„Jakiego aparatu fotograficznego używacie?”, „Jakie macie obiektywy?” „Jakim dronem latacie?” Pytania te wracają jak bumerang na naszych platformach Social Media. To żadna tajemnica, dlatego zdecydowaliśmy, że kolejny raz pokażemy Ci zawartość naszego podróżniczego plecaka. Na wstępie uprzedzamy, że sprzętu jest w nim bez liku. Kompletowaliśmy go przez kilka ładnych lat, a od ostatniego posta opisującego sprzęt fotograficzny w podróży zaszło sporo zmian w tym temacie. Mamy nadzieję, że dzięki temu postowi pomożemy Ci w jego odpowiednim doborze. Jeśli jesteś na początku swojej fotograficznej drogi – nie kupuj od razu wszystkiego! Zainwestuj najpierw w zdobywanie wiedzy. Zapisz się na warsztaty fotograficzne, rób kursy i korzystaj z YouTube. Po przyswojeniu teorii przyjdzie czas na kompletowanie odpowiednich fotograficznych gadżetów.
Spis treści
Sprzęt fotograficzny w podróży w naszym plecaku
1. Aparat fotograficzny i akcesoria
Panasonic Lumix GH5 – to nieodzowny kompan naszych podróży. Jest z nami od 2018 roku. Zastąpił Olympusa OMD 10. Na zakup GH5 zdecydowaliśmy się tylko dlatego, że planowaliśmy robić więcej wideo. Filmiki z podróży niestety wciąż leżą na dysku, bo z powodu ciągłego braku czasu nie udaje nam się ich zmontować. Z pełną odpowiedzialnością możemy jednak potwierdzić, że jest to wyjątkowy aparat zarówno pod względem foto jak i wideo. Ma ten sam system (mikro 4/3) co Olympus OMD 10, więc obiektywy od Olympusa jak najbardziej z nim współpracują. Więcej o aparacie nie będziemy się rozpisywać, bo jego wszystkie parametry możesz łatwo sprawdzić w sieci.
Baterie do aparatu GH5 – przy bezlusterkowcach trzeba się liczyć z tym, że bateria trzyma zdecydowanie krócej niż w normalnych aparatach pełnoklatkowych czy matrycach APS-C. Dlatego zaopatrzyliśmy się w 3 baterie do aparatu. Oprócz oryginalnej baterii do Panasonic Lumix GH5 dokupiliśmy 2 tanie zamienniki firmy Newmowa. Po 1.5 roku ich ciągłego użytkowania wciąż dają radę.
Ładowarki do baterii od aparatu – oprócz oryginalnej ładowarki do aparatu Panasonic GH5 w plecaku fotograficznym mamy również jej tani zamiennik firmy Newmowa. Jeśli zastanawiasz dlaczego, to już spieszymy z odpowiedzią. Zamiennik jest 3 razy mniejszy, pozwala ładować na raz aż 2 baterie i wyposażony jest w łącze USB. Oryginalna ładowarka niestety nie spełniała tych trzech ważnych dla nas kryteriów.
Statyw do aparatu Slik Sprint mini II – statyw jest kluczowym elementem sprzętu fotograficznego w naszym plecaku. Od lat używamy statywu Slik Sprint mini II. Jego niewielka waga (mniej niż 1 kg) i wymiary mają dla nas kolosalne znaczenie, bo przy takiej ilości sprzętu każdy dodatkowy kilogram w bagażu to jak gwóźdź do przysłowiowej trumny. Statyw pozwala na robienie zdjęć krajobrazowych oraz zdjęć w parze na Instagrama. Używamy go również do stabilizacji aparatu w warunkach słabego oświetlenia i przy wysokich ustawieniach przysłony. Dzięki czemu możemy robić zdjęcia, których po prostu nie można uzyskać z ręki w tym fotki wschodów i zachodów słońca czy wodospadów z rozmytym ruchem. Więcej informacji na temat statywu znajdziesz w naszym poście „Fotografowanie w podróży”.
Pasek na szyję/ramię do aparatu od Peak Design – model SLIDE LITE BLACK v3 czarny. To bardzo przydatny gadżet pozwalający na wygodne noszenie aparatu fotograficznego na ramieniu jak i na szyi. Bardzo szybko i łatwo można dostosować jego długość i ma jedną bardzo przydatną funkcjonalność – system kotwic Peak Design Anchor. Pozwala ona na bardzo szybkie odpięcie paska od aparatu. Przydaje się to np. w momencie montowania aparatu na gimbal.
Bezprzewodowy zestaw audio Saramonic Blink 500 B2 – to przenośny i wielofunkcyjny system cyfrowej transmisji dźwięku. Na zestaw składa się jeden odbiornik i 2 nadajniki. Lekkie mikroporty bezprzewodowe Blink 500 B2 świetne sprawdzają się jako narzędzie podczas filmowania. Jeśli planujesz tworzyć vlogi to na pewno warto rozważyć zakup zewnętrznego mikrofonu.
Może zainteresuje Cię również post „Prezent dla podróżnika”. Zajrzyj!
Zestaw do czyszczenia obiektywu oraz matrycy – czysty obiektyw czy matryca aparatu to bardzo ważny element w fotografii, dlatego warto regularnie dbać o swój sprzęt. My do czyszczenia używamy zestawu od firmy ROTIN.
Gimbal DJI Ronin SC – jest to urządzenie, które służy do stabilizowania nagrywanego obrazu. Ronin SC jest przeznaczony specjalnie dla aparatów bezlusterkowych. Jego lekka konstrukcja (waży 1,1 kg) i modułowa budowa idealnie sprawdzają się w podróży. Urządzenie oferuje wiele ciekawych funkcji takich jak panorama, timelapse, motionlapse, motioncontrol czy active track. Świetny sprzęt dla filmowców.
2. Obiektywy do aparatu i filtry
Obiektyw Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm f/2.8 PRO – jest to świetny, jasny obiektyw (2.8 w całym zakresie ogniskowych) z serii PRO dedykowany specjalnie dla aparatów z matrycą Micro 4/3. Duża jasność pozwala na fotografowanie w słabym oświetleniu, a także rozmycie tła wyodrębniając główny obiekt. Doskonale sprawdza się również przy fotografowaniu krajobrazów oraz przy fotografii ulicznej. Posiadamy go już kilka lat i jeszcze nas nie zawiódł, a fotografowaliśmy nim wielokrotnie w trudnych warunkach. Tak jak wszystkie obiektywy serii PRO model ten został uszczelniony umożliwiając swobodne użytkowanie podczas deszczu, śniegu czy w warunkach wysokiego zapylenia.
Obiektyw Olympus M.ZUIKO DIGITAL 75 mm f/1.8 – kolejny obiektyw wysokiej jakości dedykowany dla aparatów z matrycą Micro 4/3. Znakomicie sprawdza się jako obiektyw portretowy – do tego go głównie używamy. Dzięki jasności f/1.8 pozwala na piękne rozmycie tła, a także fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych. Ogniskowa 75 mm doskonale sprawdza się również w fotografii krajobrazowej, gdzie jest potrzeba zbliżenia obiektu, np. w górach. Obiektyw został w całości wykonany z metalu zapewniając doskonałą wytrzymałość i stabilność konstrukcji – upadł nam raz na beton z dużej wysokości i nic mu się nie stało. Obiektyw jest drogi, ale zdecydowanie wart swojej ceny.
Obiektyw Panasonic LUMIX G 42.5 mm f/1.7 ASPH. POWER O.I.S. – to teleobiektyw o dużej jasności oraz ostrości dedykowany głównie do fotografii portretowej. Dzięki swojej ogniskowej i dużej jasności w atrakcyjny sposób wpływa na „separacje” obiektu głównego od tła. W obiektywie tym zastosowano stabilizację obrazu co pozwala na znaczne wydłużenie czasu naświetlania podczas robienia zdjęcia. Dodatkowo stabilizacja optyczna współpracuje ze stabilizacją stosowaną w aparatach Panasonic Lumix zwiększając jej wydajność – przydaje się to zwłaszcza przy filmowaniu. Obiektyw jest stosunkowo tani, jak na jakość, którą otrzymujemy, więc warto pomyśleć o jego zakupie. To właśnie nim zrobionych została większość zdjęć do tego posta – tych na stoliku :-)
Filtr polaryzacyjny – pozwala na zwiększenie nasycenia barw powierzchni nieprzezroczystych (np. zieleni roślin), jak również redukcję odbić od powierzchni przezroczystych (np. powierzchni wody lub szyby). Tzw. MUST HAVE dla każdego fotografa krajobrazu. Pełni również rolę ochronną dla obiektywu. W naszym plecaku posiadamy filtr Marumi Filtr polaryzacyjny kołowy CPL 62 mm Super DHG.
Filtr szary (ND) – to jeden z tych filtrów, którego działania nie da się zastąpić programem graficznym. Filtr szary (tzw. neutral density ND) zmniejsza ilość światła jakie wpada do obiektywu. Pozwala to na twórcze efekty, takie jak użycie szerszej przysłony (dla efektów głębi ostrości) lub dłuższego czasu otwarcia migawki (dla efektów zależnych od czasu). Filtry te są najbardziej przydatne w jasnych warunkach, gdzie jest dużo dostępnego światła. Istnieją różne typy filtrów o neutralnej gęstości, które oferują różne siły, w zależności od ilości światła, którą chcesz zablokować. My posiadamy filtr ND1000 – Hoya Filtr NDx1000 62 mm PRO. Filtr ten jest bardzo często używany przez filmowców – pozwala zachować tzw. 180 degree rule.
3. Dron i akcesoria
Dron DJI Mavic 2 PRO – doskonały dron od znanej firmy DJI. Główną jego zaletą jest niewielka waga (907 gram) oraz rozmiar. Składana konstrukcja pozwala na łatwy transport, dlatego model ten jest tak popularny wśród osób dużo podróżujących. Mavic 2 Pro posiada kamerę wyposażoną w 1-calowy sensor CMOS o rozdzielczości 20 Megapikseli (przysłona w zakresie F2.8-F11), która powstała we współpracy z firmą Hasselblad. Dlatego może on wykonywać nieporuszone zdjęcia (RAW), a także kręcić stabilne filmy (4K do 30 fps). Dron, podobnie jak gimbal Ronin SC oferuje wiele kreatywnych trybów takich jak: panorama, timelapse, motionlapse czy active track. Realny czas lotu na jednej baterii wynosi ok. 25 min. Mavic 2 Pro posiada zaawansowany system wykrywania kolizji – system ten już kilka razy uratował nam skórę ? Dron do najtańszych nie należy, jednak naszym zdaniem warty jest swojej ceny i nie zamienilibyśmy go na tańszy model bez systemów wykrywania kolizji.
Zestaw Fly More Combo do Mavic 2 PRO – Mavic 2 Pro często sprzedawany jest w zestawie z dodatkowymi akcesoriami. W skład zestawu wchodzą: akumulatory dodatkowe × 2, ładowarka samochodowa × 1, hub do ładowania × 1, adapter baterii / power bank × 1, śmigła Low-Noise × 2 pary, torba na ramię Mavic 2 × 1. Biorąc pod uwagę fakt, że na jednej baterii lot dronem trwa ok. 25 min, to zakup zestawu Fly More Combo naszym zdaniem jest konieczny. Jeśli nie stać Cię na ten zestaw, to nie kupuj Mavic 2 PRO – pomyśl o tańszym dronie z dodatkowymi bateriami.
Filtry polaryzacyjne i szare do drona PolarPro – filtry mają na celu skrócenie czasu otwarcia migawki aparatu, dzięki czemu można tworzyć płynne filmy w pełnym słońcu. Filtr polaryzacyjny nie tylko zwiększa kontrast między niebem a chmurami, ale eliminuje też odblaski, np. z powierzchni wody. My zdecydowaliśmy się na zestaw 6 filtrów polaryzacyjnych i szarych od marki PolarPro dedykowanych do Mavic 2 Pro. W skład zestawu wchodzą: filtr polaryzacyjno/szary ND4, polaryzacyjno/szary ND8, polaryzacyjno/szary ND16, szary ND4, szary ND8, szary ND16.
4. Komputer
Asus VivoBook S14 – to nasz główny komputer do podróży. Jest mały, lekki, ale jednocześnie posiada bardzo dobre parametry techniczne. Dzięki temu doskonale sprawdza się podczas wyjazdów. Po więcej informacji o tym konkretnym modelu odsyłamy do naszego artykułu „Laptop w podróży. Jaki model wybrać?”
5. Smartfony
Oppo Reno – od 2019 roku działa na nim Anita. Świetny telefon, jeśli chodzi o parametry fotograficzne. To właśnie nim robione są zdjęcia oraz wideo na Instagram Stories :-)
6. Karty pamięci i dyski
Sandisk Extreme PRO 95MB/s 128 GB – nasza główna karta pamięci SDHC (Secure Digital High Capacity), używana z aparatem Panasonic Lumix GH5, który posiada 2 sloty na karty pamięci. Tą kartę wsadzamy do slotu nr 1 i to na niej zapisują się nasze zdjęcia zrobione w RAW-ach, jak również wideo w 4K. Karty firmy Sandisk używamy od wielu lat, jeszcze nigdy nas nie zawiodły.
Sandisk Extreme 90MB/s 64 GB – Tą kartę wsadzamy do slotu nr 2 i to na niej robi się backup z karty ze slotu 1. Jakby karta ze slotu pierwszego uległa uszkodzeniu, to zawsze mamy backup. Za tą funkcje bardzo lubimy Panasonic Lumix GH5.
Sandisk Extreme 45MB/s 32 GB – tej karty już w zasadzie nie używamy – służy jako opcja zapasowa, gdy coś stało się w podróży z kartami 64 GB i 128 GB.
Micro SD Sandisk 128 GB – to nasza główna karta pamięci micro SDXC do drona Mavic 2 PRO. Spełnia wymagania nowej klasy szybkości UHS 3 (U3) i UHS Video Speed Class 30 (V30) dla 4K UHD, dzięki temu nie ma problemu z zapisem filmów w jakości 4K.
Micro SD Sandisk 64 GB – to nasza karta backupowa do dron Mavic 2 Pro.
Dysk zewnętrzny Western Digital Elements Desktop 8TB – nasz główny dysk, gdzie magazynujemy swoje dane (głównie zdjęcia i filmy). Na 2 takim samym dysku robimy regularnie backup – dysk ten trzymamy w innej fizycznej lokalizacji, żeby być ubezpieczonym na wypadek potencjalnej kradzieży, zalania czy pożaru.
Dysk WD My Passport Ultra 2TB USB 3.0 – z tym dyskiem podróżujemy i na niego kopiujemy codziennie dane z aparatu i drona. Na 2 takim samym dysku robimy backup, podobnie jak z naszym głównym dyskiem.
7. Plecaki fotograficzne i pokrowce fotograficzne
Plecak fotograficzny Jack Wolfskin Satellite Photo Pack Phantom – sprzęt fotograficzny w podróży trzeba gdzieś spakować. U nas rolę tą pełnią plecaki fotograficzne. Jako pierwszy na tapetę idzie nasz nowy nabytek plecak od Jack Wolfskin. Używany go na dłuższe wyprawy, kiedy zabieramy dużo sprzętu fotograficznego (aparat, dron, gimbal, statyw i inne gadżety). Posiada on otwieraną od góry klapę, co świetnie się sprawdza podczas wyjazdów. Ma bardzo dobry system nośny – przy dłuższym noszeniu plecy się tak nie pocą jak przy normalnych plecakach. Jak do tej pory sprawdza się świetnie! Po więcej informacji o tym plecaku odsyłamy Cie do posta „Bagaż podręczny bez tajemnic”.
Plecak sportowo-fotograficzny Lowepro Flipside 300 AW II – służył nam przez wiele lat, ale w momencie jak się pojawił dron to niestety okazał się za mały. Ciężko zmieścić w nim więcej sprzętu, dlatego używamy go np. na krótkie jednodniowe wyprawy w góry, gdzie nie bierzemy drona. Nadal uważamy, że to świetny plecak, który znakomicie sprawdza się zwłaszcza podczas trekkingu.
Pokrowiec Quick Escape Crumpler 150 – to niewielki pokrowiec fotograficzny na aparat. Używaliśmy go ze starym Olympusem OMD 10, a teraz mieści (ledwo) się w nim Panasonic Lumix GH5. Używamy tego pokrowca jedynie jak wychodzimy na zdjęcia z samym aparatem.
8. Akcesoria fotograficzne
Powerbank Xiaomi Mi i OPPO VOOC – zapotrzebowanie na energie zwłaszcza w podróży jest ogromne. Powerbanki dają możliwość podładowania urządzeń mobilnych nawet jeśli jesteśmy poza zasięgiem zwykłego gniazdka. Wybierając się w podróż zazwyczaj zabieramy ze sobą 2 powerbanki o pojemności 10 000 mAh. Wystarcza to na 2-3 krotne podładowanie telefonu. Możemy Ci polecić np. Powerbank Xiaomi Mi Power Bank 3 10000 mAh oraz OPPO Vooc.
Uchwyt do aparatu Peak Design Capture – przypięty do paska od spodni, plecaka czy torby pozwala w wygodny sposób nosić aparat. Doskonale sprawdza się przy długich wędrówkach w górach lub całodziennych wycieczkach po mieście. Pasuje do każdego aparatu, bo w zestawie jest płytka, którą przykręca się do aparatu. Nie wyobrażamy sobie teraz życia bez tego gadżetu.
*Niektóre z linków w tym poście są tzw. linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu z tych linków, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)