Wiedeń to miasto niezwykle romantyczne z klasyczną architekturą, zabytkowymi budynkami, krętymi uliczkami, zielonymi parkami i przyjazną atmosferą. Od dawna planowaliśmy je odwiedzić. W końcu się udało! To co najbardziej rzuciło nam się w oczy to ogromny przepych i bogactwo austriackiej stolicy. Tylu bajecznych pałaców i zaczarowanych ogrodów nie widzieliśmy w żadnym innym europejskim mieście. Przyznajemy jednak, że Wiedeń to trochę nie nasza bajka. Jak dla nas za dużo blichtru, baśniowych rezydencji, romantycznych uniesień, wystrojonych melomanów, achów i ochów. Czuliśmy się tam trochę jak para kopciuchów wpuszczonych na salony. Początkowo wszystko zachwycało, a spust migawki nie wyrabiał na zakrętach. Z czasem, otaczający przepych zaczął trochę męczyć. Niemniej jednak uważamy, że nie był to stracony czas, a Wiedeń na weekend to świetna propozycja dla tych z Was, którzy kochają romantyczne klimaty…
Spis treści
Wiedeń na weekend. Co warto zobaczyć?
1. Pałac Schönbrunn
Letnia rezydencja cesarzowej Sisi jest jednym z najpiękniejszych barokowych budynków na terenie całej Europy. Naprawdę robi wrażenie! Do pałacu Habsburgów prowadzi ogromnych rozmiarów dziedziniec Ehtenhof. Dotrzecie nim m.in. do pałacowych wnętrz urządzonych w stylu rokoko. Dla zwiedzających udostępniono 45 z 1441 pałacowych pokoi, w których dominującym kolorem jest żółty – ulubiony kolor Marii Teresy. W Schönbrunn znajduje się również teatr Schlösstheater z 1747 roku. Koncertował w nim Mozart, a dziś spotkać tam można Wiedeńską Operę Kameralną. Po prawej stronie rezydencji, obok dawnej Zimowej Szkoły Jazdy Konnej znajdziecie Muzeum Powozów z kolekcją datowaną na lata 1690-1918r.
Najpiękniejszym elementem Pałacu Schönbrunn jest jednak otwarty dla wszystkich bajeczny park otaczający rezydencję. W jego centralnym miejscu ulokowano ogromną Fontannę Neptuna z 1781 roku. Ponad nią na wzgórzu wybudowano pawilon ogrodowy Glorietta z zachwycającą panoramą na otaczającą okolicę. W zachodniej części parku znajdziecie najstarsze na świecie Zoo oraz Palmiarnię. Po wschodniej stronie – fałszywe rzymskie ruiny, oranżerię i źródełko Schöner Brunnen, od którego swą nazwę wzięła rezydencja Habsburgów. Pałac Schönbrunn to najczęściej odwiedzany zabytek w Austrii. Kolejki do kasy są gigantyczne! Dlatego warto wcześniej zakupić bilet online. Do pałacu dojedziecie zieloną linią metra U4 na stację Hietzing – wejście od strony Zoo i Palmiarni lub na stację Schonbrunn – wejście od strony dziedzińca Ehtenhof.
2. Belweder
Belweder to dawna letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Kompleks ogrodowo-pałacowy składa się z dwóch części: Dolnego Pałacu (Dolnego Belwederu), w którym znajdowały się komnaty reprezentacyjne i mieszkalne. Wzniesiono go u stóp wzgórza, skąd tarasowe ogrody w stylu francuskim prowadziły do Górnego Pałacu (Górnego Belwederu) przeznaczonego na bankiety i różnego rodzaju uroczystości wydawane przez księcia. W 1752 roku pałac został wykupiony przez cesarzową Marię Teresę. Przechowywano w nim m.in. bogatą kolekcję obrazów należących do rodziny Habsburgów i kolekcję obrazów z pałacu Ambras, do momentu przeniesienia ich do Kunsthistorische Museum. Obecnie w Belwederze mieszczą się muzea i galerie sztuki. Ekstrawagancko urządzone pomieszczenia Górnego Belwederu przeznaczono na galerie sztuki z dziełami z przełomu XIX i XX wieku, w Dolnym Belwederze umieszczono zbiór sztuki barokowej. Górny Belweder czynny jest codziennie od godz. 10.00 do 18.00 (wejście do godz. 17.30), Dolny Belweder od godz. 10.00 do 18.00, w środy od godz. 10.00 do 21.00, ogród alpejski w Górnym Belwederze czynny jest od kwietnia-lipca codziennie od 10.00 do 18.00 (zamknięty przy brzydkiej pogodzie). Więcej informacji znajdziecie tutaj.
3. Kościół św. Ruprechta
Kościół Św. Ruprechta to najstarszy kościół w Wiedniu. Słynie z bardzo starych witraży datowanych na XIII w. oraz ołtarza „Naszej Pani z Loreto”. Na przełomie wieków był wielokrotnie przebudowywany i rekonstruowany, a jego historia związana jest z biskupem Wergiliuszem z Salzburga, z którego to inicjatywy prawdopodobnie został zbudowany. Kosciół Ruprechtskirche znajdziecie na placu Ruprechtsplatz w dzielnicy żydowskiej. Panuje w niej niesamowity klimat, błoga cisza i spokój. Okolicę tę najlepiej odwiedzić popołudniem, kiedy słońce przepięknie oświetla kościelną wieżę. Tuż pod nią poszukajcie ukrytego posągu przedstawiającego św. Ruprechta trzymającego w rękach beczkę soli. Legenda mówi, że ponoć przynosi on turystom pomyślność.
4. Kolumna Trójcy Świętej
Nie tylko Brno, Ołomuniec czy Budapeszt mają swoją Kolumnę Morową. Ma ją również Wiedeń. Została wzniesiona przez Leopolda I w podzięce za przetrwanie epidemii dżumy piętnującej miasto w 1679 roku. Kolumnę Trójcy Przenajświętszej znajdziecie na Placu Graben licznie wypełnionym przeróżnymi restauracjami i barami.
5. Pałac Hofburg
W samym centrum wiedeńskiej Starówki znajdziecie imperium Habsburgów – pałac Hofburg. Składa się na niego aż 18 pałacowych skrzydeł, 54 klatki schodowe, 19 dziedzińców i ponad 2600 pałacowych pomieszczeń! Ta imponujących rozmiarów rezydencja ma niejednorodny charakter i łączy style z różnych epok. Zgodnie z tradycją każdy z nowych władców Austrii nie zajmował apartamentów swoich poprzedników, tylko dobudowywał nowe skrzydła i pomieszczenia do istniejącej już rezydencji nadając przy tym pałacowi nowy styl.
Najstarszą częścią pałacu jest Dziedziniec Szwajcarski połączony Bramą Szwajcarską z placem In der Burg – największym placem wśród zabudowań Hofburga. Plac In der Burg otaczają: stary pałac, pałac Amelii z XVI wieku, barokowe skrzydło Leopolda oraz Kancelaria Cesarska. Dziś w Hofburgu znajduje się siedziba prezydenta Austrii oraz ważne centrum kongresowe, a także bogate zbiory sztuki. Wejście do pałacu znajduje się od strony Placu św. Michała. Zamek Hofburg jest otwarty codziennie: wrzesień-czerwiec od 9:00 – 17:30 i lipiec-sierpień od 9:00 – 18:00. Dojedziecie do niego metrem linii U3 (pomarańczowa) – przystanek Herrengasse lub tramwajem nr: 1, 2, D i J – przystanek Burgring.
6. Stary Ratusz
Wiedeński Ratusz to jedna z najważniejszych neogotyckich budowli w Austrii pełniąca obecnie funkcję siedziby Rady Miejskiej i burmistrza Wiednia. Na uwagę zasługuje ponad 90-metrowa wieża, uwieńczona posągiem „Żelaznego Radnego”. Ratusz znajduje się na placu Rathausplatz, który za czasów cesarstwa był miejscem musztry i parad armii. Dziś odbywają się na nim najciekawsze imprezy i wydarzenia, w tym jarmarki świąteczne. Budynek Ratusza dostępny jest dla zwiedzających.
7. Muzeum Historii Sztuki
Kunsthistorisches Museum zaliczane jest do najważniejszych muzeów świata. Już sama architektura budynku położonego przy Ringstraße zachwyca. W muzeum zlokalizowano bogate zbiory Habsburgów pochodzące z różnych epok – od czasów Starożytnego Egiptu, przez antyczną Grecję po kres XVIII wieku. W Galerii Obrazów możecie podziwiać dzieła najwybitniejszych artystów takich jak Raffael, Rembrandt, Rubens, Tycjan, Velázquez czy Vermeer oraz największą na świecie kolekcję malowideł Bruegela. Najbardziej chyba znanym eksponatem prezentowanym w Muzeum Historii Sztuki jest „Solniczka” będąca dziełem Benvenuto Celliniego. Do muzeum dotrzecie metrem U2 (stacja Museumsquartier) lub U3 (stacja Volkstheater) lub tramwajem D, 1, 2, 71, 46, 49. Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10.00 – 18.00, Czw. 10.00 – 21.00. W lipcu oraz sierpniu otwarte również w poniedziałki.
8. Wiedeńska Opera Narodowa
Tak jak będąc w Paryżu nie można nie zobaczyć wieży Eiffla, tak będąc w Wiedniu nie można pominąć Wiedeńskiej Opery Narodowej. Zalicza się ją bowiem do najwspanialszych budynków na świecie, kryjących w swych wnętrzach jedną z najlepszych scen operowych na świecie. Repertuar jest bardzo urozmaicony dlatego każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie. Program opery zmienia się cały czas, nie jest monotonny. W ciagu roku wystawia się tam około 60 oper i baletów. Raz do roku w operze organizowany jest również bal. Potężny gmach zamienia się wówczas w wielką salę taneczną. Opera usytuowana jest przy reprezentacyjnej ulicy miasta – Ringstraße.
9. Hundertwasserhaus
Szczypta Barcelony w Wiedniu? Tak, jest to możliwe! Jeśli lubicie fantazyjne dzieła Gaudiego z pewnością spodoba się Wam Hundertwasserhaus! Ten nietypowy, kilkupiętrowy budynek, zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwasser zdecydowanie wyróżnia się na tle okolicznych kamienic. Jego ściany zostały pomalowane wszystkimi możliwymi kolorami, każde okno różni się kształtem od poprzedniego. Oryginalność, asymetryczność, brak linii prostych, niezwykłe kolory i porastający kamienicę bluszcz przyciągają wielu turystów.
Budynek o powierzchni ponad 3500 m kw. wybudowano kosztem 6 milionów euro. Architekt ponoć nie wziął za to ani centa, bo wystarczającą zapłatą była dla niego świadomość, że chociaż jedna brzydka wiedeńska kamienica wypiękniała. Dziś w kolorowej kamienicy mieści się około 50 prywatnych mieszkań. Hundertwasserhaus znajdziecie na rogu ulic Lowengasse i Kegelgasse w dzielnicy Landstrasse. W niedalekiej odległości od kamienicy przy ul. Unteren Weißgerberstraße 13. mieści się również KunstHausWien – muzeum zaprojektowane przez Friedensreicha Hundertwassera. Obejmuje stałą ekspozycję prac Hundertwassera i prezentuje czasowe wystawy poświęcone innym artystom.
10. Prater
Jeśli chcecie trochę poszaleć i poczuć porządny wyrzut adrenaliny koniecznie wybierzcie się do parku rozrywki Prater! Mieści się on w jednej z głównych dzielnic Wiednia – Leopoldstadt i został otwarty w 1766 roku, kiedy to cesarz Józef II Habsburg podarował go mieszkańcom jako publiczne miejsce odpoczynku. Wiedeński Prater jest uważany za najstarszy park rozrywki na świecie. Czeka tam na Was szereg atrakcji – największy i najbardziej znany diabelski młyn Wiener Riesenrad, tunele strachu, rollercoastery, karuzele, trasy gokartowe i mnóstwo inny atrakcji. Ponad to znajdziecie tam wiele restauracji, kawiarni i piwiarni z ogródkami. Wstęp do parku jest bezpłatny. Płatne są poszczególne atrakcje – za każdą z nich płaci się osobno.
Wiedeń na weekend – informacje praktyczne
I. Jak dojechać do Wiednia
#Autem do Wiednia
Możecie wybrać trasę przez Czechy (np. na Ołomuniec, Brno, Mikulov) lub Słowację (na Bratysławę). Pamiętajcie o tym, że w Czechach i w Austrii korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu (również na terenie miast) jest płatne. Opłata pobierana jest przez winiety, które umieszcza się na przedniej szybie. Opłata za austriacką winietę dziesięciodniową wynosi 8,90 euro. W samochodzie musicie mieć kamizelkę odblaskową, apteczkę i koło zapasowe.
#Autobusem do Wiednia
Na trasach Kraków-Wiedeń, Katowice-Wiedeń, Warszawa-Wiedeń czy Gdańsk-Wiedeń kursuje FlixBus.
Osobiście korzystaliśmy z tej właśnie opcji transportu na trasie Kraków-Wiedeń. Koszt biletu wyniósł nas 60zł/os, a podróż trwała 7 godzin. Autobus przyjeżdża na dworzec autobusowy Wiedeń ÖBB Postbus niedaleko Belwederu. Przy dworcu zlokalizowana jest stacja metra Hauptbahnhof na czerwonej linii U1, którą dojedziecie do centrum Wiednia.
#Pociągiem do Wiednia
Do Wiednia możecie szybko i wygodnie dotrzeć pociągiem. Istnieją bezpośrednie połączenia kolejowe z Trójmiasta, Warszawy, Krakowa i Katowic do Wiednia. Przykładowo z Krakowa odjeżdża jeden pociąg nocny (IC), a koszt przejazdu wynosi około 213 zł za miejsce siedzące, 325 zł za miejsce leżące w przedziale 4 os. Za bilet w II klasie w pociągu EIC relacji Katowice – Wiedeń zapłacicie około 270zł. Pociągi te jeżdżą w ciągu dnia. Więcej informacji na temat godzin odjazdów oraz aktualnych cen znajdziecie tutaj.
#Samolotem do Wiednia
To zdecydowanie najszybsza, ale i najbardziej kosztowna opcja dotarcia do Wiednia. Loty do Wiednia oferują tacy przewoźnicy jak: LOT czy Austrian Airlines. Z oddalonego od miasta o ok. 18 km lotniska do centrum Wiednia dojedziecie ekspresem City Airport Train, autobusem ekspresowym lub koleją podmiejską S-Bahn.
II. Jak poruszać się po Wiedniu
Po Wiedniu kursują: metro (U-Bahn), tramwaje, autobusy i oczywiście taksówki. My ze swojej strony polecamy Wam metro. Jeździ co 2-3 minuty w godzinach od 05:00 do 00:30. Jest dobrze rozwinięte, a stacje ulokowane są w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych.
Oprócz jednorazowych biletów w cenie €2,20 (metro) i €2,30 (autobusy/tramwaje) dostępne są również bilety 24-godzinne (€7.60), 48-godzinne (€13,30) oraz 72-godzinne (€16,50), które obowiązują na wszystkie środki transportu. Naszym zdaniem wykupienie 48-72 godzinnego biletu opłaca się najbardziej. Bilet musi zostać skasowany przed wejściem na stację metra. Obok biletomatów znajdziecie kasowniki. W metrze nie ma bramek! Bilety jednorazowe kupione bezpośrednio u kierowcy autobusu lub tramwaju są automatycznie sprawdzane i nie muszą być przez Was kasowane.
Możecie również wykupić czerwoną kartę Vienna City Card (24-,48- lub 72-godzinną). Uprawnia ona do darmowego przejazdu metrem, autobusami i tramwajami oraz wejścia do ponad 210 atrakcji turystycznych. Nie zawiera transportu z lub na lotnisko! Karta kosztuje odpowiednio € 13,90/€ 21,90/€ 24,90. Do nabycia w hotelach oraz w centrum informacji turystycznej Tourist-Info na placu Albertinaplatz (codziennie w godz. 9:00-19:00), Tourist-Info na dworcu głównym (codziennie w godz. 9:00-19:00) oraz Tourist-Info na lotnisku (codziennie w godz. 7:00-22), w punktach sprzedaży i informacji wiedeńskiej komunikacji miejskiej Wiener Linien (np. przy Stephansplatz, Karlsplatz, Westbahnhof, Landstraße/Wien Mitte) w aplikacji Vienna City Card lub w sklepie online.
III. Gdzie jeść w Wiedniu
Najlepiej na Naschmarkt! To najpopularniejszy targ spożywczy w całej Austrii. Znajdziecie tam zarówno świeże składniki, z których sami możecie przygotować sobie lunch oraz gotowe dania różnych kuchni serwowane w licznych knajpkach rozsianych po całym targu. Naschmarkt znajduje się między ulicami Linke Wienzeile i Rechte Wienzeile, w 6 dzielnicy tzn. Mariahilf. Sprawdź również nasz subiektywny przewodnik po najlepszych kawiarniach w Wiedniu.
IV. Gdzie nocować w Wiedniu?
Hoteli i hosteli na terenie Wiednia jest od groma. Możecie je zarezerwować przez booking.com lub skorzystać z możliwości wynajmu apartamentu w Airbnb. Osobiście korzystaliśmy z tej ostatniej opcji. Znaleźliśmy przytulny apartament niedaleko centrum Wiednia, który z czystym sumieniem możemy Wam polecić.
*Linki do Airbnb i Booking.com są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz nocleg poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)