101 Countries Before 50

Roztocze – magiczna kraina zwana polską Toskanią

Często zabieramy Was na Ponidzie. Pokazywaliśmy Wam również inne przepiękne krainy takie jak: Podlasie, Polesie czy Mazury Garbate. Teraz czas na magiczne Roztocze – krainę leżącą w woj. lubelskim i podkarpackim, której wschodni kraniec kończy się aż we … Lwowie! Roztocze zwane też polską Toskanią to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce słynący z czystego powietrza i dużego stężania jodu porównywalnego do tego na Pomorzu. To zielone lasy, srebrzyste rzeki, kolorowa mozaika falistych pól i kontakt z naturą. To Roztoczański Park Narodowy – kraina jodły, buka i konika polskiego. To malownicze wsie i miasteczka z ciekawą historią i licznymi atrakcjami. To spływy kajakowe po rzekach: Wieprz, Tanew, Łada czy Bukowa oraz istny raj dla rowerzystów. Przez Roztocze biegnie bowiem Centralny Szlak Rowerowy Roztocza oraz fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Nie zwlekaj i  ruszaj na weekend na Roztocze! Poznaj jego najpiękniejsze atrakcje i zobacz co warto zobaczyć na Roztoczu.

Roztocze okrzyknięte polską Toskania

co warto zobaczyć na Roztoczu

Roztocze jest krainą geograficzną leżącą w południowo-wschodniej Polsce i zachodniej Ukrainie. Ze względu na to, że jest to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce słynący z dziewiczej przyrody, czystego powietrza, krystalicznej wody i zapierających dech w piersiach widoków, od których trudno oderwać wzrok okrzyknięto go polską Toskanią.

Roztocze ciągnie się od Kraśnika aż po sam Lwów. Podzielone jest na trzy części: na Roztocze Zachodnie leżące w całości w woj. lubelskim z takimi miastami jak: Kraśnik czy Szczebrzeszyn, na Roztocze Środkowe położone w woj. lubelskim i podkarpackim z Biłgorajem, Krasnobrodem, Zwierzyńcem i Zamościem oraz na Roztocze Wschodnie podzielone między Polskę a Ukrainę z miastami Żółkiew oraz Lwów. To ostatnie jest najbardziej dzikie i odmienne kulturowo. Jako, że na Roztoczu spędziliśmy tylko 5 dni to w poście tym skupimy się wyłącznie na jego środkowej części zahaczając lekko o Roztocze Zachodnie. Jego wschodnią część zostawiamy na później.

Co warto zobaczyć na Roztoczu. Poznaj najciekawsze atrakcje Roztocza Środkowego i Zachodniego

1. Rezerwat Czartowe Pole


Rezerwat Czartowe Pole to jedna z najpiękniejszych atrakcji Roztocza. Leży on w obrębie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej w okolicach miejscowości Susiec i obejmuje przełom rzeki Sopot wraz z ruinami XVIII-wiecznej papierni. Przez rezerwat poprowadzono ścieżkę dydaktyczną o długości ok. 1,4 km. Trasę podzielono na dwie części: ścieżkę górną wiodącą malowniczym lasem górą doliny rzeki Sopot oraz ścieżkę dolną prowadzącą licznymi schodkami, pomostami, drewnianymi mostkami i poręczami rozpiętymi w dole doliny tuż obok i nad rzeką Sopot. Ścieżka dolna i górna tworzą pętelkę, której przejście zajmuje ponad godzinę. Oznakowana jest ona kolorem niebieskim.

Na trasie oprócz przepięknych widoków odnajdziesz m. in. cmentarzysko z symbolicznymi mogiłami będące miejscem pamięci narodowej poświęconej partyzantom poległym podczas walk z niemieckim okupantem w 1943r. Z kolei w zaroślach na przebiegu ścieżki dolnej kryją się ruiny dawnej papierni. Była ona jednym z największych zakładów w Królestwie Polskim.  W zakładzie wytwarzano 9 gatunków papieru. Powstawał on głównie ze szmat, tak aby oszczędzać okoliczne lasy.  Zakład wykorzystywał silę prądu rzecznego Sopotu, a na wytwarzanym w nim papierze umieszczano znak wodny – monogram ordynata lub herb Zamoyskich.

Porada: Bezpłatny parking znajduje się za wsią Hamernia. Bezpośrednio z niego wychodzi ścieżka dydaktyczna prowadząca przez Rezerwat Czartowe Pole. Naszym zdaniem ścieżka dolna jest o wiele bardziej malownicza  i warto poświecić jej nieco więcej uwagi.

2. Rezerwat Nad Tanwią ze słynnymi „Szumami nad Tanwią” i wodospadem na Jeleniu

Z Rezerwatu Czartowe Pole polecamy Ci udać się do pobliskiego Rezerwatu Nad Tanwią tuż obok wsi Rebizanty. Chroni on przełom rzeki Tanew z 24 progami skalnymi tworzącymi  na odcinku około 1 km brzegu rzeki niewielkie wodospady zwane szumami, szypotami, sopotami lub porohami. Historia tego miejsca sięga aż trzeciorzędu kiedy to doszło do wydźwignięcia obszaru Roztocza przy jednoczesnym opadnięciu Kotliny Sandomierskiej. Na granicy obu krain powstała linia spękań tektonicznych w postaci skalnych uskoków jakimi są dzisiejsze szumy. Jest to jedna z najwyraźniej zaznaczonych granic fizjograficznych w Polsce, którą naprawdę warto zobaczyć.

Przez Rezerwat Nad Tanwią prowadzi ścieżka dydaktyczna „Szlak Szumów” wzdłuż brzegów rzeki. Podobnie jak w Czartowym Polu wiedzie ona licznymi drewnianymi pomostami i mostkami miejscami przewieszonymi nad Tanwią.

W Rebizantach tuż obok Szumów nad Tanwią warto odbić ze ścieżki dydaktycznej na niebieski szlak prowadzący lasem do wodospadu nad Jeleniem. Jest on największym wodospadem na Roztoczu liczącym ponad 1,5 m wysokości i ponad 9 m szerokości. Znajduje się w środkowym odcinku rzeki Jeleń, która wypływa w miejscowości Susiec ze zbiornika wodnego nazywanego Morskim Okiem i wpływa do wspomnianej wyżej Tanwi. Wodospad sam w sobie nie jest jakiś spektakularny, ale będąc w okolicy możesz do niego zajrzeć.

Porada: Spacer proponujemy rozpocząć na „parkingu przy rezerwacie” we wsi Rebizanty i udać się z niego poprowadzonym wzdłuż rzeki Tanew Szlakiem Szumów nad Szumy nad Tanwią (około 1 km). Przy Szumach Nad Tanwią warto odbić w prawo na niebieski szlak prowadzący lasem do wodospadu nad Jeleniem. Spod wodospadu około 2 km szlakiem wytyczonym przez las wrócisz na parking w Rebizantach. Cała wędrówka nie powinna Ci zająć więcej niż 2-2.5 godziny.

3. Wieża widokowa w Suścu

Wracając z Rezerwatu Czartowe Pole lub Rezerwatu Nad Tanwią polecamy Ci także wstąpić do kolejnej atrakcji Roztocza jaką jest wieża widokowa w Suścu. Powstała ona w 2013 roku, po tym już jak zbudowano wieże w pobliskim Józefowie i Krasnobrodzie. Wieża usytuowana jest na wzniesieniu zwanym Górą Grabowicką po prawej stronie drogi prowadzącej do Grabowicy. Liczy ona 12 metrów wysokości i składa się z trzech kondygnacji, z których roztaczają się piękne widoki na roztoczańskie pola oraz Puszczę Solską. Wizyta na wieży widokowej może być pięknym uzupełnieniem pierwszego dnia zwiedzania Roztocza. Proponujemy się na nią udać przed zachodem słońca.

4. Zwierzyniec

Zwierzyniec to małe miasteczko położone w sercu Roztocza Środkowego i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jest ono nie tylko świetną bazą noclegową i wypadową do zwiedzania Roztocza, ale również kryje w sobie całe mnóstwo ciekawych atrakcji. Na szczególną uwagę zasługuje w nim m.in. Kościół na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena. Ten barokowy budynek był pierwotnie teatrem. Powstał na wyspie na życzenie królowej Marysieńki – żony Jana III Sobieskiego w czasach, gdy jej mężem był Jan Sobiepan Zamoyski. Teatr wiek późnień przekształcono w kościół. Został on ufundowany przez Teresę i Tomasza Zamoyskich z wdzięczności za narodziny syna.

W Zwierzyńcu oprócz Kościoła na Wyspie na uwagę zasługuje także Browar w Zwierzyńcu, w którym możesz skosztować pysznego piwa, a latem udać się do kina plenerowego. Tu także możesz też zapoznać się z wystawą opisującą historię browaru i piwa ważonego metodą angielską. Spod browaru zaledwie kilka kroków dzielić się będzie od pięknego drewnianego budynku w stylu szwajcarskim. Mowa tu o pałacu Plenipotenta przy ul. Plażowej 1, w którym mieści się obecnie dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tuż za przepiękną willą znajdziesz bramę wejścia do Roztoczańskiego Parku Narodowego, o którym za chwilę.

Porada: Zwierzyniec to doskonała baza noclegowa do zwiedzania Roztocza. To właśnie w tym miasteczku warto poszukać noclegu. Ze swojej strony możemy zaproponować Ci bardzo fajne miejsce jakim są „Domki Pagaj” położone na skraju Zwierzyńca w spokojnej okolicy tuż nad malowniczą rzeką Wieprz. Prowadzone są przez przesympatyczne małżeństwo, które dodatkowo organizuje spływy kajakowe po rzece. Miejsce to możemy polecić Ci z czystym sumieniem!

5. Roztoczański Park Narodowy z Bukową Górą i Piaseczną Górą

Co warto zobaczyć na Roztoczu? Oczywiście, że Roztoczański Park Narodowy! Obejmuje on najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza w tym wiele gatunków roślin oraz drzew pomnikowych. Przy odrobinie szczęścia może wypatrzysz w nim rysia, borsuka lub lisa. Na pewno za to uda Ci się zobaczyć bociana! W okolicy jest ich całe mnóstwo.

W Roztoczańskim Parku Narodowym poprowadzono 10 ścieżek poznawczych. Jedną z najciekawszych i najpopularniejszych jest ścieżka przyrodnicza (zielony szlak) prowadząca na Bukową Górę. Prowadzi ona spod Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego RPN w Zwierzyńca przez tzw. „Głaz Papieski”, Pomnik Pamięci Poległych Leśników, a następnie przez obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra do dość rozległego wzniesienia, na którym znajduje się punkt widokowy na rolnicze krajobrazy otuliny parku. Widać z niego bardzo charakterystyczne wąskie pola poprzecinane miedzami. Tabliczki informacyjne w parku informują, iż jest to krajobraz unikalny w skali Polski i Europy. Wysokie miedze z pojedynczymi drzewami i grupami krzewów tworzą niezwykle malowniczy obrazek.

Z Bukowej Góry proponujemy Ci udać się jeszcze na Piaseczną Górę (298 m n.p.m.), z której rozpościera się widok na zachodnią część Zwierzyńca i okoliczne wzgórza. Aby się do niej dostać musisz wrócić pod Pomnik Pamięci Poległych Leśników i odbić na szlak prowadzący na Piaseczną Górę. Z kolei zejście z Piasecznej Góry prowadzi łąką, a następnie borem sosnowym do Zwierzyńca. Cała wędrówka powinna Ci zająć od 3-4 godzin. Pamiętaj, że w parkach narodowych zakazane jest zbaczanie z wyznaczonych ścieżek i wynoszenie czegokolwiek z lasu!

Porada: Pamiętaj o zakupie biletu wstępu do Roztoczańskiego Parku Narodowego! Zakupisz go  w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Parku, który mieści się w Zwierzyńcu albo online na stronie parku. Bilet jednodniowy kosztuje  6zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).

6. Stawy Echo w Zwierzyńcu

Stawy Echo to kolejna atrakcja Roztocza. Znajdziesz je w Zwierzyńcu. Jest to zespół 9 zbiorników wodnych, które powstały na miejscu rozległych mokradeł w dorzeczu strumienia Świerszcz. Stawy napełniane są wodą wczesną wiosną, a na przełomie października i listopada woda jest z nich spuszczana. To jedno z najpiękniejszych roztoczańskich kąpielisk, przy którym wytyczono szeroką, piaszczystą plażę.

Przy Stawach Echo mieści się także drewniana platforma widokowa, usytuowana tuż nad plażą oraz wieża widokowa przy asfaltowej drodze tuż obok ścieżki rowerowej, z której możesz obserwować zamieszkujące stawy wodne ptaki, ale także pasące się na pobliskich groblach koniki polskie. Te niewielkie koniki to potomkowie wymarłej już rasy leśnego konia tarpana tak charakterystycznego dla Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Porada: Do Stawów Echo prowadzi 1,7 km ścieżka piesza (niedostępna dla rowerów) zwana „Ścieżką po Wydmie do Stawów Echo”. Zaczyna się ona pod Ośrodkiem Edukacyjno – Muzealnym RPN i wiedzie wzdłuż doliny strumienia Świerszcz oraz  kładką po koronie wydmy do ul. Plażowej. Do stawów dojedziesz też rowerem „Ścieżką do Stawów Echo”. Prowadzi ona spod browaru w Zwierzyńcu, przebiega tuż obok pałacu Plenipotenta przy ul. Plażowej 1, następnie koło Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego RPN. Jest ona na tyle dobrze oznakowana, że na pewno jej nie przegapisz. Jej dystans jest podobny to dystansu ścieżki pieszej.

7. Florianka

Jak już jesteśmy w temacie rowerów to musisz wiedzieć, że Roztocze jest istnym rajem dla rowerzystów. Wytyczono tu mnóstwo tras rowerowych, w tym Centralny Szlak Rowerowy Roztocza oraz fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Nie musisz od razu porywać się na tak długie trasy, bo my mamy dla Ciebie propozycję w postaci Florianki. Jest to dawna leśna osada ordynacka, której nazywa wywodzi się od imienia czternastowiecznego rycerza – Floriana Szarego. Ponoć rycerz  ten we Floriance został zaatakowany przez niedźwiedzia, a po dziś dzień pozostał po nim wielki Dąb Florian, pod którym opatrywano mu rany.  Obecnie we Floriance znajduje się Izba Leśna ukazująca życie leśników i ich rodzin w czasach międzywojennych oraz Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego, w którym możesz zaprzyjaźnić się z tymi uroczymi i bardzo ufnymi zwierzakami. 

Porada: Do Florianki nie dojedziesz autem! Najlepiej dostać się do niej rowerem. Z Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Zwierzyńcu prowadzi 15 km trasa Rybakówka – Florianka – Górecko Stare. Pokonanie odcinka Zwierzyniec- Florianka zajmuje około 50 nim i prowadzi obok Stawów Echo. Trasa wiedzie przez Roztoczański Park Narodowy wygodną utwardzoną trasą. Pokonanie etapu Florianka – Górecko Sta­re powinno Ci zająć ok ok. 40 min.  Za wstęp na trasę pobierane są opłaty! Bilety kupisz w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Parku, który mieści się w Zwierzyńcu albo online na stronie parku.  Bilet jednodniowy kosztuje  6zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).

8. Zalew w Józefowie

Jeśli jesteś bardziej wprawionym w bojach rowerzystą to z Florianki możesz udać się  dalej do Józefowa, by z niego wrócić do Zwierzyńca. W Józefowie koniecznie zrób sobie przerwę nad pięknym zalewem, który powstał w wyrobisku po kopalni piasku. Znajduje się przy nim strzeżona plaża, niewielki pomost, oraz deptak no i oczywiście wygodna ścieżka rowerowa. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci tras rowerowych Józefów nazywany jest Rowerową Stolicą Roztocza. W Józefowie możesz również zobaczyć inne atrakcje takie jak: Kamieniołom Babia Dolina, Muzeum Kamieniarstwa czy XIX -wieczna Synagogę i cmentarz żydowski.

Porada: Inne propozycje tras rowerowych znajdziesz na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

9. Zagroda Guciów w Guciowie

W naszym zestawieniu miejsc, które warto zobaczyć na Roztoczu nie mogło zabraknąć Guciowa i mieszczącej się w nim Zagrody Guciów. To skansen, karczma i wystawa … meteorytów. W karczmie serwują naprawdę smaczne jedzenie. W menu jest nie tylko schabowy, ale i zupa pokrzywowa, łupcie czy pieróg z kaszy jaglanej. Drewnianą, klimatyczną chałupę i stodołę z oryginalnym wyposażeniem zwiedza się z przewodnikiem. Tu również znajduje się mały sklepik z lokalnymi pamiątkami wykonanymi z roztoczańskiego kamienia krajobrazowego, roztoczańskich skamieniałych drewien czy roztoczańskich krzemieni.  Fajnie zaopatrzyć się w taką właśnie pamiątkę zamiast kupować chińszczyznę na roztoczańskich straganach.

Porada: Zagroda Guciów zamknięta jest w poniedziałki! Po więcej informacji odsyłamy na stronę zagrody.

10. Krasnobród

Krasnobród to kolejne miasto na Roztoczu, które chcemy Ci polecić. Po pierwsze dlatego, że nazywany jest czasem sercem Roztocza. Po drugie – kryje w sobie szereg ciekawych atrakcji. Na pewno jedną z najbardziej znanych jest kamieniołom i wieża widokowa w Krasnobrodzie. W 2002 roku na szczycie krasnobrodzkiego kamieniołomu wzniesiono kamienną wieżę widokową, która swoim wyglądem przypomina basztę zamkową. Z wysokości około 300 m n.p.m. roztaczają się z niej piękne widoki m.in. na pobliski zalew w Krasnobrodzie. Jeśli się dobrze przyjrzysz to być może w skałach kamieniołomu dostrzeżesz odciski flory i fauny pochodzących sprzed wielu milionów lat.

Krasnobród to także słynna Kaplica na Wodzie, w której w 1640 roku Matka Boża objawiła się Jakubowi Ruszczykowi.  Z tego też powodu nazywana jest ona Kaplicą Objawień. Tuż obok niej bije cudowne źródło, do którego przybywają pielgrzymi z całej Polski, by zasmakować wody o uzdrawiających właściwościach. To nie koniec tego typu „atrakcji. W Krasnobrodzie warto też odwiedzić Kaplicę Św. Rocha z Montpellier. Położona jest ona w Rezerwacie „Święty Roch”, tuż nieopodal miasta. Tu również odkryjesz małą studzienkę wewnątrz której bije cudowne źródełko. Według tutejszych przekazów Marysieńka Sobieska podczas epidemii dżumy umieściła w kaplicy obraz św. Rocha – patrona ludzi chorych na choroby zakaźne. Jeśli obejdziesz budowlę dookoła trzy razy to zachowasz swoje zdrowie w dobrej kondycji.

11. Uroczysko Belfont

To miejsce szczególnie nas urzekło na Roztoczu. Jest małe, skromne i schowane w zaroślach, ale za to ma w sobie magię i kryje ciekawe historie. Uroczysko Belfont było tajemniczym miejscem spotkań Marysieńki i Jana Sobieskiego. W latach 30-tych XX w. znajdowało się w nim sanatorium dla dzieci im. Michaliny Mościckiej, które spalono w czasie II wojny światowej. Dziś to miejsce pełne uroku, drewnianych kładek, pięknego światła, ciszy i spokoju.

Porada: Na uroczysko Belfont najlepiej przyjechać przed zachodem słońca. Do uroczyska prowadzi ścieżka oznakowana kolorem czarnym, która zaczyna się przy szkole w Kaczórkach.

12. Zamość

Na koniec zostawiliśmy Zamość. Nie dlatego, że nam się  to miasto nie podobało. Wręcz przeciwnie! Zamość nas naprawdę zachwycił. Ktoś nam napisał, że nie leży on na Roztoczu, a w Padole Zamoyskim. Nie szkodzi. Naszym zdaniem będąc na Roztoczu warto pospacerować po Zamościu tym bardziej, że od Zwierzyńca dzieli go zaledwie 30 km. Miasto ma mnóstwo interesujących atrakcji wartych zobaczenia. Już sam fakt , że okrzyknięto je Padwą północy, miastem arkad i perłą renesansu brzmi niezwykle kusząco.

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Stare Miasto w Zamościu ma wiele do zaoferowania. Jedną z ciekawszych jego atrakcji jest Rynek Wielki o wymiarach 100 na 100 metrów z położonym w jego sercu pięknym Ratuszem z ponad 52-metrową wieżą i imponującymi schodami oraz z kolorowymi, pięknie zdobionymi kamienicami ormiańskimi. Rynek zaprojektował architekt Bernardo Morando na zlecenie Jana Zamoyskiego, a jego kształt nawiązywał do budowy człowieka. Głową był Pałac Zamoyskich, kręgosłupem – ulica Grodzka a ramionami ulice poprzeczne. Rynek Solny i Rynek Wodny położone tuż przy Rynku Wielkim symbolizowały organy wewnętrzne.

Na Rynku odnajdziesz także najstarszą polską aptekę. To Apteka Rektorska założona przez Szymona Piechowicza. Podczas zwiedzania zajrzyj też Pałacu Zamoyskich i Akademii Zamojskiej. To ostatnia to trzecia uczelnia w Polsce i pierwsza prywatna szkoła, która rozpoczęła swoją działalność w 1595 roku. Koniecznie przespaceruj się także szlakiem fortyfikacji po zachowanych po dziś dzień pozostałościach Twierdzy Zamość . Wrażenia są niespotykane. To by było na tyle. Obiecujemy,  Ci że w najbliższym czasie opiszemy bardziej szczegółowo zwiedzanie Zamościa.

Roztocze informacje praktyczne

Roztocze  – noclegi

Gdzie nocować na Roztoczu? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że w Zwierzyńcu. To świetna baza noclegowa do zwiedzania Roztocza Środkowego i Zachodniego. Tak jak wyżej wspomnieliśmy ze swojej strony możemy zaproponować Ci noclegi w Domkach Pagaj w Zwierzyńcu. Położone są one na obrzeżach miasta, w bardzo spokojnej, zielonej okolicy, tuż nad rzeką Wieprz. Domki są w pełni wyposażone. Składają się z aneksu kuchennego z małym salonem, łazienki i sypialni na poddaszu. Dysponują grillem i meblami ogrodowymi oraz sporym prywatnym ogródkiem.

Roztocze – wypożyczalnie rowerów

Roztocze to raj dla rowerzystów. Poprowadzono przez nie liczne trasy rowerowe, o których wspomnieliśmy w tekście. Jeśli chodzi o wypożyczalnie rowerowe to całe mnóstwo znajdziesz w Zwierzyńcu. Ze swojej strony zalecamy Ci zabrać rower ze sobą, jeśli taki posiadasz.

Roztocze – spływy kajakowe

Roztocze słynie również z licznych spływów kajakowych. Można spływać kilkoma rzekami: rzeką Wieprz, Tanew, Łada czy Bukowa. Ze swojej strony polecamy Ci spływ rzeką Wieprz. Jest ona naprawdę niezwykle malownicza. Do wyboru jest sporo tras, m.in:

Osobiście płynęliśmy kajakiem po Wieprzu na trasie Zwierzyniec- Bagno- Turzyniec- Żurawnica -Brody – Szczebrzeszyn. Pokonanie tej trasy zajęło nam około 3 godzin. Rzeka Wieprz jest bardzo płytką i spokojną rzeką, więc poradzisz sobie ze spływem bez problemu. Czasem Wieprz meandruje, a na trasie występują przeszkody w postaci pozawalanych drzew. W Turzyńcu przy moście należy przenieść kajak po brzegu, ze względu na dość spory stopień wodny tworzący mały wodospad. Pozostała trasa nie nastręcza żadnych problemów i jest niesłychanie malownicza.

Kajaki wypożyczyliśmy od firmy Pagaj – Jakub Czochra w Zwierzyńcu (tel. 501057 933) . To Ci sami właściciele, u których nocowaliśmy w Domkach Pagaj, o których wyżej wspominaliśmy. Dodatkowo można u nich wypożyczyć sprzęt na spływy kajakowe w tym: kamizelki asekuracyjne czy wodoszczelne worki. W trakcie spływu lub po jego zakończeniu istnieje możliwość organizacji ogniska lub grilla. Po zakończonym spływie kajakowym zapewniony jest transport uczestników.

Roztocze – restauracje

Polecane przez nas restauracje/ bary na Roztoczu to:

Roztocze mapa

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version