101 Countries Before 50

Przewodnik po Meksyku

Zwiedzanie Meksyku

 

1. Jak dolecieć do Meksyku? Loty do Meksyku

 

 

Przewodnik Meksyk zaczynamy od tematu lotów. Bezpośredniego z Polski (Warszawy) do Meksyku (zazwyczaj do Cancun) dotrzecie tylko lotem czarterowym wykupionym w jednym z biur podróży. W ostatnim czasie loty czarterowe do Cancun były w bardzo atrakcyjnych cenach (ok.1000- 2000zł). Warunek był jeden – bardzo bliska data wylotu. Z jedną przesiadką dolecicie z Polski  m.in. do Mexico City, Meridy lub Cancun dzięki uprzejmości takich linii lotniczych jak KLM, Lufthansa, Air France, British Airways czy Air Canada. Niestety ceny biletów są zazwyczaj koszmarnie drogie i zaczynają  się od 3000zł za bilet w obie strony, co znacznie utrudnia zwiedzanie Meksyku. Czasem bardziej opłacalne jest poszukanie tańszych wylotów z Wiednia, Pragi czy Berlina, do których dotrzecie np. Polskim Busem, pociągiem lub tanimi liniami lotniczymi. Po podsumowaniu kosztów w tym ostatnim przypadku i tak będzie dużo taniej niż wykupienie lotu z Polski.

 

Transport do miasta z lotniska z Mexico City

Międzynarodowy Port Lotniczy Benito Juárez International Airport  znajduje się około 5 km od centrum miasta Mexico City.

Taksówki znajdziecie przy obu terminalach. Przed terminalem T1 postój taksówek znajduje się przy wejściach 1 i 10,  w terminalu T2 przy wejściach 3 i 4. Ze względów bezpieczeństwa radzimy korzystać tylko z autoryzowanych taksówek i unikać tych, którzy zaczepiają w hali przylotów oferując tani przejazd. Zazwyczaj są to taksówkarze nielicencjonowani i przy tym nielegalni, mogą też być niebezpieczni!

Po przylocie radzimy udać się do jednego z wielu stoisk Taxi Autorizado lub Taxi Seguro. Podać tam nazwę hotelu lub adres docelowy i wykupić przejazd taksówką. Jednocześnie zaznaczyć, że chcecie auto typu sedan. Jeśli tego nie zrobicie z dużym prawdopodobieństwem umieszczą Was w średniej wielkości furgonetce, za którą zapłacicie dużo więcej. Po dokonaniu opłaty (cena wg lokalnej taryfy nie podlega negocjacji) otrzymacie tzw.”bilet”, który po wyjściu z hali przylotów należy przekazać tzw. „taxi asystentowi”. On zaprowadzi Was do taksówki, która zawiezie Was we wskazane miejsce – zapisane na bilecie. Taksówkarzowi nic dodatkowo nie płacicie! Ta opcja transportu do centrum Mexico City jest zdecydowanie najbezpieczniejsza.

Lotnisko obsługiwane jest również przez metro- 5 linia metra, stacja Terminal Aerea – położona na obrzeżach terminalu krajowego T1. Oznaczenia stacji nie są zbyt wyraźne, więc dobrze zapytać o drogę lub podążać za miejscowymi. Mimo tego, że metro jest tanie i szybsze niż taksówka cieszy się niestety popularnością wśród złodziei i jest strasznie zatłoczone w godzinach szczytu. Jeśli więc wybierzecie tą formę transportu pilnujcie swoich rzeczy! Metro jeździ tylko do północy, a koszt przejazdu to około 3 pesos/os.

 

Transport do miasta z lotniska w Cancun

Międzynarodowy port lotniczy w Cancun położony jest 15 km na południowy zachód od Cancún.

Na parkingu przed halą przylotów terminalu T2 i T3  znajdują się przystanki autobusowe przewoźnika ADO BUS, który dowiezie Was do dworca autobusowego w centrum Cancun (lokalizacja: Calle Pino, Centro 23) lub do dworca autobusowego w Playa del Carmen (lokalizacja: 5th Avenue – główny deptak w mieście). Są to połączenia bezpośrednie. Autobusy do dworca autobusowego Cancun Downtown odjeżdżają co godzinę począwszy od 8:10 do 20:00. Autobusy do dworca autobusowego w Playa Del Carmen odjeżdżają o godz: 10:50, 11:30, 12:30, 13:20, 14:50 , 15:35, 16:20, 17:10, 18:00 i 19:00 (godziny odjazdu autobusów mogą ulegać zmianom!). Czas przejazdu do Cancun Downtown to ok. 35 min, cena biletu wynosi 66 pesos. Czas przejazdu do Playa del Carmen to ok. 1 godz, cena biletu to koszt od 118 do 210 pesos.

Uwaga: Autobus ADO BUS  nie dojeżdża do Zona Hotelara w Cancun, w której zlokalizowanych jest większość hoteli i resortów! Spod dworca mieszczącego się w Downtown przy Calle Pino należy wziąć taksówkę lub na przylegającej do dworca ulicy Avenida Tulum wsiąść w autobus linii R1, który przejeżdża przez całą długość Zona Hotelara. Koszt biletu to około 8,5 pesos za przejazd.

Z lotniska nie ma bezpośrednich połączeń autobusowych do Tulum. Aby się do niego dostać musicie wykupić przejazd do Playa del Carmen, a tam na dworcu autobusowym ADO BUS (tym samym na który przyjedziecie z lotniska w Cancun) wykupić kolejne połączenie do Tulum. Z Playa del Carmen do Tulum autobusy jeżdźą praktycznie co pół godziny, a podróż trwa ok 50 min. Możecie wykupić bilet do centrum Tulum lub ruin miasta Majów w Tulum. Strefa hotelowa w Tulum oddalona jest o kilka km zarówno od centrum Tulum jak i ruin miasta Majów, dlatego po przyjeździe do Tulum musicie dodatkowo złapać taksówkę.

Postoje taksówek znajdują się na zewnątrz hali przylotów. Przejazd taksówką to dość spory wydatek, ale zdecydowanie bardziej komfortowy i szybszy niż przejazd ADO BUSem. Dodatkowo taksówka podwiezie Was pod sam hotel. Przejazd do Zona Hotelara w Cancun to koszt ok. 15-20 USD.

Taxi colectivo to tzw. taksówki łączone. Odjeżdżają dopiero wtedy, kiedy zbiorą odpowiednią ilość pasażerów. Jest to tańsza opcja niż zwykła taksówka, ale czasami trzeba poczekać na współuczestników swojej podróży. Koszt przejazdu jaki nam zaproponowano do Playa del Carmen wynosił ok. 60 USD. Trzeba się targować!

Tak, w Meksyku jest Uber. Musicie mieć tylko zainstalowaną aplikację i dostęp do internetu w swoim telefonie. Nie korzystaliśmy z niego osobiście ani w Cancun ani w Mexico City, ale wielokrotnie przemieszczaliśmy się Uberem w mieście San Luis Potosi. Meksykanie polecają ten środek transportu bardziej niż taxi. Jest zadecydowanie tańszy i bezpieczniejszy.

Zajrzyjcie również do naszego poradnika o tym „Jak znaleźć tani bilet lotniczy” – znajdziecie tam wiele cennych informacji!

 

2. Wiza do Meksyku

 

 

Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Meksyku na czas nie dłuższy niż 180 dni. Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe na teren tego kraju to 6 m-cy. Podczas podróży samolotem rozdawany jest do wypełnienia tzw. Formularz Migracyjny (FMT), który po wylądowaniu musi zostać podbity przez urzędnika migracyjnego. Oryginał tego formularza zostaje u funkcjonariusza służb migracyjnych, a kopia u Was. Musicie ją zachować do momentu wyjazdu z Meksyku. Brak kopii formularza może skutkować przy wyjeździe nałożeniem grzywny w wysokości 100 USD!

Przy przekraczaniu granicy drogą lądową musicie uiścić tzw. opłatę turystyczną w wysokości 25 USD.

Natomiast więcej o wizach ogólnie pisaliśmy w poście Czy zawsze wymagana jest wiza?.

 

3. Kiedy jechać do Meksyku?

 

 

Meksyk to ogromny kraj, a pogoda uzależniona jest od pory roku i regionu. Optymalny czas na egzotyczne wakacje w Meksyku przypada na miesiące od grudnia do kwietnia, kiedy praktycznie nie ma deszczu. Pora deszczowa zaczyna się w maju i trwa do października. Północne wybrzeże półwyspu Jukatan jest bardziej suche w porównaniu z wybrzeżem wschodnim i wnętrzem półwyspu, a sezon turystyczny na Jukatanie trwa praktycznie przez cały rok.

Należy pamiętać jednak o tym, że na Karaibach w miesiącach od czerwca do października panuje tzw. sezon huraganowy. Nie oznacza to jednak, że leje i wieje bez przerwy od samego początku do końca tego sezonu. Huragany mogą się w tym czasie pojawiać, ale nie muszą. Podobnie jest z ulewami. Zazwyczaj są one przelotne i trwają do kilkunastu minut,  po których wychodzi słońce. Nasza wizyta na Jukatanie przypadła na przełom września i października. Przez 10 dni nie spadła ani jedna kropla deszczu, a pogoda była wręcz wymarzona. Inna pogoda w tym czasie panowała w centralnej części Meksyku (okolice Mexico City i stan San Luis Potosi). Tu faktycznie zdarzały się dni deszczowe i mgliste, a temperatura powietrza wieczorami spadała do kilkunastu stopni Celsjusza.

Tutaj więcej informacji o tym kiedy i gdzie jechać, aby się cieszyć dobrą pogodą.

 

4. Co warto zobaczyć w Meksyku?

 

 

Meksyk- najpiękniejsze miejsca

 

Półwysep Jukatan

Półwysep Jukatan to turystyczne zagłębie Meksyku.To tam znajdziecie białe piaszczyste plaże,turkusową wodę, laguny, bezludne wysepki, rafy koralowe, podwodny świat, kolonialne miasteczka i wielką historię cywilizacji Majów. Ten zakątek świata to idealny wybór na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem.

 

Co warto zobaczyć na półwyspie Jukatan?

Szczegółowo o powyższych atrakcjach Jukatanu przeczytacie w naszych postach.

 

Stan San Luis Potosi

San Luis Potosí to stan w północno-środkowej części Meksyku. Przez wschodnią część stanu przebiega pasmo górskie – Sierra Madre Oriental. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce, choć rzadko odwiedzane przez turystów z Europy. A szkoda, bo naprawdę jest tam co zwiedzać.

 

Co warto zobaczyć w San Luis Potosi i jego okolicach

W poście „7 rzeczy, których nie wiecie o Meksyku” poznacie ciekawostki o Meksyku. 

 

5. Jak przemieszczać się po Meksyku?

 

 

 Jak poruszać się po meksykańskich miastach?  

Miasto Meksyk, Guadalajara i Monterrey mają metro. To w Mexico City jest szybkie, tanie i umożliwia sprawne przemieszczanie się, ale w godzinach szczytu jest straszliwie zatłoczone! W metrze zazwyczaj obowiązuje zasada selekcji w wagonach. Osobne wagony przeznaczone są dla kobiet, osobne dla mężczyzn. Paniom polecamy stosowanie się do tej zasady, zwłaszcza w godzinach szczytu. Metro w Mexico City działa w godzinach od 5:00 rano do północy w tygodniu, od 6 rano do północy w sobotę i od 7 rano do północy w niedzielę i święta.

Każda linia metra oznaczona jest innym kolorem, a stacje nazwami i rysunkami. Cena biletu za jednorazowy przejazd metrem, podczas którego możecie się przesiadać ile chcecie, wynosi 3 pesos. Na każdej stacji metra możecie też zakupić kartę na doładowanie za 10 pesos i po jej zasileniu korzystać z przejazdów. Minimalna kwota doładowania karty to 3 pesos. Karta ta działa również w metrobusach. Wbrew wielu opiniom metro jest bezpiecznym środkiem komunikacji pod warunkiem, że zachowacie podstawowe środki ostrożności i nie będziecie z niego korzystali późnym wieczorem.

Po Mexico City kursują również przegubowe autobusy zwane metrobusami. Zwykle są bardzo zapełnione, ale pozwalają na szybkie przemieszczanie się po mieście. Przejazd metrobusem kosztuje około 6 pesos (obowiązuje tylko karta – ta sama co na metro). Większość linii obsługiwana jest w godzinach od 5 rano do północy. Tylko linia nr 1 biegnąca wzdłuż głównej ulicy miasta Avenida Insurgentes działa przez cała dobę.

Są to wszystkie nazwy dla pojazdów, które funkcjonują w Meksyku jako coś pomiędzy taksówką, a autobusem miejskim. Trasę przejazdu znajdziecie zazwyczaj za przednią szybą, tak jak w naszych polskich busach międzymiastowych. Można do nich wsiadać w dowolnym miejscu, bo nie mają wytyczonych oficjalnych przystanków. Zatrzymują się na machnięcie ręką. Opłatę za przejazd uiszcza się u kierowcy zazwyczaj na końcu podróży zgodnie z obowiązującą taryfą. Za przejazd na odcinku do 5 km powinniście zapłacić około 4 pesos. Panuje w nich oczywiście duży tłok.

Taksówki to najwygodniejsza forma transportu po mieście. Jeśli zdecydujecie się na korzystanie z taksówek, to najlepiej aby były to pojazdy zrzeszone w związkach przewoźników, do których można wsiąść na postoju lub zamówić kurs telefonicznie. Na lotniskach przy oznaczonych na żółto stanowiskach można zamówić bezpieczną taksówkę, tzw. Taxi Seguro czy Taxi Autorizado. Te taksówki są droższe od zatrzymywanych bezpośrednio na ulicy, ale o wiele bezpieczniejsze. Nie polecamy „łapania” taksówek z ulicy! W Mexico City i innych większych miastach Meksyku zdarzają się bowiem tzw. „porwania ekspresowe”, które są zazwyczaj następstwem wzięcia przypadkowej taksówki należącej do niesprawdzonej firmy. Więcej na ten temat przeczytacie w zakładce ludzie i bezpieczeństwo.

W Meksyku jest Uber. Sami osobiście korzystaliśmy z jego usług w mieście San Luis Potosi. Według naszych znajomych Meksykanów jest to zdecydowanie tańszy i bezpieczniejszy środek transportu niż taksówka. Musicie mieć tylko zainstalowaną aplikację i dostęp do internetu w swoim telefonie.

Rower to idealny środek transportu w nadmorskich miejscowościach na półwyspie Jukatan (Tulum, Playa del Carmen). Dojedziecie nim praktycznie wszędzie. Koszt wypożyczenia roweru w Tulum to około 100 pesos/dobę.

 

 

 

Poruszanie się po Meksyku

 

To idealne rozwiązanie na samodzielne eksplorowanie półwyspu Jukatan, jak i centralnego Meksyku. Koszt wypożyczenia auta w najniższej klasie w Playa del Carmen to koszt ok. 100 – 150 zł/dobę. Przy wypożyczeniu auta powinniście posiadać przy sobie międzynarodowe prawo jazdy. Wprawdzie auto można wypożyczyć na podstawie polskiego prawa jazdy, ale w razie wypadku, zwłaszcza z udziałem innych pojazdów brak tego międzynarodowego może przysporzyć Wam problemów. Do wypożyczenia auta niezbędna jest również karta kredytowa, stanowiąca formę zabezpieczenia. Kaucje za auta wynoszą w zależności od modelu od 500 do 1000 $. Auto może być prowadzone jedynie przez osobę wskazaną w umowie wynajmu samochodu. Drugiego kierowcę można wskazać za dodatkową opłatą! Przed wypożyczeniem należy sprawdzić czy samochód posiada odpowiednie wyposażenie i dokładnie go obejrzeć.Polecamy wynajmować samochody tylko w znanych wypożyczalniach takich jak: Avis, Hertz, Alamo itp.

 

 

Drogi w Meksyku dzielą się na autostrady, drogi szybkiego ruchu oraz drogi drugorzędne. Autostrady są płatne (od 20 do 120 pesos). Należy zachować potwierdzenie opłaty, które jednocześnie pełni rolę ubezpieczenia OC w razie uczestnictwa w wypadku niespowodowanego z waszej winy. W skład tego ubezpieczenia wchodzą szkody w infrastrukturze i w pojazdach oraz opieka medyczna poszkodowanych. Poruszanie się meksykańskimi autostradami jest  komfortowe, a dodatkowo nad bezpieczeństwem kierowców czuwa jednostka rządowa zwana Angeles Verdes odpowiedzialna za udzielenie pomocy. Drogi szybkiego ruchu nie są tak dobrze utrzymane jak autostrady, ale podróżuje się po nich dość wygodnie. Z kolei drogi drugorzędne są źle oznakowane lub nieoznakowane wcale i zazwyczaj ich stan pozostawia wiele do życzenia. Planując podróżowanie najlepiej unikać poruszania się po nich.

Uwaga:

Niewskazanym jest zabieranie autostopowiczów dla własnego bezpieczeństwa oraz podróżowanie nocą z powodu złej jakości dróg, nieoznaczonych progów zwalniających (są wszędzie!), dziur w asfalcie itp.

 

To najbardziej popularny środek transportu pomiędzy meksykańskimi miastami. Autobusy klasy A, czyli te najlepsze jeżdżą na dłuższych trasach i są bardzo dobrej jakości, klimatyzowane, posiadają wygodne szerokie fotele, toalety i tv na pokładzie. W cenę biletu bardzo często wliczona jest lekka przekąska, a podróż nimi jest wyjątkowo komfortowa. Autobusy klasy B jeżdzące na krótszych odcinkach mają trochę niższy standard, niższą cenę i towarzystwo bardziej meksykańskie. Jeśli planujecie wycieczkę objazdową po Meksyku warto zastanowić się nad wykupieniem tzw.„bus passa”, który wychodzi taniej niż kupowanie pojedynczych biletów. Na terenie Meksyku działa wiele firm transportowych. Do najbadziej sprawdzonych zaliczane są m.in: Primera Plus, Omnibus, OCC, Futura czy ADO BUS.

Na terenie miasta Mexico City znajdują się 4 główne dworce autobusowe: Terminal de Autobuses del Sur (południowy dworzec PKS) obok stacji metra Taxqueña, Terminal de Autobuses del Norte (północny dworzec PKS) przy stacji metra 100  Metros, Terminal de Autobuses de Pasajeros Oriente (wschodni terminal autobusowy) najczęściej określany jako TAPO przy stacji metra San Lazaro i ostatni Terminal de Autobuses del Poniente (zachodni terminal autobusowy) przy stacji metra Observatorio. Pod tym linkiem znajdziecie najpopularniejsze połączenia z miasta Mexico City i obsługujących je przewoźników.

 

Po Meksyku możecie przemieszczać się również drogą powietrzną. Na pewno będzie szybko i w miarę tanio.

Podróżowanie po Meksyku samolotem jest bardzo popularne i wygodne. We wszystkich większych miastach w Meksyku, a także w wielu mniejszych, znaleźć można pasażerskie porty lotnicze, do których latają lokalni tani przewoźnicy. Do największych regionalnych tanich linii lotniczych należą Aeroméxico i Mexicana. W Meksyku działa również wiele innych, mniejszych linii, których samoloty bardzo często latają nawet między prowincjonalnymi miastami.

We wszystkich większych miastach Meksyku znajdują się małe porty lotnicze, do których latają tani przewoźnicy. Jedną z najtańszych linii lotniczych jest vivaaerobus. Osobiście skorzystaliśmy z jednego przelotu na trasie Aquascalientes – Cancun liniami Volaris. Koszt przelotu wyniósł nas około 150 zł/os. Bilet kupicie online na stronie przewoźnika.

 

Promy na Jukatanie:

 

6. Noclegi w Meksyku

 

 

Baza noclegowa w Meksyku jest bardzo dobrze rozwinięta. W każdym mieście bez problemu udawało nam się znaleźć nocleg. Korzystaliśmy z hosteli oraz hoteli znalezionych na booking.com czy prywatne mieszkania przez Airbnb. Bez problemu rezerwowaliśmy również noclegi wchodząc wprost z ulicy.

 

Polecane przez nas noclegi:

Loft w samym centrum miasta San Luis Potosi. Spędziliśmy w nim cudownych 5 tygodni. Jest on w pełni wyposażony i posiada wszelkie udogodnienia takie jak: pralka, ręczniki, bezpłatny zestaw kosmetyków, żelazko, wifi, tv z Netflixem. Kuchnia jest wyposażona w sprzęt do gotowania. Z tarasu na dachu rozpościera się przecudny widok na miasto. Właścicielką jest młoda Meksykanka – Ana. Niezwykle pomocna, gościnna i radosna osoba. Mieszkania mieszczą się na piętrze i wychodzą na wspólny dziedziniec dzielony z maleńką cukiernią i sklepikiem z souvenirami prowadzonymi na parterze przez Anę.

Loft jest rewelacyjny! Jeśli kiedyś wrócimy do San Luis Potosi bankowo nie będziemy szukali niczego innego!

Cena: 155 zł/noc

Adres: Avenida Universidad

Rezerwacja: AirBnb

Jeśli nie posiadacie jeszcze konta na Airbnb to zalogowaniu się przez tego linka dostaniecie zniżkę na pierwszą rezerwację. Bonus powędruje również do nas :-) Dzięki!

W Tulum maleńkie butikowe hotele zwane “cabanas” rozsiane się wzdłuż wybrzeża w przepięknych tropikalnych ogrodach lub ukryte są w cudownych, zagubionych lagunach. Do większości z nich można dojechać taksówką lub wynajętym samochodem. Wybierając się do Tulum nie odmawiajcie sobie przyjemności zakwaterowania w jednym z nich! My ze swojej strony polecamy Hotel Zulum. Dokładną recenzję hotelu przeczytacie w naszym poście Recenzja Hotelu Zulum Tulum. 

Niech Was nie zdziwi dość częsty widok pomykającego nago lub palącego gandzię faceta. To bardzo sympatyczny właściciel hotelu :-)

Cena: 250-500zł za pokój 2 os/dobę

Adres: Carretera Tulum – Boca Paila Km 6.5 S/N-S/N, Zona Hotelera Tulum Q.Roo. Tulum

Rezerwacja: booking.com

Casa Felicidad jest fantastyczna! Oferuje nowe, przestronne i czyste pokoje. W cenę wliczone jest smaczne śniadanie. A co najważniejsze jej właściciele to bardzo ciepli i pomocni ludzie. Fabrizio Domilici i Michelina to wspaniali ludzie i z pewnością sprawią byście poczuli się jak w domu. Mieszkanie znajduje się ok 12 min. drogi od plaży.

Adres: CALLE 3 Sur entre Avenida  40Y45

Rezerwacja: booking.com 

Hotel Aloft Cancun znajduje w Zona Hotelara w odległości ok. 200 metrów od plaży Forum i 300 metrów od plaży Marlin. W jego pobliżu znajduje się słynny club Coco Bongo. Do dyspozycji gości jest siłownia, odkryty basen usytuowany na dachu i ogród z panoramicznym widokiem na okolicę. Pokoje są nowocześnie urządzone, klimatyzowane, z sejfem, telewizorem i dostępem do kanałów satelitarnych, minibarem, ekspresem do kawy oraz łazienką z suszarką do włosów i bezpłatnym zestawem kosmetyków. We wszystkich pomieszczeniach zapewniono bezpłatne WiFi. My ze swojej strony dajemy mu 5+, głównie ze względu na jego lokalizację.

Adres: Boulevard Kukulkan Mz 48 lt 8-01 Km 9 Zona Hotelera, 77500 Cancún, Meksyk

Rezerwacja: booking.com



Booking.com

7. Kuchnia meksykańska

 

 

Meksykańska kuchnia jest podobno jedną z najlepszych na świecie. Charakterystycznymi dla niej składnikami są kukurydza, papryka, chili oraz różnego rodzaju rośliny strączkowe w tym około dwudziestu odmian fasoli.  Ze względu na ogólną bliskość mórz i oceanu, w meksykańskich daniach znajdziecie też ryby i owoce morza. Najbardziej znana jest meksykańska tortilla, czyli okrągły placek z mąki kukurydzianej albo rzadziej z pszenicy. Stosowana jest jako pieczywo i baza do innych potraw takich jak tacos (tortille z mięsem wołowym, cebulą, czosnkiem, przyprawami i pomidorami), enchiladas (tortille m.in. z papryką zawinięte w rurki, zapieczone i polane sosem) czy quesadillas (tortille z serem).

Kolejną tradycyjną meksykańską potrawą jest pozole – rodzaj zupy z ziaren specjalnej odmiany kukurydzy z dodatkiem mięsa wieprzowego lub drobiowego. Cechą charakterystyczną tego dania jest to, że ziarna kukurydzy są uprzednio gotowane przez kilka godzin w słabym roztworze wapna, co sprawia, że uwalniają się z nich składniki odżywcze. Istnieje kilka rodzajów tej potrawy: rojo (czerwona), blanco (biała), verde (zielona). Inne znane na całym świecie potrawy to między innymi nachos, burrito czy salsa. Dania kuchni meksykańskiej są dość pikantne czasem wręcz ostre, a to dzięki wyżej wspomnianej przyprawie chili.

W Meksyku, szczególnie w jego środkowej części bardzo często spotkacie się z przystawką zwaną Chicharrones. Jest ona dość osobliwa, bo wytwarzana z odpowiednio przyprawionej skóry wieprzowej prażonej na gorącym oleju w specjalnie przeznaczonych do tego naczyniach zwanych CAZO. Meksyk jest wielkim producentem wieprzowiny, a każda świnia trafiająca na stół wykorzystywana jest tam w całości. Nic się z niej nie marnuje i w ostateczności każdy jej „element” ląduje na talerzu: począwszy od głowy i skóry na ogonie kończąc (curlicue). Smażona skóra wieprzowa najlepiej smakuje na świeżo. Jest wtedy wyjątkowo „cranchy”. W połączeniu z guacamole (sos na bazie awokado) tworzy przystawkę idealną serwowaną w większości barów, restauracji na targach czy straganach. Jako ciekawostkę dodamy, że oprócz chicharrones Meksykanie zajadają się również cueritos – świńską skórą marynowaną w occie!

 

Alkohol w Meksyku:

Ponadto w Meksyku pije się wiele różnych napojów alkoholowych. I tu Was nieco zaskoczymy, bo to nie słynna tequilla, a mezcal jest najpopularniejszym trunkiem w Meksyku. Pije się go w formie shotów ewentualnie przegryzanych limonką. Każda tequilla to mezcal. Mezcal to nie tequilla! Mezcal ma silniejszy smak i aromat, jest też mniej przejrzysty niż tequilla i zawiera w swym składzie robaka. To larwa motyla Hipopta agavis, zwana też gusano, żerująca na liściach agawy. Larwy wrzuca się do mezcalu po zakończeniu procesu fermentacji i destylacji. Jeżeli nie ulegną rozkładowi to przystępuje się do butelkowania. Larwa na dnie butelki świadczy o autentyczności trunku i jest przede wszystkim świetnym chwytem marketingowym, który pomogą zwiększyć sprzedaż mezcalu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i w Azji.

UWAGA: Należy pamiętać o napiwkach w restauracjach, barach i kawiarniach. Nie są one automatycznie wliczane do rachunku! Przyjęte jest, że napiwek stanowi 10-15% kwoty rachunku.

 

Polecane przez nas restauracje

Restauracja i bar znajdują się w zabytkowym centrum San Luis Potosi i specjalizuje się w piwach rzemieślniczych. Panuje w niej bardzo miła atmosfera. Personel jest mega przyjemny, a jedzenie przepyszne. Koniecznie musicie odwiedzić to miejsce będąc w centrum San Luis. W restauracji znajduje się taras z cudownym widokiem na miasto.

Adres: Callejón de Lozada 1

 

To miejsce w którym sztuka, kolor, smak i aromat atakują wszystkie zmysły. Restauracja inspirowana życiem i twórczością największej chluby Meksyku- malarki Fridy Kahlo. Ponieważ jest ona dość tłumnie odwiedzana, często trzeba w niej dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Adres: Valentin Gama 646, Jardin

 

8. Meksyk bezpieczeństwo

 

 

Bezpieczeństwo w Meksyku to temat, który nurtuje większość turystów wybierających się do tego kraju. Nurtowało i nie dawało spokoju również nam. Meksykański narkobiznes i związany z nim strach o własne bezpieczeństwo to najczęściej wyszukiwany i badany temat tuż przed wyjazdem do tego kraju. Z licznych internetowych artykułów dowiadujemy się, że Meksyk to bardzo niebezpieczny kraj, w którym kartele narkotykowe codziennie toczą między sobą walkę o pozycję w handlu narkotykami i kontrolę szlaków narkotykowych, podczas których giną niewinni ludzie, że policja jest bezsilna, a skorumpowany meksykański rząd tylko udaje, że coś z tym problemem robi.

Najbardziej przerażające były informacje, o tym jak mafie taksówkarskie czy kartele Sinaloa, Los Zetas, Chiapas czy Juarez urządzają sobie polowania na turystów odwiedzających Meksyk oraz te opisujące bezgłowe, poczłonkowane lub spalone ofiary narkotykowych wojen. Po przeczytaniu kilku takich artykułów człowiek tracił jakąkolwiek ochotę na wyjazd. Nie będziemy ukrywać, że do Meksyku jechaliśmy z duszą na ramieniu, że przez pierwsze dni żyliśmy w jakiejś paranoi, przekonani o czyhającym na nas na każdym rogu niebezpieczeństwie. Niemal każdy taksówkarz i mijany na ulicy Meksykanin wkładany był od razu do szufladki „podejrzany” i „zły”. Sami się teraz z tego śmiejemy.

Okazało się bowiem, że zdecydowana większość Meksykanów to normalni ludzie, tacy jak my. Podczas ponad miesięcznego pobytu w Meksyku poznaliśmy ich wielu, a każdy z nich był dla nas niezwykle życzliwy, opiekował się nami najlepiej jak tylko umiał i ze wszystkich sił starał się pokazać nam swój kraj od tej lepszej i piękniejszej strony. Żaden z nich nie ukrywał przy tym, że narkobiznes i wojny karteli są w Meksyku faktem, że najbardziej niebezpieczne są rejony północne tuż przy granicy z USA  w tym okolice miast Tijuana, Mexicali, Hermosillo i Ciudad Juarez, że w większych miastach faktycznie działa mafia taksówkarska polująca na turystów i ich portfele. Zaświadczali jednak, że jeśli sami nie będziemy poprosili się o kłopoty, nic złego nie powinno nam się stać. I się nie stało.

Fakt, nie włóczyliśmy się po zmroku po ciemnych uliczkach, unikaliśmy zakrapianych imprez trwających do rana, nie podróżowaliśmy nocą, nie obnosiliśmy się ze swoim sprzętem fotograficznym i biżuterią, ubieraliśmy się skromnie i korzystaliśmy z przejazdów Uberem bądź „TAXI autorizado”.

 

Porwania ekspresowe

Zagrożeniem dla turystów są bowiem tzw. „porwania ekspresowe”, które są zazwyczaj następstwem wzięcia przypadkowej taksówki należącej do niesprawdzonej firmy. W Mexico City należy unikać jak ognia zatrzymywania taksówek na ulicy! Najlepiej zamawiać auto telefonicznie lub korzystać z Ubera. W porwaniach mogą brać udział osoby podszywające się pod policjantów. Turysta w porwanej taksówce zazwyczaj wywożony jest na obrzeża miasta i z pistoletem przystawionym do głowy „proszony” o wyciągnięcie środków z bankomatu. W takim przypadku należy oddać wszystko i nie stawiać oporu, bo może to się skończyć tragicznie! W Acapulco, Cancun czy Meridzie zazwyczaj dochodzi tylko do drobnych kradzieży. Dlatego duże sumy pieniędzy oraz dokumenty, w tym paszport, najlepiej zostawić w hotelowym sejfie. Na Jukatanie turyści stają się często ofiarami pożyczających od nich pieniądze lub proszących o skorzystanie z kart kredytowych cudzoziemców mieszkających na stałe w Meksyku.

 

9. Język w Meksyku

Językiem urzędowym jest język hiszpański. W hotelach, restauracjach, na dworcach autobusowych w miejscach turystycznych nie powinniście mieć problemów z dogadaniem się w języku angielskim. Nie będziemy ukrywać jednak, że znajomość języka hiszpańskiego znacznie ułatwia podróżowanie, otwiera wiele drzwi i serc zwłaszcza podczas podróży po centralnej i południowej części Meksyku. Przed wyjazdem proponujemy nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim :-)

 

10. Religia w Meksyku

Meksyk jest krajem chrześcijańskim. Zawdzięcza to hiszpańskim kolonizatorom, którzy po odkryciu tych terenów i ekspansji na nie, aktywnie szerzyli religię chrześcijańską poprzez wiele akcji misyjnych. Około 89% społeczeństwa uważa się za katolików. Choć coraz większego znaczenia nabierają kościoły protestanckie, zielonoświątkowcy i tzw. santerosi wyznający kult śmierci. O tych ostatnich możecie więcej przeczytać w naszym artykule Santa Muerte, kult śmierci w Meksyku. 

 

11. Dni wole od pracy

Dniami urzędowo wolnymi od pracy jest sobota i niedziela.

 

12. Napięcie

W Meksyku stosuje się napięcie 110V. Konieczne jest zatem zabranie ze sobą przełączki do kontaktu!

 

13. Ciekawostki o Meksyku 

Ciekawostkom o Meksyku poświęciliśmy aż cały artykuł 7 rzeczy, których nie wiecie o Meksyku. Jeśli jesteście ciekawi co nietypowego jest w tym kraju zapraszamy do lektury.

 

14. Zdrowie i szczepienia 

 

 

Przed wyjazdem do Meksyku dobrze jest wykonać szczepienia przeciwko: błonicy/tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu. Nie są to szczepienia obowiązkowe, lecz zalecane. Na terenie całego Meksyku występuje zagrożenie amebozą, a na terenach pokrytych lasem tropikalnym – malarią. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia amebozą należy unikać spożywania posiłków na ulicznych straganach, nieumytych owoców i warzyw oraz picia wody innej niż butelkowana.

W 2016r. w Meksyku zanotowano również kilka przypadków zarażenia wirusem Zika. W szczególności powinny uważać na niego kobiety w ciąży, lub te które ciążę planują!

 

15. Waluta w Meksyku

 

 

Walutą jest peso meksykańskie (MXN).  1 PLN –5, 2 MNX

W większości meksykańskich bankomatów możecie wypłacać pesos meksykańskie jak i dolary amerykańskie. W dużych ośrodkach turystycznych jak Cancun, Merida, Playa del Carmen, Tulum, Acapulco można płacić dolarami amerykańskimi, ale bardziej opłaca się płacić w lokalnej walucie. Akceptowane są ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA czy MasterCard oraz w ograniczonym zakresie American Express.

Kalkulator Walut

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version