Strona Główna Inne W jaki sposób zarezerwować tani lub darmowy nocleg?

W jaki sposób zarezerwować tani lub darmowy nocleg?

przez Anita & Paweł
1 komentarz
Tanie noclegi
Koszt noclegu, obok zakupu biletu lotniczego, jest jednym z większych wydatków jaki będziesz musiał ponieść podczas podróży. Dla większości ludzi rezerwacja noclegu jest równoznaczna z rezerwacją hotelu, a co za tym idzie z dużymi kosztami. Tak wcale być nie musi! Tanie noclegi można zarezerwować! Obok hoteli jest wiele innych tańszych miejsc noclegowych, które postaramy się zaprezentować w artykule “Jak znaleźć tanie noclegi”. Podobnie jak w przypadku zakupu tanich biletów lotniczych, tak i w tym temacie prawie wszystkie sposoby przetestowaliśmy podczas własnych podróży i możemy potwierdzić, że sprawdzają się w praktyce.
 
Ten tekst jest jednym z serii artykułów jak zorganizować wymarzoną podróż w dowolne miejsce na świecie.
   

Jak znaleźć tanie noclegi?

 

#Bądź elastyczny jeśli chodzi o datę zakwaterowania

Tak samo jak w przypadku tanich biletów lotniczych tak i podczas szukania tanich noclegów warto odwrócić kolejność planowania wyjazdu. Zamiast od razu ustalać sztywne daty podróży sprawdź najpierw w jakich terminach noclegi są tańsze. Ceny wynajmu noclegów bardzo często uzależnione są od pory roku i sezonu turystycznego. Wpływ na nie mają także dni tygodnia. W dużych, biznesowym metropoliach (Frankfurt, Bruksela) pokoje tańsze będą w weekend, w turystycznych miejscach (Paryż, Rzym, Barcelona) wręcz przeciwnie. Tam promocje będą pojawiać się w środku tygodnia. W tzw. martwym sezonie nawet drogie hotele są w stanie znacznie zejść z ceny, aby tylko zwiększyć swoje obłożenie. Przykładem jest tutaj miesiąc styczeń. Spadają w nim nie tylko ceny noclegów, ale i lotów do wielu polskich i europejskich destynacji.
 

#Nie bój się prosić o zniżkę

Nawiązując do powyższego punktu, jeśli planujesz pobyt w hotelu poza sezonem turystycznym, a do tego w środku tygodnia nie bój się poprosić w hotelu o zniżkę. Zapytaj obsługę czy za dokonanie rezerwacji bezpośrednimi kanałami tj. telefon, mail czy strona internatowa hotelu nie zostaniesz nagrodzony dodatkowymi benefitami. Mądry personel zaproponuje Ci rabat z dwóch powodów: nie będzie musiał płacić pośrednikowi za Twoją rezerwację, dwa zwiększy swoje obłożenie, a jego pokoje nie będą świeciły pustkami. Wilk syty i owca cała.
 

#Bądź elastyczny jeśli chodzi o kierunek podróży

Zasada jest tutaj banalnie prosta. Im mniej turystycznie oblegany kierunek tym zdecydowanie niższe ceny. I nie mamy tu na myśli samych noclegów. Mniej zapłacisz tam również za transport i wyżywienie. Dla przykładu za nocleg w naprawdę dobrym standardzie w samym centrum Bratysławy zapłacisz zdecydowanie mniej niż za średniej jakości hotel na obrzeżach Paryża. Do tego nie będziesz zmuszony używać komunikacji miejskiej, bo do większości atrakcji słowackiej stolicy dotrzesz na piechotę. W Paryżu będzie to raczej niewykonalne. W Kuala Lumpur będziesz mógł się cieszyć przestronnym pokojem z widokiem na Petronas Towers za kwotę odpowiadającą noclegowi w mikroskopijnym pokoju w Singapurze lub Hong Kongu.
 
tanie noclegi
 

#Korzystaj z porównywarek noclegów

Porównywarki noclegów pozwalają na porównanie ofert hoteli/hosteli z całego świata, a następnie przekierowują na stronę pośrednika, u którego dokonujesz rezerwacji za wybrany przez siebie nocleg. Dysponują wieloma filtrami, dzięki którym możesz znacznie zawężać kryteria poszukiwania noclegu tj: cenę, datę przyjazdu i wyjazdu, odległość np. od głównych atrakcji czy plaży, ilość gwiazdek itp. Dzięki nim oszczędzasz pieniądze i czas potrzebny na znalezienie odpowiedniego noclegu.
 
Pamiętaj o tym, że na dwóch różnych porównywarkach ten sam hotel może mieć zupełnie inną cenę. Sprawdzaj zatem na kilku!
 
Najpopularniejsze porównywarki noclegów:
  • Trivago – łączy w sobie cechy wyszukiwarki hoteli z porównywarką cen. Porównuje ceny ponad 700 000 hoteli na ponad 175 stronach rezerwacyjnych.
  • TripAdvisor – porównuje ceny obiektów noclegowych większości serwisów często z pominięciem pośredników!
  • SkyScanner.com – to głównie porównywarka lotów, więc taniej na niej znajdziesz lot w pakiecie z noclegiem :-)
 
Najpopularniejsze porównywarki noclegów w Polsce:
  • e-Turysta
  • Wholiday
  • Slowhop
 

#Korzystaj z systemów rezerwacyjnych noclegów

Chyba nie ma już dziś osoby, która podczas planowania swojej podróży nie skorzystałaby z pomocy serwisów rezerwacyjnych. Pozwalają one zarezerwować nocleg bez konieczności bezpośredniego kontaktu z hotelem. Dodatkowo dysponują wieloma filtrami, które pozwalają zawężać kryteria poszukiwania noclegu. Oprócz ceny, lokalizacji czy standardu miejsca noclegowego warto go też odfiltrowywać hotel względem oceny! Jakby tego było mało wiele serwisów rezerwacyjnych oferuje również swym lojalnym klientom przywileje w postaci zniżek, dodatkowych usług czy lepszych warunków odwołania rezerwacji.
 
Najpopularniejsze systemy rezerwacyjne noclegów to:
  • Agoda.com
  • Kayak.com
  • Expedia.com
  • Hotels.com
  • HRS.com
  • Nocowanie.pl
 
Serwisy rezerwacyjne, które oferują zniżki:
  • Booking.com – program Genius ze zniżką rzędu 10-15% dla najczęściej rezerwujących plus dodatkowe usługi, np. możliwość późniejszego wymeldowania lub darmowe śniadanie.
  • Hotels.com – program lojalnościowy zapewniający 10 nocleg w gratisie
  • Agoda.com – serwis oferujący kupony rabatowe na kolejne rezerwacje noclegów
 

#Rezerwuj noclegi z opcją darmowego anulowania rezerwacji

Jeśli rezerwujesz nocleg z dużym wyprzedzeniem zwróć uwagę na możliwość darmowego anulowania rezerwacji. Większość dużych serwisów rezerwacyjnych oferuje taką dogodność. Wiedź jednak o tym, że istnieje niepisana zasada, że im większa promocja na nocleg tym większe problemy z darmowym anulowaniem rezerwacji!
 

#Zapisz się do list mailingowych systemów rezerwacyjnych

Tak samo jak w przypadku wyszukiwarek biletów lotniczych tak i tu warto zapisać się do newsletterów serwisów rezerwacyjnych. O licznych promocjach i okazjach często informują właśnie w ten sposób. Mają też oferty wyłącznie dla subskrybentów.
 

#Zbieraj punkty hotelowe

Jeżeli często nocujesz w hotelach dużych sieci takich jak: Radisson, Ibis czy Hilton (np. podróżując służbowo) proponujemy Ci zapisać się do ich programów lojalnościowych. Członkostwo jest darmowe i wiąże się z otrzymaniem specjalnej karty, na której zbierasz punkty naliczane po każdym pobycie w obiekcie zrzeszonym w danej sieci. Po zebraniu odpowiedniej ilości punktów będziesz miał dostęp do licznych zniżek, a z czasem do rezerwowania noclegów całkowicie za darmo. Uzyskasz też inne ciekawe przywileje jak np.: możliwość późniejszego wykwaterowania, możliwość upgrade do pokoju o lepszym standardzie czy darmowe śniadania. Punkty możesz zbierać nie tylko płacąc za same noclegi w wyżej wymienionych hotelach. Używając w codziennym życiu niektórych kart kredytowych również zbierasz wymagane punkty.
 
Pamiętaj o tym, że punkty naliczane są tylko za rezerwacje dokonane bezpośrednio przez stronę sieci hotelowej bądź danego obiektu. Odpada zatem rezerwacja hotelu przez systemy rezerwacyjne noclegów takie jak np. booking.com! Osobiście dzięki programom lojalnościowym spaliśmy w wielu hotelach 4* i 5* na całym świecie za darmo.
 
 Do największych i najlepszych programów lojalnościowych należą:
  • Radisson Rewards
  • All – Accor Live Limitless  – zrzeszający hotele marki: Raffles, Fairmont, Sofitel, Pullman, Novotel, Mercure i Ibis
  • IHG Rewards Club – należą do niej hotele marki Holiday Inn czy Crowne Plaza
  • Hilton Honors
  • Marriott Rewards Program
  • Harmony Polish Hotels – zrzeszający ponad 40 obiektów na terenie Polski

 

#Mieszkaj u osób prywatnych

Wiadomo, że hotelowe wnętrza często nie oddają klimatu miejsc, do których wybieramy się w podróż. Wszystkie są zazwyczaj takie same i nic ich od siebie nie wyróżnia. Aby poczuć wyjątkowość kraju, do którego się wybierasz, poznać go nieco lepiej i głębiej i do tego nie zrujnować swojego portfela warto rozważyć wymajam pokoi/ apartamentów lub domów od osób prywatnych. Oparte są one na idei social travellingu. W wielu z ich gospodarze mieszkają tuż obok, dzięki czemu chętnie dzielą się ze swoimi gości różnymi przydatnymi tipami i wskazówkami, których nie znajdziesz w żadnym przewodniku. Dzięki takiemu zakwaterowaniu możesz zbudować piękne relacje, poznać jak naprawdę żyje i mieszka lokalna społeczność.
 
Noclegi Toruń
 
Popularne serwisy social travel:
  • Airbnb –  platforma internetowa służąca do krótkoterminowego wynajmu noclegu od osób prywatnych. Jest alternatywą dla hoteli, hosteli i pensjonatów. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w naszym artykule “Airbnb – poradnik dla początkujących”.
  • Wimdu 
  • Kidandcoe.com– dla rodzin z dziećmi
   

#Wynajmuj całe domy

Oprócz mieszkań czy pokoi możesz też skorzystać z wakacyjnego wynajmu całego domu! Jest to idealna propozycja zwłaszcza dla osób podróżujących z rodziną lub grupą przyjaciół. Domy wyposażone są zazwyczaj we wszystkie udogodnienia typu prywatny ogród, basen, stanowisko do grilla itp. Znajdują się w klimatycznych wioskach lub małych miasteczkach w niewielkiej odległości od plaży. Jest to niezwykle popularna forma wynajmu noclegów w krajach skandynawskich, we Włoszech, Francji czy na Chorwacji. Jest tylko jedno małe ale… Można je wynająć zwyczaj na minimum 7 dni.
 
Serwisy wynajmu domów wakacyjnych:
  • Novasol
  • Interhome
  • Casamundo
    tanie noclegi

#Skorzystaj z Couchsurfingu 

Czy wiedziałeś, że istnieje możliwość całkowicie darmowego noclegu u ludzi w ich prywatnych domach? Z Couchsurfingiem jest to możliwe! To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również możliwość poznania ludzi z całego świata, ich kultury czy języka. Koncept powstał ponad 10 lat temu i cieszy się obecnie sporą popularnością. W Couchsurfingu zarejestrowanych jest już ponad 8 mln użytkowników! Każdy użytkownik portalu tworzy w nim swój profil, w którym podaje podstawowe informacje o sobie. Zaznacza również, co może zaoferować swoim potencjalnym gościom, np.: kanapę, asystę podczas zwiedzania czy wyjście do kawiarni i czego oczekuje w zamian. Osoba poszukująca noclegu loguje się na stronie, wyszukuje odpowiadającego jej „hosta”, który może ją przyjąć w danym terminie i kontaktuje się z nim bezpośrednio.
 
To gospodarz sam decyduje, kogo przyjmie pod swój dach. Jest to bardzo bezpieczna forma rezerwacji noclegu, bo profile zarówno gospodarzy, jak i gości uzupełnione są o oceny i komentarze. My osobiście jeszcze nie mieliśmy okazji korzystać z tej metody, ale na pewno kiedyś wypróbujemy.
 

#Korzystaj z pomocy Google

Mapy Google to świetna alternatywa dla wszystkich wyżej wymienionych sposobów na znalezienie tanich noclegów. Jeśli w wyszukiwarkę wpiszesz nazwę miasta i słowo “nocleg” to w wynikach wyszukiwania Google pokaże Ci się mapka wraz z zaznaczonymi na niej miejscami noclegowymi i ich cenami. Mapka ta jest jednocześnie porównywarką cenową. Po kliknięciu w wybrany obiekt będziesz mógł sprawdzić nie tylko informacje na jego temat w tym opinie, dostępność w wybranych przez siebie datach ale też serwis rezerwacyjny, przez który nocleg ten zarezerwujesz najtaniej.
 

Tanie noclegi – plusy i minusy obiektów noclegowych

 

Hotele

 
Szwecja samochodem
 
Rezerwacja hotelu jest chyba najbardziej znanym i oczywistym rozwiązaniem. Jak wiadomo, ceny hoteli uzależnione są od liczby gwiazdek, ich standardu, lokalizacji i bardzo często samej nazwy. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy korzystania z hoteli.
 
Plusy:
+ określony standard
+ prawie zawsze pokój z prywatną łazienką wyposażoną w produkty higieniczne, ręczniki, szlafroki czy suszarkę do włosów
+ w pokojach zazwyczaj znajdują się: wygodne łóżko, klimatyzacja, tv, lodówka, sejf, żelazko
+ serwis sprzątający
+ darmowe wifi
+ pralnia za dodatkową opłatą
+ bardzo często hotele dysponują własną restauracją, siłownią, basenem czy spa
 
Minusy:
– cena
– brak kontaktu z ludźmi
 
Tak jak już wyżej wspomnieliśmy tanie hotele możesz rezerwować bezpośrednio na stronie hotelu lub poprzez wyszukiwarki hoteli. My korzystamy z następujących:
 
  • Agoda
  • Booking
  • Travelpony *
  • HotelTonight
  • Priceline
  • HotelsCombined
  • Hotels
  • Trivago
Dodatkowo proponujemy Ci korzystanie z serwisów oferujących kupony rabatowe pozwalające uzyskać zniżki na hotele, tanie noclegi czy mieszkania do wynajęcia. Jednym z takich serwisów, na który często zaglądamy jest kupon.pl. Znajdziesz na nim rabaty na noclegi w najlepszych hotelach w najpopularniejszych miejscach na świecie.
 
 

Hostele

 
Jak znaleźć tanie noclegi
 
Hostele standardem odbiegają od topowych hoteli typu Hilton, ale przede wszystkim są dużo, dużo tańsze i dają możliwość poznania ludzi z całego świata. Korzystanie ze wspólnego pokoju czy wspólnej kuchni sprzyja bowiem nawiązywaniu nowych serdecznych kontaktów.
 

Na co zwrócić uwagę szukając dobrego hostelu?

  • Lokalizacja. To jeden z ważniejszych czynników, który należy brać pod uwagę rezerwując nocleg . Dobra lokalizacja tj. blisko głównych atrakcji turystycznych lub węzłów komunikacyjnych pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Ważne jest również, aby hostel znajdował się w bezpiecznej dzielnicy. Generalnie uważamy, że nie ma niebezpiecznych krajów, są tylko mniej lub bardziej niebezpieczne miejsca w danym mieście. Omijając je zmniejszysz prawdopodobieństwo potencjalnych problemów.
  • Najtaniej nie znaczy najlepiej. Rezerwując nocleg w hostelu nie kieruj się zbyt niską ceną, bowiem te najtańsze hostele są zazwyczaj najgorsze. Zanim zarezerwujesz nocleg poczytaj wcześniej o nim opinie!
  • Darmowy Internet.  Dostęp do internetu przydaje się podczas każdej podróży zwłaszcza, gdy potrzebujesz zarezerwować nocleg na kolejne dni, bilet na autobus/pociąg/samolot czy poszukać jakiś informacji.
  • Późna godzina wykwaterowania. Najlepsze hostele pozwalają na wykwaterowanie nawet ok. godziny 12:00. To bardzo przydatne, bo czasem człowiek potrzebuje dłuższego snu lub odpoczynku przed dalszą podróżą. My staramy się omijać miejsca, gdzie godzina wykwaterowania ustalona jest na 09:00 lub wcześniej – uwielbiamy pospać i nie lubimy spieszyć się rano :)
  • Bagażownia. Każdy dobry hostel pozwoli Ci zostawić za darmo bagaż i odebrać go później. To duże ułatwienie zwłaszcza, gdy przeznaczyłeś cały dzień na zwiedzanie i wyjeżdżasz dopiero wieczorem.
 
Plusy hosteli:
+ cena
+ często bardzo dobra lokalizacja
+ każdy hostel ma swój niepowtarzalny klimat, którego nie znajdziesz w hotelowym molochu
+ idealne miejsce do zawierania nowych znajomości
+ indywidualne podejście personelu do każdego gościa
 
Minusy hosteli:
– nie zawsze jest super standard
– często łazienka współdzielona z innymi gośćmi
– w pokojach może nie być ręczników, artykułów higienicznych czy suszarki do włosów
– brak restauracji, siłowni czy basenu ale zwykle jest kuchnia do własnej dyspozycji
– czasem może być głośno (dużo ludzi i cienkie ściany)
 
Do najbardziej znanych stron z rezerwacją hosteli należą:
  • Hostelworld
  • Hostelbookers
  • Agoda
  • Booking
 

Social travel – wynajem noclegów od osób prywatnych

 
Le Sorbelle d'Orcia
 
Kwatery prywatne jak już wyżej wspomnieliśmy to nic innego jak prywatne mieszkania ludzi, którzy wynajmują swoje lokum na krótki okres turystom. Jeżeli cenisz sobie spokój, chcesz troszkę lepszego standardu niż oferują hostele to social travel będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Ogromnym atutem wynajmu pokoju/ mieszkań lub domów od osób prywatnych jest dostęp do w pełni wyposażonej kuchni i możliwość przyrządzania potraw we własnym zakresie. Kolejnym plusem kwater prywatnych jest to, że gospodarz domu będzie doskonałym źródłem przydatnych informacji, których nie znajdziesz w żadnym przewodniku. To dzięki niemu dowiesz się gdzie dobrze zjeść, co „nietypowego„ zobaczyć czy jak najlepiej i najtaniej gdzieś dojechać. Odkąd poznaliśmy ten sposób, korzystamy z niego regularnie. Wypróbowaliśmy już kwatery prywatne w Hiszpanii, Argentynie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich – za każdym razem były to bardzo udane pobyty.
 
Portale z ofertami kwater prywatnych:
 
Plusy:
+ zazwyczaj całe mieszkanie do własnego użytku (w tym łazienka, kuchnia)
+ bardzo dobra lokalizacja
+ możliwość poznania lokalnych ludzi i ich zwyczajów
+ w gratisie bardzo cenne informacje o danym miejscu/mieście od wynajmującego
+ każde mieszkanie jest unikalne i ma swój niepowtarzalny charakter
+ darmowe wifi
+ dowolne godziny zakwaterowania i wykwaterowania
 
Minusy:
– konieczność ustalenia godziny przybycia z gospodarzem (nie ma recepcji)
– brak restauracji, siłowni czy basenu
 

Darmowe Zakwaterowanie

 
couchsurfing
Couchsurfing to naszym zdaniem idealna propozycja dla młodych ludzi będących na samym początku swojej podróżniczej drogi. Nie dość, że nocujesz za darmo to jeszcze poznajesz fantastycznych ludzi z całego świata
 
Plusy Couchsurfingu:
+ darmowy nocleg
+ możliwość poznania nowych ludzi
+ w gratisie informacje o danym miejscu od wynajmującego
 
Minusy Couchsurfingu:
– brak prywatności
– głównie dla podróżujących solo
 

Wymiana domów

 
Home Exchange
 
A może wymiana domu z innymi podróżnymi na czas wakacji? HomeExchange to metoda dla ludzi, którzy posiadają swój dom i nie boją się, że ktoś może w nim coś zniszczyć. Zasada działania jest prosta. Przez określony czas zamieniasz się domem z ludźmi pochodzącymi z innego kraju. Ty jedziesz do ich domu, a oni przyjeżdżają w tym czasie do Ciebie. Większość ludzi niestety boi się tej metody głównie ze względów bezpieczeństwa. Zanim jednak dojdzie do wymiany lokatorów możesz poznać ludzi, którzy planują do Ciebie przyjechać i spróbować samemu zweryfikować czy jesteś w stanie im zaufać czy też nie. Program ten staje się coraz bardziej popularny na świecie ( ma już ponad 65 tysięcy uczestników).
 
Plusy HomeExchange:
+ darmowy nocleg
+ obcy dom całkowicie do Twojej dyspozycji
+ prywatność
 
Minusy HomeExchange:
– obawa o to, że ktoś splądruje Ci dom :-)
 

Kemping

 
tanie noclegi
 
Kempingi to nadal bardzo popularna forma na spędzanie wakacji, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Sprawdza się również bardzo dobrze na pojedyncze noce zwłaszcza gdy dysponujesz podczas podróży własnym autem.
 
Kemping to również idealne miejsce dla ludzi, którzy dysponują własnym namiotem i preferują tego typu wypoczynek. Wydzielone pola namiotowe znajdziesz na każdym oficjalnym kempingu. Jeśli kochasz przygodę i dreszczyk emocji to proponujemy Ci kemping w Omanie . Tam z namiotem możesz rozbić się praktycznie wszędzie- na plaży, pustyni czy w górach. Wrażenia niezapomniane!
 
Najbardziej znane wyszukiwarki kempingów:
  • Vacansoleil
  • EuroCampings
  • Lux-camp.pl
  • PolskiCaravaning.pl
Plusy kempingów:
+ samowystarczalne, posiadają wszelkie udogodnienia
+ kontakt z natur
+ możliwość przeżycia niezapomnianej przygody
 
Minusy kempingów:
– brak prywatności
– możliwe niewygody
 

Glamping 

Ekskluzywną formą kempingu, która z roku na rok zyskuje na coraz większej popularności jest glamping. Jego nazwa powstała z połączenia słowa “glamour” z “campingiem”. Glampingi położone są zazwyczaj w środku lasu, dżungli, pól ryżowych czy pustyni i nie przypominają klasycznego pola namiotowego. Nie spożyjesz na nich konserwy turystycznej z puszki, masła ze słoika, czy wody ze strumyka. Ból kręgosłupa też Ci tam nie grozi. Jeśli zatem nie jesteś fanem klasycznych kempingów, a chcesz spędzić czas na łonie natury w komfortowych warunkach to glamping może się dla Ciebie okazać strzałem w 10!⠀⠀
 
Tanie noclegi
Jak widzisz każda z wyżej wymienionych opcji noclegowych ma swoje plusy i minusy. Dlatego zanim przystąpisz do rezerwacji noclegu musisz sami odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
  • Czy zależy Ci na super standardzie?
  • Czy lokalizacja jest dla Ciebie ważna?
  • Może wolisz poznać przy tym nowych ludzi?
  • A może chcesz się trochę pomęczyć pod namiotem?
  Odpowiedź na podobne pytania znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji gdzie zarezerwować tani nocleg.  
A Ty jakich tricków używasz do rezerwacji tanich noclegów? Z przyjemnością poznamy Twoją opinię w komentarzach poniżej.
 
PS: Jeśli uważasz, że nasz artykuł “Jak znaleźć tanie noclegi”  komuś ze znajomych może się przydać, podziel się z nimi linkiem. Z góry dzięki!

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności