Mówią, że pieniądze szczęścia nie dają, ale bez nich podróżowanie byłoby bardzo mocno utrudnione. Dlatego pisząc cykl artykułów o tym jak zorganizować wymarzoną podróż w dowolne miejsce na świecie, nie mogliśmy pominąć tematu o „mamonie”. Napiszemy o tym czy chować ją w gaciach czy może w skarpecie? Wymieniać dolce, a może kupować lokalną walutę? Brać kartę kredytową czy debetową? Visę, Amex czy Mastercard? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie poniżej.
Ten tekst jest jednym z serii artykułów jak zorganizować wymarzoną podróż w dowolne miejsce na świecie:
- Jak znaleźć tani bilet lotniczy?
- Kiedy i gdzie jechać, aby cieszyć się dobrą pogodą?
- W jaki sposób zarezerwować tani lub darmowy nocleg?
- Czy zawsze wymagana jest wiza?
- Ubezpieczenie w podróży – czy to jest potrzebne?
- Skąd czerpać informacje o danym kraju i jego atrakcjach turystycznych?
- Jak zadbać o swoje zdrowie przed i podczas podróży?
- Z plecakiem czy z walizką? Jak praktycznie się spakować?
- Transport lokalny, czyli jak poruszać się po kraju.
- Jedzenie w podróży. Gdzie jeść, żeby się nie otruć!
- Pieniądze w podróży. Jak nie dać się oszukać?
- Aplikacje mobilne przydatne w podroży.
Przed podróżą
1. Konta bankowe
- Wybierajcie konto z kartą, które pozwala na wypłatę pieniędzy za darmo ze wszystkich bankomatów na świecie.
- Zawsze sprawdzajcie jaki jest kurs przewalutowania dla Waszego banku. Opłaty te mogą być bardzo wysokie.
- Przydatne i wygodne jest posiadanie konta walutowego wraz z kartą obsługującą obcą walutę. Np. konto euro z podpiętą do niego kartą Visa czy dolarowe z kartą Mastercard. Unikniecie wtedy opłat za przewalutowanie kursu.
- Upewnijcie się, że konto do którego zabieracie kartę płatniczą jest odpowiednio zasilone, pamiętając również o tym, żeby nie było na nim za dużo pieniędzy!
- Przed wyjazdem poinformujcie bank o podróży, w przeciwnym razie bank może zablokować Wam kartę w celach bezpieczeństwa podczas gdy będziecie chcieli dokonać transakcji lub wypłacić pieniądze z bankomatu w obcym kraju.
- Zapiszcie sobie swój numer konta (najlepiej w telefonie lub zwykłym papierowym notatniku) – może Wam się przydać w razie potrzeby przesłania pieniędzy przez kogoś z Polski.
2. Karty Kredytowe/Debetowe
- Zabierzcie ze sobą co najmniej 2 karty działające w dwóch systemach rozliczeniowych, czyli Visę oraz MasterCard. W wielu krajach karty jednego z wymienionych systemów mogą być nieakceptowane.
- Możecie zaopatrzyć się również w karty przed-płacone, bezimienne. Doładujecie je przed wyjazdem odpowiednią kwotą.
- Usuńcie 3 cyfrowy kod CVV z tyłu karty kredytowej/debetowej oraz zapiszcie go sobie np. w telefonie lub w notatniku.
- Sprawdźcie czy w kraju, do którego się wybieracie jest możliwość wypłaty środków z bankomatu. Dla przykładu podamy, że np. irański system bankowy nie jest podpięty do globalnego systemu bankowego. Zatem w Iranie nie wypłacicie żadnych pieniędzy z polskiego konta bankowego!
- Posiadanie karty kredytowej jest niezbędne w wielu przypadkach np. jeśli chcecie wypożyczyć auto w wypożyczalni, bądź przenocować się w luksusowym hotelu.
- Sprawdźcie w swoim banku czy posiadacie ubezpieczenie dla płatności kartą. Jeśli nie, warto taką usługę włączyć przed podróżą.
- Zapiszcie sobie numer infolinii banku pod którym w ekspresowym tempie zablokujecie kartę kredytową/płatniczą w sytuacji kradzieży czy zgubienia. Kartę można również zastrzec pod ogólnie dostępnym numerem +48 828 828 828 stworzonym przez Związek Banków Polskich. Dzwoniąc pod ten numer system automatycznie przekieruje Was do Waszego banku.
3. Waluty
- Generalnie najlepszą walutą do zabrania ze sobą w podróż jest dolar (oczywiście nie wszędzie) oraz euro. Jeśli chodzi o dolara to najlepsze są nowe banknoty o dużych nominałach: 50 lub 100 dolarowe, bo za nie dostaniecie najlepszy kurs przy wymianie. Dobrze również posiadać 1-dolarówki czy 1-euro. Przydają się w wielu „codziennych” sprawach.
- Ściągnijcie sobie na telefon aplikacje do przeliczania walut lub sami stwórzcie swoją własną przeliczającą tabelkę. Dzięki tej metodzie nie pozwolicie się oszukać i przed każdą wymianą będziecie w stanie szybko policzyć ile obcej waluty Wam się należy.
- Sprawdźcie przed wyjazdem, gdzie najlepiej wymieniać pieniądze w danym kraju.
4. Inne
- Zainstalujcie sobie aplikacje VPN na swoim telefonie/laptopie, aby zabezpieczyć się podczas korzystania z publicznych sieci WiFi.
Podczas podróży
Gdzie schować pieniądze?
- Żelazna zasada brzmi „Nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu”. Banknoty i karty należy schować w co najmniej 2 bezpiecznych miejscach, np. część trzymać przy sobie, resztę w plecaku. Nie trzymajcie nigdy pieniędzy razem z kartami kredytowymi/debetowymi.
- Zaopatrzcie się w tzw. money-belt (podróżniczą nerkę biodrową- dostępna w każdym sklepie sportowym).
- Unikajcie noszenia pieniędzy w portfelu, no chyba, że pustego na przynętę. Jak już bierzecie ze sobą portfel to wyciągnijcie z niego wszystkie niepotrzebne karty.
- Pieniądze na czarną godzinę chowajcie np. w skarpecie w plecaku.
- Zapisujcie gdzie i ile schowaliście pieniędzy, bo potem możecie zapomnieć gdzie je ukryliście.
Wymiana pieniędzy w kantorach
- Nie wymieniajcie wszystkich przeznaczonych na podróż pieniędzy w kantorach na lotniskach czy dworcach. Najlepiej wypłacać pieniądze z bankomatu, oczywiście przy założeniu, że nie płacicie prowizji za wypłatę środków.
- Podczas wymiany pieniędzy głośno wypowiadajcie ile ich dajecie do wymiany. Przed przekazaniem waluty w kantorze zawsze upewnijcie się (zapytajcie!) ile dostaniecie po danym kursie.
- Zawsze żądajcie potwierdzenia wymiany!
- W niektórych krajach (Argentyna, Iran) wymiana pieniędzy na czarnym rynku daje dużo lepszy kurs niż w bankach. Trzeba jednak uważać na fałszywe banknoty. Nam w Iranie podczas wymiany pomagał lokalny przewodnik (polecany przez Lonely Planet).
Wypłata pieniędzy z bankomatu
- Podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu wypłacajcie jak największe kwoty, aby uniknąć dodatkowych opłat.
- Zawsze sprawdzajcie stan bankomatu i zasłaniajcie podczas wprowadzania swój pin! Ta zasada ma również zastosowanie w Polsce.
- Zawsze bierzcie potwierdzenie wypłaty!
Płatności kartą
- W USA, Australii czy innych krajach rozwiniętych w Europie Zachodniej czy Skandynawii spokojnie możecie płacić kartą. Zawsze jednak pamiętajcie o przewalutowaniu, czyli kursie banku.
- Zawsze bierzcie potwierdzenie transakcji – przyda się podczas potencjalnej reklamacji w banku.
- W krajach mniej rozwiniętych płacenie kartą jest często niemożliwe albo po prostu niebezpieczne.
Inne
- Korzystajcie z sejfu hotelowego – przed wyjazdem nie zapomnijcie go opróżnić.
- W miarę możliwości na bieżąco kontrolujcie swoje wydatki sprawdzając co jakiś czas wyciągi z konta.
- Pamiętajcie o logowaniu się do swojego konta poprzez aplikacje VPN! Nigdy nie logujcie się na stronę swojego banku z obcego komputera, zwłaszcza z kafejek internetowych.
- Drobne trzymajcie w kieszeniach.
Po podróży
- Koniecznie sprawdźcie stan środków na koncie i wszystkie transakcje bankowe wykonane podczas podróży. Zwróćcie szczególną uwagę na to czy nie zostały dodane jakieś dodatkowe koszty, o których nie mieliście wcześniej pojęcia.
- Warto rozważyć wymianę karty kredytowej co 1-2 lata. Najlepiej zgłosić do banku kradzież i wtedy wymiana nic nie kosztuje.
PS: Jeśli uważacie, że komuś ze znajomych mogą przydać się te informacje podzielcie się z nimi linkiem. Z góry dzięki!