Wycieczka na Islandię to marzenie wielu, a pytanie o koszty podróży na wyspę jest jednym z najczęściej zadawanych pytań przez wszystkich, którzy chcą ją odwiedzić. W poście tym postaramy się je przybliżyć Ci koszty podróży dookoła Islandii na własną rękę. Już na wstępie zastrzegamy, że tanio nie będzie, bo Islandia to niestety dość drogi kraj. Poniżej zestawiliśmy wszystkie wydatki tak, abyś przy planowaniu swojego własnego wyjazdu mógł wstępnie ocenić jakie koszty potencjalnie Cię czekają. Nasza podróż po Islandii trwała 10 dni. Przejechaliśmy kamperem około 2300 km. Nacieszyliśmy oczy fantastycznymi widokami, pooddychaliśmy świeżym powietrzem, zresetowaliśmy głowy, trochę zmarzliśmy, kilka razy udało nam się zmoknąć, wymoczyliśmy się w gorących źródłach i uszczupliliśmy swój portfel do granic możliwości, ale uważamy, że naprawdę było warto!
Zanim przejdziemy do konkretów, parę kluczowych informacji:
- Nasza podróż trwała 10 dni (2017 rok)
- Podróżowaliśmy w piątkę (4 osoby dorosłe oraz 1 dziecko)
- Na cały okres wypożyczyliśmy kampera
- Nie korzystaliśmy z hoteli (spaliśmy w kamperze, ale korzystaliśmy również z kempingów co 2-3 dni)
- Prawie wszystkie posiłki przygotowywaliśmy w kamperze
- Nie wykupiliśmy żadnej zorganizowanej wycieczki na miejscu
- Zestawione poniżej koszty dotyczą 2 osób dorosłych
Spis treści
Wycieczka na Islandię na własną rękę i związane z nią koszty
Loty na Islandię: 2 400 PLN/2os.
1200 PLN/os. to naprawdę dużo jak na lot tanimi liniami po Europie. Zmuszeni byliśmy zapłacić za przelot trochę więcej, tylko dlatego, że lecieliśmy na Islandię w samym szczycie sezonu turystycznego, przypadającego na miesiące do lipca-sierpnia. Dodatkowo za szukanie biletów wzięliśmy się dość późno oraz mieliśmy sztywno wyznaczone daty urlopu, które nas ograniczały czasowo. Jeśli nie jesteś elastyczny, niestety przepłacasz. Czterogodzinny lot na trasie Warszawa-Keflavik zapewniła nam islandzka tania linia lotnicza WOW air (niestety linia już nie istnieje!). Oczywiście, tak jak u innych tanich przewoźników, za bagaż główny musieliśmy dodatkowo zapłacić.
Wiedz jednak o tym, że bilety lotnicze na Islandię możesz kupić dużo taniej, nawet od 150 PLN/os! Bardzo często WIZZair oferuje promocyjne połączenia z Gdańska, Katowic, Wrocławia w terminach jesienno- zimowych. Dni na wyspie są wtedy bardzo krótkie, ale za to możesz zobaczyć zorzę polarną. Na Islandię możesz również tanio dolecieć liniami EasyJet z Wielkiej Brytanii, jednak wiąże się to z podróżowaniem z przesiadką oraz wydłużonym czasem podróży.
Wypożyczenie auta na Islandii: kamper 5600 PLN\2os.
Całkowity koszt wynajęcia kampera na 10 dni to 14 000 PLN ?Tak, to nie żart! W Polsce za takie pieniądze można kupić na własność kilkunastoletnie auto! Na Islandii w tej cenie objedziesz wyspę dookoła. Dzięki Bogu koszty wynajmu tej mega drogiej imprezy dzieliliśmy ze swoimi współtowarzyszami podróży, więc w ostateczności wyszło nas to nieco taniej (5600 PLN dla 2 osób). Choćby z tego powodu na Islandię warto jechać w grupie. Na horrendalną cenę wpływ miał oczywiście szczyt sezonu turystycznego. Zarezerwowanie auta na kilka dni lipca też graniczyło z cudem, bo w większości internetowych wypożyczalni, auta/kampery/vany przerobione na kampery (tzw.happy campers) już w maju na ten okres były niedostępne. Z pomocą przyszła nam strona carrenters.is, działająca na podobnej zasadzie jak słynne Airbnb (wynajem od osób prywatnych). Choć kontakt z wypożyczającym był początkowo utrudniony, na miejscu okazało się, że Islandczycy po prostu nie lubią odpowiadać na maile!
Wynajęty przez nas kamper zaopatrzony był we wszystkie niezbędne rzeczy (ogrzewanie, prysznic, pościel, ręczniki, kuchenkę gazową, 2 butle gazowe, garnki, talerze, kubki, sztućce, płyn do mycia naczyń, tabletki czyszczące do wc, papier toaletowy). Było to dla nas nie lada zaskoczeniem, bowiem standardowe wypożyczalnie aut za każdą dodatkową rzecz na wyposażeniu pobierały ekstra opłaty.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wynająć kampera/przerobionego busa na kampera/auto osobowe/auto terenowe 4X4, warto też rozważyć kwestię dodatkowego ubezpieczenia tzw: GP (gravel protection) – dodatkowe ubezpieczenie pokrywające koszty związane z uszkodzeniem szyb, świateł oraz karoserii przez skały i kamienie. Uszkodzenia takie zdarzają się dość często, nawet na krajowej 1. Sami tego doświadczyliśmy. Kamperem, przerobionym kamperem oraz zwykłym autem zabronione jest poruszanie się po tzw. F roads (żwirowych drogach interioru). Tylko autem z napędem 4X4 możesz się po nich przemieszczać. Naszym zdaniem ubezpieczenie GP przy wypożyczaniu auta terenowego i eksplorowaniu interioru jest głosem zdrowego rozsądku.
Pomimo bardzo wysokich kosztów wynajmu kampera, nadal uważamy, że opłaca się go mimo wszystko wypożyczyć zwłaszcza gdy planujesz podróż w 5-6 osobowej grupie. Oszczędzasz wtedy na noclegach i jednocześnie śpisz w bardzo komfortowych warunkach. Możesz w nim również przygotowywać normalne posiłki (gotować obiady), a nie „jechać” tylko na zupkach chińskich. Nie wspominając już od tym, że masz dostęp do toalety czy prysznica i nie zanieczyszczasz wrażliwego islandzkiego środowiska. Nam na tym wszystkim zależało – nie oznacza to jednak, że i Ty musisz w ten sposób podróżować :)
Kilka stron, przez które możesz wypożyczyć auto na Islandii:
- Carrenters.is – tu wypożyczyliśmy naszego kampera
- Renalcars
- Ice Pole – wypożyczalnia prowadzona przez Polaków mieszkających na Islandii
- Kuku Campers
- Snail Motorhome Rental
- Happy Campers
Przykładowe ceny za wypożyczenie innych rodzajów aut:
- Przerobiony kamper dla 2 osób: ~4000-5000 PLN
- Pseudo jeep (np. Suzuki Vitara) 4×4:~4000-5000 PLN
- Auto osobowe: ~2000-3000 PLN
UWAGA: Podane ceny są bardzo poglądowe. Wszystko zależy od sezonu, wypożyczalni, rodzaju auta, ubezpieczenia, itp.
Paliwo na Islandii: ~700 PLN/2os.
Jak wszystko na Islandii, tak i paliwo do najtańszych tutaj nie należy. Średnia cena za litr benzyny wynosi 7 PLN. Wszystkie stacje benzynowe na wyspie są samoobsługowe, a za paliwo zapłacisz tylko i wyłącznie kartą! Dodatkowo pamiętaj o tym, że poza rejonem stolicy i większych miast, stacje benzynowe są rozsiane, a odległości między nimi potrafią być dość spore. Dlatego zawsze tankuj do pełna.
Kempingi na Islandii: ~ 500 PLN/2os.
Noclegi na Islandii są … koszmarnie drogie! Ceny w hostelach w kilkuosobowych dormach zaczynają się od 100-200 zł od osoby, nie wspominając już o cenach hotelowych. Tak wiemy, można również spać pod namiotem, jednak nie każdy preferuje taki rodzaj noclegu. Zdecydowaliśmy się na kampera. Nie wiedzieliśmy jednak tego, że nocowanie „na dziko” nie jest już na wyspie przyjaźnie odbierane przez jej mieszkańców. Internety huczą, że spokojnie można się „rozbić” poza miastem, gdzieś na uboczu lub terenie prywatnym po uprzedniej zgodzie jego właściciela, z czym akurat może być problem, bo terenów prywatnych jest tu od groma, a właściciela nie sposób odnaleźć. Na miejscu okazało się, że na parkingach zlokalizowanych w pobliżu atrakcji turystycznych, w miastach i na ich obrzeżach oraz miejscach, w których zdawałoby się, że rozbicie namiotu lub zaparkowanie kampera nikomu nie będzie wadzić, praktycznie wszędzie natykaliśmy się na tabliczki z napisem „NO CAMPNIG OVERNIGHT” :-)
Nie będziemy ukrywać, że kilka nocy spędziliśmy parkując auto przy bocznych drogach. Raz zostaliśmy przepędzeni, kilka razy strąbieni. Po powrocie usłyszeliśmy też od rodaka, że jesteśmy typowymi „Polakami cebulakami”, których stać było na kampera, a oszczędzaliśmy na noclegu na kempingu. No cóż. Jeśli chcesz uniknąć tych wszystkich nieprzyjemności i poczucia, że jesteś na wyspie intruzem nocuj na kempingach. Ceny noclegów wahają się tam od 1200-1800 ISK za osobę. Prawie zawsze dostępna jest wspólna kuchnia i umywalki z ciepłą wodą. Toalety są zadbane i czyste, prysznice zazwyczaj dodatkowo płatne (ok. 500 ISK za kilka minut).
Kempingi znajdziesz w islandzkich miastach i w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych. Przy kliku noclegach warto rozważyć wykupienia tzw. Camping Card. Umożliwia ona spędzenie 28 nocy w 42 obiektach w całym kraju. Karta kosztuje 149 euro i wydawana jest na dwie dorosłe osoby. W cenę karty nie są wliczone dodatkowe usługi jak płatne prysznice i pranie. Osobiście nie korzystaliśmy z Camping Card.
Na większości kempingów i niektórych stacjach benzynowych możesz zrzucić nieczystości, wymyć kampera i uzupełnić zbiorniki na wodę całkowicie za darmo.
Tutaj znajdziesz mapę i szczegółowe informacje na temat rozmieszczenia kempingów na Islandii.
Wyżywienie na Islandii~ 800 PLN/2os.
Nie będziemy oryginalni. Tak jak większość naszych rodaków zakupy robiliśmy w supermarketach Bonus i Netto – odpowiednikami naszej Biedronki czy Lidla. Dodatkowo z Polski zabraliśmy ze sobą: sery, masło, kabanosy, gorące kubki, kawę, herbatę, cukier, przyprawy i słodycze. Resztę produktów kupowaliśmy na miejscu. W wymienionych wyżej supermarketach jest drożej niż w Polsce, ale nie aż tak, aby wszystko przywozić z kraju! Najdroższy jest chleb, warzywa, owoce, alkohol i mięso. Najtańsza, bo darmowa – woda (oczywiście ta z kranu).
Przykładowe ceny produktów z supermarketu Bonus:
piwo: 20-30 zł
bagietka: 10 zł
ser żółty: 20-25 zł
masło: 18 zł
skyr (lokalny ser): 8-10 zł
Tutaj znajdziesz mapkę z rozmieszczeniem Bonusów :-)
W restauracji jedliśmy raz (nie licząc hot-doga :) – całkiem dobrą rybkę za 100 zł od osoby. Jedzenie było koszmarnie drogie, dlatego wszystkie posiłki przygotowywaliśmy sobie samemu. Było smacznie i dużo, dużo taniej :-) Jest jednak coś, czego koniecznie musisz spróbować będąc na Islandii. Lodów z lodziarni Brynja w mieście Akureyri. Znajdziesz w niej przepyszne lody na bazie prawdziwego mleka i śmietanki. Smaków, wafelków, dodatków i posypek do wyboru jest tam od groma!
Dodatkowy transport: ~600 PLN
Transfer autobusem z lotniska w Keflaviku do Reykjaviku z firmą Reykjavik Excursions wyniósł nas około 180 PLN/2os. Jeśli masz taką możliwość, odbierz wynajęte auto z lotniska w Keflaviku. Unikniesz wówczas niepotrzebnych kosztów związanych z dotarciem do stolicy Islandii. Kolejnym dodatkowym kosztem była przeprawa promem z Brjanslækur (Fiordy Zachodnie) do Stykkisholmur z firmą Seatours – 420 PLN/2os.
Noclegi na Islandii
Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, my nocowaliśmy w kamperze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ta opcja nie jest dla każdego. Dlatego jeśli szukasz noclegów to ze swojej strony możemy Ci polecić 2 portale: booking.com, gdzie znajdziesz głównie hotele oraz portal Airbnb, jeśli preferujesz mieszkania/apartamenty do wynajęcia.
Dodatkowe atrakcje na Islandii: 0 PLN
Podczas 10 dniowej podróży wokół wyspy nie korzystaliśmy z innych dodatkowo płatnych atrakcji, choć było ich po drodze mnóstwo. Do wyboru np.:
- nurkowanie w szczelinie Silfra położonej w samym sercu Parku Narodowego Pingvellir na styku płyt kontynentalnych Europy i Ameryki – koszt około 40 000 ISK (zorganizowany tour z Reykjaviku)
- trekking po lodowcu Svínafellsjökull – 9 500 ISK
- tour amfibią lub łodzią po lagunie lodowcowej Jokulsarlon – 5 500-9 500 ISK
- oglądanie wielorybów w Aqureyri – 11 000 ISK
- kąpiel w gorących źródłach w Myvatn
- kąpiel w gorących źródłach w Blue Lagoon
Proponujemy odpuścić sobie płatne gorące źródła – dużo ciekawsze są te dzikie, na dodatek darmowe i na Islandii jest ich naprawdę sporo! O niektórych z nich pisaliśmy tutaj. Pozostałe znajdziesz na tej mapie.
Podsumowując, koszty podróży w naszym przypadku zamknęły się w kwocie ok. 10 000 PLN za 2 osoby na 10 dni. To naprawdę dużo! Za mniejsze pieniądze można pojechać na 3 tygodnie do Azji. Z pewnością da się zorganizować wyjazd na Islandię taniej – wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji, poziomu komfortu oraz wygody. Mamy nadzieję, że post ten okazał się dla Ciebie przydatny i pomoże zorganizować Ci swoją własną podróż po krainie ognia i lodu.