Islandia – kraina ognia i lodu. O „gorącym” temperamencie tej niezwykłej wyspy pisaliśmy w poście „7 miejsc, które warto zobaczyć na północy Islandii”. Nadeszła więc pora, aby pokazać najpiękniejsze atrakcje Islandii. Lodu, wiatru i chłodu będzie tutaj co nie miara. Zabieramy Cię w podróż po południu Islandii, bogatym w lodowce, których jęzory pragną zaspokoić pragnienie wodą wprost z oceanu. Pełnym lagun z dryfującymi po nich lodowymi górami o fantastycznych kształtach i kolorach. Wybrzeżu usłanym szerokimi, czarnymi plażami, na których niczym diamenty skrzą się w słońcu wyrzucone przez ocean błyszczące bryły lodu. Na koniec wstąpimy do uroczego torfowego kościółka leżącego u stóp największego europejskiego lodowca Vatnajökull. No to co? Chcesz poznać najpiękniejsze atrakcje Islandii? Jeśli tak, to zapraszamy!
Spis treści
Najpiękniejsze atrakcje Islandii:
1. Park Narodowy Skaftafell
Skaftafell to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc, na które trafisz jadąc wzdłuż południowo-wschodniego odcinka drogi krajowej numer 1. To tu poznasz prawdziwą lodową krainę. Liczne szlaki piesze biegnące wśród dwóch jęzorów lodowca, skał, wodospadów i lodowych szczelin zdecydowanie zachęcają do aktywności. Większość tras rozpoczyna się tuż za polem kempingowym leżącym u podnóża lodowca Skaftafellsjokull. My ze swojej strony szczególnie polecamy Ci szlak pieszy prowadzący do punktu widokowego Sjonarnipa, z którego rozpościera się fantastyczny widok na cofający się jęzor lodowca. Widziany z góry robi niesamowite wrażenie. Poprzecinany licznymi głębokimi szczelinami, spękany, szary, pokryty grubymi żyłami czarnego, wulkanicznego popiołu przechodzi w płytkie, bagniste jezioro.
Po lodowcu można spacerować, ale tylko w zorganizowanych grupach wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Ze Sjonarnipy rozpościerają się również zachwycające widoki na najwyższą górę Islandii – Hvannadalshnukur. Ze wspomnianego przez nas szlaku możesz podążyć dalej w kierunku jednego z najpiękniejszych wodospadów na Islandii – Svartifoss. Do wyboru są dwie trasy. Krótsza jest bardzo przyjemna, wiedzie przez rozległe zielone tereny z cudownym widokiem na mniejszy lodowiec Morsarjokull. W Skaftefell Visitor Center znajdziesz mapy z rozpisanymi szlakami po Parku Narodowym Skaftafell.
2. Laguna lodowcowa Jokulsarlon
Mianem laguny lodowcowej Jokulsarlon określa się polodowcowe jezioro, rzekę Jökulsá wpadającą do Atlantyku oraz zawieszony nad nią most będący fragmentem drogi krajowej nr 1. Laguna jest następstwem topienia największego w Europie lodowca Vatnajökull. Powstała całkiem niedawno, bo ok. 65 lat temu w wyniku stopniowego cofania się lodowca w głąb wyspy. To tu olbrzymie kawałki lodu z trzaskiem odrywają się od jego czoła i powoli przesuwają się w kierunku Atlantyku. Część z nich z powodu niekorzystnych pływów znad oceanu nie jest w stanie wypłynąć z laguny i piętrzy się na jeziorze. Porozrzucane bezwiednie na wodzie lodowe góry przyjmują niezwykłe kształty, rozmiary i kolory.
Te świeżo oderwane od czoła lodowca mienią się błękitem, nadtopione przyjmują kolor śnieżnej bieli, z czasem stopniowo szarzeją i pokrywają się grubymi żyłkami czarnego pyłu wulkanicznego. Jedne i drugie zachwycają. Po lodowej lagunie Jokulsaron, która sama w sobie jest darmową atrakcją, organizowane są rejsy amfibiami i łodziami. To z ich pokładu góry lodowe i jęzory lodowca są na wyciągniecie ręki. Więcej informacji na temat rejsów i związanych z nimi kosztów znajdziesz na stronie icelagoon.is i icelagoon.com.
Gotowa trasa podróży po Islandii dostępna w naszym poście „DOOKOŁA ISLANDII W 10 DNI. GOTOWY PLAN PODRÓŻY”. Zapraszamy!
3. Diamentowa Plaża (Diamond Beach)
Nieopodal Jokulsarlon, po drugiej stronie drogi odkryjesz przepiękną „diamentową plażę” Breiðamerkursandur. Jej nazwa nie wzięła się znikąd. Wielkie bryły lodu z jeziora Jokulsarlon powoli dryfują do oceanu. Część z nich, wyrzucana przez fale i prądy morskie, ląduje na czarnej plaży. Przeźroczyste jak szkło lub mieniące się odcieniami błękitu lodowe odłamy wyglądają na niej niczym diamenty!
4. Lodowa Laguna Fjallsarlon
Druga, mniejsza laguna znajdująca się tuż przy jęzorze lodowca Fjallsarlon. To na nią, jako pierwszą, natkniesz się podążając na wschód Islandii krajową jedynką. Jest ona zdecydowanie mniej oblegana przez turystów niż Jokulsarlon, lecz uroku odmówić jej nie można. Spokój, cisza, świeże powietrze, zachwycające widoki i góry lodowe dosłownie zapierają dech. Z racji tego, że sam lodowiec Fjallsarlon znajduje się tutaj w dość niedalekiej odległości od brzegu jeziora, na własnej skórze możesz poczuć jego lodowaty oddech oraz usłyszeć trzask i plusk odrywającego się i wpadającego do jeziora kawałka lodu.
5. Plaża Stokksnes z widokiem na Vestrahorn
Choć z lodowcami ma niewiele wspólnego, nie mogliśmy jej tutaj nie umieścić. Stokksness to niewielki półwysep znajdujący się kilka kilometrów od miasta Hofn. Jego największą atrakcją są kolorowe, strome zbocza góry Vestrahorn spotykające się z płaską, czarną powulkaniczną plażą. Miejsce to w promieniach zachodzącego słońca wygląda wręcz magicznie! Gra światła, mgła, odbijająca się w lustrze wody Góra Batmana (bo tak brzmi jej druga nazwa) i czarne wydmy z kępkami zielonej trawy nadają mu niezwykłej tajemniczości. Plaża Stokksnes jest prywatną własnością. Przed wejściem na jej teren należy uiścić drobną opłatę (ok. 600 ISK), wrzucając pieniądze do skrzynki. W pobliżu znajduje się również mała kawiarnia i niewielkie pole kempingowe.
6. Kościół Hofskirkja
Kolejną atrakcją Islandii jest kościół Hofskirkja wybudowany w 1883 roku przez stolarza Pálla Pállsona i jest ostatnim kościołem na Islandii wzniesionym w tym stylu. Cóż jest w nim, takiego zachwycającego, że znalazł się na naszej liście? Jego stożkowy dach! Pokryta darnią konstrukcja ciągnie się praktycznie do samej ziemi. Budynek w otoczeniu soczyście zielonej trawy i przylegającego do niego cmentarza wygląda wręcz baśniowo! Jako ciekawostkę dodamy, że Hofskirkja jest jednym z sześciu islandzkich kościołów znajdujących się w rejestrze zabytków, a od roku 1953 jego utrzymaniem zajmuje się Muzeum Narodowe Islandii. Ten uroczy mały kościółek znajdziesz w Öræfi, około 20 kilometrów na wschód od lodowca Vatnajökull.
Islandia mapa:
Kiedy jechać na Islandię?
Pogoda na Islandii jest bardzo zmienna. Przyjęło się tam powiedzenie „Kiedy jesteś w Islandii, a pogoda Ci się nie podoba, poczekaj 5 minut.” Szczyt sezonu turystycznego przypada tam na miesiące od czerwca do sierpnia. Średni sezon to maj i wrzesień. Zima to z kolei najbardziej zdradliwa pora roku na Islandii, ale można wtedy zobaczyć zorzę polarną.
Na Islandię tak naprawdę można jechać o dowolnej porze roku. I latem i zimą ma ona niepowtarzalny charakter i prezentuje swoje dwa kompletnie inne oblicza. Przed zakupem biletów lotniczych warto się zastanowić co tak naprawdę jest głównym celem podróży i pod tym względem dobrać odpowiednią porę.