Kluczem do podróżowania na własną rękę jest nie tylko zakup taniego biletu lotniczego, hotelu czy ubezpieczenia, ale również umiejętność sprawnego poruszania się po miejscach, do których się wybieracie. W tym artykule chcielibyśmy pokazać Wam środki transportu, z których najczęściej korzystamy podczas naszych podróży. Opiszemy ich wady i zalety. Mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu łatwiej Wam będzie wybrać najwygodniejszą dla Was formę transportu, a temat jak poruszać się po kraju, do którego się wybieracie nie będzie już taki straszny.
Ten tekst jest jednym z serii artykułów jak zorganizować wymarzoną podróż w dowolne miejsce na świecie:
- Jak znaleźć tani bilet lotniczy?
- Kiedy i gdzie jechać, aby cieszyć się dobrą pogodą?
- W jaki sposób zarezerwować tani lub darmowy nocleg?
- Czy zawsze wymagana jest wiza?
- Ubezpieczenie w podróży – czy to jest potrzebne?
- Skąd czerpać informacje o danym kraju i jego atrakcjach turystycznych?
- Jak zadbać o swoje zdrowie przed i podczas podróży?
- Z plecakiem czy z walizką? Jak praktycznie się spakować?
- Transport lokalny, czyli jak poruszać się po kraju.
- Jedzenie w podróży. Gdzie jeść, żeby się nie otruć!
- Pieniądze w podróży. Praktyczne porady.
- Aplikacje mobilne przydatne w podroży.
Spis treści
Przemieszczanie się po mieście
Metro
Metro to bardzo szybka i wygodna forma transportu dostępna niestety tylko w większych miastach świata. Ma własne linie po których nie poruszają się inne środki transportu, wielo-wagonowe wygodne pociągi i co ważniejsze jest w miarę punktualne, a stacje rozmieszczone są blisko siebie.
Zalety:
- szybkie i punktualne
- częste kursy
- mniejsza awaryjność w porównaniu z pozostałymi środkami transportu
- wygodne i zazwyczaj czyste
- nie stoi w korkach
- zapewnia łatwy dojazd do najważniejszych atrakcji miasta
- łatwość zakupienia biletu (automaty, kasa przy wejściu na stację)
- ogólnodostępne papierowe mapki z liniami metra i przystankami
Wady:
-
- dostępne tylko w dużych miastach
- bardzo zatłoczone w godzinach szczytu
- z reguły droższe niż autobus czy tramwaj
- nie dojeżdża we wszystkie zakątki miasta
Autobusy miejskie
To jedna z tańszych opcji transportu, dostępna praktycznie w każdym większym mieście. Dużym plusem jest to, że przemieszczając się autobusami możecie zwiedzać miasto zza szyby. Podczas naszych podróży nie raz zdarzało nam się wsiadać do losowo wybranego autobusu. Jechaliśmy nim bez celu napotykając po drodze wiele ciekawych atrakcji, których nie było w przewodnikach turystycznych.
Zalety:
- łatwa dostępność
- tanie bilety
- dojeżdżają praktycznie w każdy zakątek miasta
- możliwość zwiedzania miasta zza szyby
Wady:
- powolne, w godzinach szczytu stoi się w korkach
- zatłoczone
- często awaryjne
- często problemy z zakupem biletu (w każdym kraju obowiązują inne zasady dotyczące zakupu biletu: w automacie czy u kierowcy?)
- niekiedy trudno odnaleźć właściwy przystanek
Tramwaje
Tramwaje poruszają się po torowiskach, które co najmniej po części przebiegają po jezdniach i ulicach wspólnych z innymi użytkownikami dróg – samochodami, rowerami i pieszymi. Przez co nie są one tak szybkie jak metro, ale podróż nimi jest zdecydowanie szybsza i wygodniejsza niż autobusem miejskim. Oczywiście tramwaje nie są dostępne we wszystkich miastach. Najczęściej możecie je spotkać w miastach europejskich: Lizbonie, Paryżu, Brnie, Helsinkach, Edynburgu i na naszym polskim podwórku.
Zalety:
- tanie bilety
- zazwyczaj nie stoją w korkach
- jeżdżą przez centrum do peryferyjnych osiedli
- linie tramwajowe łączą główne punkty miasta
- bezpieczniejszy i szybszy niż autobus
- możliwość zwiedzania miasta zza szyby
Wady:
- często awaryjne
- głośne
- zatłoczone
- w razie zablokowania toru, awarii, wykolejenia lub wypadku z udziałem tramwaju przejściowemu zatrzymaniu ulegają kolejne pociągi na tej samej linii.
Taxi
To zdecydowanie najlepsza opcja jeśli zależy Wam na wygodzie i transporcie „od drzwi do drzwi”. Niestety ta opcja jest zazwyczaj najdroższa.
Zalety:
- wygodne gdy podróżujecie z dużym bagażem lub walizką na kółkach
- dowozi w konkretnie wskazane miejsce
- szybkie w porównaniu do transportu publicznego
Wady:
- drogie
- taksówkarze w obcym kraju bardzo często oszukują, zwłaszcza turystów!
- stoją w korkach
Uber
Stosunkowo nowy „concept”. Uber to forma transportu samochodowego służąca do zamawiania aut poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji. Usługi Uber są dostępne w wielu miastach świata w tym w Polsce (Warszawa, Kraków). Samochód można zamówić przez SMS lub specjalną aplikację. Aplikacja pozwala także śledzić pasażerom lokalizację zamówionego samochodu. Obecnie dostępna jest wersja dla urządzeń pracujących z systemem Android jaki i dla urządzeń iPhone. Za usługę nie płaci się gotówką. My korzystamy z Ubera regularnie nie tylko podczas wyjazdów, ale również w Polsce (w Krakowie i Warszawie). Jeśli podczas rejestracji podacie kod (pawels52ue) zarówno Wy jak i my dostaniemy w gratisie 25zł.
Zalety:
- tańszy niż zwykła taksówka
- płatność bezgotówkowa
- dowozi w konkretne miejsce
- po zakończonym kursie wystawiasz kierowcy opinię
Wady:
- nie jest dostępny we wszystkich miastach
- nie zawsze zamówione auto dojeżdża (anulowanie kursu po zamówieniu)
- konieczność zarejestrowania się w serwisie
Skutery/motoriksze/riksze
W krajach azjatyckich i krajach Ameryki Południowej powszechnie dostępnym miejskim środkiem transportu są skutery bądź riksze. Jest to dość wygodna forma transportu. Skutery możecie wypożyczyć praktycznie wszędzie i dojedziecie nimi wszędzie. Idealne są do zwiedzania krajów azjatyckich takich jak Tajlandia, Filipiny, Malezja. Właściciele riksz czy motoriksz oferują swoje usługi na każdym kroku praktycznie w każdym mieście azjatyckim. Podróż rikszą jest dość ciekawym doświadczeniem. Tym środkiem transportu na pewno pokonacie pewne odcinki trasy dużo szybciej niż na piechotę, a do tego wspomożecie finansowo ludzi trudniących się tym zajęciem. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych krajach jak np. Tajlandia (Bangkok) działa silnie zorganizowana mafia rikszarska, która oszukuje turystów. Oferuje ona całodniową wycieczkę po mieście do rzekomo najbardziej atrakcyjnych miejsc w mieście, po czym okazuje się, że kurs obejmuje 3-4 pseudo-atrakcje w tym wizytę w jednym lub kilku sklepach z pierdołami. Rikszarze dostają prowizję od właścicieli sklepów jeśli dowiozą Was oraz zmuszą do wejścia i zrobienia zakupów w jednym z takich sklepów. Oczywiście ceny produktów tam oferowanych są mega zawyżone! Zdecydowanie odradzamy wynajęcie rikszy w Bangkoku! Nie dość, że stracicie kupę cennego czasu, pieniędzy to również kupę nerwów podczas takiej „zorganizowanej przejażdżki”.
Rowery
Dla lubiących wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną polecamy wynajęcie roweru. Jest to idealna forma zwiedzania miasta, zwłaszcza w miastach, w których dostępne są liczne ścieżki rowerowe lub tam gdzie ruch samochodowy nie jest za duży. Wypożyczalnie rowerów znajdziecie praktycznie wszędzie. Oferują je zarówno wypożyczalnie miejskie jak i hotele, hostele lub małe rodzinne firmy. Korzystając za Airbnb czy Couchsurfingu zawsze możecie poprosić swojego hosta o możliwość pożyczenia roweru.
Zalety:
- można dojechać nim praktycznie w każde miejsce
- nie jesteście od nikogo uzależnieni (jedynie od siły własnych nóg)
- tanie do wynajęcia
- bardzo dobre dla zdrowia
Wady:
- niepraktyczny podczas złej pogody
- przy pokonywaniu większych odległości tylko dla wytrwałych
- czasem brak ścieżek rowerowych
Na piechotę
To nasza ulubiona forma przemieszczania się. Chodząc na piechotę w pełni decydujemy o tym gdzie, kiedy i na jak długo możemy się zatrzymać. Jedynym może minusem jest to, że chodzenie na piechotę jest stosunkowo wolne. Jeśli odległości są większe to rower sprawdzi się zdecydowanie lepiej.
Zalety:
- bezpłatne
- bardzo dobra forma transportu dla zdrowia
- dotrzesz w każde miejsce
Wady:
- wolny środek transportu
- bolą nogi po całym dniu
Autobusy turystyczne typu Hop On-Hop Off
Zwiedzanie autobusami typu Hop-On Hop-Off jest znane i popularne na całym świecie. Daje możliwość szybkiego i wygodnego podróżowania pomiędzy najciekawszymi atrakcjami w mieście. Zazwyczaj dostępne są bilety: 24 h i 48 h. Bilet uprawnia do nieograniczonego wsiadania i wysiadania na dowolnym przystanku zlokalizowanym wzdłuż trasy przejazdu autobusu. Na pokładzie dostępne są audio przewodniki w kilku-kilkunastu językach, niestety rzadko w języku polskim. Rozkład jazdy autobusów można sprawdzić w Internecie lub specjalnych przystankach autobusowych autobusów Hop on-Hop Off. Bardzo często w miastach oferujących tego typu transport rozdawane są ulotki z trasą i ceną przejazdu takim autobusem. Przyznamy się, że tylko raz korzystaliśmy z tego typu atrakcji w Buenos Aires. Z racji tego, że nie dysponowaliśmy tam odpowiednią ilością wolnego czasu doszliśmy do wniosku , że wypróbujemy tego typu transport. Wszystko niby było ok, ale jakoś nie preferujemy tej formy transportu po mieście.
Przemieszczanie się pomiędzy miastami
Samoloty
Najszybsza forma transportu, jeśli chodzi o większe odległości. W krajach takich jak np. Indie czy Wietnam, gdzie odległości pomiędzy miastami i poszczególnymi atrakcjami turystycznymi są dość spore, samoloty pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Są one również dobrej jakości, a ceny biletów nie rujnują kieszeni. Więcej o transporcie samolotami pisaliśmy w artykule „Jak znaleźć tani bilet lotniczy„.
Zalety:
- statystycznie najbezpieczniejszy rodzaj transportu (tylko ze sprawdzonymi przewoźnikami nie znajdującym się na czarnej liście!)
- szybkie
- wygodne
- coraz niższe ceny biletów
Wady:
- na niewielkie odległości zazwyczaj drogie
- loty uzależnione od pogody
- stresujące dla osób bojących się latać
Pociągi
Pociągiem po Polsce każdy z Was zapewne jechał. Nie musimy Wam zatem tłumaczyć na czym ta forma transportu polega. Transport kolejowy dostępny jest praktycznie w każdym kraju. Wiadomo, że w Japonii, krajach UE, USA czy Kanadzie pociągi są na dość wysokim poziomie. Tu jakoś przekłada się również na cenę przejazdu. W krajach Azji Południowo – Wschodniej czy Ameryki Południowej ceny przejazdu koleją są stosunkowo niewielkie, ale nie we wszystkich krajach jest ona dostępna. Na stronie Seat61.com jest w zasadzie wszystko o pociągach na świecie – super portal dla podróżujących koleją.
Zalety:
- Im większa odległość tym tańszy przejazd
- nie dochodzi do powstawania korków, tak jak w przypadku samochodów
- mały wpływ mają warunki pogodowe
- szybsze niż autobusy
- wygodne
- można rozprostować nogi w trakcie podróży
- bardzo dobre na nocne podróże (kuszetki)
Wady:
- zazwyczaj trochę droższe niż autobusy
- bywają zatłoczone
- czasami spóźniają się (np. Indie)
Autokary
My szczególnie polecamy przejazdy autokarami turystycznymi na terenie krajów Ameryki Południowej (Peru, Argentyna, Urugwaj) oraz w Malezji, Iranie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Autokary szczególnie te w Ameryce Południowej są mega wypasione. Posiadają kilka klas uzależnionych między innymi od rodzaju fotelu, na którym przyjdzie Wam siedzieć . Niezależnie jaką klasę wybierzecie musicie wiedzieć, że fotele są bardzo szerokie, skórzane i wygodne. W najwyższej klasie rozkładają się do pozycji całkowicie leżącej. W cenę biletu wliczone są również posiłki, klimatyzacja, czasem też pościel. Nie są one za tanie, ale przy podróży liczącej nawet do 17 godzin warto na bilet wydać troszkę więcej. Najgorsze warunki jeśli chodzi o transport autokarowy panują w Afryce i Indiach.
Zalety:
- zazwyczaj tańsze niż pociągi
- w miarę punktualne
Wady:
- wolniejsze niż pociągi
- niewygodne podczas wielogodzinnych podróży
- Polski Bus
- Lux Express
- Megabus
- Simple Express
- i wiele innych
Taxi
Zalety:
- dowozi w konkretne miejsce
- szybkie w porównaniu do transportu publicznego
- wygodne
- bezpieczne
Wady:
- w krajach rozwiniętych bardzo drogie
- taksówkarze w obcym kraju bardzo często oszukują, zwłaszcza turystów!
BlaBla Car
Auto z wypożyczalni
Promy/Łódki
PS: Jeśli uważacie, że komuś ze znajomych mogą przydać się te informacje podzielcie się z nimi linkiem. Z góry dzięki!