład całej kalwarii wchodzą jeszcze kaplica Matki Bożej oraz Boży Grób.


Łapszne Niżne – Kacwin

Końcówka trasy z Łapszne Niżne do Kaciwina poprowadzi Cię obok wspomnianej wyżej malowniczej Kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej. W piękną, bezchmurną pogodę w tle białej kapliczki otoczonej wysokimi brzozami majaczą szczyty Tatr. Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej stoi na zboczu góry Krzyżowa, przy starym szlaku z Kacwina do Łapsz Niżnych. Wzniesiono ją ok. 1750 roku. Jej charakterystycznym akcentem jest ściana frontowa z drzwiami skierowana w stronę wsi. Takie ustawienie kapliczki powodowało, że duchowny odprawiający mszę błogosławił całą wieś. Spod kapliczki rozpościerają się przepiękne widoki na całe Pieniny!

Zobacz całą trasę przejazdu Szlakiem wokół Tatr

Gdzie zacząć wycieczkę Szlakiem wokół Tatr, Velo Dunajec i Velo Czorsztyn


Swoją przygodę ze Szlakiem wokół Tatr, Velo Dunajec i Velo Czorsztyn i opisaną przez nas trasą warto rozpocząć w Kacwinie. Auto możesz zostawić w centrum wioski lub obok wiaty na ul. św. Anny tuż nieopodal granicy PL-SK. Ponieważ opisana przez nas trasa to pętla, to tak naprawdę możesz zacząć z dowolnego miejsca (Kacwin, Niedzica, Frydman, Falsztyn, Dursztyn itp.), bo i tak wrócisz do miejsca, w którym rozpocząłeś swoją wycieczkę.


Gdzie wypożyczyć rowery

Jeśli nie masz swojego roweru to polecamy Ci skorzystać z usług serwisu i wypożyczalni rowerów Huzabike znajdującego się w Niedzicy i Kacwinie. Najlepszym wyborem będzie rower crossowy, który doskonale poradzi sobie zarówno na asfaltowej nawierzchni jak i szutrowym trakcie. Alternatywą dla osób o mniejszej sprawności fizycznej może okazać się rower elektryczny ze wspomaganiem elektrycznym. Odradzamy rower górski, bowiem trasa szlaku w większości wiedzie po asfaltowej nawierzchni i tylko się na nim umęczysz. Obydwoje jeździmy na rowerach crossowych Merida Crossway.


Co ze sobą zabrać

Do wycieczki rowerowej wymienioną przez nas trasą nie musisz się jakoś specjalnie przygotowywać. Dobra kondycja jest jednak wskazana! Ważne, aby Twój rower wyposażony był w:

Gdzie zjeść na trasie

Atrakcje na trasie

Gdzie nocować

My na bazę noclegową obraliśmy sobie Kacwin. Znajduje się w nim wiele pensjonatów czy domków na wynajem, a my ze swojej strony proponujemy Ci przyjazny rowerzystom Pensjonat Spiski położony przy samym Szlaku wokół Tatr w niedalekiej odległości od granicy PL-SK i Wodospadu pod Upłazem. W koszt noclegu wliczone jest smaczne śniadanie oraz darmowy parking.


Inne trasy na Szlaku wokół Tatr

Odsyłamy Cię również na oficjalną stronę Szlaku Wokół Tatr, gdzie znajdziesz inne propozycje rowerowych wycieczek.


Mapa trasy przejazdu

Przy planowaniu trasy możesz posłużyć się aplikacją Komoot lub Google maps. Ta pierwsza idealnie sprawdza się do planowania rowerowych wypraw. Pokazuje nie tylko długość trasy, ale i czas przejazdu dla wybranego wcześniej stopnia zaawansowania rowerzysty.

„Materiał powstał w ramach zadania publicznego Europejskiego Ugrupowania Współpracy
Terytorialnej TATRY realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version