101 Countries Before 50

Guanajuato, najbardziej kolorowe miasto Meksyku

Nie ma tu subtelnych kolorów – bieli, szarości czy beżu. Jest za to feeria ostrych barw. Kolorowy zawrót głowy. Istne barwne szaleństwo! Wyraziste i odważne amaranty, fuksje i karmazyny mieszają się z lazurową akwamaryną, kanarkową żółcią, ceglastym pomarańczem czy limonkową zielenią. Od czasu do czasu tę mieszankę wybuchową łagodzi lodowy błękit czy pastelowy róż. Kolorowe domy wciśnięte w wąską dolinę, pną się w górę po otaczających wzgórzach. Wygląda to wręcz nieprawdopodobnie! Jak elementy jakiejś barwnej układanki porozrzucane bezwiednie po okolicy. Przedstawiamy Wam Guanajuato, najbardziej kolorowe miasto Meksyku.

 

Guanajuato to kolonialne miasto położone w górach środkowego Meksyku. Było ono kiedyś miastem górniczym, w którym wydobywano srebro. To tu znajdowały się największe kopalnie tego szlachetnego kruszca. Obecnie działają tylko niektóre spośród nich, a Guanajuato przekształciło się w miasto studenckie. Jednak przepych i bogactwo pozostało. Jako ciekawostkę dodamy, że to właśnie w Guanajuato rozpoczęła się wojna o wyzwolenie Meksyku. Na znak tych historycznych wydarzeń na wzgórzu nad miastem wznosi się pomnik „El Pipila” – bohatera wojny wyzwoleńczej. Stąd też rozpościera się wspaniały widok na to całe kolorowe, urbanistyczne szaleństwo Guanajuato.

 

Najbardziej kolorowe miasto w Meksyku

 

Miasteczko jest bardzo kompaktowe, a spacer to najlepsza forma na jego zwiedzanie. Idealnie jest oddać się bezcelowej wędrówce bez mapy i przewodnika po labiryncie małych, brukowanych uliczek. Niektóre z nich znikają bezpośrednio pod ziemią w sieci tuneli. Inne wspinają się stromo od centrum w kierunku wzgórza i momentami przechodzą w maleńkie place, na których mieszkańcy odpoczywają w cieniu laurowych drzew. Na każdym rogu znajdują się liczne kolorowe kawiarnie, bary, stragany, uliczne kramy oraz galerie sztuki.

 

 

Niestety, o ile dla nas wąskie uliczki są iście czarujące, o tyle dla kierowców samochodów stanowią nie lada wyzwanie. Poradzono tu sobie z tym problemem w bardzo nietypowy sposób. Sprytnie wykorzystano biegnącą pod miastem sieć tuneli, którymi pierwotnie płynęła rzeka. Jeździ się nimi w jednym kierunku, z północy na południe miasta. Ruch w drugą stronę odbywa się na powierzchni. Wierzcie nam, mimo iż wydaje się to logiczne i dziecinnie proste, nie byliśmy w stanie połapać się w całym tym systemie podziemnych korytarzy i ich oznaczeń.

 

 

Sercem Guanajuato jest Plaza Jardin De La Union. Korony wyrastających tu drzew laurowych zostały przystrzyżone w bardzo fantazyjny sposób. Utworzyły coś w rodzaju gęstego baldachimu rzucanego cień na znajdujące się pod nim ławeczki. Miejsce to jest bardzo żywe, szczególnie w godzinach wieczornych. Odbywają się tu m.in. występy studentów przebranych w pradawne stroje, którzy zabawiają przechodniów piosenkami i winem.

 

 

Kolejnym ciekawym miejscem wartym zobaczenia jest tzw. „ Zaułek pocałunków” Callejon Del Beso. W najwęższym miejscu na zaledwie 68 cm! Legenda głosi o tragicznej śmierci kochanków – dziewczyny z bogatego rodu i ubogiego górnika. Para spotykała się potajemnie na balkonach w naprzeciwległych budynkach i ukradkiem wymieniała pocałunki. Ich historia zakończyła się tragicznie, kiedy o potajemnych schadzkach dowiedział się ojciec dziewczyny. Obecnie, aby zapewnić sobie 7 lat szczęścia należy stanąć na schodkach pod wspomnianymi balkonami i dać sobie buziaka.

 

 

W mieście znajdują się liczne kościoły i katedry. Tętniąca życiem żółta Basilica de Guanajuato dominująca na  głównym placu czy San Cayetano znajdującą się w pobliżu kopalni. Natomiast Templo de la Compańía została uznana za jeden z najlepszych przykładów stylu barokowego w Ameryce Łacińskiej.

 

 

Miłośnicy zakupów idealnie odnajdą się na targu Mercado Hidalgo. Jest to olbrzymi budynek przypominający trochę hol stacji kolejowej. Budynek został zaprojektowany przez Eiffela w 1910r. Znajduje się w nim dosłownie wszystko – pamiątki, bibeloty, a nawet jedzenie. Dla amatorów dreszczyku polecamy Muzeum Mumii. Eksponaty w nim zgromadzone pochodzą z lokalnego cmentarza i mają niekiedy ponad 100 lat. To sami mieszkańcy zorientowali się, że ziemia w której chowają swoich bliskich balsamuje ciała!

 

 

Jak dostać się do Guanajuato?

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version