101 Countries Before 50

Jezioro Czorsztyńskie – polecane atrakcje i noclegi z widokiem na jezioro

Jezioro Czorsztyńskie to jedno z najpiękniejszych jezior na południu Polski. Patrząc na błyszczącą taflę zbiornika aż trudno uwierzyć w to, że w czasach powojennych nie zdobiło tutejszego malowniczego krajobrazu. Powstało ze spiętrzonych wód Dunajca jako efekt wybudowania zapory wodnej. Zbiornik Czorsztyński to obecnie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie Podtatrza. Słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów i jest świetną propozycją na weekend, pracę zdalną lub dłuższe nieśpieszne wyjazdy. W jego wodach odbijają się nie tylko szczyty zalesionych Pienin, ale i okoliczne zamki – Zamek w Niedzicy i Zamek w Czorsztynie. W oddali zaś majaczą monumentalne Tatry! Jakby tego było mało wzdłuż linii brzegowej jeziora poprowadzono Velo Czorsztyn – jedną z najpiękniejszych ścieżek rowerowych w Polsce. Na wzgórzu między jej malowniczymi serpentynami skryły się urocze Domki Z Górki na Pazurki, które stanowią fantastyczną bazę noclegową do pobliskich atrakcji, uroczych plaż, wędrówek po górach, wyciągów narciarskich czy tras biegowych. Poznaj najciekawsze atrakcje Jeziora Czorsztyńskiego, zamieszkaj w domkach z obłędnym widokiem i spędź niezapomniany weekend w wyjątkowej krainie zwanej Polskim Spiszem.

Jezioro Czorsztyńskie i jego atrakcje

Jezioro Czorsztyńskie

Główne atrakcje Jeziora Czorsztyńskiego to przede wszystkim miejscowości ulokowane wzdłuż jego malowniczych brzegów. Najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną jest Niedzica – Zamek. To turystyczne centrum Pogórza Spiskiego, któremu niezwykłej atrakcyjności dodaje Zamek Dunajec. Powstanie średniowiecznej twierdzy datuje się na początek XIV w, a jej fundatorem był niejaki Kokosz Berzeviczy- węgierski magnat. Warowania wzniesiona została w strategicznej lokalizacji na terytorium przygranicznym Węgier i Polski. Choć o jego historii i legendach, w tym niedzickim złocie Inków moglibyśmy się tu sporo rozpisywać to ograniczymy się jedynie do tego, że Zamek w Niedzicy możesz zwiedzać. Mieści się w nim muzeum składające się z trzech części: zamku, wozowni i spichlerza. Na niedzickiej warownii znajdują się też punkty widokowe, z których możesz podziwiać jezioro, szczyty pobliskich gór oraz konkurencyjną twierdzę Czorsztyn.

Zanim jednak do tej ostatniej dojdziemy chcieliśmy jeszcze wspomnieć o tym, że w Niedzicy możesz też odwiedzić Cmentarz Rodziny Salamonów – ostatnich prywatnych właścicieli Zamku w Niedzicy oraz Elektrownię Wodną Niedzica. Na koronie zapory znajduje się ciekawe malowidło trójwymiarowe „Moc Żywiołów” i co ciekawe elektrownię możesz też zobaczyć od środka! Do wyboru masz dwie trasy zwiedzania: ogólną i szczegółową, obejmujące m.in. wizytę na wewnętrznym balkonie widokowym czy w hali maszynownii itp.

Wśród atrakcji Jeziora Czorsztyńskiego nie możemy nie wymienić wspomnianego wyżej Zamku w Czorsztynie. Wzniesiono go po przeciwległej stronie jeziora. Niestety jest on w dużo gorszym stanie niż niedzicka warownia i tak naprawdę tworzy malowniczo położone ruiny, które również możesz zwiedzać. Kilka kilometrów Czorsztyna w miejscowości Dębno na uwagę zasługuje za to kościół św.Michała Archanioła, który wraz z kilkoma innymi drewnianymi świątyniami Małopolski został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystkie wymienione przez nas wyżej atrakcje Jeziora Czorsztyńskiego możesz zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki rowerowej malowniczym szlakiem Velo Czorsztyn wijącym się wzdłuż jego brzegów.

VELO CZORSZTYN

najpiękniejsza trasa rowerowa Małopolski

Jezioro Czorsztyńskie to także liczne kąpieliska latem (strzeżona plaża Zamajerz za niedzickim zamkiem lub dzikie plaże we wsi Frydman oraz Falsztyn w tzw. Zatoce Kosarzyskiej nieopodal Rezerwatu „Zielone Skałki”. ). To także mało turystyczne szlaki piesze poprowadzone między Zamkiem w Czorsztynie, a Zamkiem w Niedzicy (pętla ok. 17km), przez Pieniny Spiskie zwane Hombarkami z Niedzicy przez górę Żar (883 m n.p.pm) i Dursztyn do Krempach (ok. 15 km), a także świetna baza wypadowa do zwiedzania Pienin (Trzy Korony, Sokolica, Wysoka czy Wąwóz Homole) oraz Gorców (Turbacz).

Zimą w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego znajdziesz ośrodki narciarskie: kompleks narciarski Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach, Stację Narciarską Polana Sosny w Niedzicy oraz PKL Palenica w Szczawnicy. W okolicy poprowadzono także trasy narciarstwa biegowego np. Śladami Olimpijczyków – szlak prowadzący z miejscowości Obidowa do schroniska PTTK na Turbaczu (13,2 km) czy te w okolicach Nowego Targu (np. czerwony Szlak Narciarstwa biegowego na lotnisku wokół rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem – 14 km, niebieski Szlak Narciarstwa biegowego na lotnisku wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem” – 6 km oraz Szlak Narciarstwa biegowego w „Borze Kombinackim”- 6,5 km). Jak widzisz naprawdę jest w czym wybierać.

POLSKI SPISZ

Poznaj jego najpiękniejsze atrakcje

Noclegi nad Jeziorem Czorsztyńskim

Skłamalibyśmy gdybyśmy Ci napisali, że baza noclegowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego jest uboga. Faktycznie, kilka lat temu może tak właśnie było. Pandemia, zamknięcie, ciągły pośpiech, głowa nabita stresem i problemami sprawiła, że ludzie zaczęli szukać odskoczni, a w miejscowościach położonych wokół zbiornika powstały miejsca stawiające na wyciszenie i obcowanie z naturą. Miejsca, w których można wypocząć, popracować zdalnie ciesząc się przy tym nie tyle widokiem miejskiej dżungli, co zachwycającymi naturalnymi krajobrazami, ciszą i spokojem, którego zaczyna już brakować choćby na pobliskim Podhalu. Jednym z takich miejsc wtopionych w naturalny krajobraz Jeziora Czorsztyńskiego są przepiękne Domki Z Górki na Pazurki w Falsztynie.

Domki Z Górki Na Pazurki w Falsztynie

Domki te odkryliśmy zupełnie przypadkiem w 2021 roku, kiedy jesienią jechaliśmy rowerami ścieżkę Velo Czorsztyn wokół jeziora. Były one wówczas na etapie budowy, ale już wtedy nas zauroczyły. Sześć małych drewnianych nowoczesnych stodół pokrytych czarnymi dachami, obłożonych opalanymi deskami japońską techniką shou sugi ban, z wielkimi panoramicznymi oknami, w których przegląda się tafla jeziora! Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że dwa lata później zamieszkamy w nich na dłużej otoczeni niezwykłą mieszanką Spisza i Podhala.

W Domkach z Górki na Pazurki spędziliśmy cały styczeń 2023. Od lat marzymy o własnym miejscu z widokiem na góry, położonym w cichym, ustronnym miejscu, otoczeni naturą. Miesięczna przeprowadzka na spiską wieś w pobliżu malowniczych Pienin była dla nas testem czy nadajemy się do życia poza wszelkimi wygodami miasta. Dzięki uprzejmości Asi i Heldera polsko-portugalskiego małżeństwa zamieszkaliśmy w jednym z ich uroczych domków w Falsztynie. I wiesz co? Z czystym sumieniem, bez grama ściemy możemy Ci napisać, że było nam u nich jak w niebie!

Sześć Domków

Domki Z Gorki na Pazurki przeznaczone są dla maksymalnie 5-6 osób. Składają się z przestronnego salonu z kominkiem połączonego z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym (zmywarka, piekarnik z funkcją mikrofali, ekspres do kawy, lodówka z małą zamrażarką), dwóch sypialni (jedna z nich mieści się na antresoli) oraz łazienki z prysznicem. W ich wnętrzach zastosowano materiały, kolorystykę i stylistykę funkcjonującą w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, bez zbędnych dodatków i bibelotów. Eklektyczna przestrzeń sprzyja wypoczynkowi i rozkoszowaniu się zapierającymi dech w piersiach widokami.

Natura niemal wchodzi tu do wnętrza domku, a panoramy na Jezioro Czorsztyńskie zachwycają! Domków jest w sumie sześć ulokowanych schodkowo na wzgórzu na południowym brzegu jeziora tuż obok ścieżki rowerowej Velo Czorsztyn. Różnią się nieznacznie kolorystyką i oferują inne widoki, ale funkcjonalność i rozkład pomieszczeń są w nich takie same.

Domki 1 i 5

Domki numer 1 i 5 właściciele nazwali „męskimi” ze względu na przestrzeń zaprojektowaną w typowo męskim stylu. We wnętrzu dominują granaty, szarości i bordo. Domek 1 ulokowany jest 3 linii, a numer 5 w środkowej. Oba posiadają częściowy widok na jezioro. Bez wątpienia domek numer 1 to nasz ulubiony na terenie całego obiektu, bo zapewnia dużą prywatność i kojący widok.

Domek numer 1

Domki 2 i 4

Domki numer 2 i 4 to tzw. „domki damskie” z akcentami w postaci różu i szarości. Domek numer 2 praktycznie nie dysponuje widokiem na jezioro (niewielki przesmyk między domkiem nr 3, a pomieszczeniem gospodarczym), z racji tego jest on najtańszym domkiem na wynajem, co nie zmienia faktu, że jest naprawdę przytulny. Domek numer 4 ma już częściowy widok na jezioro.

Domki 3 i 6

Domki numer 3 i 6 to domki w 1 linii z pełnym widokiem na Jezioro Czorsztyńskie i majaczące w oddali Pieniny. W ich wnętrzach dominuje pomarańcz i błękit, zielenie i beże. Naszym zdaniem 3 to domek idealny dla rodzin z dziećmi, bowiem jego przestronny taras graniczy bezpośrednio z placem zabaw, a Domek 6 zapewnia największą prywatność i niczym niezmącone widoki! Ma on również największy taras. To taki trochę domek VIP i perełka na terenie całego obiektu.

Domek numer 3

Udogodnienia

Oprócz 6 domków do dyspozycji gości jest tu również balia z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie (dodatkowa płatna), plac zabaw, miejsce na grilla, stojaki na rowery i przestronny darmowy parking. Wkrótce pojawi się także sauna. Zarówno balia jak i sauna znajdują się tuż obok domku nr 3 w wydzielonej do tego prywatnej przestrzeni.

Dodatkowo na ternie domków po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej jest możliwość skorzystania z masażu. Pan Łukasz przy relaksujących dźwiękach muzyki i zapachu olejków eterycznych sprawi, że poczujesz się jak w niebie. Masaż jest doskonałym uzupełnieniem weekendowego wypadu z przyjaciółkami jak i romantycznego wyjazdu we dwoje.

Właściciele – Asia i Helder

Domków Z Górki Na Pazurki nie byłoby bez ich serdecznych właścicieli – Joanny (góralki z Nowego Targu) i Heldera (Portugalczyka z krwi i kości) oraz ich cudownych dzieciaczków. Młode polsko-portugalskie małżeństwo poznało się przy projektowaniu dróg i mostów. W Falsztynie szukali działki pod budowę swojego domu. Zamiast tego wybudowali 6 domków, by podzielić się naturą, stylowymi wnętrzami i niezwykłymi widokami ze swoimi Gośćmi. Choć początkowo miało nazywać się na „Na zbity pysk” za namową teściowej nazwali je znanym chyba każdemu Polakowi powiedzeniem „Z Górki na Pazurki”, które doskonale oddaje charakter tego miejsca. Asia i Helder włożyli w to miejsce mnóstwo czasu i serca. To naprawdę widać, bo dopieszczone jest w każdym calu. Ci ciepli ludzie służą radą i pomocą oraz dokładają wszelkich starań, aby każdy czuł się u nich wyjątkowo.

Rezerwacja noclegów

Rezerwacji noclegu nad Jeziorem Czorsztyńskim możesz dokonać przez oficjalną stronę Domków z Górki na Pazurki lub przez platformę booking.com. Z kodem 101COUNTRIES uzyskasz 10% zniżki na pobyty do końca roku 2023. Kod ważny jest do końca lutego 2023, a my liczymy na to, że zachcesz przyjechać tu choćby na krótki weekend. Wybierając się do domków zimą zabierz ze sobą łańcuchy, bo droga do nich prowadząca jest tak naprawdę wyasfaltowaną ścieżką rowerową Velo Czorsztyn, która co prawda na bieżąco jest odśnieżana, ale są to jednak góry, a warunków pogodowych nie jesteś tu w stanie do końca przewidzieć.

Adres i kontakt Domki Z Górki Na Pazurki

Adres: Błachuty 50, 34-435  Falsztyn, woj. małopolskie

Strona internetowa: Domki Z Górki na Pazurki

Telefon: +48 662 251 098

Email: kontakt@zgorkinapazurki.com

Social media: Facebook, Instagram

Wpis powstał we współpracy z właścicielami ” Domki z Górki Na Pazurki” w Falsztynie i absolutnie nie ma wpływu na naszą ostateczną opinię przedstawioną w tym poście. To jedno z tych miejsc, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Spędziliśmy w nim aż cały miesiąc w różnych warunkach pogodowych, więc wydaje nam się, że mamy pełne prawo do jego subiektywnej oceny.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version