Kupiłeś już bilet lotniczy, zarezerwowałeś nocleg, sprawdziłeś obowiązek wizowy i wykupiłeś ubezpieczenie. Wydaje się, że jesteś już w pełni gotowy do podróży. Niekoniecznie! Teraz przydałoby się dowiedzieć co ciekawego możesz zobaczyć w kraju, do którego się wybierasz. Jest to ważne, bo pozwoli Ci zaoszczędzić na miejscu sporo czasu, pieniędzy i niepotrzebnych nerwów. W czasach ery internetu i dostępu do informacji wydaje się to być dosyć prostym zadaniem. My pozwolimy sobie przybliżyć Ci parę sprawdzonych źródeł, z których czerpiemy informacje o kraju do którego się wybieramy. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne.
Ten tekst jest jednym z serii artykułów jak zorganizować wymarzoną podróż w dowolne miejsce na świecie.
- Jak znaleźć tani bilet lotniczy?
- Kiedy i gdzie jechać, aby cieszyć się dobrą pogodą?
- W jaki sposób zarezerwować tani lub darmowy nocleg?
- Czy zawsze wymagana jest wiza?
- Ubezpieczenie w podróży – czy to jest potrzebne?
- Skąd czerpać informacje o danym kraju i jego atrakcjach turystycznych?
- Jak zadbać o swoje zdrowie przed i podczas podróży?
- Z plecakiem czy z walizką? Jak praktycznie się spakować?
- Transport lokalny, czyli jak poruszać się po kraju.
- Jedzenie w podróży. Gdzie jeść, żeby się nie otruć!
- Pieniądze w podróży. Praktyczne porady.
- Aplikacje mobilne przydatne w podroży.
Spis treści
Skąd czerpać informacje o kraju, do którego się wybierasz?
#1. Przewodniki turystyczne
To chyba najbardziej oczywisty sposób na zaczerpnięcie informacji o kraju, do którego się wybierasz. Na rynku są dziesiątki przewodników zarówno w języku polskim jak i innych językach obcych. Osobiście przetestowaliśmy Lonely Planet, Frommers, Rough Guide, Pascal oraz Bezdroża.
#2. Blogi podróżnicze
Przewodniki przewodnikami, ale chyba najbardziej praktyczne i pomocne informacje znajdziesz na licznych blogach podróżniczych. Aktualne ceny, mniej turystyczne atrakcje, interesujące miejsca do fotografii, bądź miejsca niewarte uwagi, sprawdzone noclegi czy restauracje – tego wszystkiego dowiecie się z blogów podróżniczych.
- Goats On The Road
- Indie Traveller
- Busem Przez Świat
- Wędrowne Motyle
- wiele innych
#3. Wikipedia & WikiTravel
Wikipedia to również doskonałe źródło informacji (nie tylko podróżniczych). Znajdziesz tam praktycznie wszystko. Najlepiej wpisać nazwę państwa, miasta czy konkretniej atrakcji turystycznej, a dostaniesz w miarę aktualne info o historii, geografii, klimacie, ustroju politycznym, religii, zdrowiu, transporcie, kuchni itp.
#4. Książki i czasopisma podróżnicze
- Magazyn National Geographic
- Magazyn Obieżyświat
- Magazyn Podróże
#5. Programy telewizyjne
Naszą ciekawość świata w dzieciństwie rozbudził program” Pieprz i wanilia” prowadzony przez Tony’ego Halika i Elżbietę Dzikowską. Dziś na antenie TV jak i w internecie znajdziesz mnóstwo programów i reportaży podróżniczych, które są doskonałą skarbnicą wiedzy o danym kontynencie czy kraju. Oczywiście i tu znów pojawiają się nazwiska: Cejrowski ze swoim „Boso przez świat” czy „Podróże z żartem„, Martyna Wojciechowska z „Kobieta na krańcu świata” czy Tomek Michniewicz z „Michniewicz. Inny świat„.
Szczególnie polecamy Ci „Zwrotniki” z Simonem Reevem nadawane przez BBC. Jest to cykl programów, w których młody prezenter podróżuje wzdłuż zwrotników, łącząc odkrywanie świata i ciekawostki geograficzne z prawdziwym (czasem przerażającym) życiem i problemami tamtejszych mieszkańców. Oprócz kultowego „Zwrotnika Raka”, powstała również seria „Zwrotnik Koziorożca” i „Równik”.
#6. Trip Advisor
Amerykańska strona znana jest głównie z oceny hoteli i i licznych atrakcji turystycznych. Dosyć prężnie rozwinęło się też forum Trip Advisora, na którym ludzie odpowiadają sobie wzajemnie na pytania dotyczące różnych aspektów podróży, radzą i oceniają. Na Trip Advisor możesz również stworzyć sobie swoją interaktywną mapę podróży, odznaczając kraje i miasta, w których do tej pory byłeś.
#7. Biura podróży
Jeśli nie masz czasu bądź pomysłu na to co chcesz zobaczyć w danym kraju czy mieście, to dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie ofert jakimi dysponują biura podróży. Możesz zaczerpnąć informacji z ich gotowych katalogów pod pozycją „wycieczki fakultatywne”. Opisane są tam zazwyczaj wszystkie główne atrakcje turystyczne w danym miejscu. Dla nas osobiście jest to straszna droga na skróty. Poza tym zależy nam na odwiedzeniu miejsc, które nie są aż tak atrakcyjne turystycznie. Zachęcamy Cię zatem do trochę większego wysiłku, a obiecujemy że nie pożałujesz straconego czasu. Nieskażone turystyczną stopą atrakcje na pewno wynagrodzą Ci te godziny poświęcone na samodzielne wyszukiwanie ciekawych miejsc wartych zobaczenia.
A Ty jak znajdujesz informacje o kraju, do którego planujesz się wybrać?