101 Countries Before 50

Dookoła Islandii w 10 dni. Gotowy plan podróży

Islandię odwiedziliśmy w drugiej połowie lipca 2017 roku w szczycie sezonu turystycznego. Podróżowaliśmy po niej wypożyczonym kamperem przez 10 dni w 5-cio osobowym składzie. Zwiedzanie Islandii oparliśmy na atrakcjach zlokalizowanych przy tzw. Ring Road, czyli drodze krajowej numer 1 biegnącej wokół wyspy. Celowo pominęliśmy oblegany przez turystów Złoty Krąg (Golden Circle) i oglądanie wielorybów w Husaviku czy Akureyri na koszt Fiordów Zachodnich.

Nie będziemy ukrywać, że zaplanowanie trasy i ogarnięcie wszystkiego zajęło nam trochę czasu, ale dzięki temu uniknęliśmy niespodzianek i nerwówki na miejscu. Bawiliśmy się świetnie, a nasz road trip po Islandii był jedną z fajniejszych przygód jakie do tej pory przeżyliśmy. Przy planowaniu podróży skupiliśmy się na przyrodniczych perełkach wyspy i miejscach przyciągających miłośników fotografii. Reykjavik i pozostałe islandzkie miasta i miasteczka zeszły kompletnie na dalszy plan. Wiemy, że wielu rezygnuje z samodzielnych podróży, bo nie ma czasu, chęci bądź umiejętności, aby samemu je zaplanować. Dlatego jeśli zaliczasz się do takich osób, to ten post jest skierowany właśnie do Ciebie. Udostępniamy Ci gotowy plan zwiedzania Islandii w 10 dni. Zachęcamy Cię do skorzystania z niego i objechania całej wyspy naszymi śladami:)

Trasa zwiedzania Islandii na własną rękę

Zwiedzanie Islandii  i najpiękniejsze atrakcje wyspy

Dzień 0. Przylot

Większość samolotów z Europy przylatuje na Islandię późnym wieczorem lub nocą. Proponujemy Ci odebrać auto od razu na lotnisku w Keflaviku. Zaoszczędzisz wówczas mnóstwo czasu i pieniędzy. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, to najtańszym sposobem na dotarcie do Reykjaviku z oddalonego o około 50 km lotniska w Keflaviku będzie transfer autobusem Reykjavik Excursions. Podróż trwa około godziny i kosztuje 2500 ISK. Jeśli nie przylatujesz w nocy proponujemy Ci zwiedzić stolicę Islandii i kolejnego dnia przemieścić się w zaproponowane przez nas miejsca.

Loty na Islandię

Bezpośrednie loty z Polski na Islandię oferuje m.in. Wizz Air. W ciągu około 4 godzin z łatwością dolecisz z nią na lotnisko Keflavik k. Rejkiawiku z wielu lotnisk w Polsce, między innymi z: Warszawy, Katowic czy Gdańska.

Sprawdź najlepsze opcje dolotu

Dzień 1. Reykjadalur – Seljalandsfoss – Seljavallalaug – Skogafoss

Ze stolicy Islandii (Reykjaviku) udaj się wprost do:

Dookoła Islandii w 10 dni. Gotowy plan podróży

Nocleg: Kemping pod samym wodospadem Skogafoss. Ewentualnie możesz podjechać w okolice płaskowyżu Dyrholaey i spać w kamperze, pod namiotem lub w hotelu w miejscowości Vik.

Dzień 2. Dyrholaey – Solheimasandur – Reynisfjara – Vikurfjara – Fjadrargljufur – Skaftafell

Dzień drugi proponujemy rozpocząć od płaskowyżu Dyrholaey lub wraku samolotu DC-3. Obie atrakcje oddalone są od siebie zaledwie o kilkanaście kilometrów.

AKTUALIZACJA:  W 2019 roku Kanion Fjaðrárgljúfur został zamknięty dla zwiedzających, po tym, jak nie był on w stanie poradzić sobie z najazdem turystów i ogromną popularnością jaką zafundował mu swoim teledyskiem Justin Bieber.

Nocleg: Kemping Skaftafell (świetny!) przy lodowcu Skaftafellsjokull.

Dzień 3. Skaftafell – Svartifoss – Hofskirkja – Fjallsarlon – Diamond Beach – Jokulsarlon – Stokksnes

Plan w tym dniu jest dość napięty, jednak jak najbardziej do zrobienia. Proponujemy zobaczyć:

Nocleg: Niedaleko plaży Stokksnes w kamperze lub pod namiotem. Przy plaży Stokksnes znajdziesz również niewielkie pole kempingowe.

ZAJRZYJ RÓWNIEŻ DO NASZEGO POSTA „NAJPIĘKNIEJSZE ATRAKCJE ISLANDII”, W KTÓRYM SZCZEGÓŁOWO OPISALIŚMY POWYŻSZE ATRAKCJE. 

Dzień 4. Laekjavik – Djupavogskorin – Lagarfljot

Nieco spokojniejszy od dnia poprzedniego dzień czwarty przeznaczony jest głównie na pokonanie dość sporego wschodniego fragmentu krajowej 1 i chillout w gorących źródłach.

Nocleg: Kemping Hofdavik przy jeziorze Lagarfljot.

Dzień 5. Wodospady Litlanesfoss – Hengifoss – Dettifoss – Selfoss – Myvatn

Dzień zachwycających islandzkich wodospadów:

ZAJRZYJ RÓWNIEŻ DO NASZEGO POSTA „NAJPIĘKNIEJSZE WODOSPADY NA ISLANDII”.

Nocleg: W okolicach jeziora Myvatn. Znajdziesz tam zarówno kempingi jak i hotele.

Dzień 6. Myvatn – Krafla – Leirhnjukur – Hverir – Grjotagja – Godafoss – Akureyri – Blonduos

Zarezerwowany dla najpiękniejszych atrakcji w okolicy jeziora Myvatn. Zobaczysz je wszystkie w ciągu jednego dnia tylko pod jednym warunkiem: jeśli pobudkę zaplanujesz bardzo wcześnie rano (3:00-4:00)! Gwarantujemy, że nacieszysz swe oczy widokami niczym z filmów fantasy i to bez żadnych tłumów!

O WYŻEJ WYMIENIONYCH ATRAKCJACH Z TEGO DNIA PISALIŚMY W POŚCIE „„7 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ NA PÓŁNOCY ISLANDII”

Nocleg: Pole kempingowe w miejscowości Blonduos.

Dzień 7. Fiordy Zachodnie: Hellulaug – Raudisandur

Być na Islandii i nie zobaczyć choćby małego fragmentu Fiordów Zachodnich? Nie, to nie jest możliwe! To najstarsza geologicznie część wyspy, najbardziej odludna, dzika, nieposkromiona, nieprzewidywalna i niebezpieczna, na „liźniecie” której zaplanowaliśmy kolejne dwa dni z rzędu. Zwiedzanie Islandii bez wizyty na fiordach nie byłoby kompletne!

Nocleg: Kemping Melanes przy plaży Raudisandur.

Dzień 8. Fiordy Zachodnie: Pollurinn – Gardar – Stykkisholmur

Kolejny dzień na Fiordach Zachodnich.

Nocleg: Okolice miasteczka Stykkisholmur.

Dzień 9. Kirkjufell – Stjani – Reykjavik – Hafnarfjordur 

Nie zaplanowaliśmy tego dnia zbyt wielu atrakcji, bo priorytetem było dla nas jak najszybsze dotarcie do Reykjaviku. Po drodze zobaczyliśmy jedynie:

Nocleg: Pole kempingowe w mieście Hafnarfjordur pod Reykjavikiem.

Dzień 10. Hafnarfjordur – Keflaviku – odlot

CHCESZ WIEDZIEĆ ILE WYNIOSŁA NAS PODRÓŻ PO ISLANDII? ZAJRZYJ DO NASZEGO POSTA „DOOKOŁA ISLANDII W 10 DNI. KOSZTY PODRÓŻY” 

Noclegi na Islandii

My będąc w Islandii nocowaliśmy w kamperze. Jednak zdajemy sobie jednak sprawę, że ta opcja nie jest dla każdego. Dlatego jeśli szukasz noclegów to my możemy ze swojej strony Ci polecić 2 portale: booking.com, gdzie znajdziesz głównie hotele. Jeśli preferujesz mieszkania/apartamenty do wynajęcia, to zdecydowanie polecamy Ci portal Airbnb. Jeśli skorzystasz z naszego linka, dostaniesz 100 zł na pierwszą rezerwację.

Pogoda na Islandii

Szczyt sezonu turystycznego na Islandii przypada na miesiące od czerwca do września. W tym czasie musisz liczyć się z wyższymi cenami i tłumami turystów, szczególnie w południowej części wyspy przy tzw. Złotym Kręgu.  Pogoda jest wtedy najlepsza, a dni najdłuższe. Nie oznacza to jednak, że nie będzie wówczas na Islandii lało ani wiało. Pogoda zmienia się tam diametralnie.  Aby uniknąć tłumów i nieco zejść z ceny dobrym okresem na wizytę na Islandii może być maj oraz wrzesień. Zimą na Islandii panują najgorsze warunki pogodowe, dni są bardzo krótkie, ale to właśnie wtedy można zobaczyć zorzę polarną. Dodatkowo wydatki związane z podróżą będą zdecydowanie niższe niż latem.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version