Podczas kolejnych podróży odwiedzamy wiele miejsc. Wśród nich są takie, które nas rozczarowały, takie, których nazw po latach już nie pamiętamy i takie, które głęboko wryły się w pamięć. Jeśli zapytałbyś nas jakie miejsce w Zagłębiu Ruhry wywarło na nas największe wrażenie jednogłośnie odpowiedzielibyśmy, że Park Krajobrazowy Duisburg-Nord w Duisburgu. To doskonały przykład tego jak z brudnego i zdegradowanego poprzemysłowego terenu można wyczarować coś niezwykłego, relaksującego i o dziwo pięknego. Wystarczył ciekawy pomysł i chęci by zatruty przez lata pofabryczny teren dokładnie oczyścić, przeprowadzić na nim kilka prac renowacyjnych, pozwolić naturze odzyskać swoje dawne tereny i przekształcić go w jeden z dziesięciu najpiękniejszych parków miejskich na świecie.
Spis treści
Huta Thyssen Duisburg-Meiderich
Park Krajobrazowy Duisburg-Nord powstał na terenie dawnej Huty Thyssen Duisburg- Meiderich w Duisburgu. Prace węglowe na tym terenie rozpoczęły się w 1901r., by wykorzystać obecne tu bogate złoża rudy. Obok historycznego Wielkiego Pieca nr 5, w którym płynęła surówka o temperaturze 2000°C miejsce to z czasem rozbudowano i przekształcono w sprawnie funkcjonujący kompleks przemysłowy. Dasz wiarę, że w ciągu 84 lat na terenie zakładu wyprodukowano aż 37 milionów ton specjalnej surówki? Służyła ona jako produkt wyjściowy do dalszej obróbki w zakładzie. Huta Thyssen Duisburg-Meiderich w Duisburgu funkcjonowała nieprzerwalnie do 1985 roku. W drugiej połowie XX wieku popyt na stal znacznie spadł co ostatecznie doprowadziło do jej upadku. Zakład został opuszczony pozostawiając po sobie złowieszczy szkielet i ogromne ilości zanieczyszczeń.
Niezwykła metamorfoza huty
Brudnego, zanieczyszczonego i zapominanego kompleksu przemysłowego nie zrównano z ziemią. Postanowiono, że 180-hektarowy pofabryczny teren zostanie przekształcony w park krajobrazowy. Rewitalizacja rozpoczęła się dzięki grupie zapaleńców, którzy nie zgodzili się na zdemontowanie pozostałości po hucie żelaza. Założyli oni przekształcenie starego poprzemysłowego terenu w „żywy” zabytek przemysłu informujący o przeszłości i teraźniejszości tego miejsca. Dzięki trzem wielkim piecom, bunkrom, pochyłym windom i odlewniom miejsce to miało nawiązywać do tradycyjnego obrazu huty z przełomu wieków.
Po gruntownym oczyszczeniu terenu z toksyn i po generalnym remoncie Landschaftspark Duisburg-Nord został otwarty dla mieszkańców. Obecnie stanowi jeden z ważniejszych punktów na Szlaku Kultury Przemysłowej. Przyznano mu mnóstwo nagród, w tym Green Good Design Award 2009 i pierwszą europejską nagrodę za architekturę krajobrazu Rosa Barba 2000. Brytyjski dziennik ” The Guardian” okrzyknął go jednym z dziesięciu najlepszych parków miejskich na świecie.
Landschaftspark Duisburg-Nord zwiedzanie
Landschaftspark Duisburg-Nord (Park Krajobrazowy Duisburg- Nord) kryje w sobie mnóstwo atrakcji i rocznie przyciąga około miliona turystów. W starych budynkach huty utworzono m.in. olbrzymią salę koncertową oraz największe w Europie kryte centrum nurkowe. Na basen dla nurków zaanektowano stary gazometr i wypełniono go 21 000 000 litrami deszczówki! Fani podwodnego świata mogą w nim podziwiać m.in. zatopiony samochód czy mały jacht. Ponadto Niemieckie Stowarzyszenie Alpejskie przekształciło dawne bunkry do przechowywania rudy w 400 dróg wspinaczkowych o różnym poziomie trudności. W ich pobliżu znajdziesz też mnóstwo atrakcji dla dzieci w tym wielką metalową rurę do zjeżdżania przebijająca mur oddzielający bunkry czy park linowy w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się odlewnia.
Bezsprzecznie jedną z największych atrakcji parku jest Wielki Piec nr 5. Na jego szczycie na wysokości 70 m utworzono platformę widokową, z której można podziwiać okoliczne łąki oraz cieki wodne. To tam uzmysłowisz sobie, że w jego olbrzymich trzewiach płynęła kiedyś surówka o temperaturze aż 2000°C!
Nie mniejsze wrażenie robią mini ogrody zaprojektowane we wnętrzach murów okalających tamtejsze budynki. Można je podziwiać z góry z platformy będącej ciągiem komunikacyjnym lub z dołu, wchodząc do każdego z bunkrów osobno. Co ciekawe pionowe elementy suwnic i dźwigów zaanektowano na pergole, po których pnie się piękne dzikie wino. Wędrując po licznych ścieżkach, ażurowych żelaznych mostkach, torach czy rurach szybko zdasz sobie sprawę z potęgi natury i jej niesamowitej siły. Zobaczysz, że szybko odzyskała swój teren przez lata zaanektowany przez człowieka.
Latem na terenie Landschaftspark Duisburg-Nord działa kino na wolnym powietrzu, odbywają się tu liczne koncerty i wystawy. Szerokie pole do popisu mają tu również miłośnicy jazdy na dwóch kółkach, bowiem poprowadzono tu liczne ścieżki rowerowe. Na miejscu dostępna jest wypożyczalnia rowerów oraz stacja ładowania rowerów elektrycznych.
Punktem kulminacyjnym parku jest instalacja świetlna brytyjskiego artysty Jonathana Parku. Pokaz neonowych świateł po zmroku sprawia, że miejsce to wygląda niczym wyjęte ze scen filmów science fiction.
Park Krajobrazowy Duisburg- Nord jest ogromny, a na jego zwiedzanie musisz przeznaczyć kilka godzin. Najlepszym miejscem na rozpoczęcie spaceru jest Centrum dla Zwiedzających. Następnie możesz wybrać jedną z wielu tras prowadzących przez tereny dawnej huty, korzystając przy tym z licznych kolumn informacyjnych i znaków umieszczonych na budynkach i terenie parku. Zachęcamy Cię również do ściągnięcia na swój telefon specjalnej aplikacji, dzięki której po zeskanowaniu kodów QR umieszczonych na tablicach informacyjnych uzyskasz dostęp do wielu ciekawych informacji.
Informacje praktyczne:
I. Godziny otwarcia Landschaftspark Duisburg-Nord
Park Krajobrazowy Duisburg-Nord otwarty jest przez cały rok 24 godziny na dobę.
- Centrum dla zwiedzających czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-16:00 oraz w sobotę i w niedzielę w godzinach od 11:00 do 16:00
- Wielki Piec nr 5 i znajdująca się na nim platforma widokowa otwarte są codziennie bez ograniczeń czasowych. W przypadku złej pogody ze względów bezpieczeństwa platforma jest zamykana.
- Instalacja świetlna: Pełen program – piątki, soboty, niedziele, dni ustawowo wolne od pracy od zmierzchu do godziny 01:00 w nocy. Zredukowany program (oświetlenie 3 kominów) – od poniedziałku do czwartku od zmierzchu do godziny 01:00 w nocy.
II. Bilet wstępu do Landschaftspark Duisburg-Nord
Mamy dla Ciebie świetną wiadomość – wejście do Parku Krajobrazowego Duisburg- Nord jest całkowicie darmowe! W przypadku wydarzeń sportowych i rekreacyjnych odbywających się na jego terenie mogą obowiązywać opłaty za wstęp.
III. Jak dojechać do Landschaftspark Duisburg-Nord
Landschaftspark Duisburg-Nord znajduje się przy ulicy Emscherstrasse 71, 47137 Duisburg.
- Najlepiej dotrzeć do niego komunikacją miejską. Z głównego dworca kolejowego Duisburg Hbf złap tramwaj nr 903 w kierunku Dinslaken i dojedź nim do przystanku Landschaftspark-Nord, a stamtąd przejdź pieszo około 10 min. na Emscherstrasse.
- Alternatywą dla komunikacji publicznej może być wypożyczenie roweru i udanie się nim do parku, który jest połączony z licznymi trasami rowerowymi m.in. ze „Szlakiem rowerowym dziedzictwa przemysłowego”.
- Park Krajobrazowy Duisburg Nord posiada także duży parking dla odwiedzających. Znajduje się on naprzeciwko głównego wejścia do parku, jest darmowy i oferuje 1500 miejsc.
IV. Restauracje na terenie Landschaftspark Duisburg-Nord
Na terenie Landschaftspark Duisburg-Nord znajduje się jedna gówna restauracja „Main Switching House Restaurant” – zamknięta w poniedziałki! Znajdziesz tu również mały foodtruck serwujący szybkie dania na wynos, kawę oraz napoje. Otwarty jest on codziennie do godziny 18:00.
V. Zasady zwiedzania Parku Krajobrazowego Duisburg- Nord:
Zwiedzając Park Krajobrazowy Duisburg-Nord pamiętaj o tym, że jesteś na obszarze dawnego zakładu przemysłowego będącego zabytkiem chronionym. Spacerując po nim proszę zastosuj się do poniższych zasad:
- Nie zaśmiecaj parku
- Ubierz wygodne buty (dużo elementów metalowych, ażurowe kładki itp. powodują, że miejsca tego nie powinno zwiedzać się w szpilkach)
- Nie wspinaj się po balustradach i nie wchodź na zamknięte i ogrodzone obszary
- Zabronione jest wejście na sale imprezowe lub obiekty, które są zamknięte ze względów bezpieczeństwa, prac budowlanych lub z powodu trwających wydarzeń
- Dostęp do ogrodu wspinaczkowego, parku linowego i centrum nurkowego należy wcześniej uzgodnić z odpowiednim operatorem
- Nie wszystkie ścieżki rowerowe na terenie parku są asfaltowe i przy korzystaniu z nich uważaj na spacerowiczów
- Po parku możesz spacerować z psem
- Grillowanie jest dozwolone w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach na terenie parku
- Pamiętaj, że w przypadku złej pogody, Wielki Piec nr5 i bunkry są zamknięte dla odwiedzających ze względów bezpieczeństwa
Mapa Parku Krajobrazowego Duisburg- Nord
Szczegółową mapę parku z zaznaczonymi atrakcjami możesz pobrać tutaj.
Nasza podróż do Zagłębia Ruhry odbyła się dzięki zaproszeniu Niemieckiej Centrali Turystycznej.