101 Countries Before 50

Przewodnik po Katarze

 

Zwiedzanie Kataru

 

1. Jak dolecieć do Kataru? Loty do Kataru.

 

 

Bezpośrednio z Polski do Kataru dolecicie liniami Qatar Airways. Wyloty z Warszawy odbywają się praktycznie codziennie, a lot trwa około 5 godzin. Katarskie linie lotnicze zasłużenie zostały uznane za jedne z najlepszych linii lotniczych na świecie. Posiadają bowiem nowoczesne, wygodne samoloty oraz przemiłą obsługę. Mimo, iż ceny przelotów do najtańszych nie należą to bardzo często Qatar Airways ma w swojej ofercie promocje, dzięki którym lot do Dohy i zwiedzanie Kataru jest praktycznie w zasięgu każdego nawet tego skromniejszego portfela. Trzeba być tylko czujnym i czekać na promocje! Te zwykle pojawiają się jesienią bądź wczesną wiosną.

 

Transport do miasta z lotniska w Doha

Pasażerowie Qatar Airways podróżujący w tranzycie z czasem przesiadki od 5- 12 godzin mogą dzięki uprzejmości linii lotniczej oraz Katarskiej Organizacji Podróżniczej zwiedzić miasto za darmo! Wycieczkę po mieście możecie zarezerwować przy stoisku Doha City Tour (obok żółtego misia) na Międzynarodowym Lotnisku Hamad International Airport w Doha. Rezerwacja dokonywana jest na zasadzie pierwszeństwa zapisu i jest uzależniona od dostępności miejsc w autokarze. Czas trwania wycieczki wynosi około trzech godziny.

Dla tych z Was, którzy nie są w tranzycie i na własną rękę chcą zwiedzić Doha proponujemy zajrzeć na stronę lotniska w Doha. Znajdziecie tu informacje na temat tras przejazdu jak i cen autobusów lub taksówek jadących do miasta. Czytając relacje na innych blogach wiemy, że możliwe jest również dotarcie do centrum Doha (na Corniche i w okolice Souq Wagif) na piechotę. Lotnisko znajduje się bowiem ok 6-7 km od centrum i dla wytrwałych piechurów wycieczka wzdłuż portu może okazać się ciekawym rozwiązaniem. My osobiście skorzystaliśmy z darmowego transportu jaki zaoferował nam hotel, w którym się zatrzymaliśmy.

Zajrzyjcie również do naszego poradnika o tym „Jak znaleźć tani bilet lotniczy” – znajdziecie tam wiele cennych informacji!

 

2. Jak uzyskać wizę do Kataru?

 

 

Od 9 sierpnia 2017 roku zwiedzanie Kataru jest o wiele prostsze, ponieważ Polacy nie podlegają już obowiązkowi wizowemu. Żeby wjechać do Kataru, od teraz wystarczy tylko paszport ważny na przynajmniej sześć miesięcy i bilet powrotny (lub na dalszą podróż). Na miejscu otrzymacie pozwolenie na pobyt do 90 dni. Pozwolenie będzie ważne przez 180 dni i będzie wydawane bezpłatnie!

Więcej o wizach pisaliśmy w artykule „Czy zawsze wymagana jest wiza?”.

 

3. Kiedy jechać do Kataru?

 

 

Katar leży w klimacie zwrotnikowym i cieszy się słońcem przez cały rok. Opady występują tu dość rzadko, a lata są wyjątkowo upalne i wilgotne. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi powyżej 17 °C, a  w sierpniu waha się w granicach od 38–44 °C! Wiosna i jesień to zatem najlepszy czas na zwiedzanie Kataru. Temperatura powietrza jest dość przyjemna, wieczory są nieco chłodniejsze i orzeźwiające.

Więcej informacji o tym kiedy i gdzie jechać na wakacje znajdziecie pod linkiem.

 

4. Co warto zobaczyć w Katarze?

 

 

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Doha

Zwiedzanie Kataru proponujemy rozpocząć od Doha. Miasto to jest typowym przykładem metropolii, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. Pisaliśmy więcej o tym w poście „Przesiadka w Doha, co robić?”. Mimo, iż nadal jest wielkim placem budowy, bo przygotowuje się do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku, to ma jednak do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji turystycznych:

 

Co warto zobaczyć w Katarze?

 

 5. Transport w Doha

 

 

Komunikacja miejska w Doha jak i innych większych katarskich miastach praktycznie nie istnieje. Nie ma tu pociągów, autobusów czy tramwajów, a metro dopiero jest budowane. Nieliczne autobusy przeznaczone są praktycznie dla pracowników budowlanych pochodzących głównie z Pakistanu, Afganistanu czy Indii. Nam udało się zwiedzić Dohę na piechotę. Jest to możliwe, ponieważ większość atrakcji turystycznych Doha znajduje się blisko siebie. Najłatwiejszą opcją jest oczywiście skorzystanie z taksówki bądź wynajęcie auta w jednej z wielu tamtejszych wypożyczalni. Niestety koszty takiej” przyjemności” są dość wysokie.

 

6. Noclegi w Doha

 

 

Baza noclegowa w Doha jest bardzo dobrze rozwinięta, ale niestety sporo kosztuje. Większość miejsc to luksusowe hotele znanych marek.

 

 Polecane przez nas hotele w Doha

Bardzo nowoczesny, czyściutki hotel. Jest w nim w zasadzie wszystko czego tylko zapragniecie. Kilkanaście restauracji, odkryty/kryty basen, centrum fitness, bezpłatny transport z lotniska, itd. Zdecydowanie polecamy – tylko ta cena…

Cena: od 400 PLN za najtańszy pokój. Nas kosztował 0 PLN – korzystaliśmy z punktów z programu lojalnościowego.

Adres: C Ring Road, Ad-Dauha, Doha, Katar

Rezerwacja: booking.com



Booking.com

7. Kuchnia lokalna

 

 

W Katarze oczywiście spotkacie się z kuchnią arabską będącą trochę połączeniem kuchni z Maroko, Egiptu, Tunezji czy Turcji. Baranina i jagnięcina w przeróżnej postaci, tadżin, falafel (wegetariańskie kotleciki z cieciorki), hummus czy tabbouleh (sałatka warzywna z pomidorów i kaszy bulgur), a do tego bakłażany, pomidory, papryka i cukinie oraz różne odmiany ryżu, kaszy i oczywiście przepyszne chlebki królują na tamtejszych stołach. Produkty z wieprzowiną nie są dostępne i nie można ich również wwozić do kraju. Koran zakazuje bowiem muzułmaninowi spożywania wieprzowiny, a świnia jest uznawana jako zwierzę nieczyste. Oprócz kuchni arabskiej w Katarze znajdziecie też kuchnię chińską, tajską, hinduską czy włoską. Przy tak dużej różnorodności, każdy znajdzie dla siebie coś smacznego.

 

Polecane przez nas restauracje w Doha

Restauracja znajduje się przy jednej z brukowanych uliczek na Souq Wagif naprzeciwko tzw.”Old Parking”. Serwuje dania kuchni marokańskiej. My skosztowaliśmy w niej sztandarowego marokańskiego dania tj. tadżinu z jagnięciną i przepysznym arabskim chlebkiem (cena ok 55 QR) oraz grillowanego kofta kebab podanego z ryżem i warzywami (cena ok 40 QR). Na deser proponujemy herbatę arabską lub sziszę (30 QR).

Adres:  Souq Wagif

 

8. Katarczycy

 

 

Katarczycy to najbogatsze społeczeństwo na świecie. Bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego sprawiają, że obywatele tego państwa żyją jak przysłowiowe pączki w maśle. Mają zapewnione niemal bezpłatne mieszkania, służbę zdrowia, edukację, wodę, gaz i prąd, a jakby tego było mało nie płacą podatków! Panie odziane od stóp do głów w czarne abaye widoczne są praktycznie zawsze w towarzystwie swoich mężów/ojców/braci. Panowie natomiast uwielbiają swoje towarzystwo i przesiadują w klimatycznych arabskich knajpach popalając sziszę. Sprzedawcy na targu czy w sklepie nie są zainteresowani turystami tak jak np. w Egipcie. Nie zaczepiają, nie nagabują, bo zasobnością portfela nawet najbogatszy turysta nie dorównuje obywatelowi tego kraju. Katarczycy wywarli na nas wrażenie miłych ludzi lecz mocno zdystansowanych do turystów. Odnieśliśmy wrażenie (być może mylne), że nie czują potrzeby nawiązywania z nami bliższych relacji.

 

9. Religia w Katarze

Katar jest krajem, w którym obowiązują zasady wypływające z tradycji i religii muzułmańskiej. Daje się jednak zauważyć stopniową liberalizację w tej kwestii. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane. Napoje alkoholowe sprzedawane są tylko w niektórych hotelach, a butelka piwa kosztuje w nich ponad 50 zł. W okresie ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca.

Co do ubioru przeciętnej europejskiej turystki. Poza specjalnymi miejscami jak hotelowe baseny niemile widziane są głębokie dekolty, bluzki odsłaniające ramiona, mini spódniczki czy krótkie szorty. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Pamiętajcie o tym podczas zwiedzania Kataru. Ze względu na obowiązujący tam islam i własne dobre samopoczucie proponujemy przesadnie nie eksponować swego ciała. W Katarze została nawet zainicjowana kampania „Reflect Your Respect”, która ma na celu uświadomić turystom, że niektóre stroje w tym kraju są uznawane za niestosowne np. leginsy.

 

10. Język w Katarze

Językiem urzędowym w Katarze jest język arabski, ale wszędzie da się porozumieć w języku angielskim.

 

11. Czy w Katarze jest bezpiecznie?

Katar jest bardzo bezpiecznym krajem. Ma najniższy wskaźnik przestępczości na świecie. Nikt tu nie boi się wychodzić nocą. Niejednokrotnie Katarczycy zostawiają otwarte domy czy samochody. Jak wszędzie zalecamy jednak zachować ostrożność i z dystansem podchodzić do przesadnie wylewnych osób starających się z Wami szybko zaprzyjaźnić.

 

12. Dni wole od pracy

Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota.

 

13. Wymagane szczepienia do Kataru

 

 

Przed wyjazdem dobrze jest wykonać szczepienia przeciwko: błonicy/tężcowi czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.  Nie są to szczepienia obowiązkowe, lecz zalecane. Katar jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych i żadne szczepienia dodatkowe nie są tu wymagane.  Woda w wodociągach pochodzi z odsolonej i uzdatnionej do spożycia wody morskiej. Zalecane jest jednak spożywanie wody butelkowanej. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie, działa tu wiele gabinetów i szpitali prywatnych.

 

14. Waluta w Katarze

 

 

Walutą oficjalną jest rial katarski (QAR). 1 QAR – 1,08 PLN.

 

Kalkulator Walut

Poradnik: Katar

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version